Jak Grzać Wodę CWU TYLKO w TANIEJ Taryfie - Proste Rozwiązanie

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 сен 2024

Комментарии • 28

  • @mattkurantowicz
    @mattkurantowicz Год назад

    A czy można zrobić tak żeby grzać gazem jak nie będzie słońca ?

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  Год назад +1

      Można :) Teoria brzmi tak: z kotła gazowego idzie czujnik temp CWU. Jeżeli temp. spadnie poniżej danego progu to kocioł gazowy podgrzewa wodę za pomocą wężownicy wbudowanej w zasobnik CWU.

  • @damianhunger9157
    @damianhunger9157 3 года назад +1

    Witam. Wydaje mi się, że problemem nie są grzałki lecz ich liczba. Prawo Kirchhoffa: Suma prądów wpływających do węzła równa się sumie prądów wypływających z węzła. Co za tym idzie, dodając kolejne grzałki obniżamy ich sprawność... ponieważ rozbijamy energie na trzy odbiorniki, które nie maja do dyspozycji 3000W. Dodatkowo, każda grzałka ma swoje straty, a maksymalna moc nie może przekroczyć deklarowanych przez producenta 3000W. To jednofazowe rozwiązanie, lepszym pomysłem było by użycie jednej grzałki 2,5kW i nie rozbijanie instalacji. Inna sprawą jest fakt, że jeżeli moduły dają nam 1,5kW urządzenie nie ma szans uzyskać 3kW. Ewidentnie brakuje tu akumulatora, który by kompensował chwilowe braki.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +2

      Dzięki za Twój komentarz. W filmie, nie wyjaśniłem dlaczego u mnie siedzą grzałki o mocy łącznej 3500 W (połączone równolegle). Wszystko rozbija się o ich opór. Zestaw ten został dopasowany do paneli fotowoltaicznych które dają ok 138 V oraz moc na poziomie 1110 W. Grzałki na 230 V są powszechnie dostępne i są najtańsze. Robienie grzałki na zamówienie wg mnie w takim projekcie mija się z celem. Można spokojnie dopasować grzałki do paneli. Nagram o tym odcinek. Jeżeli masz jeszcze jakieś uwagi czy sugestie to pisz śmiało. Im więcej tym lepiej dla innych gdyż jest sporo ludzi zainteresowanych tym tematem.

  • @BY-ib9ri
    @BY-ib9ri Год назад

    Pierwszy raz na kanale i nie jestem na bieżąco z filmami i stanem instalacji, ale odnośnie tego co na filmie - te kominy niemal na pewno rzucają Ci cień na panele co ogranicza generowaną moc.

  • @appalachianmoonshiner7084
    @appalachianmoonshiner7084 2 года назад

    ja wstrzymuję się bo jeśli teraz mamy limit 2000kWh to trzeba pomyśleć coś innego albo tylko grzałka do offgridu

  • @jszania
    @jszania 2 года назад

    dlaczego nie puscic pradu stalego z paneli, przez dodatkowa grzalke?

  • @adamrxxyxxk2936
    @adamrxxyxxk2936 Год назад

    Dzięki za filmy o grzaniu CWU. Są dla mnie instrukcją jak? i co? i z czym? i po co? Od dawna się za to zabierałem. Wszystko kupiłem. Czekam tylko na zamówione panele. Dzisiaj programowałem Sonoffa THR316 Origin bo tego TH16 nie idzie kupić. Troszkę inaczej trzeba go zaprogramować. Nie pozwala na "zachodzące na siebie" godzinowo programy. Np. piątek muszę osobno zaprogramować do godz. 23:59. Bo pogram Sob-Niedz zaczyna się od północy i program krzyczał, że jest konflikt. W przyszłym tygodniu Będę montował w całość. Szkoda tylko, że wcześniej nie trafiłem na Twoje filmy. Pozdrawiam.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  Год назад

      Znajdę czas to nakręcę kolejne filmy. Mam trochę przemyśleń na temat tego jak lepiej to ogarnąć.

    • @adamrxxyxxk2936
      @adamrxxyxxk2936 Год назад

      @@BulkazMaslem Czekam z niecierpliwością. Chyba, że w między czasie jakiegoś meila skrobniesz jak i co.

