Wiem,że to nie jest koncert życzeń, ale może kiedyś udałoby się nagrać filmik dotyczący kwestii podatkowych akcji kupowanych na rynku amerykańskim (zarówno tych zagadnień dywidendowych, ale też opodatkowania sprzedaży (w niektórych sektorach płatny od wartosci obrotowej transakcji niezależnie czy był zysk, czy strata) i nie wiem, czy w końcu to mają, ale coś tam w sieci było, że również od wartości portfela od jakiegoś pułapu portfela. Biorąc pod uwagę, że pod urokiem Arystokraty coraz więcej osób inwestuje w USA, to myślę, że byliby zainteresowanie takim materiałem.
Mam w XTB, ten wniosek dotyczy tylko dywidend, a nie zysku od sprzedaży. W przypadku wielu spółek z sektora energetycznego płacisz podatek obrotowy (niezależnie od tego czy zarobiłeś czy straciłeś), a jest/ma być podatek od wartości portfela. I pewnie jest więcej niuansów, o których nie wiem. Gdyby posiadanie samego konta w XTB rozkazywałoby problem, to bym nawet nie pytał ;)
Dzięki za wartościowy materiał. Ja zamknąłem lipiec na +1,56%. Top performer: Kinsale Capital +20% Pulte Group +19% Old Dominion Fraight Line +18% United Health +16% Roche +16% BAT +14% Low performer: Applied Materials -14% Qualcomm -12% Novo Nordisk -10% LVMH -10% Microsoft -8% BASF -6%
Już trochę śledzę Twój rozwój i to jest coś co czyni Twój kanał interesującym. Ja też mam swoją strategie, której trzymam się czasami lepiej, a czasami gorzej, bo wszyscy jesteśmy ludźmi 🙂 Jedną z najcięższych rzeczy dla mnie osobiście było się przyznać przed sobą samym, że "o tutaj" nie trzymałem się swojej strategii, bo poniosły mnie emocje. Też ciężkie dla mnie było powiedzenie sobie: "OK moja obecna strategia nie pasuje do mnie, bo nie radzę sobie z XYZ, więc muszę coś w niej zmienić". U Ciebie wygląda to w miarę spójnie, mimo upływu 4 lat. Chyba jedynymi większymi zmianami było: 1) zrezygnowanie z patrzenia na dywidendy obecne, by patrzeć bardziej na wzrost i potencjalne dywidendy w przyszłości (miałeś z dwa lata temu srogą rozkminę o tym) 2) zmiana portfela by zwiększyć koncentrację 3) usunięcie srebra jako satelity Obecnie to wygląda jakbyś miał "rdzeń" w postaci rzeczy w puszce i satelity (krypto, ETF'y, obligacje, gotówka) i miał jeszcze jedną (wcześniej nie wspomnianą) dodatkową satelitę w postaci akcji poza puszką. I jest git 🙂 to zupełnie w porządku, tylko warto powiedzieć to wprost tak jak to zrobiłeś dzisiaj w filmie, że nie wszystko co jest akcjami od razu jest w puszce. Oczywiście urodziło mi się w głowie jeszcze więcej pytań: 1. Może warto byłoby śledzić także w 5:25 ile % Twojego portfela stanowią akcje poza puszką? 2. Może warto się zastanowić jaki jest cel tych akcji poza puszką? (czy to będą kandydaci na dołączenie do puszki, czy ich celem będzie zaspokojenie potrzeby krótkoterminowej spekulacji. Co te akcje poza puszką robią dla Ciebie, że czujesz się lepiej, gdy Twój portfel je ma?). 3. Czy masz zdefiniowane warunki dla każdej spółki na usunięcie z puszki i/lub z listy spoza puszki? 4. O ile rozumiem BAT nie było w puszce, no ale z tego co powiedziałeś to wygląda jakby BAT wypadło z portfela w sumie przypadkiem.... (może ten przypadek pomógł podjąć Ci decyzję o usunięciu, którą i tak byś chciał zrobić? No ale BAT nie miał w poprzednich odcinkach żółtej kartki. Chcesz spróbować szczęścia i odkupić BAT jeśli spadnie?)
