Metrologia - Test multimetrów - Brymen BM252s i UNI-T UT33A - pomiary i dokładność

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 янв 2025

Комментарии • 78

  • @Tomasz_LSK
    @Tomasz_LSK Год назад +2

    Ciekawie przeprowadzona prezentacja i testy multimetrów , z niecierpliwością czekam na kolejny film.

    • @krzysztof18199
      @krzysztof18199 4 месяца назад

      Taaa😂 ciekawy test 😂😂
      Uni-ta za 60zł porównuje z brumenem za 460zł🤦‍♂️
      To jak by Passata 1,9Tdi porównywać z Ferrari V12😂
      Uni-t w tej cenie ma wifi, bluetooth, oscyloskop i jakuzi z masarzem 😂

  • @rybkowska
    @rybkowska Год назад

    Dzień dobry. Czekam z niecierpliwością. Na pomiary Brymen. Bardzo dziękuję.

  • @sb5100MoD
    @sb5100MoD Год назад +4

    Fajne testy👍No to teraz czekamy na test większych 🙂

    • @krzysztof18199
      @krzysztof18199 4 месяца назад

      O tak czekamy 😂😂😂
      Teraz może test czegoś za 3 tysiące z tym UNI-Tem za 60zł😂😂😂

  • @przemek8671
    @przemek8671 Год назад +1

    Przydał by się test porównawczy hołd peak 770d i fluke 87 v ?

  • @pawez1849
    @pawez1849 Год назад +1

    Zaskoczył mnie brak pomiaru diod przez Brymena. Szkoda, że w tym modelu maksymalne napięcie pomiarowe dla testu diody, to zaledwie 1V, jak dla mnie, to jest to zupełnie niezrozumiałe, bo dość mocno ogranicza możliwości tego miernika. Rozważałem kupno BM257s, ale co jakiś czas zdarza mi się mierzyć diody, więc trzeba będzie znaleźć coś innego.

  • @erdna7373
    @erdna7373 Год назад +5

    Panie Piotrze. Kilka dni temu na grupie dla elektryków byla dyskusja na temat wyłaczników nadmiarowopradowych i rożnicowopradowych. Teoria teorią ktory zadziala jako pierwszy przy prądzie zwarciowym ale jak będzie w rzeczywistosci. Czy jest szansa aby przekazać Panu to zadanie i aby sprawdzić w laboratorium jak będzie w rzeczywistosci ? Nie znam nikogo innego kto ma dostęp do odpowiedniego sprzętu i wiedzę aby to zmierzyć. To też może być ciekawy temat na kilka odcinków.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад +5

      Temat rzeczywiście ciekawy. Już dawno chciałem zrobić film o zasadzie działania różnicówki. Tylko jak sprawdzić, który pierwszy zadziałał? Kryterium nie może być położenie dźwigni.. są aparaty do badania roznicowek i chyba jeden mamy.

    • @erdna7373
      @erdna7373 Год назад

      @@piotrburnos1004 Filmów na YT o działaniu zabezpieczeń trochę jest ale nie odpowiadają na część pytań. Jednym z moich pomysłów jest zbadanie jak ma się kilka zabezpieczeń w szeregu. Czyli typowa sytuacja w rozdzielnicach elektrycznych. Teoretycznie powinniśmy dawać każdy kolejny bezpiecznik ( tak w skrócie bezpiecznik, bo pod tą nazwą mogą kryć się zabezpieczenia topikowe, nadpradowe, zwarciowe, czy z różną klasą zadziałania) o dwa stopnie niżej. Czyli jak pierwszy jest C25 to kolejny powinien być B20 (bo C20 to tylko jeden stopień w dół) albo C16. Często w rozdzielnicy jest kilka bezpieczników i kolejny mógłby być już za mały na potrzeby naszego obwodu. ( taka sytuacja występuje gdy mamy podrozdzielnice a kable do nich muszą być zabezpieczone w rozdzielnicy głównej) Pomysł na odcinek jest taki - jak zachować selektywność obwodów przy braku zachowania zasady co 2 stopnie? Zadanie z grupy elektryków natomiast było takie: Jeśli w obwodzie popłynie prąd (pewnie zwarciowy) 300 A, to które urządzenie zostanie rozłączone w krótszym czasie ? RCBO (różnicówka z członem nadpradowym ) C32A/30 mA, wyłącznik nadprądowy B32, wyłącznik nadprądowy D32. Odpowiedzi i domysłów było wiele Opcji jest kilka. Z charakterystyk może wynikać, że B32 i C32 mogą "wybić" razem, a D32 może przetrwać. I jak tu zachować selektywność. Zabezpieczenia selektywne z symbolem "S" niestety sa drogie.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад +1

