Tohle byl super podcast 👌 Měli by to vidět všichni kdo nadávaj na výrobky v obchodech...nic není jen černobílý musíte hlavně kupovat opravdové jídlo! Hanka velký odborník a Pavle super otázky které mě taky zajímaly 👌
to je o obsluze v daném marketu, ale obecně, speciálně maso zkažené rozhodně není, co se týká ovoce, tak záleží zda se jedná o I nebo II jakost. Občas tím supermarkety řeší nedostatek personálu neb u II.kategoriese může vyskytnout problém v podobě nahnilého, rozseknutého...a musí být někde v dohledném místě koš, kam to můžete vyhodit. U I.kategorie to musí personál průběžně prohlížet, aby byla O/z v plné kondici
Super, díky moc za video! Jen mě napadá jedna věc, a to sice, že pokud máme nejlepší období co se kvality potravin týče, tak ale když porovnám (a ne jenom já) chutě a kvalitu potravin dneska a např. z devadesátých let, tak rohlíky, sušenky, uzeniny - dříve ty potraviny byly mnohem chutnější. A nejde o to, že to teď nejím - myslím sušenky, rohlíky, uzeniny, to opravdu nejím. Jen mi jde o to porovnání - dnešní doba vs. dvacet-třicet let zpět.
Vy si opravdu pamatujete, jak chutnali potraviny v 90kách? Já opravdu ne. Ale co vím 100%, že většina potravin co dnes jíme byla de facto z říše snů. Byl jsem rád, že jsem sehnal file v kostce, které jsem řezal pilkou na železo. A bylo fakt hnusné. To dnes koupím výbornou mraženou tresku, na které si pochutnám. Takže za mě, aspoň co si pamatuji, tak kvalita, výběr a pestrost úžasná.
@@PavelSamek Tak nechci zobecňovat, ale třeba Miňonky, Fidorka, Kaštany, Disco a další oplatky, které jsem jedl, chutnaly lépe. Myslím, že složení bylo o něco jiné (např. více čokolády). Bilý rohlík byl výborný - chuť, více máku, těsto lepší atd. Dneska je to odpad. Samozřejmě že to nekupuji (v rámci jídelníčku to nemám). Spíše to Pavle ale okrajově - jako můj subjektivní pohled. Nechci to téma dál rozvádět, nota bene, že informace z videa akceptuji a souhlasím. To, že dneska tady máme potraviny, jak z videa zaznělo, které jsou tzv. okrajové, to tak je. Žel tady potravinové řetězce nabízí potraviny, a teď do toho vkládám svůj pohled, které jsou naprosto zbytečné (hromada cukrovinek, sušenek a dalších průmyslově zpracovaných potravin s "nulovou" výživovou hodnotou a spíše pro zdraví škodlivých). O množství alkoholu nemluvě ("milion" značek piv). A pak se nedivme, že v ČR roste obezita a máme nové a nové pacienty s kardiovaskulárními chorobami, onkologickými nemocemi apod. Když vidím, co si někteří lidé vozí košíkách ze supermarketů, tak je mi smutno.... Ale omlouvám se Pavle, radši to řešit nebudu, to bych se jenom rozčiloval.... Moc díky za video a uvítám příp. další s Hankou...
@@OndraP86 @zdenkajelinska7089 Tu chuť nedokážu posoudit, ale mám jinou osobní zkušenost. Roky jsem měl za vzor jeden konkurenční produkt z USA a pořád jsem ho dával kvalitářovi za vzor. A on mi říká, že náš produkt je chuťově lepší. Já byl přesvědčený, že ne. Pak jsme dělali normálně akreditovanou zkoušku, kde se dělá slepý test, a hodnotili jsme chuť. V tom testu jsem ten můj zmíněný vzorový produkt označil za nepřijatelný. Myslel jsem si, že hodnotíme naše nové příchuti. Tedy i přes to, že neuplynulo tolik času, tak jsem nebyl schopen porovnat příchuti. A co se kvality surovin týče, tak i přesto, že cukrovinky nejím, tak rozhodně je aktuální kvalita jinde. Před lety se používaly masivně hydrogenované oleje a další nekvalitní suroviny, a dnes i přesto, že to není u cukrovinek žádná pecka a pořád je to něco, co jíst nechcete, tak ta kvalita surovin je o něco lepší.