Hej Maciej, dzięki za taki rozbudowany komentarz 🙂 ogólnie bardzo dobrze podsumowałeś moją historię 👌 Odpowiadając: 1. Ten % już jest niewielki i raczej będzie tylko spadać także imo nie warto. Pewnie co jakiś czas wpadną też i tu spółki, ale to raczej nie będzie miało specjalnego wpływu na ogólny wynik portfela. 2. Tak, to są pozycje bardziej spekulacyjne/średnioterminowe. Tzn. tutaj "umozliwiam" sobie sprzedaż w każdym momencie. Wszystkie te spółki były kupowane już jakiś czas temu i czekam, aż moja teza się zrealizuje bądź jeśli będę chciał zbudować inną pozycję. Dopuszczam jeszcze taki wariant, że nowe spółki w portfelu nie wejdą do puszki od razu tylko np. po roku śledząc już spółkę. Tak np. miałem z Wittchenem, gdzie pomyliłem się co do ich ambicji/możliwości rozwoju. 3. Tak w ogólnym sensie to tak. Głównie jeśli kirerunek w jakim pójdzie zarząd będzie zupełnie niespójny z tym kiedy ja inwestowałem. Pamiętaj, że mówimy tu o szeroko pojętej filozofii, a nie konkretnych wytycznych w strategii. 4. Tak, BAT traktuję bardziej jako spółkę Value, gdzie jest dużo wieksza szansa na łapanie dołków/górek (bo są to przedziały dość przewidywalne) niż trzymanie latami. BTI byłem gotowy sprzedać po 40$-45$.
Oglądam od początku, widzę rozwój :). Ja nazywam swoje caffe can stocks ,,koniami pociągowymi portfolio". Co do spadków to się zgadzam, jak masz dobry biznes i rozumiesz jak działa, to śpisz spokojnie i spadki nawet cieszą :)
U mnie nominalnie 45 000 pln straty w niecały miesiąc = 7,59%. Także inwestowanie dywidendowe wcale nie jest takie nudne 😅 oczywiście traktuję to jako potencjalne okazje zakupowe na niektórych spółkach 😊
Miłego odpoczynku... No właśnie - fajna ta giełda. PayPalek pokazał fajne wyniki i cyk na 66$. Mnie taki timing doprowadza do szału - bo oczywiście zdarzyło się kilka razy :)
Ja aktualnie (świadomie) nie wybieram spółek zagranicznych ze względu na to, że chcę zbudować portfel na polskiej giełdzie (po przekroczeniu pewnego pułapu i zrozumieniu kilku mechanizmów chce ruszyć na podbój innych rynków). Powodzenia i życzę wzrostów 📈✅
Mój timing przechodzenia z akcji na akcję był dość podobny jak autora ostatnio. Jak już się zdecydowałem żeby coś sprzedać i coś kupić to traciłem i na jednym i na drugim. Ale to było dawno temu. Teraz po prostu kupuję i trzymam na zawsze. Z dużo lepszym skutkiem niż kiedyś gdy byłem bardzo aktywny na giełdzie.
z tym timingiem, to głównie kwestia głowy, bo nigdy nie da się ustrzelić górki/dołka, wszyscy to wiemy a mimo wszystko trawa za płotem zawsze wydaje się zieleńsza.. :) Ja wtedy sobie powtarzam, że co z tego - zacząłem inwestować kilka lat wcześniej niż Ci co zaczynają teraz więc kto tu ma zły timing? ;)
Arystokrato! Młody chłopak a nie wie, że CD Projekt najlepszą spółką na świecie jest. Raczej wszystko sprzedaj i pakuj się w perłę pod korek. Choć raczej trzeba to było zrobić na licznych okazjach w okolicach 100 zł przez ostatnie 2 lata. Z drugiej strony nie wiadomo czy CDR zmieściłby się w tej kofi-puszce za 3 lata 🤓
@@WolnyArystokrata mam nadzieję że nie straciłeś za dużo od momentu kiedy Cię powstrzymałem przed sprzedażą. A tak w ogóle to nie wiem czy dłużej trzymam CDR (15 lat) czy dłużej gram w Cyberpunka (700 godzin). Nie do końca wiem jak to przeliczyć 😉
Ja kiedyś się zatrzymałem w Cyberpunku i teraz jakoś nie znajduję czasu żeby wrócić. To było tak dawno, że bugi były niemal wszędzie, ale i tak mi się dobrze grało 🙂 kiedyś na pewno zagram jeszcze raz...
