Wiele lat temu, była podobna usterka w dźwigu, w moim bloku. Tu jednak sytuacja wyglądała trochę inaczej. Dźwig rozpędzał się, lecz zanim osiągnął bieg szybki zwalniał, dojeżdżał do przesłony hamowania i tam następowało zatrzymanie windy. Działo się tak, gdy winda stała na 9 piętrze, zaś wezwanie było na piętro 8. Niestety potem już nie zatrzymywała się na 8 piętrze, tylko jechała na parter. Ciekawostką był fakt, że jeśli nawet zrealizowała wezwanie na piętro 8, to później, podczas jazdy w dół, nagle zatrzymywała się pomiędzy piętrem 6, a 5. Chyba dobre 1,5 roku, usterka nie została skutecznie usunięta. Odpukać, od ponad 30 lat, tem problem nie występuje.
Czy podobna? Podobieństwo na pewno w zatrzymaniu między piętrami na złej przesłonie. W zasadzie zgodnie z tym połowę usterek można by nazwać wówczas jako podobne. Dla mnie podobna będzie wtedy kiedy sterowanie zacznie głupieć również na skutek złej kolejności przełączania styków i zatrzymaniu przekaźnika w pośrednim położeniu. Ale żeby się tego dowiedzieć to bez zaglądania do maszynowni raczej się nie da.
Pozdrawiam fachowców.Miałem kilka dźwigów z takim sterowaniem pod swoją opieką i powiem szczerze,że o wiele szybciej diagnozuje się te nowoczesne oparte na sterowaniu elektronicznym.Dla wielu niewtajemniczonych może to wygląda prymitywnie,ale specyficzna budowa tych przekaźników sprawia,że jest to układ dość zawiły.W moich rejonach,te sterowania zniknęły całkowicie w ramach szerokiej akcji "modernizacja" i pewnie wielu użytkowników mocno żałuje,bo zamontowano w tym czasie sporo kłopotliwego badziewia.P.s. no ale przy takiej awarii,bez "kawy p.konserwatora"😀.
Jak patrze na tą elektronikę a raczej automatykę analogową to podziwiam twórców. Tu przypomina mi się miernik solatron miernik DC na lampach nixie. Jeden przekaźnik tylko ale za to zero układów scalonych wszystka logika na tranzystorach. Lata to koniec 60 raczej. Daty nie ustaliłem ale ... poszedł na straty bo strasznie śmierdział chemią tylko uratowałem ogniwo westona i lampki. Ogniwo służyło do kalibracji jego. Szkoda ze logiki windy nie zrobili na tranzystorach. Dzisiaj to by andurino taką windę obsłużyło :)
Zrobili, a dokładnie to na logisterach serii E100. Btw, curiousmarc nie dawno jakiś przyrząd na dyskretnych tranzystorach pokazywał. Tosz to miód dla oczu. A tutaj zagramaniczne windy na tranzystorach -zupełnie genialne są wypinane małe moduły z samymi tylko tranzystorami (bez obwodów). Padnie jakiś? Wymieniasz modulik i winda dalej jeździ. ruclips.net/video/58SDrsIGI4I/видео.html
Trochę łamigłówki jest pomimo ,że to technologia z lat 60 tych ubiegłego wieku:) wtedy to 1 zręby pojawiły się ze sterowaniem zbiorczym ,przynajmniej łatwiej naprawić w porównaniu z nowymi Chińskimi szajsami co po taniości administracje montują
Ciekwi mnie jak Szwedzi liczyli usterki wyjatki na tej logice przekaznikow czy oni Szwedzi przewidzieli wszystkie usterki? Nie da sie za duzo stanow logicznych. Dlatego byly obwody bezpieczenstwa Gratuluje wam dociekliwosci! w badaniu!
Też nie wiem, ale osobiście jestem opini że nawet jak wypiszesz wszystkie to zdarzy się coś co się fizjologom nie śniło. Mam jeden materiał do zmontowania z takiej usterki że nikt by na to nigdzie nie wpadł.
