W PRL-u żyło się mimo wszystko dużo lepiej niż w przedwojennej Polsce. A teraz np. żyje się dużo lepiej niż w PRL. Może nie zarabiamy jeszcze jak na zachodzie ale zarabiamy całkiem dobrze. I dobrze się żyje.
Nieprawda. II RP mimo kryzysów gospodarczych, wojny, czy rozbicia kraju, prowadzono reformy, rozwijano przemysł, infrastrukturę i edukację, a standard życia był wyższy niż w PRL. W okresie PRL-u centralne planowanie, brak konkurencyjności oraz niewydolny system gospodarczy prowadziły do chronicznych niedoborów, kolejek i niskiej jakości dóbr konsumpcyjnych. Przedwojenna Polska, choć biedna, rozwijała się dynamicznie, a PRL borykał się z opóźnieniem technologicznym i społecznymi trudnościami.
@@KrzysztofSTT Co ty za bzdury wypisujesz. PRL w 1947 roku produkowało więcej węgla i stali niż II Rzeczpospolitej w 1939 roku. II Rzeczpospolita to państwo biedne i zacofane.
@@panpogo W PRL-u żyło się lepiej pod względem zapewnienia podstawowych usług (zdrowie, edukacja, zatrudnienie), ale w II Rzeczypospolitej istniały większe swobody polityczne i gospodarka miała większy potencjał rozwoju.
Dziękuję za materiał. Zaskoczyły mnie komentarze w internecie, że w Warszawie nie każda ulica jest podłączona do kanalizacji, które czytałem pod innymi materiałami.
Jak się mieszka i 'obraca' tylko w danym środowisku, to się nawet nie zastanawia/ nie wpadnie się na to, że np. dwie ulice dalej są budynki z toaletą na piętrze, itd.itp.
@@toms327dziękuję za opinię. Ważną ale też musiałem zanim to napisałem obejrzeć dwie reklamy. Więc to trzykrotne podziękowanie, chyba bo reklamodawców mam w zupie. Więc dziękuję raz i szczerze
A ja zapoznałem się z przekonującą argumentacją, że to był nawet XIV w., tj. w wyniku przetrzebienia populacji Europy przez dżumę zabrakło rąk do pracy w polu. Dżuma nie rozszerzała się aż tak u nas. Efekt był taki, że to wymusiło zmianę stosunków feudalnych, a rolnicy świadczyli płatną pracę kontraktową, stali się czynszownikami, uzyskując w porównaniu do pańszczyźnianych niewolników sporo wolności osobistej. To otworzyło możliwości mobilności społecznej. Czyli w kierunku wojska, rzemiosła, handlu, manufaktur. W Polsce feudalnej do jakiegoś XVII w. doskonale żyło się z samego rolnictwa i trzebienia lasów, nie było powodów do industrializacji i kolonizacji poza zagarnięciem dzikich pól. Więc 90% ludności było prawie niewolnikami rolnymi, a pozostałym było dobrze, jak jest, więc po co zmieniać?
@@xedski tak naprawdę to kraje zachodnie wyprzedziły ziemie polskie już w starożytności dzięki temu że zostały podbite przez Rzym, przez cały okres państwa polskiego trwało nadrabianie, skuteczne lub nie.
55:40 stanowisko wydaje się być specyficzne. Nie powinniśmy mówić tylko o opłacalności, ale powinniśmy przy ocenie zjawiska patrzeć na realny koszt, które płaci KAŻDE pokolenie. Czy to mówimy o rewolucji francuskiej czy Balcerowiczu. Istotne znaczenie ma gama możliwości, jakie się ma, a pomimo tego wyboru idzie się określoną drogą oraz stosunek kosztu społecznego do efektu. W skrócie - czy dało się lepiej i czy na pewno było warto? Swoją drogą bardzo ciekawa rozmowa. Pozdrawiam.
Może warto zaakcentować w jakim stanie była Polska tuż po wojnie? Bo jakoś ten temat umyka uczonym, którzy wolą debatować o żołnierzach wyklętych walczących z komuną, niż o tych , którzy nie zważając na polityke- o suchym pysku , z łopata i taczkami budowali swoją ojczyznę , bez przymiotników.
Gdyby PRL tak elektryfikował i odbudowywał Polskę. Jak obecne władze wdrażają pompy ciepła, fotowoltaikę i Biogazownie to wielu Polaków dalej uczyło by się przy lampie naftowej i świecach w ruinach miast. Cena metrów kwadratowych mieszkań wybudowanych za Gierka przy obecnych cenach bardzo chętnie teraz kupowanych na rynku wtórnym to 2 biliony 400 miliardów. złotych. Bezpieczny kredyt 2 % to tylko 10 miliardów złotych w ciągu następnych 10 lat.
@@RobertNowak-w8c cena tych bloków jest wysoka bo były zbudowane blisko centrów miast a miasta się od tego czasu rozwinęły i cena samego gruntu jest wysoka, a nie dlatego że to wysokiej klasy budownictwo, w centrum Warszawy nawet rozpadająca się rudera jest droga ze względu na działkę na której leży
@@rfvvfr6666 Cena tych mieszkań jest wysoka ponieważ te osiedla były znakomicie zaplanowane - z całą infrastrukturą handlową, edukacyjną, zdrowotną itd. Ponieważ mają wielkie przestrzenie zielone i są świetnie skomunikowane z centrami miast. Ponieważ to są miejsca do komfortowego życia, a nie do zapewnienia komfortu życia deweloperom. Warszawa osiągnęła przedwojenną liczbę mieszkańców w połowie lat 1970-tych. Tylko że przy ponad 2-krotnie większej powierzchni. Co chyba jasno ilustruje, jak poprawiły się warunki życia.
@@polishrocker67 cena mieszkań PRL-owskich jest znacznie niższa niż nowszych mieszkań o podobnym położeniu, być może jedną z przyczyn jest ta twoja obskurna "infrastruktura" często wykonana częściowo z blachy falistej...
Kiedy Europa uciekła Polsce? Pytanie powinno brzmieć raczej; ,,Kiedy Polska zaczęła doganiać Europę" Przecież przez większość średniowiecza Polska była olbrzymią puszczą zamieszkałą przez 1-1,5 mln mieszkańców. Nawet w nowożytności największym miastem był Gdańsk liczący ok. 60 tys. mieszkańców a reszta po 10-20 tys. strasznie mało w porównaniu z miastami Francji czy Włoch.
