Arc flash hazards in cable connectors and switchgear | Live Working Talks with Marcin Ruta

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024
  • The second part of our conversations with Marcin Ruta from MR Power Tech.
    We talk about potential threats and and methods of protection against arc flash during live working in cable connectors and switchgear.
    Check the whole playlist of our Live Working Talks with...!
    ▶️ • Rozmowy przy Pracach P...
    ⚡ Marcin Ruta | mrpowertech.com | @arcflash
    🌐 hubix.pl
    👷 secra.pl
    #HUBIX #LiveWorking #ArcFlash

Комментарии • 26

  • @BB_BlakiBlend
    @BB_BlakiBlend 8 месяцев назад +3

    Ochrona montera przy PPN jest bardzo ważna, jednak cały czas należy mieć świadomość, że istnieje potencjalne zagrożenie np. zwarcia dwóch faz wynikające z przyczyn losowych. Pierwsze co należy sprawdzić to prądy zwarciowe. Pamietam jak wypalilo BMa120A w podstawie bez osłon przy rozruchu kompresora 45kW, luk elektryczny wypalil szynoprzewody 240mm miedzy faza L1/L2 z aluminium a iskry dochodziły do odległości około 25m, trafo oczywiście wywaliło dzieki szybkim zabezpieczenią APK"Moim zdaniem monter musi wykazywać się dużą odwagą, spokojem i opanowaniem, brakiem podatności na stres i chirurgiczną precyzją bez drżenia dloni "po prostu musi uważać i nie bać się"bo jeśli tych cech nie ma to odradzam wykonywania pracy pod napięciem.. Doświadczeni monterzy z ZE przy liniach nN nie potrzebują zabezpieczeń stosują zwykłe rękawice i klucz udarowy np do podlaczenia "warkocza" pod gołe linie 15min przewód zapiety i na bazę, niestety warunki laboratoryjne a zewnetrzne ze zmienna pogoda to zupelnie dwa rozne swiaty. Zaden srodek ochrony nigdy nie zastapi zastosowanie uziemiaczy i odlaczenie zrodla zasilania, ktory daje monterowi komfort pracy

    • @HUBIXppnPL
      @HUBIXppnPL  8 месяцев назад +1

      Oczywiście że tak! Ma Pan świetną wiedzę i jeśli chciałby Pan kiedyś wystąpić w naszym filmie, to zapraszamy ;) W powyższym filmie nie mówimy o zastępowaniu środków ochrony, ale wszyscy się zgodzimy, że ich stosowanie jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa i zmniejszenia zagrożenia.

    • @BB_BlakiBlend
      @BB_BlakiBlend 8 месяцев назад

      @HUBIXppnPL jeśli będzie taka możliwość to z przyjemnością wystąpię. Najwięcej porażeń przy liniach nN dochodzi podczas klęsk żywiołowych np wichur. Odbiorcy kombinują z agregatami.. robią samowolki bo nie mogą pozwolić sobie na długie przerwy w dostawie np w gospodarstwach rolnych. Ekipy z ZE i podwykonawcy co prawda w większości przypadków roboty prowadzą bez napięcia, natomiast niestosowanie uziemiaczy i podanie napięcia z agregatu na linie nN to niestety dla wielu śmierć na miejscu lub ciężkie obrażenia, tak więc środki ochrony to podstawa. Uważam, że elektryk nabiera doświadczenia po przepracowaniu kilkunastu lat w zawodzie oczywiście mając u boku dobrego "nauczyciela" i dopiero wtedy nastąpi element przewidywania sytuacji tak jak robią to głównie zawodowi kierowcy ciężarówek na drodze, aby nie doszło np do kolizji ustępując pierwszeństwo

  • @mareklimanowski687
    @mareklimanowski687 Год назад +11

    W takim laboratorium wszystko pięknie wygląda, a rzeczywistość jest całkiem inna.

    • @listonoszpat233
      @listonoszpat233 Год назад

      Na lokomotywach przy prądzie stałym to są łuki tu to są popierdułki :-)

    • @arcflash
      @arcflash Год назад

      @@listonoszpat233 😎 W pełni potwierdzam . Sieci DC są bardzo widowiskowe jeśli chodzi o łuk elektryczny ale trochę zależy od typu sieci.

    • @HUBIXppnPL
      @HUBIXppnPL  Год назад +1

      Materiał został zarejestrowany na poligonie szkoleniowym, gdzie uczymy zasad wykonywania prac pod napięciem. Urządzenia elektroenergetyczne na wszystkich tego typu obiektach to pewien „przegląd” rozwiązań istniejących w sieciach elektroenergetycznych. W trakcie szkolenia z wykonywania prac pod napięciem przekazujemy wiedze w jaki sposób należy przygotować miejsce pracy, po co i jak stosuje się różne osłony izolacyjne oraz narzędzia po to, aby rzeczywistość, o której wspominasz nie zaskoczyła. Warto też pamiętać, że zawsze można odstąpić od prac pod napięciem, jeśli stwierdzony na miejscu stan techniczny urządzenia zagraża życiu i zdrowiu operatorów.

