Jak zgrzewać rury PP - remont4you
HTML-код
- Опубликовано: 22 янв 2025
- Na kod Rabatowy „remont4you” macie -20% na całą kategorię narzędzi budowlanych
hoegert.com/pr...
do końca stycznia 2023
Partnerem filmu jest marka Hoegert Technik
Link do strony 👇
hoegert.com
Ich FB
/ hoegerttechnik
Link do zgrzewarki
hoegert.com/pr...
Zapisz się na newsletter, zyskasz sporo. Nie spamuje!! max 1-2 maile w miesiącu
sklep.remont4y...
Zapraszam do mojego sklepu po profesjonalne narzędzia i gadżety kanału remont4you:
sklep.remont4y...
Zostań Patronem kanału. Pamiętaj że patroni mają dostęp do zniżek w sklepie.
patronite.pl/p...
Grupa Remont4you:
/ 370522083954494
Subskrybuj:
/ @remont4you
Facebook:
/ remont4youpl-100232954...
INSTAGRAM:
/ remont4you.pl
Mój drugi kanał:
/ @remont4youshorts
Patroni kanału:
Przemyslaw Kacprzak
Krzysztof Juszczyński
Mateusz Socha
Szymon Piosik
Krzysztof Soporowski
Mateusz Tracz
Michał Biedziak
Dariusz Nowicki
Tomasz Szkorupa
Damian Tyran
Roman Nieprzecki
Tomasz Baczyński
Lukasz Pordzik
Vadym Chumak
Zdzisław Szulta
Adrian Molka
Mateusz Pająk
Krzysztof Karpiński
Damian Lech
Michał Olszewski
Grzegorz Stefaniak
Jarosław Krokos
Lucjan Migdalewicz
Wojciech Bartczak
Przemek_Sz
Damian Pończocha
Paan remoncik
Łukasz Rudzki
A. Kulesza
Michał Budzisz
Marek Pyżyk
Krystian Turek
Patrycjusz
wysota@wysota.pl
piotr minkin
Artur Jaworek
#remont4you
Panie Krzysiu, a może by zrobić filmik - porównanie: PEX i PP, wady, zalety etc. ?
Łapkujcie bo to kontrowersyjny temat
Jestem za 👍
Strzał w 10😁 Jestem za
Również za
też chętnie zobaczę i może jakiś odcinek o miedzi :)
Dobrze, że przypomniał Pan o oczyszczeniu przed zgrzewaniem. Jeszcze jedna sprawa. Trzeba dobrze przemyśleć kolejność łączenia ze sobą elementów instalacji. Ostatnie połączenia muszą być wykonywane w takich miejscach, gdzie można bez problemu włożyć zgrzewarkę. Np. na kolankach, gdzie rurę można swobodnie odchylić. Sam jako amator uczyłem się na błędach 😉.
Legenda głosi ze tabelka z czasami zgrzewania nadal czeka na załadowanie :D
ruclips.net/video/EvhCOi0CtIM/видео.html (pewnie banana wyłapię, ale czego się nie robi dla propagowania wiedzy).
Krzysiek !!! DZIĘKUJĘ za film (^^,)
Z bratem zrobiliśmy z tych rurek całą instalację w remontowanym domu. Pierwszy raz w życiu to robiliśmy a wyszło elegancko i do tej pory się nic nie dzieje.
Kurcze powiem ci że bardzo dziękuję za film, ja sam wilu rzeczy sie nauczyłem, kanalizacja, elektryka itp, rur nie grzałem a mam tak że jak czegoś nie robiłem to na pierwszy rzut biorę majstra, podpatruję i potem sie ucze na błędach itp, ostatnio mi grzał gość rury, 1000zł za dwa dni roboty, postanowiłem kupić zgrzewarkę i reszte chaty zrobię sam:)
Świetny film dla nowicjuszy :) Ja się sam uczyłem na moim remoncie :) Zastanawiałem się nad PP albo PEX wybrałem PP bo taniej było mi zgrzewarkę kupić :) Pozdro Mordo :)
jaka zgrzewarke kupiles?
Rada dla początkujących: zbyt wysoka temperatura zgrzewarki lub zbyt duży nacisk powoduje zamykanie się średnicy wewnętrznej i szumienie w rurach w czasie przepływu cieczy. Podpatrzyłem w internecie, że warto zaznaczyć sobie na rurze odległość do której należy wcisnąć w złącze. Wtedy nie wsadzimy za daleko i nie ma możliwości zamykania się średnicy wewnętrznej. U mnie w domu sposób spisał się wyśmienicie.