Ostatnio szukalam informacji o ludnosci, zeby sobie jakos umiec wyobrazic stan rzeczy i znalazlam, ze okolo 1500r. Gdansk liczyl 35 tysiecy mieszkancow, gdzie w tym czasie Londyn liczyl ok 50 tysiecy. Pomyslalam sobie, ze to imponujaco duzo, jak na Gdansk, poniewaz odnioslam wrazenie, z wszelkich nauk historycznych, glownie ze szkoly, ze ta "bidna" Polska to bylo jakies zapyziale zadupie na krancu swiata. Okazuje sie, ze moze niekoniecznie, niby Polska byla troche z tylu za modami tworzacymi sie w zachodniej Europie, ale przez swoje centralne polozenie i przecinanie sie szlakow handlowych, to nie byla ta Polska az tak calkiem zapomniana. Wychodzi na to, ze bardzo wiele w przedstawianiu historii zalezy od kontekstu i punktu widzenia oraz interpretacji faktow. I wez tu, czlowieku badz madry, jak jedni mowia tak, drudzy siak, a trzeci jeszcze inaczej. To prawda, ze mozna dostac krecka.
@@annakalicka3430 A ludnosc wielkich miast stanowili z tego co wiem ludnosc niemiecka i żydowska ktorym nadawano prawa. Miasta nie musialy tez chyba placic na wojsko, co bylo w obowiazku magnaterii. Takze "Polacy" musieli odrabiac panszczyzne i spelniac obowiazek propinacyjny.
Gdyby nie reforma rolna w PRL to na gospodarstwach karłowatych wg.nazewnictwa 2rp chłopi by zdechli z głodu. Nie uważam żeby obszarnicy ziemscy i fabrykanci doznali sami objawienia, że trzeba nawet dla własnego bezpieczeństwa podzielić się trochę zyskami
@@danielkowalski4695 gdyby nie reforma rolna to by się po prostu przenieśli do miast ja było w państwach zachodnich, dzisiaj mamy najniższy wskaźnik urbanizacji w Europie oraz archaiczną strukturę rolnictwa wlaśnie przez tą reformę
@@rfvvfr6666 Reforma rolna w Chinach była dopiero w latach 70-80 -tych XX wieku i przyniosła rewolucję społeczno-gospodarczą . Reforma rolna plus PARYTETOWA płaca dla rodzin rolniczych, dopiero zapewnia szybki rozwój - patrz Korea, Tajwan, Europa Środkowa, Chiny .
@zbigniewz7464 reforma rolna w Chinach była na przełomie lat 40 i 50 w latach 70 i 80 to było rozwiązanie kołchozów. Rozwój Korei i Tajwanu to był efekt niskich kosztów pracy oraz wysokich oszczędności społeczeństwa i otwarcia gospodarki na zachówld, za to Europa środkowa to kiedy niby się tak szybko rozwijała po reformie rolnej?
@@rfvvfr6666 Mam na myśli rzeczywistą reformę rolną w Chinach lat 70-80, czyli pracę na swoim, a nie reformę feudalizmu lat 40-50 gdzie wprowadzono turbo feudalizm - państwo stało się JEDYNYM właścicielem . Rozwój Japonii, Korei, Tajwanu rozpoczął się od parcelacji własności feudalnej i zapewnienia parytetowych dochodów dla mikroskopijnych (0,5 -1,5 ha) gospodarstw chłopskich . Podobnie czyniła Wspólna Polityka Rolna UE z własnością feudalną w Włoszech, Irlandii, Grecji, Portugalii, Hiszpanii czy Europie Środkowej z własnością turbo feudalną( komunistyczną) . Jedynie wolny i zasobny rolnik może kształcić swoje dzieci,a następnie kupować od tych swoich wykształciuszków towary i produkty przez nich wytwarzanych, bo od myszy po cesarza .....
@@rfvvfr6666to dlaczego rolnicy w latach 70 tych byli w stanie pobudować gospodarstwa z domami o powierzchni 200 -300m2 a dziś kawalerka 22m2 od dewelopera to tzw:"strefa komfort"?
@@andrzejlasek7927 polecam lekturę E. Kwiatkowskiego . On jasno widział problemy z modernizacją Polski jako związane z kwestiami religijnymi . Ale ja się w tą dyskusje nie dam wciągnąć. W tym kraju jest niemożliwa.
@andrzejlasek7927 myślisz ,że wiesz lepiej? To nie jest dyskusja o religii. To jest o kulturze a to ,że religia jest z nią mocno związana jest oczywiste i dobrze ( naukowo ) udokumentowane. Ale w Polsce NIE DA SIE O TYM ROZMAWIAĆ.
Co niektórzy rozwijali się bo przedtem coś zawinęli .Pamiętam do dziś jak pod Opolem znajomy stawiał dom , w poniedziałek rano przywieźli mu pustaki a we wtorek rano ślad po nich zaginął . Sunsiady też się budowali . O i tak od zawinięcia do rozwinięcia …..
@@michamajnusz1380to za Gierka było,bo za Gomółki była zachowana kara śmierci nawet za wielkie afery korupcyjne(np.slynna była tzw.afera mięsna,za którą -o ile pamiętam -ktos został skazany na powieszenie.Tak jak wieszał za coś takiego Stalin i Mao.
nawet wcześniej, największe miasta zachodniej Europy w 14-15 wieku miały ponad 100 000 mieszkańców a w Polsce max 20 000 (nie liczę krzyżackiego w tedy Gdańska)
Ten psor wybiela 20-lecie międzywojenne, a umniejsza osiągnięcia gospodarcze PRL-u. Szkoda, że nie powiedział jak się "wspaniale" rozwiała motoryzacja za (nie)rządów s(r)anacji. A prawda jest taka, że za pierwszych 7-lat rządów komunistów po wojnie (mimo ogromnych zniszczeń) zrobiono więcej dla gospodarki, niż przez cały okres trwania II RP.
nie jestem fanem sanacji ale co ty porównujesz? pierwsze 7 lat to był czas integrowania wysokorozwiniętych ziem zachodnich, więc władze musiały by się bardzo bardzo postarać żeby nie był to sukces. ponadto w ciągu tych 7 lat zniszczono w Polsce prywatny handel i prywatny przemysł a próbowano także skolektywizować rolnictwo...
@@rfvvfr6666 Ziemie zachodnie były co prawda lepiej rozwinięte, ale zdewastowane przez wojnę. Ponadto sowieci wywozili często całe zakłady przemysłowe do ZSRR. W całym kraju grasowały bandy i szabrownictwo. Trzeba było drastycznych środków użyć, żeby nad tym wszystkim zapanować. Dodatkowo przyjeżdżali repatrianci zza Buga, w dużej mierze niewykształceni. I dopiero w czasach komuny uczyli się czytać i pisać.
4:30 - pierwszy raz poparcie polskich chłopów kupili zaborcy - Prusacy - pierwsza połowa XIX w., Austriacy w 1848 r., Rosjanie w 1864 r. Trzeba przyznać, że kupili poparcie skutecznie, bo chłopi (za wyjątkiem Prus) już nigdy nie podnieśli ręki na władze zaborcze.
