Z tego co kiedyś czytałem to było tak, że na początku były ułożone alfabetycznie, ale ludzie za szybko pisali. I te stare "klawiatury" szybko się psuły. Więc ktoś pozamieniał litery, by działały dłużej.
@@toster9594 Było to zmienione aby właśnie umożliwić szybsze pisanie, bo wcześniej przy szybkim pisaniu niektóre mechanizmy od wpisywania nachodziły na siebie, bo litery często używane były umieszczone obok siebie. Oczywiście dopasowanie było do języka angielskiego, ale przyjęło się ogólnie.
Ja słyszałem że kolejność została zmieniona najpierw przez największą firmę globalną produkującą klawiatury poto by pobierać gigantyczne pieniądze za naukę pisania na klawiatuże, inne firmy to podłapały ale wysto zostało zrobione po to by zarobić na lekcjach pisania na takiej klawiatuże.
Ale oni się nie nazywali indianami , tylko Kolumb ich tak nazwał , bo myślał że dopłynął do Indii, a potem zaprzeczył to Amerigo Vespucci , od którego imienia nazwano kontynent.*Wiem data*
@@THAMNOS Gościu.. jakby Ci ktos kiedyś nazwał bułkę wyrazem gówno to byś dziś jadł gówno z szynka.. Jak nie rozumiesz prostego zdania które ktoś pisze, to sie nawet nie udzielaj.
W japońskim też trzeba poznać koło 2 tysięcy znaków, ale warto też wspomnieć że trzeba także ogarnąć ich wszystkie czytania i złączenia, i tu właśnie się zaczynają schody :D A co do samej nauki to wspomniane wkuwanie na pamięć u mnie w ogóle nie działa. Poza keigo jest to chyba ten aspekt języka którego nie cierpię najmocniej. Jedyny relatywnie skuteczny sposób dla mnie to nie nudne powtarzanie do skutku a używanie OCR'a w podręcznikach oraz książkach i stopniowa nauka przez skojarzenia :)
Ja znam łaciński, grażdankę (cyrylicę) i alfabet grecki a kiedyś uczyłem się trochę koreańskiego hangula Fajnie się uczy nowych alfabetów i rozczytuje co jest napisane
Dla wszystkich osób które się zastanawiają dlaczego kolejność klawiszy jest inna aniżeli w alfabecie: chodzi o wydajność pisania. Uznano kiedyś że niektóre znaki na ogół są używane bardzo często. Aby sprawnie tworzyć teksty powstał standard QWERTY. Z tego co czytałem to jeszcze bardziej wydajny jest system Dvoraka. Może ktoś używa na codzień i się wypowie?
Chiński pod względem gramatyki jest łatwiejszy od japońskiego, aleeee wymowa to już masarka xD Japoński pod tym względem jest świetny, generalnie największym problemem w nauce japońskiego jest kanji i gramatyka, hiragana i katakana to dosłownie chwila nauki ;p (Z katakaną ogólnie różnie bywa, rzadko jest używana przez co często można zapomnieć). Uczę się japońskiego od grudnia, aktualnie staram się uczyć bardziej w stronę gramatyki, znam jakieś podstawowe kanji - nie jest to takie trudne jak się wydaje, lecz co do gramatyki, wyłapać gdzie powinna być partykuła ha, a gdzie ga to jest dla mnie szczyt ;)
W tym wypadku stosuje się metodę radiowęglową C14, poprzez specjalne urządzenia można zmierzyć ilość tego rzadko występującego izotopu węgla. Po obumarciu danego organizmu regularnie co 5570lat stosunek izotopu (odmiany danego pierwiastka, skrótowo mówiąc) C14 do typowego - C12 maleje o 50% , więc znając występowanie węglaC14 w stosunku do C12, można stwierdzić szacunkowy wiek danego znaleziska. Wadą tej metody jest max możliwość określenia wieku przedmiotu na poziomie 50-100k lat. Do starszych okazów używa się metody uranowo-ołowiowej, o której kto chce może sobie więcej doczytać.