@@Przekaznikownia Przekazniki to nic innego jak logika Bool'a maszyne stanow mozna wyliczyc z tablicy Karnaugha . Ale co w przypadku gdy awari ulegnie jakis styk przekaznika.....Wtedy powstaja stany nieustalone.Ktroch Szwedzi nie przewidzieli. A swoja dlaczego korzystalismy z patentu a nie wykorzystalissmy mozliwosci naszych naukowcow (MERA,TELPOD,itd).Wiekszosc przekaznikow mozna by zastapic TTL produkcji Warszawskiej CEMI, AND OR i NOT.Moze by wyszlo taniej iPrzeciez w tych czasach wybudowalismy najwyzszy maszt swiata i mielismy swoje komputery.
@@smart__go Dobre pytanie, wiemy że w latach 70-tych powstała seria dźwigów sterowanych może nie przez TTL ale przez logistery (lepiej znoszące warunki przemysłowe jakimi są maszynownie) ale mówiąc brzydko żarło, żarło i zdechło.
U nas nigdy nic sie nie oplacalo. Dobrze ogarniasz temat. Praca ta musi dawac sporo satysfakcji jak sie znajdzie i naprawi taka usterke. Pozdro i wszystkiego dobrego.@@Przekaznikownia
To była magia starej automatyki - przekaźnik do REGULACJI a nie wymiany. A obecnie to pewnie trzeba by wymienić cały elektroniczny moduł sterujący za grube tysiące zł.
O ile "prawny opiekun" umiał w regulację a nie tylko w kopanie szafy, widziałem już takie egzemplarze gdzie połowa przekaźników przelutowana na inne. No ale jak się komuś chce tyle lutować zamiast dojrzeć przyczynę... A dzisiaj fakt, padnięty od esd tranzystor wewnątrz układu bga trudno się regeneruje. 🤣
Ale takie sterowanie osobiście bym ogarnął na starej 51 w asemblerze, gdzie w razie podejrzeń procesor z programem można wymienić za 10-20 zł na kolejny w podstawce ;) A każde wejście ma wtedy ładną diodkę i widać (bez wprawnego oka) jego stan. A na wyjściach niech sobie będą przekaźniki (styczniki) pewnie mniej jak 10 wyjdzie. Nie jestem windziarzem, ale z obserwacji stawiam 3-4 styczniki do góra dół / szybko wolno, 5 hamulec, 6 ryglowanie drzwi. Natomiast podziwiam wprawne oko autora i opanowanie tych szafek na pamięć.
@@haczyk84 Ale już ktoś to dawno temu wymyślił na MCS-51: imgur.com/a/btKBOCv Nie mniej o ile logikę można zamknąć nawet w 8051 to niestety warunki przemysłowe w jakich to ma pracować wymaga już odpowiedniego "opakowania" procesora, plus fakt że obwód bezpieczeństwa jednak nie może być zależny od tego czy tranzystory są sprawne. Co do styczników, stara szkoła mówi 4+5 góra,dół,szybko,wolno sterujące silnikiem międzymordzie sterowanie -> obwód bezpieczeństwa pomocniczy szybko - pozwlający jechać szybko pomocnicze góra / dół - jak nazwa mówi międzymordzie obwód -> sterowanie stop - sprawdzający zamknięcie obwodu bezpieczeństwa drzwi - wpięty zaraz za kontaktami drzwi Aczkolwiek logisterowe sterowania miały dwa pomocnicze prędkości - szybko i wolno.
@@Przekaznikownia no o drzwiach i bezpieczeństwie zapomniałem, i jak najbardziej się zgadzam - takie obwody na przekaźnikach. Sam zawsze robię grzybek w maszynach odcinający zasilanie na styczniku. Być może powinienem wkładać tam te "specjalne" co mają w sobie 2 lub 3 i kontrole sklejenia styków... Co do obrazka, wyrób 2006, proces '80 ;) trochę im zajęło, a jak widać i tak szafy przekaźników nadal w użytku. Mi osobiście mając dostęp do programu łatwiej się diagnozuje urządzenia z mikrokontrolerem. Gorzej jak nie wiem czego się po programie spodziewać i nie ma schematu i same niebiesko-niebieskie kable.
