Oglądanie tych LIVE to lepsze od komedii w Netflix. Ciekawy serial. Na żywo prostackie żarty ZeptoBoxa o "grzmoceniu kochanki na masce", "ku...y" ch...e" do widza na antenie. Serio? Żenada. To ma być kanał w temacie fotowoltaiki, magazynów energii.... Poziom zachowania niczym niektórych polityków. Skrajności wiedzy od dużej do żadnej. Bardzo dużo głupoty i nie kompetencji, amatorszczyzny. Raz, chociaż raz zaproście do programu jakiegoś inżyniera, który projektuje i buduje BMS-y. W takiej formie to szerzycie absurdy, herezje i idiotyzmy. Fakt, śmieszne to. Zaproście np. kogoś z produkcji np. z firmy KON-TEC itp. a nie samych amatorów. Waldek, proszę. Zaproś raz takiego inżyniera elektronika, który projektuje bms-y i ma w tym temacie wiedzę i doświadczenie. Raz i poprawnie wam to wytłumaczy i temat będzie zamknięty. Teraz to wiele teorii od widzów i nowe teorie.
Uprzeć się przy głupocie i dalej kopać... błąd pomiaru z różnych długości przewodów jest tylko pod obciążeniem, pakiet powinien w jakimś momencie być już wyrównany... czyli nie ma żadnego obciążenia na przewodach balansujących czyli nie ma istotnego błędu z długości przewodów. A tak nawiasem dla tych co uważają że balanser to powinien mieć nawet kilka amper, to chyba też by wypadało żeby wtedy te przewody balansujące były odpowiednio grubsze a nie zostawione przekroje pomiarowe.
Złożyłem sam baterię, działa,a tu dowiedziałem się że,powinieniem kupić gotową np od któryś tych panów, gdzie inicjatywa,zabawa i uczenie się.troche mi to spotkanie....
Jak podziwiałem zeptoWaldka i wszędzie przedstawiałem go jako przykład spokoju i merytorycznego podejścia do tematów tak wczoraj się bardzo zawiodłem. Jak to pozory mogą mylić.
Tak z ciekawości sprawdziłem długości ścieżek na laminatach w bateriach samochodowych, są bardzo rozbieżne, od 10cm do ponad metra. Niektóre posiadają nawet rezystory w szeregu między balanserem a ogniwem, wszystkie jednakowe żędu kilku ohm. Sam posiadam taki przerobiony akumulator z pojazdów specjalnego przeznaczenia, oczywiście oryginalny balanser został zdemontowany i założony JK. Oryginalnie przewody od balansera do ogniw były od 15 do około 100cm. Montując ten akumulator już jakiś czas temu, także miałem dylemat czy ciąć przewody na miarę, ale zostawiłem oryginalne przewody z akumulatora, przerobiłem tylko wtyczkę aby pasowała do JK. A że posiadam przyżąd pomiarowy mieżący z dokładnością 0,2 mV testowałem napięcia poszczególnych ogniw i na przestrzeni czasu zawsze wyniki się zgadzały z odczytami z balansera w aplikacji, oczywiście balanser był wcześniej dokładnie wykalibrowany. Sprzęt pomiarowy posiadam w związku z wykonywanym zawodem. Także takie gadanie tylko mąci ludziom w głowach i póżniej wiszą takie makarony przy tych ogniwach co stwarza tylko niebezpieczeństwo przypadkowego uszkodzenia.
@ZeptoBoxpl źle wypadasz w tym temacie, nawet jeśli masz racje to sam szkodzisz swoim twierdzeniom. Z punktu widzenia widza wszystkich próbujesz zakrzyczeć i każdego dyskredytujesz, nikt nic nie rozumie, nikt się nie zna. Strasznie cie podpalił ten temat magazynu marko. Tak szczerze nie rozumiem tej krucjaty, każdy ma swój rozum i niech sam ocenia kto ma racje, po co ci udowadnianie za wszelką cenę że masz rację?
Bo to wojna ! Lobbystów i ich paki z ludźmi którzy chcą tego komfortu ale bez 200 % marży , którzy uważają że technologia i wiedza tego swata jest dobrem wszystkich ludzi a nie tylko garstki nieudaczników którzy tak naprawdę chcą resztę kontrolować i sprzedawać ich najlepsiejszą chińską technologie !!! Tylko zapominają o tym że tylko dzięki takim otwartym ludziom jak Marco te ceny ciągle spadają ... Polak potrafi se da radę ...
Chciał się człowiek czegoś dowiedzieć ... a tu wyszły "Trudne sprawy"... 😂 Kogoś technicznego byście Panowie mogli doprosić i nieco bardziej nad kulturą wypowiedzi panować 🤭
Panie Waldku "Zepto" jesteś niekonsekwentny. Każesz czytać kartę katalogową ogniw i traktować ogniwa jak każe karta katalogowa a następnie mówisz że nie trzeba tego robić. Te cele w czarnych i żółtych obudowach NIE WOLNO kłaść na boku bo one mają w sobie płynny elektrolit. Kładzenie takich cel jest zabronione i nie przestrzeganie tego zakazu skutkuje utratą gwarancji.