II RP trwała 20 lat (w tym czasie mieliśmy najwiekszy kryzys gospodarczy w historii) Komuna istniała ponad 40 lat. Powinniśmy wiec porownywac. Analogiczny okres czasu czyli 1945-1965 Hiszpański cud gospodarczy nastąpił dopiero po 20 latach rządow Franco. Gdyby obalono go przed 59 nigdy mielibyśmy zachwytow nad prawicową miękką dyktaturą. Jeśli rządzisz 40 lat siłą rzeczy musisz czasem trafić na dobrą koninunkturę.
typowy dr. hab... pierwsze zdanie to starać prowadzącego i pokazać mu jak bardzo się myli. Można to było powiedzieć inaczej i kulturalniej, tym bardziej że formuła podcastów wymaga tłumaczenia zagadnień skomplikowanych zagadnień osobom które w tym czasie odkurzają pokój lub siekają czosnek. To nie miejsce na akademickie przepychanki i demonstrowanie dominacji, prowadzący musi zadawać idiotyczne pytania.
Fakty są takie: w 1936r. PKB Polski był niższy niż w 1913r. przed pierwszą wojną światową. II RP osiągnąła poziom 120% PKB z 1913r. dopiero w 1939r. PRL w latach 1945-1970 osiągnął 219% wzrostu, średnie tempo wzrostu wynosiło 3.4% rocznie, zbliżone do krajów zachodnich, szybsze niż wielu z nich. Z czego w latach 45-50 skumulowany wzrost osiągnął 76%. To jest całkowita deklasacja II RP, inna liga. (Dane za Maddisonem)
Bardzo jednostronna ocena czasów PRL , zgodna postsolidarnościowym mitem! Szkoda że zamiast kiepsko orientującego się dziennikarza nie zaproszono równie utytuowanego profesora o niezależnym spojrzeniu porównawczym tych okresów...
Ten kraj jako zorganizowana zbiorowość w zasadzie nigdzie nie uczestniczy do teraz nawet biernie, a co dopiero czynnie w elektronicznej rewolucji przemysłowej to jest komputerowej, internetowej czy SI bądź bioinzynierii czyli jest w swej wytwórczej kapitałowej strukturze gospodarczej nie tyle nie jest przodujący cywilizacyjnie co wręcz NIEDZISIEJSZY. Problemy strukturalne gospodarki GUGL Pozdrawiam serdecznie.
Ciekawy podcast. Szkoda tylko, że nie wspomniano, że pierwszym skutkiem owego zamknięcia zaordynowanego Polsce przez Sowietów było faktyczne pozbawienie naszego kraju korzystania z planu Marshalla. To, w połączeniu z zabiciem tzw. prywatnej inicjatywy spowodowało, że Polska nie mogła się odbudowywać po wojnie w tym samym tempie, co państwa zachodu, często mniej zniszczone niż my i nie ograbione z części terytorium oraz z majątku przez Sowietów.
Dokładnie, a z czasem doszło do gospodarczego zacofania. Wystarczy porównać samochody tamtego okresu. Owszem PRL swoje zrobił, ale było to mniej niż gdyby Polska była suwerenna.
@@bogus_w9400 No dziś Polska jest podobno suwerenna? Ile samochodów robi w polskich fabrykach - tzn. mających polskich właścicieli? ZERO. Kiedy za Gierka kupiono licencję na Fiata 126, to w ciągu 4 lat zbudowano 2 fabryki i zaczęto w nich produkować po kilkadziesiąt, a potem kilkaset tysięcy samochodów rocznie. Tzw. wolna Polska od ponad 8 lat "buduje" fabrykę samochodów elektrycznych - i póki co nie ma NIC. I wszystko wskazuje, że nie będzie NIC.
@@polishrocker67 Nie rób ze mnie debila, amerykańcy po upadku PRL wytarli sobie dupę naszą suwerennością i traktują nas w pełni przedmiotowo. Samo obalanie komunizmu w Polsce można porównać do ukraińskiej pomarańczowej rewolucji. CIA zapłaciło - CIA dostało.
Plan Marshalla dla Polski to wielki MIT. Przytłaczającą większość funduszy z planu trafiła do krajów rozwiniętych, bo tylko takie dawały szansę na zwrot z inwestycji. Kraje biedne, np. Portugalia, dostały ochłapy i nadal pozostały skrajnie biedne. Polska, która w 1945 roku była jedną ruiną, dostałaby papierki od gumy do żucia, a nie dolary. Na przełomie lat 1970/80 tych Portugalia miała analfabetyzm rzędu 20%, całe połacie kraju nie były zelektryfikowane, a głównymi gałęziami gospodarki było rolnictwo czy rybołówstwo. W tym czasie w PRL analfabetyzm wynosił 2%, kraj był zelektryfikowany i potrafił budować i eksportować statki oceaniczne, maszyny budowlane, samochody, elektronikę itd. I to wszystko BEZ planu Marshalla I nie opowiadaj bajek, jak to "komuna zabiła prywatną inicjatywę". W latach 1970/80-tych mieszkałem na przedmieściach wielkiej aglomeracji, gdzie prywatne biznesy rosły, jak grzyby po deszczu. I żyli ci "prywaciarze" na poziomie, którego Gierek czy Jaruzelski mogli im pozazdrościć. Znam PRL-owską prywatną firmę przemysłową, która została założona w 1956 roku i rozkwitała aż do 1989 roku. Wtedy zostala zabita - przez tzw. wolna Polske.
Pan Czeslaw Bobrowski tak doradzal Afryce socjalizm, ze skonczylo sie katastrofa ekonomiczna. To jest bardzo ciekawy temat, pomijany w popularnym dyskursie. Nedze panstw afrykanskich probuje sie usprawiedliwiac kolonializmem dziewietnastowiecznym. Nie zwracajac uwagi (podejrzewam, ze z premedytacja), na to ze w Afryce przez druga polowe XX w. panowal socjalizm.
Wybielanie zbrodni kolonizatorów socjalizmem. Brawo Brawo . Nie ma drugiego narodu na świecie, który zna Marksa, Engelsa, Lenina, Hegla etc. , niż polaczki. 😅
@kancelariaprawnaziobroston6613 Zamiast pisać histeryczne komentarze, może lepiej zbadać sprawę historycznie? W Afryce 21 państw zastosowało centralne planowanie lub elementy gospodarki socjalistycznej. Jeżeli porówna się listę tych państw z listą najbiedniejszych państw Afryki, to widać wyraźną korelację. PKB krajów, które przyjęły marksistowsko-leninowskie rozwiązania w Afryce, był na końcu tego eksperymentu niższy niż przedtem (!). Pierwszy z brzegu socjalistyczny eksperyment w Zimbabwe zakończył się katastrofą, przekształcając kraj, który kiedyś był nazywany spichlerzem regionu, w importera żywności netto (!), a miliony ludzi stanęły w obliczu głodu. Ponad 4 miliony osób uciekło z kraju do sąsiednich państw, takich jak Botswana, Republika Południowej Afryki i Mozambik. Tak, Afryka przeszła przez kolonializm dawno temu. Ale potem przyjęła na kilka dekad socjalizm. Jeżeli pacjent w przeszłości chorował na grypę, a potem uderzył w niego samochód, to śmierć nie nastąpiła z powodu grypy.