  • @adammaopolski8357
    @adammaopolski8357 Год назад +1

    Jestem elektrykiem, już na emeryturze. Sen z powiek spędzała mi sytuacja, gdzie w rozdzielniach skrzynkowych, zwykle żeliwnych, zasilających np. 18 silników 30 kW, 500 V , maszyny flotacyjnej, ale także znacznie większych np. 125 kW, zasilających taśmociągi, należało wymienić jeden spalony silnik. W tym celu w rozdzielni pod napięciem 500V elektryk musiał odłączyć (po wyłączeniu stycznikiem) kabel spod napięcia, dokonując wyjęcia bezpieczników mocy uchwytem (często zawodziła blokada), a odległość pomiędzy bezpiecznikami była ok 2 cm. Przez długie lata podstawy bezpiecznikowe nie miały izolacji pomiędzy gniazdami bezpiecznikowymi mocy. Dzisiejsze rozdzielnie buduje się już całkiem inaczej, ale złącza ZK dalej funkcjonujące to rzeczywiście ogromne zagrożenie dla obsługujących. Tym bardziej, że już większość prac wykonuje się pod napięciem, aby nie powodować dyskomfortu innym użytkownikom energii.

    • @arcflash
      @arcflash Год назад

      Gratulacje emerytury👍 Niestety ale takie złącza to jest częsty widok. Dodam że takie rozdzielnie skrzynkowe, żeliwne też się jeszcze trafiają. Ogólnie to instalacje SN poł-otwarte lub silnikowe 6kV gdzie zamiast obudowy są siatki nie są najlepsze z punktu widzenia normalnej obsługi. Coraz więcej mamy dyskusji na ten temat z uwagi na odległości od części czynnych oraz strefę działania łuku elektrycznego.

    • @HUBIXppnPL
      @HUBIXppnPL  Год назад

      W technologii prac pod napięciem najważniejsze jest prawidłowe zaizolowanie miejsca pracy. Specjalistyczne osłony na sąsiednie bezpieczniki czy też inne elementy urządzenia, takiej jak obudowy, drzwi, napędy stosuje się nie tylko do prac eksploatacyjnych. Rozwiązanie to jest także stosowane do bezpiecznej wymiany BM oraz do odłączania zasilania obiektów w trakcie akcji ratowniczo-gaśniczej.

  • @jonsongigawatts4386
    @jonsongigawatts4386 15 дней назад

    5:00 Jakie szanse uniekniecia poparzenia przy zwarciu ma obserwator ten niedoposarzony w hełm z kapturem?

  • @padpad5026
    @padpad5026 Год назад +2

    Bardzo dobra reklama sprzętu bhp, ale w nowych rozwiązaniach podstawy nezpiecznikowe powinny być zakazane.

    • @arcflash
      @arcflash Год назад

      powinny

    • @HUBIXppnPL
      @HUBIXppnPL  Год назад

      Cieszymy się że się podobało, naszym zadaniem jest odpowiedni dobór narzędzi i sprzętu do urządzeń na jakich pracuje nasz klient.

  • @Mic_Glow
    @Mic_Glow 5 месяцев назад

    Do sprzętu Apatora z wkładką np. 160A (pod obciążeniem) potrzebne takie same środki ochrony osobistej czy ta plastikowa obudowa jest w stanie wytrzymać wybuch wkładki?

  • @arcflash
    @arcflash Год назад +1

    dziękujemy za zaproszenie a jeżeli ktoś ma pytania odnośnie tematu luku elektrycznego, ochrony i oceny ryzyka to chętnie pomożemy.

    • @HUBIXppnPL
      @HUBIXppnPL  Год назад +1

      To było dla nas wartościowe spotkanie.

  • @ANDRZEJRACZYNSKI
    @ANDRZEJRACZYNSKI Год назад +5

    Sprzedawcy odkurzaczy. Ulewa, błotniste pole, i cała wieś z widłami czekająca na prąd.

    • @HUBIXppnPL
      @HUBIXppnPL  Год назад

      Prace pod napięciem polegają na tym, że nie przerywa się dostaw prądu.

  • @maciej_2812
    @maciej_2812 Год назад +1

    👍

  • @AC400V
    @AC400V 3 месяца назад

    Kalorie?

    • @HUBIXppnPL
      @HUBIXppnPL  3 месяца назад

      tak

    • @AC400V
      @AC400V 3 месяца назад

      Nie znam tego pojęcia w elektryce dlatego pytam.

    • @HUBIXppnPL
      @HUBIXppnPL  3 месяца назад +1

      Kalorie czyli ciepło. Efektem zapalenia się łuku elektrycznego jest m.in. ciepło. W nagraniu mówimy o środkach ochrony indywidualnej chroniących przed termicznymi skutkami czyli przed poparzeniem. Im mniej ciepła dostanie się do naszego ciała czyli zostanie zatrzymanych lub odbitych przez ubranie, rękawice i osłonę twarzy tym lepiej. O ile mniej i jaka jest miara lepiej, dowiesz się z filmów o metodach badawczych - w tej serii filmów o Box Test i Open Arc