@@zdenkajelinska7089 Lidksý mozek čím starší je, tím více má v oblibě nás trochu oblbnout když vzpomínáme na dávné zážitky a taky si spousty věcí idealizujeme. Taky si pamatuji, že pišing u babičky na chatě byl skvělý, avšak netuším jak chutnal :)
Díky moc, za mě jedno z nejhodnotnějších videí vůbec, co jsem poslední dobou viděl. Zkrátka rozhovor dvou sečtělých inteligentních lidí bude mít vždy větší hodnotu než papouškování přechytralých influencerů :-) Čím více se člověk opravdu zajímá a přemýšlí nad stravováním, tím více zjišťuje, že je to vlastně tak neskutečně strašně jednoduché...
Díky moc za video, perfektní práce. Výživa dle sociálních sítí je čisté šílenství. Jsem rád za rozumné zhodnocení kvality "normálních" a bio výrobků. Paní Stříteckou zvěte co nejčastěji.
Měl bych prosím otázku, jelikož mám rád zakys.mléčné výrobky ( kefír, kyška, acidofil.mléko apod. ) Slyšel sem že než se to dostane ke koncovému zákazníkovi z obchodu, tak těch prospěšných bakterií (kultur) už tam moc nezbyde... Díky za info a znovu děkuju za super podcast který mi zase otevřel oči 👏👍👌
Je to absolutní nesmysl. A po pravdě mi spíše děsí, že někdo může vůbec takovému nesmyslu věnovat pozornost. Ukazuje to, jak šílené a nesmyslné informace se mohou uchytit. Po pravdě, mi toto děsí a vede u mě k obrovskému znechucení, že vůbec toto někdo může šířit. A možná to i vysvětluje to, že veřejnost může věřit nesmyslům, když jsou prezentovány někým přesvědčivým. Na vysvětlenou. V České republice platí a všude v EU platí jednoznačné legislativní normy pro obsah probiotických bakterií v mléčných výrobcích, jako jsou jogurty, kyška a acidofilní mléko. Tyto normy jsou kontrolovány velmi přísně. Pro označení výrobku jako „probiotický“ musí obsahovat živé mikroorganismy v dostatečném množství. Typicky se jedná o bakterie rodu Lactobacillus a Bifidobacterium. Evropská legislativa vyžaduje minimální množství 10^6 až 10^7 kolonií tvořících jednotek (CFU) na gram výrobku do konce doby trvanlivosti, ale tyto hodnoty jsou zpravidla při měřeních výrazně vyšší. Pro ostatní produkty jsou nastaveny další specifické normy: Jogurty musí obsahovat specifické bakterie, jako jsou Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus. Acidofilní mléko a kyška často obsahují bakterie jako Lactobacillus acidophilus nebo jiné probiotické kmeny.
Mnohdy toto platí právě u těch rádoby "farmářskych BIO a domácích" výrobků 😢... Ale v klasickém průmyslu se to neděje...🙏👍 Bohužel i Já aktuálně už přicházím k prozření z těch všech rádoby farmářskych BIO potravin a vůbec kvality a zároveň i mýtus o tom, že rádoby farmáři jsou TO NEJLEPŠÍ... Bohužel to není pravda a zároveň i kvalita a chovy opravdu nejsou tak, jak se tváří 😊🙏👍🫣
Já osobně kupuji Bio základní potraviny hlavně kvůli obavám z jedů, které klasické potraviny mohou obsahovat. Není to teda tak, že u Bio olivovém oleji by mělo být méně jedů než v klasickém "nebio" oleji? Nebo Bio mléko... není menší možnost obsahu pesticidů a všeho u mléka od krávy, která se krmí jen volně trávou než chemicky ošetřovanými plodinami? Děkuji za vysvětlení.
Lépe Vám odpoví Hanka. Ale myslím, že budeme ve shodě, když napíšu toto. Jedů se nemusíte obávat ani v jednom, kvalita Bio i ,,neBio,, produktu je de facto totožná co se zdravotního hlediska týká. A přesně, jak zmiňuje Hanka, riziko záchytu kontaminantů u Bio produktu transportovaného na dlouhé vzdálenosti může být naopak vyšší. A jak zmiňuji já z praxe, měl jsem projekt, kde byl požadavek na použití Bio kvality vajec, a neprošli jsme kvalitativní normou, naopak konvenční vejce prošli bez problémů. Podobně i počet zachytů kontaminantů je paradoxně někdy častější u Bio produktů. Nutno, ale zdůraznit, že celkové jsou potraviny v ČR kvalitní a bezpečné. A to, jak Bio, tak konvenční.