Nawet jeśli Ci się zamknie 1-2 mm to co się stanie? Jeśli nie dosuniesz i za słabo zgrzejesz to wtedy może być problem.
super odcinek właśnie takie są najlepsze. Pozdrawiam i więcej takich info
76zl rabatu piękna sprawa dzięki Krzysiu,następny odcinek nagraj o ręcznej maszynce do pexa
Chyba był...
O ręcznej marki hogert :) sam jestem ciekaw jak zaciska
👍Dobry film
Fajnie objaśnione pozdrawiam
Siemaneczko Krzychu. Dzięki za pokazanie tej strony. Mają chłopaki ciekawy asortyment i jest w czym wybierać. Na pierwszy ogień idzie zaciskarka do pex. Pozdro👊
Całą nową instalację co i cwu z przyłączem pompy ciepła zrobiłem na pp. Najwazniejsze to przemyśleć dobrze instalacje żeby sobie niepotrzebnie nie utrudniać i mieć pomocnika (lub nakombinowac się zagrzewając samemu)
Zaleta jest taka że zgrzewana rurka i kształtki tworzą integralną całość - po rozcięciu kształtki w miejscu zgrzewu nie widać zupełnie miejsca łączenia
Panie Krzysztofie jest Pan WIELKI!!!
Dziekuję Panie Krzysiu za ten materiał 👍💪
Dzięki za uświadomienie tuż przed wyborem systemu przesyłu cieczy w domu. Całe szczęście że jest dziś duży wybór. Po miedzi ,stali ,pex , to chyba jeszcze dziurawe wiadro będzie lepsze niż to pp żeby sobie nalać wody do wanny. Szcun za nagranie. !
Gitarka. Fajna opcja z cyfrowym ustawianiem temp 👍🏻
Za cenę Jacka Danielsa to można kupić na znanym portalu aukcyjnym zgrzewarkę więc szwagier to zdzierca by wtedy był 😉 sam mam taką za 150zl i zrobiła już naprawdę sporo. I z tego co rozmawiałem kiedyś ze znajomym hydraulikiem to sam kupował takie za kilkaset złotych, później wypróbował te tańsze i okazało się że wytrzymywały tyle samo czasu 🤷 więc nie zawsze warto dopłacać. Zwłaszcza jak przeróbki hydrauliczne to jakiś niewielki procent swojej pracy. Pozdro ✌️
ale super , że wszystko widać ;)
haha byłem pewny, że tylko ja nic nie widzę... być może cenzura zadziałała 🤐ale spoko wierzę, że zagrzało.
Każdemu zdarzają się micro wpadki.
Najlepiej poćwiczyć, na SMS początku szło ciężko, ale po jednym pokoju leciało z górki, szef wymyślił sobie CO w domu całym na pp. Co wiem, nic nie cieknie i grzeje.
Ja się tam nie znam ale jest zbyt wiele czynników które wpływają na czas grzania zgrzewania temperatura otoczenia temperatura rury itdcitd w warunkach laboratoryjnych może i te osiemm sekund ma sens ...pozdrawiam Pana Krzysia p.s. wszystkiego dobrego 😁
Szanowny Panie Profesorze bardzo dziękuję za profesjonalne szkolenie mojego kolegi kolega prowadzi remonty i polecił mi Pana że jest fachowcem godnym do oglądania, mówi tak że się robi i tak robi. A nie inni że można tak robić ale tego nie robię bo można szybciej np wbić gwoździa w karton gips 😂😂😂😂i piwko Panem Szwagrem 😢😢😢😢. Pozdrawiam nie profesjonalistę tylko poziom Pana World class Szacun 😊😊😊😊
Ja u siebie do jednego kaloryfera w remontowanym pokoju, wymieniłem stalowe rury na PP. Jako, że robiłem to pierwszy raz, to trochę się namordowałem i zmarnowałem materiału (dobrze, że w miarę tani), ale działa i nie cieknie. Co prawda C.O. jest grawitacyjne i max.60 st. było, ale zawsze coś :D. Jedynie błąd popełniłem, że dałem za małą średnicę (20mm) i trochę zajęło zanim doszła ciepła woda, może pewne problemy z odpowietrzeniem też nie pomogły. Trochę wiedzy wyciągnąłem z poprzedniego filmu instruktażowego o rurach PP Pana Krzyśka. Także bardzo dziękuję :)
Super film tylko przy zgrzewaniu "cenzura zadziałała ale nic nie szkodzi ...i tak dobrze opowiedziane
Cześć, Krzysiek pytanie z innej beczki, dlaczego pęka akryl natychmiast malowanych po kilku miesiącach na łączeniach ścian i przy oknach?
