"V pripade jakehokoliv poskozeni rukojeti... prejetim vozidla, ohorenim ohnem a jiny veci, co vojak dokaze... Byste se divili, co dokaze vojak s rukojeti noze udelat..." Me rozsekalo. Parada!
Super video. Pan kaplan je veselý člověk a myslím si, že je na správném místě. A velitel taktéž. Měl jsem tu čest se sním potkat osobně a vím že je na to nejlepším místě.
Zdravím Chrudimaky, Charon je podle mě naprosto dokonalej nůž, tvarem plus použitými materialy 👍 pana kaplana jsem potkal osobně, vezl jsem mu ocel na nožíky ✌️
Pánové jsou brutálně vtipní. "Je dělnického původu...". "Cháron je taková postavička...". "Přesně tuto délku. To je šestnáct centimetů a nějaké drobné...".
Blahopřeji.Fakt dobré super video a nuž Charon je super.Jsem ze staré školy tak pro mě Uton je moje vzpomínka na vojnu i sám ho vlastním a nedám na něj dopustit.Ale chtěl bych vlastnit i tento nuž Charon.At dobře slouží a hlavně dlouho.Fandím i vám kluci.Jste fakt ELITA
Děláte to dobře 👍 Video je vtipné a krásně ukazuje rozdíl mezi noži. A hlavně je vidět že je to autentické. Za mě by klidně mohlo být i delší a více informací o noži. Což není kritika ale jen touha po informacích 😃
Super video, palec nahoru! Respekt oběma akterům, možná položím hloupý dotaz, nicméně nebyla v případě "survival-EDC" nože vhodná konstrukce "fulltang" - vycházím pouze ze zkušeností z našich hor a lesů, nicméně je dle mého názoru "nejvojákuvzdornější"...Čest vaší práci a těším se na další videa. :-)
Rozumíme vašemu dotazu, ale ono dost záleží na profilu trnu. Na první pohled to nevypadá (vlastně to nevypadá vůbec, není totiž vidět a výkresy samozřejmě neukazujeme), ale ten náš trn je dost masivní, a to zejména v "sekací ose". Ten nůž má za sebou 20 let provozu, tudíž přesně víme, kde jsou jeho silná a slabá místa. Ta slabá jsme odstranili, ale tohle nebylo jedno z nich. Další video zvažujeme i výrobním procesu, tam uvidíte víc ;-).
@@43vysadkovypluk Děkuji Vám moc a je mi jasné, že to mistrovské dílo je už vychytané k dokonalosti, byl to pouze dotaz... A nesmírně si vážím Vaší odpovědi, upřímně jsem odezvu nečekal. Děkuji Vám a mnoho úspěchů do budoucna! :-)
Vyborne video, diky za ne. Pan kaplan je sympatak. Zajimava by byla i reportaz o vyrobe toho noze, pokud to neni tajemstvi, nebo alespon prohlidka dilny.
Fascinuje mně TYKÁNÍ vojáků AČR, i když vím, že ve službě je to jiné. Ale přesto cítím, úplně jiné vztahy, ve SVOBODNÉ armádě, nežli za mé ZVS - jsem ročník 1941.
Video pěkné. Pobavilo. Pánové jsou veselá kopa, o tom žádná :-) Teď jen otázka, zda je to vše myšleno vážně. Ten nůž na mě trochu působí jako parodie na nůž. Použitá ocel fajn, řeže to a drží to ostří. Co trochu zamakat na té rukojeti? Ergonomie? Kožené pouzdro? Co třeba kydex? Uchycení na molle vazbu, nic? Ale držím palce, věřím, že to dotáhnete a bude to fajn nůž.
Moc dobré video. Dala jsem Vám like, protože si toto video zaslouží pochvalu. A přeji veliteli a kaplanovi hodně zdravíčka a ať Vám to jde ve Vaší práci u vysadkového pluku. A ještě by mě zajímalo proč se ten nůž jmenuje Charon?
Je to postava z antické mytologie - převozník přes řeku Styx. Což tvůrcům nože, před 20 lety, přišlo evidentně jako vhodné označení pro útočný nůž výsadkářů.
Mám Váš UTON a vím, že Chárona nikdy mít nebudu, ale je to nádhernej nůž, který si zaslouží pozornost. Díky za video. Chápu správně, že nože už nedělá MIKOV? PS: Jsem strojař, takže fakt zajímavý.
Mikov je nikdy nedělal (byť z jejich stránek to tak může vypadat). Skoro 20 let ho dělal nožíř Maďarič, který teď ukončil výrobu a své nože přenechal Mikovu, avšak s výjimkou Charonu - mají to tam chybně uvedeno.
Výborně... ale zaráží mě, že takové mouchy upevnění patky a nebo problém s pouzdrem nebyl hned v úvodu odstraněn. Já, jako průměrný člověk s láskou k chladným zbraním bych věděl, kde je slabina a jak ji vylepšit. Profík na první dobrou i bez používání nože vám musí prozradit, co bude mínus při praktickém používání.
@43. vysadkovy pluk v nižších komentářích píšete že získat nůž je jednoduchý: 1. úspěšně vykonat výběrové řízení k výsadkářům, 2. splnit podmínky Doplňujícího intenzivního výcviku, 3. absolvovat Základní výsadkový kurz. A pak, po dvou letech služby u výsadkářů, výsadkář dostane tento nůž No a proto nastává otázka, jaký nůž výsadkář používá ty dva roky než tento nůž dostane slavnostně s dekretem? Nebyla by možnost porovnání onoho nože a Charona vz.20? :D
Nůž je pak příslušníkovi darován nebo je pořád majetkem AČR? Pokud je to dar, z jaké položky je pořizován a jakým způsobem je celý proces proveden, tj převod majetku na vojaka?
No já nejsem žádnej znalec, ale kdysi mi do oka padl Gerber Warrant tanto, který má celé tělo poměrně silné a rukověť tvoří 2 tvarované kusy plastu z každé strany těla, takže v případě poškození rukovětí jde nůž stále používat, popřípadě si udělat nějakou provizorní rukověť, má i zoubkové ostří, které se taky dost hodí třeba na řezání větví, kůže, nebo textilu. a celá čepel má po téměř celé délce stejný průřez, a až na konci jde do špičky, která je zároveň umístěná blíže k ose rukověti. Nevím, ten Cháron mi připadá oproti Gerberu jako kudlička k táboráku. :)
Je super, že se zde pro potřeby naší armády vyrábí vlastní nože a nedováží se odkudsi. Ale pro efektivitu výroby, či pro případné využití modernějších technologií výroby, nebylo by vhodné, je také prodávat, tedy vyrábět větší objemy? Ještě bych se chtěl zeptat, proč nemají také horní záštitu?