      @@erdna7373 Dziękuję za obszerny opis. Temat jest ciekawy ale wymaga przeze mnie rozpoznania. Przede wszystkim musiałbym popytać na Wydziale, czy ktoś dysponuje odpowiednim stanowiskiem testowym. Proszę o maila w celu podtrzymania kontaktu: burnos @ agh.edu.pl

    • @robertkowalski4519
      @robertkowalski4519 Год назад

      Gdzie był poruszany ten temat na jakiej grupie?

    • @erdna7373
      @erdna7373 Год назад +1

      @@robertkowalski4519 Elektryka nie czary. Porady dla każdego

  • @wo69j
    @wo69j Год назад

    Bardzo dobry materiał. Mógłby Pan jeszcze zrobić test, jak zachowują się multimetry BM252s i UNI-T UT33A+, bez True RMS, przy pomiarach napięć o wyższej częstotliwości niż standardowe 50Hz, a także przy sygnałach o innym kształcię niż sinusoida. Wiem skądinąd, że UT33A+ pomimo braku oznaczenia True RMS, zachowuje się całkiem dobrze przy wyższych częstotliwościach i poza podstawoym czystym przebiegiem sinusoidalnym.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад +1

      Dzięki :) Charakterystyki częstotliwościowe tych multimetrów zaprezentuję w najbliższą niedzielę. Co do pomiaru RMS sygnałów innych niż sinus to planuję taki film. Cieeeerpliwości :)

  • @robertkruczynski243
    @robertkruczynski243 Год назад +1

    Mam takie pytanko techniczne czy multimetrem(unit c139) można zmierzyć natężenie np: akumulatora bądź natężenie prądu w gniazdku jak to zrobić najprostszy sposób nie znam się a nie chciałbym sobie popsuć multimetru

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад +1

      @Robert Kruczyński rozumiem, że chodzi o pomiar prądu pobieranego przez jakiś odbiornik podłączony do akumulatora lub gniazdka? Każdy multimetr ma zakres pomiaru prądu stałego (akumulator) nie każdy prądu przemiennego (gniazdko). Co do wspomnianego multimetru to nie wiem, bo chyba nie ma takiego modelu...?

    • @robertkruczynski243
      @robertkruczynski243 Год назад

      @@piotrburnos1004 napięcia prądu stałego zmiennego itp na poziomie podstawowym wiem jak ogarnąć ale chodzi mi o to że na przykład ładowarka do telefonu ma 2 A i jak to sprawdzić na mierniku? Będę wdzięczny za podpowiedź aczkolwiek na logikę Myślę że nie ma takiej możliwości przy pomocy multimetra Będę wdzięczny za odpowiedź pozdrawiam Życzę sukcesów

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад +1

      @@robertkruczynski243 Proszę zobaczyć pierwsze filmy na moim kanale, tam jest więcej o podstawach pomiaru napięcia i prądu. Amperomierz włączamy szeregowo w obwód.

    • @robertkruczynski243
      @robertkruczynski243 Год назад

      Dziękuję bardzo To już wiem życzę dalszych sukcesów i dalej będę oglądał i uczył się Pozdrawiam wszystkiego dobrego

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад +1

      @@robertkruczynski243 Dziękuję i pozdrawiam.

