Az újrahasznosítás hazugság

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 31 май 2024
  • Csatlakozz te is a csatorna tagjaihoz és akár részt vehetsz egy videó elkészítésében is! 👉 / tizeslista
    Biztos, hogy olyan jó dolog az újrahasznosítás? Alapjáraton úgy tűnhet, hogy ez a legjobb mód arra, hogy megküzdjünk a műanyag szeméthegyekkel és ezt sugallják évtizedek óta a cégek is. De mit lépsz, ha azt mondom, a műanyag újrahasznosítás csak egy hatalmas üzlet és közel se a jótét lelkek találták ki. Arról nem is beszélve, hogy tudatosan át is vernek a cégek menet közben.
    Próbáld ki te is a Rackhost-ot most 3.000 Ft kedvezménnyel, de siess, mert csak az első 100 regisztrálónak jár az ajánlat! www.rackhost.hu/referral/coup...
    Instán is fent vagyunk: / tizeslista
    Tízes lista Facebook: / tizeslista
    0:00 Intro
    0:32 Tízes Lista tagság
    0:50 A műanyag története
    Mielőtt fejest ugranánk az újrahasznosítás átverésbe beszéljünk egy kicsit a műanyag történetéről, hogy mindenki képben legyen. Ma már szinte el se tudnánk képzelni az életünket műanyag nélkül. A palackozott víztől és üdítőktől kezdve az ételes dobozokon át az autó alkatrészekig rengeteg helyen feltűnik ez az anyag és nem is hiába: olcsó, strapabíró és könnyen előállítható.
    3:24 Mi a baj a műanyaggal?
    De mégis mi a baj a műanyaggal?
    Az egyik legnagyobb probléma a műanyag szemét lebomlási ideje. Mivel a műanyag kötései nem egyeznek meg a természetben található kémiai kötésekkel, sokkal nehezebben bomlik le. A lebomlási idő függ az adott anyagtól és annak szerkezetétől, de 20-tól akár 1000 évig is eltarthat. A PET palackok például kb 450 év alatt tudnak teljesen lebomlani. Emiatt viszont olyan mennyiségű műanyaghulladék halmozódott fel az évtizedek során, amivel a Föld már egyszerűen nem tud megbirkózni.
    5:50 Újrahasznosítás átverés
    De hogy lehet ekkora a baj, ha ma már a városok nagy részében szelektíven gyűjtik az emberek a műanyag hulladékot és tömegesen jelennek meg az újrahasznosított műanyagok a boltok polcain.
    Nos , van egy rossz hírem. Az egész újrahasznosítás is csak marketing, és valójában nem vagyunk vele előrébb.
    9:47 Az újrahasznosítás üzlete
    Az 1980-as években a műanyagipar rengeteg pénzt ölt olyan kutatásokba, amik azt vizsgálták, hogy mennyire hatékonyan lehet újrahasznosítani a műanyag termékeket. Az eredmény viszont elég elkeserítő volt. Rájöttek , hogy a műanyagot nem olyan egyszerű újrahasznosítani, ráadásul a 7 fő műanyagtípusból csak az első kettő, a PET és HDPE újrahasznosítható hatékonyan.
    Források: pastebin.com/bi83w1W5
    Intro zene: motionarray.com/royalty-free-...
    Zene a videó alatt: audiojungle.net/item/stylish-...
    Outro zene: Cold Funk - Funkorama by Kevin MacLeod is licensed under a Creative Commons Attribution license (creativecommons.org/licenses/...)
    Szöveg: Zoltán Eszter
    #újrahasznosítás #átverés #tízeslista
  • НаукаНаука

Комментарии • 575

  • @qdiace80
    @qdiace80 Год назад +33

    Mindig el szoktam mondani, hogy
    * a két nagy cukrosvíz-gyártó cég álljon vissza a betétdíjas palackokra, továbbá
    * az összes gyártó csinálja a terméket javíthatóra, modulárisra, szét- és összeszerelhetőre, nem pedig eldobósra.
    Igen, legyen ismét Gelka, és ne kelljen egy alkatrészért az egész készüléket kidobni, hanem legyen cserélhető az alkatrész.

    • @MIZOvagyok
      @MIZOvagyok Год назад +2

      Most már kivétel nélkül minden gyártó arra hajt, hogy több pénz jöjjön be de ha javíthatóra és újra használhatóra csinálja akkor az nem üzlet. Bele kell törődni ebbe, hogy nem mindig a vásárló a bűnös hanem a gyártók és mi úgy táncolunk ahogy a gyártó fütyül mert hiába akarok környezettudatosan élni ha műanyagba csomagolnak mindent és ránk kényszerítik az új termék vásárlását.

    • @CristianSego123
      @CristianSego123 7 месяцев назад +2

      Vagyis rendszervisszaállítás, azaz takarodjon ki a nyugati-szenny a ferde demokráiciájával együtt, vissza a kommunizmusba ha Gelka-t (is) akarsz.

    • @qdiace80
      @qdiace80 7 месяцев назад +3

      @@CristianSego123 Nagyon remélem, hogy poénnak szántad ezt a kommentet. Ha igen, annak gyenge.

    • @CristianSego123
      @CristianSego123 7 месяцев назад +1

      @@qdiace80
      Nem poén, hanem tény.

    • @qdiace80
      @qdiace80 7 месяцев назад

      @@CristianSego123 Akkor viszont magadról állítottad ki a droidbizonyítványt. :(
      Honnan indultunk? Legyenek újra betétdíjas palackok. Tartsunk az eldobóstól a javítható felé.
      Pardon, említettem egy céget, amelyik nem sokkal élte túl a módszerváltást. De ha te ebből azt kerekíted ki, hogy visszavágyom a kommunizmusba, akkor a te készülékedben van a hiba.
      Nyugati szenny? Ugyan már. Bármely ital után szemét képződik, ha nem betétdíjas a palack. A ferde demokráciát meg _te_ költötted hozzá, nem én írtam.

  • @vik004
    @vik004 Год назад +143

    Targoncásént dolgozom egy petpalackokat feldolgozó üzemben. Ez minden csak nem környezetkímélő! Óránként kb. 3,5 Tonnát dolgozunk fel amiből granulátum lesz és kamionszámra hordják el. Egy zsák kb 1000 kg és 1000€-ba kerül. Egy kamionra 24 zsák fér fel. Sorban állnak a kamionok. Maga a gyár nagyon durván szennyezi a levegőt és a környezetet de ez senkit nem érdekel mert hatalmas üzlet.

    • @angelpc22
      @angelpc22 Год назад

      mikro műanyag a levegőbe?

    • @DaT0nkee
      @DaT0nkee Год назад +2

      Hogy szennyezi a gyár a levegőt?

    • @dianagal
      @dianagal Год назад +9

      @@DaT0nkee ez most egy komoly kérdés?

    • @DaT0nkee
      @DaT0nkee Год назад +6

      @@dianagal Igen. És úgy gondolom 2 de maximum 3 mondatban részletesen és konkrétan megválaszolható.

    • @istvanszucs7681
      @istvanszucs7681 9 месяцев назад +1

      ​@@DaT0nkeeplul az aprítógépekkel amik 0 24 ben mennek és zabálják az energiát

  • @HardverGURU
    @HardverGURU Год назад +85

    Bennem az is felvetett egy kérdést ezzel kapcsolatosan, hogy legújabban betiltották a szívószálat, a műanyag evőeszközöket, és azokat a fajta műanyag tárolódobozokat, amelyeket gyorséttermek használnak elviteles doboznak. Arra hivatkozva történt meg a betiltásuk, hogy ezek egyszerhasználatos eszközök, amivel így szemét keletkezik. Viszont technikailag egy szívószálat, egy műanyag villát, és egy ilyen dobozt is lehet többször használni, míg van más, amit egyáltalán nem, és az úgy tűnik nem baj.
    Hogy mi ez a műanyag tárgy? Egyre kisebb egységcsomagolásban, már 60-80 grammonként, lassan szeletenként pakolják az élelmiszergyártók a felvágottakat, sajtokat, és sok mást műanyag vákuumcsomagolásba, vagy ahhoz hasonló, védőgázas csomagolásba, ami bizonyosan több műanyagot tartalmaz, mint egy szívószál, nem is lehet többször használni, és valószínűleg a legkisebb arányban kerül szelektív kukába is, inkább mindenki egyből a kommunális hulladékba dobja, miután kiveszi belőle a nyers húst, vagy a 3 szelet párizsit.
    Egy kis bevásárlás során csak 1db műanyag zacskót veszünk, de abba 10 terméket pakolunk, ami ilyen műanyag megoldásokba van csomagolva. És ez úgy tűnik nem baj senkinek, szóba sem kerül semmilyen "zöld" szervezetnél, csak a PET palack és a szívószál.
    Továbbá az is érdekes, hogy miközben időszakosan annak van trendje, hogy már elfogy az oxigén, annyira kevés a fa, és védeni kell a természetet, a műanyag helyett fa- és papíreszközökre cserélik az fent említett, betiltott felhasználású műanyagokat. Tehát akkor most mi van? Bár a fa és a papír lebomlik, mintha az előbb még az lett volna a világon a legnagyobb baj, hogy már nincs fa, most pedig vágjunk ki minél több fát, hogy legyen valamiből a kínainál fa evőeszköz, és papír doboz.
    Saját véleményem egyébként, hogy sokkal több fémet kellene használni, mert az újrahasznosítási, és újrafelhasználási szempontból is mérföldekkel jobb mutatókkal bír, és korábban, míg nem kezdtek el mindent műanyagból csinálni, használták is sokan a fémeket. Nem ördögtől való az alumínium tálcás kivitele az élelmiszereknek, és ha hozzátesszük, hogy nem 80g termék kerül a csomagba, amiből így egy főnek is egyszerre több csomaggal kell venni, akkor igencsak környezetkímélő és hatokékony megoldás lehetne (ismét).
    De sok másra is igaz ez az utóbbi felvetés. Emlékeztek még 20 éve hogyan volt csomagolva az összes csokoládé? Hát nem egy szál műanyagba, hanem papírcsomagolásban volt minden termék, amin belül pedig alumínium fóliában volt a termék...