@@andrzejlasek7927 prawda? 😂 A jednak niektóre państwa Afryki wyszły z tego obronną ręką i nie "kupiły" socjalizmu. I teraz, co ciekawe, jeśli spojrzeć na afrykańskie kraje, które zachowały wolny rynek i nie próbowały wprowadzić socjalizmu, to są to kraje należące do najbogatszych na kontynencie. Co więcej, zdecydowana większość z nich nie doświadczyła też dyktatur wojskowych i zachowała demokrację. I to jest kluczowy argument przeciw "pogrobowemu wpływowi kolonializmu". Skoro niemal wszystkie regiony Afryki doświadczyły kolonializmu, to dlaczego te kraje, które w XX wieku pozostały przy wolnej wymianie handlowej, odniosły ekonomiczny sukces?
Komunizmu czy ,,komuny,, jeszcze nigdy w Polsce nie było.Najblizej do tej ,,komuny,, było w państwie Czerwonych Khmerów,w państwie Mao w latach tzw Rewolucji kulturalne i w Albanii za Hodży.W pozostałych państwach był ustrój Socjalistyczny,ale nie ten ,o który wiele lat się starał naukowo i humanitarnie Karol Marks.
@@lamafioza5123 Zachód chciałby być taki jak Polska, ale nasze położenie geograficzne sprawia, że nie możemy w pełni wykorzystać naszych możliwości rozwoju.
@@StephieCopper1985 Polska ma doskonałe położenie na czasy pokojowe jako kraj tranzytowy między wschodem i zachodem i najgorsze w czasie wojny, bo będzie krajem przemarszów. Polactwo wybrało konflikty ze wszystkimi najbliższymi państwami. Polacy są notorycznymi przydupasami od Napoleona po Bidena i szukają wrogów blisko a sojuszników daleko. Polska i Polacy jako przydupasy USA biorą udział w wojnie hybrydowej USA przeciwko Rosji już od 2014 roku. Wybierz w YT hasła: " Jak od Renu NATO przeszło nad Dniepr" " Putin nigdy nie wybaczy Polsce pomarańczowej rewolucji" " 15 milionów dolarów za więzienia CIA w Polsce" " Jak USA kończyły misję wojskową w Afgnistanie" Smutny los przydupasów USA. OLMA von Sankt Gallen
Bez rabunkowej eksploatacji Śląska i Ślązaków nie byłoby w ll RP miasta i portu w Gdyni, magistrali kolejowej Śląsk -- Gdynia,Centralnego Okręgu Przemysłowego i wielu innych inwestycji. Wybierz w Google hasła: " Polska pozbawiła Ślązaków godności " " Polska bez Śląska czyli czar Polesia " " 100 lat temu na Pomorzu " Wybierz w YT hasło: " Powstania śląskie spółka z o. o. czyli jak ukraść kurze złote jaja " OLMA von Sankt Gallen
@lamafioza5123 tak, to nie jest wiedza tajemna. Chyba ze udowodnisz, że 1.brygada nam dała niepodleglość, czy nawet byla decydująca militarnie w wojnach o granice.
@@anastazjaQ naprawdę oczekujesz odpowiedzi, czyli udowodnienia? tu, pod tym filmem. Cóż, ja czytałem pewnie inne książki niż ty i. w przeciwieństwie do ciebie, nie wygłaszam fanatycznych i wartościujących opinii
W PRL-u żyło się mimo wszystko dużo lepiej niż w przedwojennej Polsce. A teraz np. żyje się dużo lepiej niż w PRL. Może nie zarabiamy jeszcze jak na zachodzie ale zarabiamy całkiem dobrze. I dobrze się żyje.
Fakt. Który będzie odkryciem za kilka dekad. 😅
Lepiej narzekać bo może coś dadzą a broń boże się chwalić bo sąsiad kapuś doniesie albo podpali
Nieprawda. II RP mimo kryzysów gospodarczych, wojny, czy rozbicia kraju, prowadzono reformy, rozwijano przemysł, infrastrukturę i edukację, a standard życia był wyższy niż w PRL. W okresie PRL-u centralne planowanie, brak konkurencyjności oraz niewydolny system gospodarczy prowadziły do chronicznych niedoborów, kolejek i niskiej jakości dóbr konsumpcyjnych. Przedwojenna Polska, choć biedna, rozwijała się dynamicznie, a PRL borykał się z opóźnieniem technologicznym i społecznymi trudnościami.
@@KrzysztofSTT Co ty za bzdury wypisujesz. PRL w 1947 roku produkowało więcej węgla i stali niż II Rzeczpospolitej w 1939 roku. II Rzeczpospolita to państwo biedne i zacofane.
@@panpogo W PRL-u żyło się lepiej pod względem zapewnienia podstawowych usług (zdrowie, edukacja, zatrudnienie), ale w II Rzeczypospolitej istniały większe swobody polityczne i gospodarka miała większy potencjał rozwoju.
Bardzo ciekawa rozmowa i bardzo dobrze, że z innego punktu widzenia podchodzi do historii. DziękI!
Bardzo ciekawy wykład. Moje gratulacje!
Dziękuję za materiał. Zaskoczyły mnie komentarze w internecie, że w Warszawie nie każda ulica jest podłączona do kanalizacji, które czytałem pod innymi materiałami.
Jak się mieszka i 'obraca' tylko w danym środowisku, to się nawet nie zastanawia/ nie wpadnie się na to, że np. dwie ulice dalej są budynki z toaletą na piętrze, itd.itp.
@@toms327dziękuję za opinię. Ważną ale też musiałem zanim to napisałem obejrzeć dwie reklamy. Więc to trzykrotne podziękowanie, chyba bo reklamodawców mam w zupie. Więc dziękuję raz i szczerze
Dlaczego nie zaczynsmy historii ucieczki gospodarczej od XVIII wieku? U nas pańszczyzna na zachodzie maszyny parowe!
A po co nam maszyny? My mamy przecież chłopów.
Dokładnie, Europa uciekła RP nie w XX czy XIX w., ale raczej w XVIII czy i już XVII w.
A ja zapoznałem się z przekonującą argumentacją, że to był nawet XIV w., tj. w wyniku przetrzebienia populacji Europy przez dżumę zabrakło rąk do pracy w polu. Dżuma nie rozszerzała się aż tak u nas. Efekt był taki, że to wymusiło zmianę stosunków feudalnych, a rolnicy świadczyli płatną pracę kontraktową, stali się czynszownikami, uzyskując w porównaniu do pańszczyźnianych niewolników sporo wolności osobistej. To otworzyło możliwości mobilności społecznej. Czyli w kierunku wojska, rzemiosła, handlu, manufaktur. W Polsce feudalnej do jakiegoś XVII w. doskonale żyło się z samego rolnictwa i trzebienia lasów, nie było powodów do industrializacji i kolonizacji poza zagarnięciem dzikich pól. Więc 90% ludności było prawie niewolnikami rolnymi, a pozostałym było dobrze, jak jest, więc po co zmieniać?