  • @Electester
    @Electester Год назад

    Szanowny Panie Doktorze - zapowiada się bardzo ciekawy materiał, zabieram się do obejrzenia. Z własnego doświadczenia Brymena mogę polecić jako markę - solidne mierniki z dobrymi zabezpieczeniami za niewygórowaną cenę.

  • @bnc1983
    @bnc1983 Год назад

    Witam. Ogólnie bardzo fajny i merytoryczny kanał jakich mało w branży. Odkryłem go kilka tygodni temu i z grubsza przeglądałem jego treści odświeżając przy okazji informacje ze studiów. Jestem pod sporym wrażeniem. Teraz po słodkościach pora na pytania. Nie kojarzę czy było to gdzieś powiedziane ale jak wygląda kwestia zachowania zgodności metrologicznej stosowanych w Pana badaniach przyrządów pomiarowych. Czy multimetr Rigol stosowany jako referencyjny ma świadectwo wzorcowania. Czy określone błędy i niepewności tego przyrządu są jakoś propagowane do uzyskiwanych wyników w postaci poprawek i niepewności. Co jaki okres wzorcowany jest multimetr Pana Rigol? Jakie jest podejście w tej materii? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że Pana badania mają raczej charakter poglądowy ale nie wiem czy te kwestie były już poruszane. Pozdrawiam!

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад

      Dziękuję :) Co do pytań - to nie jest laboratorium akredytowane PCA. Multimetry referencyjne są nowe, a te starsze kalibrowane co roku.

  • @mp1454
    @mp1454 Год назад

    Multimeter 😀♥️👍🏻👍🏻👍🏻

  • @marcinl4396
    @marcinl4396 Год назад

    bo cieć myślał że się nie znam na elektronice a ja uwielbiam elektronike

  • @andy2297
    @andy2297 Год назад

    Super. Właśnie kupiłem do kolekcji uni-tów ut 61e+ i powiem nieskromnie, że mnie zaskoczył. Także fajny jak poprzednik ut 61e. Także myślę, że czasami nie warto przepłacać? 😉 Pozdrawiam serdecznie. ✌️

    • @sb5100MoD
      @sb5100MoD Год назад +1

      Jeśli chodzi o ut61e+ ale nie tylko (jest trochę testów multimetrów) warto zerknąć na kanał joe smith - trochę szersze testy zarówno odporności na wysokie napięcia, wytrzymałości przełączników itp.

    • @andy2297
      @andy2297 Год назад

      @@sb5100MoD dzięki, to bardzo fajny kanał trochę oglądałem. Akurat 61e+ u niego nie. Myślę, że nie jest to jakieś wow, ale stosunek jakości do ceny , jak najbardziej. Miałem kupić Brymena 867s bo nie posiadam w kolekcji, ale jakoś tak niekoniecznie finansowo było w tym czasie. Ale myślę, że za jakiś czas na pewno się skuszę!? 😉 🤜🤛 Pozdrawiam

    • @whitedracco8925
      @whitedracco8925 Год назад

      Bardzo dobry miernik . Niestety bardzo awaryjny i nietrwały. Po 6 mies problemy z pokrętłem , łatwe do naprawy . Po roku problem z odpalaniem . To samo w przypadku 2 sztuk :( Będę szukał jakieś innej firmy :( szkoda bo nowy ut ma sporo zalet

    • @sb5100MoD
      @sb5100MoD Год назад

      ​@@andy2297
      Akurat odnośnie 61e+ z tego co widziałem jest trochę filmów sam test chyba z pięć części i kilka dodatkowych filmików w tym z pomiaru prądu.
      Natomiast co do Brymana to czasami tak bywa z finansami, co zrobić... z drugiej strony jak masz chęć zawsze można jak się coś uzbiera kupić więc nic straconego.

    • @andy2297
      @andy2297 Год назад

      @@sb5100MoD myślę, że tak będzie. Miałem tak z Finest 716 i 816 typowe do samochodów. Nie narzekam, działają już 5lat bez przerwy. Ale było warto.

