Українська Епічна Традиція - "Ой ішли наші славні, славні запорожці" (історична)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 сен 2024
  • "Українська Епічна Традиція"(2003)
    (Ой ішли наші славні, славні запорожці - Пісня записана 9.11.1991 р. в с. Лавірковому Талалаївського р-ну Чернігівської області від народного бандуриста). Рачка. За сюжетом належить до дуже поширеної групи історичних пісень, присвячених одній із найдраматичніших сторінок історі України руйнуванню Січі Запорізької російською імператрицею Катериною. Належала до числа т.зв. "репресованих «заборонених радянським режимом.
    Скажімо, у відомій серії "Українські народні пісні в записах письменників" видруковано лише першу строфу тексту: "Ой ішли наші славні запорожці та понад Бугом рікою, ой широкою та глибокою, гей, та понад лиманами" (Нар. пісні в зап. Марка Вовчка-К. 1979. с. 135. Друк. за зб. А. Маркевич, ЗЮР. 2, с. 236, № 25). Політичний текст про руйнування Січі відсутній (порівн. "Ой ви, хлопці запорожці - там само, С. 30-31: "Ой з-за гори, з-за лиману там само, С.79, "Ой з-за гори, 3-за лиманов зб. Укр. Нар, пісні наспівані Д. Яворницьким - 1990. С. 202-203 "Дарувала Катерина" там само. С. 204 та ін.).
    "Українська пісенна і прозова епіка, яка своїми витоками сягає епічної творчості Київської Русі-України, утворює цілу систему жанрів. Вони переживають ренесанс в епоху козаччини і консолідації національних і творчих устремлінь. Такі героїко-патріотичні за своєю сутністю думи репрезентують епос у широкому розумінні цього слова. До дум примикає "мала епіка" історичні пісні, балади "про приватні справи" (М.Максимович), карпатські співанки-хроніки на опришківську і родинну тематику, духовні псальми та великий масив прозових наративів казки, оповіді. Українська епіка не тільки яскраво відбиває глибини народної пам'яті про подвиги й втрати, але й відображає особливості становлення національного характеру, ментальності, моралі. Це безцінне мистецьке надбання з відшліфованими протягом віків засобами поетичного та музичного вислову: вільним віршем, багато орнаментованим музичним речитативом, колоритною силабічною поетикою і мелосом у строфічній пісні, урізноманітненій регіональними виконавськими стилями. Думи, псальми, яке відійшли у минуле, екзистують сьогодні лише в творчих реконструкціях (для них використовується друкована література), проте вони все ж залишаються нетлінним надбанням духовної культури українців."
    С. Грица
    Науковий редактор: доктор мистецтвознавства С. Грица
    Автори розділів:
    С. Грица, доктор мистецтвознавства
    М.Хай, кандидат мистецтвознавства
    Г. Довженок, кандидат філологічних наук
    Л.Бріцина, кандидат філологічних наук
    Проект "Моя Україна. Берви"

Комментарии •