tak záleží co myslíte slovem jed- jed nesmí být ani v jednom, pokud se obáváte případných reziduí třeba zemědělských postřiků či hnojiv, tak nějaká rezidua, ale vždy pod hranicemi bezpečnostních limitů se občas v obilovinách/moukách/ovoci či zelenině bežné výroby zachytí...zbytky hnojiv nikoli. Když se budeme bavit o BIO potravinách, tak de facto ve stejné % se u nich zas pro změnu zachytí rezidua plísní, nicméně tady se občas už mimo ty limity dostáváme a někdy zde díky způsobu hnojení výhradně přírodním, obvykle živočišného původu, objevují vyšší hodnoty dusitanů a dusičnanů...tedy každé má svoje "jedy" a v celkem stejném množství....ale rozhodně ne to není o tom, že si nic nemůžu koupit a vždy v tom něco bude...naopak...
@@PavelSamek Tady tomu "strachu" vůbec nerozumíte, to jsem si všiml i ve videu. Nejde o to že mě to neotráví, když sním dneska 10 postříkaných jablek. Jde o to, že lidi se bojí co to způsobje v průběhu třeba 30ti let, navíc v mixu všech různých sloučenin. Protože na to prostě nejsou studie, jen vidíme nárůsty rakovin atd a pořádně nevíme z čeho. To je trochu rozdíl.
@@pokokotful a nepřijde Vám to trochu paranoidní, neustále přemýšlet, o tom co je všude jedů a nástrah? Ono totiž nikdy nebyla taková kontrola potravin, jako je teď. Spíše bych řešil výběr potravin, a celkový životní styl, než to, že všude číhají rezidua těžkých kovů (těch je mimochodem více v těch BIO), pesticidy, plísně a nevím co. Je to paradox, na jedné straně lidí co jí denně fast food, a na druhé lidé co mají pocit, že jablko díky pesticidům způsobí, že zemřou na rakovinu. My s Hankou oba víme, jak přísné kontroly jsou, a jak bezpečné ty potraviny jsou. Ani jeden nejsme nijak zainteresovaní, a naopak obecně jsme racionálně kritičtí. Ale na šílenství a marketingové dezinformace, nejsou racionální kritika.
Avokádo není špatné, spíš to bylo myšleno, že to není úplně superpotravina, jak se běžně prezentuje. Je zdrojem prospěšné kyseliny olejové, o které se budeme trochu bavit v dalším díle v souvislosti s rybím olejem.
Výborný rozhovor! Uvítal bych další díl. Hanka skvěle mluví a umí to dobře vysvětlit. A navíc dokáže Pavla překecat! :D Dost mě uklidnilo, že se nemusím bát kupovat maso, vajíčka, nebo jogurty z marketů. Zajímalo by mě, jak by si vyměňovali názory s Petrem Havlíčkem, který je velký zastánce právě masa z farmářského chovu a tvrdí tady ty vámi vyvrácené věci, že je tam více vitamínů, omega 3 atd. a že xx různých potravin by si v běžném supermarketu vůbec nekoupil.
Ještě jsme natočili díl o Omega 3, protože v tom je Hanka top expert. Pokud mi dáte další témata, rád ji zase pozvu. Pro mě, jak jsem zmínil, je to jeden z lidí, které beru za velmi relevantní. A mnoho věcí s ní konzultuji.
@@PavelSamek Díky za tento díl a těším se na Omega 3. Už i to co jste o omega3 řešili v tomto díle bylo dobře informativní. Já naopak mám hrozně rád farmové lososa a právě mi zas hodně lidí tvrdilo, že to má minimum omega 3, skrz to, že jsou chování na farmách. Tady ale Hanka říká přesný opak :) Spíš se u těch ryb jen bojím těch těžkých kovů. Co jsem se dočetl, tak třeba ryby lovené v mořích okolo Vietnamu, Čína a tady těch jihoasijských zemí jsou právě na ty kovy rizikovější a naopak je lepší brát ryby z mořích okolo Aljaška, či Skotska. Ale nevím... Možná otázka, zda se toho bát, pokud jím rybu třeba 5x týdně? Nebo jestli se to dá "eliminovat" tím, že budu jíst vyšší množství nějaké zeleniny/ovoce, abych se s tím tělo vypořádalo?