Wszystko pięknie ładnie ale jak zgrać rury pod sufitem ?dwie pary rąk?
Krzysiek, co wg Ciebie jest lepsze, PEX czy rury PP ?
Dobre pytanie zadałeś ale zależy to od sytulacji oba systemy mają wady i zalety zaletą pp jest niska cena zaletą pexa jest bardzo szybie wykonanie instalacji względem pp pex bd lepszy do centralnego ponieważ można go wygiąć zrobic luk a rury pp nie wygniesz musisz stosować Kolanko na kturym powstają opory hydrauliczne pp jest dużo trudniejsze technicznie do wykonania niz pex jest duża duznica w cenie materiału ale nie zawsze droższy material oznacza gorszy zarobek na temat co lepsze można dewagowac godzinami każdy system jest niezawodny pod warunkiem że jest zrobiony zgodnie ze sztuką Kolanka pp potrafią puszczać po czasie ale przy dobrym zgrzewie nie powinno się nic dzniac natomiast na pexa producent daje 10 lat na zlaczki co daje do myslenia
@@rafalus Dzięki, świetne, merytoryczne naświetlenie tematu. Interesowała mnie głównie trwałość instalacji. Wydawało mi się (bez zgłębiania tematu), że PP jest bardziej niezawodne. Moje przekonania były mylne ;)
@@DDDD-yn7yf nie do końca mi się nigdy nie zdarzyło żeby mi pp puściło po czasie tak samo słyszałem że złączki na pexa firmy tweetop puszczają 1 z tańszych systemów oringowych ale ja także nie miałem takiej sytulacji żeby coś puściło prawda jest taka że żywotność instalacji w guwnej mierze zależy od instalatora co ja wykonuje bo jak zgrzewasz pp zachowujesz czystość niema pyłu w złączkach rury nie są przegrzane Rura pasuje prosto do kształtki Rura ci zawsze wejdzie do końca kamienia na zgrzewarce itd to niema możliwości żeby puściło ale zawsze trzeba brać poprawkę że możesz mieć wadliwa kształtkę czy rure ale na to wpływu niemasz i wadliwy towar może trafić się w każdym systemie ja jak widzę jak niektórzy wykonują niechlujnie i krzywo instalacje pp to jestem w szoku że to wg potrafi trzymac i po takich robotach potem się morze zdarzyć że coś puści jak wykonasz robotę zgodnie ze sztuką nic się nie powinno wydarzyć
Tak samo pex ten tweetop muwia że puszczą tak jak wspominałem jest to 1 z tamszych system i kształtki są jakości jakiej są jedne wchodzą lżej drugie ciaśniej jak sobie zgradujesz rure niemasz pyłu w złączkach wsadzasz rure do kształtki na prostym odcinku a nie wygieta wykonasz prawidłowo zacisk też niema czego się obawiać ja widzę jak to wygląda i potem taki efekt że ludzia puszczą jak 1 tnie tarcza do betonu pełno pyłu w złączkach 2 się nie przejmuje zaciaka jeszcze mu złączka nie che wejść bo zle zgradowana to przyjebie młotkiem oba te systemy bd niezawodne przy prawidłowym wykonaniu a co lepsze to tak jak już powiedzialem w zależności od sytulacji
Skąd wiadomo kiedy rura wsunęła się do zgrzewarki na dobrą głębokość? Może warto zaznaczyć ołówkiem te 17÷21mm?
Witaj. Mam pytanie. Jaki system wodny zastosował byś do swojego domu. Mam dylemat w tej kwestii. Czy zastosował byś miedź? Czy jest to najlepszy materiał? Nie patrzę na koszty miedzi, bo będę to wykonać sam. Patrzę przyszłościowo i nie chcę użyć materiału którego mogę żałować.
