Najczęstsze błędy w nauce programowania - Programista Na Emigracji

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 сен 2024
  • Co powinieneś potrafić, by zacząć pracę jako programista?
    Uporządkowałem te informacje w mojej książce:
    📚 www.juniordevel...
    👊🏼 Dobrowolne wsparcie mojej działalności:
    www.javadevmatt...
    ⭐ FB: / javadevmatt
    Artykuł: www.javadevmatt...
    Jak wygląda organizacja i dzień pracy programisty?
    Jak i skąd się uczyć, by nie marnować czasu?
    Zapraszam do mojej książki:
    📚 www.juniordevel...
    Za stary na programowanie? - • Za stary na programowa...
    Organizacja pracy, czyli scrum w praktyce - • Organizacja pracy, czy...
    Tworzenie produktu - • Tworzenie produktu - P...
    QA - moje doświadczenia - • QA - moje doświadczeni...
    Niezbędnik Android Developera - • Niezbędnik Android Dev...
    Atmosfera pracy w niemieckim startupie - • Atmosfera pracy w niem...
    Jak wyglądała moja rekrutacja na programistę Android w Hamburgu - • Programista Na Emigrac...
    Jak się uczyć (nie tylko) programowania - • Jak się uczyć (nie tyl...
    Widełki płacowe i koszty życia w Hamburgu - • Programista Na Emigrac...

Комментарии • 126

  • @yugiohplayer1995
    @yugiohplayer1995 9 лет назад +126

    Ile razy miałem tak,że siedzę nad zadaniem 2 godziny i nic, idę spać wstaję, patrze na kod i olśnienie ;)

    • @Gtascyzoryk12
      @Gtascyzoryk12 9 лет назад +2

      ***** Mam to samo

    • @marcin9909
      @marcin9909 9 лет назад +3

      ***** ja też, wyłaczyłem komputer, a tu nagle super pomysł!

    • @Cross77FGC
      @Cross77FGC 9 лет назад +9

      +Tomeczkoo o. mi w łazience przychodzą najlepsze pomysły :D Po prostu warto poleżeć z pół godzinki w wannie i sobie pomyśleć :)

    • @lepepaputito
      @lepepaputito 8 лет назад

      +Tomeczkoo o. dlatego warto robić sobie krótkie przerwy np. na internet czy gierki stołowe, jeśli firma takie posiada, albo po prostu pochodzić sobie w kółko. Właśnie poprzez oderwanie od pracy wpadają sensowne pomysły. Ponadto poprzez właśnie takie "przespanie się z problemem" rano wpadają nam fajne rozwiązania, gdyż podświadomość w czasie snu może wygenerować je efektywniej. To jest praca umysłowa, nie możemy w jednym ciągu dobrze wykonać roboty, potrzeba nam natchnienia. Sam nieraz tak mam, że na drugi dzień z rana ulepszam swoje rozwiązania sprzed końca pracy poprzedniego dnia, gdyż po wypoczynku mam świeższy umysł.

  • @Chris-ju1ik
    @Chris-ju1ik 8 лет назад +43

    No, widzę że kolega zna problemy na wylot. Ja muszę się przyznać zaczynam przygodę z programowaniem w wieku lat 59. Wcześniej zajmowałem się elektroniką zawodowo ale nie programowaniem. Teraz, myśląc o zabezpieczeniu sobie przyszłości na emeryturze (nie podaję tu szczegółow planu bo łatwo byłoby mnie zidentyfikować) chcę się rozwinąć i wprowadzić swój system, który pozwoli mi, jako właścicielowi kodu źródłowego, przynajmniej w części kontrolować projekt i jego dalesze losy. Bardzo pożyteczne rzeczy kolega tu odpowiada i gratuluję spojżenia "out of box". To bardzo pocieszające, że rozsterki i obawy jakie są moim udziałem, trapią także znacznie młodszych kolegów. Pozdrawiam wszystkich, którzy rozumieją o czym piszę. Pozostałych kolegów także i życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku.

    • @TheAmsterdamSqn
      @TheAmsterdamSqn 7 лет назад +6

      Chris L brawo dobry wiek hehe mam na mysli fajne ze ludzie z doświadczeniem elektroniki chca programować malo takich ;) pozdrawiam c++ programer ;)

    • @CheisYang
      @CheisYang 6 лет назад +3

      I jak panu poszla nauka programowania? Udalo sie ?