  • @blzgjcy787
    @blzgjcy787 Год назад

    Szkoda że z czystej ciekawości ( skoro już był w Pana posiadaniu ) nie uwzględnił Pan w testach BM869s , wiem że to TRMS DMM więc inna liga, jednakże cenowo mniej więcej podobna półka co testowany PC7000 . Pozdrawiam

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад

      Testy 869s będą w najbliższą niedzielę 🙂

    • @blzgjcy787
      @blzgjcy787 Год назад

      @@piotrburnos1004 Z przyjemnością obejrzę :-) , nawiązując do Pana świetnej prezentacji , wyjaśniającej zaawansowane funkcje 869s ( którego od niedawna jestem posiadaczem ) chciałbym zapytać o następujące ( banalne dla niektórych ) rzeczy :
      1 - przy ustawieniu na pierwsze położenie ( Hz VFD prąd zmienny ) multimetr mierzy zawsze z tą samą precyzją - niezależnie jakie opcje wybiorę przyciskiem "SELECT" bez uwzględniania żadnych innych "współczynników" - przykładowo w pozycji drugiej HZ dBm przyciskiem SELECT nastawia się od 4 do 1200 co zmienia wynik pomiarów.
      2 - druga pozycja czyli Hz dBm - czy urządzenie domyślnie jest nastawione na 4 ? i czy to oznacza 4 Omy - ale czego ? i właściwie przy jakiej nastawionej wartości dBm powinienem robić jakie pomiary ? 4 ,8 ,32 , 200 , 800 itp ... ?
      3 - przy jakim nastawieniu ( pozycja pierwsza pokrętła czy druga ) najlepiej i najbezpieczniej mierzyć prąd zmienny w gniazdku w ścianie , czy to bez znaczenia skoro to klasa bezpieczeństwa CAT IV 1000V ? Mierząc wysokie napięcia w 2 pozycji pokrętła "na dBm" jakie wartości powinienem ustawić dla dBm ? (pytanie powyżej)
      4 - przedostatnia pozycja ( A , mA ) czy dobrze zrozumiałem, że wskazanie %4-20mA służy jedynie uproszczeniu odczytu pomiaru dla sieci w których sygnały przesyłane są do 20mA ?
      Dziękuję za cierpliwość.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад

      @blzgjcy
      Ad 1. Dla VFD, select jedynie zamienia wyświetlanie wielkości na dual display, raz napięcie raz częstotliwość.
      Ad 2. Proszę zobaczyć mój film o decybelach. Tam jest wszystko wyjaśnione.
      Ad 3. Napięcie sieciowe mierzymy na zakresie napięcia przemiennego (pozycja 2ga pokrętła).
      Ad 4. To dotyczy czujników pracujących w pętli 4 - 20mA. Prąd mierzymy na zakresie uA, mA lub A.

    • @blzgjcy787
      @blzgjcy787 Год назад

      ​@@piotrburnos1004 Dziękuję za odpowiedź(i). Film o decybelach właśnie obejrzałem - dobrze wyjaśnia kwestię dBm. Czekam na niedzielne testy 869s ( jeśli mogę coś nieśmiało zasugerować to można wspomnieć o możliwości dokupienia USB-Interface do 869s (oraz wielu innych modeli) czyli BU-86X USB , oraz dołączone do niego oprogramowanie producenta, dzięki którym multimetr można połączyć poprzez port USB z komputerem , laptopem itp. Bieżące odczyty z multimetru wraz z wykresami graficznymi i innymi funkcjami są na bieżąco wyświetlane na ekranie komputera. Ciekawostka : bezpieczniki w 869s są identyczne i tego samego producenta co w "słynnych" multimetrach marki Fluke - modele : 115, 117 , 83V , 87V , 287, 289 , czyli : Cooper-Bussmann DMM-B-44/100-R oraz Cooper-Bussmann DMM-B-11A. Na koniec : tylna "nóżka" jest dwufunkcyjna - można ją normalnie odchylić do tyłu jako oparcie dla 869s , lub trochu podnieść od pozycji złożonej po czym pociągnąć w dół przez co można ją całkowicie odchylić do góry , dzięki czemu multimetr możemy powiesić na np. haczyku lub gwoździu na ścianie. Pozdrawiam.

