Electric arc in medium voltage switchgears | Live Working Talks with Marcin Ruta

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024
  • The third part of our conversations with Marcin Ruta from MR POWER TECH.
    We talk about potential threats and ways to protect yourself against arc flash during live working on medium voltage switchgears.
    Check the whole playlist of our Live Working Talks with...!
    ▶️ • Rozmowy przy Pracach P...
    ⚡ Marcin Ruta | mrpowertech.com | @arcflash
    🌐 hubix.pl
    👷 secra.pl
    #HUBIX #LiveWorking #ArcFlash

Комментарии • 15

  • @gastonrovira3277
    @gastonrovira3277 Год назад +2

    Thanks to share this video
    Thnaks Marcin for your learnable way of tell about dangers and protection against Arc Flash issues.

    • @arcflash
      @arcflash Год назад

      great thanks 👍

  • @BB_BlakiBlend
    @BB_BlakiBlend 8 месяцев назад

    Drzwiczki na polu nN
    ze stalowej blachy o grubości 2mm przy obciążeniu ponad 1000A / fazę podczas zwarcia międzyfazowego szynoprzewodu może nawet wyrwać z zawiasów. Szyny tracą liniowość wyglądają jak "banan". Energia jest olbrzymia. Spisując nawet do książki eksploatacji ile kondensatorów jest załączonych / robiąc obchód w stacji trafo, nawet jeśli nie przechodzimy za ogrodzenie do części Sn, środki ochrony są wymagane, a to częste zaniedbania w dużych zakładach przemysłowych. Kolegę uratowało to, że nosi okulary bo tak najprawdopodobniej straciłby wzrok

  • @artuss3846
    @artuss3846 9 месяцев назад +1

    Mamy sprzęt od Państwa do pracy PPN. Pozdrawiam

  • @sp6mcwmariusz773
    @sp6mcwmariusz773 Год назад +1

    Chwila, to energii już nie mierzymy w dżulach, tylko wróciliśmy do kalorii?
    Jednak sam film jak i uwagi dotyczące sprzętu zapewniającego bezpieczeństwo oceniam wysoko.

    • @arcflash
      @arcflash Год назад

      mierzymy w dżulach ale akurat przy łuku elektrycznym przyjęły się cal/cm2 od testowania środków ochronnych i dzięki wielkie 👍 Na kanale można posłuchać także o zagrożeniach od łuku elektrycznego.

    • @theblueline4188
      @theblueline4188 Год назад

      Niech dietetyków zatrudnią

    • @artuss3846
      @artuss3846 9 месяцев назад

      Robicie szkolenia wyjazdowe chętnie bym z pracy pojechał

  • @user-tf8yf2lk7k
    @user-tf8yf2lk7k 4 месяца назад

    zasilanie odciete
    wylaczona oprawa.
    Ukrainski Operator Enea.
    Zenku.

  • @andrzejtomaszsobolewski9812
    @andrzejtomaszsobolewski9812 Год назад

    Łuk elektryczny płynie i grzeje przestrzeń między częściami czynnymi, bądź częściami czynnymi i częściami przewodzącymi dostępnymi!
    Więc poparzenia nie pochodzą bezpośrednio od łuku elektrycznego!!
    Może czas potraktować moce zwarciowej jako zagrożenie wybuchowe!
    Hę?

    • @arcflash
      @arcflash Год назад

      Technicznie racja odnośnie poparze natomiast bezpośrednim źródłem poparzeń jest łuk elektryczny i energia którą wydzielił. Można by tu polemizować czy dla danego wypadku nastąpił kontakt z łukiem elektrycznym ( tu dochodzi jeszcze porażenie) czy poparzenia powstały na wskutek zbliżenia się do strefy cieplnego oddziaływania łuku elektrycznego. Strefa oznaczana do poziomu energii poparzenia do 2-go stopnia dla ludzkiej skóry

    • @andrzejtomaszsobolewski9812
      @andrzejtomaszsobolewski9812 Год назад +2

      @@arcflash Termodynamika powietrza grzanego łukiem elektrycznym jest jednoznaczna. Masa powietrza między częściami czynnymi jest bardzo mała i jeszcze podczas rozgrzewania się zmniejsza. Z samego równania bilansu cieplnego otrzymujemy temperatury Gazu grzanego łukiem wręcz astronomiczne. Wytrzymałość cieplna materiałów w otoczeniu łuku płynącego przez rozrzedzony gaz jest zbyt mała aby nie ulec gwałtownemu zgazowaniu czyli destrukcjì. Moce zwarciowe ujawniły się jako zagrożenie wybuchowe. A ten fakt nie jest z ludźmi omawiany. Filmy z rekonstrukcji aktywacji dużych mocy zwarciowych oraz skutki tych zdarzeń całkiem inaczej pokazały problem poparzeń w takich przypadkach. Wymysły teoretyków swoje , a skutki aktywacji dużych mocy zwarciowych jako zwarcie łukowe swoje.
      Pozdrawiam.
      Andrzej Tomasz Sobolewski.

    • @arcflash
      @arcflash Год назад

      @@andrzejtomaszsobolewski9812 jak najbardziej sie z tym zgadzam. Bardziej chodzi o praktyczny fakt że łuk elektryczny nie potrzebuje dużych prądów zwarciowych żeby powstać i sie utrzymać (2000A przy 208V zmierzone na razie). Innym aspektem jest kwestia "wybuchowości" zjawiska łuku elektrycznego. Tu już kwestia prądu zwarciowego ma bardzo duże znaczenie. Im większy prąd zwarciowy tym bardziej wybuchowy efekt jego działania. Więcej ( chociaż mniej teoretycznie a bardziej od strony wprowadzenia do samego zagrożenia) w webinarach na naszym kanale.

    • @andrzejtomaszsobolewski9812
      @andrzejtomaszsobolewski9812 Год назад

      @@arcflash Dolna granica wybuchowości od mocy zwarciowych to około 0,7MVA. Ta wartość się pojawiła już w przyłączu domu zasilanym przekrojem 10mm^2 miedzi przy odległości od transformatora około 30m.

    • @arcflash
      @arcflash Год назад

      @@andrzejtomaszsobolewski9812 nie wiem czy mówimy o tym samym. W NFPA70E na obecną chwilę identyfikuje sie dwa podstawowe zjawiska:
      -Arc Flash (energia cieplna od łuku elektrycznego) to odnosi sie do poparzeń
      -Arc Blast (fala uderzeniowa od łuku elektrycznego) to jest dodatkowy efekt działania łuku elektrycznego zazwyczaj jeżeli mamy do czynienia z dużym prądem zwarciowym (nie jest precyzyjnie zdefiniowany chociaż gdzieś widziałem dane w raporcie CIGRE).
      Sam łuk elektryczny "Arc Flash" jako cieplne zagrożenie to tak jak pisałem od 2000A prądu zwarciowego ale też sporo zależy od czasu działania zabezpieczeń. Arc Blast (fala uderzeniowa) jest zależna już tylko od prądu. Chyba że coś się zmieni w przyszłości ale na obecną chwilę czas nie jest uwzględniony w równaniach do obliczeń. PS fajna dyskusja Panie Andrzeju 👍