    • @jordii5638
      @jordii5638 4 года назад

      Pan Pieczarka wątpię XD

  • @EpicKillstreak
    @EpicKillstreak 9 лет назад +13

    Bardzo fajne, sensowne rady. Większość z nich tak naprawdę "nieświadomie" stosowałem, ale tak czy inaczej warto o nich pamiętać. Miłego urlopu :)

  • @bujakowski_dev6739
    @bujakowski_dev6739 8 лет назад +7

    Zajebisty manual :) właśnie nadrobiłeś mi ok 17 lat nie zaglądania do informatyki (wię też nie uczenia się na własnych błędach)i też nie przesądzone, że bym na to wpadł - zawsze próbowałem być hi-menem i pokazać jaki to ja zdolny i ambitny :) Myślę, że cała humanistyka polega właśnie na tym, by umieć odnaleźć odpowiednie środki a nie kupować/wykuwać wszystko na blachę. Również przydatne w środ. prawniczym, czy medycznym., nawet elektronika, polityka i t.d.
    Wielkie dzięki - teraz moja kolej.
    Pozdrawiam serdecznie

    • @axelbest_pl
      @axelbest_pl 8 лет назад +3

      +Lech Czarnowiejski wię ?

  • @damian6527
    @damian6527 8 лет назад +9

    Najpierw wymieniłeś Just-in-time-learning jako błąd, a potem spędziłeś dłuższą chwilę tłumacząc dlaczego ta metoda jest jednak spoko.

    • @spiderous
      @spiderous 4 года назад

      Po 3 latach, klaryfikuję - źle to sformułował, bo jako punkt do błędów dał just-in-time learing, a chodziło mu o to, żeby nie uczyć się lawinowo i przyswajać naukę właśnie tą metodą (błędem powinna być nauka wbrew technice just-in-time). :)

  • @c4rtm4npl
    @c4rtm4npl 8 лет назад +4

    Nie tylko w programowaniu te rady się sprawdzają. Pracuje jako fizyk w szpitalu na rentgenodiagnostyce i u mnie wygląda to następująco.
    Ad.1 nie nie muszę się uczyć zagadnień związanych z radioterapią gdyż to inna bajka jest a dla mnie jest zbędna.
    Ad.2 nie muszę uczyć się na pamięć łącznie ze wzorami i wartościami. Od tego są tablice i trzeba wiedzieć tylko gdzie szukać
    Ad.3 Przerwy w poszukiwaniu rozwiązań nad problemami są potrzebne. Wszędzie
    Ad.4 To co mi jest potrzebne ma działać i spełniać oczekiwania a nie pięknie wyglądać
    Ad. 5 Dzielenie się wiedzą jest jednocześnie nauką.
    Tyle ode mnie. Pozdrawiam

  • @sann7806
    @sann7806 4 года назад

    Wpadło mi w ręce w tym roku! Ponad 5 lat po tym jak to nagrałeś i dalej przydatne! Przerobiłem prawie cały kurs Pythona 3 (75% ++), pomijając bazy danych i siadam do projektu. W sumie to zdałem sobie sprawę, że programowanie to sztuka myślenia i rozwiązywania problemów. Więc mając wszystkie podstawowe formy danych, pickle, zapis do i odczyt z pliku, itd siadam by zrobić program do prowadzenia hodowli gołębi xD Generalnie to dużo bardziej przydatne przy tym wszystkim okazał się mały kurs UML, który wskazał mi poprzez pewne rozbicie strukturalne kodu ze względu na funkcje i zależności jak mam myśleć o samym programowaniu. Chociaż tutaj może byłem za bardzo spaczony tym, że cisnąłem metodologie bardzo mocno na studiach i weszła mi w pewien sposób do schematów myślowych.
    Więc w sumie kurs przerobiłem po to aby poznać podstawy zrozumieć założenia i wiedzieć, jakie narzędzia w ogóle istnieją w danym języku i jak je mniej więcej wykorzystać.
    Jeśli to odczytasz to powiedz mi co o tym myślisz bo jestem ciekaw!
    Pozdrawiam serdecznie,

  • @BlackOldDragon
    @BlackOldDragon 9 лет назад +2

    Prawda, trzeba robić przerwy, niejednokrotnie się o tym przekonałem. Miałem kiedyś do napisania skomplikowany algorytm na stronę internetową w JavaScript, w którym dwa bloki miały przydzielone losowe położenie, a jeden z nich miał zbliżać się w jego kierunku. Nie dało się skorzystać z funkcji liniowej.

  • @daro0352
    @daro0352 9 лет назад +1

    Trzeba sobie zdawać sprawę z bardzo ważnej rzeczy. Nawet w programowaniu jest coś takiego jak zasada 80/20, czyli zgodnie z tą zasadą, w 20% czasu powinno być zrealizowane 80% aplikacji a 80% funkcjonalności powinno być zrealizowane z użyciem 20% to co oferuje JAVA i Android SDK.
    Co do andka, przeanalizujcie sobie kody i sprawdźcie co i jak często będzie używane, jakie kontrolki np a wszystko będzie jasne. We własnej bani będziecie mieli rzeczy które często będziecie używać, dzięki czemu programy pisze się szybciej i sprawniej. Tak by trzeba było latać po Google i dokumentacjach.
    Doświadczony programista będzie pisał szybko, będzie popełniał mało błędów a co bardziej istotne potrafi sobie poradzić z wieloma problemami. Tak, wszystko co trzeba oferuje Google, z tym że na takim stacku np. są rozwiązania często powtarzających się problemów.
    Z punktu widzenia starania się o pracę i rekrutacji np. sprawa nie jest prosta bo wymagania w ogłoszeniach o pracę są posunięte do granic absurdu i bardzo wysokie. Ci którzy żądają znajomości JAVA w 100% na pamięć są niepoważni i tyle.