Może moja podpowiedz . Podstawkę nagrzewnicy na stole warto przykręcić dwoma ściskami , bez pomocnika ;)
A jak zagrzać taką rurę w bruzdzie o długości 10 cm z rurą 2 metry
A czy ta rura może być użyta do solara ciśnieniowego firmy EcoZone do gorącej wody fi 20mm
O mam taką samą zgrzewarkw tyle że zieloną, co prawda jest zapasowa ale jest😜😜
Co do zgrzewania to ma 1 zasadniczy minus strasznie długi trwa budowa instalacji w tym systemie, poza tym sam czasami w pp robie.
Pozdro
Mam pytanie czy ja mogę skleić kształtkę zgrzewalną z zwykłą rurką pp klejoną nie zgrzewalną bo mam mały wyciek i na tą chwilę nie jestem w stanie wymienić instalacji wodnej chodzi o wodę zimną nie wiem ile jest bar. Jest blok mieszkalny
3:45 co do oznaczeń, czy jesli u mnie w domu zimna woda wchodzi w standardzie PN20, a Pan Krzysztof w filmie tłumaczy że PN20 jest przystosowana dociepłej wody to czy to bład w materiale czy mam źle wykonaną instalację?
Ludziom się nie chce kombinować i wolą kłaść wszystko w tym bardziej wytrzymał standardzie 20. koszt niewiele większy, a nie trzeba zastanawiać się gdzie ciepła woda a gdzie zimna.
No i rury w łazience ogarnę sam 🙃
Jakiej firmy PP jest Pan zwolennikiem?
Miałem przygodę rura PEX w centralnym ogrzewaniu, podobno " zrobione na jedną zimę". wprowadziłem się użyłem jedną zimę a na drugą zmieniłem piec i całe orurowanie na PP. PEX łamał się w oczach przy odkręcaniu od zaworów, nie wiem może taki rzut rury. Rura PP już 7 rok na wodzie C.O i C.W.U. Była przeróbka ( dodanie grzejników) środek rury czyściutki prawie jak nowy, bez żadnych uszczerbków na zdrowiu :) Mam całość zrobioną rurą StabiGlass i nie ma problemów, minus trzeba uchwyty do ściany gęściej dawać by nie wisiały, w jednym miejscu mi wisi już parę lat i nic się nie dzieje :) drugi minus przy grzaniu rur w małych pomieszczeniach z kiepską wentylacją, można się trochę struć topionym plastikiem. Plusy Tanio i pewnie :)
Dzięki za film. Krzysiek, a mógłbyś się wypowiedzieć jak ze szczelnością? Zdarzało się, że pozornie prawidłowo zgrzane rury ciekły? Pytam, bo będę w podłodze puszczał i wolałbym, żeby po wylewce mi nic nie zaczęło przeciekać :)
Trzeba zrobić test szczelności przed betonowaniem.
Jeśli chodzi o system elektrooporowy to zgrzewamy rury PE (tak jak mówiłeś że u Ciebie np. gaz) a nie PP :)
Kto mi powie czy pex 16 mm wyprowadzony z okolic kotla do jendego grzejnika 8 metrow da sobie rade tam mi zrobil gydraulik kaloryfer zmaontowany to 60x100
Nie widziałem kształtek elektrooporowych do PP, raczej chodziło o PE (inst. gazowe).
Trzeba też pamiętać, że do ciepłej wody rura ma oznaczenie "stabiGlass" (czerwony pasek).
Oznaczenia PN16, PN20 nie mają nic wspólnego z temperaturą - to jest ciśnienie dopuszczalne, powiązane z SDR.
Czy jak wyjdę z kotłowni z ciepla woda rura 25 i do punktów będę odchodził 20 to wystarczy (na końcu cyrkulacja)? Do rozdzielaczy prowadzi się 32?
Mam zgrzewarkę do pp. Okazało się że w mieszkaniu mam pp kantherm. Da radę to połączyć do zwykłych rur pp?
Zgrzewarka Yato jest identyczna tylko tańsza 😂 Chociaż Hoegert też chodzi taniej na aukcjach niż w ich sklepie. Idę o zakład, że obaj producenci jedynie co dali od siebie to logo i kolor przewodni, chociaż ja wiem czy to coś złego... Ja wychodzę z optymistycznego założenia, że jak na coś naklejają swoje logo, to jednak jakoś to zweryfikowali chociaż trochę i nadaje się to do użytku, póki co większość narzędzi Yato działa mi dobrze, Hoegert wydaje się mieć podobną politykę produktową.