    • @Steel9k
      @Steel9k Год назад +23

      Röhögnek az embereken.
      Nem lesz érdemben kevesebb műanyaghulladék, de röhögnek rajtunk, hogy bármilyen baromságot el tudnak fogadtatni a társadalmakkal.
      Ilyen volt a covid baromkodás, oltások, oltások kötelezése. Elfogadja a társadalom emberek diszkriminációját, politikusok korrupcióját..
      És közben röhögnek rajtunk : )

    • @mariamajor55
      @mariamajor55 Год назад +4

      Az ember természetkárosító hatása nagyon összetett és jelentős. Csak a "fa" kérdéséről is órákat lehetne beszélni. (pl. hogy többletet termel-e oxigénből, vagy amit nappal tesz azt éjjel visszájára fordítja; vagy mi a szerepe a hőháztartásban...). Szerintem az a lényeg, hogy az állomány ne csökkenjen, lehetőleg nőjön és gyorsan növő (pótolható) fákból készüljenek termékek, amiket hosszú ideig használunk, étkezési célra használtakat pl. mosogatjuk. Nálunk pl. fém szívószál van a családban, de a szalmaszál is versenytárs lehet.

    • @cadillo4868
      @cadillo4868 Год назад +1

      Ezt en sem ertem. Ne legyen muanyag, mert...ne legyen fa, mert..ne legyen allati eredetu, mert...akkor mi legyen? Ha meg csak egyfajta anyag lehet, akkor annak nagyon fel fog menni az ara.

    • @margitsallay7159
      @margitsallay7159 Год назад +7

      Kb a 90-es évek előtt nem igazán vettünk olyan üvegben forgalmazott élelmet, italt, aminek az üvegjét nem lehetett visszaváltani. Pl a bolgár befőttekre gondolok. Csak ha nagyon finom élelem volt benne, akkor vettük meg. Ma pedig csodaszába megy (kivéve a sörös üvegeket és egy-két boros palackot), hogy ha vissza lehet váltani az üveget, amiben az élelem van/volt.
      92-ben már nem lehetett kapni colát műanyag palackban, csak üvegeben Németországban!!! Nálunk pedig az újra tölthető műanyag palackokat megszüntették... Nyeremény akciót hirdettek a pet palackos cola vásárlására...
      Igazábol ezeket a műanyag palackokat, flakkonokat, dobozokat azoknak a cégeknek kellene újrafeldolgoznia, akik belecsomagolják az áruikat. Ahogy a kamionjaik hozzák a termékeket az üzletekbe, vihetnék is vissza az üres tároló elemek.

    • @DanielR.122
      @DanielR.122 3 месяца назад

      @HardverGURU
      "Továbbá az is érdekes, hogy miközben időszakosan annak van trendje, hogy már elfogy az oxigén, annyira kevés a fa, és védeni kell a természetet, a műanyag helyett fa- és papíreszközökre cserélik az fent említett, betiltott felhasználású műanyagokat. Tehát akkor most mi van? Bár a fa és a papír lebomlik, mintha az előbb még az lett volna a világon a legnagyobb baj, hogy már nincs fa, most pedig vágjunk ki minél több fát, hogy legyen valamiből a kínainál fa evőeszköz, és papír doboz."
      Nem mindegy mi károsabb a kornyezetre. Lehet kivágnak fát,de 20 év után újak nohetnek (bambusz még hamarabb no asszem 1 év) ,és egy fábol hatékonyan tudunk sok eszkozt készíteni évszázados lebomlás nélkul. De ha a muanyagot megtartjuk akkor 200 év mire lebomlik akár egy darab is. De milyen áron? addig megolt sok állatot,vizet szennyezett, a viz által termotalajt rongált amik a fákra kihatott elkorhadhatnak, meg ultetni sem lehet kedvezotlen talajban,akkor még kevesebb a fa,és kevesebb az oxigén,a rossz termofold eredményeként pedig kevesebb az étel számunkra is,és az állatok számára is,ami mégtobb állatot ol meg szimplán éhen halhatnak ha súlyosabb a termés hiány. Szval míg a fa gond megoldható,a muanyag szennyezés nem igazán.
      Hogy miért eloszor a szívószálakat meg evoeszkozoket váltották fára? simán mert minél kissebb annál veszélyesebb az állatokra annál hamarabb tévedhet vizi teknos orrlyukába a szívószál, esetleg a vízben tévesztheti kajának egy hal a letort villát. Kissebb muanyag hamarabb lebomlik,hamarabb bekerul a hal gyomrába,amit te megeszel és nem 10 év múlva eszel mégtobb muanyagot hanem akár holnap ha megeszed a halkonzervet. Muanyag már bennunk is van,nem mindegy mennyi.

  • @szilardolvedi4830
    @szilardolvedi4830 Год назад +113

    Hogy használjunk kevesebb müanyagot ha minden műanyagba van csomagolva?

    • @gerrardsteven2135
      @gerrardsteven2135 Год назад +4

      mára már nem feltétlen sok minden karton papír alapú stb

    • @jkovesi
      @jkovesi Год назад +10

      Léteznek csomagolásmentes boltok pl.

    • @zsoltjokesz2606
      @zsoltjokesz2606 Год назад +26

      Az a baj hogy 200km van 1db ilyen bolt

    • @Lownoise1000
      @Lownoise1000 Год назад +7

      Nehéz eset, de pl ha kész kaját veszek kifőzdében, kínaiban akkor zárható üvegtálba kérem amit én viszek. Ezzel én sokal kevesebb műanyagot használok, mert munkanapokon mindìg veszem a kaját.

    • @marianna5014
      @marianna5014 Год назад +2

      @@jkovesi nem mindenki ilyen hely közelébe lakik. Pl. Vidéki emberek.

  • @timeapenk3956
    @timeapenk3956 Год назад +163

    Régebben arról láttam egy jó videót, hogy a háztartási környezetszennyezés csökkentésére irányuló intézkedések mennyire jelentéktelenek, ha az ipari szennyezés változatlan marad.

    • @carnivorecaveman
      @carnivorecaveman Год назад +3

      Én is így gondolom. Szívesen megnézném azt a videót ha megajándékoznál a linkkel.

    • @vezertrojai
      @vezertrojai Год назад +6

      De az ipari szennyezés a fogyasztótól függ!

    • @timeapenk3956
      @timeapenk3956 Год назад +1

      @@carnivorecaveman Ha jól rémik, a partizános csapat csinálta, Gulyás Mártonék

    • @carnivorecaveman
      @carnivorecaveman Год назад +2

      @@timeapenk3956 Bocs de azt se tudom mi az a „Partizános csapat”... Nem vagyok egy nagy „szociálmédia-fogyasztó”, gyakorlatilag szinte csak a RUclips-ot nézem, meg a Telex hírportált olvasom, mást nem. Sőt, még tévém sincs... nem azért mintha nem engedhetném meg magamnak, csak mert nem érdekel.
      Esetleg ha a címére emlékeznél annak a videónak? (Amúgy azt se bánom ha esetlegesen és netántánlagosan angol nyelvű volna).

    • @motorkr2857
      @motorkr2857 Год назад +21

      Ott ahol dolgozom, mindent külön gyűjtünk. Műanyag, fém, papír, üveg stb. Ha ellenőrzés van akkor átnézik a kukákat, és ha nem jó helyen van valami, akkor az egész csapát bérlevonást kap. Szép és jó dolog ez, főleg amikor jönnek a hulladékot elszállítani és.....mindent szépen összeöntenek egy konténerbe. Mikor megkérdeztük a kukásoktól, hogy WTF, akkor azt mondták nekik meg az van kiadva, hogy öntsék össze mert így olcsóbb az elszállítás...

  • @azisz
    @azisz Год назад +64

    A kevesebb műanyag felhasználása szerintem a nagy vállalatokon, gyártókon múlik. Én csak azt tudom megvenni a boltban, amit ott kapni lehet. Ha megfeszülök a kasszánál vagy az információs pultnál, akkor is műanyagban kapom meg a paradicsomot és az uborka is zsugorfóliázva lesz a pulton.

    • @kroland1671
      @kroland1671 Год назад +8

      Már elég sok helyen vannak csomagolás mentes boltok, és a boltbol se dobnak ki ha saját vászon szatyorba teszed a zöltséget (persze ha nem előre csomagolt).

    • @18yearsold2
      @18yearsold2 Год назад

      @@kroland1671 beszélsz itt zölTeket... 🤦‍♂

    • @kroland1671
      @kroland1671 Год назад +2

      @@18yearsold2 egy nyelvtani hibátol nem lesz hülyeség amit írtam. Vagy nézz körül, és meglátod.

    • @GabenDave
      @GabenDave Год назад

      @@kroland1671 felesleges reagálni az ilyenekre nem éri meg!

    • @18yearsold2
      @18yearsold2 Год назад

      @@kroland1671 elhiszem, a kommentem kizárólag a hibára utalt

  • @mazsiga
    @mazsiga Год назад +15

    Sajnos ott is kilóg a lóláb, hogy a lebomlási idők miatt kénytelen vagy kidobni a műanyag használati tárgyakat, mert lebomlanak, miközben boldogan használnád. A pár hetes műanyag szatyor már nem jön ki egyben a kocsi csomagtartójából, csak apró csipszenként.
    De még jobb példa erre az 1990-ben vásárolt Flair kerti garnitúra, ami a mai napig vakító fehér, nem tört el és nem bomlott le a napon, mert strapabíró, minden bizonnyal "nem környezetbarát" - mondhatnám, hogy nem profitbarát - műanyagból készült. A tíz évvel később vásárolt szintén Flair garnitúra már a harmadik évben a színét vesztette, szürkülni kezdett, az ötödik évben gyakorlatilag megfeketedett és mumifikálódott, milliárdnyi kis könnyen leváló molekulával terhelve a környezetet. Ezt szeretik a gyártók, mert mész megint a bótba...