  • @PaweGawa
    @PaweGawa 9 лет назад +1

    Super, że poruszyłeś kwestię 'Za długo siedzisz nad problemem'. Ja ostatnio jestem chory, pracuję zdalnie i robię duże przerwy (i prawdopodobnie nie wyrabiam 8h dziennie, ale ciii), i w sumie jest to mój najlepszy scrumowy sprint od jakiegoś czasu. Podchodzę do problemów na świeżo, rozwiązuje je efektywnie, ładnie - wszyscy są zadowoleni.
    Ja w biurze polecam też 10 minut grania w jakąś grę na komórce, albo sesję w piłkarzyki z kumplem. To też dobry sposób na szybki reset. Podczas rundki w piłkarzyki ze swoim partnerem z projektu można przy okazji też omówić problem, co łączy przyjemne z pożytecznym.

    • @lepepaputito
      @lepepaputito 8 лет назад

      +Paweł Gałwa Podpisuję się rękami i nogami. Programista efektywnie pracuje średnio 4 godziny, więc nie ma sensu pracować w ciągu przez pełne 8 godzin, lepiej przez krótszy czas zrobić więcej. A takie właśnie przerwy temu najlepiej sprzyjają.

  • @krzysztofkrywiak4177
    @krzysztofkrywiak4177 8 лет назад +2

    Popełniam praktycznie wszystkie błędy o których była mowa :) Świetny materiał! Pozdrawiam :)

  • @holyshit922
    @holyshit922 9 лет назад +9

    Oj tych frustratów na forach internetowych jest większość
    Nic ci konkretnego nie napiszą tylko chcą żebyś pokazał swój kod najlepiej działający

  • @zoom0211
    @zoom0211 9 лет назад

    Oto wiedza, którą należy posiąść jeszcze przed rozpoczęciem nauki. Naprawdę dobre rady, również sprawdzone przeze mnie :)

  • @wilchelm97
    @wilchelm97 9 лет назад

    Dzięki tobie wcześnie skapnąłem się, że robię źle. Dla mnie trochę wolno mówisz ale ja tak już mam (na niektórych filmach w YT w ustawieniach filmiku jest taka opcja, że można sobie kliknąć i zwiększyć prędkość). Mogę się założyć, że nikomu innemu to nie przeszkadza :)

  • @DamianNAudio
    @DamianNAudio 7 лет назад

    Suplement do punktu 3 - wyjście do kibla czyni cuda. Dziękuję.

  • @delform1989
    @delform1989 7 лет назад

    Dobrze skonstruowana lista typowych błędów, sam jakiś czas temu popełniłem ten sam błąd ucząc się mało przydanych rzeczy z Javy zamiast zacząć wymyślać coś przydatnego ;) Teraz sama dokumentacja służy mi do zrobienia kodu. Problemy udaje mi się rozwiązać w średni 1,5 h więc raczej jestem zadowolony ;) Przedostatnia rada jedna z najważniejszych lepiej skończyć mały proces niz głowić się nad czymś większym ;)
    Programowanie to przede wszystkim myślenie dlatego wybrałem inżynierie jako specjalizację ;) Choć moim zdaniem cierpliwość to podstawa. Pozdrawiam ;)

  • @TheAmb00
    @TheAmb00 7 лет назад +2

    Co do pierwszego punktu to jednak warto wkuć jak dokładnie się zapisuje i jak działają takie rzeczy jak np. ify, pętle, funkcje, operatory, itp.

  • @mateuszkowalski8628
    @mateuszkowalski8628 9 лет назад +6

    Na emigracji to i Polak pomocny :) - zresztą powszechna opinia o polaczkowatości to stereotyp, to są cechy ludzkie tylko że Polacy klepią biedę, nie mają stabilności, godnego życia, ludzie zachodu mają aż nadto dlatego się więcej dzielą wiedzą, są pomocni. I Tusk ma czelność obrażać Polaków od polaczków... Na stanowisku +3 tys zł na rękę myślę że każdy Polak jest dobry niezależnie od stanowiska, większość zarabia poniżej 2tys zł na rękę.
    Zapytajcie na forach jak się uczyć/jak zacząć to zawali twój mózg setkami książek z podziałem na poziom zaawansowania - co sprawdza się tylko i wyłącznie gdy jesteś nauczycielem/wykładowcą programowania. Jeśli ktoś wypisuje bibliografię: setki książek, kursów video to jest perfekcjonistą, i albo robi to świadomie i nie chce konkurencji albo też nic nie potrafi i myśli że trzeba wszystko znać na pamięć a innym podcina tylko skrzydła żeby samemu się szybciej wybić :(
    To o czym piszę to powszechne zjawisko i ludzie zamiast sobie pomagać nie chcą mieć konkurencji, chcą dla siebie jak najwięcej. Większość na tą manipulacje się łapie i stąd większość która chce coś zrobić się za to nie zabierze. Prawie zawsze gdy uderzam w jakąś wiarę np. wiara w psychoterapię to ktoś zamiast mi odpowiedzieć to podaje mi tysiąc źródeł w języku angielskim z siebie nie potrafiąc wydusić nawet jednego dowodu...
    JavaDevMatt przełamuje te małpie praktyki.