Vzhledem k tomu, že útočné nože Cháron byly od počátku jen pro příslušníky útvaru, tak jsme o masové výrobě nikdy neuvažovali. Pokud by byly dostupné i pro komerční prodej, tak by ztratily jeden z svých třech účelů. Horní záštitu nemají z více důvodů, ale zejména proto, že vám znemožní použití plného šavlového úchopu při použití jako útočného nože resp. jemnější práci posunem palce po horní části čepele (která je kvůli tomu u Cháronu zdrsněná.
K390 nemá chybu, když se s ní špatně zachází, tak může trpět na bodovou krozi, ale jinak je super, a v otěruvzdornosti jen ztěží hledá konkurenci (lano vypovídá za vše). Obdivuji, že tam kde je to třeba, byl zvolen takovýto přístup výběru. Akrát nevím jestli je dobrý nápad srovnávat s pérovinou, ta je primárně určena pro dosažení maximální houževnatosti, a na prasácké zacházení, nevyštipování, snadno se brousí, ale nedrží ostří jako nástrojové materiály.
Porovnávají holt dvě verze jednoho nože... Kdyby kromě řezných vlastností a výdrže ostří zkusili s nožema zapáčit, vsadil bych si na pérovinu. Na druhou stranu chápu, že s nožem téhle velikosti voják prostě 99% jen řeže, a tak je to pro něj základní očekávaná vlastnost.
S pérovinou (14260) jsme srovnání provedli proto, že z ní byl onen nůž dvacet let vyráběn. Jiná možnost vlastně nebyla. Útočný nůž Charon byl totiž vždy vyráběn z oceli 14260 a teď nově K-390 (pokud nepočítáme prototypy, kdy jsme jeden vyrobili i z oceli N690).
Pěkně řečeno, voják se k probodnutí nepřítele nožem dostane jen zřídka, snad vůbec. Tedy i vojenský nůž je v první řadě pracovní nástroj. To opakuji snad na potkání každýmu, kdo touží po "tanto" konstrukci (snad kuli lepší penetraci do materiálu) - Je to moderní a vizuálně lahodí oku, ovšem v praxi nepoužitelné. No stejně jako zuby pro řezání lana, kdy majitel přijde nejen o velkou část fasety ale nůž má při řezání tendenci vykroutit zápěstí vlivem delší páky. Myslím, že to noži hodně prospělo. Jsem zvědavý, jak bude K390 náchylná na vyštipování ostří. Už jsem viděl vojáky s nožem hrabat ohniště či nesmyslné páčení se zapíchnutou špičkou nože do "čehokoli". Snad se k noži budou kluci chovat opravdu jako k noži (přeci jen to je takovej vojákův napůl talisman) . Lidi už jsou dneska zblblý dokumentama typu Ultimate Survival a od nože očekávají nadpřirozené schopnosti. Nezjistili jsme na kolik HRC je čepel zakalena. Povrchová úprava zůstala pravděpodobně stále DLC.
Kalíme na 61 +1 HRC (ve videu to krátce zaznělo). Povrchovou úpravu DLC jsme zkoušeli u prototypu, ale výsadkářům se moc nelíbila (vypadá trochu jako teflon na pánvi). Zůstali jsme proto u brynýrování. Není sice tak odolné, ale dá se obnovit (což u DLC u nože tohoto typu nejde).
@@43vysadkovypluk Ano po patnácté minutě je to zmíněno. Nedával jsem pozor, děkuji. Pan nadporučík Novotný má dobrý smysl pro humor, pěkně se to poslouchá. Hezké video.
Video je pěkné, ale chybí mi tam jedna důležitá část co se nožú týká a to je broušení. Je skvělé mít nůž perfektní tvrdosti co dlouho drží ostří, ale takový nůž se daleko hůře brousí ( v polních podmínkách) Jasné, že v dílně, nebo doma si dáte čas s perfektním dobroušením, ale co v terénu? V tomhle ohledu by určitě stará dobrá 14260 vyhrála.. :)
Vidíte sám ten ohromný rozdíl v otěruvzdornosti mezi K-390 a původní 14260. Filosofie současného nože tedy je, že ho prostě při akci (několikadenní) brousit netřeba a lze jej v klidu nabrousit po návratu na základnu.
Blbost,pocitat s tim ,ze proste po par hodinach max.dnech ulozite prdel na zakladne datesi papani,sprchu a nabrousite kudlu je zcestna a ukazuje totalni ztratu soudnosti...nuz co si clovek nenabrousisam je tupy nuz a tupy nuz je na hovno
Hoši většinu videa plkají o postavičkách tvarech a kdo ví o čem, ale to nejzásadnější totiž materiál ze kterého se nůž vyrábí což je naprosto nejdůležitější věc (vše ostatní hraje až druhé a třetí housle). Probírají hodně na okraj a ještě ne moc obratně.
Brousíme je pod vrcholovým úhlem 35 stupňů na brusné soupravě české firmy KMFS od 240 do 3.000 grit hrubosti. Od hrubých diamantů, před vodní kámen až po vytažení kůží.
Tak jsem se chtěl zeptat, kde se dá nůž zakoupit a po přečtení komentářů jsem zjistil, že bych musel být výsadkářem...no zůstanu i nadále jako vojín v záloze z dob ČSLA 😅..přeci jen už jsem starší ročník.A video je super udělané.
pokud je mi známo, tak bohužel nožíš Maďarič předal výrobu svých nožů mikovu www.mikov.cz/rsc5419371-mikov-bude-pokracovatelem-lubomira-madarice no a v sortimentu pro civilní trh je bejby verze Charona a to nůž Praktik (má kratší čepel i ručku pokud se nepletu) www.mikov.cz/z35521-nuz-praktik ale já osobně jsem u mikova hodně skeptický co do kvality zpracování (vlastní zkušenost, ovšem né u zakázkového nože, ale luxusnější verze seriového nože)
@@OFPruzkumnik Pan Maďarič skutečně předal veškerou výrobu do rukou Mikovu. Avšak s výjimkou právě Charona. Na webu mají chybu - vzali to prostě šmahem. Požádáme je, aby to odstranili. Mimochodem ten Praktik nemá materiálové se současným Charonem nic společného.