    • @tamaslucsik9847
      @tamaslucsik9847 3 месяца назад

      jó a meglátás ,bún cselekmény a műanyagok vegyszeres öregítésé .... mikró műanyagok ...hol vannak az agyon iskolázott környezetvédők .....kidobott pénz az oktatásuk. véső megoldás pirolízis

  • @fosztozsi
    @fosztozsi Год назад +3

    Így van! A baj velünk van! És azzal, hogy elhittük, hogy mindarra, amit a multik termelnek, szükségünk van. És hogy ezek nélkül nem lehet élni! Elhittük és bevettük. Ennek isszuk most a levét! Gondoljunk csak bele, hogy mennyi termék van, ami 20 éve még nem létezett, és 50 éve, még csak a gondolatainkban sem szerepelt, és mára úgy össze nőttünk velük, hogy azt hisszük, nélkülük nem létezik élet, nem létezik minőségi élet! ÉS ezért mi vagyunk a felelősek! Én és te, aki ezt a hozzászólást olvasod! Nem a kígyó hibája volt, hogy ámítását elhitte Éva és Ádám a paradicsomban! Ez pusztán Ádám és Éva hibája volt! Nem a marketing hibája, hogy mi bedőltünk neki, hanem a mi gyengeségünk, a mi hiszékenységünk és butaságunk! És a hozzászólásokat olvasva, ledöbbenve, és szomorúan veszem tudomásul, hogy egy ilyen konkrét tény, mint ezen videó tartalma, sem elég az embereknek ahhoz, hogy belássák, nem az a hibás, aki a műanyagot termeli, hanem az, aki igényli. És mi igényeljük! Mindennek csak addig van létjogosultsága, amíg mi létjogosultságot adunk neki! Példa: Ha egy gyenge celebet (sok van belőlük) máról holnapra senki nem nézne, egyik napról a másikra eltűnne a sűlyesztőbe, és nem kapna több szerepet, felkérést. Azért mutogatják, mert előzőleg megteremtették az igényt rá. Mi pedig elhittük, és igényeltük! Ahogy a nézettségünkkel szerzünk létjogosultságot egy celebnek, úgy szerzünk létjogosultságot is egy terméknek! Itt olvasom a hozzászólásokban, hogy há mit csinyáljunk, ha csak műanyag van a bótba, meg kő venni, nincs más! Miért kéne megvenni?! Miért kéne létjogosultságot szerezni annak a terméknek a fogyasztásával?! Én Pesten élek, 3 gyerek édasapja vagyok! (12 év alatti a 3 gyerek) Ám még sosem adtam pézt chipszre. Soha nem vettem a gyerekeknek flakonos colát (mást sem) Elég nekik az, amit másnál isznak! Helyette sütünk itthon "szalmakrumplit" és a feleségem annyi bodza, meg feketeribizli szörpöt tesz el, hogy akár minden nap ihatnánk víz helyett is, mert nem fogyna el. Sokat el is ajándékozunk minden évben. Még teafilter is ritkán kerül a szemétbe, mert a mezőn annyi teafüvet szedünk, hogy soha nem tudjuk egész évben elfogyasztani, pedig minden nap teázunk! Stb... Stb... És nem vidéken élünk, hanem Pesten 3 gyerekkel! Szóval összegezve! Nem másban kell keresni a hibát, hanem önmagunkban! Bármennyire is hihetetlen, az engem körülvevő rosszért én vagyok a felelős! Egyedül Én! Nem Soros GYörgy és nem is Orbán Viktor, de még Gyurcsány Ferenc sem! Az, hogy ők munkálkodhatnak ellenünk, az is az én hibám! Mert én szavaztam rájuk, és te!

  • @communityresistance7416
    @communityresistance7416 Год назад +38

    Van pár pontatlanság a jelölés és az újrahasznosíthatósággal kapcsolatban!
    Nem az átverés kedvéért hasonlít az a szimbólum az újrahasznosíthatósági szimbólumra! Az a célja, hogy lehessen tudni, milyen anyagból készült, és azt is jelöli, hogy újrahasznosítható!
    Nagy probléma, hogy a gyártók a csomagoló anyagot is idióta módon kezelik, három négy réteg külön csomagolást raknak pár grammos termékekre is!
    Nehéz itt jót cselekedni, az üveg például lényegesebben nehezebb, a szállításban ez többlet energia felhasználást jelent, a törött üveg újra olvasztása is nagyon energia igényes feladat!

    • @HemiBiriba
      @HemiBiriba Год назад +2

      Az a baj, hogy akik fújnak a műanyagra azok ezt nem látják át.
      Holott sok esetben kimondottan környezetkímélő megoldás, ha jól és ésszel használják.

    • @margitsallay7159
      @margitsallay7159 Год назад +1

      Az üveget egy szeszgyárban úgy fertőtlenítik, hogy átmossák 99%-os szesszel. Miért kellene beolvasztani az üveget, ha csak fertőtleníteni kellene kívül belül?

    • @CristianSego123
      @CristianSego123 7 месяцев назад

      ​​@@margitsallay7159
      A beolvasztás nem a fertőtlenitést szolgalja, hanem a más alakzat kiformálására.

    • @peterkornis5377
      @peterkornis5377 6 месяцев назад +1

      "és azt is jelöli, hogy újrahasznosítható!" Igaz, és mégsem. Technológiailag újrahasznosítható lenne, de mivel a szelektív gyűjtés során nem kerülhet(ne, vagy ha mégis, a feldolgozás során kidobják) a műanyag hulladékba PVC (3-as kategória), Polisztirol (6-os kategória) és Egyéb (7-es kategória), ezért ténylegesen megtévesztő a jelölés.

  • @korodiadryan6098
    @korodiadryan6098 Год назад +11

    Én már egy éve egy aktívszenes vízszűrő kancsót használok , amivel meg szűröm a csap vizet, és olyan íze van mint az ásvány víznek. Azóta nem cipelem az ásványvizet a boltból. Sokkal olcsóbb a csapvíz mint az ásványvíz és nem keletkezik pet palack😉.
    Felvágottatt pedig olyan boltban veszem ahol papírra szeleteli Marikanéni a 10 dgk párizsit😉

    • @nevetlenke
      @nevetlenke 3 месяца назад

      Nem kötekedés, de gondolom az aktívszenes szűrődet sem ingyen adják és gondolom az már a szemétbe kerül nem a pet palack mellé és ugyebár szintén van benne műanyag..
      Egyébként alternatív megoldásként persze nem rossz, lehet minden háztartásba elkéne egy ilyen szűrős kancsó..
      Mennyi ideig használható egy szűrő? 1-2-3 hónap? Köszi.

    • @korodiadryan6098
      @korodiadryan6098 3 месяца назад +1

      Szia. A szűrő betétet 4000 Ft veszek 2 darabot, és kb. 1-2 hónapig jó egy szűrő. Egy -két hónap alatt elég sok palackozott vizet elfogyaszt egy ember , hát még egy család. Úgy hogy a pet palackot és a cipelést mindenképpen megspórolom. Nem mondom hogy tökéletes megoldás de ez is valami. Persze el tudnék képzelni egy jobb megoldást is, mondjuk a csap alá beszerelt szűrőt amit mondjuk évente kellene csak cserélni és az elhasznált szűrőbetétet, gyűjtenék mondjuk az áruházakban , ahonnan aztán visszakerülne a gyártóhoz és újra regenerálná . Mert ha jol tudom ezeket az aktív szenes szűrőket lehet regenerálni. Na de hát ez csak vágy álom. Addig meg marad a kancsó😊

  • @azbence
    @azbence Год назад +98

    Ezért van az, hogy külföldön sok helyen betétdíjas a műanyagpalack, továbbá egyre szélesebb körben jön vissza az üvegpalack.

    • @imrecsendes7467
      @imrecsendes7467 Год назад +19

      Csak sajnos ezzel itthon nagyon sok ember meg vezetve és sajnos Te is! / nem megbántva! / Én sem régóta tudom, pár hónapja mindössze.. Egy barátom kukás autón sofőr és pont múlthéten beszéltem egy másikkal is.. Na szóval ki van osztva a szelektív gyűjtéshez háztartásonként a kék-sárga kuka. Mi becsülettel gyűtjük, minden 2. héten elviszik, majd ledarálják és megy a többi szemét mellé!!! A sofőr csak tudja és miért hazudna? És ugyanez van a zöldhulladék esetében is! Egyik és másik város között fuvarozzák lerakás után, tök fölöslegesen!!! És mind ez az EU-s pénzek lenyúlása miatt történik!!! Sajnos, de ez Magyarország, lopnak minden szinten és közben ahonnan a pénz jön a faszságaikra, azokat szidják legjobban!!!

    • @azbence
      @azbence Год назад +4

      @@imrecsendes7467 én sajnos nem Magyarországon élek már.
      Például családi házas környezetbe én itt látom, hogy a szerveshulladékot sokan maguk dolgozzák fel (lenyírt fű, gyümölcshéjak stb.) komposztálnak. Ha nem tudják, akkor van neki külön színnel jelölt szemetes, amit külön is gyűjtenek be. Vagy van lehetőség személyes leadásra, adott helyen, -tól -ig megadott időben.
      A műanyag - nem mindegyik - visszaváltható, ahogy az üveg is. Ha nem visszaváltható, akkor ugyan pénzt nem kapsz, de ugyanott ahol a műanyagot leadtad, ugyanúgy le tudod adni egy ablakkal arrébb, ha az sincs, akkor vannak leadásra kijelölt konténer szigetek, ahol aztán leadhatod.
      Nem vitatom: biztosan itt is kozmetikázzák a számokat, de törekedünk/törekednek arra, hogy minél kisebb kárt okozzunk/okozzanak, igazából ez a szemléletformálás lenne fontos feladat.

    • @MrZelegor
      @MrZelegor Год назад +1

      @@imrecsendes7467 Bocs, de amit írtál az óriási hülyeség. Nem öntik össze a szelektívet sehol sem az országban, nem tudom milyen hivatkozás ez hogy a barátom barátja ez meg az hogy hihetőbb legyen a hazugságod mert te úgy gondolod hogy így van. Tájékoztatlak, nem így van.
      Ebből írtam a szakdolgozatom, voltam a Fővárosi Hulladékhasznosító Műben, a pusztazámori lerakón, a gyáli FCC telephelyén és egy műanyag újrahasznosító cégnél is. Egyáltalán nem öntik össze a szemetet, még a sárga-kukás hulladékot is külön frakciókra válogatják a műanyagfajták szerint, a zöldhulladékból darálás után komposztálják amit kedvezményesen vehet meg a lakosság, a Hulladékhasznosító Műben a kazánokban hátramaradt salakanyagot is hasznosítják. Egyedül a kommunális hulladék kerül összeöntésre és lerakásra és manapság a kommunális hulladék az kifejezetten csomagolóanyagokat és konyhai hulladékot tartalmaz elsősorban, mint például csokipapír, nejlonzacskó, kávézacc, narancshéj, összetört pohár esetleg.
      Ezért kéne bevezetni az internetadót, mindenki írja a saját hülyeségét össze-vissza, hivatkozik szóbeszédekre. Minden hulladékkezelőre szigorú jogszabályok vonatkoznak nem csak magyar értelemben, hanem EU-s jogszabályok alapján is. Magyarországon a hulladékkal az egyetlen gond hogy mindenki tévhitben él, leszarom módon áll hozzá mindenhez, sőt van aki abból csinál pénzt hogy konténeres cége van és a sittet kiviszi az erdőbe.
      A magyar hulladékgazdálkodás ahogy én átlátom nagyon minimálisan korrupt, az EU-s támogatásokat pedig ellenőrzik.