@@xedski tak naprawdę to kraje zachodnie wyprzedziły ziemie polskie już w starożytności dzięki temu że zostały podbite przez Rzym, przez cały okres państwa polskiego trwało nadrabianie, skuteczne lub nie.
55:40 stanowisko wydaje się być specyficzne. Nie powinniśmy mówić tylko o opłacalności, ale powinniśmy przy ocenie zjawiska patrzeć na realny koszt, które płaci KAŻDE pokolenie. Czy to mówimy o rewolucji francuskiej czy Balcerowiczu. Istotne znaczenie ma gama możliwości, jakie się ma, a pomimo tego wyboru idzie się określoną drogą oraz stosunek kosztu społecznego do efektu. W skrócie - czy dało się lepiej i czy na pewno było warto?
Swoją drogą bardzo ciekawa rozmowa. Pozdrawiam.
Może warto zaakcentować w jakim stanie była Polska tuż po wojnie? Bo jakoś ten temat umyka uczonym, którzy wolą debatować o żołnierzach wyklętych walczących z komuną, niż o tych , którzy nie zważając na polityke- o suchym pysku , z łopata i taczkami budowali swoją ojczyznę , bez przymiotników.
Endecy sa sprzymierzyncami komunistow.
Zawsze.
Idealnie w punkt. Dla mnie największymi bohaterami po wojnie byli ci co gołymi rękoma Warszawę odgruzowywali
Dziwisz się? To raczej jest propagandzista, a nie prawdziwy profesor.
Taczki pchamy , tysiace juz ich pchamy , g💩wno z tego mamy .🤣🍻
Zacznaliśmy od zgliszczy.
Gdyby PRL tak elektryfikował i odbudowywał Polskę. Jak obecne władze wdrażają pompy ciepła, fotowoltaikę i Biogazownie to wielu Polaków dalej uczyło by się przy lampie naftowej i świecach w ruinach miast. Cena metrów kwadratowych mieszkań wybudowanych za Gierka przy obecnych cenach bardzo chętnie teraz kupowanych na rynku wtórnym to 2 biliony 400 miliardów. złotych. Bezpieczny kredyt 2 % to tylko 10 miliardów złotych w ciągu następnych 10 lat.
Gdybyś zarabiał 15$ miesięcznie na pewno by poszło lżej.
@@RobertNowak-w8c cena tych bloków jest wysoka bo były zbudowane blisko centrów miast a miasta się od tego czasu rozwinęły i cena samego gruntu jest wysoka, a nie dlatego że to wysokiej klasy budownictwo, w centrum Warszawy nawet rozpadająca się rudera jest droga ze względu na działkę na której leży
@@rfvvfr6666 Cena tych mieszkań jest wysoka ponieważ te osiedla były znakomicie zaplanowane - z całą infrastrukturą handlową, edukacyjną, zdrowotną itd. Ponieważ mają wielkie przestrzenie zielone i są świetnie skomunikowane z centrami miast. Ponieważ to są miejsca do komfortowego życia, a nie do zapewnienia komfortu życia deweloperom.
Warszawa osiągnęła przedwojenną liczbę mieszkańców w połowie lat 1970-tych. Tylko że przy ponad 2-krotnie większej powierzchni. Co chyba jasno ilustruje, jak poprawiły się warunki życia.
@@polishrocker67 cena mieszkań PRL-owskich jest znacznie niższa niż nowszych mieszkań o podobnym położeniu, być może jedną z przyczyn jest ta twoja obskurna "infrastruktura" często wykonana częściowo z blachy falistej...
@@rfvvfr6666 Trolöu, twoje mieszkania od developerow sa drogie bo nowe, za 10-15 lat porownamy jak juz trzeba bedzie remontowac.
Kiedy Europa uciekła Polsce? Pytanie powinno brzmieć raczej; ,,Kiedy Polska zaczęła doganiać Europę"
Przecież przez większość średniowiecza Polska była olbrzymią puszczą zamieszkałą przez 1-1,5 mln mieszkańców.
Nawet w nowożytności największym miastem był Gdańsk liczący ok. 60 tys. mieszkańców a reszta po 10-20 tys. strasznie mało w porównaniu z miastami Francji czy Włoch.
Uciekliśmy 1410 stolica apostolska tam diabeł rządzi tylko to zostało uciekać na wyspy a ruskie boją się pływać
Ostatnio szukalam informacji o ludnosci, zeby sobie jakos umiec wyobrazic stan rzeczy i znalazlam, ze okolo 1500r. Gdansk liczyl 35 tysiecy mieszkancow, gdzie w tym czasie Londyn liczyl ok 50 tysiecy.
Pomyslalam sobie, ze to imponujaco duzo, jak na Gdansk, poniewaz odnioslam wrazenie, z wszelkich nauk historycznych, glownie ze szkoly, ze ta "bidna" Polska to bylo jakies zapyziale zadupie na krancu swiata.
Okazuje sie, ze moze niekoniecznie, niby Polska byla troche z tylu za modami tworzacymi sie w zachodniej Europie, ale przez swoje centralne polozenie i przecinanie sie szlakow handlowych, to nie byla ta Polska az tak calkiem zapomniana.
Wychodzi na to, ze bardzo wiele w przedstawianiu historii zalezy od kontekstu i punktu widzenia oraz interpretacji faktow. I wez tu, czlowieku badz madry, jak jedni mowia tak, drudzy siak, a trzeci jeszcze inaczej. To prawda, ze mozna dostac krecka.
@@annakalicka3430 A ludnosc wielkich miast stanowili z tego co wiem ludnosc niemiecka i żydowska ktorym nadawano prawa. Miasta nie musialy tez chyba placic na wojsko, co bylo w obowiazku magnaterii. Takze "Polacy" musieli odrabiac panszczyzne i spelniac obowiazek propinacyjny.
Gdyby nie reforma rolna w PRL to na gospodarstwach karłowatych wg.nazewnictwa 2rp chłopi by zdechli z głodu. Nie uważam żeby obszarnicy ziemscy i fabrykanci doznali sami objawienia, że trzeba nawet dla własnego bezpieczeństwa podzielić się trochę zyskami
@@danielkowalski4695 gdyby nie reforma rolna to by się po prostu przenieśli do miast ja było w państwach zachodnich, dzisiaj mamy najniższy wskaźnik urbanizacji w Europie oraz archaiczną strukturę rolnictwa wlaśnie przez tą reformę
@@rfvvfr6666 Reforma rolna w Chinach była dopiero w latach 70-80 -tych XX wieku i przyniosła rewolucję społeczno-gospodarczą . Reforma rolna plus PARYTETOWA płaca dla rodzin rolniczych, dopiero zapewnia szybki rozwój - patrz Korea, Tajwan, Europa Środkowa, Chiny .
