Magas-Tátra 4. - A Kárpátegyesület 150 éves jubileuma

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 окт 2024
  • Miután a touristika elfoglalta egész nyugoti Európát, vonzatva a nagy ívalakban elhúzódó Kárpátok, - főleg pedig „Európa gránit viharoszlopa“, a Magas Tátra által, kelet felé is elterjedett. A kelet pedig tárt karokkal fogadá a touristika eszméjét, s annak apostolait Szent István koronájának országában. A külföldi vándorok méltó fogadtatása, s a belföldi természetkedvelők szervezett egyesülése céljából megalakult a „Magyarországi Kárpátegyesület“. A természet szépségei élvezetének előmozdítása, a Kárpátok természeti nevezetességeinek felkutatása, s megismertetése képezték az alapítók eszményét.
    Lám, nemcsak a Hazajáró végtelen útja indult a Magas-Tátrából, de a szervezett magyar turistaság is. Éppen 150. születésnapját ünnepli a Magyarországi Kárpát Egyesület, ami remek alkalmat nyújt, hogy visszatérjünk a Kárpátok legmagasabb hegyormai közé, s együtt ünnepeljünk a világ hetedik, s hazánk első turista szervezetével. Mert Trianon és a kommunista feloszlatás megszakították ugyan az egyesület működését és tátrai kapcsolódását, de az utódok újult erővel éltetik tovább az alapítók eszményeit idefent, a „haza legmagasabb oltárán.”
    Vihodnáról indulunk, hogy Vázsec után már a Csorba-tó partjáról tegyünk körtúrát a Mlinica-völgyön felfelé, majd a Lorenz-hágón átkelve a Furkota-völgyön lefelé. A Tarajkán újraavatjuk a Szilágyi emléket, Ótátrafüreden megüljük a Kárpát Egyesület 150 éves születésnapját, majd Alsóerdőfalva után a poprádi Kárpát Múzeumban kiállítással emlékezünk az elődökre. Kakaslomnic érintésével Matlárházáról indulva másszuk meg végül a Fehér-víz-és a Zöld-tavi-völgyön keresztül a Magas-Tátra legkeletibb ormát, a Fehér-tavi-csúcsot.
    A "Hazajáró" hétről-hétre bakancsot húz és nekiindul, hogy keresztül-kasul bebarangolja a Kárpát-medence varázslatos tájait és megismerje hazánk természeti- és kulturális értékeit, történelmi emlékeit és az ott élő emberek mindennapjait. Erdélyben, Felvidéken, Kárpátalján, Délvidéken, Muravidéken, Őrvidéken és belső-Magyarországon hol gyalog, hol szekérrel, kerékpárral vagy kenuval halad vándorútja során. A Kárpátok fenséges gerinceitől, várromokon, apró fatemplomokon és véráztatta harcmezőkön át, patinás városokig - megannyi magyar emlék kíséri a "Hazajáró" soha véget nem érő útját.

Комментарии • 7

  • @margitgolenyak7970
    @margitgolenyak7970 Год назад +3

    Csodálatos videó, mint mindig, köszönöm.

  • @SalaKaland
    @SalaKaland Год назад +2

    De gyönyörű! Most vagyok erre motorral. De szeretnék vissza jönni egyet túrázni!
    A karonatemetőben jártam !!!
    Üdv Nektek! Sala

  • @arpadorban1678
    @arpadorban1678 9 месяцев назад

    ❤❤❤❤❤❤!

  • @almosbarocz9259
    @almosbarocz9259 Год назад +1

    Mikor készültek a felvételek? Szeptember elején jártam a Tarajkán és nem láttam a Szilágyi Dezső domborművet.

  • @bendokenagy3371
    @bendokenagy3371 10 месяцев назад

    A gyermekkorom nyarait itt töltöttem. Minden csúcsát ismerem ma már nagyon ritkán járok arra csak távolról látom a vonulatait ha haza megyek köszi jó volt újra látni.

  • @erteesiak2
    @erteesiak2 2 месяца назад

    this is not lorenz-hago (bystry przechód in Polish), this is bystra lavka (bystra ławka in Polish) - southern from lorenz-hago