Przepraszam za być może idiotyczne pytanie, ale co zrobić w sytuacji, gdy mam już instalacje naścienną wykonaną z rurek PP, i potrzebowałbym w jednym miejscu zamocować trójnik. Muszę w kotłowni wpiąć się do tej istniejącej instalacji z rurką od pompy ciepła, na wypadek zrzucenia przez nią wody przy zbyt wysokim ciśnieniu w instalacji. Czy takie zgrzewanie można wykonywać "na ścianie", czy powinienem rozmontować cały ten system kanalizacyjny i zgrzewać wszystkie rury od nowa?
no fajnie fajnie te maszyny hujwarta , my ze szwagrem tylko na tym xD
w neo tools i yato masz to samo, tylko w kolorze pomarańczowym i czerwonym ;)
Nigdy tego gówna do ręki nie wezmę ❤
Jack Daniels twuuu...perfumy tylko Ballantines💪💪💪
Siema podaj model tego odsysacza z Boscha co jest za Tobą na ścianie :)
A jakie średnice rury do ciepłej i zimnej wody? Ważne, żeby były to rury PN20 tak?
ja sobie porównałem przekroje wew i dla 1/2 cala wychodzi rura 25mm
Jeżeli chodzi o system pex to lepszy typ TH czy U.?
Moim zdaniem th jest lepszy i od średnic 32 bym polecał th. Chyba że podpinamy się już do istniejącego jakiegis innego systemu, wtety podpinany sie tym samym.
@@pawejakubiec8095 a na pex 16?
Tu bym już się tak mocno nie zastanawiał oba będą bardzo dobre, tylko że w przypadku U jest więcej systemów pod ten profil.
A zatem przy przerabiania starszych instalacji częściej będzie U niż th . Wiadomo nikt nie kupuję wszystkich rodzaj szczek do prac są jeszcze takie jak UP, H, czy B. Ja osobiście mam U 16do 32 i Th od 16do 40 w tym nietypowe 18 bo czasem jakiś projektant coś takiego wymyśli.
W instrukcji raczej piszą, że można tylko jeden na raz montować. Podejrzewam że różne otwory są dla różnych rozmiarów, żeby całą powierzchnią przylegały. Ona sprawa jest taka, że idzie na rozgrzanej zmienić imbusem ;)
Dlaczego tylko 250 st?
Warto przypomnieć że, zgrzewarki te starsze miały skale do 300st. Ja ustawiam na 300 st bo przy mniejszych temperaturach bym musial 2 min je wkładać :p
Oczywiście nie liczę czasu, duzo zależy czy zgrzewamy przy niskich temperaturach. Ja to robię zawsze na czuja. Zaczynałem z tym robić jak miałem ok. 14 lat z tatą:)
Robię to do dzisiaj a mam 30 :)
Pozdrawiam serdecznie
A żeby to raz poparzył... pozdrawiam jako instalator, na pomorzu pp używamy cały czas do zimnej i ciepłej wody, cena gra role
Czy tych rur nie trzeba gradować i wyrównywać przed lączeniem ?
Nie trzeba, wystarczy uciąć nożycami do plastikowych rur. Wychodzi czyste cięcie
Czy PP ma jakieś wady względem innych systemów? pomijam czas wykonywania instalacji.
no ma, np. rurę PEX/PERT wygniesz pod kątem 90st., a rury PP nie, musisz dać kolano.
@@stanleybiaz pexa tez niewygniesz na 90, mysle o malym promieniu, ale fakt, PP elastyczne nie jest.
Cos jeszcze?
@@TechPRO100 możesz bez łączeń wykonać długie instalacje
14:35
Pierwsze 8 sekund to za mało na 25-32. 8 sekund jest dobre na 20mm
Drugie nie dociskamy na siłę gdyż zrobisz "wargi" w środku.
Trzecie nie trzeba człowieka do trzymania zgrzewarki...
Czwarte wkładając rurę w kamień zgrzewarki nie kręci się nią jak gwintem...
Nie chwal się publicznie źle wykonywaną pracą.
Zresztą odtłuszczanie to też taka bajka to nie jest zgrzewarka doczołowa...
Siema! Buduje sieci ciepłownicze i jestem spawaczem PP, PE tylko format to minimum DA 90 dochodzi do DA 1200. Oglądam, oglądam...
Pozdrawiam serdecznie! :)
Nagraj film o gwintowaniu bo nie ma chyba jeszcze na twoim kanale;)
Czy jak mam około 6 pkt poboru zimnej wody to jak wyjdę z kotłowni 32 do punktów będę prowadził 20 i po drodze 32 zredukuje na 25 to będzie ok :)?