    • @imrecsendes7467
      @imrecsendes7467 Год назад

      @@azbence ! Hidd el Magyarországon minden teljesen másképpen megy!!! Pl. 8 vagy 12 éve szüntette meg a fidesz a Környezetvédelmi Minisztériumot is? Minek is az... MSZP idejében volt! Baja Ferenc is / emlékeim szerint./ volt a miniszter.. Itt van most ez a napelem mizéria is!! Magadnak termelsz áramot, ergo akkor nem fogsz a villany és esetleg gáz után ÁFA-t fizetni! Tuti ráfizetés az államnak!!!
      A kárt itt sem az emberek teszik, hanem a rendszer, ami csak a saját bevételét, az Unios támogatást látja maga előtt, hamár a kuka holding lenyúlta a pénzüket!

    • @90hungun29
      @90hungun29 Год назад

      @@imrecsendes7467 Ez nem tudom helyileg hol van,de ez egy marhaság! Több szeméttelep van (amúgy Mészáros Lőrincé az összes) viszik ki Németországba újrahasznosítani,az is hatalmas pénz mert a hulladekért is fizetnek, papír,PET, fólia...stb
      Amúgy nem.daraljak a szemetet, kiviszik egy szeméttelepre ahol munkagépekkel pl:markoló piramisszerű (lépcsős) dombokat hoznak létre szemétből tüskés kerekű munkagéppel ledongolik egy adag főld,egy adag szemét,és így tovább a végén fákat ültetnek rá! (Amúgy tele van mindenféle hulladékkal pl fólia,üveg,PET..stb amit az emberek a kommunális hulladek közé dobálnak az is megy a többi közé (szerintem így nagy a talajszennyezés,a talajvízet is beszennyezi!)
      Ezt tudom mert bátyám egy ilyen telepnek a főnöke!

  • @aronlovasz4285
    @aronlovasz4285 Год назад +37

    Szerintem az újrahasznosítás még így is jobb mintha mindig újratermelnénk mindent. Csak azt a 9%-ot kellene feljebb tornászni, és új felhasználási területeket találni az újrahasznosítható műanyagoknak.

    • @tizeslista_hu
      @tizeslista_hu  Год назад +32

      Egyetértek, viszont amíg ez 90% pénzszerzés alapon megy, nem pedig dolgozzunk a jövőért céllal (amit elsősorban a kormányok tudnának segíteni) nehéz lesz fentebb tornászni

    • @Atosz7
      @Atosz7 Год назад +5

      Sokszor a műanyag palackból nejlonos pulcsit vagy valami másik műanyag cuccot csinálnak, na azokat meg nem rakják be a szelektívbe, szóval sokszor 1x van újrahasznosítva, így ha a palackok 100% a lenne újrahasznosítva akkor sem lenne megoldva a probléma. Milyen érdekes régen visszaválthatós palackok voltak, meg üvegek és az is működött.

    • @nemjoazuser1353
      @nemjoazuser1353 Год назад +14

      @@tizeslista_hu Borzasztóan rosszul látod a helyzetet. Csak akkor lesz világbéka ha megéri. Csak akkor lesz újrahasznosítás, ha megéri. Kár idealizáni. Addig bizony háború és szennyezés lesz, amíg az éri meg.
      Nekünk embereknek egyesével (IS) kell tennünk azért, hogy az újrahasznosítás MEGÉRJE!
      Csak az a dolog/elv/irány életképes, ami rentábilis.

    • @salzburg350
      @salzburg350 Год назад

      @@Atosz7 Az lesz egy év múlva,Addig csak túl éled

    • @vezertrojai
      @vezertrojai Год назад

      @@tizeslista_hu a világot a pénz hajtja, akkor miért is gond ha itt is ez a mérvadó? Senki nem fogja megmenteni a bolygót puszta jószándékból! Akkor lesz ez a szám 100%-os amikor majd megéri és jelenleg efelé megyünk!

  • @Ddavebowman
    @Ddavebowman Год назад +62

    Én továbbra is szelektíven gyűjtöm a hulladékot.

    • @hudumannaia
      @hudumannaia Год назад +4

      Nyugodtan, nem tilos. (Sőt van ahol kötelező.)

    • @rga7482
      @rga7482 Год назад +20

      Úgy kell neked. Tíz éve tudom, hogy Magyarországon összeontik a szemetet, hogy tudd

    • @bunnymr.1366
      @bunnymr.1366 Год назад +4

      @@rga7482 teljesen mind1 má hogy gyűjtöd

    • @bibu7177
      @bibu7177 Год назад +5

      csak nyugodtan... Németországban is összeborítják, mert kell valaki aki szétválogatja.. profit , profit és profit... cégek, cégek és ... igen.. cégek.

    • @vezertrojai
      @vezertrojai Год назад +2

      @@rga7482 nem öntik össze, ahogy a videóban sem hangzott el ilyesmi!

  • @Thiamat_of_the_Nightfall
    @Thiamat_of_the_Nightfall Год назад +4

    És így fogja a mindenáron profitorientált gondolkodásmód a vesztünket okozni...
    Köszi gazdag pszichopaták! Odaát találkozunk! :)

  • @ladazotya8306
    @ladazotya8306 Год назад +40

    Szerintem a házépítésben kellene gondolkodni és ott újrahasznosítani. Műanyagból tetőgerenda,falelemek miegymás. Egy házat évtizedekig használunk és az itt "lekötött " műanyag nem kerülne vissza olyan hamar a környezetbe.

    • @homloklebenyterapia9790
      @homloklebenyterapia9790 Год назад +3

      Kívánom neked hogy újrahasznosított műanyag legyen a tetőgerendád. Én kihagynám.

    • @666Zora666
      @666Zora666 Год назад +14

      Az a műanyag dörzsölődik, ezáltal a mikroműanyag ugyanúgy bele kerül a levegőbe, majd a földbe. Vagy házon belül az emberek tüdejébe, bőrébe.

    • @smokingroll8425
      @smokingroll8425 Год назад

      @@666Zora666 de be lehet vonni oket valami vedoreteggel, igy jobban megkotne a muanyagot, minden megoldhato csak penz es akarat kerdese igazabol

    • @szaszy1990
      @szaszy1990 Год назад +5

      @@666Zora666 miért is?
      Az üveggyapot sem szál a légtérben a házban,sem kívül.....hogy miért? Mert el van szeparálva.
      Nem olyan bonyolult azendvicspanelt gyártani.
      Szerintem az ötlet kiváló lenne,csak valakiknek nem tetszene,mert sok pénzt buknának

    • @danielkarpati3196
      @danielkarpati3196 Год назад

      Szerintem ez csak akkor megoldás, ha ott is van utána ujra hasznosítás, pl kötelező leadni a felhasznált elemeket mondjuk X év után, vagy az épület lebontásakor. Egyébként meg csak szétszórnánk a természetbe azt, amit sokan nem kis erőfeszítéssel szelektáltak egy helyre. Na az lenne a tökéletes lábonlövés. Volt róla az elmult pár évben populáris videó, hogy pet palackokból építenek itt-ott kisebb helyiségeket.. hát taps-taps szórjuk csak szét a föld minden pontjára.

  • @pett3rson79
    @pett3rson79 Год назад +20

    Nagy piros pont az automatikus felirathoz! Nem vagyok süket vagy ilyesmi, de már régóta gondolkozok ezen, hogy Nálunk ez miért nem divat? Sokan lehetnek olyanok akik szeretnék megtanulni a nyelvünket és többek közt ilyen videókkal ez könnyebben mehet. Gratula!

  • @zoli5437
    @zoli5437 Год назад +16

    Most ezért lett "trendi" az egészséges életmóf is. Ha egy lefizetett tiktokker egészségesen eszik és reklámozza a bio termékeket az emberek követni fogják a példáját...a baj csak az, hogy a cégek direkt akarják, hogy ez trendi legyen és eladhassák 4x drágábban a bio cuccaikat.

    • @robertvizler749
      @robertvizler749 Год назад +10

      Na az úgynevezett BIO is megérne egy videót, 99%-ban az is egy nagy átverés.

    • @John_Gregor
      @John_Gregor Год назад

      @@robertvizler749 Na, ez nyerő ötlet. Hátha felfigyel rá a srác.

    • @Steel9k
      @Steel9k Год назад +1

      Mióta élünk "trendi" az egészséges életmód, éppen ki mikor mit nevez annak : )
      Toktok sem volt még már rég volt egészséges életmódból 5-10 különböző :) (melyik országban, mikor mi)

  • @gaborkovacs6852
    @gaborkovacs6852 Год назад +7

    Több palackon rajta van hogy NE töltsd újra. Vajon amikor általánosba járva hetekig vagy hónapokig PET palackban hordtam a teát,miért opálosodott be? Sőt, több folyadék oldja a palackot így tilos abban tárolni (pl: Pálinka). A legtöbb palack NEM használható újra miután kifogyott belőle a termék. Ha ide haza is elterjednének az újratöltési lehetőségek (pl mosószer,szappan) akkor az is sok műanyag szemetet megspórolnánk.

  • @eduasorban8698
    @eduasorban8698 Год назад +10

    Itt Romániában ( egy új projekt miatt ) mindenkinek a körzetből szelektálnia kell a szemetét , de már többen észrevették , hogy a szelektált szemetet a kukásautóból egy helyre öntik, ezért -sajnos - semmi értelme az egésznek ... 🙄

    • @rga7482
      @rga7482 Год назад +4

      Ugyanez volt Magyarországon

    • @bunnymr.1366
      @bunnymr.1366 Год назад +1

      Mi az a Románia? 🤨

    • @peterbiro141
      @peterbiro141 Год назад +5

      @@bunnymr.1366 Az az ország ami mögött kullogunk, Hajrá Magyarország,hajrá viktor🤮🤮🤮

    • @fulopzoard3894
      @fulopzoard3894 Год назад +2

      @@peterbiro141 indokolatlan erőltetett politizálást nem kértünk pláne nem hülyeséget

    • @gaborszabo6406
      @gaborszabo6406 Год назад +2

      @@peterbiro141 tényeket kérek, miben is?