@@TomasFuuuk za mě je hlavní z toho nedělat paniku. Plno věcí jsou cílené fabulace. Já třeba jím převážně třesku, kuřecí, protože mi to chutná, a je mi z toho dobře. Klíčová je podle mě ve stravě pestrost, protože vše má pro a proti. Bát se jídla, je podle mě fakt špatně.
@@TomasFuuuk ano občas nějaký záchyt kovů je, ale pak se ten výrobek stahuje...a pravděpodobnost, že v rybě bude tolik kovu,aby mi to ublížilo je minimální a i kdybychom připustili(což není pravda), že každá ryba bude kontaminována, ale nebude překračovat bezpečností limity, tak benefit, který z ní můžete získat je vždy několikanásobně vyšší než případné negativ z kontaminace...
@@TomasFuuuk opak neříkám, pořád ve farmované je menší množství omega 3 MK než v lovené, ale pořád je ho tam dost natolik, aby to byl dostatečný zdroj v běžné dietě
Kontroly asi nejsou tak dobrý, když obilí z Ukraji ny je plný pesticidů a EU odškodnilo za to státy, kromě Česka, protože tady je všem všechno jedno.Dál se vše nakupuje a strká se to do kuchyní...
Toto je klasický hoax. Pravda je taková, že se kontroluje vše, co se k nám z Ukrajiny přiveze a kontroly neprokázaly žádné kontaminované zásilky. Obilí se z Ukrajiny do Česka dováží v extrémně malém, téměř nulovém množství. V loňském roce činily dovozy pšenice z Ukrajiny necelých 4 000 tun, tuzemská produkce ozimé pšenice je 4,8 milionu tun (5letý průměr), tedy tyto dovozy nepředstavují ani 0,1 % v porovnání s naší produkcí.
Tenhle díl mi udělal radost. Jsem rád, že základní potraviny máme kvalitní a ještě se to zlepšuje. Přesně jak paní říká v 8 min. to jestli máme horší "sra*ky" (nutela, limonády apod) tak mě netrápí. to by se mělo jíst zřídka nebo nejlépe vůbec
Snažím se přinášet relevantní informace. A Hanka skvělá, že vždy narozdíl od jiných hostů, vždy doplní kontext, a tím de facto nemusím do rozhovoru vstupovat.
@@olgapolakova6134 já v ní strašně trpěla...chyběl mi chleba a dobrý silný kafe ... na druhé straně steak nebo burger fakt umí...jen ho nesmí strčit do housky :)
pěkný video, a smysluplný video, vždy si jen říkám jaká škoda, že takové videa si točí soukromé subjekty defacto jen z nějaké své dobré vůle a v čt placené námi všemi max pustí nějakou politickou propagandu, nebo těžce komerční, rádoby poučný, rozhovory někde v ženském pořadu, a taky asi škoda, že většina lidí si stejně nedokáže z toho vzít to co by mělo a dál budou hledat ty tajemný potraviny, které jim spasí život, zdraví a štíhlou linii
@@PavelSamek já to beru tak, že se k tématu vyjadřuje někdo kdo má oprávnění se k němu vyjadřovat, protože je v dané věci odborník z hlediska svého vzdělání, profese a mnohaleté praxe s věcným a pragmatickým přístupem, oproti jiným co mají pocit, že mají doktorát a mnohaletou praxi naprosto na cokoli a taky se k tomu dle toho vyjadřují je to fajn změna
Tohle byl super podcast 👌 Měli by to vidět všichni kdo nadávaj na výrobky v obchodech...nic není jen černobílý musíte hlavně kupovat opravdové jídlo! Hanka velký odborník a Pavle super otázky které mě taky zajímaly 👌
v lidlu a podobnejch řetězcích běžně prodávají v pultu plesnivou zeleninu, ovoce, někdy i maso - tolik asi ke kontrolám a obavám z inspekce
Já teda chodím do několika Lidlu, a kvalita zcela srovnatelná se zahraničím.
to je o obsluze v daném marketu, ale obecně, speciálně maso zkažené rozhodně není, co se týká ovoce, tak záleží zda se jedná o I nebo II jakost. Občas tím supermarkety řeší nedostatek personálu neb u II.kategoriese může vyskytnout problém v podobě nahnilého, rozseknutého...a musí být někde v dohledném místě koš, kam to můžete vyhodit. U I.kategorie to musí personál průběžně prohlížet, aby byla O/z v plné kondici
skvělý díl, plný poznatků minimálně k zamyšlení. Díky moc za to, že točíte i videa "mimo fitness"
Tohle je snad nejlepší podcast co jsem kdy viděl a slyšel
To mě těší, vážím si toho. A moc mi to pomáhá pokračovat.
