Dekonstrukcja kultowej piosenki "króla PRL-owskich dyskotek"

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 сен 2024

Комментарии • 416

  • @FinestSoundStudio
    @FinestSoundStudio 10 месяцев назад +17

    Dekonstrukcja to jedno ale cały wstęp i rys historyczny to złoto! Proszę o więcej historii z muzyki nagrywanej w PRL : )

  • @BartekBudnik
    @BartekBudnik 10 месяцев назад +10

    Kurczę, marzyłem że się Pan któregoś dnia zechce zmierzyć z jakimś polskim utworem z lat '80 - i proszę, jest! Jeszcze! Jeszcze! Jeszcze!

  • @ukaszstanisawowski1449
    @ukaszstanisawowski1449 10 месяцев назад +12

    Bladego pojęcia nie mam o inżynierii dźwięku, a mimo tego ogromną radość daje mi oglądanie materiałów z tej serii. Bardzo Panu dziękuję.

  • @krzysztofkasprzyk5763
    @krzysztofkasprzyk5763 10 месяцев назад +8

    Drogi Autorze tegoż zacnego kanału, wiedz że każdy odcinek Twojej pracy jest dla mnie ucztą, wyjątkowym doznaniem, podróżą w czsie i przestrzeni.
    To jak w zaciszu domowym słuchać opowieści przy kominku, delektujac się ciepłym napojem kiedy na zewnątrz szaleje śnieżyca.
    To jak melodia którą słyszy się we śnie a po przebudzeniu intuicyjnie zapisuje nuty by nie uleciala w niepamięć...
    Dziękuję.

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  10 месяцев назад +1

      Nie wiem, co powiedzieć... Jest mi bardzo miło :-)

  • @BartekEVH
    @BartekEVH 10 месяцев назад +15

    Słuchając pierwszej połowy filmu nie mogę tego nie powiedzieć. Gdzie są jeszcze ludzie z taką klasą, kulturą, wiedzą, poczuciem humoru.. Wzór!! Najlepsze roczniki, autentyczna głęboka wiedza i doświadczenie, ale najbardziej ujmuje mnie jak zawsze w życiu ta skromność i kultura. A przy tym tak wspaniała wiedza.. O tej historii z piosenką, Frankiem i autorem muzyki nie widziałem praktycznie nic. Pięknie było tego wysłuchać. Więcej Panie Tomaszu, więceeeej! Błagam!!! Ma Pan w sobie jakiś bardzo silny magnes, jaki miał też śp. Tomek Beksiński, którego mogłem słuchać godzinami i słuchałem, bo każda jego audycja była dla mnie niemal jak msza św. Pozdrawiam serdecznie. :)

    • @ireneuszmulawa5536
      @ireneuszmulawa5536 10 месяцев назад +1

      Zgadzam się...a jak ja,pierwszy raz zobaczyłem Pana Tomasza to pomyslałem że to...Bogdan Fabianski,podobny głos i wygląd...

  • @maciej_mnet
    @maciej_mnet 9 месяцев назад +6

    Pan Korzyński to rewelacyjny kompozytor. Pamiętam jak wspominał nagrywanie laserów w Pochodzie Wilkołaków z Pana Kleksa zabawką dla dzieci. Uwielbiam jego wizję muzyki.

  • @marianlech3378
    @marianlech3378 5 месяцев назад +4

    Ostatnio pissałem, że jest Pan złotem. Dziś juz brak mi słów. Pańskie opowieści są bezcenne. Jak kiedyś jakis obcy facet uklęknie przed Panem gdzieś na Nowym Świecie i bedzie chciał uścisnąć Panu dłoń, to będę to ja. Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam. M.

  • @termi7565
    @termi7565 2 месяца назад +4

    Musiałem zaskrybować bo to jeden z lepszych kanałów o muzyce o właściwym rozbieraniu jej na części.

  • @WPyteraf
    @WPyteraf 10 месяцев назад +8

    Elegancko, świątecznie

  • @hinsen
    @hinsen 10 месяцев назад +18

    Panie Tomaszu ja bym poprosil o rekonstrukcje polskiego klasyka muzyki elektronicznej lat 80 tych Ucieczka z Tropiku Marka Bilinskiego.

