Tajemnicze, nie odkryte wnętrza Zamku w Pilicy
HTML-код
- Опубликовано: 10 фев 2025
- Zamek w Pilicy (pałac typu palazzo in fortezza - zamek leżący na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w mieście Pilica, w województwie śląskim. Zamek składa się z pałacu zbudowanego na początku XVII wieku i przebudowanego w wieku XVIII i XIX, który jest otoczony fortyfikacjami bastionowymi z XVII wieku.
Dwór Padniewskich
W 1570 roku od Jana Pileckiego, starosty horodelskiego, kupił Pilicę biskup krakowski Filip Padniewski herbu Nowina. Następnie przekazał ją swojemu bratankowi Wojciechowi Padniewskiemu, kasztelanowi oświęcimskiemu i jego żonie Jadwidze Dębińskiej. Wojciech Padniewski nieco przed 1605 rokiem rozpoczął budować późnorenesansową rezydencję i przeniósł się do niej z nieodległego folwarku pod zamkiem w Smoleniu[4]. Po jego śmierci w 1605 roku, budowę kontynuował jego syn Stanisław Padniewski. Rezydencja składała się z dwóch prostokątnych budynków stojących naprzeciwko siebie i połączonych dwoma murami, przez co utworzył się pomiędzy nimi dziedziniec. Wjazd znajdował się od północy. Po śmierci Stanisława Padniewskiego i wygaśnięciu pilickiej linii rodu, nieukończony zamek stał się przedmiotem sporów majątkowych między Dębińskimi i innej linii Padniewskich.
Zamek Jerzego Zbaraskiego
Spadkobiercy Padniewskich sprzedali 28 lutego 1613 roku majątek kasztelanowi krakowskiemu Jerzemu Zbaraskiemu, który około 1620 roku rozbudował obiekt wznosząc nad dziedzińcem przykrytą dachem trzynawową salę wspartą na dwóch rzędach kolumn. Od południa, od strony ogrodu włoskiego, Jerzy Zbaraski dodatkowo polecił wydłużyć oba budynki Padniewskich i zbudować dwukondygnacyjną loggię o 13 arkadach. W rezultacie obiekt przybrał formę włoskiej willi. Także pierwsze fortyfikacje wokół pałacu zbudował Jerzy Zbaraski, o czym świadczy list z 1623 roku, w którym jako jeden z zatrudnionych w Pilicy został wymieniony wenecki inżynier wojskowy Andrea dell'Aqua, znany też z prac przy fortyfikacjach Zamościa, Raszkowa, Tarnopola, Brodów. W czasach Jerzego Zbaraskiego powstał zarys czworobocznej twierdzy z sześcioma bastionami połączonych murami kurtynowymi i wzmocnionych fosą o szerokości 20 metrów. Dodatkowo, niedługo po śmierci Jerzego Zbaraskiego w 1631 roku, Szymon Starowolski odnotował istnienie niekończonych fortyfikacji wokół pałacu.
Zamek Stanisława Warszyckiego
Po Jerzym Zbaraskim zamek odziedziczył Konstanty Wiśniowiecki, którego córka Helena wniosła zamek w posagu w 1636 r. Stanisławowi Warszyckiemu z Dankowa. Z jego inicjatywy około lat 1640-1650 dokończono budowę wałów i bastionów z kazamatami, ale dodatkowo przebudowano rejon bramy, do której przez nowy rawelin prowadził most zwodzony. Warszycki wzmocnił też bastion I i zbudował na nim nadszaniec[5]. Dzięki tej inwestycji zamek stał się nowoczesną jak na ówczesne czasy twierdzą. Pomimo tego w listopadzie 1655 r. podczas potopu szwedzkiego zespół zamkowy został na krótko zajęty, być może bez walki, przez oddział szwedzki pod dowództwem podpułkownika Larsa Lindorma[w innych językach], jednak w lutym 1656 roku zamek został odzyskany przez Warszyckiego. W 1684 roku zmarł Jan Kazimierz Warszycki, w związku z czym do 1704 roku pałac pozostawał własnością wdowy po nim Domiceli z Wierzbowskich Warszyckiej. W 1705 roku podczas III wojny północnej zamek zajęły wojska szwedzkie.
Dalszy ciąg informacji na wikipedii.
Piękne nagranie miła muzyczka bez opowiadania można się skoncentrować .Pozdrawiam 👍
Dziękuję ;) Pozdrawiam
Mega , pozdrawiamy ślicznie
Dzieki 😊 Pozdrawiam
Fajnie 😊 pozdrawiam 😊
Dzięki😉Pozdrawiam
Dziękuję za możliwość obejrzenia, zwłaszcza wnętrza. 43 lata temu mialem okazję oglądać ten zamek jeszcze w miarę dobrym stanie. Byly zdobione meble ze skrytkami. Np po przekreceniu glowy lwa na narozniku komody otwierala się tajna szuflada. Juz tego nie widze tam. Znajdowało się to obok Sali Rycerskiej.
Dziekuje za podzielenie sie ciekawostkami 😊 Pozdrawiam
Super 👌 material
Kto jest odpowiedzialny za taki stan tych zamkow i palacow?
Za co urzednicy i politycy biora kase?
Dzieki 😉 No ten palac o malo co by byl już dawno wyremontowany przez Barbare Piasecką Johnson ale znaleźli sie spadkobiercy wlascicieli zamku. Pozdrawiam
Das Schloss wird noch viel Geld und Zeit verschlingen - aber es wird schön.
Gruß Tino
Zamek będzie jeszcze kosztował mnóstwo pieniędzy i czasu - ale będzie piękny.
Pozdrawiam Tino
Ten zamek kupiła Barabara Piasecka Johnson bardzo bogata kobieta i zaczęła przerabiać go dla siebie. Ale spadkobiercy po właścicielach zamku zaczęli się sądzić o niego. Barbara zmarła ale sądy się dalej ciągną. Dzięki ;) Pozdrawiam
@@szwendanie9545 Niejasna własność, o mój Boże!
😉😉😉😉
Ciekawi mnie w jakim cele byly zrywane podlogo i wybieranie "ziemi"
@@damianabramowicz8448 może skarbów szukali 😁 Pozdrawiam
Szkoda że to niemy film dużo traci brak historii pozdrawiam
Kiedyś opowiadałem historie pałaców ale.... Teraz pokazuję dawne piękno obrazem ;) Pozdrawiam