Hej Arturze! Dzięki za ciekawy film. Zawsze jestem pod wrażeniem, jak z głowy operujesz numerami przekaźników i zestyków! Ile lat masz ten fach? Na marginesie; taka regulacja przekaźnika wymaga pewnie jego wymontowania. Czy te przekaźniki mają jakieś podstawki, czy trzeba po chamsku odlutowywać wszystkie przewody? Z góry dzięki za odp.!
Panie, jaki fach... ja tylko inżynier jestem, te windy to tak po godzinach hobystycznie. Czy wymontowywać? Zależy chyba od zdolności doginającego, zasadniczo jak kto potrafi to podogina i ten "widelec" i styki bez demontażu całości. Ale jeśli chodzi o demontaż to niestety, lutownica jest jedyną opcją.
Bliżej tej drugiej opcji, był zmieniany silnik (stary się podobno zjarał). I cuda przy okazji wyszły. Ogółem całkiem możliwe że tak jeździło od dawna tylko nikt nie zwrócił uwagi. Szczególnie że zazwyczaj albo się wtedy wsiada albo wysiada.
Jak by były pomysły na jakiś konkretny setup to zawsze mogę w warunkach domowo-studyjnych ustawić światło, naprodukować mgły, co chcesz. A przekaźniki nie stanowią problemu, do czasu aż mi stropu nie zarwą ;)
Przekaznikownia pisze z zapytaniem co to moze być (zgłaszałem dzwigowemu) Winda stoi na parterze Wsiadam przez pomyłkę wciskam parter i piętro 6, winda rusza i zatrzymuje się na piętrze pierwszym i dalej jedzie na dany przystanek. Tego nie było wcześniej
To może być cokolwiek... po 1 czy to jest winda z takim sterowaniem jak na tym filmie czy innym? Niemniej sprawdził bym czy takie zachowanie jest np. z dowolnego przystanku jeżeli uruchamiamy windę a przed tym "przez pomyłkę" wciśniemy guzik piętra na którym stoi.
@@Przekaznikownia winda to zremb nr fabryczny 38056 czyli normalne blokowisko dźwig niemodernizowany, a też tak jest np jak jadę z 6 że pierw wciskam 6 i później parter, zatrzyma się na 5 i dalej jedzie na parter
@@mariuszs1736 nr fabryczny ani udt mi nic nie da, ja jestem tylko szarym "krótkorękim" hobbystą bez znajomości w udt albo Translifcie (dawny zud/kdo zremb). Niemniej jedyne co mogę podsunąć to ten filmik: ruclips.net/video/tmCjrUcggZY/видео.html O ile o przyczynie możemy sobie tutaj gdybać, to zdaje się objawy były tu takie same.
@@Przekaznikownia Tak ale gdy mierzymy operność miernikiem. A w spisie danych jest na przykład napisane, że rezystancja wynosi 3300. To jest tak, że dodajemy bądź odejmujemy 10% ustalamy dolną i górną granice i sprawdzamy czy nam się mieści w zakresie. Mógłbyś powiedzieć jak to się dokładnie robi z tymi procentami?
@@pytson8655 W sumie trywialna sprawa więc... nawet się nad tym nie zastanawiałem. Ale myślę że podchodzi to pod taki sam pomiar jak przy tolerancji oporników. Wziął bym tylko poprawkę na niemałą indukcyjność i co za tym idzie, fakt że niektóre mierniki będą wymagały troszkę czasu aż pokażą właściwy opór.
Iskra idzie na konkretnym zestyku w momencie gdy ten zestyk przerywa obwód innemu przekaźnikowi lub stycznikowi. To skutek tego że cewki są... cewkami. Mają indukcyjność i dążą do utrzymania wartości płynącego prądu. Zmiana (pochodna) prądu jest proporcjonalna do indukcyjności (nazwijmy to wielkości) cewki oraz napięcia. Jeżeli to równanie odwrócimy tak, że czas zaniku prądu będzie bardzo mały - to wyniknie z tego bardzo wysoka wartość napięcia która powoduje przepływ prądu w postaci iskry. Styczniki pobierają większy amperaż więc na górnym rzędzie 551 elegancko widać przy zatrzymywaniu zdecydowanie mocniejszą iskrę.