    • @cosmicgoa
      @cosmicgoa 10 месяцев назад

      Dołączam się

    • @cosmicgoa
      @cosmicgoa 10 месяцев назад

      To jest genialny utwór

  • @Alex666Murdoc
    @Alex666Murdoc 10 месяцев назад +4

    Heh, mój ulubiony żyjący polski aktor... I ten GŁOS. Kiedy wskoczyło mi powiadomienie w ig o tym materiale, aż oczy trzeba było dobrze przetrzeč, ale jednak, taka niespodzianka. Coś się zbierało na nią🙂 Dobrze pamiętam z TV, i baardzo lubię. To była nowość, to było coś innego, prawda. Panie Redaktorze, dziękuję.

    • @MAINBANJO
      @MAINBANJO 10 месяцев назад

      Na ekranie owszem, w pracy na planie Pan Piotr jest... ciężki😅

    • @Alex666Murdoc
      @Alex666Murdoc 10 месяцев назад +1

      ​@@MAINBANJOczy ciezki, kwestia chemii, docieraly do mnie skrajnie inne opinie, ale wszystko zalezy, przeciez

  • @zenonzabijaka
    @zenonzabijaka 9 месяцев назад +6

    "Pola monola blues coca cola...wychodze z baru a ze mna Jola" ech majac lat 8 w 88 dostalem winyl ze wszystkimi kawalkami.

  • @renatapiasecka4413
    @renatapiasecka4413 29 дней назад +1

    Piotr Fromczewski😊😊jakim cudem wspominam, że jednak , śpiewał"..choć przecież raczej ,,recytował"...super panie Piotrze❤❤❤

  • @TrismEos
    @TrismEos 9 месяцев назад +6

    Jedna z najlepszych audycji na tym kanale. Andrzej Korzyński to ikona i jeden z najważniejszych twórców polskiej muzyki pop. Przechodziłem całą ścieżkę kontaktu z jego twórczością, od piosenek Andrzeja Szczepanika, które darzę ogromnym sentymentem i uważam za jedne z najpiękniejszych polskich kompozycji muzycznych, przez muzykę do Akademii Pana Kleksa, na której uczyłem się grać (kaseta z książeczką zawierającą nuty), aż po Franka Kimono, który wszystkim chyba zapadł mocno w pamięć. Szkoda, że nie zdążył Pan przeprowadzić wywiadu z Andrzejem Korzyńskim, polecam materiał bodajże z audycji Polskiego Radia Programu 1 i rozmowę z nim. Na koniec pewna ważna sugestia: może pokusiłby się Pan o poświęcenie jednego z programów postaci wspomnianego również tutaj Sławomira Wesołowskiego? To fundament realizacyjny polskiego popu, od 2+1, aż do Papa Dance. To do czego go doprowadzono kilka lat temu, było wstrząsające i bardzo mną poruszyło. Może dotrze Pan do wiadomości, które rozstrzygną ostatecznie, czy Sławomir Wesołowski był tylko realizatorem dźwięku, czy współautorem utworów pewnego znanego zespołu muzyki elektronicznej. Tak, czy inaczej należy mu się przywrócenie w świadomości społecznej należnego mu miejsca w hierarchii najważniejszych twórców polskiej kultury ostatnich dziesięcioleci. Bez jego pracy, wiele polskich przebojów, nie osiągnęłoby tej pozycji, jaką do dziś mają. Wielka szkoda, że nie było komu go wesprzeć i wyciągnąć z trudnych chwil kilka lat temu.

    • @daniao.8021
      @daniao.8021 9 месяцев назад

      no i trochę "załatwiło" Go jego "dziecko" ...

  • @klubnowy6424
    @klubnowy6424 2 месяца назад +2

    Uwielbiam inteligentnych ludzi, Panie Tomku. Moim skromnym zdaniem i chyba nie jestem odosobniony w opinii, najlepszy tematyczny kanał na RUclips.Dzięki takim osobom , jak Pan wiara w ludzi powraca ,a platforma przekazu nie staje się jedynie zwykłym śmietnikiem dla tych którzy nie mają pomysłu na siebie lub wydaje im się że mają.

  • @marcinz3343
    @marcinz3343 10 месяцев назад +22

    Chór Dorosłych Dzieci mnie rozwalił. Kulam się po podłodze. To trochę jak dzieci do nagonki w kultowym "Misiu".

    • @mahiawelly
      @mahiawelly 7 месяцев назад

      A dla mnie brzmi ta partia na ludowo jak panie z kola ludowego spiewajace razem jeden ze slowianskich szlagierow :)

  • @GitarzystaElektronik
    @GitarzystaElektronik 10 месяцев назад +4

    To nie przypadek, że blue monday znalazło się po drugiej stronie krążka. Podobieństwo jest uderzające. Idealnie pod mix.