Dokładny pomiar napięcia ( lepszy niż 20mV) ogniw jest niekonieczny gdy balansowanie odbywa się na końcu zakresu napięcia cel, gdy charakterystyka jest o największym pochyleniu. Gdy balansujemy w miejscu płaskiej charakterystyki to wtedy ma znaczenie jak dokładnie mierzymy napięcie. Jednak w tym płaskim miejscu nie powinno się balansować cel LFP.
@@bartoszskowronski To jest błędne działanie dla cel LFP. Charakterystyka w środku zakresu jest zbyt płaska aby była reprezentatywną informacją o SOC. Inaczej jest z celami Li-ion ale i tych balansowanie w całym zakresie nic nie daje.
@@awerskto Bocznik stosowany jest aby znać dokładnie SOC całego magazynu. Mierzy on przepływ energii w obie strony. Balansowanie cel w magazynie robi się na podstawie ich napięcia. Cel LFP nie da się balansowac mierząc napięcie w płaskiej części charakterystyki tych cel bo SOC cel w tym zakresie jest niedokładnie reprezentowane przez napięcie celi. Dlatego powinno się je balansować gdy napięcie cel osiąga punkt w którym charakterystyka zaczyna gwałtownie rosnąć. To się nazywa TOP BALANCING.
No to teraz by pasowało abyście wy zrobili film jak ustawić np JK bms. Jakie ustawienia do life 280Ah. Oraz budowa od podstaw takiego magazynu. Chciałbym bym zobaczyć jak wasze siły to robia.
Cele LFP maja bardzo płaską charakterystykę. Balansowanie poniżej 90% naładowania nie ma sensu bo napięcie w zakresie płaskiej charakterystyki nie reprezentuje stanu naładowania cel. Przy tym samym napięciu w płaskiej części charakterystyki stan naładowania może się różnić nawet o 20%.
Co do wpływu długości(rezystancji) przewodów pomiarowych na odczyt napięcia - proponuję zmierzyć miernikiem napięcie akumulatora, a następnie zrobić to samo ale przez rezystor 1000 ohm(wpinając go w szereg i symulując kilometry przewodu), i co??? I POMIAR BĘDZIE NIEMAL IDENTYCZNY!! Jak to możliwe Waldku?! Waldemar, niestety błądzisz gdzieś pomiędzy elektroniką a elektrotechniką, mylisz obwody wielkiej częstotliwości z obwodami prądu stałego, nie bardzo odróżniasz indukcyjność od rezystancji... A pomiar napięcia przez bms naturalnie odbywa sie bez płynącego prądu balansowania w obwodzie pomiarowym, innej możliwości nie ma, nie miałoby to żadnego sensu, no chyba nie podejrzewacie konstruktorów bmsow o brak elementarnej wiedzy...
@@przemogsm5573 Waldek nie zna rozwiązań w Bms-ach różnych producentów. W kilku aspektach w tym materiale nie ma racji, bo pomija pewne szczegóły. Wg mnie JK nie zna wcale.
no ja właśnie jego cała argumentacja na tym się opiera. że pomiar odbywa się podczas balansowania. ja tam bym się nie zdziwił że takie numery noname z certyfikatem CE (china export) mogą odwalać. jesteśmy świetni w mitologii jak np że jak dasz akumulator do samochodu 200ah zamiast 50ah to on się nie naładuje. A jedynie co może zrobić to spalić alternator (jak źle zaprojektowany) przy całkowitym rozładowaniu akumulatora. A mit o nie doładowaniu wziął się jeszcze z czasów nie wydajnych prądnic które i tak nie były w stanie naładować(a nawet utrzymać stanu naładowania) małego akumulatora podczas używania świateł radia ogrzewania szyby i wentylatora. jak było w pierwszych maluchach. I co niektórzy myśleli że remedium na za słabą prądnicę jest większy akumulator.
Jak robisz sobie sam i masz ubezpieczeni od wszystkiego to nie potrzebujesz żadnego certyfikatu specjalnego. Bo wyłączenie ubezpieczyciela jest tylko wtedy gdy wykaże ci rażącą niedbałość czy celowe działanie. Więc to ubezpieczyciel musi wykazać że tak się stało a nie od Ciebie żądać dowodów że tak się nie stało. Więc jak masz chociażby zdjęcia z budowy gdzie widać że zrobione zgodnie ze sztuką i działał sobie już poprawnie rok, to winą pożaru może być tylko awaria jakiegoś elementu niezależna od ciebie.
@@radekwoffgrid6872Wszystko zależy od twoich warunków ubezpieczenie to raz. Dwa to czy ubezpieczyciel jest uczciwy czy nie, jak nie to i tak musisz iśc do sądu bo zawsze cię oszuka jak tylko mu na to pozwolisz.
Dwie uwagi: 1- drugi rozmówca nie otrzymał odpowiedzi na pytanie odnoście różnych długości ścieżek na płytkach drukowanych, dostępnych w gotowych obudowach DIY. Wiedziałem, że ukręcą Panowie łeb sprawie. 2- jak przekłada się ten magiczny nacisk 300 kg, na moment obrotowy śruby na gwincie M10? Oto jest pytanie, Panie Wawer!
Waldku z PCiPV kiedy zatem będzie materiał jak zbudować bezpiecznie magazyn? Skoro tak wiele błędów można wykonać to wolałbym zamiast reklam rowerów zobaczyć filmy jak budować i na co uważać.