Nie wiem, czy jak sklep. Schemat mieści się na 3 kartkach. Schematy i oprogramowanie do nowych mikroprocesorowych terowań zajęły by stos teczek po wydrukowaniu listingu 🤣. Ale za to wystarczy mieć wkrętak, miernik lub nawet kabelek z żarówką i papierek do czyszczenia styków.
Dzięki za kolejny filmik, ogromna ilość wiedzy, merytoryczny i fachowy przekaz. Gratuluję, spokojnego i analitycznego podejścia.
Wiele lat temu, była podobna usterka w dźwigu, w moim bloku. Tu jednak sytuacja wyglądała trochę inaczej. Dźwig rozpędzał się, lecz zanim osiągnął bieg szybki zwalniał, dojeżdżał do przesłony hamowania i tam następowało zatrzymanie windy. Działo się tak, gdy winda stała na 9 piętrze, zaś wezwanie było na piętro 8. Niestety potem już nie zatrzymywała się na 8 piętrze, tylko jechała na parter. Ciekawostką był fakt, że jeśli nawet zrealizowała wezwanie na piętro 8, to później, podczas jazdy w dół, nagle zatrzymywała się pomiędzy piętrem 6, a 5. Chyba dobre 1,5 roku, usterka nie została skutecznie usunięta. Odpukać, od ponad 30 lat, tem problem nie występuje.
Czy podobna? Podobieństwo na pewno w zatrzymaniu między piętrami na złej przesłonie. W zasadzie zgodnie z tym połowę usterek można by nazwać wówczas jako podobne.
Dla mnie podobna będzie wtedy kiedy sterowanie zacznie głupieć również na skutek złej kolejności przełączania styków i zatrzymaniu przekaźnika w pośrednim położeniu. Ale żeby się tego dowiedzieć to bez zaglądania do maszynowni raczej się nie da.
Na Nagórskiego 5A w Gdańsku podobnie ale przy jeździe w górę.
Pamiętam coś takiego jak byłem dzieciakiem w latach 90, bałem się jak cholera gdy stawała mierzy piętrami
Pozdrawiam fachowców.Miałem kilka dźwigów z takim sterowaniem pod swoją opieką i powiem szczerze,że o wiele szybciej diagnozuje się te nowoczesne oparte na sterowaniu elektronicznym.Dla wielu niewtajemniczonych może to wygląda prymitywnie,ale specyficzna budowa tych przekaźników sprawia,że jest to układ dość zawiły.W moich rejonach,te sterowania zniknęły całkowicie w ramach szerokiej akcji "modernizacja" i pewnie wielu użytkowników mocno żałuje,bo zamontowano w tym czasie sporo kłopotliwego badziewia.P.s. no ale przy takiej awarii,bez "kawy p.konserwatora"😀.
Jak patrze na tą elektronikę a raczej automatykę analogową to podziwiam twórców. Tu przypomina mi się miernik solatron miernik DC na lampach nixie. Jeden przekaźnik tylko ale za to zero układów scalonych wszystka logika na tranzystorach. Lata to koniec 60 raczej. Daty nie ustaliłem ale ... poszedł na straty bo strasznie śmierdział chemią tylko uratowałem ogniwo westona i lampki. Ogniwo służyło do kalibracji jego. Szkoda ze logiki windy nie zrobili na tranzystorach. Dzisiaj to by andurino taką windę obsłużyło :)
Zrobili, a dokładnie to na logisterach serii E100.
Btw, curiousmarc nie dawno jakiś przyrząd na dyskretnych tranzystorach pokazywał. Tosz to miód dla oczu.
A tutaj zagramaniczne windy na tranzystorach -zupełnie genialne są wypinane małe moduły z samymi tylko tranzystorami (bez obwodów). Padnie jakiś? Wymieniasz modulik i winda dalej jeździ.
ruclips.net/video/58SDrsIGI4I/видео.html
@@Przekaznikownia O ... obejrzałem ciekawe rozwiązanie z tymi blokami tranzystorowymi.
