Humifikujemy resztki pożniwne wykorzystując CARBOHUMIC BIOMAS

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 дек 2024

Комментарии • 20

  • @gosc147
    @gosc147 5 месяцев назад +8

    Tu banalnie mozna bylo podac 5 % rozstwor tlenku wapnia i sloma w miesiac byla by rozlozna bez 2 razu talerzowkowania . .za 600 mozna bylo kupic 10 ton obornika ktory tez by te reszki elegancko rozlozyl

    • @helenamoj1472
      @helenamoj1472 4 месяца назад

      Czyli jak chce rozłożyć resztki roślin i masę zielona to mam dodać nawozy obornika, np. kurzeńca

  • @JanuszNowak-u1c
    @JanuszNowak-u1c 4 месяца назад +3

    A kiedy strajkujemy

  • @MarianW-40
    @MarianW-40 5 месяцев назад +8

    Na filmie resztki pożniwne są ładnie pocięte i nie widać by ich było bardzo dużo. Wymieszanie ich z glebą na te 5 cm , przy prawidłowym pH i nie przeazotowanej glebie osiągnie się humifikację na poziomie 15%. Pytanie wydając 6 stówek na kwasy humusowe o ile zwiększę humifikacje ? I drugie pytanie : czy jeżeli mam glebę z zbyt wysokim pH i w glebie został azot nie wykorzystany przez rosliny [ warunki nie sprzyjające humifikacji ] zastosowanie kwasów humusowych da efekt zwiększonej humifikacji ? I o ile będzie to słabszy efekt od warunków optymalnych?

    • @dariuszdziadkowski1465
      @dariuszdziadkowski1465 5 месяцев назад

      Zakładam, że gleba glebie nierówna, podobnie jak kwasy humusowe kwasom humusowym i podobne zabiegi mogą dać odmienne efekty na różnych polach. Nie sądzę, żeby ktokolwiek odważył się podać z góry konkretne liczby na w/w pytania. Niemniej na pewno lepszy efekt osiągnie się stosując humusy w dowolnych kombinacjach niż bez. W dodatku w sensownych dawkach.

    • @mirekcich
      @mirekcich 5 месяцев назад +3

      ​@@dariuszdziadkowski1465czyli efektywność podobna do wody święconej 😂

    • @dariuszdziadkowski1465
      @dariuszdziadkowski1465 5 месяцев назад

      ​@@mirekcichtak, najlepsze są nawozy, więc nie trzeba nic zmieniać... Jak np. porównać glebę organiczną do lekkiej i mineralnej, gdzie krzywa rozkładu MO przebiega inaczej, podobnie jak krzywa humifikacji. Jest sporo zagranicznej literatury na temat substancji humusowych, można się zapoznać.

    • @mirekcich
      @mirekcich 5 месяцев назад +2

      @@dariuszdziadkowski1465 sprzedam ci taki nawóz,może zadziała może nie ,🙆

    • @JerzyProchnicki-qh6dh
      @JerzyProchnicki-qh6dh 5 месяцев назад +2

      Dobre pytania, a takie wymagają pełniejszych odpowiedzi.
      Co do pierwszego: rozdrobniona słoma butwieje zarówno w mulczu jak i na powierzchni. Tzw. odpowiednie pH, czyli jakie? Są rolnicy dla których pH 5,5 jest OK. Wspomniane 15% to współczynnik podawany przez IING jako typowy dla gleb Polski - a 65% z nich jest poważnie zakwaszonych. W takich warunkach słoma jest przetwarzana głównie przez bakterie, gorzej przez grzyby. Bakterie glowmie mineralizuja słomę z efektywnością 3% do 15%. Grzyby humifikują z efektywnością do 45%. Wynik jest zawsze sumą pracy obu tych grup. We Francji jest to 18% bo mniej kwasnych gleb bez specjalnego wspierania grzybów saprofitycznych. Ze wsparciem może to być między 20 a 30%, czyli nawet do 2 x więcej, niż średnia podana przez IUNG. Same związki humusowe buforują pH podwyższając je i wiążą uwalniane ze słomy kationy chroniąc przed ich stratą do atmosfery (azot) lub wypłukaniem.
      Równowaga aktywności grzybów i bakterii pojawia się w zakresie pH 6,5 - 7,2.
      Co oznacza "zbyt wysokie pH"? Po pszenicy wiele azotu nie pozostaje, a dodatek potasu - takze w tym produkcie - w każdym wypadku poprawia jego wykorzystanie i nie blokuje rozwoju grzybów humifikujacych. Podawanie kwasow humusowych z dodatkiem potasu właśnie służy zoptymalizowaniu warunków do humifikacji, więc nie ma tu różnicy.

  • @gosc147
    @gosc147 4 месяца назад

    Tu producent mija sie z prawda mineralizacja idzie jednoczesnie z humifikacja .tylko ze mineralizacja okolo 60 % a 40 humifikacja
    . Kwasy humusowe z leontydowca w maks dawce 120 zl a o wiele taniej na mlode rosliny z amikwasami bardzo ladnie wbudowywuja kwasy humusowe do gleby

    • @carbohortsp.zo.o.3537
      @carbohortsp.zo.o.3537  4 месяца назад

      Posługujemy się sloganem / uproszczeniem, żeby zwrócić uwagę na problem, ponieważ w dzisiejszej świadomości liczy się niestety zaledwie ogólne "pozbycie się" resztek pożniwnych z gleby w stosunkowo krótkim czasie, bez zastanowienia ile nasza gleba może z nich wyciągnąć. Oczywiście, że mineralizacja następuje - powiedzmy - w tym samym czasie co humifikacja, przy czym ten drugi proces potrzebuje znacznie więcej czasu do zaistnienia - dekady i dalej. Z podaną przez Pana proporcją też się nie zgodzę, ponieważ przede wszystkim zależy ona od stanu gleby i stosowanej agrotechniki. Optymistycznie podzieliłbym w polskich warunkach stosunek mineralizacji do humifikacji na poziomie 85:15. I celem cyklicznego stosowania naszego produktu jest właśnie ten stosunek poprawiać.
      A czym jest ten tajemniczy leontydowiec?

  • @witeksza915
    @witeksza915 4 месяца назад +1

    Widziałem materiał ekologow i oni twierdzą że to ma sens w połączeniu z węglem drzewnym...

  • @JanNowak-ju9zy
    @JanNowak-ju9zy 4 месяца назад +1

    A nie zdrowiej obornik że słomy i krowiego łajna rozrzucić?

    • @carbohortsp.zo.o.3537
      @carbohortsp.zo.o.3537  4 месяца назад

      To jest zawsze dobre rozwiązanie, tylko niestety nie każdy go ma.

  • @spokojnyczowiek8331
    @spokojnyczowiek8331 Месяц назад

    Kupcie sobie jakiś mikrofon

  • @futurejack7764
    @futurejack7764 5 месяцев назад +4

    Zmieńcie to wrzaskliwe INTRO , sie słuchać tego Łomotu Nie da 👎