Bartek Q pytanie skąd pewność, że zawsze był taki sam stosunek tych izotopów. Kiedyś występowały zupełnie inne warunki i ilość C14 mogła być zupełnie inna. Nigdy nie znalazłem odpowiedzi na koje wątpliwości
Kolego Ignacy - i tu Cię lekko zaskoczę. Używany w Polsce alfabet tak ściśle rzecz biorąc to alfabet łaciński. System znaków zawierający ich 32 sztuki, w tym polskie znaki diakrytyczne właściwie nie nazywa się "alfabet", ale "abecadło" (bo pierwsze znaki to a be ce de, a nie alfa beta - i tak wiem, ze to pierwsze litery alfabetu greckiego, nie łacińskiego, ale kiedy Rzym podbił Grecję przejął tą nazwę. Swoją drogą pismo przejął od innego podbitego narodu - Etrusków) ewentualnie można używać określenia "alfabet polski". Samo słowo "alfabet" oznacza w języku polskim ten łaciński lub ogólnie jakiś alfabet bez konkretnego wskazania który. Tak dla kontrastu hebrajski to alefbet, rosyjski azbuka A pismo polskie cyrylicą nie było zmiękczaniem, a utwardzaniem rosyjskiego. W wielu zapisach również w staropolskim piśmie alfabetem łacińskim znajdziemy tak zwany znak twardy stawiany po miękkiej literze, żeby brzmiała inaczej. Dla przykładu cyrylica nie ma naszego polskiego twardego L, ale miękkie li (tak samo jak miękkie sza i cze, czy miękka szczia, zamiast naszego sz i cz oraz połączenia szcz itd), więc, żeby zapisać L, trzeba było to zrobić tak: лъ, gdzie ъ to własnie ten znak twardy, którego się nie czyta, ale zmienia on brzmienie miękkiej głoski, która go poprzedza.
Pewna uwaga, Cyryl i Metody nie stworzyli języka, stworzyli sposób zapisu języka, który istniał, nie posiadając formy pisanej, (Słowianie chyba ogółem nigdzie nie stworzyli własnego pisma, zawsze zaciągali go od kogoś).
Mogę dodać, że pisma typu chińskie znaki mają sens w językach, w których jedno słowo może mieć nawet do kilku znaczeń. Jedno słowo może mieć do kilku znaczeń, natomiast każde znaczenie ma swój własny znak. Skąd więc wiadomo w mowie, o które znaczenie chodzi? Po pierwsze, niektóre języki azjatyckie są językami tonalnymi, czyli jedno słowo da się wymówić kilkoma różnymi tonacjami. Po drugie, np. Japończycy są narodem wysoko kontekstowym, czyli mowa ciała i zachowanie mają tam większe znaczenie niż np. u Polaków.
Jeden z moich wykładowców kiedyś nam opowiadał, że dawniej klawiatury na maszynach do pisania, miały kolejność liter zgodne z kolejnością alfabetyczną. Okazało się jednak, że kobiety piszące na maszynach pracują za szybko, więc zmieniono na qwerty, aby pracowały wolniej XD
Przed chwilą postanowiłem wyszukać Czy istnieje klawiatura a b c d i okazało się że... uważam także że to byłby bardzo dobry dowcip na Prima Aprilis podmianę klawiatury z Qwerty na a b c d
A mam jedno malutkie pytanie Po co uczycz się alfabetu, jeżeli dosłownie nikt ich nie używa A na przykład system układu qwerty używamy prawie codziennie
W QWERTY litery ułożone są tak by litery z których kożysta się najczęściej były blisko siebie. Oczywiście klawiatura ta była zaprojektowana pod angielski i właśnie dlatego po angielsku pisze się szybciej niż po polsku. Istenią również inne układy dostosowane do innych języków. Są jednak nie popularne.
Wbrew myśleniu cyrylica jest tak samo prosta jak nasz alfabet, a gdybyśmy ją umieli to na pewno umielibyśmy alfabet łaciński ponieważ cyrylica jest używana w mniejszym kręgu i tak ja np Rosjanie ucząc się języków obcych znają 2 alfabety
Wstawka o SCSie nie ma sensu. Cyryl i Metody stworzyli prawdopodobnie pierwszy język słowiański do nawracania Słowian, którzy nie mówili, bo SCS był prawdopodobnie pierwszy. Nie! SCS był pierwszą LITERACKĄ odmianą języków słowiańskich. Poza tym język to nie pismo! To dwie różne rzeczy.