@@WolnyArystokrata Trzymam się zasady, "inwestuj w spółki, których produkty znasz i rozumiesz" - wziąłem sobie ją do serca i dogłębnie poznałem Wiedźmina 3 i CP2077. Oba produkty to najlepsze co powstało jeśli chodzi o fabułę w grach RPG. Oczywiście na premierę Wiedźmina 4 będziemy mieli wielkie "sprawdzam", jednak inwestorom nie jest potrzebna gra tylko szum wokół niej. A Redzi są mistrzami w tworzeniu dobrej atmosfery wokół swoich przyszłych produktów. Prawdopodobnie więc, co najmniej do momentu, gdy gra się pojawi na rynku, inwestorzy będą śnić o potędze nowych gier CDR a to wystarczy, by kurs akcji trzymał się mocno.
Wiem,że to nie jest koncert życzeń, ale może kiedyś udałoby się nagrać filmik dotyczący kwestii podatkowych akcji kupowanych na rynku amerykańskim (zarówno tych zagadnień dywidendowych, ale też opodatkowania sprzedaży (w niektórych sektorach płatny od wartosci obrotowej transakcji niezależnie czy był zysk, czy strata) i nie wiem, czy w końcu to mają, ale coś tam w sieci było, że również od wartości portfela od jakiegoś pułapu portfela. Biorąc pod uwagę, że pod urokiem Arystokraty coraz więcej osób inwestuje w USA, to myślę, że byliby zainteresowanie takim materiałem.
Jak zobaczę sporo lajków pod tym komentarzem to zrobię taki materiał 🙂
jak masz XTB to uzupełniasz tam specjalny wniosek i nie martwisz się tym, wszystko jest rozliczane i śpisz spokojnie
Mam w XTB, ten wniosek dotyczy tylko dywidend, a nie zysku od sprzedaży. W przypadku wielu spółek z sektora energetycznego płacisz podatek obrotowy (niezależnie od tego czy zarobiłeś czy straciłeś), a jest/ma być podatek od wartości portfela. I pewnie jest więcej niuansów, o których nie wiem. Gdyby posiadanie samego konta w XTB rozkazywałoby problem, to bym nawet nie pytał ;)
A jaki to jest ten wniosek od dywidend z USA na XTB Panowie?
W profilu konta wypełniasz formularz W8BEN.
Bardzo szanuję za transparentność, dziękuję za materiał. Niewiele jest perełek na polskim inwestycyjnym yt.
Dzięki wielkie 🙂
Dzięki za wartościowy materiał.
Ja zamknąłem lipiec na +1,56%.
Top performer:
Kinsale Capital +20%
Pulte Group +19%
Old Dominion Fraight Line +18%
United Health +16%
Roche +16%
BAT +14%
Low performer:
Applied Materials -14%
Qualcomm -12%
Novo Nordisk -10%
LVMH -10%
Microsoft -8%
BASF -6%
Już trochę śledzę Twój rozwój i to jest coś co czyni Twój kanał interesującym.
Ja też mam swoją strategie, której trzymam się czasami lepiej, a czasami gorzej, bo wszyscy jesteśmy ludźmi 🙂
Jedną z najcięższych rzeczy dla mnie osobiście było się przyznać przed sobą samym, że "o tutaj" nie trzymałem się swojej strategii, bo poniosły mnie emocje. Też ciężkie dla mnie było powiedzenie sobie: "OK moja obecna strategia nie pasuje do mnie, bo nie radzę sobie z XYZ, więc muszę coś w niej zmienić". U Ciebie wygląda to w miarę spójnie, mimo upływu 4 lat. Chyba jedynymi większymi zmianami było:
1) zrezygnowanie z patrzenia na dywidendy obecne, by patrzeć bardziej na wzrost i potencjalne dywidendy w przyszłości (miałeś z dwa lata temu srogą rozkminę o tym)
2) zmiana portfela by zwiększyć koncentrację
3) usunięcie srebra jako satelity
Obecnie to wygląda jakbyś miał "rdzeń" w postaci rzeczy w puszce i satelity (krypto, ETF'y, obligacje, gotówka) i miał jeszcze jedną (wcześniej nie wspomnianą) dodatkową satelitę w postaci akcji poza puszką.
I jest git 🙂 to zupełnie w porządku, tylko warto powiedzieć to wprost tak jak to zrobiłeś dzisiaj w filmie, że nie wszystko co jest akcjami od razu jest w puszce.