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  10 месяцев назад +3

      Zgadza się, dlatego wspomniałem o metodzie w tym szaleństwie :-)

  • @kosmagorky7424
    @kosmagorky7424 10 месяцев назад +2

    Rolanda tb-303 i tr-606 słychać na początku "Pana Kleksa w kosmosie cz.2". Pan Andrzej Korzyński wiedział jak grać dobre acid techno. A dekonstrukcja jak zwykle niesamowita. Pozdrawiam

  • @adamkwasniewski3578
    @adamkwasniewski3578 10 месяцев назад +8

    Może nowy format - wywiad z którymś z muzyków, którzy grali oryginał to by było mega ciekawe porównać dekonstrukcję z prawdziwą historią. Ciekawe czy przypadkiem nie okazałoby się, że muzycy coś kombinowali, bo nie mieli możliwości skorzystania z tego czego chcieli? A może jakaś anegdota z nagrań by ujrzała światło dzienne ;p

    • @michalmazurek
      @michalmazurek 10 месяцев назад +1

      O, to jest pomysł! Idealnie trzymający się 0db.

  • @Zbigniew_PL
    @Zbigniew_PL 5 месяцев назад +4

    Można Pana słuchać godzinami... 👍

  • @dariuszmajerski6659
    @dariuszmajerski6659 10 месяцев назад +5

    Panie Tomku nawet nie wiem jak jak mam wyrazić swoją euforię, brakuje mi słów brakuje mi metody odniesienia się do tego co pan zrobił, jestem z pana bardzo DUMNY , ŻE MAMY CZŁOWIEKA KTÓRY MOŻE TAK TO WSZYSTKO OPOWIEDZIEĆ, i przywrócić nam wiarę w naszą historię- DZIĘKUJĘ , myślałem że dancing Queen będzie najlepszą dekonstrukcją pomyliłem się

    • @dariuszmajerski6659
      @dariuszmajerski6659 10 месяцев назад

      Bardzo bym chciał żeby pana dekonstrukcje były na przemian czyli raz PL a raz itd .......

  • @gonzogorf7019
    @gonzogorf7019 10 месяцев назад +3

    Kumpel z podworka, zresztą syn znanego kompozytora, gral jedną z postaci w Akademii Pana Kleksa, gdy opowiadal o wyjezdzie do ZSRR na plan to mu szczerze zazdroscilismy ;)
    Inny znajomy mial taki pokręcony miecz z "Na srebrnym globie" znalazl go na plaży, pare dni po zdjeciach.
    Ten pawilon na Poetoffiego mijalem setki razy w życiu!! Kto by pomyslał że tam bylo cos takiego jak studio nagran!

  • @arturlipski4801
    @arturlipski4801 10 месяцев назад +3

    Proszę o więcej polskich rekonstrukcji, jest pan genialny w swoim fachu, więc na pewno da pan rade nawet bez dokumentacji.Pozdrawiam.

  • @MrStrusdoc
    @MrStrusdoc 9 месяцев назад +5

    Pierwszy raz na Pana trafiłem, tyle informacji, wspaniale prowadzony materiał i super dykcja w połączeniu z radiowym głosem...
    Dziękuję i pozdrawiam!

  • @deformator2
    @deformator2 10 месяцев назад +5

    W końcu na warsztat wziąłeś coś porządnego.