❤@@PavelSamek
Souhlasim, klidně by to mohlo mít 3 hodiny
Pres 20 let ziju v zahranici a vzdy kdyz se vracim do Czech tak nejvice mi chutna jidlo od me maminky
Super, díky moc za video! Jen mě napadá jedna věc, a to sice, že pokud máme nejlepší období co se kvality potravin týče, tak ale když porovnám (a ne jenom já) chutě a kvalitu potravin dneska a např. z devadesátých let, tak rohlíky, sušenky, uzeniny - dříve ty potraviny byly mnohem chutnější. A nejde o to, že to teď nejím - myslím sušenky, rohlíky, uzeniny, to opravdu nejím. Jen mi jde o to porovnání - dnešní doba vs. dvacet-třicet let zpět.
Vy si opravdu pamatujete, jak chutnali potraviny v 90kách? Já opravdu ne. Ale co vím 100%, že většina potravin co dnes jíme byla de facto z říše snů. Byl jsem rád, že jsem sehnal file v kostce, které jsem řezal pilkou na železo. A bylo fakt hnusné. To dnes koupím výbornou mraženou tresku, na které si pochutnám. Takže za mě, aspoň co si pamatuji, tak kvalita, výběr a pestrost úžasná.
To si opravdu pamatujeme naše generace jak chutnaly sušenky ....úplnĕ jinak a 100% lépe
@@PavelSamek Tak nechci zobecňovat, ale třeba Miňonky, Fidorka, Kaštany, Disco a další oplatky, které jsem jedl, chutnaly lépe. Myslím, že složení bylo o něco jiné (např. více čokolády). Bilý rohlík byl výborný - chuť, více máku, těsto lepší atd. Dneska je to odpad. Samozřejmě že to nekupuji (v rámci jídelníčku to nemám). Spíše to Pavle ale okrajově - jako můj subjektivní pohled. Nechci to téma dál rozvádět, nota bene, že informace z videa akceptuji a souhlasím. To, že dneska tady máme potraviny, jak z videa zaznělo, které jsou tzv. okrajové, to tak je. Žel tady potravinové řetězce nabízí potraviny, a teď do toho vkládám svůj pohled, které jsou naprosto zbytečné (hromada cukrovinek, sušenek a dalších průmyslově zpracovaných potravin s "nulovou" výživovou hodnotou a spíše pro zdraví škodlivých). O množství alkoholu nemluvě ("milion" značek piv). A pak se nedivme, že v ČR roste obezita a máme nové a nové pacienty s kardiovaskulárními chorobami, onkologickými nemocemi apod. Když vidím, co si někteří lidé vozí košíkách ze supermarketů, tak je mi smutno.... Ale omlouvám se Pavle, radši to řešit nebudu, to bych se jenom rozčiloval.... Moc díky za video a uvítám příp. další s Hankou...
@@OndraP86 @zdenkajelinska7089 Tu chuť nedokážu posoudit, ale mám jinou osobní zkušenost. Roky jsem měl za vzor jeden konkurenční produkt z USA a pořád jsem ho dával kvalitářovi za vzor. A on mi říká, že náš produkt je chuťově lepší. Já byl přesvědčený, že ne. Pak jsme dělali normálně akreditovanou zkoušku, kde se dělá slepý test, a hodnotili jsme chuť. V tom testu jsem ten můj zmíněný vzorový produkt označil za nepřijatelný. Myslel jsem si, že hodnotíme naše nové příchuti. Tedy i přes to, že neuplynulo tolik času, tak jsem nebyl schopen porovnat příchuti. A co se kvality surovin týče, tak i přesto, že cukrovinky nejím, tak rozhodně je aktuální kvalita jinde. Před lety se používaly masivně hydrogenované oleje a další nekvalitní suroviny, a dnes i přesto, že to není u cukrovinek žádná pecka a pořád je to něco, co jíst nechcete, tak ta kvalita surovin je o něco lepší.
@@zdenkajelinska7089 Lidksý mozek čím starší je, tím více má v oblibě nás trochu oblbnout když vzpomínáme na dávné zážitky a taky si spousty věcí idealizujeme. Taky si pamatuji, že pišing u babičky na chatě byl skvělý, avšak netuším jak chutnal :)
Skvělý podcast, děkuji!