Mi při testu scházelo použití závěru rujkojeti jako tlouku , chování nože s pomocí kamene ,kterým se buší na horní stranu ostří a snad i vrhání-pokud se vůbec k tomu dá použít.
Proč za mích mladých času nebyli takový důstojníci studoval jsem vojenskou školu a velitele to byla banda neschopných blbcu a to je slušně řečeno kdyby byli jako tihle dva určitě bych u armády zůstal nůž je krásný vše jak má být pro vojáka radost díky za pěkné video a ACR zdar
Ahoj všem. Malilinkatá poznámka. Kluci se fakt snaží. ALE-test je podle mne zavádějící/chybně provedený. Oba nařezávají provaz břichem nože (tj. obloukem v přední části čepele) a zde se nože velmi rychle otupí. Ale papír řežou od středu či zkraje od záštity čepele (nový model nože) resp. od místa, kde končí pilková fazeta (starý model nože). Takže při řezu papíru novým nožem (K390) - jak jsem video krokoval - se papír převážně řeže dlouhou ostří částí neztupenou o provaz/prkénko, ale u starého nože (14260) pochopitelně přední část díky pilovité fazetě je mnohem kratší a byla více využita i pro řezání provazu. Pokud by oba nože měli stejné ostří po celé délce, pak test ... budiž. Ale takto?
Mě by zajímalo jestli při seskoku má voják taky nůž upevněn na opasku čepelí nahoru? Co když zůstane vyset někde ve větvích, není tam riziko že při manipulaci nože z pochvy vypadne?
Manipulace s nožem v takové situaci by byla stejná, nijak se to neliší. Pojistky jsou na pouzdru 2. Krom toho vy takové situaci zůstane výsadkář viset v postroji pod vrchlíkem, načež sešplhá po záložním padáku. Nůž tedy v této fázi nepotřebuje.
@@43vysadkovypluk zajímavé, já jsem myslel že vysadkarsky nůž se casto používá právě k prerezani zaklinenyh popruhu někde ve stromech. Používají někteří vojáci treba záložní svicarak někde v náprsní kapse? Vysadkari luftwafe kdysi používali takzvaný gravitační nůž. Jaký je váš nazor na nej?
Líbí se mi sebevědomí pana kaplana, prý vyrábí nože Charón. Nejsem odborník ale rád mám nože. No chodím pravidelně na výstavy nožů v Brně a tam se kolem p. Maďariče setkávají milovníci nožů, vojáci a další složky. Vyrábí Bojové nože a nyní s výrobou pokračují v Mikovu viz „Zakázkové nože Lubomír Maďěrič“ na zakázku dle mjr. Hypíka pro Chrudimský výsadkový prapor. Určitě je rozvoj podle zkušeností z praxe A tak nevím jak to vlastně při vší skromnosti pane kaplane je.
Pokud jsme správně pochopili otázku, tak se ptáte, kdo ony nože Charon vyrábí. Na to je odpověď jednoduchá - je to náš tým pod vedením právě kaplana. Firma Mikov s tím nemá vůbec nic společného.
@@43vysadkovypluk To je jedině dobře. Mikov beznadějně uvíznul v první polovině devadesátek a nabízí jen zastaralé materiály v zastaralém designu, a když náhodou uklepe nějakou novinku v průměrné kvalitě, chce za ni cenu špičkového světového výrobce... Skvělé, že úpravy nože řešíte sami a to podle reálných zkušeností z užívání. V takovém případě mi není ani trochu líto veřejných prostředků. Doufám tedy že nůž si nemusíte kupovat za vlastní...
Neřezal pán vpravo na videu lano špičkou a papír středem nože? Pak bych se taky nedivil v čase 18:00, že mu to pořád řeže, když další části nože moc nepoužil. Je samozřejmě možné, že jsem přehlédl, že to pak někde zkusil papír žíznout i špičkou, ale mohl to holt ukázat víc očividně. Samozřejmě mu to lano šlo řezat očividně mnohem lépe...
Teda chlapy já ty vaše nože nechci nijak hanit, ale já už 15 let mám nůž který je ukován celí z jednoho kusu oceli a rukojet je omotaná paracordem a mám klid. Nůž je černý takže se neleskne jak psí kulky a jsem s ním spokojený. co se týká nožů se držím hesla že v jednoduchosti je genialita. Jeden kus oceli a kus provázku, víc chlap nepotřebuje...
Ani ne tak zapomenut, jen jsme ho vynechali kvůli zjednodušení, aby se v tom divák neztratil. UTON vz. 75 je totiž přímým následovníkem výsadkového nože VO-7, který ve videu je (a na něm se lépe ukazuje inspirace sovětským nožem rozvědčíků).
Nedá se koupit .Nůž si vojáci hradí sami a je vždy slavnostně předáván s dekretem. Vlastnit nůž mohou jen vojáci kteří o něj projeví zájem a mají odsloužené 2 roky u jednotky. Nůž je také patentován .
Super video, je vtipné a zajímavé. Na rovinu k noži. Je moc hezký, ale přijde mi těžký na zadek a křehký na sekání. Praxe ukáže, jestli je dobře navržený. Kůže v dnešní době na noži pro vojáka, který má být hlavně praktický, mi nepřijde jako dobrá volba. Kůže je těžká, saje vodu, mění tvar, vyžaduje údržbu. Kožené pouzdro je snad ještě choulostivější, protože může plesnivět. To je dobré pro zálesáky a ne pro vojáky. Ti potřebují všechno maximálně efektivní. Osobně mě zmlsalo kdysi Recon Tanto od CS - Aus 8A, které vážilo cca 250g a jedním sekem jsem vzal 20cm průměr vyschlý smrkový špalek bez suku. Haluze sekalo neuvěřitelně. Bylo lehoučké a chodilo mezi prsty pomalu samo. Na bojové techniky super rychlé. Kratonová rukojeť, kydex pouzdro. Déšť mě netrápil. Nulová údržba a nabrousil jsem to v pohodě, protože ideál HRC 58. Mohl jsem páčit špalky, porcovat maso i s kostmi, sekat hřebíky, dráty, prorážet kde co, protože to dalo údajně i zásobní z AK a plát neprůstřelné vesty, tak jsem to nešetřil. Jo to byla kudla. Pak jsem ji blbec prodal. Už jsem lepší nikdy nesehnal, protože se v téhle oceli už nevyrábí.:-(
Prášková ocel-je dost moderní, vysoce kalitelná, až 65r( pak se musí popustit) žádná 420 jako u Mikovu. Jen by mě zajímalo kolik je poměr trn a čepel. Nevím kolik je šířka čepele,ale když budu počítat s 3cm a z toho bude 2cm vysoké přímé ostří( duté se nepoužívá na osekání větví, když má být předností jako pracovní) tak mi vychází ,aby nůž byl plnohodnotný že v kožených kroužkách by neměl být užší pod 2cm (kravina a budete rádí když tam bude 1cm). Pak by tvrzení o tom, že nůž je převážně pracovní bylo chybné. Tento problém je stejný jako u legendárního Ka-Baru (dnes už zastaralého) kde je bohužel trn dokonce menší než 1/3 z celkové šířky a to nemají v hlavici závit, ale čep. Je mi jasné, že se snažíte přiklonit k určité tradici. Smůla je ta, že bojové a i pracovní poznatky v dnešní době jsou v konstrukci nožů někde jinde.