  • @robertnagy2491
    @robertnagy2491 Год назад +12

    Gondoltam hogy ez van. Anikor meg en gyerek meg fiatal voltam rendes uvegek voltak.

  • @mdavidkj
    @mdavidkj Год назад +1

    Jézusom milyen szuper kommentek is vannak, annyira jó volt olvasni ezeket a hozzászólásokat. Nincs veszve minden, ha ennyi ilyen ember van. Köszönöm!

    • @geoffreyduvinage3741
      @geoffreyduvinage3741 Год назад

      Szerintem sok naiv komment van. Általában baromságok.
      Addig amig a pet palackok nem betétdíjasak miről beszélünk? Nevetséges. Csak rá kéne szamolni minden palackra 100 Ft-ot és mind ujrafelhasználható lenne mert minden gyökér visszavinné

  • @gaborjakab8022
    @gaborjakab8022 Год назад +19

    Emlékszem a literes üveges Coca Cola-ra, és a két literes újratölthető palackra. Teljesen megfelelt annak amire szánták, de a biznisz az biznisz. Az érdekek mást diktáltak sajnos.

    • @MIZOvagyok
      @MIZOvagyok Год назад +1

      Igaz, hogy jó ötletnek tűnt de a használattól össze karcolódott, fakult és így esztétikailag nem volt megfelelő újra használni. Na és persze a biznisz miatt ahogy írtad nem jó újra hasznosítani valamit mert kevesebb pénz jön be. Ezért nem gyártanak olyan tárgyakat mint régen amik 20 évig is bírják mert abban nincs üzlet. Hiába az okoskodás sajnos ez egyre rosszabb lesz.

    • @Vatzekatya
      @Vatzekatya Год назад

      Visszaváltható/újratölthető flakon... na ja. 😕 Csak ne feledd, hogy van/lesz olyan baromarcú, aki miután kiitta a lónyálat a flakonból, tölt bele benzint, meg 2T olajat, hogy a fűnyírót meg a láncfűrészt megtankolja... 😐Majd, visszaváltja! 😛 Ahhoz a palackozó sorba be kell tenni egy szimatológépet, ami kivágja a kukába a szénhidrogénnel megmocskolt flakont... 😛 Röviden - nem ÉRI meg kínlódni az újratölthető flakonokkal! 😕Merő veszteség. Pont.

  • @benjaminsator2454
    @benjaminsator2454 Год назад +40

    Egyébként nagyon elgondolkodtató ez a videó, de érdemelne, hogy akkor konkrétan hogyan lehetne megoldani ezt az egészet?
    Mert alternatíva hiányában a jelenlegi működés mégiscsak jobb a semminél.

    • @madogery
      @madogery Год назад +2

      0. Korben Pl ugy, h a klimamokfot nem a letezo, legnagyobb szennyezo, a coca cola gründolja.
      1. Korben mindefele mua csomagolast, gongyoleget stb azonnal betiltani. Pl ha evszadokig jo volt a viz bogrebol, uvegbol, jo lesz most is.
      A muanyagoknak igenis megvan a sajat helye, de az nem a kolasuveg meg a fel focipalyanyi csomagolas egy xaros sd kartya miatt.
      Ezeket kellne torvenyileg szabalyozni, azaz nem kibocsatani minden xart agyatlanul, aztan meg sirankozni, h mi lesz a bolygoval.

    • @benjaminsator2454
      @benjaminsator2454 Год назад +7

      @@madogery Hát őszintén szólva én nem igazán nézem ki a mai társadalomból, hogy erre képes lenne.

    • @MrZelegor
      @MrZelegor Год назад +2

      A gond ott van hogy a műanyag a kőolaj-finomítás mellékterméke, amit úgy hasznosítanak hogy lényegében még ha a csomagolóipar fel is hagyna a műanyag csomagolóanyagok gyártásával, akkor is más területeken ugyanúgy megmaradnának és készülnének műanyagtermékek.
      Az egyetlen megoldás az lenne hogy az élelmiszeriparban valahogyan helyettesítenék a műanyag csomagolást, az üveg jó alternatíva mivel végtelenszer újrahasznosítható és formálható, viszont sokkal energiaigényesebb az újrafeldolgozása.
      Ezzel együtt pedig minden olyan egyszer használatos műanyagtermék gyártását meg kéne szüntetni, ami a használat után kidobásra kerül, ilyen például a cigarettacsikk, aminek a szűrű része szintén műanyag.

    • @benjaminsator2454
      @benjaminsator2454 Год назад +1

      @@MrZelegor Valósággal döbbenetes egyébként számomra az, hogy lassan a kaját is már 3d nyomtatóban kapjuk, de ezt a műanyagos problémát senki nem akarja megoldani. 😔

    • @ismeretlensrac4008
      @ismeretlensrac4008 Год назад

      Találni 1 lakatlan bolygót amint semmi élet nincs és tessenek minden szemét oda kerülhetne

  • @karvak1492
    @karvak1492 7 месяцев назад +1

    Vagyis, ilyen módon az életminöségünket, a jövönket felváltottuk pénzre. A sok lehetöségböl alig használtunk valamit, hanem becseréltük értékszimbólumokba (valuta), amiért már nem vehetünk valós értéket, mert nem fognak létezni valós értékek. Ez öngól, baráti tüz, önmegsemmisités.

  • @jozsefbus3937
    @jozsefbus3937 10 месяцев назад +2

    Nézzétek , én egy vidéki kistelepülésen élek a neve Domaszék , van két köz kút , én ott töltöm heti szinten az 1 darab 5 litetes , és 8 darab 2 literes palackot , közben azt látom , hogy kartonszámra vásárolják a népek a 6 darabot tartalmazó csomagokat , ök is megtehetnék azt amit én teszek , de az nem trendi , talán itt kellene keresni a probléma okát , csak annyit , hogy én mindenkinek elmondom ezt a lehetöséget , és láss csodát , találkoztam olyan emberekkel és örömömre egyre több emberrel a közkúton , na én ennyit tettem a jővőért 🤔😉😉😉😉

  • @sandorborda5461
    @sandorborda5461 Месяц назад

    Már nagyon régen történt . Úgy emlékszem NDK film volt ! Gyerekeket elküdtek bevásárolni ! A helyszínen a magukkal hozott üvegbe comagóanyagba átpakoltak mindent ! A bolti anyagot visszaadták a pénztárosnak mondván, hogy azt nem kérték !!!

  • @karina424
    @karina424 Год назад +16

    Én ajánlanám a low/zero waste praktikákat (magyarul ezt leginkább úgy fordítják, hogy hulladék csökkentés/mentesség).
    RUclips videósok is vannak a témával kapcsolatban, az én kedvencem pl a Vászonzsákoslány❤️

    • @babuj8688
      @babuj8688 Год назад

      Köszi az ötletet! 🙏🙏🙏🥂

    • @karina424
      @karina424 Год назад +1

      @@babuj8688 Szívesen ❤️😘
      Remélem majd találsz olyan tippeket amiket majd a való életbe is alkalmazni tudsz. :)
      Vannak amiken még pénzt is lehet spórolni, például az újraszalvéta (ebbe szendvicset lehet csomagolni és mosható, szóval rengetegszer tudod használni) 🙃

  • @viktoriagyori7353
    @viktoriagyori7353 Год назад +7

    Minden embernek belülről kellene megváltoznia, de sajnos erre vajmi kevés esélyt látok! Jó lett a videó, csak így tovább!

    • @vagyokaki3390
      @vagyokaki3390 Год назад

      Ez lenne az alap, enélkül nem fog semmi sem pozitív irányba változni a világban.

    • @robertmolnar9637
      @robertmolnar9637 Год назад

      Belülről?Ez is árulkodó.Nekem belül a belső szerveim vannak.Azok inkább ne változzanak....talán mentális vagy szellemi változásra gondoltál,nem a beleidre.Árulkodik a gondolkodásról a belső az a gumibelső.☺

    • @MineK_FG
      @MineK_FG 3 месяца назад

      Miben kéne változnom? Nem lehet túl sok mindent kezdeni a műanyaggal, legfeljebb elégetni, de akkor meg a szén-dioxid lesz a probléma. Beleimet meg békén hagynám...

  • @madogery
    @madogery Год назад +13

    Nagyon jo ES hianypotlo video, koszonjuk szepen!
    Nem tervezel eseteleg hasonlot a “fenntarthato”-nak aposztrofált fejlodesrol?

    • @karcsikava9811
      @karcsikava9811 Год назад +1

      pl Elektromos autózás (3tonnéval :D)

    • @mrlion1332
      @mrlion1332 Год назад

      @@karcsikava9811 + a lítium aksi, ami marhamódon környezet szennyező, robbanás veszélyes, tűz eseten semmivel nem lehet eloltani. Az elektroszmog amit kisugároz főleg gyerekekre nagyon veszélyes. Energia igénye szinten környezetszennyező. Az áramellátás sem éppen környezetbarát. Nem is értem miért ilyen népszerűek ezek az autók. Hosszú távra sem gazdaságosak, ráadásul nagyon drágák is.

  • @kispocakgta5125
    @kispocakgta5125 Год назад +3

    Még hallom a fejemben ahogy anyagismeret-tanárom 30 éve mondta: "műanyag hátrányai: nincs, ugyanis addig keverik az összetevőket amíg pontosan meg nem felel a felhasználási elvárásoknak." Az elhasználódott műanyagok, mint hulladék fel sem merült. 🤔

    • @Steel9k
      @Steel9k Год назад

      :D
      Egyetemi indoktrináció : D
      Fontos jó sokat tanulni :)

  • @istvandamme7290
    @istvandamme7290 Год назад +19

    Tisztelt Tízes lista! Mi a helyzet a műanyagot lebontani képes mikroorganizmusokkal? Állítólag kísérleteznek hasonlóval. Hol tart a projekt, lehet valamit tudni róla? Válaszodat előre is köszi és még további sok ilyen informatív videót! 😉👍

    • @wertigo10
      @wertigo10 Год назад +2

      Carbios.Ha jól tudom 2011 óta vannak a tözsdén.2024 te épül meg a gyàr ahol enzimmekkel kombinàlt magàtól lebomló müanyagot fognak gyàrtani .

