Mikrotik FastTrack

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 дек 2024

Комментарии • 38

  • @rafalwuju
    @rafalwuju 11 месяцев назад +3

    Dziękuję za wiedze.

    • @RemigiuszPyrek
      @RemigiuszPyrek  11 месяцев назад

      Nie ma sprawy :-) Wszystkiego dobrego!

  • @chilli9129
    @chilli9129 11 месяцев назад +1

    Jak zawsze: konkretnie i przejrzyście. Tak trzymać! Czekamy na nowe

    • @RemigiuszPyrek
      @RemigiuszPyrek  11 месяцев назад

      Dziękuję za pozytywne słowa! Wszystkiego dobrego!

  • @szymon.szczesniak
    @szymon.szczesniak 11 месяцев назад +1

    Dziękuję za wartościowy materiał.

    • @RemigiuszPyrek
      @RemigiuszPyrek  11 месяцев назад

      Z przyjemnością, wszystkiego dobrego!

  • @weareonlynumber
    @weareonlynumber 11 месяцев назад +2

    Dzięki serdeczne, super wartościowy materiał!

    • @RemigiuszPyrek
      @RemigiuszPyrek  11 месяцев назад

      Super, że poświęciłeś czas na oglądanie :) Dziękuję za komentarz!

  • @przemyslawrafal
    @przemyslawrafal 11 месяцев назад

    W końcu mam wytłumaczone. Być może nie umiem czytać ale dość długo walczyłem z ograniczeniem pasma dla jednego kompa i jako że nie było to kluczowe dla mnie, odpuściłem. Teraz mogę wrócić do tematu:) Dzięki, Wesołych Świąt!

    • @RemigiuszPyrek
      @RemigiuszPyrek  11 месяцев назад

      Dziękuję również Wesołych Świąt!

    • @KarolMurawski
      @KarolMurawski 11 месяцев назад

      Dzielenie pasma na komputery - słowo kluczowe: FQ_Codel. Polecam. Kiedyś miałem wiele kolejek, odkąd MikroTik wprowadził FQ_Codel mam tylko jedną (no technicznie dwie, bo dla ingressu i egressu są to osobne kolejki).

  • @allinesposterstudio
    @allinesposterstudio 11 месяцев назад

    Zdrowych i Wesołych Świąt z DE Pozdrawiam 😉

    • @RemigiuszPyrek
      @RemigiuszPyrek  11 месяцев назад +1

      Dziękuję bardzo, pozdrowienia i życzenia z PL :)

  • @kubuspuchatek462
    @kubuspuchatek462 11 месяцев назад

    Dzięki :)

    • @RemigiuszPyrek
      @RemigiuszPyrek  11 месяцев назад

      Prozę bardzo! Wszystkiego dobrego i powodzenia w administrowaniu :)

  • @kondzio2003
    @kondzio2003 11 месяцев назад +1

    Każda wiedza z Mietków jest cenna. Ja obecnie nie mam jeszcze Mietka, ale rozglądam się i w najbliższej przyszłości będę musiał się zaopatrzyć.

    • @RemigiuszPyrek
      @RemigiuszPyrek  11 месяцев назад +1

      Na pewno warto, generalnie aplikacja WinBOX daje dużo więcej informacji i odświeżanie statystyk praktycznie w czasie rzeczywistym. Ostatnio sprawdzałem licencje i mam te routery od 2005 roku bez wpadek ze strony MT. Wszystkiego dobrego!

    • @kondzio2003
      @kondzio2003 11 месяцев назад

      ​@@RemigiuszPyrek jeszcze się rozglądam i szukam rozwiązania na główny router, bi jak już zbudują mi światłowód to będę mógł mieć łącze 1Gbit a więc nie chciałbym kupić za wolnego Mietka...ale chciałbym aby miał więcej niż 4 porty w switchu i wbudowaneoczywiście wifi. Jesteś w stanie podpowiedzieć jakiś model?