Snad to alespoň pár lidem otevře oči :)
Díky moc, za mě jedno z nejhodnotnějších videí vůbec, co jsem poslední dobou viděl. Zkrátka rozhovor dvou sečtělých inteligentních lidí bude mít vždy větší hodnotu než papouškování přechytralých influencerů :-) Čím více se člověk opravdu zajímá a přemýšlí nad stravováním, tím více zjišťuje, že je to vlastně tak neskutečně strašně jednoduché...
dobre informacne video, díky 👊🏾
Výborný rozhovor, díky 🙂
Díky moc za video, perfektní práce. Výživa dle sociálních sítí je čisté šílenství. Jsem rád za rozumné zhodnocení kvality "normálních" a bio výrobků. Paní Stříteckou zvěte co nejčastěji.
Měl bych prosím otázku, jelikož mám rád zakys.mléčné výrobky ( kefír, kyška, acidofil.mléko apod. ) Slyšel sem že než se to dostane ke koncovému zákazníkovi z obchodu, tak těch prospěšných bakterií (kultur) už tam moc nezbyde... Díky za info a znovu děkuju za super podcast který mi zase otevřel oči 👏👍👌
Je to absolutní nesmysl. A po pravdě mi spíše děsí, že někdo může vůbec takovému nesmyslu věnovat pozornost. Ukazuje to, jak šílené a nesmyslné informace se mohou uchytit. Po pravdě, mi toto děsí a vede u mě k obrovskému znechucení, že vůbec toto někdo může šířit. A možná to i vysvětluje to, že veřejnost může věřit nesmyslům, když jsou prezentovány někým přesvědčivým. Na vysvětlenou. V České republice platí a všude v EU platí jednoznačné legislativní normy pro obsah probiotických bakterií v mléčných výrobcích, jako jsou jogurty, kyška a acidofilní mléko. Tyto normy jsou kontrolovány velmi přísně. Pro označení výrobku jako „probiotický“ musí obsahovat živé mikroorganismy v dostatečném množství. Typicky se jedná o bakterie rodu Lactobacillus a Bifidobacterium. Evropská legislativa vyžaduje minimální množství 10^6 až 10^7 kolonií tvořících jednotek (CFU) na gram výrobku do konce doby trvanlivosti, ale tyto hodnoty jsou zpravidla při měřeních výrazně vyšší. Pro ostatní produkty jsou nastaveny další specifické normy: Jogurty musí obsahovat specifické bakterie, jako jsou Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus. Acidofilní mléko a kyška často obsahují bakterie jako Lactobacillus acidophilus nebo jiné probiotické kmeny.
Mnohdy toto platí právě u těch rádoby "farmářskych BIO a domácích" výrobků 😢... Ale v klasickém průmyslu se to neděje...🙏👍 Bohužel i Já aktuálně už přicházím k prozření z těch všech rádoby farmářskych BIO potravin a vůbec kvality a zároveň i mýtus o tom, že rádoby farmáři jsou TO NEJLEPŠÍ... Bohužel to není pravda a zároveň i kvalita a chovy opravdu nejsou tak, jak se tváří 😊🙏👍🫣
Super video 👌
Já osobně kupuji Bio základní potraviny hlavně kvůli obavám z jedů, které klasické potraviny mohou obsahovat. Není to teda tak, že u Bio olivovém oleji by mělo být méně jedů než v klasickém "nebio" oleji? Nebo Bio mléko... není menší možnost obsahu pesticidů a všeho u mléka od krávy, která se krmí jen volně trávou než chemicky ošetřovanými plodinami? Děkuji za vysvětlení.
Lépe Vám odpoví Hanka. Ale myslím, že budeme ve shodě, když napíšu toto. Jedů se nemusíte obávat ani v jednom, kvalita Bio i ,,neBio,, produktu je de facto totožná co se zdravotního hlediska týká. A přesně, jak zmiňuje Hanka, riziko záchytu kontaminantů u Bio produktu transportovaného na dlouhé vzdálenosti může být naopak vyšší. A jak zmiňuji já z praxe, měl jsem projekt, kde byl požadavek na použití Bio kvality vajec, a neprošli jsme kvalitativní normou, naopak konvenční vejce prošli bez problémů. Podobně i počet zachytů kontaminantů je paradoxně někdy častější u Bio produktů. Nutno, ale zdůraznit, že celkové jsou potraviny v ČR kvalitní a bezpečné. A to, jak Bio, tak konvenční.