    • @istvandamme7290
      @istvandamme7290 Год назад

      @@wertigo10 Köszönöm az infót! 😉👍

    • @margitsallay7159
      @margitsallay7159 Год назад

      És mi lesz, ha az enzim lebontja?

    • @wertigo10
      @wertigo10 Год назад

      @@margitsallay7159 Olyan polimer ami korlátlanul újrahasznositható.

  • @nikolettmakkai6796
    @nikolettmakkai6796 Год назад +2

    Elégvolt 2x látni,hogy a külőn gyüjtött szemetünket(konténet szigetek) ugyan az a kukás autó vitte el,aki a házunkból a háztartási szemetünket is.
    Jártam a Zámorpusztai szeméttelepen,ahol senkit sem érdekelt a hulladékgyüjtés,csak a szokásos mantra.

  • @lancetailor278
    @lancetailor278 Год назад +3

    Egy átlag ember nem túl sokat tehet, hogy kevesebb műanyagot használjon!!! Ha pl. bemèsz egy szupermarketben, a termèkek csomagolásának 80-90%-a műanyag alapù.Akkor miről beszèlünk?!
    Megint ugyanoda lyukadunk ki. A gyártò, forgalmazò nem akar mást használni, mert olcsò.Egyiket sem èrdekli a környezet szennyezèse, vagy csak addìg, amíg az ő profitja nem bánja!Csak a növekedès, a számok, az extra profit èrdekli az összeset...gusztustalan

  • @simonkondor7523
    @simonkondor7523 Год назад +1

    Ez mind szép és jó de eddig létezett olyan ember aki nem jött rá arra, hogy az újrahasznosítás addig nem lehet megoldás míg új műanyagokat gyártunk. Nekem semmi újat nem mondott a videó ami az 5. percében kezdődik el mert addig a következők vannak:
    1. bemutatkozás, hogy miről szól a videó
    2. egy intro amitől kifolyik a szemem
    3. önpromó
    4. olyan tények a múltból melyek alig adnak hozzá az összképhez.

  • @xervalpal6179
    @xervalpal6179 Год назад

    A környezetvédelemnél ez olyan ami szerteágazó probléma. Én kétfelé tenném a műanyagot helyettesíthető anyagok listáját: megújuló és nem megújuló.
    Kezdjük a nem megújulóval (fém, üveg). Bányászattal és újrahasznosítással lehet pótolni az újra fel nem használt termékeket. A bányászat hatalmas környezeti nyomot hagy még akkor is ha màr nem folyik többé ott bányászat (pl Sajó vízszennyezés esete is).
    Az újrahasznosítása rengeteg energiát emészt fel. Márpedig az energiából hiányt szenvedünk, melyet mi mással ha nem fosszilis anyagokkal igyekszünk egy részét pótolni!
    Megújuló: növényi és állati eredetű lehet. Nos a billiárdgolyókért had ne irtsuk megint az elefántot vagy azért zsúfolni állattartó telepeket, hogy a csontját és a bőrét használjuk. Egyszerűbb és gazdaságosabb a növényi.
    De ismerjük azt a tényt is, hogy a bolygónk erdeinek legnagyobb részét kivágtuk, ami további környezeti problémákat okozott már.
    Még egy probléma. Még ha nem is kérsz műanyag csomagolást, sajnos akkor se úszod meg.
    Én egy gyárban dolgozok, aminek a terméke egy elektronikai részegység, aminek végterméke egy nagy kültéri eszköz. Némej típusnak az elektronikai eszköz burkolata olyan érzékeny a karcolódásra, hogy műanyag fóliába csomagolva kapjuk.
    Tehát A burkolat csomagolva jön B termék részéhez, aminek összeszerelése után csomagolva egy C termék részévé válik.
    Nem is beszélve hogy sok eszköz élettarta jóval alacsonyabb, mint amennyi valójában lehet. Jobb esetben egy mobiltelefont 5 évig használsz. Aztán az aksi és a tárhely nem elég, így eldobsz egy jó eszközt egy újért.
    A megoldás? Újratervezni a gyártás, felhasználás gazdasági alapjait. Erősíteni a megújuló energiatermelést lakossági területen, hibrid módon használni anyagokat (újrahasznosított fém, üveg és gyorsan növő növények termesztése: pl bambusz).
    Hosszabb élettartamú eszközhasználat, divat legyen az ami bír többet mint 10 év (tetszetős legyen Kati néni turkálója)
    Persze vannak ezzel is vajok, sőt bizonyos esetekben szükséges a műanyag pl: vezetékek szigetelése.

  • @Bonewerkz
    @Bonewerkz Год назад +2

    El lehetne egetni a vegen,a problemat a rengeteg mergezo elem jelenti,ami felszabadulna. Klor, nehezfemek,stb.

  • @Cruelgod1
    @Cruelgod1 Год назад +1

    hiába válogatom a szemetet....ha azt látom hogy jön a kukás auto,és mindent egy helyre borogat....hol itt a szelektiv hulladék gyüjtés? egyhelyre megy minden szemét..

  • @kentaur888
    @kentaur888 Год назад +3

    A műanyag szennyezés helyett
    A " klíma hiszti megy, miközben nincs is üvegház gáz, csakis a felhők!😂🤣😅

  • @Haarpika
    @Haarpika Год назад +3

    Gyerekkoromban aranyárban lehetett volna eladni azt a PET palackot, amit ma csak összetaposunk, és laza mozdulattal dobunk (jó esetben) a szelektív gyűjtőbe. Anno ugyanis nem lehetett olyan palackot/kulacsot kapni, ami ne szivárgott volna. Szerintem egészen egyszerűen túl jó dolgunk van, és megengedhetjük magunknak a pazarlást... Hogy mi lesz a következő generációkkal, akiktől a mondás szerint kölcsön kaptuk a Földet... Jó kérdés...

    • @user-ol6qt8zl7q
      @user-ol6qt8zl7q 4 месяца назад

      Nálunk vissza lehet váltani a műanyagüvegeket ( Z ) betű van rajta

  • @ktamas24
    @ktamas24 Год назад

    Nem néztem meg a kommenteket, lehet írta már valaki, a lényeg, hogy a Hollandok megtalálták a 100%-os felhasználás módját. Nincs válogatás, új eszköz létrehozása, semmi. Csak fogják, és minden műanyagot ledarálnak apróra, és utat építenek belőle. Lehet már hallottak itt páran erről. És működik. Utakra mindig szükség van, és ezen a ponton még akár az is hasznos, hogy csak több tíz vagy száz év után bomlik le. A nyerészkedés valószínűleg korlátozható, de lássuk be, minden bizonnyal így marad. Viszont ha a keletkező műanyag hulladékból utat lehet építeni, akkor az csökkenti az útépítési költségeket, és még környezetbarátabb is, már a lehetőségekhez képest. Arra azért nem vennék mérget, hogy egyhamar elterjed a világban az ilyen fajta felhasználás, pedig ez így tényleg száz százalékos újrahasznosítás.

  • @tamaslucsik9847
    @tamaslucsik9847 3 месяца назад +1

    nagyon szép mese de a pirolízis a probléma nagy részét megoldja gazdaságosan . még a széteső műanyagokét is . jó a meglátás ,bún cselekmény a műanyagok vegyszeres öregítésé .... mikró műanyagok ...hol vannak az agyon iskolázott környezetvédők .....kidobott pénz az oktatásuk. véső megoldás pirolízis

  • @robertkiss7525
    @robertkiss7525 Год назад

    Nagyon jó videó, köszönöm.

  • @istvancsabavirag6099
    @istvancsabavirag6099 Год назад

    Mezőgazdaságban a kevésbé gazdaságos termelők műanyag kopóalkatrészeket használnak a kevésbé igénybe vett részeknél (kormánylemez, maglesodró, vetőtárcsatartó, olcsó vetőgépeken csapágy illetve feszítő görgő).

  • @istvanbroda974
    @istvanbroda974 Год назад +2

    Törvény szerint is kötelező szemetelni....magán személy A-ból B be szemetet nem szállíthat.... vagy is valami valahol kiürül ott kell hagyni....

    • @MrZelegor
      @MrZelegor Год назад

      Erre van kitalálva a szemétszállítási díj, de aki arra sem képes hogy a megfelelő kukába dobja a szemetét az egy emberi hulladék.

  • @mr.deprimierend5209
    @mr.deprimierend5209 Год назад +5

    Jó lett a videó, viszont lehet hogy elvetted a kedvét a maradék embereknek is akik még újrahasznosítottak valamit. Vagy pont az ellenkezője történt, ( mint nálam, ugyanis én megpróbálok mindent újrahasznosítani) és megpróbálnak tenni az ellen hogy mihamarabb kinyírjuk magunkat ilyen formában.

    • @Steel9k
      @Steel9k Год назад

      Lehet álomvilágban élni, ehhez még újrahasznosítás mesékben, csodajárványokban és csodaoltásokban, csoda-járványmegelőző-maszkokban és egyéb baromságokban sem kell hinni, vannak f@sza tudatmódosítószerek ha valaki ezekre vágyik.
      De néha a valósággal is szembe lehet nézni, ennek akkor van taktikai jelentősége, ha változtatni szeretnénk.
      Például ahelyett, hogy birka módon elhiszünk valamit és megmarad egy probléma (függetlenül attól, hogy tudatlanságból valaki azt hiszi hogy a probléma kezelés alatt áll vagy sem) ahelyett lehet valódi megoldást keresni a valódi problémára, ahelyett hogy elhiszünk valami jól hangzó polkorrekt propagandát.
      Ilyesmi vonatkozik a hulladékkezelésre, szelektív hull.gazdálkodásra. Lehetne jól is csinálni, de ezért tenni kéne nem elfogadni a mostani "sz@rul" működő rendszereket.

  • @andorkovacs3507
    @andorkovacs3507 7 месяцев назад

    Elég egyértelmű ! Nem szabad a műanyagban árult terméket megvenni.