    • @maks0291
      @maks0291 8 лет назад +1

      +Mateusz Kowalski I tu Ci cholera przyznam rację. Znaleźć coś po polsku w internecie to skarb. Z angielskiego nie jestem za dobry ale prędzej tam coś człowiek znajdzie i jeszcze zrozumie. A już zapytać o coś to mija się z celem, przeważnie odsyłają do googla albo właśnie angielskich stron. Nie wiem, może niektóre tematy są zarezerwowane tylko dla garstki wybranych ha ha

  • @AndrzejIwaniuk
    @AndrzejIwaniuk 7 лет назад

    identycznych technologii używamy w swoich in-house aplikacjach. Pozdrawiam Analyst Programmer, również na emigracji :), ale masz rację z tym, że nie ma co zarzucać sobie głowy wszystkim p.s. ja akurat używam SQLite, bo aplikacja już miała to zaimplementowane wcześniej.

  • @OlafGoj
    @OlafGoj 9 лет назад

    Cześć,
    Chciałbym pochwalić twoje filmy, bo są naprawdę dobre. Zamiast powielania schematów (np. kurs Java dla zielonych) skupiasz się na tematach, których na YT i ogólnie w Internecie jest mało, a na które jest zapotrzebowanie.
    Bardzo dobry pomysł z pokazaniem twarzy, mam nadzieję, że będziesz to kontynuował.
    Jedyne nad czym mógłbyś popracować to mówienie do kamery, a nie do monitora, moim zdaniem będzie to zmiana na plus.
    Podsumowując, dobra robota, życzę powodzenia zarówno w firmie jak i na YT oraz czekam na nowe, ciekawe tematy. :)

  • @D11DaviDSD
    @D11DaviDSD 8 лет назад

    Zarombisty filmik, po jego obejrzeniu stwierdziłem, że umiem programować 2x lepiej niż mi się do tej pory wydawało :D, jeszcze tylko muszę się nauczyć nie popełniać 4-go błędu.

  • @drummerfilm144
    @drummerfilm144 9 лет назад

    Świetny odcinek! dziękuję! Oglądam wszystkie twoje filmy i powiem Ci, że zachęcają do pracy i odpowiadają na wiele pytań.:)

  • @ukd8387
    @ukd8387 8 лет назад

    Świetne!, bez zbędnego opakowywania w słowa

  • @PolskiRapPodziemie
    @PolskiRapPodziemie 6 лет назад

    Mateusz, ogladając ten film po pewnym czasie zgadzam sie w 100% :)

  • @Przemcok
    @Przemcok 9 лет назад +2

    Bardzo fajny odcinek. Mega dobra robota :)

  • @patrykgwizdaa4219
    @patrykgwizdaa4219 7 лет назад +1

    Jak uczyłeś się niemieckiego? Nauka w szkole jakoś nie bardzo sprzyja mojemu rozwojowi w kierunku mówienia w tym języku więc szukam informacji o tym jak można się tego języka efektywnie uczyć :) Miło by było usłyszeć kilka rad :) Pozdrowienia, robisz bardzo dobrą robotę :)

  • @keksimusmaximus5143
    @keksimusmaximus5143 9 лет назад

    I błąd... oglądałem ten filmik 3 razy i teraz do mnie dotarło, że go popełniam. ;) Dzięki!

  • @powellj4716
    @powellj4716 9 лет назад +1

    Dzieki za rady i udanego urlopu.

  • @MateuszNizioek
    @MateuszNizioek 9 лет назад +41

    Thumb up za "morde" na filmiku

  • @ewabarczykowska714
    @ewabarczykowska714 9 лет назад

    świetny vlog, dużo ciekawych i przydatnych informacji!

  • @trotyl84
    @trotyl84 4 года назад

    [P] Do 1 Może warto się nauczyć solidnie kręgosłupa danej techniki i potem na tej wiedzy bazować ?
    Tu w filmie można by tak omijać wykorzystania techniki programowania obiektowego. Dość do takiej sytuacji że sam kod staje się nie czytelny nawet dla autora.