Krátce - druhoválečný Ka-Bar má trn jen velmi úzký, ale zejména stejnoměrně široký (je to přesný obdélník). Což logicky vytváří jeden slabý bod. To u Cháronu není. Jednak je trn výrazně širší, ale zejména se zužuje postupně, ale nerovnoměrně. Věřte nebo ne, ale ty nože se dělají od roku 2000 a tohle rozhodně není jeho slabina. S přechodem na vlastní výrobu jsme se zamysleli nad každým aspektem nože a udělali jsme dvě drobné korekce. Tahle mezi nimi nebyla, protože prostě nebyla potřeba, a to i v situaci, kdy se výsadkáři k nožům rozhodně nechovají v rukavičkách. Patentové výkresy vám bohužel neukážeme - kdybyste je viděl, hned by to bylo jasnější.
Parádní video, pana kaplana je radost poslouchat.
Vyhul kaplana
Mnohem lepší video o voj. nožích, než natočené video ze současné doby.
🤫
Musím poznamenat, že kvalita tohoto videa je fantastická. Tento fakt je dán zejména pojetím a umocněn osobností kaplana, pana npor. Novotného.
Super a padre je veselá kopa, je skvělé že naše armáda má takové lidi
"V pripade jakehokoliv poskozeni rukojeti... prejetim vozidla, ohorenim ohnem a jiny veci, co vojak dokaze... Byste se divili, co dokaze vojak s rukojeti noze udelat..." Me rozsekalo. Parada!
Super video. Pan kaplan je veselý člověk a myslím si, že je na správném místě. A velitel taktéž. Měl jsem tu čest se sním potkat osobně a vím že je na to nejlepším místě.
pekna blbost, pan kaplan reze lano spicou, ale papier opacnou castou cepele
Zdravím Chrudimaky, Charon je podle mě naprosto dokonalej nůž, tvarem plus použitými materialy 👍 pana kaplana jsem potkal osobně, vezl jsem mu ocel na nožíky ✌️
Pokud jste našeho pardeho poznal osobně, tak naprosto chápete, že jeho přínos na noži prostě musí být znát.
@@43vysadkovypluk naprostý souhlas, padre je prostě BOREC 👍🙂✌️
Moc dobré video. A sympatičtí chlapíci.Nečekal jsem to..
Opsal to tak vtipně že jsem si to musel kouknout ještě jednou protože poprvé sem se jenom smál.
Parádní video 😎👊
Bomba. Poučný a zároveň s nadlhledem podaný informace. Klobouk dolů pánové!!
Trochu mi to připomělo Horsta Fuchse :-D :-D super video a nůž ať dobře slouží
Pánové jsou brutálně vtipní. "Je dělnického původu...". "Cháron je taková postavička...". "Přesně tuto délku. To je šestnáct centimetů a nějaké drobné...".
Je znát, že nože pana kaplana baví. Moc baví. :) To mě taky, ale pan kaplan je prostě mnohem vyšší liga. Super video díky.
Výborné video, děkuji.
Skvělé video! Díky
Super materiał,fajnie popatrzeć jak wojsko testuje swoje noże. Pozdrawiam serdecznie.
Armádní unboxing videa by byla parádní :D uvést takhle Pandury nebo v budoucnu UH-1Y
s těma pandurama by to byla komedie.
ja se tech UH-1Y uz nemuzu dockat
@@vaclavkabat6358 By jim nesměla cestu skřížit fábie. :D
Blahopřeji.Fakt dobré super video a nuž Charon je super.Jsem ze staré školy tak pro mě Uton je moje vzpomínka na vojnu i sám ho vlastním a nedám na něj dopustit.Ale chtěl bych vlastnit i tento nuž Charon.At dobře slouží a hlavně dlouho.Fandím i vám kluci.Jste fakt ELITA
Skvělá práce ! Gratuluju
Krasne video, velky palec nahoru!
Skvělé!
Děkuji
Děláte to dobře 👍
Video je vtipné a krásně ukazuje rozdíl mezi noži. A hlavně je vidět že je to autentické. Za mě by klidně mohlo být i delší a více informací o noži. Což není kritika ale jen touha po informacích 😃
Díky za zpětnou vazbu. Další video skutečně zvažujeme, ale chtěli jsme to do 20 minut délky :-).
Super video, palec nahoru! Respekt oběma akterům, možná položím hloupý dotaz, nicméně nebyla v případě "survival-EDC" nože vhodná konstrukce "fulltang" - vycházím pouze ze zkušeností z našich hor a lesů, nicméně je dle mého názoru "nejvojákuvzdornější"...Čest vaší práci a těším se na další videa. :-)
Rozumíme vašemu dotazu, ale ono dost záleží na profilu trnu. Na první pohled to nevypadá (vlastně to nevypadá vůbec, není totiž vidět a výkresy samozřejmě neukazujeme), ale ten náš trn je dost masivní, a to zejména v "sekací ose". Ten nůž má za sebou 20 let provozu, tudíž přesně víme, kde jsou jeho silná a slabá místa. Ta slabá jsme odstranili, ale tohle nebylo jedno z nich. Další video zvažujeme i výrobním procesu, tam uvidíte víc ;-).
@@43vysadkovypluk Děkuji Vám moc a je mi jasné, že to mistrovské dílo je už vychytané k dokonalosti, byl to pouze dotaz... A nesmírně si vážím Vaší odpovědi, upřímně jsem odezvu nečekal. Děkuji Vám a mnoho úspěchů do budoucna! :-)
MOOOOOOOC HEZKÝ,PÁNOVÁ DÍK
Super 👍🏻 díky za video
Padla jsem smíchy a některé pasáže jsem si musela pustit ještě jednou 😂 Dobrý!