    • @Lennypl1
      @Lennypl1 11 месяцев назад

      HAP AX3 może ?@@kondzio2003

  • @ITeamDroidPL
    @ITeamDroidPL 11 месяцев назад

    super materiał! mam trzy pytania, przy założeniu łącze powiedzmy 500/500:
    1. Co trzeba kupić/zrobić aby nie trzeba było włączać fasttrack i korzystac z pełnego łącza i reguł, jaki model mikrotika na to pozwoli?
    2. Czy mozna ustawić tak ze jezeli jeden komputer pobiera coś z sieci i wykorzystuje pełne łącze w danym momencie bo inne nie pobierania, ale w momencie kiedy inne zaczyna pobierać, to temu pierwszemu spada prędkość, bo byłaby wyrównywana po równo dla każdego kompa w sieci ?
    3. czyli jezeli włącze fastrack, to nie bede miał możliwosci na wirtualnych vlanach tworzenia osobnych reguł?

    • @RemigiuszPyrek
      @RemigiuszPyrek  11 месяцев назад

      1. Możesz rozważyć zakup komputera PC który ma dwa łącza Lan, kupić licencje cyfrową i na pewno da rade., testowałem i działa. Jeśli chodzi konkretnie o RouterBoard to najlepiej kupić router z przeznaczeniem dla ISP to kwota 250$ i pewnie więcej, a najlepiej skonsultować to z dystrybutorem lub producentem mailowo/telefonicznie. 2. Ustaw Jako wartość Maksymalną 500 dla download, ponieważ takie masz łącze a minimum gwarantowane na przykład na 50 dla tego komputera. Sytuacja nie pozwoli na więcej niż 500 ale też zagwarantuje 50 w przypadku gdyby inni korzystali z internetu. 3. Nie wiem o jakie reguły tobie chodzi, jednak filtry i kolejkowanie na pewno będzie utrudnione.

    • @KarolMurawski
      @KarolMurawski 11 месяцев назад +1

      (1) Spróbuj hAP ax3. Ma on 4x ARM 64-bit 1800 MHz. Mój hAP ac2 (4x ARM 32-bit 896 MHz) wyciągnie ok. 500 Mbit/s w jedną stronę z NAT bez FastTrack i z kolejką FQ_Codel.
      (2) Jest lepsza opcja. Od wersji RouterOS 7 dostępny jest FQ_Codel, czyli algorytm automatycznego dzielenia pasma. Polecam. Poczytaj o tym.
      (3) Zwróć uwagę, że reguły VLAN można też obsługiwać na switchu (menu Switch Mikrotika). Nie za bardzo rozumiem po co Ci reguły VLAN w zaporze ogniowej i nawet nie wiem czy w ogóle to można tam ustawić.

    • @RemigiuszPyrek
      @RemigiuszPyrek  11 месяцев назад

      @@KarolMurawski Potwierdzam FQ Codel bez FastTrack działa szybciej.

    • @KarolMurawski
      @KarolMurawski 11 месяцев назад

      @@RemigiuszPyrek FQ Codel ogólnie działa dużo wolniej niż prosta kolejka. Zastanawiałem się co mogło przyblokować prostą kolejkę na 200Mbit/s i na jednym rdzeniu CPU. Testowałem proste kolejki i u mnie działa szybko, nawet z małym buforem. Przy 300 Mbit/s u mnie FQ Codel obciąża CPU na 58%, a kolejka PFIFO na 45%. Plus NAT i PPPoE.

    • @RemigiuszPyrek
      @RemigiuszPyrek  11 месяцев назад +1

      @@KarolMurawski U mnie mam 490 Mbps przy załączonym EqCodel jednak jestem bez dostępu do komputera więc testuje z komórki i zdalnego pulpitu. Zrobie testy rzetelne kolejek i tak mialem to zaplanowane skoro mam ten router do dyspozycji. Generalnie mam dostęp do ultra szybkich routerów więc trudno mi się odnieść do sprzętu SOHO.

  • @KarolMurawski
    @KarolMurawski 11 месяцев назад

    W pokazanym przykładzie jedynym elementem ograniczającym prędność była utworzona kolejka. Gdyby ją wyłączyć (bez dodawania FastTrack), efekt byłby identyczny. FastTrack włącza sprzętowy NAT, ale akurat 4x ARM A53 jest tak szybki, że nie będzie widać różnicy w prędkości przesyłu, tylko spadnie obciążenie CPU. Na moim znacznie wolniejszym hAP ac2 transfer 300 Mbit/s obciąża procesor na 60%. A jest więcej rzeczy ustawione: IP firewall i NAT, PPPoE do dostawcy Internetu, kolejka FQ Codel na cały ruch. Oczywiście bez FastTrack.