Nigdy nie będzie bo nie może takiego być ! Co by się stało gdyby był taki materiał a np .przysłowiowy kowalski by taki materiał źle zinterpretował ? Albo by zaoszczędził i zrobić z gorszych półproduktów Do kogo by były pretensje ?? 😊
Zeptobox oglądałem końcówkę live I twierdzisz że lepszy jest magazyn kupiony od producenta gotowy niż złożony z podzespołów jeżeli się zrobi tak jak powinno być to ten i ten będzie działał . Podam ci przykład inny dlaczego nie kupiłeś oryginalnego generatora wyprodukowanego przez firmę tylko zrobiłeś z silnikiem od tico tak zwana samoróbkę ? Ten i ten będzie działał Pozdrawiam
Słowo klucz „tak jak powinno”. Jaki jest procent ludzi którzy sami to zrobią dobrze? A ile będzie takich co: A - zrobią sobie krzywdę B - zepsują te podzespoły które kupili C - kupią jakiś badziew bo wybiorą „nieodpowiedniego Pana chińczyka” na ali? We wszystkich 3 przypadkach oberwią magazyny jakie to niebezpieczne, drogie i w ogóle do śmieci.
moje 3 grosze odnośnie dyskusji z BMS/balancerami: długość kabelków ma/nie ma znaczenia: 1. nie ma: gdy wiemy ze rezystancja wew voltomierza w bms jest w MegaOhmach, i nie ma balancera, albo jest balancer ale jesteśmy w 100% pewni (przeanalizowałeś kod źródłowy bms-a/przesiedziałeś godzinami przed oscyloskopem analizując wszystko co się da) że ZAWSZE PRZERYWA balansowanie WSZYSTKICH cel na czas pomiaru (i przed pomiarem przynajmniej kilka sekund na stabilizację napięć, a w każdym cyklu powinien zrobić przynajmniej 2pomiary w odstępie 1s i nie mogą się jakkolwiek różnić) 2. ma znaczenie: gdy jednak punkt wyżej niespełniony. A kto wie co jest w taniej chińszczyźnie, a dioda mi pokazuje co on robi. taa..... jasne mnie nie przekonuje. (więc tylko gdy renomowany producent bms powie że długości kabelków nie mają znaczenia bym się odważył na różne długości). (napięcia dla idei bez przełożenia do rzeczywistości zakres pracy mojego ogniwa 2.8V-3.6V) balancery pasywne tylko marnują energię. więc ważne jest aby były ustawione na czas balansowania w napięciu gdy ogniwo najdłużej przebywa np aby balansował tylko pomiędzy 3.15-3.30V ponieważ: zakładając mamy pakiet 2s z ogniwa 10ah i 100ah i przy pasywnym balancerze mamy tak: napięcie 2.8V na obu ładujemy po chwili na pierwszym 3.6V na drugim 2.85V i balancer rozładowuje/marnuje dodatkowe 90ah pojemności na pierwszym ogniwie aby naładować drugie ogniwo do pełna. potem rozładowujemy napięcie startowe na obu 3.6V po chwili na pierwszym 2.8V na drugim 3.4V i zostawiamy w stanie rozładowanym balancer rozładowuje 90ah na drugiej celi aby wyrównać napięcia. aktywny balancer przynajmniej nie marnuje energii 2x (raz podczas ładowania drugi podczas rozładowywania) a przerzuca tą energię podczas ładowania ze słabego ogniwa do mocnego skracając czas ładowania. i podczas rozładowywania podładowuje słabe ogniwo kosztem mocnego zwiększając czas pracy na baterii. dlatego zakres napięć pracy balancera powinien być stosunkowy wąski i na takim napięciu na którym nam najbardziej zależy. 1. Przy odbiornikach tylko z kontrolą napięcia rozładowania jak np w zabawkach RC balansowanie powinno być rozładowanej baterii np 2.8V (wtedy 2.8V mają wszystkie cele a po naładowaniu najsłabsza cela ma 3.6V a reszta np 3.4V) 2. Gdy akumulator przebywa głównie w 50% stanu naładowania (wtedy optymalnie aby każda cela starzała się proporcjonalnie tak samo) balasowanie w okienku 3.15-3.35V. wtedy jak się rozładuje to najsłabsza cela będzie mieć 2.8V a reszta 3.0V, a po naładowaniu najsłabsza będzie mieć 3.6V a reszta 3.4V. 2a. na 50% naładowania w okienku 3.15-3.35 gdy ciągle ładujemy i rozładowujemy całą baterię. ponieważ efektywna pojemność baterii to pojemność najsłabszego ogniwa czyli ono i tak zawsze wykonuje cały cykl. (ważne wtedy jest aby podczas ładowania WSZYSTKIE cele osiągnęły napięcie 3,36V JEDNOCZEŚNIE gdy to nie następuje zwiększyć widełki, gdy podczas ładowania jednoczesne napięcie jest już przed 3.25V zmniejszyć widełki) (chodzi o to aby jak najwięcej cel przebywało w optymalnym napięciu jak najdłużej się da) Balansowanie cały czas, powoduje że pozostałe cele również robią cały cykl zamiast np 80% i szybciej się zużywają (czego wtedy nie zauważymy bo wszystkie będą się zużywać jak najsłabsze ogniwo robiące pełne cykle, zamiast się cieszyć że padła tylko jedna cela padną wszystkie jednocześnie) 3. balansowanie na 100% stanu naładowania 3.6V. Na ładowaniu baterii na ładowarce bez bms? ale takich wariatów to chyba nie ma? (albo nie ufamy bms-owi że wyłączy ładowanie gdy napięcie na jednej celi zostanie przekroczone) 4. cały czas gdy potrzebujemy absolutnie każdy gram pojemności i mamy wydajny balancer AKTYWNY. aktywny balancer pracujący cały czas, trochę (w rzeczywistości poniżej 1%) zwiększy pojemność użytkową baterii powodując szybsze zużycie cel będących w lepszej kondycji (bo one również będą robić 0-100% tak jak najsłabsze ogniwo mimo wszystko to robi).