  • @XXerxi
    @XXerxi 9 лет назад

    Ciesze sie źe trafilem na to video. Sub i like.

  • @technikinformatyk4386
    @technikinformatyk4386 8 лет назад

    fajny filmik :) powiedział bym ,ze lepiej mi się go oglądało niz "Mirosław Zelent - Programowanie: 6 najczęstszych błędów podczas nauki" nie ma przerostu formy nad treścią :)

  • @michapawowski3750
    @michapawowski3750 8 лет назад

    Ja jeszcze dodam: zaczynanie od języka zbyt trudnego (C++), bądź języka dogmatycznie podchodzącego do programowania (Java).
    Oraz uczenie się wzorców projektowych w języku statycznym, nie znając żadnego języka dynamicznego i nie widząc, jak plastyczność języka (listy argumentów, argumenty domyślne i opcjonalne, dynamiczne typowanie, dicty, multimetody) sprawia, że te same możliwości są tam wbudowane w język i nie wymagają jawnego użycia wzorcu.
    I największy współczesny problem z nauką programowania - uczenie się programowania obiektowego przed programowaniem funkcyjnym. Sprawia to, że nowi programiści tworzą jakoś 3 razy więcej klas, niż potrzeba.

    • @mcblanc900
      @mcblanc900 8 лет назад

      Potwierdzam to pierwsze, to ludzi totalnie zniechęca a mimo to większość właśnie i tak zaleca najtrudniejsze języki na start, sam zacząłem od C++ i przez to miałem ogromne problemy w rozwoju, zabrałem się po pół roku za javę, python, C# i w ciągu kilku dni ogarnąłem to, czego nie byłem w stanie ogarnąć w C++. Nauka powinna harmonijnie zwiększać poziom trudności a nie zaczynać od zniechęcającej bomby, żeby potem (o ile ktoś dotrwa) było trochę łatwiej.

    • @mcblanc900
      @mcblanc900 8 лет назад

      Nie wiem czy to było do mnie czy do kolegi wyżej, ale uprzejmie proszę, żebyś wypierniczał. Naucz się trzymać tematu a nie szukać problemów ;)

    • @mcblanc900
      @mcblanc900 8 лет назад

      W takim razie z jednej strony sorki, ale z drugiej po cholerę się czepiasz polskiego jak o programowaniu mówimy? Jakiś kompleks masz? Merytorycznie napisał dobrze, ale nie napisał tego zbyt dobrze więc musiałeś się przyczepić, tak? :P Ludzkość jest Ci cholernie wdzięczna ;)

    • @TheAmb00
      @TheAmb00 7 лет назад

      Ja właśnie zacząłem od C++ i na dobre mi to wyszło, mogę robić rzeczy jakich nie da się zrobić w np. Javie czy C#.

  • @Garrettx
    @Garrettx 8 лет назад +4

    to nieprawda że nie trzeba czegoś znać na pamięć. Trzeba wykuć pewne funkcje lub chociaż zapoznać się z lwią częścią danej technologii, by biegle się nią posługiwać. mam na myśli unikanie sytuacji w których robimy coś "na około", tracąc czas, bo nie wiemy, że jakiś problem można rozwiązać stosując jakieś prostsze rozwiązanie.

    • @twardypl
      @twardypl 8 лет назад +3

      wystarczy po lebkach wiedziec ze tu a tu cos mozesz wykorzystac a jak juz bedziez musiec to poprostu na necie znajdziesz moment
      lepiej tworzyc se szkielet wiedzy
      oczywiscie praca to tez nie jest niekonczaca sie nauka jak was w koncu czegos naucza to potem beda chcieli na tym zarabiac co umiecie wiec nauczysz sie tego SQL a potem przez kilka lat bedziesz rzezbil w SQL
      uczysz sie generalnie moze max rok potem juz pracujesz chyba ze praca Ci nie pasuje to idziesz gdzie indziej i schemat sie powtarza

    • @zygmund18
      @zygmund18 8 лет назад +2

      koledze raczej chodziło o to żeby nie uczyć się miliarda tricków w danym języku

  • @adrianbartoszek6635
    @adrianbartoszek6635 9 лет назад

    Kiedyś czytałem kurs Javy, referencje i inne takie.. nic nie zaczaiłem. Za 3/4 dni wróciłem i bez problemu zrozumiałem wszystko

  • @ProximaS
    @ProximaS 3 года назад

    +11 do motywacji, ja zawsze myślałem, że muszę się wszystkiego nauczyć na pamięć i straciłem motywację bo wydawało mi się, że się nie nadaję

  • @pezetpezee5977
    @pezetpezee5977 7 лет назад +4

    jakie poradnik polecasz dla amatora/początkującego który chce zacząć programować, jaki język na start?