    • @RemigiuszPyrek
      @RemigiuszPyrek  11 месяцев назад

      Kolejka była wyłączona bądź ku woli ścisłości ustawiona na 0. Nie za bardzo rozumiem co oznacza sprzętowy NAT i co ma wspólnego z kolejkowaniem?! Sądzisz, że producent dodał opcję FastTrack niepotrzebnie i pokazując statystyki w dokumentacji chciał coś w ten sposób osiągąć? Z mojej strony dziwny jest fakt, że robiąc testy prędkości na komputerze z systemem MacOS prędkości były zdecydowanie wyższe, jednak nie mialem czasu tego sprawdzać wnikliwie, może kiedyś się pochylę nad tematem. Wszystkiego dobrego!

    • @KarolMurawski
      @KarolMurawski 11 месяцев назад +1

      @@RemigiuszPyrek(1) To niewiarygodne, że brak FastTrack spowodował ograniczenia przepustowości do 200 Mbit/s, jak pokazano na filmie.
      (2) Przypuszczam, że tam coś ograniczało ruch i po włączeniu FastTrack to ograniczenie zostało wyłączone. Kolejka? Jakiś błąd firmware ograniczający kolejkę do jednego CPU?
      (3) NAT to translacja adresów sieciowych. Stosowana w IPv4 do oddzielenia LAN od WAN. Wymaga podmiany adresu IP źródłowego lub docelowego dla każdego pakietu. Co wymaga policzenia na nowo sumy kontrolnej. Na CPU działa wolno. Na stronie Mikrotika pokazano to na przykładzie RB2011, który jest na procesorze sprzed ok. 15 lat - 1x MIPS CPU. Tam rzeczywiście CPU nie daje rady policzyć tych sum kontrolnych szybciej niż 300 Mbit/s. Po włączeniu FastTrack inicjalizowany jest specjalny koprocesor CPU, który liczy te sumy kontrolne sprzętowo i dlatego jest dużo szybciej. Proszę otworzyć regułę FastTrack, zakładka Action i pole Hw. Offload. To pole włącza ten koprocesor.
      (4) Procesor w tym testowanym routerze ma 4x ARM 64-bit. Jest w stanie przetworzyć co najmniej 1000 Mbit/s dla NAT (bez kolejek) i ok. 800 Mbit/s z prostą kolejką. Więc to co pokazał Pan na filmie - skok z 200 na 600, to nie pokazuje obiektywnie zalet FastTrack.
      (5) Zrobiłem u siebie (hAP ac2) podział zużycia procesora przy transferze 300-320 Mbit/s po IPv4. Ogółem obciążenie 58%, z czego: kolejka FQ Codel 29%, NAT 22%, 7% PPPoE, Winbox, firewall i inne. Prosta kolejka to obciążenie 16%, zamiast 29% FQ_Codel.
      Wzajemnie życzę wszystkiego dobrego.

    • @KarolMurawski
      @KarolMurawski 11 месяцев назад

      Wrzucam dokładne obciążenie CPU przy transferze 300-320 Mbit/s po IPv4. CPU był ustawiony na sztywno na 896 MHz. Może komuś się przyda takie zestawienie.
      58% - FQ_Codel, NAT, PPPoE, Winbox
      45% - Kolejka simple PFIFO, NAT, PPPoE, Winbox
      29% - NAT, PPPoE, Winbox
      7% - Hardware NAT (FastTrack), PPPoE, Winbox

    • @RemigiuszPyrek
      @RemigiuszPyrek  11 месяцев назад

      @@KarolMurawski To model wyciągnięty z pudelka bez dodatkowych reguł. Co do offload i fastTrack to ja z samego fast track nie korzystam, a na filmie pole jest załączone. Co dziwne na filmie także procesor nie dobija do granicznych wartości. Mam jednak pewne podejrzenie ponieważ do filmu używałem z Komputera z Windows a na codzień pracuje na Mac. Na Mac ograniczeń nie było, a po załączeniu FastTrack obciążenie CPU na routerze spadło o nieistotne wartości, natomiast transfer z 615 dobija do 650. Byłby to ciekawy przypadek, ponieważ co ma FastTrack do Windows (gdzie pakiet opuszcza już router) i jego szybkości działania trudno mi w tym momencie wskazać. Rozbiorę pakiety na części pierwsze i postaram się dowiedzieć na czym polega problem, przypadek jest dość ciekawy.