  • @andreakatona9715
    @andreakatona9715 6 месяцев назад

    Ez mindenképen rettenetes és bolygó szintű. Németország kedvező statisztikáját a Kínába vitt műanyagszemét miatt lehetett pozitiv színben feltüntetni. De ennek a szemétnek nagyrészét a Kínai hajók kilökték a tengerbe. Németország szemetét Kína már nem veszi át! Nagyon nagy baj van sok ilyen probléma van együtt, egyszerre a földön. És Igen a műanyagok az elejétől a végéig mérgezőek és beépültek a mindennapjainkba. 😢😢

  • @awsm009
    @awsm009 4 месяца назад

    Én mindennap a kulacsomba rakok csapivizet nem pedig lemegyek a boltba és veszek egyet ami palackozott ezzel próbálni védeni a környezetet.

  • @englarodin2334
    @englarodin2334 4 месяца назад

    Az is érdekelt volna mi a jobb, az égetés vagy az, hogy hagyjuk lebomlani?

  • @gyulahorvath2815
    @gyulahorvath2815 Год назад +4

    CSÚSZTATÁÁÁS! 😆
    A számozásnak igenis van szerepe az újrahasznosításnál, ugyanis mindig ömlesztve érkezik az újrahasznosító üzemekbe
    , ahol ha lehetséges szétválogatják fajtánként. Egyes műanyag típusok keveredése rontja az új anyag minőségét és felhasználási lehetőségeit, ezért a nagy tisztaságú anyagok értékesebbek maradnak. Azonban bizonyos ágazatokban így sem lehet 100% újrahasznosított műanyagot használni, hanem hozzákeverik a friss alapanyaghoz. Dolgoztam feldolgozó és újrahasznosító üzemekben is.

  • @katalinlenky3322
    @katalinlenky3322 Год назад

    A kereslet határozza meg a kínálatot! Sajnos nem elég, ha szelektíven gyűjtjük! Azt kéne elérni, hogy ne gyártsák tovább. Tehát: Ne vásárolj műanyagba csomagolt termékeket! A legtöbb műanyagszemét az élelmiszeriparban keletkezik. Járj piacra, vigyél magaddal újrafelhasználható csomagolóanyagot, saját szatyrot, vegyél (vagy csinálj egy vízszűrőt ásványvíz helyett, főzz, süss magad, stb...ha ezt mindenki megtenné önállóan, talán lehetne változás. Ezt a megoldást viszont azért nem propagálják a multik által fizetett zöldkampányokban, mert a fogyasztási szokásokat változtatná meg. Ez pedig az ipari élelmiszert gyártó és forgalmzó multiknak nem lenne jó!

  • @endrelevai2081
    @endrelevai2081 Год назад +1

    Szelektáljuk a szemetet☝️😉 aztán jön a kukás autó és mindet egybe szedi☝️ akkor minek szelektálni??

  • @SirWolf2018
    @SirWolf2018 Год назад +1

    Még egy videó, amelyik azt mondja, hogy mi vagyunk a hibásak! A lóf...szt, mindig a nagyobb vállalatok, mert ahol van a legtöbb pénz, ott irányítanak. Úgyhogy hagyjátok csak békén a kisembereket! Szegények vannak bántva így is eleget!

  • @janoskarovics6860
    @janoskarovics6860 5 месяцев назад

    A műanyagokat gyártó vállalatokat kötelezném arra, hogy a kísérleti laboratóriumaikban dolgozzák ki a megsemmisítési eljárásokat, akikkel vissza lehetne redukálni a műanyagokat szerves anyagokká.

  • @gergelyfarkas9749
    @gergelyfarkas9749 Год назад +1

    Pontosan az ilyen dolgok miatt mondták az öregeim hogy tanulj, hogy később aztán ne tudjanak átverni... Köszönöm a részletes kutatómunkát!

    • @stevevokhe
      @stevevokhe Год назад

      Hát azért részletesnek nem mondanám, tanuljunk még mielőtt egyetlen videó után véleményt formálunk. Hallgassunk az öregeidre.

  • @fabiangabor3109
    @fabiangabor3109 Год назад

    Köszönöm

  • @macsaicsaba
    @macsaicsaba Год назад

    szomorú , köszi a videót!

  • @janosnegabor2702
    @janosnegabor2702 Год назад +2

    Pusztuljon a föld :) Dehogy szelektálok , majd akik kapták az uniós ingyen pénzeket !

  • @hunzsinor
    @hunzsinor Год назад

    Köszi! Mi a helyzet a tejes, gyümölcslés dobozokkal??

    • @lellele2051
      @lellele2051 Год назад

      Az műanyagból, fémből és papírból van. A lakóhelyedtől függ, melyik újrahasznosító ládába kell dobni, vagy a műanyagba, vagy a papírba. Ezeket egy speciális géppel dolgozzák fel (nem 3 rétegű, hanem 6-7 egy ilyen doboz).

  • @lacikeri3102
    @lacikeri3102 Год назад

    Ugye most betiltották az egyszer használatos műanyagokat. Ezért most a gyorséttermek olyan műanyag evőeszközt adnak, amire rá van írva hogy többször használható, de nem láttam még senkit aki ne dobta volna ki azonnal a használat után.

  • @traxx5612
    @traxx5612 Год назад

    10:43-A használhatatlan termékeket ha legyártják és eladják, abból hatalmas üzletet lehet csinálni, pl. M3 szerelvények

  • @Sh3ph4rd000
    @Sh3ph4rd000 Год назад

    Ha így folytatjuk a pénz(műanyag) gyártást szép kis plasztik réteg vonja be a bolygót és "örülhetünk" a multigazdagokkal együtt, hogy miénk a legcivilizáltabb és egyetlen műanyagbolygó.

  • @jayscrafts7021
    @jayscrafts7021 Год назад +2

    elméletileg kifejlesztettek egy gomba fajt ami képes lebontani a műanyagot arról esetleg készülhetne egy videó ha van megfelelő mennyiségű elérhető forrás hozzá

  • @Bonewerkz
    @Bonewerkz 4 месяца назад

    Fekvorendorre nincs szukseg, de beledolgozhato az utburkolatba. Magyarok talaltak fel, de jo nagy kuss van ez igyben.

  • @bencetorok2033
    @bencetorok2033 Год назад +1

    Szerintem ha legközelebb ilyen videót csinálsz jobban néz utána mert ez így helytelen/téves meglátás

    • @bibu7177
      @bibu7177 Год назад +2

      "néz utána" ; helytelen nyelvtan

  • @gaborjuhasz23
    @gaborjuhasz23 3 месяца назад

    Csak azt nem értem, hogy a földből van az alapanyag a műanyaghoz, azaz saját magát mérgezi a föld

  • @attilaszabo2866
    @attilaszabo2866 Год назад +11

    Nem a műanyag a legnagyobb probléma, hanem a környezetére igénytelen ember amely bizonyos kultúrák bélyege. jellemzőek azok az arányszámok, amelyek elhangzottak a videóban. (amerikai vs német) Hozzánk ukrajnai és a romániai folyók uszadékát érdemes megemlíteni, a hazai dobogósok a migránsok. A régiek, és az újak.

    • @mrlion1332
      @mrlion1332 Год назад +1

      Pár évvel ezelőtt hajókáztunk a Bodrogon. Annyi szemetet lehozott az áradás, hogy azt képtelenség felszedni, szerintem ez minden áradás után így van. És ez csak egy folyó, ahol ilyen állapot van.

  • @Barkas18O
    @Barkas18O Год назад

    Én szoktam törvényeken gondolkodni és az jutott eszembe mi lenne ha meghatároznánk egy műanyag termék medián életkorának a minimumát. vagyis (pl: nem lehet olyan műanyag tárgyat csinálni ami nem bírja minimum egy évig az esetek nagytöbbségében).Ez kivitelezhető lenne? Mekkorának kéne lennie ennek az időintervallumnak? Vajon létezik olyan felelős kormány ami ezt bevállalná? Az értelmes válaszokat előre is nagyon köszönöm.

    • @Steel9k
      @Steel9k Год назад +1

      Ilyen törvényt nem fog leírni a fideSS vagy a balliberálisok. Jó ötletek, törvényjavaslatok mindig vannak, csak jó vezetőket nem engedünk be a parlamentbe :)

    • @maszkalman3676
      @maszkalman3676 Год назад +1

      @@Steel9k Helyes gondolat.... és a politikát is a nagy cégek uralják/fizetik akik nem fognak magukkal kibaszni...

  • @cathy870707
    @cathy870707 Год назад +6

    Egy fontos infó kimaradt:
    Az említett 7 műanyagfajta közül csak a következőket lehet a szelektív kukába dobni: 1, 2, 3, 4.
    És ezeket is csak tisztán.

    • @peterkornis5377
      @peterkornis5377 6 месяцев назад

      Pontosabban 1,2,4 és 5. A 3-as a PVC, nem kerülhet a szelektívbe, ahogy a 6-os polisztirol és a 7-es "egyéb" sem.

  • @user-vo4nl6eu2u
    @user-vo4nl6eu2u 7 месяцев назад

    A használt műanyagot bedarálva, útépítésnél az asztfalba bekeverve lehet, lehetne hasznosítani.

  • @peterhu7513
    @peterhu7513 Год назад

    Szívesen használnám az autómat 30 évig, a mosógépemet 40 évig, ha nem úgy csinálnák, hogy pár év alatt tönkre menjen. Egyfajta szalámit sem kellene 6000 féle csicsás csomagolásba bújtatni stb-stb.

  • @DopaminShot
    @DopaminShot Год назад +1

    Szóval nem kell többé erőltetnem a szelektív hulladékkezelést?

  • @speed.of.light.618
    @speed.of.light.618 Год назад +1

    A mai világba mivel nem vernek át?

  • @romannowosielski6540
    @romannowosielski6540 7 месяцев назад

    Németországban már régóta működik a Pet palackok visszaváltása. 25 centet ér egy palack, amit az összes üzletben levásárolhatsz. Az utcákon gyakorlatilag nincs eldobott palack, ha van is, akkor valaki gyorsan visszaváltja. Ha mindenhol ez lenne, akkor nem lenne ekkora környezetszennyezés!

    • @peterkornis5377
      @peterkornis5377 6 месяцев назад

      Te láttad a videót, amihez kommentelsz? Attól, hogy te nem látod az utcán, még nem tűnt el a műanyag varázsütésre, csak a problémát eltakartad a szemed elől. Attól még a probléma továbbra is fennáll.

  • @GMaXimus95
    @GMaXimus95 Год назад

    A nagyvàllalatokat kellene megfèkezni s a műanyagok tovàbbi gyàrtàsàt megfèkezni, csomagolóanyagokat reformàlni az iparokban, stb

  • @retrobudapest
    @retrobudapest Год назад

    Ezeket a krva idegesítő vágóképeket honnan szeditek ?