  • @mateuszstelmasiak4080
    @mateuszstelmasiak4080 10 месяцев назад +7

    Legenda głosi, że studio Tonpressu na Wawrzyszewie powstało dzięki osobistym zabiegom Jarosława Kukulskiego, któremu z władzą było szalenie po drodze. Adres ponoć też nie był przypadkowy, bo "patron" mieszkał w którymś z pobliskich bloków.
    Co do nagrywania w Polsce w ogóle, to ma Pan dużo racji. Z tego, co można było przeczytać, to np. w Polskich Nagraniach istniała norma: godzina pracy miała skutkować jedną minutą gotowego nagrania. Miałem okazję niedawno rozmawiać z osobą, która nagrywała na Długiej (Polskie Nagrania) w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jak to wyglądało? Zespoły "big-beatowe" i cała reszta podobnego towarzystwa nagrywała nocami, poganiana przez wszechwładne małżeństwo realizatorów, Państwa Urbańskich. W tamtym czasie w studiu na Długiej można było nagrać tylko cztery ślady równocześnie, co skutkowało np. tym, że niektóre instrumenty nagrywano grupami, a z niektórych pomysłów realizacyjnych trzeba było rezygnować, bo pp. Urbańscy mieli dosyć i chcieli iść do domu. Dodajmy jeszcze i to, że "Państwo Realizatorstwo" nie lubiło, jak mówili "szarpidrutów" i robiło im mniejsze i większe złośliwości. Wymienię kilka: Budce Suflera podczas nagrywania "Cienia Wielkiej Góry" ustawili do perkusji jeden mikrofon, a protestujący Tomek Zeliszewski usłyszał: "Co pan chce? I tak nie usłyszą" Podczas tej samej sesji na Moogu grał Czesław Niemen. Na jego widok Urbański zakrzyknął: "O nie, jeszcze tego tu brakowało!" Nagrywa Test, Dariusz Kozakiewicz przyszedł z Marshallem. "Panowie, te wzmacniacze są jakieś popsute, przesterowują!"
    Co do sprzętu studyjnego w Polsce to serdecznie wszystkim polecam, dostępny gdzieś na YT, film dokumentalny o CENRiT-FONIA, czyli zakładzie doświadczanym konstruującym sprzęt studyjny. Wypowiadający się tam inżynierowie powiedzieli jasno: "To nie tak, że nie mogliśmy, albo nie chcieliśmy budować współczesnego sprzętu. Nie było takiego zamówienia z góry, a bez tego nie mogliśmy nic."
    Pozdrawiam serdecznie!

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  10 месяцев назад +1

      Co do ostatniego akapitu, polecam wspomniany przez Pana film, bit.ly/49xiyQ8

    • @mateuszstelmasiak4080
      @mateuszstelmasiak4080 10 месяцев назад

      @@0dB-pl Dokładnie to :)

  • @gctechs
    @gctechs 10 месяцев назад +4

    Świetna robota. Ja byłem zafascynowany ostatnim, instrumentalnym kawałkiem z tego albumu pt. "Pożegnanie Franka". Udało mi się nawet odtworzyć perkusję i linię basu na Rolandzie TR-08 i TB-03. Nie byłem jednak w stanie ustalić, na czym został zagrany pad występujący na początku nagrania. Ma on taki "sweep" filtra band-pass. Trudno było mi znaleść syntezator polifoniczy z początku lat 80-tych z filtrem band-pass, może źle szukałem (znalazłem jakiś model Propheta).

  • @EMPI-music
    @EMPI-music 10 месяцев назад +4

    Nie wiem jak dla innych ale jak dla mnie, to najlepsze w tych dekonstrukcjach są historie i ciekawostki - rewelacja !!!

  • @kryho
    @kryho 4 месяца назад +1

    Świetna robota!!! Z wielką przyjemnością obejrzałbym rozkminkę SBB "Memento z banalnym tryptykiem". Z "obcych" produkcji PF "Dark side...." Lub Parsonsa "turn on a friendly card". Pozdrawiam serdecznie!

  • @ramisoundchannel
    @ramisoundchannel 10 месяцев назад +3

    Super !!! . Dziękuję 🤗

  • @zibi9006
    @zibi9006 10 месяцев назад +4

    jak zwykle rewelacja ,słucha się tego niczym audiobooka dobrej książki

  • @10385142
    @10385142 9 месяцев назад +12

    22:00 Chórki we wszystkich piosenkach z pierwszej płyty wykonuje falsetem Mariusz Zabrodzki, jest napisane na okładce pierwszego wydania Arstonu :D

    • @biurointerwencjiobywatelskich
      @biurointerwencjiobywatelskich 9 месяцев назад +2

      Minuta szukania w google

    • @10385142
      @10385142 9 месяцев назад +4

      @@biurointerwencjiobywatelskich No ja akurat spojrzałem na płytę bo mam bliżej;)

    • @biurointerwencjiobywatelskich
      @biurointerwencjiobywatelskich 9 месяцев назад +2

      @@10385142 No to w kontekście merytorycznego przygotowania filmu

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  9 месяцев назад +1

      @10385142 Wolę polegać na tym, co słyszę, niż na tym, co jest napisane. Przypomnę chronologię wydarzeń potwierdzoną źródłami. King Bruce Lee oraz Disc Jokey były nagrywane w trakcie sesji do Pana Kleksa. Pozostałe utwory nagrywano dopiero po jakimś czasie, gdy okazało się, że dwa pierwsze odniosły sukces. I była to zupełnie inna sesja, już pod kątem całej płyty. Zgodzę się, że na wszystkich utworach, które powstały właśnie wtedy, śpiewał Pan Mariusz. Co do King Bruce Lee mam jednak poważne wątpliwości. @biurointerwencjiobywatelskich To tak w kontekście merytorycznego przygotowania...