Náš kaplan je zkrátka originál 😀
@@43vysadkovypluk to tedy nepochybně je! 😄
@@lucieurbanikova5146😂😂 Se chechtám. 😂
Jó veliteli pěkná hračka 👍
Dobře vy...
Super video.👏👍👌
Super video
Pěkný 👍👍👍👍👍
odborný úder kladivem :-)
Vyborne video, diky za ne. Pan kaplan je sympatak. Zajimava by byla i reportaz o vyrobe toho noze, pokud to neni tajemstvi, nebo alespon prohlidka dilny.
Zvažujeme ji.
@@43vysadkovypluk super
Vtipné a zároveň i zajímavé video.
horst fuchs se ma co učit!!-)) kluci dobra prace!!!
Fascinuje mně TYKÁNÍ vojáků AČR, i když vím, že ve službě je to jiné. Ale přesto cítím, úplně jiné vztahy, ve SVOBODNÉ armádě, nežli za mé ZVS - jsem ročník 1941.
Video pěkné. Pobavilo. Pánové jsou veselá kopa, o tom žádná :-) Teď jen otázka, zda je to vše myšleno vážně. Ten nůž na mě trochu působí jako parodie na nůž. Použitá ocel fajn, řeže to a drží to ostří. Co trochu zamakat na té rukojeti? Ergonomie? Kožené pouzdro? Co třeba kydex? Uchycení na molle vazbu, nic? Ale držím palce, věřím, že to dotáhnete a bude to fajn nůž.
Super video. Když jsem byl na vojně, tak jsem měl akorát bodák.
Moc dobré video. Dala jsem Vám like, protože si toto video zaslouží pochvalu. A přeji veliteli a kaplanovi hodně zdravíčka a ať Vám to jde ve Vaší práci u vysadkového pluku. A ještě by mě zajímalo proč se ten nůž jmenuje Charon?
Je to postava z antické mytologie - převozník přes řeku Styx. Což tvůrcům nože, před 20 lety, přišlo evidentně jako vhodné označení pro útočný nůž výsadkářů.
Moc děkuji za dobrou odpověď. A ještě by mě zajímalo, pokud to nevadí kdo vymyslel ten nůž?
@@nadezhdadoroshenko1849 Autorem patentu je major Roman Hippík (je zmíněn i ve videu).
Moc děkuji za dobrou odpověď. A kolik trvá přibližně výroba tohoto nože?
Pěkné video, navíc jsem se pobavil npor. Novotný měl dobré komenty :-D
Náš kaplan je prostě boží, to vám řekne každý výsadkář :-D.
@@43vysadkovypluk
Padre je borec 😁👍
Mám Váš UTON a vím, že Chárona nikdy mít nebudu, ale je to nádhernej nůž, který si zaslouží pozornost. Díky za video. Chápu správně, že nože už nedělá MIKOV? PS: Jsem strojař, takže fakt zajímavý.
Mikov je nikdy nedělal (byť z jejich stránek to tak může vypadat). Skoro 20 let ho dělal nožíř Maďarič, který teď ukončil výrobu a své nože přenechal Mikovu, avšak s výjimkou Charonu - mají to tam chybně uvedeno.
Výborně... ale zaráží mě, že takové mouchy upevnění patky a nebo problém s pouzdrem nebyl hned v úvodu odstraněn. Já, jako průměrný člověk s láskou k chladným zbraním bych věděl, kde je slabina a jak ji vylepšit. Profík na první dobrou i bez používání nože vám musí prozradit, co bude mínus při praktickém používání.
Charon jako postavička z podsvětí 😀😀😀😀😀 ti výsadkáři mají ale humory
Cháron byl převozník do světa mrtvých dle řecké mytologie. Vtipný a příznačný název pro útočný nůž.
@@petrveselsky3674 Ale říct o Cháronovi, že byl postavička je jako říct o maus, že byl tančík.
bratr Milan mě prostě baví :-)
Velmi vtipné 😂😂👍
@43. vysadkovy pluk v nižších komentářích píšete že získat nůž je jednoduchý:
1. úspěšně vykonat výběrové řízení k výsadkářům, 2. splnit podmínky Doplňujícího intenzivního výcviku, 3. absolvovat Základní výsadkový kurz. A pak, po dvou letech služby u výsadkářů, výsadkář dostane tento nůž
No a proto nastává otázka, jaký nůž výsadkář používá ty dva roky než tento nůž dostane slavnostně s dekretem?
Nebyla by možnost porovnání onoho nože a Charona vz.20? :D
Předtím používá buď UTON vz. 75 anebo nějaký jiný útočný nůž dle vlastní volby.
Nůž je pak příslušníkovi darován nebo je pořád majetkem AČR? Pokud je to dar, z jaké položky je pořizován a jakým způsobem je celý proces proveden, tj převod majetku na vojaka?
@@armyTabor Není to majetek AČR, výsadkář hradí výrobní náklady a následně se stává jeho vlastníkem s dekretem na právo k užívání.
škoda, už jsem myslel že se něco změnilo
Super video :-D
Jde mi to trochu lépe přeříznout 🤣 pán je vtipálek
Perfektní nůž.
Ten nový bohužel neznám. Ale ohledně modernizace, skvělé vychytávky.
pekne predstaveni noze a ani Horst Fuchs by mi to takhle dobre neprodal
Mega
Dobrý no ✨☝️
Zajímavé a poučné, avšak neustálé pohupování pplk. Zelinky, mi nedovolilo dokoukat celé video.
Tato koncepce nože je mou oblíbenou! Jak se říká - bral bych ho všemi deseti! :-D
hezké video.Mohl bych se zeptat co máte vyryté na nožích za motto?
Naše motto: "Pot šetří krev".
No já nejsem žádnej znalec, ale kdysi mi do oka padl Gerber Warrant tanto, který má celé tělo poměrně silné a rukověť tvoří 2 tvarované kusy plastu z každé strany těla, takže v případě poškození rukovětí jde nůž stále používat, popřípadě si udělat nějakou provizorní rukověť, má i zoubkové ostří, které se taky dost hodí třeba na řezání větví, kůže, nebo textilu. a celá čepel má po téměř celé délce stejný průřez, a až na konci jde do špičky, která je zároveň umístěná blíže k ose rukověti. Nevím, ten Cháron mi připadá oproti Gerberu jako kudlička k táboráku. :)
Akorát mám radši kulatou rukojeť.Jinak skvělé noze
Dobre sa na to pozerá, skoro ako z tej show Z ohnivé výhne, čo dávajú na káblovke na History
Hezké video . A na materiálu tedy nešetří. 😄
Je super, že se zde pro potřeby naší armády vyrábí vlastní nože a nedováží se odkudsi. Ale pro efektivitu výroby, či pro případné využití modernějších technologií výroby, nebylo by vhodné, je také prodávat, tedy vyrábět větší objemy? Ještě bych se chtěl zeptat, proč nemají také horní záštitu?