Niby dlaczego sylaba ka będzie miała różny wygląd w 2 japońskich różnych zdaniach?Może być zapisana tylko hiraganą,katakaną lub jako część któregoś kanji.Tylko jako część jakiegoś kanji może mieć wygląd niestandardowy,sylabariusze hiragana i katakana są stałe i zapisana nimi sylaba będzie miała albo wygląd jak w hiraganie albo wygląd jak w katakanie.Gdyby ta głoska była częścią jakiegoś kanji to wtedy oczywiście wygląda jak to kanji.
fajnie że pomyślałeś o głuchych i dodałeś język migowy do filmu
XD
Xd
lul
xD
kekw
Najtrudniejszy alfabet to był na stole do enchantu w minecrafcie
Alfabet Kosmiczny
Xd
A szczególnie na arivi jak nie pokazuje jako enchant Xd
+1 XD
Ciekawostka alfabet w minecraft tak naprawdę pojawiło się w grze komandor keen
Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale ciekawy temat!
a myślałem ,że będzie o kolejności liter na klawiaturze
Z tego co kiedyś czytałem to było tak, że na początku były ułożone alfabetycznie, ale ludzie za szybko pisali. I te stare "klawiatury" szybko się psuły. Więc ktoś pozamieniał litery, by działały dłużej.
@@toster9594 Było to zmienione aby właśnie umożliwić szybsze pisanie, bo wcześniej przy szybkim pisaniu niektóre mechanizmy od wpisywania nachodziły na siebie, bo litery często używane były umieszczone obok siebie. Oczywiście dopasowanie było do języka angielskiego, ale przyjęło się ogólnie.
@@jakubolszewski8284 Dzięki za wyjaśnienie, coś świtało, ale nie do końca
Ja też
Ja słyszałem że kolejność została zmieniona najpierw przez największą firmę globalną produkującą klawiatury poto by pobierać gigantyczne pieniądze za naukę pisania na klawiatuże, inne firmy to podłapały ale wysto zostało zrobione po to by zarobić na lekcjach pisania na takiej klawiatuże.
Nigdy nie miałem pojęcia o tym fakcie. Wow... Super film. Dawaj więcej takich ciekawostek Ignacy.
Nagraj film o Amerce przed kolumbem
Indie XD
@WilczyForever ale nie napisalismy tu o odkryciu, tylko o Ameryce przed Kolumbem, czytaj ze zrozumieniem :)
Ale oni się nie nazywali indianami , tylko Kolumb ich tak nazwał , bo myślał że dopłynął do Indii, a potem zaprzeczył to Amerigo Vespucci , od którego imienia nazwano kontynent.*Wiem data*
Ty jesteś w 2 klasie? Że tego na historii nie miałeś? XD
@@kubiq167 ja?
Gdybyś pracował w szkole to jestem pewna że byłbyś ulubionym nauczycielem wielu uczniów, a na pewno moim.
czy chodzi o szregz?
@@posiadaczbiedronkizaoknem9793 ???
@@ichikoaobaenjoyer NA MORENKE, SWEET LOVE
@@posiadaczbiedronkizaoknem9793 ruchańsko?
@@realme_u_got_it1136 kiedy i gdzie ?
0:28 a gdzie "ć" :c
Nie mam pojęcia gdzie ty znajdujesz te ciekawostki ale super się to ogląda
Świetny film Marcinie 🙃
Wow... po tylu latach w końcu chcę dać Ci suba!
Zarąbisty kontent taki powazny pasuje do ciebie!
zarąbisty*
Runy... Kiedyś to było 😅
Kurła, te rony te lypsze były... Kidyś tu byłu...
oddawajcie nam masterki :/
@@Vfawek ale ty śmieszny
tfu na te conquerory i predatory! oddawać stare!
Świetny filmy bardzo mi się podobał
Może coś na temat wyrazów?
Dlaczego np ktoś nazwał daną rzecz danym wyrazem, dlaczego np długopis to długopis, a nie np kamień i na odwrót.
Może dlatego że długopis to długopis a kamień do kamień? rusz głowo
@@THAMNOS Gościu.. jakby Ci ktos kiedyś nazwał bułkę wyrazem gówno to byś dziś jadł gówno z szynka..
Jak nie rozumiesz prostego zdania które ktoś pisze, to sie nawet nie udzielaj.