@@ElektronikMirek1976 mnie się czasami chce wykład robić gdy: 1: jest szansa że autor kanału/jego gość/autor komentarza, przeczyta. albo: 2: dotrę do sporej liczby ludzi (czyli jak jeszcze nie ma dużo (pow 100) komentarzy i że mój komentarz będzie wysoko na liście najpopularniejsze. 3: nie dyskutuję z fanatykami. Jedynie próbuję pokazać ich fanatyzm szerszej publiczności, bo fanatyzm jest nieuleczalny. (w tym przypadku tego tu nie ma)
widziałem jak montują pracujące klemy na ogniva polski producent kazda klema jest fabrycznie zagięta z rezerwą i pozwala to na puchnięcie ogniw bez awariii
Przykro mi Waldku, ale tragiczny materiał. Brak konkretów, bzdury i machanie łapami. Magazyn to nie żadna czarna magia. Trzymać się zasad i zdrowego rozsądku.
co do dokładności urządzeń pomiarowych to widać że są co nie wiedzą że jest różnica pomiędzy powtarzalnością pomiaru a dokładnością pomiaru. Z zasady pomiary są bardzo powtarzalne nawet na najtańszych urządzeniach (weź metalowy pręt, wystrugaj sobie centymetrową podziałkę z oka, i 100x zmierz szerokość karty kredytowej, 100 razy uzyskasz identyczny wynik który będzie w granicach błędu dokładności tego urządzenia) to że urządzenie ma dokładność 5% a zakres pracy od: minus 250st- plus500st, to oznacza że to co tym zmierzyłeś 100x (otrzymując zawsze ten sam wynik) jest widełkach +-5% od rzeczywistości. Tyle że jak będziesz mierzył w +500st to wynik będzie zaniżony o 5%, a jak w minus 250st to wynik zawyżony o 5% (w przypadku twojego metalowego pręcika rozszerzalność temperaturowa rozciągnie/skurczy ci odległości na twojej podziałce, co powoduje błąd pomiarowy urządzenia pomiarowego).
będzie działać ale sensu w tym nie widzę. no spalanie oleju do podgrzania wody woda się gotuje może wylecieć przez dyszę w zwęrzcze vertuliego czy jak mu tam było zasysając(i ochładzając) powietrze/płomienie z paleniska poniżej. taki psełdo palnik.
Oglądanie tych LIVE to lepsze od komedii w Netflix. Ciekawy serial. Na żywo prostackie żarty ZeptoBoxa o "grzmoceniu kochanki na masce", "ku...y" ch...e" do widza na antenie. Serio? Żenada. To ma być kanał w temacie fotowoltaiki, magazynów energii.... Poziom zachowania niczym niektórych polityków. Skrajności wiedzy od dużej do żadnej. Bardzo dużo głupoty i nie kompetencji, amatorszczyzny. Raz, chociaż raz zaproście do programu jakiegoś inżyniera, który projektuje i buduje BMS-y. W takiej formie to szerzycie absurdy, herezje i idiotyzmy. Fakt, śmieszne to. Zaproście np. kogoś z produkcji np. z firmy KON-TEC itp. a nie samych amatorów. Waldek, proszę. Zaproś raz takiego inżyniera elektronika, który projektuje bms-y i ma w tym temacie wiedzę i doświadczenie. Raz i poprawnie wam to wytłumaczy i temat będzie zamknięty. Teraz to wiele teorii od widzów i nowe teorie.
Caly polski youtube jest zdominowany przez amatorów pasjonatów. Jedna wielka tuba reklamowa.
Uprzeć się przy głupocie i dalej kopać... błąd pomiaru z różnych długości przewodów jest tylko pod obciążeniem, pakiet powinien w jakimś momencie być już wyrównany... czyli nie ma żadnego obciążenia na przewodach balansujących czyli nie ma istotnego błędu z długości przewodów. A tak nawiasem dla tych co uważają że balanser to powinien mieć nawet kilka amper, to chyba też by wypadało żeby wtedy te przewody balansujące były odpowiednio grubsze a nie zostawione przekroje pomiarowe.
Brawo Pan z Chojnic
Właściwy kierunek elektro energetyki 👍
Wspólnoty do transformatora 👏👌🔋
Złożyłem sam baterię, działa,a tu dowiedziałem się że,powinieniem kupić gotową np od któryś tych panów, gdzie inicjatywa,zabawa i uczenie się.troche mi to spotkanie....
