Fonográf 2018. február 16. válogatás

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 окт 2024
  • A Fonográf az egyik legjelentősebb és legsikeresebb magyar rockegyüttes volt, mely az 1970-1980-as években működött. Legismertebb tagjai Szörényi Levente, Bródy János és Tolcsvay László voltak. Zenéjük kapcsán egy hetvenes évek végi reklámkampány miatt a country rock-ot szokták emlegetni, de valójában a kor szinte minden zenei irányzata hatott rájuk. Különösen a hard rock és a progresszív rock ízei mondhatóak még erősnek.
    A fonográf (görög szó, magyar jelentése: hangíró) az első olyan hangfelvételre és lejátszásra is alkalmas készülék volt, mely a gyakorlatban is bevált. Thomas Alva Edison találmánya volt, 1877-ben készült el az első működő készülék. A különféle harangjátékok, zenélődobozok, gépzongorák már korábban is képesek voltak hangokat, vagy akár összetettebb dallamokat visszaadni, de a fonográf megjelenéséig valós hangok rögzítésére és visszajátszására nem volt lehetőség.
    A fonográf és a hozzávaló henger használatának évtizedei alatt számtalan fejlesztésen ment át. Az első készülékek még csak néhány szó alig érthető rögzítésére voltak képesek, az utolsó műsoros hengerek négy percnyi, akkori szinten jó minőségű zenét tároltak. Készültek miniatűr, beszélő babákba szerelt fonográfok ugyanúgy, mint asztali, vagy nagy méretű álló készülékek.
    A gyakorlatilag bármilyen lemezjátszóval lejátszható gramofonlemezekkel szemben a fonográfhengerek lejátszására semmilyen modernebb eszköz nem szolgál.
    A zenekar 1973 szilveszterén alakult. Nevét az Illés-klub újságjának címéről kapta, melyet Bródy János szerkesztett. A csapat tagjai korábban az Illés, illetve a Tolcsvayék és a Trió együttesben játszottak, vagyis a Fonográfot joggal mondták supergroupnak. Első albumuk Szörényi Levente Utazás (1974) című szólólemeze, melyen már a Fonográf-stílus minden eleme megtalálható: countryrock, hard rock és progresszív elemek, bonyolultabb dalok, nagyívű gitárszólók, tökéletes vokál és hangszeres játék. A zenekar hivatalosan soha nem oszlott fel, noha 1984-ben megtartották a búcsúkoncertjeiket. Erre jó példa az, hogy még Bródy János 1989-es lemezét is a Fonográf rögzítette. Halász Judit 1991-es albumánál minden tag közreműködött, még Szörényi Levente is szerzett rá zenét Csoóri Sándor "Pap-vihánc" című versére.[1] Az együttes összetétele fennállása alatt nem változott:
    Szörényi Levente - gitár, mandolin, hegedű, billentyűs hangszerek, ütőhangszerek, basszusgitár, ének, zeneszerzés, szövegírás
    Bródy János - pedál steel gitár, furulya, gitár, billentyűs hangszerek, ütőhangszerek, zeneszerzés, szövegírás
    Tolcsvay László - billentyűs hangszerek, gitár, bendzsó, szájharmonika, furulya, ütőhangszerek, dob, ének, zeneszerzés, szövegírás
    Móricz Mihály - gitárok, mandolin, billentyűs hangszerek, ütőhangszerek, ének, zeneszerzés, szövegírás
    Szörényi Szabolcs - basszusgitár, billentyűs hangszerek, ütőhangszerek, ének, zeneszerzés, szövegírás
    Németh Oszkár - dob, ütőhangszerek, ének, zeneszerzés, szövegírás
    • Fonográf- A szombat es...
    • Fonográf- Élsz valahol
    • Video
    • Video
    • Video
    www.jegy.hu/ve...

Комментарии • 11

  • @palsarkany6105
    @palsarkany6105 6 лет назад

    Köszönet a feltöltésért! Sajnos nem lehettem ott....

  • @richardszepesi2447
    @richardszepesi2447 6 лет назад

    De kár, hogy nem lehettem ott! Imádom a mai napig! Köszönöm ezt a hihetetlenül precíz leírást! Én például nem tudtam, hogy Levente billentyűzött is. Többek közt az ő zenéjükön nőttem fel, és tanultam meg mindazt, amit ma -talán- tudok a zenélésről. A Jóisten tartsa meg őket még sokáig egészségben!

  • @peterhrncirik9171
    @peterhrncirik9171 6 лет назад

    ott voltam személyessen,gyonorú volt!!!!ELJEN A FONOGRáF!!!!Péter Szlovákábol

    • @babca1234
      @babca1234  6 лет назад

      Nagyon szuper koncert volt, tényleg! Köszönjük!

  • @petzgabriel9289
    @petzgabriel9289 6 лет назад

    Reméljük, igaza lesz Bródynak, amikor a végén azzal búcsúzott, jövőre találkozunk !!!

  • @laszlonagy466
    @laszlonagy466 6 лет назад

    Ne felejtsük el, hogy az Illés után jött a "KITT" egylet (Koncz, Illés, Tolcsvayék és a Trió), majd ebból a felállásból alakult ki a Fonográf (Hej, régi Budai Ifjúsági Park). A parkot és a fiatalságomat is visszasírom)

  • @istvangorog244
    @istvangorog244 6 лет назад

    Szerencsés aki ott volt, a bengàzer volt vajon műsoron?

    • @gergelyvass2740
      @gergelyvass2740 6 лет назад

      Nem játszották.

    • @babca1234
      @babca1234  6 лет назад

      ruclips.net/video/G0L8_r7xH9g/видео.html :) itt van

    • @Hzoltan78
      @Hzoltan78 5 лет назад

      Lófaszt! A Jelenkorból nem tudnak játszani, túl progresszív!!! Talán egyet...

    • @adamdarida960
      @adamdarida960 5 лет назад

      Be volt ígérve a Bengázer, legalábbis egyes zenekari tagok előzetes nyilatkozataiban volt rá utalás, de végül mégse játszották. Állítólag Levente meg volt fázva, elképzelhető, hogy ez az oka annak, hogy pár nehezebben énekelhető dalt végül kihúztak a dallistáról.