Vzhledem k tomu, že útočné nože Cháron byly od počátku jen pro příslušníky útvaru, tak jsme o masové výrobě nikdy neuvažovali. Pokud by byly dostupné i pro komerční prodej, tak by ztratily jeden z svých třech účelů. Horní záštitu nemají z více důvodů, ale zejména proto, že vám znemožní použití plného šavlového úchopu při použití jako útočného nože resp. jemnější práci posunem palce po horní části čepele (která je kvůli tomu u Cháronu zdrsněná.
Super video👍🇨🇿💪
A měl bych dotaz: nosí výsadkáři nějaké taktické nebo neprůstřelné vesty?
Popřípadě jaké?
Děkuji za odpověď
Nejpoužívanější jsou u nás TAC-1.
@@43vysadkovypluk děkuji za odpověď
@@matejj5795 Rádo se stalo.
@@43vysadkovypluk děkuji vám za vaši práci a držte se 💪🇨🇿
Kluci, dobrý ale připomělo mi to Receptář od Přemka Podlahy :-D
07 dela Pan Kotera z Horicek.Skvelej nozir!
K390 nemá chybu, když se s ní špatně zachází, tak může trpět na bodovou krozi, ale jinak je super, a v otěruvzdornosti jen ztěží hledá konkurenci (lano vypovídá za vše). Obdivuji, že tam kde je to třeba, byl zvolen takovýto přístup výběru. Akrát nevím jestli je dobrý nápad srovnávat s pérovinou, ta je primárně určena pro dosažení maximální houževnatosti, a na prasácké zacházení, nevyštipování, snadno se brousí, ale nedrží ostří jako nástrojové materiály.
Porovnávají holt dvě verze jednoho nože...
Kdyby kromě řezných vlastností a výdrže ostří zkusili s nožema zapáčit, vsadil bych si na pérovinu.
Na druhou stranu chápu, že s nožem téhle velikosti voják prostě 99% jen řeže, a tak je to pro něj základní očekávaná vlastnost.
S pérovinou (14260) jsme srovnání provedli proto, že z ní byl onen nůž dvacet let vyráběn. Jiná možnost vlastně nebyla. Útočný nůž Charon byl totiž vždy vyráběn z oceli 14260 a teď nově K-390 (pokud nepočítáme prototypy, kdy jsme jeden vyrobili i z oceli N690).
Pěkně řečeno, voják se k probodnutí nepřítele nožem dostane jen zřídka, snad vůbec. Tedy i vojenský nůž je v první řadě pracovní nástroj. To opakuji snad na potkání každýmu, kdo touží po "tanto" konstrukci (snad kuli lepší penetraci do materiálu) - Je to moderní a vizuálně lahodí oku, ovšem v praxi nepoužitelné. No stejně jako zuby pro řezání lana, kdy majitel přijde nejen o velkou část fasety ale nůž má při řezání tendenci vykroutit zápěstí vlivem delší páky. Myslím, že to noži hodně prospělo. Jsem zvědavý, jak bude K390 náchylná na vyštipování ostří. Už jsem viděl vojáky s nožem hrabat ohniště či nesmyslné páčení se zapíchnutou špičkou nože do "čehokoli". Snad se k noži budou kluci chovat opravdu jako k noži (přeci jen to je takovej vojákův napůl talisman) . Lidi už jsou dneska zblblý dokumentama typu Ultimate Survival a od nože očekávají nadpřirozené schopnosti. Nezjistili jsme na kolik HRC je čepel zakalena. Povrchová úprava zůstala pravděpodobně stále DLC.
Kalíme na 61 +1 HRC (ve videu to krátce zaznělo). Povrchovou úpravu DLC jsme zkoušeli u prototypu, ale výsadkářům se moc nelíbila (vypadá trochu jako teflon na pánvi). Zůstali jsme proto u brynýrování. Není sice tak odolné, ale dá se obnovit (což u DLC u nože tohoto typu nejde).
@@43vysadkovypluk Ano po patnácté minutě je to zmíněno. Nedával jsem pozor, děkuji. Pan nadporučík Novotný má dobrý smysl pro humor, pěkně se to poslouchá. Hezké video.
Video je pěkné, ale chybí mi tam jedna důležitá část co se nožú týká a to je broušení. Je skvělé mít nůž perfektní tvrdosti co dlouho drží ostří, ale takový nůž se daleko hůře brousí ( v polních podmínkách) Jasné, že v dílně, nebo doma si dáte čas s perfektním dobroušením, ale co v terénu? V tomhle ohledu by určitě stará dobrá 14260 vyhrála.. :)
Vidíte sám ten ohromný rozdíl v otěruvzdornosti mezi K-390 a původní 14260. Filosofie současného nože tedy je, že ho prostě při akci (několikadenní) brousit netřeba a lze jej v klidu nabrousit po návratu na základnu.
Blbost,pocitat s tim ,ze proste po par hodinach max.dnech ulozite prdel na zakladne datesi papani,sprchu a nabrousite kudlu je zcestna a ukazuje totalni ztratu soudnosti...nuz co si clovek nenabrousisam je tupy nuz a tupy nuz je na hovno
Hoši většinu videa plkají o postavičkách tvarech a kdo ví o čem, ale to nejzásadnější totiž materiál ze kterého se nůž vyrábí což je naprosto nejdůležitější věc (vše ostatní hraje až druhé a třetí housle). Probírají hodně na okraj a ještě ne moc obratně.
To bohužel málokdo vidí - většina to naivně žere...
Dobrý den, jak si prosím brousíte nože, resp čím?
Brousíme je pod vrcholovým úhlem 35 stupňů na brusné soupravě české firmy KMFS od 240 do 3.000 grit hrubosti. Od hrubých diamantů, před vodní kámen až po vytažení kůží.
Skvělé shrnutí jednotlivých vlastností nože (hlavně kvitují odstranění "zubaté" čepele - je možné tento nůž někde zakoupit ?