Bo mają z tego.kase.
Miałem kilka pytań,o poradę jak będę składał drugi magazyn ale chyba nie.
Jak podziwiałem zeptoWaldka i wszędzie przedstawiałem go jako przykład spokoju i merytorycznego podejścia do tematów tak wczoraj się bardzo zawiodłem. Jak to pozory mogą mylić.
Po jednym incydecie nie zmieniaj Panie zdania. Też człowiek.
(49:00) No i ja się nie dziwię że na chacie Zepto ma komentarze typu "bredzisz".
Rozmowa w 44 minucie.Widz ma 100% racji. Wejście pomiarowe w JK bms ma impedancję ponad 1 M Ohm.
Tak z ciekawości sprawdziłem długości ścieżek na laminatach w bateriach samochodowych, są bardzo rozbieżne, od 10cm do ponad metra. Niektóre posiadają nawet rezystory w szeregu między balanserem a ogniwem, wszystkie jednakowe żędu kilku ohm. Sam posiadam taki przerobiony akumulator z pojazdów specjalnego przeznaczenia, oczywiście oryginalny balanser został zdemontowany i założony JK. Oryginalnie przewody od balansera do ogniw były od 15 do około 100cm. Montując ten akumulator już jakiś czas temu, także miałem dylemat czy ciąć przewody na miarę, ale zostawiłem oryginalne przewody z akumulatora, przerobiłem tylko wtyczkę aby pasowała do JK. A że posiadam przyżąd pomiarowy mieżący z dokładnością 0,2 mV testowałem napięcia poszczególnych ogniw i na przestrzeni czasu zawsze wyniki się zgadzały z odczytami z balansera w aplikacji, oczywiście balanser był wcześniej dokładnie wykalibrowany. Sprzęt pomiarowy posiadam w związku z wykonywanym zawodem. Także takie gadanie tylko mąci ludziom w głowach i póżniej wiszą takie makarony przy tych ogniwach co stwarza tylko niebezpieczeństwo przypadkowego uszkodzenia.
@ZeptoBoxpl źle wypadasz w tym temacie, nawet jeśli masz racje to sam szkodzisz swoim twierdzeniom. Z punktu widzenia widza wszystkich próbujesz zakrzyczeć i każdego dyskredytujesz, nikt nic nie rozumie, nikt się nie zna. Strasznie cie podpalił ten temat magazynu marko. Tak szczerze nie rozumiem tej krucjaty, każdy ma swój rozum i niech sam ocenia kto ma racje, po co ci udowadnianie za wszelką cenę że masz rację?
Bo to wojna ! Lobbystów i ich paki z ludźmi którzy chcą tego komfortu ale bez 200 % marży , którzy uważają że technologia i wiedza tego swata jest dobrem wszystkich ludzi a nie tylko garstki nieudaczników którzy tak naprawdę chcą resztę kontrolować i sprzedawać ich najlepsiejszą chińską technologie !!! Tylko zapominają o tym że tylko dzięki takim otwartym ludziom jak Marco te ceny ciągle spadają ... Polak potrafi se da radę ...
Panie zepto podlacz sobie tą żarówkę do głowy i zobaczco się stanie
@@zatopzatop6118 Raczej nawet nie zacznie żarzyć.
Mina Maćka podczas wypowiedzi Zepto mówi sama za siebie...
Chciał się człowiek czegoś dowiedzieć ... a tu wyszły "Trudne sprawy"... 😂
Kogoś technicznego byście Panowie mogli doprosić i nieco bardziej nad kulturą wypowiedzi panować 🤭
Panie Waldku "Zepto" jesteś niekonsekwentny. Każesz czytać kartę katalogową ogniw i traktować ogniwa jak każe karta katalogowa a następnie mówisz że nie trzeba tego robić. Te cele w czarnych i żółtych obudowach NIE WOLNO kłaść na boku bo one mają w sobie płynny elektrolit. Kładzenie takich cel jest zabronione i nie przestrzeganie tego zakazu skutkuje utratą gwarancji.
Dokładny pomiar napięcia ( lepszy niż 20mV) ogniw jest niekonieczny gdy balansowanie odbywa się na końcu zakresu napięcia cel, gdy charakterystyka jest o największym pochyleniu. Gdy balansujemy w miejscu płaskiej charakterystyki to wtedy ma znaczenie jak dokładnie mierzymy napięcie. Jednak w tym płaskim miejscu nie powinno się balansować cel LFP.
ale przecież co niektórzy to balansują w całym zakresie napięć.
@@bartoszskowronskino to robią to źle, nie balansuje się cel LFP w środkowym zakresie ponieważ mają zbyt płaską charakterystykę napięciową.
@@bartoszskowronski To jest błędne działanie dla cel LFP. Charakterystyka w środku zakresu jest zbyt płaska aby była reprezentatywną informacją o SOC.
Inaczej jest z celami Li-ion ale i tych balansowanie w całym zakresie nic nie daje.
@@marek_pl Czy dobrze rozumie koncepcje dodania bocznika aby prawidłowo mierzyć SOC w całej baterii. Trzeba zliczać energie ładowania i konsumpcji.
@@awerskto Bocznik stosowany jest aby znać dokładnie SOC całego magazynu. Mierzy on przepływ energii w obie strony.