Trochę łamigłówki jest pomimo ,że to technologia z lat 60 tych ubiegłego wieku:) wtedy to 1 zręby pojawiły się ze sterowaniem zbiorczym ,przynajmniej łatwiej naprawić w porównaniu z nowymi Chińskimi szajsami co po taniości administracje montują
Cudo... gdzieś jeszcze w PL można spotkać taką windę na analogowym sterowaniu?
Są miejsca gdzie jeszcze tego całe setki śmigają.
Klasyczna usterka
Jak jest sterowanie dźwigu licencyjnego+Artur to znaczy że będzie się ciekawie 😀pozdro .
Ciekwi mnie jak Szwedzi liczyli usterki wyjatki na tej logice przekaznikow czy oni Szwedzi przewidzieli wszystkie usterki?
Nie da sie za duzo stanow logicznych.
Dlatego byly obwody bezpieczenstwa
Gratuluje wam dociekliwosci! w badaniu!
Też nie wiem, ale osobiście jestem opini że nawet jak wypiszesz wszystkie to zdarzy się coś co się fizjologom nie śniło. Mam jeden materiał do zmontowania z takiej usterki że nikt by na to nigdzie nie wpadł.
@@Przekaznikownia Przekazniki to nic innego jak logika Bool'a maszyne stanow mozna wyliczyc z tablicy Karnaugha .
Ale co w przypadku gdy awari ulegnie jakis styk przekaznika.....Wtedy powstaja stany nieustalone.Ktroch Szwedzi nie przewidzieli.
A swoja dlaczego korzystalismy z patentu a nie wykorzystalissmy mozliwosci naszych naukowcow (MERA,TELPOD,itd).Wiekszosc przekaznikow mozna by zastapic TTL produkcji Warszawskiej CEMI, AND OR i NOT.Moze by wyszlo taniej iPrzeciez w tych czasach wybudowalismy najwyzszy maszt swiata i mielismy swoje komputery.
@@smart__go Dobre pytanie, wiemy że w latach 70-tych powstała seria dźwigów sterowanych może nie przez TTL ale przez logistery (lepiej znoszące warunki przemysłowe jakimi są maszynownie) ale mówiąc brzydko żarło, żarło i zdechło.
@@Przekaznikownia Logstery nasz Telpod produkowal.
U nas nigdy nic sie nie oplacalo. Dobrze ogarniasz temat. Praca ta musi dawac sporo satysfakcji jak sie znajdzie i naprawi taka usterke. Pozdro i wszystkiego dobrego.@@Przekaznikownia
A jak naprawiano dawniej, gdy nie było kamer ? jedna osoba na górze, 2 jeździła ? tylko nie można było w zwolnionym tempie sprawdzić ?
Tez mi to wpadło na myśl. Moze tego typu awarie wychodzą dopiero teraz
To była magia starej automatyki - przekaźnik do REGULACJI a nie wymiany. A obecnie to pewnie trzeba by wymienić cały elektroniczny moduł sterujący za grube tysiące zł.
O ile "prawny opiekun" umiał w regulację a nie tylko w kopanie szafy, widziałem już takie egzemplarze gdzie połowa przekaźników przelutowana na inne. No ale jak się komuś chce tyle lutować zamiast dojrzeć przyczynę...
A dzisiaj fakt, padnięty od esd tranzystor wewnątrz układu bga trudno się regeneruje. 🤣
Ale takie sterowanie osobiście bym ogarnął na starej 51 w asemblerze, gdzie w razie podejrzeń procesor z programem można wymienić za 10-20 zł na kolejny w podstawce ;) A każde wejście ma wtedy ładną diodkę i widać (bez wprawnego oka) jego stan. A na wyjściach niech sobie będą przekaźniki (styczniki) pewnie mniej jak 10 wyjdzie. Nie jestem windziarzem, ale z obserwacji stawiam 3-4 styczniki do góra dół / szybko wolno, 5 hamulec, 6 ryglowanie drzwi. Natomiast podziwiam wprawne oko autora i opanowanie tych szafek na pamięć.