    • @michalk2000
      @michalk2000 7 лет назад +5

      Cokolwiek (tak naprawdę nie marnuj czasu na rozterki tylko zacznij pisać) Ja polecam c++

    • @Grahamrap
      @Grahamrap 7 лет назад

      Zależy co chcesz robić (c++,c#,c=gry java=gry na tel html,css,php=strony internetowe)

  • @m.urbaniak5533
    @m.urbaniak5533 7 лет назад +1

    okej, mowisz zeby sie nie uczyc wszystkiego, ale jakis poziom trzeba miec zeby zaczc dalsza nauke prawda? przeciez nikt nie bedzie googlowal jak wypisac stringa w consoli :D wiec jaki wg Ciebie jest ten poziom zeby mozna bylo zaczac jakies np wlasne projekty?

  • @KobraPL
    @KobraPL 9 лет назад

    Dzięki za rady, SUB! :)

  • @lepepaputito
    @lepepaputito 8 лет назад

    Fajny materiał, ale odnośnie dwóch pierwszych punktów sam byłem na kilku rozmowach kwalifikacyjnych, gdzie odpadałem przez nieznajomość API/technologii, z których byłem przepytywany, a po prostu nie miałem okazji z tego korzystać, więc nie błysnąłem wiedzą. A sam jestem zdania, że nie ma sensu uczyć się tego na pałę, bo w tym zawodzie mija to się z celem. I już nie wiem, czy to były firmy-krzaki (a w większości nawet niby renomowanych padały takie pytania), czy trzeba zwracać na coś szczególnego uwagę przy procesie rekrutacji (pomijając umiejętności miękkie i tym podobne). Ktoś może coś poradzić, jak pod względem technicznym się dobrze przygotować do rozmowy? Bo po moich doświadczeniach uważam, że trzeba przynajmniej wryć dokumentację na pamięć aby przejść dalej, a to jest dla mnie bez sensu.

  • @amerykaa706
    @amerykaa706 7 лет назад

    Swietnie nagrywasz pomogles mi bardzo

  • @marston94mati
    @marston94mati 7 лет назад

    @JavaDevMatt czy dobrze jest sie nauczyc w calosci jednego jezyka np javascriptu?
    czy lepiej wlasnie stosowac just in time learning?

  • @Frangles00
    @Frangles00 9 лет назад

    Jak uważasz, który język programowania jest najbardziej przyszłościowy?
    Jaki byś polecił dla kogoś kto dopiero zaczyna naukę z programowaniem?
    Osobiście miałem styczność z Javą, C/C++ i Pascalem, nic na poważnie i chciałbym poznać Twoje zdanie na ten temat zanim zacznę się uczyć konkretnego środowiska.

    • @kochamnoc334
      @kochamnoc334 9 лет назад +2

      Z tego co widzę to obecnie Java coraz popularniejsza. Ja jako webdeveloper kocham PHP. W ogóle to wydaje mi się, że grunt to rozumieć programowanie obiektowe i wzorce projektowe. Ten koncept ma chyba zastosowanie we wszystkich językach programowania wyższego poziomu.

    • @moe4155
      @moe4155 9 лет назад +1

      Frangles00 Ja polecam C++. To jest taka łacina w programowaniu ponieważ inne języki często zapożyczają różne kody :)

  • @halfpasteight1
    @halfpasteight1 7 лет назад +2

    Lubię Twoje filmiki ale zdaje mi się, że Ty masz niemiecki akcent- czy to możliwe, czy tylko mi się zdaje?

    • @JavaDevMatt
      @JavaDevMatt  7 лет назад

      Całkiem możliwe :D nie Ty pierwszy to zauważyłeś.

  • @malgorzataannastefanowicz1639
    @malgorzataannastefanowicz1639 8 лет назад

    dziękuję:)

  • @patrykoo2134
    @patrykoo2134 9 лет назад +1

    Na jakim systemie pracujesz?

  • @Naoshixyz
    @Naoshixyz 9 лет назад

    piszesz programy na srodowisku PC czy apple ? czy to ma sens definiować swoja platformę, czyli windows, ubuntu lub apple dla programowania ? które srodowisko najlepiej wspiera programowanie dla androida ..

  • @DDD0099
    @DDD0099 8 лет назад

    mi naj lepsz pomysły przychodzą na lekcjach w szkole a w domu i na przerwach nie

  • @PaweAleksiejuk
    @PaweAleksiejuk 7 лет назад +3

    Typowy informatyk :D

  • @MichalSzczurowski
    @MichalSzczurowski 8 лет назад

    a jak radzisz? czy uczyć się np programować od razu z wzorcami, czy jednak najpierw się nauczyć a potem wplatać wzorce?

    • @Tnargav
      @Tnargav 8 лет назад

      +Michal Szczurowski Na swoim przykladzie powiem tobie za najlepiej zaczac od programowania funkcyjnego pozniej obiektowka i wzorce jako ze jedno zawiera drugie jak wanka wstanka (edit: chodzilo mi o Matrioszke nie wiem czemu wanka przyszla mi do glowy :) ). Np w MVC bedzie uzywal obiektowki a w obiektowce masz methody ktore bedziesz znal z programowania funkcyjnego.
      Jak zaczniesz od wzorcow nie wiedzac co jest obiekt, dziedziczenie, function overload/override np. czy jak dzialaja funkcje i parametry - szczegolnie C/C++ - to mozesz czuc sie troszeczke zagubiony.