Balansowanie cel w magazynie robi się na podstawie ich napięcia. Cel LFP nie da się balansowac mierząc napięcie w płaskiej części charakterystyki tych cel bo SOC cel w tym zakresie jest niedokładnie reprezentowane przez napięcie celi. Dlatego powinno się je balansować gdy napięcie cel osiąga punkt w którym charakterystyka zaczyna gwałtownie rosnąć. To się nazywa TOP BALANCING.
No to teraz by pasowało abyście wy zrobili film jak ustawić np JK bms. Jakie ustawienia do life 280Ah. Oraz budowa od podstaw takiego magazynu. Chciałbym bym zobaczyć jak wasze siły to robia.
Cele LFP maja bardzo płaską charakterystykę. Balansowanie poniżej 90% naładowania nie ma sensu bo napięcie w zakresie płaskiej charakterystyki nie reprezentuje stanu naładowania cel. Przy tym samym napięciu w płaskiej części charakterystyki stan naładowania może się różnić nawet o 20%.
Wojny magazynowe 🤣
Ja walczyłem z nimi 9 miesięcy w końcu się udało, jeżeli chodzi produkcję roczną to mój trzeci rok był najlepszy.
Waldek ja to jestem ciekaw jak wyjadą na jaw twoje wiadomowci do innych uzytkownikow zeby skompromitowac Marko pamietaj w internecie nic nie ginie😂😂😂
Pozdrawiam !
Pozdrawiam
Co do wpływu długości(rezystancji) przewodów pomiarowych na odczyt napięcia - proponuję zmierzyć miernikiem napięcie akumulatora, a następnie zrobić to samo ale przez rezystor 1000 ohm(wpinając go w szereg i symulując kilometry przewodu), i co??? I POMIAR BĘDZIE NIEMAL IDENTYCZNY!! Jak to możliwe Waldku?!
Waldemar, niestety błądzisz gdzieś pomiędzy elektroniką a elektrotechniką, mylisz obwody wielkiej częstotliwości z obwodami prądu stałego, nie bardzo odróżniasz indukcyjność od rezystancji...
A pomiar napięcia przez bms naturalnie odbywa sie bez płynącego prądu balansowania w obwodzie pomiarowym, innej możliwości nie ma, nie miałoby to żadnego sensu, no chyba nie podejrzewacie konstruktorów bmsow o brak elementarnej wiedzy...
@@przemogsm5573 Waldek nie zna rozwiązań w Bms-ach różnych producentów. W kilku aspektach w tym materiale nie ma racji, bo pomija pewne szczegóły. Wg mnie JK nie zna wcale.
no ja właśnie jego cała argumentacja na tym się opiera. że pomiar odbywa się podczas balansowania. ja tam bym się nie zdziwił że takie numery noname z certyfikatem CE (china export) mogą odwalać.
jesteśmy świetni w mitologii jak np że jak dasz akumulator do samochodu 200ah zamiast 50ah to on się nie naładuje. A jedynie co może zrobić to spalić alternator (jak źle zaprojektowany) przy całkowitym rozładowaniu akumulatora.
A mit o nie doładowaniu wziął się jeszcze z czasów nie wydajnych prądnic które i tak nie były w stanie naładować(a nawet utrzymać stanu naładowania) małego akumulatora podczas używania świateł radia ogrzewania szyby i wentylatora. jak było w pierwszych maluchach.
I co niektórzy myśleli że remedium na za słabą prądnicę jest większy akumulator.
Jak robisz sobie sam i masz ubezpieczeni od wszystkiego to nie potrzebujesz żadnego certyfikatu specjalnego. Bo wyłączenie ubezpieczyciela jest tylko wtedy gdy wykaże ci rażącą niedbałość czy celowe działanie. Więc to ubezpieczyciel musi wykazać że tak się stało a nie od Ciebie żądać dowodów że tak się nie stało. Więc jak masz chociażby zdjęcia z budowy gdzie widać że zrobione zgodnie ze sztuką i działał sobie już poprawnie rok, to winą pożaru może być tylko awaria jakiegoś elementu niezależna od ciebie.
Nie jest tak jak piszesz 🎉
@@radekwoffgrid6872Wszystko zależy od twoich warunków ubezpieczenie to raz. Dwa to czy ubezpieczyciel jest uczciwy czy nie, jak nie to i tak musisz iśc do sądu bo zawsze cię oszuka jak tylko mu na to pozwolisz.
Kolejny który nie radzi sobie z krytyką ...tak samo z dyskusją...
Dwie uwagi: 1- drugi rozmówca nie otrzymał odpowiedzi na pytanie odnoście różnych długości ścieżek na płytkach drukowanych, dostępnych w gotowych obudowach DIY. Wiedziałem, że ukręcą Panowie łeb sprawie. 2- jak przekłada się ten magiczny nacisk 300 kg, na moment obrotowy śruby na gwincie M10? Oto jest pytanie, Panie Wawer!
@@pancerowany2008 to są pojedyncze Nm… dla M8 wychodziło około 2,5 Nm.
Waldku z PCiPV kiedy zatem będzie materiał jak zbudować bezpiecznie magazyn? Skoro tak wiele błędów można wykonać to wolałbym zamiast reklam rowerów zobaczyć filmy jak budować i na co uważać.