  • @TestovMartinoz
    @TestovMartinoz Год назад

    Właśnie się zastanawiałem czy kupić chrześniakowi na pierwszy multimetr unit 33A+, czy może taki jakiego używam jako przenośnego drugiego od Yato, tj. YT-73096.
    PS. Zerknąłem na poprzedni film, bo mnie zaciekawiło które modele z YATO, DPM i HABO Pan testował. Ten DPM widziałem w Castoramie, trochę strach nim robić coś więcej niż sprawdzić napięcie aku w samochodzie.
    PS2. Może warto by dodać do tabeli z wynikami kolumnę "marka", "model", "cena"?

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад +2

      Nie ma się nad czym zastanawiać. W tej półce cenowej UT33A+. Chyba, że ważne jest True RMS. Dziękuję za komentarz.

    • @TestovMartinoz
      @TestovMartinoz Год назад

      @@piotrburnos1004 Dziękuję za odpowiedź. Jedyne co mnie zniechęca do UT33A+ to to że w teście diody pokazuje spadek napięcia, ale nie rozświetlenia diody LED (na telefonie oglądałem film i wydaje mi się że diody się nie zapaliły). Planuję dokupić w prezencie kit diy zegar z diod i pomyślałem sobie, że bardziej się w to wkręci, jeżeli samym miernikiem będzie mógł sobie diody rozświetlić. Dał mi Pan do myślenia, dziękuję 🙂

    • @pzwolski
      @pzwolski Год назад

      Zniechęcić powinny cię bezpieczniki do 250V podczas gdy producent tego badziewia obiecuje zabezpieczenie do 600V. To oznacza, że UT33A jest NIEBEZPIECZNY DLA ŻYCIA!!!

    • @sb5100MoD
      @sb5100MoD Год назад +1

      @@TestovMartinoz
      Jeśli chodzi o testowanie LED-ów to tutaj należałoby patrzeć na napięcie testu diody. Niektóre multimetry mogą mieć np. problem z niebieskimi i białymi LED-ami gdzie napięcie przewodzenia diody jest > 3V...

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад

      W tym pomiarze nie chodzi o to aby dioda świeciła, tylko weszła w stan przewodzenia czego odzwierciedleniem jest mierzone napięcie.

  • @zdzisiek1979
    @zdzisiek1979 Год назад

    🙂🙂

  • @tomaszo.8896
    @tomaszo.8896 Год назад

    Nie zawsze cena jest odzwierciedleniem dokładności. Proponuję zobaczyć jak wyglądają te mierniki w środku to wtedy będziemy wiedzieli dlaczego jest taka różnica w cenie.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад +2

      Oczywiście, że nie. W Sanwie PC7000 płacimy między innymi za wykonanie (również PCB), jakość użytych elementów, zabezpieczenia prądowe i napięciowe oraz bogaty zestaw funkcji, których nie ma żaden inny multimetr.