@@Marcin-_-. XD nie sądziłem że złapiesz baita
@@Marcin-_-. Zatem proszę o wybaczenie xD
Możesz zrobić czemu północ jest "na górze"
A jak by była na dole , to byś pytał czemu jest na dole ?
@@GniewkoPsychiatra Tak
@@thecrazywitcher2117 A dociera do ciebie , że w kosmosie nie ma dołu i góry ?
Wydajs mi sis wy chodzilo koledzie czemu globos jest do gory nigami tak jakby chyba xd
Właśnie dziś się zastanawiałem, czemu taka kolejność, a tu taki odcinek ;).
W japońskim też trzeba poznać koło 2 tysięcy znaków, ale warto też wspomnieć że trzeba także ogarnąć ich wszystkie czytania i złączenia, i tu właśnie się zaczynają schody :D A co do samej nauki to wspomniane wkuwanie na pamięć u mnie w ogóle nie działa. Poza keigo jest to chyba ten aspekt języka którego nie cierpię najmocniej. Jedyny relatywnie skuteczny sposób dla mnie to nie nudne powtarzanie do skutku a używanie OCR'a w podręcznikach oraz książkach i stopniowa nauka przez skojarzenia :)
Więcej odcinków o alfabetach, proszę!
Blobfish :)
Ja znam łaciński, grażdankę (cyrylicę) i alfabet grecki a kiedyś uczyłem się trochę koreańskiego hangula
Fajnie się uczy nowych alfabetów i rozczytuje co jest napisane
Szacun za nazwanie grażdanki po imieniu (-:
@@bartoszkonieczny3238 Jak dla mnie to semantyka jest bardzo ważna
uwielbiam twoją twórczość
Dla wszystkich osób które się zastanawiają dlaczego kolejność klawiszy jest inna aniżeli w alfabecie: chodzi o wydajność pisania. Uznano kiedyś że niektóre znaki na ogół są używane bardzo często. Aby sprawnie tworzyć teksty powstał standard QWERTY. Z tego co czytałem to jeszcze bardziej wydajny jest system Dvoraka. Może ktoś używa na codzień i się wypowie?
Może zrobisz materiał o języku Esperanto który miał być jedynym na świecie?
Niezupełnie. Miał zastąpić tylko języki europejskie oparte o pismo łacińskie.
2:27 Białoru
Siema Ignacy! Sam szukasz źródeł do odcinków? Jeżeli tak, to ile czasu na to poświęcasz? Pozdrawiam!
Chiński pod względem gramatyki jest łatwiejszy od japońskiego, aleeee wymowa to już masarka xD Japoński pod tym względem jest świetny, generalnie największym problemem w nauce japońskiego jest kanji i gramatyka, hiragana i katakana to dosłownie chwila nauki ;p (Z katakaną ogólnie różnie bywa, rzadko jest używana przez co często można zapomnieć). Uczę się japońskiego od grudnia, aktualnie staram się uczyć bardziej w stronę gramatyki, znam jakieś podstawowe kanji - nie jest to takie trudne jak się wydaje, lecz co do gramatyki, wyłapać gdzie powinna być partykuła ha, a gdzie ga to jest dla mnie szczyt ;)
Odcinek o tym skąd wiemy że dana rzecz ma x tys. Lat
Zgrubsza chyba przez datowaniem weglem C14
@@QuOrTeS a taki stonehange? Przeciez te kamienie mają więcej niz 10 tys lat, skad wiadomo kiedy zostaly ulozone?
W tym wypadku stosuje się metodę radiowęglową C14, poprzez specjalne urządzenia można zmierzyć ilość tego rzadko występującego izotopu węgla. Po obumarciu danego organizmu regularnie co 5570lat stosunek izotopu (odmiany danego pierwiastka, skrótowo mówiąc) C14 do typowego - C12 maleje o 50% , więc znając występowanie węglaC14 w stosunku do C12, można stwierdzić szacunkowy wiek danego znaleziska. Wadą tej metody jest max możliwość określenia wieku przedmiotu na poziomie 50-100k lat. Do starszych okazów używa się metody uranowo-ołowiowej, o której kto chce może sobie więcej doczytać.
@@rigux7739 XXDDD
Bartek Q pytanie skąd pewność, że zawsze był taki sam stosunek tych izotopów.
Kiedyś występowały zupełnie inne warunki i ilość C14 mogła być zupełnie inna.