    • @MichalSzczurowski
      @MichalSzczurowski 8 лет назад

      Funkcyjnie juz troche programowalem. Wlasnie chce sie zabrac za obiektowke i chcialbym wiedziec jak zaczac :-)

    • @Tnargav
      @Tnargav 8 лет назад

      +Michal Szczurowski Ja robilem tak ze swoje programy funkcyjne staralem sie przepisac na obiektowe a pozniej na MVC. Bylo mi tak latwiej bo juz wiedzialem o czym pisze i moglem sie skupic nad samym technicznym aspektem a nie szukac pomyslow jaki by tu program napisac.
      Ja jestem osoba ktora preferuje ksiazki a internet jako uzupelnienie. Na szybki start pewnie znajdziesz tutorialem na yt zeby zaznajomic sie z podstawami obiektowki a pozniej juz tylko pisac i posilkowac sie roznymi materialami plus rozne fora jak stackoverflow.
      Jak nie masz konkretnego pomyslu to chetnie tobie wysle calkiem ciekawe zadanie projektu napisania textowego RPG obiektowo w C++ ktory dostalem na studiach ala MUD.

    • @Daniel71682
      @Daniel71682 8 лет назад

      jeśli by się dało i mógłbyś mi podesłać to zadanie o którym napisałeś w komentarzu to byłbym wdzięczny, email: daniomen00@gmail.com

    • @MichalSzczurowski
      @MichalSzczurowski 8 лет назад

      Pomyslow mam nawet pare ale nie wiem z ktorej strony do nich sie zabrac. Czy uczyc sie najpierw pisac obiektowo z tutkow czy od razu skoczyc do konkretnego projektu i starac sie go jakos sklecic

  • @metube1989z
    @metube1989z 9 лет назад

    leci subskrypcja ;-)

  • @szymonbialokryty9386
    @szymonbialokryty9386 7 лет назад

    Jeżeli można, to jakie są zarobki jako programista?

    • @m3zuss
      @m3zuss 7 лет назад

      Szymon Bialokryty No powiem tak, programistow jest co raz wiecej ale tez zapotrzebowanie rosnie. Firmy daja ile tylko moga by zatrzymac ogarnietych ludzi u siebie ;-)

  • @piotrrutkowski4435
    @piotrrutkowski4435 8 лет назад

    @JavaDevMatt Jaką szkołe wybrać jeżeli idę w kierunek programisty ? liceum czy technikum ?

    • @johnyjohnjohny8014
      @johnyjohnjohny8014 8 лет назад +7

      Szkoła nie uczy programowania...
      Programowanie uczy programowania...
      Zainwestuj w siebie... istnieją już na prawde dobre kursy online chociażby:
      www.udemy.com
      Polski system edukacji jest beznadziejny...nie oczekuj, że szkoła nauczy cię programowania... szkoła nawet nie nauczy cię podstaw, mało tego - nie oczekuj przypadkiem że, studia nauczą cię programowania, to największy błąd marzących o programowaniu... Studia zmarnują twój czas na mało potrzebne rzeczy, będziesz się uczył, żeby zaliczyć bez faktycznej przyjemnej NAUKI. Papierek się przydaje ale w przypadku programowania zabierz się za to sam... na szkołe nie masz co liczyć. Chyba że wybierzesz się na coś konkretnego w np UK

    • @m3zuss
      @m3zuss 7 лет назад

      JohnyJohn Johny No to musiales chodzic do slabej szkoly. Ja bedac w technikum moze nie nauczylem sie zbyt wiele same podstawy ale nauczylem sie logicznie myslec. Bez sensu jest narzucac poczatkujacym nie rob tego zrob tamto, jak chce isc do szkoly i na studia to niech idzie :-)) A kto chce na prawde programowac to i tak to bedzie robil nie wazne czy sie uczy w domu czy w szkole.

    • @JavaDevMatt
      @JavaDevMatt  7 лет назад +3

      Wybrałem liceum. Głównie dlatego, bo to rok mniej w plecy. :D

    • @johnyjohnjohny8014
      @johnyjohnjohny8014 7 лет назад

      O to to to I ptawidłowo

    • @piotrrutkowski4435
      @piotrrutkowski4435 7 лет назад

      Teraz na chwilę obecną mam b. cienkie oceny w gim.. to szczegół przy tym czy muszę wziąć się do nauki ?

  • @nikodemnowak3864
    @nikodemnowak3864 4 года назад

    O
    Zdo

  • @MrMaxiePL
    @MrMaxiePL 9 лет назад +17

    Java to najgorszy język programowania jaki istnieje (w moim mniemaniu), istny kombajn...