@zbigniewz7464 reforma rolna w Chinach była na przełomie lat 40 i 50 w latach 70 i 80 to było rozwiązanie kołchozów. Rozwój Korei i Tajwanu to był efekt niskich kosztów pracy oraz wysokich oszczędności społeczeństwa i otwarcia gospodarki na zachówld, za to Europa środkowa to kiedy niby się tak szybko rozwijała po reformie rolnej?
@@rfvvfr6666 Mam na myśli rzeczywistą reformę rolną w Chinach lat 70-80, czyli pracę na swoim, a nie reformę feudalizmu lat 40-50 gdzie wprowadzono turbo feudalizm - państwo stało się JEDYNYM właścicielem . Rozwój Japonii, Korei, Tajwanu rozpoczął się od parcelacji własności feudalnej i zapewnienia parytetowych dochodów dla mikroskopijnych (0,5 -1,5 ha) gospodarstw chłopskich . Podobnie czyniła Wspólna Polityka Rolna UE z własnością feudalną w Włoszech, Irlandii, Grecji, Portugalii, Hiszpanii czy Europie Środkowej z własnością turbo feudalną( komunistyczną) .
Jedynie wolny i zasobny rolnik może kształcić swoje dzieci,a następnie kupować od tych swoich wykształciuszków towary i produkty przez nich wytwarzanych, bo od myszy po cesarza .....
@@rfvvfr6666to dlaczego rolnicy w latach 70 tych byli w stanie pobudować gospodarstwa z domami o powierzchni 200 -300m2 a dziś kawalerka 22m2 od dewelopera to tzw:"strefa komfort"?
Europa uciekła Polsce już 500 lat temu
Nie wiem czy myślimy o tym samym
ale ja się zgadzam . Reformacja .
@@piotr.leniec-lincow5209
co reformacji
do elektryfikacji?
@@andrzejlasek7927 polecam lekturę
E. Kwiatkowskiego . On jasno widział
problemy z modernizacją Polski
jako związane z kwestiami
religijnymi .
Ale ja się w tą dyskusje nie
dam wciągnąć. W tym kraju
jest niemożliwa.
@@piotr.leniec-lincow5209
mógł tak widzieć
,co nie znaczy ,że dobrze widział.
@andrzejlasek7927 myślisz ,że wiesz lepiej? To nie jest dyskusja o religii.
To jest o kulturze a to ,że religia
jest z nią mocno związana jest
oczywiste i dobrze ( naukowo )
udokumentowane.
Ale w Polsce NIE DA SIE
O TYM ROZMAWIAĆ.
Oby jak najwięcej rozmów z Panem Profesorem
🙂
Bardzo dziękuję!!!
Co niektórzy rozwijali się bo przedtem coś zawinęli .Pamiętam do dziś jak pod Opolem znajomy stawiał dom , w poniedziałek rano przywieźli mu pustaki a we wtorek rano ślad po nich zaginął . Sunsiady też się budowali . O i tak od zawinięcia do rozwinięcia …..
Najlepiej się kradło z państwowej budowy 😅
Bo państwowe to niczyje😒@@michamajnusz1380
@@michamajnusz1380to za Gierka było,bo za Gomółki była zachowana kara śmierci nawet za wielkie afery korupcyjne(np.slynna była tzw.afera mięsna,za którą -o ile pamiętam -ktos został skazany na powieszenie.Tak jak wieszał za coś takiego Stalin i Mao.
@@michamajnusz1380nie kradło tylko wymieniało i zresztą to co swoje bo przecież środki produkcji należały do ludu pracującego
Moim zdaniem różnica w rozwoju ziem polskich pod zaborami i Zachodu rozpoczęła się q 1848 roku po tzw. Wiośnie Ludów.
@@jakubpomorski4485 skąd taki pomysł?
Europa uciekła Polsce na początku XVIII wieku... reszta historii to tylko konsekwencja tego faktu. Pozdrawiam
nie uciekła.
polska została zniszczona.
nie było komu i czym gonić.
@@szablotukpolski5201 dużo dużo wcześniej...
@@rfvvfr6666 Tak w pewnych obszarach już wtedy...
1569r tzw unia lubelska zwana dalej rutenizacją pierwszą.
@@szablotukpolski5201 Tak naprawdę my nigdy nie dogoniliśmy Europy Zachodniej.
europa uciekla polske mniej wiecej w 16/17 wieku . od tego czasu nigdy nie dogonilismy zachodu
nawet wcześniej, największe miasta zachodniej Europy w 14-15 wieku miały ponad 100 000 mieszkańców a w Polsce max 20 000 (nie liczę krzyżackiego w tedy Gdańska)
@@rfvvfr6666
i żyli w syfie w tych miastach.
@andrzejlasek7927 na wsiach był taki sam syf jak nie większy
@@rfvvfr6666
a,pierwszego elekcyjnego króla
uczono oddawania moczu do latryny ,a nie na wawelskie podłogi...😅
To teraz sobie porozmawiajcie o tym, kiedy Azja uciekła Europie, Volksdeutsche.
Świetny wykład. Bardzo uporządkował moją wiedzę.
PRL❤
Ten psor wybiela 20-lecie międzywojenne, a umniejsza osiągnięcia gospodarcze PRL-u. Szkoda, że nie powiedział jak się "wspaniale" rozwiała motoryzacja za (nie)rządów s(r)anacji. A prawda jest taka, że za pierwszych 7-lat rządów komunistów po wojnie (mimo ogromnych zniszczeń) zrobiono więcej dla gospodarki, niż przez cały okres trwania II RP.
Taka prawda
nie jestem fanem sanacji ale co ty porównujesz? pierwsze 7 lat to był czas integrowania wysokorozwiniętych ziem zachodnich, więc władze musiały by się bardzo bardzo postarać żeby nie był to sukces. ponadto w ciągu tych 7 lat zniszczono w Polsce prywatny handel i prywatny przemysł a próbowano także skolektywizować rolnictwo...
@@rfvvfr6666 Ziemie zachodnie były co prawda lepiej rozwinięte, ale zdewastowane przez wojnę. Ponadto sowieci wywozili często całe zakłady przemysłowe do ZSRR. W całym kraju grasowały bandy i szabrownictwo. Trzeba było drastycznych środków użyć, żeby nad tym wszystkim zapanować. Dodatkowo przyjeżdżali repatrianci zza Buga, w dużej mierze niewykształceni. I dopiero w czasach komuny uczyli się czytać i pisać.
4:30 - pierwszy raz poparcie polskich chłopów kupili zaborcy - Prusacy - pierwsza połowa XIX w., Austriacy w 1848 r., Rosjanie w 1864 r. Trzeba przyznać, że kupili poparcie skutecznie, bo chłopi (za wyjątkiem Prus) już nigdy nie podnieśli ręki na władze zaborcze.