  • @themoon9550
    @themoon9550 10 месяцев назад

    Czy Mikrotiki posiadają opcje auto konfiguracji Qos pod kątem detekcji sieci i automatycznego znalezienia ustawien ograniczających opoznienia wynikające z przepelnienia bufora? Dziekuje serdecznie za material . Sub i łapka w góre oczywiscie

    • @RemigiuszPyrek
      @RemigiuszPyrek  10 месяцев назад

      Hmmm, trudno mi stwierdzić o co pytasz. Może funkcjonalność o którą pytasz, mają tylko ja to jakoś inaczej nazywam, lub nazywam po swojemu, w końcu starej daty jestem. Daj na maila więcej informacji, krok po kroku pisząc co chcesz osiągnąć. W Twoim pytaniu dostrzegam kilka potrzeb i być może rozkładając to na czynniki pierwsze coś zasugeruję.

    • @themoon9550
      @themoon9550 10 месяцев назад

      @@RemigiuszPyrek Dzieki za odpisanie . Mi chodzi o to czy jest automatyczne ustawianie Qos (prosta kolejka) w sensie czy MikroTik sam przeprowadzi test sieci i dobierze odpowiednie wartosci ograniczające wysylanie i odbieranie danych po to zeby nie przepelnialy one bufora i tym samym nie powodowaly opoznień . Mozna tam recznie wprowadzic te wartosci ograniczajace ale mi chodzi o to czy jest autokonfiguracja czyli czy sam dobierze automatycznie . Pozdrawiam :)

    • @RemigiuszPyrek
      @RemigiuszPyrek  10 месяцев назад

      Rozumiem, zdaje się, że takiej opcji nie ma. Z mojego doświadczenia i specyfikacji typów kolejek, jasno wynika, że przytykanie to norma, mowa oczywiście o pakietach a nie filmach z serwisów internetowych. Miedzy innymi stad nazwa kolejkowanie, cale ciecie pasma operuje na spowalnianiu jednych kosztem drugich. Idąc do brzegu ja nie wiem nic o takiej funkcjonalności aby była zaimplementowana, jednak nie jestem wszystko wiedzący zaznaczam :)

    • @themoon9550
      @themoon9550 10 месяцев назад

      @@RemigiuszPyrek Wlasnie tez nie wiem ale tak mnie poinformowal chatGPT i zdaje sie wychodzi na to ze błednie . Ta opcja detekcji sieci i automatycznego ustawienia Qos ma sie znajdowac w zakladce Qos wchodząc poprzez Winbox . Jeszcze nie mam routera wiec jak dojdzie to sam poszukam i dam znac ale skoro sie tym zajmujesz i piszesz ze nie ma to mysle ze chyba jednak nie ma . Czyli tylko recznie trzeba znalezc proporcje ograniczenia wysylania i odbierania pakietów zeby ten bufor sie nie przepelnial . Dziekuje za chec pomocy i pozdrawiam

    • @themoon9550
      @themoon9550 10 месяцев назад

      Miales racje .Nie ma takie opcji . Nie mozna ufac czatom GPT

  • @KRISUPLAY
    @KRISUPLAY 11 месяцев назад

    Ciekawe rzeczy :) jaki Ruter do domu byś polecił? Pytanie bardzo ogólne. Będzie naprwno ruter +switch +Ap. Zastanawiam się nad mikrotik. Ale pytanie, jaki?

    • @RemigiuszPyrek
      @RemigiuszPyrek  11 месяцев назад

      Na codzień nie zajmuje się doborem sprzętu, Ja administruje tym co mi dają :) Kupuję sprzęt który jest w zasięgu możliwości finansowych moich lub ze składek takich jak Patronite, więc nie będę pomocny w Twojej prośbie. Zwykle cena determinuje sprzęt, Mikrotik nie jest wyjątkiem. Na pewno wybierzesz coś dla siebie odpowiedniego. Wszystkiego dobrego!