Tak jsem se chtěl zeptat, kde se dá nůž zakoupit a po přečtení komentářů jsem zjistil, že bych musel být výsadkářem...no zůstanu i nadále jako vojín v záloze z dob ČSLA 😅..přeci jen už jsem starší ročník.A video je super udělané.
pokud je mi známo, tak bohužel nožíš Maďarič předal výrobu svých nožů mikovu
www.mikov.cz/rsc5419371-mikov-bude-pokracovatelem-lubomira-madarice
no a v sortimentu pro civilní trh je bejby verze Charona a to nůž Praktik (má kratší čepel i ručku pokud se nepletu)
www.mikov.cz/z35521-nuz-praktik
ale já osobně jsem u mikova hodně skeptický co do kvality zpracování (vlastní zkušenost, ovšem né u zakázkového nože, ale luxusnější verze seriového nože)
@@OFPruzkumnik Pan Maďarič skutečně předal veškerou výrobu do rukou Mikovu. Avšak s výjimkou právě Charona. Na webu mají chybu - vzali to prostě šmahem. Požádáme je, aby to odstranili. Mimochodem ten Praktik nemá materiálové se současným Charonem nic společného.
I ten výsadkář si nůž musí koupit.
@@OFPruzkumnik tak to je v háji jak to dělá Mikov
Mi při testu scházelo použití závěru rujkojeti jako tlouku , chování nože s pomocí kamene ,kterým se buší na horní stranu ostří a snad i vrhání-pokud se vůbec k tomu dá použít.
Taky nás to napadlo, ale velitel svolil u svého nože, který dostal v roce 2007 z rukou generála Opaty, výhradně k nedestruktivním testům :-).
Proč za mích mladých času nebyli takový důstojníci studoval jsem vojenskou školu a velitele to byla banda neschopných blbcu a to je slušně řečeno kdyby byli jako tihle dva určitě bych u armády zůstal nůž je krásný vše jak má být pro vojáka radost díky za pěkné video a ACR zdar
Můžeš se vrátit
@@AlastorBerserker já už jsem si u armády odmakal 24 let ne sice v armádě ČR ale stačilo díky nechám to mladším
@@วัชระซีเน็ค a u jaké armád y
@@AlastorBerserker pracoval jsem pro několik státu a nebylo to zrovna lehké ale pro dobrou věc ostraha uprchlických táborů a jiné záchrane mise
Ahoj všem. Malilinkatá poznámka. Kluci se fakt snaží. ALE-test je podle mne zavádějící/chybně provedený. Oba nařezávají provaz břichem nože (tj. obloukem v přední části čepele) a zde se nože velmi rychle otupí. Ale papír řežou od středu či zkraje od záštity čepele (nový model nože) resp. od místa, kde končí pilková fazeta (starý model nože). Takže při řezu papíru novým nožem (K390) - jak jsem video krokoval - se papír převážně řeže dlouhou ostří částí neztupenou o provaz/prkénko, ale u starého nože (14260) pochopitelně přední část díky pilovité fazetě je mnohem kratší a byla více využita i pro řezání provazu. Pokud by oba nože měli stejné ostří po celé délce, pak test ... budiž. Ale takto?
Super nůž a ješte lepší ocel
Nesúvisí ten rozdiel vo výdrži ostria aj s tým, že starý model má tie zúbky, o ktoré je efektívne ostrie kratšie?
a kde maj jako opasek?nad kapsama
Mě by zajímalo jestli při seskoku má voják taky nůž upevněn na opasku čepelí nahoru? Co když zůstane vyset někde ve větvích, není tam riziko že při manipulaci nože z pochvy vypadne?
Manipulace s nožem v takové situaci by byla stejná, nijak se to neliší. Pojistky jsou na pouzdru 2. Krom toho vy takové situaci zůstane výsadkář viset v postroji pod vrchlíkem, načež sešplhá po záložním padáku. Nůž tedy v této fázi nepotřebuje.
@@43vysadkovypluk zajímavé, já jsem myslel že vysadkarsky nůž se casto používá právě k prerezani zaklinenyh popruhu někde ve stromech. Používají někteří vojáci treba záložní svicarak někde v náprsní kapse? Vysadkari luftwafe kdysi používali takzvaný gravitační nůž. Jaký je váš nazor na nej?
@@jancirtek645 Aha, tak v tom případě je ale útočný nůž připevněn přímo ke záložnímu padáku jeho pružidly v horizontální poloze.
Zajimali by mne duvody tech 61 unlajku...... Co se nelibi....jestli nuz nebo prezentace....nebo zlost a zavist ze nuz nemuzou mit.......
Dobrý postřeh, těžko říct. My jsme každopádně rádi za to, že je jich jen 61 vůči 1.300 lajkům.
Nevzali je k AČR?
Líbí se mi sebevědomí pana kaplana, prý vyrábí nože Charón. Nejsem odborník ale rád mám nože.
No chodím pravidelně na výstavy nožů v Brně a tam se kolem p. Maďariče setkávají milovníci nožů, vojáci a další složky. Vyrábí Bojové nože a nyní s výrobou pokračují v Mikovu viz „Zakázkové nože Lubomír Maďěrič“ na zakázku dle mjr. Hypíka pro Chrudimský výsadkový prapor. Určitě je rozvoj podle zkušeností z praxe
A tak nevím jak to vlastně při vší skromnosti pane kaplane je.
Pokud jsme správně pochopili otázku, tak se ptáte, kdo ony nože Charon vyrábí. Na to je odpověď jednoduchá - je to náš tým pod vedením právě kaplana. Firma Mikov s tím nemá vůbec nic společného.
@@43vysadkovypluk To je jedině dobře. Mikov beznadějně uvíznul v první polovině devadesátek a nabízí jen zastaralé materiály v zastaralém designu, a když náhodou uklepe nějakou novinku v průměrné kvalitě, chce za ni cenu špičkového světového výrobce...
Skvělé, že úpravy nože řešíte sami a to podle reálných zkušeností z užívání. V takovém případě mi není ani trochu líto veřejných prostředků. Doufám tedy že nůž si nemusíte kupovat za vlastní...
Wow. where can you buy the knife?
nowhere, , its only for paratroops 43.batallion
Václav Jopek thanks friend. Pity. great knife.👌👏
12:08 Došlo k roztrhání pochvy zde xD xD xD
Neřezal pán vpravo na videu lano špičkou a papír středem nože? Pak bych se taky nedivil v čase 18:00, že mu to pořád řeže, když další části nože moc nepoužil. Je samozřejmě možné, že jsem přehlédl, že to pak někde zkusil papír žíznout i špičkou, ale mohl to holt ukázat víc očividně. Samozřejmě mu to lano šlo řezat očividně mnohem lépe...