Najlepiej żyło się w średniowieczu. Była dziesięcina. Obecnie pracujemy pół roku na podatki.
Możliwe, że najlepiej, a już na pewno krótko.
@@PiotrFonde Lepiej spłonąć niż zgasnąć.
@@PiotrFonde
krótko czyli najlepiej.
@@StephieCopper1985 No pewnie. Np. spłonąć na biegunkę albo tężec. Spektakularne. 🥴
Chociaż, gdyby tak spłonąć na zapalenie płuc 🤒🤔
@@andrzejlasek7927 Statystycznie większość praktykowała właśnie ten sposób życia w średniowieczu, czyli kończyła przygodę z życiem jako noworodek.
II RP trwała 20 lat (w tym czasie mieliśmy najwiekszy kryzys gospodarczy w historii)
Komuna istniała ponad 40 lat.
Powinniśmy wiec porownywac. Analogiczny okres czasu czyli 1945-1965
Hiszpański cud gospodarczy nastąpił dopiero po 20 latach rządow Franco. Gdyby obalono go przed 59 nigdy mielibyśmy zachwytow nad prawicową miękką dyktaturą.
Jeśli rządzisz 40 lat siłą rzeczy
musisz czasem trafić na dobrą koninunkturę.
typowy dr. hab... pierwsze zdanie to starać prowadzącego i pokazać mu jak bardzo się myli. Można to było powiedzieć inaczej i kulturalniej, tym bardziej że formuła podcastów wymaga tłumaczenia zagadnień skomplikowanych zagadnień osobom które w tym czasie odkurzają pokój lub siekają czosnek. To nie miejsce na akademickie przepychanki i demonstrowanie dominacji, prowadzący musi zadawać idiotyczne pytania.
Fakty są takie: w 1936r. PKB Polski był niższy niż w 1913r. przed pierwszą wojną światową. II RP osiągnąła poziom 120% PKB z 1913r. dopiero w 1939r. PRL w latach 1945-1970 osiągnął 219% wzrostu, średnie tempo wzrostu wynosiło 3.4% rocznie, zbliżone do krajów zachodnich, szybsze niż wielu z nich. Z czego w latach 45-50 skumulowany wzrost osiągnął 76%. To jest całkowita deklasacja II RP, inna liga. (Dane za Maddisonem)
👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌
ciekawe to było, dzięki
Bardzo jednostronna ocena czasów PRL , zgodna postsolidarnościowym mitem! Szkoda że zamiast kiepsko orientującego się dziennikarza nie zaproszono równie utytuowanego profesora o niezależnym spojrzeniu porównawczym tych okresów...
Komuchy nie sa Polakami,to istoty z Marsa,calkowicie zielone.
Jakich dokładnie mitów?
@@rfvvfr6666 trolu, tych co je tu wrzucasz
Kiedy ? W 16/17 wieku w czasie Reformacji.
Ten kraj jako zorganizowana zbiorowość w zasadzie nigdzie nie uczestniczy do teraz nawet biernie, a co dopiero czynnie w elektronicznej rewolucji przemysłowej to jest komputerowej, internetowej czy SI bądź bioinzynierii czyli jest w swej wytwórczej kapitałowej strukturze gospodarczej nie tyle nie jest przodujący cywilizacyjnie co wręcz NIEDZISIEJSZY. Problemy strukturalne gospodarki GUGL Pozdrawiam serdecznie.
Ciekawy podcast. Szkoda tylko, że nie wspomniano, że pierwszym skutkiem owego zamknięcia zaordynowanego Polsce przez Sowietów było faktyczne pozbawienie naszego kraju korzystania z planu Marshalla. To, w połączeniu z zabiciem tzw. prywatnej inicjatywy spowodowało, że Polska nie mogła się odbudowywać po wojnie w tym samym tempie, co państwa zachodu, często mniej zniszczone niż my i nie ograbione z części terytorium oraz z majątku przez Sowietów.
Dokładnie, a z czasem doszło do gospodarczego zacofania. Wystarczy porównać samochody tamtego okresu. Owszem PRL swoje zrobił, ale było to mniej niż gdyby Polska była suwerenna.
@@bogus_w9400 No dziś Polska jest podobno suwerenna? Ile samochodów robi w polskich fabrykach - tzn. mających polskich właścicieli? ZERO.
Kiedy za Gierka kupiono licencję na Fiata 126, to w ciągu 4 lat zbudowano 2 fabryki i zaczęto w nich produkować po kilkadziesiąt, a potem kilkaset tysięcy samochodów rocznie. Tzw. wolna Polska od ponad 8 lat "buduje" fabrykę samochodów elektrycznych - i póki co nie ma NIC. I wszystko wskazuje, że nie będzie NIC.
@@polishrocker67 Nie rób ze mnie debila, amerykańcy po upadku PRL wytarli sobie dupę naszą suwerennością i traktują nas w pełni przedmiotowo. Samo obalanie komunizmu w Polsce można porównać do ukraińskiej pomarańczowej rewolucji. CIA zapłaciło - CIA dostało.
Plan Marshalla dla Polski to wielki MIT. Przytłaczającą większość funduszy z planu trafiła do krajów rozwiniętych, bo tylko takie dawały szansę na zwrot z inwestycji. Kraje biedne, np. Portugalia, dostały ochłapy i nadal pozostały skrajnie biedne. Polska, która w 1945 roku była jedną ruiną, dostałaby papierki od gumy do żucia, a nie dolary.
Na przełomie lat 1970/80 tych Portugalia miała analfabetyzm rzędu 20%, całe połacie kraju nie były zelektryfikowane, a głównymi gałęziami gospodarki było rolnictwo czy rybołówstwo.
W tym czasie w PRL analfabetyzm wynosił 2%, kraj był zelektryfikowany i potrafił budować i eksportować statki oceaniczne, maszyny budowlane, samochody, elektronikę itd. I to wszystko BEZ planu Marshalla
I nie opowiadaj bajek, jak to "komuna zabiła prywatną inicjatywę". W latach 1970/80-tych mieszkałem na przedmieściach wielkiej aglomeracji, gdzie prywatne biznesy rosły, jak grzyby po deszczu. I żyli ci "prywaciarze" na poziomie, którego Gierek czy Jaruzelski mogli im pozazdrościć. Znam PRL-owską prywatną firmę przemysłową, która została założona w 1956 roku i rozkwitała aż do 1989 roku. Wtedy zostala zabita - przez tzw. wolna Polske.
@@polishrocker67 YT znowu skasował mój komentarz. Ręce opadają.
Pan Czeslaw Bobrowski tak doradzal Afryce socjalizm, ze skonczylo sie katastrofa ekonomiczna. To jest bardzo ciekawy temat, pomijany w popularnym dyskursie. Nedze panstw afrykanskich probuje sie usprawiedliwiac kolonializmem dziewietnastowiecznym. Nie zwracajac uwagi (podejrzewam, ze z premedytacja), na to ze w Afryce przez druga polowe XX w. panowal socjalizm.