Oczywiście urodziło mi się w głowie jeszcze więcej pytań:
1. Może warto byłoby śledzić także w 5:25 ile % Twojego portfela stanowią akcje poza puszką?
2. Może warto się zastanowić jaki jest cel tych akcji poza puszką? (czy to będą kandydaci na dołączenie do puszki, czy ich celem będzie zaspokojenie potrzeby krótkoterminowej spekulacji. Co te akcje poza puszką robią dla Ciebie, że czujesz się lepiej, gdy Twój portfel je ma?).
3. Czy masz zdefiniowane warunki dla każdej spółki na usunięcie z puszki i/lub z listy spoza puszki?
4. O ile rozumiem BAT nie było w puszce, no ale z tego co powiedziałeś to wygląda jakby BAT wypadło z portfela w sumie przypadkiem.... (może ten przypadek pomógł podjąć Ci decyzję o usunięciu, którą i tak byś chciał zrobić? No ale BAT nie miał w poprzednich odcinkach żółtej kartki. Chcesz spróbować szczęścia i odkupić BAT jeśli spadnie?)
Hej Maciej, dzięki za taki rozbudowany komentarz 🙂 ogólnie bardzo dobrze podsumowałeś moją historię 👌 Odpowiadając:
1. Ten % już jest niewielki i raczej będzie tylko spadać także imo nie warto. Pewnie co jakiś czas wpadną też i tu spółki, ale to raczej nie będzie miało specjalnego wpływu na ogólny wynik portfela.
2. Tak, to są pozycje bardziej spekulacyjne/średnioterminowe. Tzn. tutaj "umozliwiam" sobie sprzedaż w każdym momencie. Wszystkie te spółki były kupowane już jakiś czas temu i czekam, aż moja teza się zrealizuje bądź jeśli będę chciał zbudować inną pozycję. Dopuszczam jeszcze taki wariant, że nowe spółki w portfelu nie wejdą do puszki od razu tylko np. po roku śledząc już spółkę. Tak np. miałem z Wittchenem, gdzie pomyliłem się co do ich ambicji/możliwości rozwoju.
3. Tak w ogólnym sensie to tak. Głównie jeśli kirerunek w jakim pójdzie zarząd będzie zupełnie niespójny z tym kiedy ja inwestowałem. Pamiętaj, że mówimy tu o szeroko pojętej filozofii, a nie konkretnych wytycznych w strategii.
4. Tak, BAT traktuję bardziej jako spółkę Value, gdzie jest dużo wieksza szansa na łapanie dołków/górek (bo są to przedziały dość przewidywalne) niż trzymanie latami. BTI byłem gotowy sprzedać po 40$-45$.
Oglądam od początku, widzę rozwój :). Ja nazywam swoje caffe can stocks ,,koniami pociągowymi portfolio". Co do spadków to się zgadzam, jak masz dobry biznes i rozumiesz jak działa, to śpisz spokojnie i spadki nawet cieszą :)
Dzięki Kacper!
U mnie nominalnie 45 000 pln straty w niecały miesiąc = 7,59%. Także inwestowanie dywidendowe wcale nie jest takie nudne 😅 oczywiście traktuję to jako potencjalne okazje zakupowe na niektórych spółkach 😊
Mam podobnie; jedynie żałuję; że nie poczekałem z większymi zakupami do wakacji i przepaliłem część kasy w maju… no ale…
Dziękuję. Miłej drugiej części urlopu🙂
Dzięki serdeczne 🙂
Wytrwałem do końca, podsumowanie Petera Lyncha super. Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję!
Miłego odpoczynku... No właśnie - fajna ta giełda. PayPalek pokazał fajne wyniki i cyk na 66$. Mnie taki timing doprowadza do szału - bo oczywiście zdarzyło się kilka razy :)
Każdemu się zdarza, oprócz guru wybiórczo pokazujących swoje wyniki 🫣
@@WolnyArystokrata prawda. Grunt to iść dalej.
Sprzedałeś chyba jedyna spółkę która była zgodna z moją strategia. 😊
BAT? Przepraszam 😄
Gdzie polecacie zakupić akcje Evolution AB? Przewalutowanie w XTB jest dosyć bolesne.
Degiro jest w miarę w porządku?