    • @Jazzwhisky
      @Jazzwhisky 9 месяцев назад

      ​@@0dB-pl To ja przypomnę, że o tym niesamowicie brzmiącym, mylącym falsecie p. Zabrodzkiego we wszystkich utworach z płyty Korzyński mówił w jednym z wywiadów dla PR. I dla jasności uzupełnię - Zabrodzki współpracował nad muzyką do Akademii, pojawił się już na tym etapie, to raczej odwrotnie, że był pod ręką, to dzięki King Bruce Lee pojawił się też później.

  • @krzysztofb7048
    @krzysztofb7048 5 месяцев назад +6

    czemu ja dopiero teraz trafiłem na ten kanał! złoto !

    • @grzegorzszyszo7548
      @grzegorzszyszo7548 4 месяца назад +1

      cóż. w necie jest niemal wszystko. trzeba się przedrzeć przez szum i tandetę :) to niestety trwa.

  • @Adamus1410
    @Adamus1410 10 месяцев назад +8

    Polski utwór na Dzień Niepodległości - jak lepiej uczcić święto narodowe.

    • @marcincyronek5514
      @marcincyronek5514 10 месяцев назад

      Adamus1410, możnaby Polskę Kultu zdekonstruować, ale merytorycznie byłoby mniej ciekawie. :-) pozdrawiam Martinus966

  • @rafakomentator2153
    @rafakomentator2153 10 месяцев назад +4

    Muzyka Andrzeja Korzyńskiego, była też wykorzystywana jako podkład, w kultowym niegdyś programie ''Sonda''.

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 10 месяцев назад +1

      I wielu innych kompozytorów też, przy czym to zdaje się było na zasadzie takiej że różni kompozytorzy nagrywali muzykę ilustracyjną dla TVP i PR, a potem produkcja danego programu brała sobie pasujące im utwory z archiwum, często też korzystając z normalnie wydanych płyt z muzyką jazzową czy elektroniczą

  • @Halcos
    @Halcos 10 месяцев назад +4

    Uwielbiam całą pierwszą płytę z Frankiem. To takie moje "guilty pleasure". Zrobił mi Pan wielką przyjemność tym materiałem

  • @fafer111
    @fafer111 10 месяцев назад +8

    Franek Kimono wrócił parę lat temu i sam o sobie zaśpiewał: "Pierwszy raper nie było jeszcze stringów :)"

    • @peci6766
      @peci6766 10 месяцев назад

      Kazek z Peweksu ma wszystko spod lady - ja trzymam bufet i mam układy

  • @DarkAinaeL
    @DarkAinaeL 9 месяцев назад +3

    Pierwszy raz Pana widzę i słyszę i jestem pod wrażeniem! Franka uwielbiam od dziecka (rocznik 87) i moje córki (rocznik 2017) Akademie Pana Kleksa znają na pamięć! Pozdrawiam serdecznie. P.S. Reaper i Sitala rządzą, sam używam.

  • @eM_Wu
    @eM_Wu 10 месяцев назад +4

    No naprawdę lubię te twoje dopieszczone programy

  • @christianedwardson5311
    @christianedwardson5311 10 месяцев назад +2

    Panie Tomaszu! Mój ulubiony kawałek. Puszczam go sobie żeby się nakręcić do roboty i poprawić humor. Przez całe lato mi towarzyszył, jak robiłem remont w domu. Fakt, linia basu to majstersztyk.

  • @WillibaldTuhajbey
    @WillibaldTuhajbey 10 месяцев назад +4

    Szanuję.Takiego technika dźwięku to ze świeczką szukać...