    • @mariuszb9831
      @mariuszb9831 9 лет назад +4

      +Maxie spróbuj Assemblera albo VHDLa

    • @denkotroi1440
      @denkotroi1440 9 лет назад +3

      +Mariusz Bałęczny Cóż złego w asemblerze? Sądzisz, że nie jest potrzebny?

    • @mariuszb9831
      @mariuszb9831 9 лет назад +1

      +Denko Troi Jest to dość trudny język i mało kto decyduje się na masochistyczne jego użytkowanie. Nie sądzę, że nie jest potrzebny. Moim zamiarem jest pokazanie +Maxie, że istnieją trudniejsze języki niż Java ;)

    • @denkotroi1440
      @denkotroi1440 9 лет назад +4

      Mariusz Bałęczny Asembler trudny? Gdzieś to przeczytał? Jest on jednym z najłatwiejszych języków, które można opanować.

    • @mariuszb9831
      @mariuszb9831 9 лет назад +1

      +Denko Troi Fakt, Asembler nie jest trudny. Polecenia są bardzo proste. Jest to język niskiego poziomu, więc po co komuś się go uczyć, skoro łatwiej stworzyć aplikację w C++, Javie lub Pythonie ;)

  • @AndrewBaba
    @AndrewBaba 9 лет назад

    Gdzie najlepiej pokazywac swoj kod wg Ciebie? Podaj jakieś linki

    • @siepet
      @siepet 9 лет назад

      github? gist, pastebin?

    • @AndrewBaba
      @AndrewBaba 9 лет назад

      siepet
      no tak ale na githubie nikt Ci nie skomentuje kodu. Myslalem ze sa jakies specjalne strony do oceny kodu.

    • @moregainfriedman4392
      @moregainfriedman4392 9 лет назад

      Andrew Baba Są.

    • @AndrewBaba
      @AndrewBaba 9 лет назад

      *****
      A mozesz podac jakie prosze ?

    • @moregainfriedman4392
      @moregainfriedman4392 9 лет назад +2

      codereview.stackexchange.com/
      forum.4programmers.net/Off-Topic/Oceny_i_recenzje
      Google nie boli.

  • @holahopper
    @holahopper 7 лет назад

    czas dostawy ebooka 2-3 dni robocze?

    • @JavaDevMatt
      @JavaDevMatt  7 лет назад

      Dotyczy oczywiście fizycznej książki. E-book wysyła automat.

  • @inwigilator5613
    @inwigilator5613 7 лет назад

    zaprogramuj mi mikrokontroler bo nie ogarniam tego a mam projekt :P

    • @nastalski
      @nastalski 7 лет назад

      Co tam potrzebujesz?

    • @inwigilator5613
      @inwigilator5613 7 лет назад

      Piotr N Generowanie sygnału kwadraturowego na stm32 NUCLEO. Studiuję Infe i mam projekt z tego co dla mnie jest nie pojęte. Bo to bardziej elektronika aniżeli infa. No ale koniec końców ja nie ogarniam programować mikrokontrolerów

  • @MrZiglu
    @MrZiglu 9 лет назад +1

    ile zarabia programista w niemczech :) ? #nahalne_pytania

    • @burn7256
      @burn7256 9 лет назад +1

      MrZiglu W Polsce świeży po studiach 3tyś brutto na ręke, potem wzrasta, to w Niemczech na pewno więcej :)

    • @agatadebiec1191
      @agatadebiec1191 9 лет назад +1

      Burn Co to jest "brutto na rękę"?

    • @lilsos6892
      @lilsos6892 9 лет назад

      Agata Dębiec Wlaśnie nie wiadomo. 3 tysiące BRUTTO na ręke to tak jakby dali ci te 3 tys. ale odliczyli podatki itd.
      Więc jak już 3 tysiące netto na ręke.

  • @radosawszajner4283
    @radosawszajner4283 4 года назад

    dziwne

  • @Thunderptak
    @Thunderptak 7 лет назад

    BATON.
    Nie ma polskich słów???
    Guzik, przycisk, klawisz...

    • @Wehom95
      @Wehom95 7 лет назад +3

      Guzik :D
      Takiej terminologii się używa, więc po co zmuszać się na siłę, żeby tylko nie użyć zapożyczonego słowa? Język polski od tego nie upadnie.

    • @Cnotolamacz
      @Cnotolamacz 7 лет назад +9

      Jezykiem uniwersalnym w programowaniu jest angielski, chyba ze pracujesz w janusz soft

    • @JavaDevMatt
      @JavaDevMatt  7 лет назад +5

      Czepianie się o takie rzeczy, to problemy pierwszego świata. 99,9% ma to gdzieś jak to nazwiesz, a ktoś ma ochotę się czepiać, to przyczepi się do czegokolwiek. :D