tak záleží co myslíte slovem jed- jed nesmí být ani v jednom, pokud se obáváte případných reziduí třeba zemědělských postřiků či hnojiv, tak nějaká rezidua, ale vždy pod hranicemi bezpečnostních limitů se občas v obilovinách/moukách/ovoci či zelenině bežné výroby zachytí...zbytky hnojiv nikoli. Když se budeme bavit o BIO potravinách, tak de facto ve stejné % se u nich zas pro změnu zachytí rezidua plísní, nicméně tady se občas už mimo ty limity dostáváme a někdy zde díky způsobu hnojení výhradně přírodním, obvykle živočišného původu, objevují vyšší hodnoty dusitanů a dusičnanů...tedy každé má svoje "jedy" a v celkem stejném množství....ale rozhodně ne to není o tom, že si nic nemůžu koupit a vždy v tom něco bude...naopak...
@@PavelSamek Tady tomu "strachu" vůbec nerozumíte, to jsem si všiml i ve videu. Nejde o to že mě to neotráví, když sním dneska 10 postříkaných jablek. Jde o to, že lidi se bojí co to způsobje v průběhu třeba 30ti let, navíc v mixu všech různých sloučenin. Protože na to prostě nejsou studie, jen vidíme nárůsty rakovin atd a pořádně nevíme z čeho. To je trochu rozdíl.
@@pokokotful a nepřijde Vám to trochu paranoidní, neustále přemýšlet, o tom co je všude jedů a nástrah? Ono totiž nikdy nebyla taková kontrola potravin, jako je teď. Spíše bych řešil výběr potravin, a celkový životní styl, než to, že všude číhají rezidua těžkých kovů (těch je mimochodem více v těch BIO), pesticidy, plísně a nevím co. Je to paradox, na jedné straně lidí co jí denně fast food, a na druhé lidé co mají pocit, že jablko díky pesticidům způsobí, že zemřou na rakovinu. My s Hankou oba víme, jak přísné kontroly jsou, a jak bezpečné ty potraviny jsou. Ani jeden nejsme nijak zainteresovaní, a naopak obecně jsme racionálně kritičtí. Ale na šílenství a marketingové dezinformace, nejsou racionální kritika.
Zdravím, co je špatného na avokádu🥑? Ja ho konkrétně nejím protože mi nechutná, ale přítelkyně si ho kupuje. Díky za odpověď.
Avokádo není špatné, spíš to bylo myšleno, že to není úplně superpotravina, jak se běžně prezentuje. Je zdrojem prospěšné kyseliny olejové, o které se budeme trochu bavit v dalším díle v souvislosti s rybím olejem.
Tohle bylo dobrý, dík
Výborný rozhovor! Uvítal bych další díl. Hanka skvěle mluví a umí to dobře vysvětlit. A navíc dokáže Pavla překecat! :D Dost mě uklidnilo, že se nemusím bát kupovat maso, vajíčka, nebo jogurty z marketů.
Zajímalo by mě, jak by si vyměňovali názory s Petrem Havlíčkem, který je velký zastánce právě masa z farmářského chovu a tvrdí tady ty vámi vyvrácené věci, že je tam více vitamínů, omega 3 atd. a že xx různých potravin by si v běžném supermarketu vůbec nekoupil.
Ještě jsme natočili díl o Omega 3, protože v tom je Hanka top expert. Pokud mi dáte další témata, rád ji zase pozvu. Pro mě, jak jsem zmínil, je to jeden z lidí, které beru za velmi relevantní. A mnoho věcí s ní konzultuji.
@@PavelSamek Díky za tento díl a těším se na Omega 3. Už i to co jste o omega3 řešili v tomto díle bylo dobře informativní. Já naopak mám hrozně rád farmové lososa a právě mi zas hodně lidí tvrdilo, že to má minimum omega 3, skrz to, že jsou chování na farmách. Tady ale Hanka říká přesný opak :) Spíš se u těch ryb jen bojím těch těžkých kovů. Co jsem se dočetl, tak třeba ryby lovené v mořích okolo Vietnamu, Čína a tady těch jihoasijských zemí jsou právě na ty kovy rizikovější a naopak je lepší brát ryby z mořích okolo Aljaška, či Skotska. Ale nevím... Možná otázka, zda se toho bát, pokud jím rybu třeba 5x týdně? Nebo jestli se to dá "eliminovat" tím, že budu jíst vyšší množství nějaké zeleniny/ovoce, abych se s tím tělo vypořádalo?