Nigdy nie znalazłem odpowiedzi na koje wątpliwości
a po kij mamy rz i ó?
Bo dawniej miały inną wymowę niż "u" i "ż"
A ch?
@@aaaaaaaaaaaaaaaghasvdghvsjh ch i h nawet dzisiaj można rozróżnić po wymowie, słyszałem że podhalanie szczególnie to potrafią
Szczerze to chętnie bym obejrzał o tym zdecydowanie dłuższy wywód, bo jestem leniwy i nie chce mi się szukać. Pozdrawiam
Czy da się stworzyć nową literę?
Leżę se po szkole w łóżku w samych gaciach, oglądam Ignacego, zero obowiązków i chillera
Kolego Ignacy - i tu Cię lekko zaskoczę. Używany w Polsce alfabet tak ściśle rzecz biorąc to alfabet łaciński. System znaków zawierający ich 32 sztuki, w tym polskie znaki diakrytyczne właściwie nie nazywa się "alfabet", ale "abecadło" (bo pierwsze znaki to a be ce de, a nie alfa beta - i tak wiem, ze to pierwsze litery alfabetu greckiego, nie łacińskiego, ale kiedy Rzym podbił Grecję przejął tą nazwę. Swoją drogą pismo przejął od innego podbitego narodu - Etrusków) ewentualnie można używać określenia "alfabet polski". Samo słowo "alfabet" oznacza w języku polskim ten łaciński lub ogólnie jakiś alfabet bez konkretnego wskazania który.
Tak dla kontrastu hebrajski to alefbet, rosyjski azbuka
A pismo polskie cyrylicą nie było zmiękczaniem, a utwardzaniem rosyjskiego. W wielu zapisach również w staropolskim piśmie alfabetem łacińskim znajdziemy tak zwany znak twardy stawiany po miękkiej literze, żeby brzmiała inaczej. Dla przykładu cyrylica nie ma naszego polskiego twardego L, ale miękkie li (tak samo jak miękkie sza i cze, czy miękka szczia, zamiast naszego sz i cz oraz połączenia szcz itd), więc, żeby zapisać L, trzeba było to zrobić tak: лъ, gdzie ъ to własnie ten znak twardy, którego się nie czyta, ale zmienia on brzmienie miękkiej głoski, która go poprzedza.
Dzień dobry!
Akurat dzisiaj o tym myślałem
Super film
A może odcinek pt. Dlaczego na klawiaturze jest kolejność inna niz w alfabecie?
Litery na klawiaturze zostały ułożone tak aby był wygodny dostęp do tych najczęściej używanych, dzięki czemu można pisać trochę szybciej
@@pumpkin8057 wywodzi się to z maszyn do pisania. I te, co były często jedna po drugiej były daleko, by nię nie zacinała klawiatura
Jak polecieć w kosmos?
Kto wymyślił kolejność Alfabetu? a na miniaturze QWERTY wtf
$ jest odpowiedzią
Chiał żebyś wszedł/a w ten film nabił/a mu to wyswietlenie żeby napisać ten komentarz
Bo taka klawiatura
Jesteś po prostu głupi
Pewna uwaga, Cyryl i Metody nie stworzyli języka, stworzyli sposób zapisu języka, który istniał, nie posiadając formy pisanej, (Słowianie chyba ogółem nigdzie nie stworzyli własnego pisma, zawsze zaciągali go od kogoś).
Wybacz, że nie na temat, ale to tło jest piękne
0:30 a gdzie ć?
Mogę dodać, że pisma typu chińskie znaki mają sens w językach, w których jedno słowo może mieć nawet do kilku znaczeń. Jedno słowo może mieć do kilku znaczeń, natomiast każde znaczenie ma swój własny znak.
Skąd więc wiadomo w mowie, o które znaczenie chodzi? Po pierwsze, niektóre języki azjatyckie są językami tonalnymi, czyli jedno słowo da się wymówić kilkoma różnymi tonacjami. Po drugie, np. Japończycy są narodem wysoko kontekstowym, czyli mowa ciała i zachowanie mają tam większe znaczenie niż np. u Polaków.