@@Rico_00777 Ja Tobie odpowiem. Nigdy nie będzie takiego materiału.
W sumie to masz rację.
Nigdy nie będzie bo nie może takiego być !
Co by się stało gdyby był taki materiał a np .przysłowiowy kowalski by taki materiał źle zinterpretował ? Albo by zaoszczędził i zrobić z gorszych półproduktów Do kogo by były pretensje ??
😊
@@radekwoffgrid6872 Tak właśnie jest. Jest zbyt wiele zmiennych.
Sami wydaliscie na siebie wyrok hahahha
A to czemu…
Zeptobox oglądałem końcówkę live
I twierdzisz że lepszy jest magazyn kupiony od producenta gotowy niż złożony z podzespołów jeżeli się zrobi tak jak powinno być to ten i ten będzie działał .
Podam ci przykład inny dlaczego nie kupiłeś oryginalnego generatora wyprodukowanego przez firmę tylko zrobiłeś z silnikiem od tico tak zwana samoróbkę ?
Ten i ten będzie działał
Pozdrawiam
Słowo klucz „tak jak powinno”. Jaki jest procent ludzi którzy sami to zrobią dobrze? A ile będzie takich co:
A - zrobią sobie krzywdę
B - zepsują te podzespoły które kupili
C - kupią jakiś badziew bo wybiorą „nieodpowiedniego Pana chińczyka” na ali?
We wszystkich 3 przypadkach oberwią magazyny jakie to niebezpieczne, drogie i w ogóle do śmieci.
moje 3 grosze odnośnie dyskusji z BMS/balancerami:
długość kabelków ma/nie ma znaczenia:
1. nie ma: gdy wiemy ze rezystancja wew voltomierza w bms jest w MegaOhmach, i nie ma balancera, albo jest balancer ale jesteśmy w 100% pewni (przeanalizowałeś kod źródłowy bms-a/przesiedziałeś godzinami przed oscyloskopem analizując wszystko co się da) że ZAWSZE PRZERYWA balansowanie WSZYSTKICH cel na czas pomiaru (i przed pomiarem przynajmniej kilka sekund na stabilizację napięć, a w każdym cyklu powinien zrobić przynajmniej 2pomiary w odstępie 1s i nie mogą się jakkolwiek różnić)
2. ma znaczenie: gdy jednak punkt wyżej niespełniony. A kto wie co jest w taniej chińszczyźnie, a dioda mi pokazuje co on robi. taa..... jasne mnie nie przekonuje. (więc tylko gdy renomowany producent bms powie że długości kabelków nie mają znaczenia bym się odważył na różne długości).
(napięcia dla idei bez przełożenia do rzeczywistości zakres pracy mojego ogniwa 2.8V-3.6V)
balancery pasywne tylko marnują energię. więc ważne jest aby były ustawione na czas balansowania w napięciu gdy ogniwo najdłużej przebywa np aby balansował tylko pomiędzy 3.15-3.30V
ponieważ:
zakładając mamy pakiet 2s z ogniwa 10ah i 100ah i przy pasywnym balancerze mamy tak:
napięcie 2.8V na obu ładujemy
po chwili
na pierwszym 3.6V na drugim 2.85V i balancer rozładowuje/marnuje dodatkowe 90ah pojemności na pierwszym ogniwie aby naładować drugie ogniwo do pełna.
potem rozładowujemy napięcie startowe na obu 3.6V
po chwili na pierwszym 2.8V na drugim 3.4V i zostawiamy w stanie rozładowanym
balancer rozładowuje 90ah na drugiej celi aby wyrównać napięcia.
aktywny balancer przynajmniej nie marnuje energii 2x (raz podczas ładowania drugi podczas rozładowywania) a przerzuca tą energię podczas ładowania ze słabego ogniwa do mocnego skracając czas ładowania. i podczas rozładowywania podładowuje słabe ogniwo kosztem mocnego zwiększając czas pracy na baterii.
dlatego zakres napięć pracy balancera powinien być stosunkowy wąski i na takim napięciu na którym nam najbardziej zależy.
1. Przy odbiornikach tylko z kontrolą napięcia rozładowania jak np w zabawkach RC balansowanie powinno być rozładowanej baterii np 2.8V (wtedy 2.8V mają wszystkie cele a po naładowaniu najsłabsza cela ma 3.6V a reszta np 3.4V)
2. Gdy akumulator przebywa głównie w 50% stanu naładowania (wtedy optymalnie aby każda cela starzała się proporcjonalnie tak samo) balasowanie w okienku 3.15-3.35V. wtedy jak się rozładuje to najsłabsza cela będzie mieć 2.8V a reszta 3.0V, a po naładowaniu najsłabsza będzie mieć 3.6V a reszta 3.4V.
2a. na 50% naładowania w okienku 3.15-3.35 gdy ciągle ładujemy i rozładowujemy całą baterię. ponieważ efektywna pojemność baterii to pojemność najsłabszego ogniwa czyli ono i tak zawsze wykonuje cały cykl.