    • @dzixe
      @dzixe 4 месяца назад

      Niestety w dzisiejszym świecie to nie jest takie oczywiste. Na cenę składowych jest wiele, marketing płace ludzi, serwis, podatki w kraju wytwarzania, zaplecze serwisowe itd. Często koszt samego urządzenia jest bardzo niski w stosunku do reszty składowych. Pracuję w firmie, która jest premium w ogrzewaniu i sprzedaje niedopracowany chłam w wysokich cenach. Mamy zdanie, że nawet jakbyśmy kibel z logiem sprzedawali jako reaktor atomowy za miliony monet to też ludzie kupią i jeszcze będą bronić. Porównaj Sefram, Benning i Appę jakie rozbieżności w cenach.
      Uni-t nie musi się tym przejmować bo nie ma reklamy, serwisu też nie znalazłem, i rozwój produkty jest taki (prototyp na rynku), że od badziewia doszli do spoko produktów w niskiej cenie. Jak by było badziewie to by nie cieszyły się taka popularnością.
      A często to tylko w naszych głowach siedzi wiara w jakość danej marki i poczucie, że im wyższa cena (wyższa ofiara) tym lepszy produkt. Tak naprawdę ważny jest człowiek, jak jesteś mistrzem w swoich fachu to wystarczy Ci jakikolwiek miernik byle był wiarygodny, co do wskazań i musisz go umieć używać. Kretyn z najlepszym miernikiem dalej będzie kretynem

    • @mariuszkleinkleju
      @mariuszkleinkleju Месяц назад

      No właśnie, wiarygodny wynik.​@@dzixe

  • @krzysztofzubrowski8222
    @krzysztofzubrowski8222 Год назад

    Panie Piotrze proszę zobaczyć ile kosztuje Brymen, a UNI-T.
    To jest przestrzeń finansowa.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад +1

      Tak, o tym mówiłem w podsumowaniu

    • @tomaszcejman8315
      @tomaszcejman8315 Год назад

      @@piotrburnos1004 Trzeba było przetestować jeszcze np UNI-T PRO UT191T Podobna półka cenowa co Brymen BM252s

  • @1984Kojot
    @1984Kojot Год назад

    Dlaczego akurat Unit UT33A??Wygląda na naprawdę kiepski multimetr. Kto coś takiego kupuje?Może lepiej np. UT139C albo lepiej UT191E??

  • @skanersieciowy9109
    @skanersieciowy9109 Год назад

    Multimetr za 5 stówek bez trueRMS to jednak nieporozumienie, a z tym testem diody jeszcze gorzej, dla amatora to za drogo i przy braku podstawowych funkcji, żeby zmierzyć czy jest coś w gniazdku i sprawdzić leda można kupić ten 8x tańszy, ktoś zaawansowany dołoży te 8 stówek i będzie miał wszystko co trzeba w Sanwa.

  • @marcinl4396
    @marcinl4396 Год назад

    składowe harmoniczne zbadaj to ci powiem co mówi zasilacz laboratoryjny

  • @pzwolski
    @pzwolski Год назад

    Piotrze, zanim zaczniesz coś polecać, rozkręć multimetr i sprawdź do jakiego napięcia są przystosowane bezpieczniki wewnątrz urządzenia. UT33A chwali się ochroną do 600V, a bezpieczniki ma tylko do 250V. Jak zaczniejsz mierzyć "siłę", to może cię zabić. Ja bym nie ryzykował życia za kilkadziesiąt złotych.

    • @sb5100MoD
      @sb5100MoD Год назад +4

      To że UniT i inne chińskie tanie multimetry mają często zawyżone CAT to wiadomo. Same normy też o samych bezpiecznikach nie wspominają no i należy pamiętać że bezpieczniki są w torze pomiaru prądu.
      Kolejna spraw raczej nikt nie będzie z tego typu milimetrem podchodził choćby nawet do pomiaru napięć międzyfazowych... Zwłaszcza że mowa tutaj o multimetrze który kosztuje jakieś 10zł więcej od bezpiecznika do takiego Brymen-a...

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад

      Właśnie to zrobiłem co chyba widać na filmie. Poza tym jak już ktoś wspomniał, bezpieczniki są w torze pomiaru prądu, więc nie spodziewałbym się tu napięcia rzędu 600V..