Jeden z moich wykładowców kiedyś nam opowiadał, że dawniej klawiatury na maszynach do pisania, miały kolejność liter zgodne z kolejnością alfabetyczną. Okazało się jednak, że kobiety piszące na maszynach pracują za szybko, więc zmieniono na qwerty, aby pracowały wolniej XD
Chodziło o to, że jeśli pisało się za szybko, to maszyna się zacinała, dlatego trzeba było spowolnić piszące osoby. :)
A może odpowiesz nam na pytanie, skąd się wzięły języki na świecie?
0:28 ile?
Może odcinek o tym jak powstają/powstawały słowa
O tym masz w 1 liceum na polskim
Ja nie miałem
Po podstawówce jesteś?
Nie
Cześć 🙂 jeśli chcecie obejrzeć świetny filmik o tym jak MANIPULUJĄ nami media to wystarczy wpisać tylko w RUclips "Efekt uśpienia" 🙂 Polecam! 😊
Tylko u Ciebie odpowiedzi na pytania które potrafią nurtowac w najbardziej nieoczekiwanych momentach 😂
Kolega Ignacy, dlaczego jak mówisz w 6:00 o piśmie japońskim to jest pokazane jakieś pismo z (chyba) rodziny indyjskich? ;d
Tez się zastanawiałem ostatnio
0:32 zapomniałeś o ,,ć''
Powiedział że jest 9 ale pokazał 8
@@misiek_prawiln567 Nie macie się już do czego przypierdalać . . .
Przed chwilą postanowiłem wyszukać Czy istnieje klawiatura a b c d i okazało się że...
uważam także że to byłby bardzo dobry dowcip na Prima Aprilis podmianę klawiatury z Qwerty na a b c d
5:49 mem
2:34 Arabski nie jest alfabetem. To abdżad. O, nawet o tym wspomniałeś w 5:39
a co z jezykiem chinskim japonskim koreanskim jakie sa roznice zrobisz odc o tym ?
2:01 *Pismo TO
0:32 8 liter*
A dlaczego na klawiaturze są w innej kolejności niż w alfabecie?
Wiem, że nie lubisz propozycji, ale może jest jakas możliwość filmu o Evzonach z Grecji? 🙄
Mam pomysł na odcinek po co na ó jak mamy u albo ch jak to samo co h
Kiedyś była różnica w wymowie, ale zanikła ona z biegiem czasu.
@@maxsheinch miałem o tym na roz. Polskim parę dni temu i dobrze mówisz
Otóż znak "ch" występuje nawet w międzynarodowej wersji alfabetu morsa.
Ja jestem fanem jak Ignacy chodzi do okoła i bawi się palcami
3:18 też bym wolał krk
Powiedział "hrk"
@@Keczua1 śmieje się tylko
a ja uzywam klawiature azerty, to zgadnijcie w ktorym kraju mieszkam? (mozecie sie pomylic o jedna granice)
Francja lub jakaś była kolonia
a najlepsza odpowiedz to belgia
XDDD ostatnio znajoma Brytyjka pytała mnie dlaczego Polacy nie piszą cyrylica, a kilka dni później Ignacy wstawia ten film. Przypadek...? XD
Mogłeś jeszcze wspomnieć o piśmie supełkowym
A wie ktoś dlaczego Fenicjanie stworzyli taki układ a nie inny? Czy był to przypadek?
Z filmiku do końca chyba nie jest to wyjasnione.
2:00 pismo to*
Ja się zastanawiałem kto wymyślił nazwy dla liczb n.p dwa. Dlaczego DWA a nie nwm. Pompi?
A dlaczego nie
Bo pompi brzmi хуйово (chujowo w cyryllicy).
Czyli... w końcu dlaczego jest qwerty a nie abcdef?
Bo nie wyłapałem..
2:23 blad językowy, ktos usłyszał?
Słyszałam "te" przynajmniej 2 razy. Boli..
@@carentia4790 te stare sposób... xD
Gdybyś nie napisał tego komentarza, to bym w ogóle nie zauważył :O
uczę się japońskiego, i na razie uczę się hiragany i katakany bo kanji trudniej zapamiętać
A mam jedno malutkie pytanie
Po co uczycz się alfabetu, jeżeli dosłownie nikt ich nie używa
A na przykład system układu qwerty używamy prawie codziennie
Kto wymyślił kolejność alfabetu?
- Kolejarz
0:21 8 więcej*
9 bo jeszcze ć
Odejmij x, v i q, których w alfabecie polskim nie ma. Wychodzi 6, czyli dobrze powiedział.