  • @karcsikava9811
    @karcsikava9811 Год назад +1

    Köszönjük a nép nevében

  • @raczrobert9452
    @raczrobert9452 Год назад +1

    Magyarázza már el nekem valaki,hogy hogy a francba kerül annyi műanyag a tengerekbe,óceánokba???Percenként 1 teherautónyi műanyag flakon...
    Fel nem fogom .
    Valaki esetleg tud rá választ adni?
    Köszönöm

    • @Steel9k
      @Steel9k Год назад

      Folyók idővel tengerekbe torkollnak.
      Időnként teherautó rakományok is, amik időnként konkrétan szeméttel vannak megrakva, akár műanyaggal.

    • @maszkalman3676
      @maszkalman3676 Год назад +1

      @@Steel9k ja időnként......:,D konkétan vannak videók a neten róla hogy több karaván szemétszállítós teherautó a folyókba önti a te általad hogy jobb legyen a föld gyűjtött szemetet...

  • @K00B00
    @K00B00 Год назад +2

    szép forditás

  • @martonx1978
    @martonx1978 4 месяца назад

    Szerintem csináljunk egy szemétbolygót és amikor már gáz a helyzet akkor kiviszünk egy adag szemetet oda és akkor nem károsítjuk a bolygónkat annyira

  • @zsoltlajosatkari573
    @zsoltlajosatkari573 Год назад +2

    Hát igen, igen bosszantó.
    Nem is tudom, hogy hogy írjam le, de:
    Jobb volna, ha a gyártók nem mindent műanyagba csomagolnának.
    És persze a fogyasztók nem vennék meg a műanyagba csomagolt dolgokat. - Ehhez nagyon nagy összefogás kellene. -Ami ugye most nem igazán van meg.
    Remélem, nem túl későn összefogunk, és nem gyártunk ilyen mérgező anyagot, és ha csak lehet, nem vesszük meg.

  • @laszlocsomos4284
    @laszlocsomos4284 7 месяцев назад

    Köszönjük!

  • @andorharanyi5962
    @andorharanyi5962 Год назад

    Ha metánbányákba teszik le a cuccot az nem egy fajta "újrahasznosítás"?

  • @Gaara0313
    @Gaara0313 Год назад

    Nagy megoldást adtál a végére..."még jó hogy ilyen pozitív és motiváló videót gyártasz"...

  • @macilaci9564
    @macilaci9564 Год назад

    Bocsi de nem megőrizni szerették volna a természeti kincseket, hanem nem fértek hozzá. Így kénytelenek voltak a Németek kitalálni valamit amivel kiváltható a kaucsuk. Ez egyfajta kényszer volt, és nem egy döntés.

  • @krampampuliszka
    @krampampuliszka Год назад +1

    Állami beavatkozás kellene. A felhasználó szinte tehetetlen. Az államnak egész egyszerűen korlátoznia kéne pl a műanyagba csomagolt termékek forgalmazását. Ha meg a gyártó nem tud környezetbarát megoldást kitalálni, akkor helló, nem lesz az a termék. Kibírjuk. Az emberek majd alkalmazkodnak. Észbe kellene már kapni!

  • @sandorborda5461
    @sandorborda5461 Месяц назад

    Én csak arra lennék kíváncsi, hogy a mai házak , felújítások mű anyagaival mi lesz ha lejár az élettartamuk? Megy a duma , hogy szigetelj burkolj , mert rá megy a gatyád is a fűtésre ! Ázt viszont még nem hallottam , hogy mi lesz a kibaszott sok műanyaggal ! Éj ráérünk arra még !!!

  • @imrebogar3886
    @imrebogar3886 Год назад +2

    Egyszerű a megoldás. Legyen betétdíjas a pet palack! Ennyi! Még a hajléktalanok is jól járnának!

    • @MIZOvagyok
      @MIZOvagyok Год назад

      Volt is egy időben csak mivel karcolódik, fakul ezért esztétikailag nem szép ha úgy veszel meg egy üdítőt, ásványvizet mintha koszos lenne a palack.

  • @sziluuu7727
    @sziluuu7727 Год назад +1

    Valami bakterium lebontja egypár éve felfedezték már de lehet nem valami hatásos nincs nagyon róla hír

    • @maszkalman3676
      @maszkalman3676 Год назад

      mivel azóta sincs semmi tesztelhető verzió csak laboratóriumban volt tesztelve pár namométeres mikroműanagokkal ami világ szinten szart sem ér, még felhasználási szintes is haszontalan...

  • @53evi
    @53evi Год назад

    És mi a helyzet az üveggel, ami vissza is váltható?

  • @laciesevasimon2568
    @laciesevasimon2568 Год назад +1

    Nálunk is volt betétdíjas üdïtős flakon, 40 60 ft os betétdíjjal. Aztán a gyurcsány kormány bejelentette az új környezetvédelmi törvényt, és egy szempillantás alatt eltüntek a hipermarketek polcairól a betétdíjas flakonok!!!

    • @hajovonta6300
      @hajovonta6300 Год назад

      Meg szerencse, hogy a Fidesz egybol visszahozta

    • @laciesevasimon2568
      @laciesevasimon2568 Год назад +1

      @@hajovonta6300 szerinted marha jó dolog mindig mások után eltakarítani a mások szarát?

    • @hajovonta6300
      @hajovonta6300 Год назад

      @@laciesevasimon2568 kepzeld el mi lenne, ha a Fidesz is szart termelne

    • @MIZOvagyok
      @MIZOvagyok Год назад

      Azért szüntették be mert karcolódik, fakul a műanyag és nem vennéd meg te sem és én sem ha úgy néz ki a flakon mintha koszos lenne.

  • @Jazon780
    @Jazon780 Год назад

    Annak van igazából értelme, ha drasztikusan csökkentjük a műanyag felhasználást...

  • @18yearsold2
    @18yearsold2 Год назад

    de mit keres a szemét az óceánokban?? meg úgy egyáltalán miért nem égetik el egyből ami beérkezik a telepekre?

  • @belalevai4898
    @belalevai4898 Год назад +1

    Na akkor minden ember akinek a kezèbe müanyag mobil telefon van,ès.otthon van tv ami müanyag ,stb ès most meg akarja menteni a világot,menjen egy kukàhoz azt jó dobja bele.

  • @margitsallay7159
    @margitsallay7159 Год назад

    És ott van a gyártók egy termék rejtett drágítása, amikor már nem 200g van egy fogpaszta tubusban, hanem csak 75g, aztán már csak 50g.....

  • @h734802
    @h734802 Год назад

    Valójában minden ugyanoda vezet. Ha nem, vagy kevesebb műanyag, akkor más, és akkor az a más lenne pazarolva, amit szintén környezetszennyező előállítani és kidobni. Tehát: túl sokan vagyunk! 1 milliárd ember is sok lenne a mai energia-felhasználással.

  • @karolymasuko-bus8469
    @karolymasuko-bus8469 Год назад

    Ezért használom én a másra nem hasznosítható műanyagokat sóder helyett a betonjaimban..

  • @Steel9k
    @Steel9k Год назад

    Egyébként a műanyaghulladék oxidációjával (égetésével) mi a probléma? Miért nem megoldott? Ez is energiaigényes, vagy költséges? Ha nem akarunk műanyagot a környezetben hulladékként, akkor megfelelő körülmények között el kell égetni, akár még energiát is visszanyerve. CO2 és vízzé, káros anyagokat szűrni-katalizálni?

    • @maszkalman3676
      @maszkalman3676 Год назад +1

      az a baj hogy a szűrők kurva drágák az életeknél is drágábbak és igen rövdi életűek én tudom egy fatelepen dolgozom a finom fűrészpor ami felszív az elszívó mindíg át kéne mennie szűrőkön amit a termelés mellet 1 nap max és vagy új szűrő vagy tisztíani pár 100 ezer ft...ért szóval a tesztek után leszedik és az emberek pedig szilikózisban meghalhatnak...

    • @Steel9k
      @Steel9k Год назад +1

      @@maszkalman3676
      No igen....

  • @robertzsaki6191
    @robertzsaki6191 Год назад +5

    Németországban a műanyag hulladék említett %-át nem újrahasznosítják, hanem szelektálják és exportálják más országokba aminek nagy része szeméttelepen és illegális lerakatokban végzi !
    Erről egy német srác csinált videót is !
    Ez nem újrahasznosítás ... :-/

    • @vezertrojai
      @vezertrojai Год назад

      Egy német srác hogyan látna bele a német hulladékkezelésbe? Gondolkodj, nem kell mindent elhinni, lehet, hogy van benne igazság, de biztos, hogy nem ő a forrás!

    • @robertzsaki6191
      @robertzsaki6191 Год назад +2

      @@vezertrojai
      Riport készítés végett (legálisan) beállt dolgozni a kukás kamionra (szelektív műanyag gyüjtés) majd később végig követte a feldolgozás folyamatát és hol köt ki a bálázott műanyag hulladék ...
      Pont a félrevezetésre szerette volna felhívni a figyelmet a videóval ...

    • @vezertrojai
      @vezertrojai Год назад

      @@robertzsaki6191 biztos van benne valami, de az igazság általában félútn van a között amit a kormány mond és amit pl ez a fiatalember! Egy biztos van még mit javítani a rendszeren!

    • @W3rdUnit07
      @W3rdUnit07 Год назад

      @@vezertrojai Bohóc. 🤡

    • @vezertrojai
      @vezertrojai Год назад

      @@W3rdUnit07 ügyes vagy, önálló véleményformálásra ezek szerint képtelen vagy, mondjuk nem is vártam el!

  • @beatrixcsutoras8566
    @beatrixcsutoras8566 7 месяцев назад

    Ebben a videóban csak a mechanikai újrahasznosításról volt szó, viszont a kémiait meg sem említi. Szerintem érdemes lenne arról is egy videót készíteni, mert egyre nagyobb jelentősége van a műanyag hulladékok termo-kémiai kezelésének is és egészen új perspektívát ad az egész újrahasznosításnak. Az is igaz, hogy még sok kutatásra és fejlesztésre van szükség ebben a témában, de hosszútávon ez egy viszonylag hatékony megoldást jelenthet a rengeteg műanyag hulladék kezelésére, feldolgozására. 🙂