Teda chlapy já ty vaše nože nechci nijak hanit, ale já už 15 let mám nůž který je ukován celí z jednoho kusu oceli a rukojet je omotaná paracordem a mám klid. Nůž je černý takže se neleskne jak psí kulky a jsem s ním spokojený. co se týká nožů se držím hesla že v jednoduchosti je genialita. Jeden kus oceli a kus provázku, víc chlap nepotřebuje...
Při výkladu historie nožů naší armády bylo jaksi zapomenuto na UTON
Ani ne tak zapomenut, jen jsme ho vynechali kvůli zjednodušení, aby se v tom divák neztratil. UTON vz. 75 je totiž přímým následovníkem výsadkového nože VO-7, který ve videu je (a na něm se lépe ukazuje inspirace sovětským nožem rozvědčíků).
Ka Bar je pro mě nejlepší. Mám 2 a používám ho snad 25 let.
To je pochopitelné, nejlepší nůž je ten, který mám k dispozici.
Naprosto souhlasím
Jaký je rozdíl mezi útočným a obranným nožem. Jak poznam utocny nůž Nebo chcete byt jen zajímaví
Bylo by možné prosím video doprovodit i psaným slovem. Důvodem jsou neslyšící osoby. Děkuji..
Díky za zpětnou vazbu. Promyslíme, jak to udělat.
Kde se da koupit...??
Nedá se koupit .Nůž si vojáci hradí sami a je vždy slavnostně předáván s dekretem. Vlastnit nůž mohou jen vojáci kteří o něj projeví zájem a mají
odsloužené 2 roky u jednotky. Nůž je také patentován .
Очень классное видео, супер!
Pan kaplan je neskutečný srandista. Jednou bych ho chtěl potkat, stejně jako pana Zelinku.
Jak to že má nadporučík frčky kapitána ? Nadporučík má 3 a kapitán 4 nebo byla nějaká změna ???
Jestli půjdu do války vezmu si svou Katanu . Nůž je pro mně moc malý .
good
Super video, je vtipné a zajímavé.
Na rovinu k noži. Je moc hezký, ale přijde mi těžký na zadek a křehký na sekání. Praxe ukáže, jestli je dobře navržený. Kůže v dnešní době na noži pro vojáka, který má být hlavně praktický, mi nepřijde jako dobrá volba. Kůže je těžká, saje vodu, mění tvar, vyžaduje údržbu. Kožené pouzdro je snad ještě choulostivější, protože může plesnivět. To je dobré pro zálesáky a ne pro vojáky. Ti potřebují všechno maximálně efektivní.
Osobně mě zmlsalo kdysi Recon Tanto od CS - Aus 8A, které vážilo cca 250g a jedním sekem jsem vzal 20cm průměr vyschlý smrkový špalek bez suku. Haluze sekalo neuvěřitelně. Bylo lehoučké a chodilo mezi prsty pomalu samo. Na bojové techniky super rychlé. Kratonová rukojeť, kydex pouzdro. Déšť mě netrápil. Nulová údržba a nabrousil jsem to v pohodě, protože ideál HRC 58. Mohl jsem páčit špalky, porcovat maso i s kostmi, sekat hřebíky, dráty, prorážet kde co, protože to dalo údajně i zásobní z AK a plát neprůstřelné vesty, tak jsem to nešetřil. Jo to byla kudla. Pak jsem ji blbec prodal. Už jsem lepší nikdy nesehnal, protože se v téhle oceli už nevyrábí.:-(
Kdysi dávno, 80' léta, jsem slyšel, že výsadkářské nože měli v sobě rtuť, aby se po vrhnutí vždy dokázali zapíchnout. Je na tom něco pravdy?
Určitě ne výsadkářské nože ČSLA. Poslední nůž vyrobený pro čs. výsadkáře byl UTON vz. 75.
Místo politruka farář. Tak to je i na mne moc. :-)))) Každopádně nožík super. Pěkný a účinný. RN
Prášková ocel-je dost moderní, vysoce kalitelná, až 65r( pak se musí popustit) žádná 420 jako u Mikovu. Jen by mě zajímalo kolik je poměr trn a čepel. Nevím kolik je šířka čepele,ale když budu počítat s 3cm a z toho bude 2cm vysoké přímé ostří( duté se nepoužívá na osekání větví, když má být předností jako pracovní) tak mi vychází ,aby nůž byl plnohodnotný že v kožených kroužkách by neměl být užší pod 2cm (kravina a budete rádí když tam bude 1cm). Pak by tvrzení o tom, že nůž je převážně pracovní bylo chybné. Tento problém je stejný jako u legendárního Ka-Baru (dnes už zastaralého) kde je bohužel trn dokonce menší než 1/3 z celkové šířky a to nemají v hlavici závit, ale čep. Je mi jasné, že se snažíte přiklonit k určité tradici. Smůla je ta, že bojové a i pracovní poznatky v dnešní době jsou v konstrukci nožů někde jinde.
Krátce - druhoválečný Ka-Bar má trn jen velmi úzký, ale zejména stejnoměrně široký (je to přesný obdélník). Což logicky vytváří jeden slabý bod. To u Cháronu není. Jednak je trn výrazně širší, ale zejména se zužuje postupně, ale nerovnoměrně. Věřte nebo ne, ale ty nože se dělají od roku 2000 a tohle rozhodně není jeho slabina. S přechodem na vlastní výrobu jsme se zamysleli nad každým aspektem nože a udělali jsme dvě drobné korekce. Tahle mezi nimi nebyla, protože prostě nebyla potřeba, a to i v situaci, kdy se výsadkáři k nožům rozhodně nechovají v rukavičkách. Patentové výkresy vám bohužel neukážeme - kdybyste je viděl, hned by to bylo jasnější.
Dal by se ten nuz od vas koupit?
Stačí se proklikat až k výsadkářům: kariera.army.cz/ :-)
Chlapi na to uz jsem moc stary. Ale ten nuz bych rad vlastnil.
@@petrkrejci7180
Tak ho zkuste nějakému výsadkáři vzít :))
To je tak, když děláš zapustkovou výrobu
Ale kdepak. Počkejte si, až uveřejníme video z výrobního procesu. Technologický postup zápustek vůbec nevyužíváme.
prej rok 1621 :D pěkně..