Dopiero się uczyłem o początkach Słowian 😂
Wiesz kto jest królem Słowian w 21 wieku?
Ålë mi poprawia na Ale, Ëłižã - Eliza i tak dalej
Mnie ciekawi jak wyglądają klawiatury z chińskimi znakami
@Olcha Myślałem, że wyglądają jak skośnoocy. XD
Wpisz sobie w neta, nie jest jakoś bardzo skomplikowana
@@Kai-mz1xz ale jest skoplikowane pisanie na niej
Zależy dla kogo haha
zmien ta muzyke bo juz muli jak sie ja slucha
albo dlaczego jezyk arabski czyta sie od tyłu a nasze jezyki itp od przodu wiesz o co mi chodzi
Dawno, dawno temu żyli sobie dwaj bracia, Qwerty i Abcdef...
A mnie zaciekawiła miniaturka z QWERTY.... Dlaczego właściwie mamy w naszych klawiaturach litery ulozone akurat w taki sposób a nie ABCDEFG..
W QWERTY litery ułożone są tak by litery z których kożysta się najczęściej były blisko siebie. Oczywiście klawiatura ta była zaprojektowana pod angielski i właśnie dlatego po angielsku pisze się szybciej niż po polsku. Istenią również inne układy dostosowane do innych języków. Są jednak nie popularne.
Nie wiem czy mi sie wydaje ale chyba zle akcentujesz wyrazy i zdania. *pro tip* :P
Yyyyy a co z miniaturką ? Trochę nie zgadza się z treścią filmu.
Jak wtedy brakowało wtedy nie było np góra była goora
Jeżeli czysto hipotetycznie cofnął bym się w czasie do czasów średniowiecza w Polsce i bym normalnie mówił
Zrozumieli by mnie czy nie?
tylko nie nazywaj nikogo kobietą...
Raczej nie
obliczyłem 1.35 kg spalił chodząc podczas tego filmu
2:07 Ignacy przechodzi przez wrota 4 gęstości
2:01 pismo to* ;)
Nice
Ja sie kiedys uczylem powrot taty ale juz nie pamietam go
i koniec końców nie odpowiedzial na pytanie z tytułu xd
Ostatnio się nad tym zastanawiałem XD
dzięki Bogu że nie piszemy Cyrylicą.
Why?
Mało kto pisze cyrylicą wspóczesny alfabet rosyjski to grażdanka znacznie prostszy
Wbrew myśleniu cyrylica jest tak samo prosta jak nasz alfabet, a gdybyśmy ją umieli to na pewno umielibyśmy alfabet łaciński ponieważ cyrylica jest używana w mniejszym kręgu i tak ja np Rosjanie ucząc się języków obcych znają 2 alfabety
Łatwo się przyzwyczaić
Cyrylica jest prosta
Wstawka o SCSie nie ma sensu. Cyryl i Metody stworzyli prawdopodobnie pierwszy język słowiański do nawracania Słowian, którzy nie mówili, bo SCS był prawdopodobnie pierwszy. Nie! SCS był pierwszą LITERACKĄ odmianą języków słowiańskich. Poza tym język to nie pismo! To dwie różne rzeczy.
Gdyby nie było w alfabecie np. "X"
To nie byłoby czegoś co dopełnia mam każde zdanie
(XD)
Tyle czasu minęło a ja dopiero teraz zorientowałem się że umiem na pamięć ten alfabet qwerty itp. a tego abc nie umiem xD
No a co o tym Qwerty?
Ja się zastanawiałem jaki jest sens h i ch.
Ziomuś skąd on to wiedział??
Niby dlaczego sylaba ka będzie miała różny wygląd w 2 japońskich różnych zdaniach?Może być zapisana tylko hiraganą,katakaną lub jako część któregoś kanji.Tylko jako część jakiegoś kanji może mieć wygląd niestandardowy,sylabariusze hiragana i katakana są stałe i zapisana nimi sylaba będzie miała albo wygląd jak w hiraganie albo wygląd jak w katakanie.Gdyby ta głoska była częścią jakiegoś kanji to wtedy oczywiście wygląda jak to kanji.
ktoś wymyślił kolejność ABC... układając wszystkie litery alfabetycznie. Proste 👍