@@haczyk84 Ale już ktoś to dawno temu wymyślił na MCS-51:
imgur.com/a/btKBOCv
Nie mniej o ile logikę można zamknąć nawet w 8051 to niestety warunki przemysłowe w jakich to ma pracować wymaga już odpowiedniego "opakowania" procesora, plus fakt że obwód bezpieczeństwa jednak nie może być zależny od tego czy tranzystory są sprawne. Co do styczników, stara szkoła mówi 4+5
góra,dół,szybko,wolno sterujące silnikiem
międzymordzie sterowanie -> obwód bezpieczeństwa
pomocniczy szybko - pozwlający jechać szybko
pomocnicze góra / dół - jak nazwa mówi
międzymordzie obwód -> sterowanie
stop - sprawdzający zamknięcie obwodu bezpieczeństwa
drzwi - wpięty zaraz za kontaktami drzwi
Aczkolwiek logisterowe sterowania miały dwa pomocnicze prędkości - szybko i wolno.
@@Przekaznikownia no o drzwiach i bezpieczeństwie zapomniałem, i jak najbardziej się zgadzam - takie obwody na przekaźnikach. Sam zawsze robię grzybek w maszynach odcinający zasilanie na styczniku. Być może powinienem wkładać tam te "specjalne" co mają w sobie 2 lub 3 i kontrole sklejenia styków... Co do obrazka, wyrób 2006, proces '80 ;) trochę im zajęło, a jak widać i tak szafy przekaźników nadal w użytku. Mi osobiście mając dostęp do programu łatwiej się diagnozuje urządzenia z mikrokontrolerem. Gorzej jak nie wiem czego się po programie spodziewać i nie ma schematu i same niebiesko-niebieskie kable.
Hej Arturze!
Dzięki za ciekawy film. Zawsze jestem pod wrażeniem, jak z głowy operujesz numerami przekaźników i zestyków! Ile lat masz ten fach?
Na marginesie; taka regulacja przekaźnika wymaga pewnie jego wymontowania. Czy te przekaźniki mają jakieś podstawki, czy trzeba po chamsku odlutowywać wszystkie przewody?
Z góry dzięki za odp.!
Panie, jaki fach... ja tylko inżynier jestem, te windy to tak po godzinach hobystycznie.
Czy wymontowywać? Zależy chyba od zdolności doginającego, zasadniczo jak kto potrafi to podogina i ten "widelec" i styki bez demontażu całości. Ale jeśli chodzi o demontaż to niestety, lutownica jest jedyną opcją.
@@Przekaznikownia "...lutownica jest jedyną opcją." :-(
Dzięki za odp.! Pozdr.
Swoją drogą, klient zgłosił usterkę, czy wyszło podczas okresowego przeglądu? Zazwyczaj ludzie nie zwracają uwagi na takie rzeczy.
Bliżej tej drugiej opcji, był zmieniany silnik (stary się podobno zjarał). I cuda przy okazji wyszły.
Ogółem całkiem możliwe że tak jeździło od dawna tylko nikt nie zwrócił uwagi. Szczególnie że zazwyczaj albo się wtedy wsiada albo wysiada.
Wreszcie coś
a weź mi nic nie mów nawet :P
7:52 masz może gdzieś wersję bez tego klipu w prawym dolnym? Bo z chęcią ustawiłbym sobie to na tapete :-)
Ale na tapetę to rozumiem że bardziej słuszne było by jednak zdjęcie (stopklatka) ?
imgur.com/a/Yt6CO0g
@@Przekaznikownia Tak, dzięki za linka!
Jak by były pomysły na jakiś konkretny setup to zawsze mogę w warunkach domowo-studyjnych ustawić światło, naprodukować mgły, co chcesz. A przekaźniki nie stanowią problemu, do czasu aż mi stropu nie zarwą ;)
@@Przekaznikownia Dzięki, apropo przekaźników, no to robię w roblox studio windę na przekaźnikach, można je klikać aby dać wezwanie, itp.
Spoko, ale chodziło mi jednak o zdjęcie "na tapetę" ;)
Trzeba było kiedyś mieć głowę żeby to ogarnąć
Przekaznikownia pisze z zapytaniem co to moze być (zgłaszałem dzwigowemu)
Winda stoi na parterze
Wsiadam przez pomyłkę wciskam parter i piętro 6, winda rusza i zatrzymuje się na piętrze pierwszym i dalej jedzie na dany przystanek. Tego nie było wcześniej
To może być cokolwiek... po 1 czy to jest winda z takim sterowaniem jak na tym filmie czy innym?