25 to swiat
Mi wychodzą zgrzewy zawinięte do środka. Średnica przepływu się zmniejsza... Nie wiem czemu
Za bardzo nagrzewasz albo za mocno wciskasz, albo obie te rzeczy. Zaznacz sobie dokąd wciskać rurę i licz ile je nagrzewasz
Дякую! Дуже корисне відео.
Zgrzewarka od dawna jest, trochę PP szpeju dzisiaj wjechało - na majówce będzie grzane 😄 Trzymajcie kciuki bo to będzie first time i od razu z grubej rury - połączenie kotła z zasobnikiem C.W.U.
A idzie połączyć ze stala?
oczywiście że tak, są specjalne kształtki z gwintem wewnętrznym lub zewnętrznym.
U mnie mówi się "żelasko" nie "patelnia. Ciekawy odcinek 👍
Cześć. Właśnie będę wymieniał rurki w łazience. Oglądam, może dowiem się czegoś, czego nie wiem.
Będzie jeszcze kilka systemów niebawem. Do wyboru do koloru po
Przetnij wzdłuż łączenia i spróbuj znaleźć miejsce łączenia
5:12 niestety są mam okazję na takich pracować na średnicy 63 i 75, teoretycznie wkładką aluminiowa ma za zadanie zmniejszyć napowietrzanie się instalacji.
spróbuj zgrzewać fi110 :)
Wkładka alu ma za zadanie zmniejszyć rozszerzalność (wydłużanie sie) rury ze względu na temperaturę. Za zmniejszenie, jak to nazywasz, napowietrzenia odpowiada powłoką antydyfuzyjna, niekoniecznie jest to wkładka aluminiowa. Dlatego do ciepłej wody rura z wkładką alu, a do zimnej może być bez
Sklepy tez posiadają zgrzewarki na wypożyczenie dla swoich klientów
witam mam pytanie czy zasilanie rurą pp srednici 25 zew i wew 16 będzie dobre
Nie bylo juz kiedyś zgrzewania?
Było
Nie wsadza się rury do końca do kamienia, w tym przypadku na 14 mm powinno się wsadzić
Czy te rury nadają się do przesyłu wody w wysokich temperaturach np. przy piecu, kominku, saunie?
Przy zwykłym kotle na węgiel przykładowo nie powinno się ich stosować jako bezpośrednie połączenie z kotłem. Powinna być rura stalowa lub miedziana, pex też odpada dopiero po min 2m od kotła można użyć taka rurę.
Są wtedy zbrojone włóknem szklanym lub aluminium.
Takie połączenia i rury wyglądają topornie ze względu na grubościenność ale cena tego systemu przemawia za jego stosowaniem. Zgrzewarki wypożyczają hurtownie i markety więc nawet nie trzeba kupować nic poza samym materiałem.
"Możemy łączyć rury polipropylenowe doczołowa" hm nie zgodzę się z tym a co dopiero z łączeniem pp elektrooporowo. Ps domyślam się że tym wstępem miałeś na myśli rury pe pozdro
Jedno się nie zmienia 😄 16 min gadania , 10sek zgrzewania 😅
😂😂😂 to się nie zmieni chyba nigdy
Chociaż schorty wymuszają żeby w minutę się zmieścić z filmem
Muszę się streszczać 😂😂🤔
Kolego kup sobie rory Hepro nic wiecej nie potrzebujesz po za zlaczkami mam je 25lat byly na mrozie - 17 stopni i do dzis dzialaja albo PEX sa do wszystkiego a nie ten szajs
1. wystarczy na youtube poszukac sobie kanalow gosci ktorzy szukaja przeciekow i nieszczelnosci, wlasciwe 100% dotyczy PP, ludzie nie stosujcie tego gowna jak nie musicie
2. nigdy nie zgrzalem chocby jednego PP ale znam prosta zasade grzania, jest to zasada pierwszego nalesnika, zgrzalbym przed wlasciwa praca 1-2 rurki na pusto, do kosza, dopiero pozniej grzalbym wlasciwy material po dobrym starcie zgrzewarki
ot takie rady laika
Każdy system ma wady i zalety. A jaki to by to nie był system jak ktoś kiepsko zrobi połączenie to w każdym systemie będzie ciekło. Jak dla mnie w pewnym sensie pex jest gorszy niż pp. Pexa szybciej się układa i można rurę wyginać prawie jak się chce ale kształtki pexa mają spore przewężenia względem średnicy rury i łatwiej zgnieść samą rurę.