    • @bangablebang
      @bangablebang Год назад

      Seria UT33+ posiada ocenę bezpieczeństwa CATII 600V jednak bez certyfikatu CE. Bliźniacza seria UT131 ma CE i CATII 250V (tutaj wartość już spójna z bezpiecznikiem). Poza tym i ceną (ok +15zł) te dwie serie nie różnią się wyglądem ani parametrami

    • @sb5100MoD
      @sb5100MoD Год назад

      @@bangablebang
      CE to w zasadzie każdy producent/imorter może sobie wystawić - to jest tylko deklaracja zgodności i nie wymaga nawet badań.
      Jak wspomniałem o CAT proszę poczytać normy tam nie ma mowy o bezpieczniku o czym wspomniałem.
      Reasumując patrząc na to jak są zbudowane Uni-T mam pewne wątpliwości czy one spełniają deklarowany CAT.
      Przykładowo jak firmy o to dbają np. taki Brymen zleca badania w niezależnych laboratoriach - w przypadku Brymenów jest dlatego dodatkowo certyfikat bezpieczeństwa UL.

  • @krzysztof18199
    @krzysztof18199 4 месяца назад

    Jak można porównać multimetr za 460zł z takim za 60zł ? 🤦‍♂️🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
    UNI-T w takim zestawieniu bije na głowę brumena.
    To tak jak by jeden sportowy samochód miał V-max 311km/h a drugi 7 razy droższy ma V-max 312km/h
    Który opłaci się kupić? 🤔🤔🤔🤔🤔🤔

  • @qba2802
    @qba2802 Год назад +1

    A ja nadal nie mogę zrozumieć sensu porównywania ze sobą błędów wskazań konkretnych egzemplarzy przyrządów i zestawianie wyników w postaci tabeli od najlepszego do najgorszego. Dla innego zestawu dziewięciu takich samych multimetrów błędy wskazań poszczególnych modeli będą miały zupełnie inne wartości i ranking będzie całkowicie odmienny.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад

      Mówiąc krótko, nie jest to prawda ale o tym już była dyskusja w innych komentarzach. Takie zestawienie jak najbardziej ma sens, a rozdzielczość i dokładność metodologii wysoka.

    • @qba2802
      @qba2802 Год назад

      @@piotrburnos1004 Czyli dla każdego kolejnego zestawu takich samych przyrządów ranking będzie identyczny, tak?
      W takim razie jeżeli każdy przyrząd ma takie same lub zbliżone wartości błędów wskazań to dlaczego producenci przyrządów podają wartości błędów granicznych w nie konkretne wartości błędów?
      Nie wypowiadam się na temat dokładności metodologii ale trochę dziwne wydaje się, że błędy wskazań na tym samym zakresie skaczą raz w górę raz w dół - zwykle charakterystyki błędów układają się wg jakiejś sensownej krzywej...

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад

      Ponownie nie ma Pan racji z "sensowną krzywą", często jest dokładnie odwrotnie. To "skakanie" to właśnie powód dla którego ranking ma sens. Wyjaśnienie tego daleko wykracza poza treść komentarza. Może zrobię kiedyś film o statystyce, który to wyjaśni.

    • @qba2802
      @qba2802 Год назад

      @@piotrburnos1004 Być może wyjaśnienie naukowe wykracza poza treść komentarza ale zastanówmy się tak na zdrowy rozum - na zaciski podajemy wielkość mierzoną podzieloną ew. w dzielniku napięcia, następnie jeśli wielkość mierzona nie jest napięciem stałym jest przetworzona na napięcie stałe w przetworniku R/U, C/U czy jakimś innym i podana na wejście przetwornika AC. Na przetwornik AC podane jest napięcie wzorcowe oraz częstotliwość wzorcowa ale wartość mierzona nie ma wpływu na te dwie wielkości. Zatem który z wymienionych elementów wprowadza to "skakanie" błędu wskazania w funkcji wartości mierzonej?

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад

      Tak na chłopski rozum, to wracając do pierwotnego pytania da się rozróżnić multimetry o dokładności setnych procenta, od dokładności o dziesiątych części procenta od tych o dokładności powyżej procenta. I to niezależnie od badanego egzemplarza. Co do reszty to mogę tylko polecić kurs statystyki i elektroniki. Myślę, że tam są odpowiedzi na wszystkie Pana wątpliwości.