@@TomasFuuuk za mě je hlavní z toho nedělat paniku. Plno věcí jsou cílené fabulace. Já třeba jím převážně třesku, kuřecí, protože mi to chutná, a je mi z toho dobře. Klíčová je podle mě ve stravě pestrost, protože vše má pro a proti. Bát se jídla, je podle mě fakt špatně.
@@TomasFuuuk ano občas nějaký záchyt kovů je, ale pak se ten výrobek stahuje...a pravděpodobnost, že v rybě bude tolik kovu,aby mi to ublížilo je minimální a i kdybychom připustili(což není pravda), že každá ryba bude kontaminována, ale nebude překračovat bezpečností limity, tak benefit, který z ní můžete získat je vždy několikanásobně vyšší než případné negativ z kontaminace...
@@TomasFuuuk opak neříkám, pořád ve farmované je menší množství omega 3 MK než v lovené, ale pořád je ho tam dost natolik, aby to byl dostatečný zdroj v běžné dietě
Prečo je potom zdravie ľudí všeobecne v takom hroznom stave, keď máme tak "zdravé" potraviny ???
Všiml jste si jaké potraviny lidé vybírají v obchodě? Problém není kvalita, ale výběr.
Kontroly asi nejsou tak dobrý, když obilí z Ukraji ny je plný pesticidů a EU odškodnilo za to státy, kromě Česka, protože tady je všem všechno jedno.Dál se vše nakupuje a strká se to do kuchyní...
Toto je klasický hoax. Pravda je taková, že se kontroluje vše, co se k nám z Ukrajiny přiveze a kontroly neprokázaly žádné kontaminované zásilky. Obilí se z Ukrajiny do Česka dováží v extrémně malém, téměř nulovém množství. V loňském roce činily dovozy pšenice z Ukrajiny necelých 4 000 tun, tuzemská produkce ozimé pšenice je 4,8 milionu tun (5letý průměr), tedy tyto dovozy nepředstavují ani 0,1 % v porovnání s naší produkcí.
Pecka video, paní znám z "Fer potraviny", dost často chodím na stránky pro info =)))
Skvely rozhovor👏👌
Vĕtšina levných potravín obsahuje jedy ktoré povolila EÚ. To neznamená, že jsou v pohode.
Naopak, jsou to škodlivé otraviny ne potraviny .
Tenhle díl mi udělal radost. Jsem rád, že základní potraviny máme kvalitní a ještě se to zlepšuje. Přesně jak paní říká v 8 min. to jestli máme horší "sra*ky" (nutela, limonády apod) tak mě netrápí. to by se mělo jíst zřídka nebo nejlépe vůbec
Snažím se přinášet relevantní informace. A Hanka skvělá, že vždy narozdíl od jiných hostů, vždy doplní kontext, a tím de facto nemusím do rozhovoru vstupovat.
Moc hezký rozhovor.Domací kuře,mi také nechutná.A zlatý náš chleba.Takže do Ameriky určitě ne.
@@olgapolakova6134 já v ní strašně trpěla...chyběl mi chleba a dobrý silný kafe ... na druhé straně steak nebo burger fakt umí...jen ho nesmí strčit do housky :)
pěkný video, a smysluplný video, vždy si jen říkám jaká škoda, že takové videa si točí soukromé subjekty defacto jen z nějaké své dobré vůle a v čt placené námi všemi max pustí nějakou politickou propagandu, nebo těžce komerční, rádoby poučný, rozhovory někde v ženském pořadu, a taky asi škoda, že většina lidí si stejně nedokáže z toho vzít to co by mělo a dál budou hledat ty tajemný potraviny, které jim spasí život, zdraví a štíhlou linii
Takto vypadá vysvětlení názoru v kontextu a souvislostech.
@@PavelSamek já to beru tak, že se k tématu vyjadřuje někdo kdo má oprávnění se k němu vyjadřovat, protože je v dané věci odborník z hlediska svého vzdělání, profese a mnohaleté praxe s věcným a pragmatickým přístupem, oproti jiným co mají pocit, že mají doktorát a mnohaletou praxi naprosto na cokoli a taky se k tomu dle toho vyjadřují je to fajn změna
@@janrehurek3815 tak já v ČT1 či na ČRo - Radiožurnálu/Dvojce bývám :)
Ja chcem dalsi rozhovor 🙏👌👌