(ważne wtedy jest aby podczas ładowania WSZYSTKIE cele osiągnęły napięcie 3,36V JEDNOCZEŚNIE gdy to nie następuje zwiększyć widełki, gdy podczas ładowania jednoczesne napięcie jest już przed 3.25V zmniejszyć widełki)
(chodzi o to aby jak najwięcej cel przebywało w optymalnym napięciu jak najdłużej się da)
Balansowanie cały czas, powoduje że pozostałe cele również robią cały cykl zamiast np 80% i szybciej się zużywają (czego wtedy nie zauważymy bo wszystkie będą się zużywać jak najsłabsze ogniwo robiące pełne cykle, zamiast się cieszyć że padła tylko jedna cela padną wszystkie jednocześnie)
3. balansowanie na 100% stanu naładowania 3.6V. Na ładowaniu baterii na ładowarce bez bms? ale takich wariatów to chyba nie ma? (albo nie ufamy bms-owi że wyłączy ładowanie gdy napięcie na jednej celi zostanie przekroczone)
4. cały czas gdy potrzebujemy absolutnie każdy gram pojemności i mamy wydajny balancer AKTYWNY.
aktywny balancer pracujący cały czas, trochę (w rzeczywistości poniżej 1%) zwiększy pojemność użytkową baterii powodując szybsze zużycie cel będących w lepszej kondycji (bo one również będą robić 0-100% tak jak najsłabsze ogniwo mimo wszystko to robi).
Masz rację. Kiedyś też pisałem dużo. Na dzień dzisiejszy uważam że nie warto. Myślę, że kiedyś dojdziesz do tego samego wniosku.
@@ElektronikMirek1976 mnie się czasami chce wykład robić gdy:
1: jest szansa że autor kanału/jego gość/autor komentarza, przeczyta. albo:
2: dotrę do sporej liczby ludzi (czyli jak jeszcze nie ma dużo (pow 100) komentarzy i że mój komentarz będzie wysoko na liście najpopularniejsze.
3: nie dyskutuję z fanatykami. Jedynie próbuję pokazać ich fanatyzm szerszej publiczności, bo fanatyzm jest nieuleczalny. (w tym przypadku tego tu nie ma)
co sądzicie o litowo itrowo fosforanowych bateriach ?
??? lifepo4 / lithium iron phosphate??? przecież oni tylko o takich gadają praktycznie.
@@bartoszskowronski Li FeYPo4 produkowane są przez Winston Thunder Sky. Ich zaletą jest to że można je ładować do -45C.
a co odnośnie długości kabla a jego przekroju ????????
widziałem jak montują pracujące klemy na ogniva polski producent kazda klema jest fabrycznie zagięta z rezerwą i pozwala to na puchnięcie ogniw bez awariii
Bylo by latwiej z tymi kabelkami gdybym rozroznial kolory...
Przykro mi Waldku, ale tragiczny materiał. Brak konkretów, bzdury i machanie łapami.
Magazyn to nie żadna czarna magia. Trzymać się zasad i zdrowego rozsądku.
co do dokładności urządzeń pomiarowych to widać że są co nie wiedzą że jest różnica pomiędzy powtarzalnością pomiaru a dokładnością pomiaru.
Z zasady pomiary są bardzo powtarzalne nawet na najtańszych urządzeniach (weź metalowy pręt, wystrugaj sobie centymetrową podziałkę z oka, i 100x zmierz szerokość karty kredytowej, 100 razy uzyskasz identyczny wynik który będzie w granicach błędu dokładności tego urządzenia)
to że urządzenie ma dokładność 5% a zakres pracy od: minus 250st- plus500st,
to oznacza że to co tym zmierzyłeś 100x (otrzymując zawsze ten sam wynik) jest widełkach +-5% od rzeczywistości.
Tyle że jak będziesz mierzył w +500st to wynik będzie zaniżony o 5%, a jak w minus 250st to wynik zawyżony o 5%
(w przypadku twojego metalowego pręcika rozszerzalność temperaturowa rozciągnie/skurczy ci odległości na twojej podziałce, co powoduje błąd pomiarowy urządzenia pomiarowego).
Widać kto miał miernictwo w szkole 😉
@@lukezenon metrologia tak dokładnie, 1 rok studiów na polibudzie.
Mistrzowie a gdyby tak przelutować te kabelki na 2,5kwadrat to na odcinku metra chyba by wyeliminowało spadek nap przy nap 3,2V. Czy nie tak???
@@cypoo27 to nie jest tak jak myślisz.
A gdzie byś je wlutował 😮
Nie ma takiej potrzeby. U mnie 2 magazyny po 15kWh działają z JK ponad 2 lata i żadnych problemów nie mam.
Witam i pozdrawiam Was serdecznie 🙂🙃
Co Panowie tacy najeżeni na Blondyna. Chyba że uprawiacie kryptoreklamę? Bo teraz mam ochotę wejść na Jego kanał.
Tu nie jest mowa o blondynie. Chodzi o kanał Marko.
Było o jednym i drugim. Pozdro
@@krzysztofkrajewski2399 a to już chyba nie dotrwałem😉
troche klatkuje
hopy a co o tym sądzicie: ruclips.net/video/PHxi5oOtsSo/видео.html - prawda ?
będzie działać ale sensu w tym nie widzę. no spalanie oleju do podgrzania wody woda się gotuje może wylecieć przez dyszę w zwęrzcze vertuliego czy jak mu tam było zasysając(i ochładzając) powietrze/płomienie z paleniska poniżej. taki psełdo palnik.