Niemniej sprawdził bym czy takie zachowanie jest np. z dowolnego przystanku jeżeli uruchamiamy windę a przed tym "przez pomyłkę" wciśniemy guzik piętra na którym stoi.
@@Przekaznikownia winda to zremb nr fabryczny 38056 czyli normalne blokowisko dźwig niemodernizowany, a też tak jest np jak jadę z 6 że pierw wciskam 6 i później parter, zatrzyma się na 5 i dalej jedzie na parter
@@mariuszs1736 nr fabryczny ani udt mi nic nie da, ja jestem tylko szarym "krótkorękim" hobbystą bez znajomości w udt albo Translifcie (dawny zud/kdo zremb).
Niemniej jedyne co mogę podsunąć to ten filmik:
ruclips.net/video/tmCjrUcggZY/видео.html
O ile o przyczynie możemy sobie tutaj gdybać, to zdaje się objawy były tu takie same.
Cześć, wytłumaczysz w jaki sposób obliczamy rezystancje cewki przekaźnika JRK/RK?
Obliczamy? Wynika bezpośrednio z konkretnego typu, a nawet jak nie masz katalogu w ręce to jest na każdej cewce napisana.
@@Przekaznikownia Tak ale gdy mierzymy operność miernikiem. A w spisie danych jest na przykład napisane, że rezystancja wynosi 3300. To jest tak, że dodajemy bądź odejmujemy 10% ustalamy dolną i górną granice i sprawdzamy czy nam się mieści w zakresie. Mógłbyś powiedzieć jak to się dokładnie robi z tymi procentami?
@@pytson8655 W sumie trywialna sprawa więc... nawet się nad tym nie zastanawiałem. Ale myślę że podchodzi to pod taki sam pomiar jak przy tolerancji oporników. Wziął bym tylko poprawkę na niemałą indukcyjność i co za tym idzie, fakt że niektóre mierniki będą wymagały troszkę czasu aż pokażą właściwy opór.
@@Przekaznikownia Okej dzieki
Śliczna 22 we Wrocławiu.
Dźwig został wymieniony!
U mnie w mieście tez była taka usterka
Dlaczego jak dźwig staje to idzie iskra na przekaźniku?
Iskra idzie na konkretnym zestyku w momencie gdy ten zestyk przerywa obwód innemu przekaźnikowi lub stycznikowi. To skutek tego że cewki są... cewkami. Mają indukcyjność i dążą do utrzymania wartości płynącego prądu. Zmiana (pochodna) prądu jest proporcjonalna do indukcyjności (nazwijmy to wielkości) cewki oraz napięcia. Jeżeli to równanie odwrócimy tak, że czas zaniku prądu będzie bardzo mały - to wyniknie z tego bardzo wysoka wartość napięcia która powoduje przepływ prądu w postaci iskry.
Styczniki pobierają większy amperaż więc na górnym rzędzie 551 elegancko widać przy zatrzymywaniu zdecydowanie mocniejszą iskrę.
Jaki jest czas życia takiego stycznika zatem? Iskdzacy styk wypala się
@@W.Arc. Dziesięciolecia 😋
Ja bym zamknol szafy żeby kurz sie nie zbieral w przekaznikach
Legenda głosi że gdzieś kiedyś jakiś konserwator podobno tak zrobił :O
Słychać że silnik też klekocze
to trzeba mieć łeb jak sklep
Nie wiem, czy jak sklep. Schemat mieści się na 3 kartkach. Schematy i oprogramowanie do nowych mikroprocesorowych terowań zajęły by stos teczek po wydrukowaniu listingu 🤣.
Ale za to wystarczy mieć wkrętak, miernik lub nawet kabelek z żarówką i papierek do czyszczenia styków.
@@Przekaznikownia nie bądź zbyt skromny, takich ludzi jak Ty jako naród to potrzebujemy i piszę to nie tylko bo jest w przeddzień 106 rocznicy