Wybielanie zbrodni kolonizatorów socjalizmem. Brawo Brawo . Nie ma drugiego narodu na świecie, który zna Marksa, Engelsa, Lenina, Hegla etc. , niż polaczki. 😅
@kancelariaprawnaziobroston6613
Zamiast pisać histeryczne komentarze, może lepiej zbadać sprawę historycznie? W Afryce 21 państw zastosowało centralne planowanie lub elementy gospodarki socjalistycznej. Jeżeli porówna się listę tych państw z listą najbiedniejszych państw Afryki, to widać wyraźną korelację. PKB krajów, które przyjęły marksistowsko-leninowskie rozwiązania w Afryce, był na końcu tego eksperymentu niższy niż przedtem (!).
Pierwszy z brzegu socjalistyczny eksperyment w Zimbabwe zakończył się katastrofą, przekształcając kraj, który kiedyś był nazywany spichlerzem regionu, w importera żywności netto (!), a miliony ludzi stanęły w obliczu głodu. Ponad 4 miliony osób uciekło z kraju do sąsiednich państw, takich jak Botswana, Republika Południowej Afryki i Mozambik.
Tak, Afryka przeszła przez kolonializm dawno temu. Ale potem przyjęła na kilka dekad socjalizm.
Jeżeli pacjent w przeszłości chorował na grypę, a potem uderzył w niego samochód, to śmierć nie nastąpiła z powodu grypy.
@@anaconda470
centralnie zarządzano plemionami o gospodarce neolitycznej😅
,wspaniały eksperyment,jak
Miczurina z pszenicą😂
Zbrodnie kolonizatorów dosięgaĺy tylko kraje w których była ciemnota.@@kancelariaprawnaziobroston6613
@@andrzejlasek7927 prawda? 😂
A jednak niektóre państwa Afryki wyszły z tego obronną ręką i nie "kupiły" socjalizmu. I teraz, co ciekawe, jeśli spojrzeć na afrykańskie kraje, które zachowały wolny rynek i nie próbowały wprowadzić socjalizmu, to są to kraje należące do najbogatszych na kontynencie. Co więcej, zdecydowana większość z nich nie doświadczyła też dyktatur wojskowych i zachowała demokrację.
I to jest kluczowy argument przeciw "pogrobowemu wpływowi kolonializmu". Skoro niemal wszystkie regiony Afryki doświadczyły kolonializmu, to dlaczego te kraje, które w XX wieku pozostały przy wolnej wymianie handlowej, odniosły ekonomiczny sukces?
Redaktor Polska była socjalistyczna.Od razu widać że jesteś stronniczy
Konkret!
43:40 och oczywiście, to nie był marksizm xd
najlepiej żyło się za komuny, bo można było pić w pracy
i kombinować
Teraz też mozna. Tak waliłem ze musiałem rzucic prace.
Komunizmu czy ,,komuny,, jeszcze nigdy w Polsce nie było.Najblizej do tej ,,komuny,, było w państwie Czerwonych Khmerów,w państwie Mao w latach tzw Rewolucji kulturalne i w Albanii za Hodży.W pozostałych państwach był ustrój Socjalistyczny,ale nie ten ,o który wiele lat się starał naukowo i humanitarnie Karol Marks.
Polska silna pancernie w 1944 roku?
Przepraszam bardzo, co? NIemcy by przysneli? Zwiazek radziecki by sie wywrócił?
O czym pan historyk tutaj baja?
To był bolszewizm.... nie stalinizm.
Zachód chciałby być taki jak Polska!
Nasze położenie geograficzne nie pozwoli rozwinąć nam skrzydeł.
jakoś brak związku logicznego między pierwszym i drugim zdaniem, imho
@@lamafioza5123 Zachód chciałby być taki jak Polska, ale nasze położenie geograficzne sprawia, że nie możemy w pełni wykorzystać naszych możliwości rozwoju.
zachód zlikwiduje polaków i ziemia ta zakwitnie.
@@StephieCopper1985 to znaczy jaki chciałby być zachód? Bo rozumiem że nie chciałby być źle położony geograficznie?
@@StephieCopper1985
Polska ma doskonałe położenie na czasy pokojowe jako kraj tranzytowy między wschodem i zachodem i najgorsze w czasie wojny, bo będzie krajem przemarszów.
Polactwo wybrało konflikty ze wszystkimi najbliższymi państwami.
Polacy są notorycznymi przydupasami od Napoleona po Bidena i szukają wrogów blisko a sojuszników daleko.
Polska i Polacy jako przydupasy USA biorą udział w wojnie hybrydowej USA przeciwko Rosji już od 2014 roku.
Wybierz w YT hasła:
" Jak od Renu NATO przeszło nad Dniepr"
" Putin nigdy nie wybaczy Polsce pomarańczowej rewolucji"
" 15 milionów dolarów za więzienia CIA w Polsce"
" Jak USA kończyły misję wojskową w Afgnistanie"
Smutny los przydupasów USA.
OLMA von Sankt Gallen
europa uciekla nam... 1600 lat temu... gdy wyszli stąd goci i wandale
Bez rabunkowej eksploatacji Śląska i Ślązaków nie byłoby w ll RP miasta i portu w Gdyni, magistrali kolejowej Śląsk -- Gdynia,Centralnego Okręgu Przemysłowego i wielu innych inwestycji.
Wybierz w Google hasła:
" Polska pozbawiła Ślązaków godności "
" Polska bez Śląska czyli czar Polesia "
" 100 lat temu na Pomorzu "
Wybierz w YT hasło:
" Powstania śląskie spółka z o. o. czyli jak ukraść kurze złote jaja "
OLMA von Sankt Gallen
Zajebiste źródła, filmiki na RUclips...😅
To własnie budowa tej magistrali pozwoliła się rozwijać sląskowi.
@@jozefkowalski9474
Dięki zbudowaniu w ll RP magistrali kolejowej Śląsk -- Gdynia nie zjadły was wszy!
OLMA von Sankt Gallen
Nikt nie potrafi tak spierdolić jak Niemcy
7:29 "Grabski nam dał reformę gospodarczą jak ". Że jak?! XD Co to za mitomania sanacyjna.
sugerujesz,że wiesz więcej, ja nie wierzę
Endecja=Komuna
@lamafioza5123 tak, to nie jest wiedza tajemna. Chyba ze udowodnisz, że 1.brygada nam dała niepodleglość, czy nawet byla decydująca militarnie w wojnach o granice.
@@anastazjaQ naprawdę oczekujesz odpowiedzi, czyli udowodnienia? tu, pod tym filmem. Cóż, ja czytałem pewnie inne książki niż ty i. w przeciwieństwie do ciebie, nie wygłaszam fanatycznych i wartościujących opinii
Niemcy mieli swoje Zagłębia które eksploatowała, Polsce nie było wolno??