@@roro-xj8vm owszem ale kurcze no po zobaczeniu tych materialow o przeciekaniu roznych instalacji to lekko sie zdziwilem, cos jest nie tak, przeciez ktos zrobil proby szczelnosci, wiec to puscic musialo dlugo potem, moze ten "spaw" nie jest za dobry, moze cos sie tam kruszy w koncu to nie jest taki duzy przetom a 10bar musi wytrzymac bo nie kazdy ma na zimnej wodzie reduktor
@@MrZiemwit Ten system jest prosty i stosunkowo tani ale wymaga staranności i trochę doświadczenia. Jak krzysiu :) (pozdrowienia dla Krzysia ) na materiale powiedział rurę i kształtkę trzeba z syfu oczyścić. Materiałów o przeciekach nie oglądałem ale jak dla mnie to większość wynika z błędów wykonawczych. czasem zdarza się wadliwa kształtka ale to jest marginalne i w każdym systemie się zdarzają. System np. pex jest w miarę "debiloodporny" tam tniesz rurkę, kalibrujesz ją i wkładasz i zaprasowujesz (ewentualnie samozaciskowe) System PP wymaga większej staranności. po zgrzaniu spoina musi ostygnąć, jak za wcześnie się napręża takie złącze to mogą powstać mikropęknięcia. Czasem kawałek pakuły się do złącza dostanie i też będzie ciekło. Mi się ten system wydaje trwalszy (jeżeli jest dobrze wykonany) niż np. pex. Pex ma w każdej złączce uszczelki (chyba gumowe) więc złącze jest szczelne dopóki uszczelka się nie zdegraduje.
@@MrZiemwit Rury z PP strasznie się elektryzują i przyciągają wszelkiej maści kurz pył
W domu mam instalacje z PP już naście lat i żadnej awarii.
Krzysztof yt algorytmy Ci psuje mało dostaje się od cb propozycji..mimo subskrypcji... pozdrawiam na starym filmiku
PPR je spoľahlivé ak to robí skúsený remeselník. V praxi to už robím 20 rokov a je to ako nové. V živote som nemal jediný chybný zvar. Treba dodržať technológiu zvárania.
Na videu je zlý postup zvárania. Je to zásadná chyba!!! Každý jeden zvar na potrubí treba označiť hĺbkou zasunutia, podľa profilu potrubia.
Na rozvod domu treba min PN 20. Ešte raz tento spôsob je iba pre skúsených !!!! Ale, ako poznať skúseného? Jeho zvary sú označené, sú kolmé, zvar má pravidelný golier.
Toto svedčí o skúsenom /poctivom inštalatérovi.
A po jakim czasie od zgrzewania można puścić wodę??
Orn Groves
Zgrzewać rury na klej. Przecież ta technologia to regres ogromny!
Majster takie zgrzewanie na stole to pikuś, spróbuj Pan na istniejącej rurze PP zgrzać filtr siatkowy z przejściami PP
Miałem przyjemność zgrzewać 110 pp…. Oj trzeba było się napocić😅
Czerpie garściami z Pana filmów.Pozdrawiam.
Porto
517👍
E tam,nuda 😪
Lepiej nagraj odcinek jak zgrzewać rury pp!!! 😂🤣
😮💦
mikroplastik potem w wodzie i w człowieku.... tylko miedz prasowana.
Z tego co ja wiem miedzi unika się przy wodzie pitnej.
Jeśli już to chcemy cis bardzi dobrego to stal węglowa i kilka innych rodzai stali.
założyć filtr odwróconej osmozy na kranie
Najlepsza Rura do zgrzewu polimarky fachowiec nie liczy czasu każdy robi to na wyczucie podajesz smieszne czasy zgrzewania tylko masz różne średnicę i co na każdą bd zmieniał temp mam trojaka 40/20/40 zaraz Redukcja 40 na 32 potem trojak 32/20/32 ciepła woda 25 zaraz 20 jak byś tak czekał i zmienial temp to czasowo by się bardziej na tece oplacalo raz słyszę o odtłuszczaniu rur a zgrałem większe średnicę 63 75 90 czy 110 i nigdy nie było problemu po zatym 10 pn jest to maksymalne ciśnienie robocze i nie jest to 6 bar