Ja kupuję zarówno na Degiro jak i Exante. Opłata za transakcje około 5 EUR (przewalutowanie na Exante korzystniejsze)
Ja aktualnie (świadomie) nie wybieram spółek zagranicznych ze względu na to, że chcę zbudować portfel na polskiej giełdzie (po przekroczeniu pewnego pułapu i zrozumieniu kilku mechanizmów chce ruszyć na podbój innych rynków). Powodzenia i życzę wzrostów 📈✅
Wzajemnie powodzenia 🙂
Mój timing przechodzenia z akcji na akcję był dość podobny jak autora ostatnio. Jak już się zdecydowałem żeby coś sprzedać i coś kupić to traciłem i na jednym i na drugim. Ale to było dawno temu. Teraz po prostu kupuję i trzymam na zawsze. Z dużo lepszym skutkiem niż kiedyś gdy byłem bardzo aktywny na giełdzie.
z tym timingiem, to głównie kwestia głowy, bo nigdy nie da się ustrzelić górki/dołka, wszyscy to wiemy a mimo wszystko trawa za płotem zawsze wydaje się zieleńsza.. :)
Ja wtedy sobie powtarzam, że co z tego - zacząłem inwestować kilka lat wcześniej niż Ci co zaczynają teraz więc kto tu ma zły timing? ;)
Z tego portfela wynika, że akcje amerykańskie rosną - generalnie reszta spada. Wniosek - kupować tylko akcje amerykańskie.
Confirmation bias :)
Po co inwestować w spółki które nie wypłacają dywidend? (Dino)
Widziałeś długoterminowy wykres akcji Dino? Właśnie po to.
Naturalna kolej rzeczy jest taka że spółki wzrostowe po pewnym czasie stają się dywidendowe
A ja myślałem, że na urlopie się odpoczywa…
Nie mogłem Was zostawić bez podsumowanka 🫡
Czy podatek od dywidendy z Evolution AB wynosi 30% u źródła + 19%? PS. Z tym BAT to zawaliłeś temat xD
Sprawa nie jest taka oczywista. Będzie o tym materiał (pewnie we Wrześniu).
Liczyłeś ile pieniędzy wpłaciłeś do portfela z oszczędności, a ile jest faktycznym zyskiem?
Pokazuję taki slajd przecież 🙂
@@WolnyArystokrata faktycznie, przepraszam jakoś mi umknęło
PAYPAL wejdzie w krypto i to go uratuje
Tonący brzytwy się chwyta hehe
Arystokrato! Młody chłopak a nie wie, że CD Projekt najlepszą spółką na świecie jest. Raczej wszystko sprzedaj i pakuj się w perłę pod korek. Choć raczej trzeba to było zrobić na licznych okazjach w okolicach 100 zł przez ostatnie 2 lata. Z drugiej strony nie wiadomo czy CDR zmieściłby się w tej kofi-puszce za 3 lata 🤓
Gdyby nie Ty już dawno bym sprzedał :DDD
@@WolnyArystokrata mam nadzieję że nie straciłeś za dużo od momentu kiedy Cię powstrzymałem przed sprzedażą. A tak w ogóle to nie wiem czy dłużej trzymam CDR (15 lat) czy dłużej gram w Cyberpunka (700 godzin). Nie do końca wiem jak to przeliczyć 😉
Ja kiedyś się zatrzymałem w Cyberpunku i teraz jakoś nie znajduję czasu żeby wrócić. To było tak dawno, że bugi były niemal wszędzie, ale i tak mi się dobrze grało 🙂 kiedyś na pewno zagram jeszcze raz...
@@WolnyArystokrata Trzymam się zasady, "inwestuj w spółki, których produkty znasz i rozumiesz" - wziąłem sobie ją do serca i dogłębnie poznałem Wiedźmina 3 i CP2077. Oba produkty to najlepsze co powstało jeśli chodzi o fabułę w grach RPG. Oczywiście na premierę Wiedźmina 4 będziemy mieli wielkie "sprawdzam", jednak inwestorom nie jest potrzebna gra tylko szum wokół niej. A Redzi są mistrzami w tworzeniu dobrej atmosfery wokół swoich przyszłych produktów. Prawdopodobnie więc, co najmniej do momentu, gdy gra się pojawi na rynku, inwestorzy będą śnić o potędze nowych gier CDR a to wystarczy, by kurs akcji trzymał się mocno.