  • @TomaszZylkaPV
    @TomaszZylkaPV 3 года назад +1

    Siemano 🙂

  • @berry2439
    @berry2439 3 года назад +1

    Cześć Jak dlugo 3ma Ci bufor ciepło?

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      Zrobię o tym odcinek. Obecnie (przez brak doświadczenia) grzeję tylko 1/4 z tego względu że czujnik jest w miejscu termometru zegarowego (ten na samej górze z przodu) a grzałka jest w połowie. Grzeje mi się jakieś 80 litrów a reszta jest zimna. Za tydzień będę miał grzałkę we flanszy i będzie wygrzany cały zasobnik 300 l.

    • @sawekzielnik7239
      @sawekzielnik7239 3 года назад +1

      @@BulkazMaslem Jeśli chcesz to sensownie rozwiązać musisz podzielić bufor na dwie grzałki, priorytet nagrzać górę i dopiero potem dół, niestety każde OZE jest kapryśne.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      @@sawekzielnik7239 planuje dać 2 grzałki na samym dole w miejscu flanszy. Jedna pod panele a druga przez Sonoff TH16 do gniazdka. Ciepła woda idzie do góry więc nie ma znaczenia (tak mi się wydaje) czy grzałka będzie w połowie czy na dole aby nagrzać górę. Mam 300 litrów a wody u nas się nie przelewa. Myślę że cały nagrzany zasobnik wystarczy na dobrych kilka dni.

  • @barbaragorbaczow5331
    @barbaragorbaczow5331 3 года назад +1

    Naprawdę super!

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад

      Dzięki za suba i że się podoba!

  • @sawekzielnik7239
    @sawekzielnik7239 3 года назад +1

    Wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem byłby dodatkowy podgrzewacz przepływowy który by grzał tylko tyle wody ile akurat potrzeba jeśli panele wcześniej nie dały rady, bo to o że grzejesz w g12 nie świadczy o tym że będzie taniej.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Koszt grzania w 2 taryfie o ile dobrze pamiętam wyniósł mnie ok 60 zł przy źle zamontowanej grzałce i braku paneli na dachu. To cena jak dla mnie znośna. Przepływowy generował by większy koszt. Załączał by się za każdym razem w 1 taryfie gdy wieczorem brany jest prysznic (4 osoby). Chodził by też gdy odpalam zmywarkę (mam podłączona pod wodę z CWU).
      Na filmie pokazałem zabezpieczenie na porę jesienno-zimową i dłuższe pochmurne dni. Zasobnik mam 300 litrów i czuję że nagrzany do 80 stopni będzie spokojnie przez tydzień dawał ciepłą wodę. Na wyjściu będę jeszcze montował zawór termostatyczny tak by na kran nie szło więcej niż np 45 stopni. Póki co to wszystko testy, za jakiś czas okaże się co było dobrym rozwiązaniem a co się jednak nie sprawdziło.

    • @tomekerl
      @tomekerl 3 года назад +2

      @SławekZ Chyba nie zdajesz sobie sprawy z kosztów eksploatacji trzyfazowego przepływowego ogrzewacza wody.
      Entuzjazm szybko minie jak sprawdzisz jedno i drugie

    • @tomekerl
      @tomekerl 3 года назад +1

      @@BulkazMaslem u mnie z przepływowym płaciłem o średnio 1200zł rocznie więcej za prąd i tak przez 8 lat 🥺

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      @@tomekerl to jest... przerażające! Zrobiłem podsumowanie w arkuszu razem z ROI. Zwrot wyjdzie po ok 5-6 latach. Szczegóły już niedługo na moim kanale 💪 Problem z przepływowym jest też taki że... nigdy nie wyjdzie się na zero (pomijam instalacje PV, jakieś 10 modułów PV, która w Twoim przypadku musiała by generować 3200 kWh rocznie tylko na sam ogrzewacz. 1200 zł/ 0.37 = 3243 kWh. Liczę tu grzanie w 2 taryfie).

    • @sawekzielnik7239
      @sawekzielnik7239 3 года назад

      @@tomekerl Koszty będą o 30% mniejsze niż grzanie zasobnika z sieci, chyba że grzejesz z g12, to będą porównywalne, a co to za różnica w kosztach czy 3f czy 1f ?, tylko taka że musisz mieć dobre przyłącze, reszta praw fizyki ta sama :)