  • @panterus2019
    @panterus2019 3 месяца назад +2

    jako przedstawicielka młodszego pokolenia która zaczęła wchodzić w starszy wiek, muszę przyznać że uwielbiam tę piosenkę. Jest to niezwykle zabawny utwór, nagrany w bardzo minimalistycznym stylu (ze względu na budżet?) który jest naprawdę genialny. Mimo że jest jaki "na szybko", bardzo przypadł mi do gustu, a do tego te szczątkowe informacje wokół... Lubię utwory okraszone mgiełką tajemnicy, a jeszcze szczególnie jak w jakiś sposób nawiązują do starej wersji Akademii Pana Kleksa (no wiadomo, Pan Frączewski to mistrz)
    Plus tamte czasy stworzenia, nieco przede mną...
    Nie umiem opisać co takiego jest w tej piosence wyjątkowego, ale na pewno głos.
    Wydaje się, że można po kilkukrotnym wysłuchaniu ogarnąć całą piosenkę, wszystkie linie, ale nawet jak się ją tak perfekcyjnie odtworzy, nadal jest to coś innego. Tak jakby jakaś pasja twórców? nie wiem, jednak pomysł odtwarzania utworów muzycznych jest sam w sobie świetny, bo wtedy poznaje się ich etymologię i konstrukcję, to naprawdę edukacyjna rzecz
    Dziękuję, będę oglądać ten kontent :D

  • @PM_170
    @PM_170 10 месяцев назад +1

    Aż wyciągnąłem winyl :)
    Partia basu to jakieś szaleństwo! Podziwiam za upór! :)

  • @ukaszcupa6181
    @ukaszcupa6181 9 месяцев назад +3

    Jaki zbieg okoliczności. Niedawno przesłuchałem całą płytę, aby napisać o niej artykuł.

  • @ArekMiller
    @ArekMiller 10 месяцев назад +1

    Panie Tomaszu! Same historie, które Pan przedstawia, obrazujące proces powstawania utworu są już dziełem sztuki same w sobie. Jak już wcześniej wspominałem - erudycja i znajomość tematu - na najwyższym poziomie! Chapeau bas!

  • @bmwbrass
    @bmwbrass 10 месяцев назад +1

    No nareszcie Mistrzu! Długo czekałem na dekonstrukcję czegoś z naszego podwórka i wreszcie się doczekałem. Może nie jest to wymarzony utwór, ale co tam, dobre i to! Myślę, że w latach osiemdziesiątych łatwo było zrealizować pomysły które siedziały w głowie muzykom z RFN czy UK, gdzie był dostęp do sprzętu i specjalistów którzy potrafili je obsłużyć. Zawsze zastanawiam się jak sobie radzono u nas, gdzie zakup Propheta czy nawet dx7 był dużym wyzwaniem logistycznym i finansowym.
    Dziękuję za film i pozdrawiam serdecznie Panie Tomaszu trzymając się 0db.

  • @les69op
    @les69op 10 месяцев назад +3

    21:12 Mi to brzmienie zawsze przypominało utwór Aneka - Japanese Boy, który był wielkim hitem w 1981 roku, a więc raptem rok przed Frankiem...

  • @jgmusic81
    @jgmusic81 10 месяцев назад +2

    Jarałem się tym kawałkiem w czasach przedszkola, tata miał na vinylu. Dzięki za włożenie pracy w dekonstrukcję tego hiciora👍

  • @vitomainstreet
    @vitomainstreet 10 месяцев назад +3

    Super pomysł z dekonstrukcja Franka i jak zwykle super realizacja ! Brawo!

  • @ragnarlothbrok8901
    @ragnarlothbrok8901 10 месяцев назад +5

    Panie Tomaszu - książkę by Pan napisał o tych wszystkich opowiadanych przez Pana muzycznych historiach...👍👍👍

  • @gsgk9674
    @gsgk9674 10 месяцев назад +3

    W życiu bym nie przypuszczał i oczywiście dziękuję :) W głębi serca liczę że ktoś, kiedyś zrobi dekonstrukcję muzyki spektaklu Teatru Sensacji "Kobra", pod tytułem "Selekcja". Również pana Korzyńskiego.

  • @motyw71
    @motyw71 9 месяцев назад +5

    Fajna historia 💪 to może by zrobić coś z Kapitana Nemo? np. Twoja Lorelei? 😊
    Dziękuję i pozdrawiam

  • @SISTEMZERO
    @SISTEMZERO 9 месяцев назад +3

    Bardzo ciekawy materiał, sporo wiedzy z tła. Dziękuje. Moje rejony przy stawach :) Pozdrawiam serdecznie.

  • @feanrassilmaril579
    @feanrassilmaril579 10 месяцев назад +1

    Tak było. Najśmieszniejsze jest to, że Bruce był mistrzem Kunf-fu Wing chun, oraz własnego stylu Jeet-kune-do (filozoficznie i praktycznie prekursor mma), które z racji odwiecznej przyjaźni chińsko-japońskiej, stało nie jako w opozycji do "wrażego" karate ;). Pozdrawiam! Dzięki za świetny odcinek!

  • @JH_404_
    @JH_404_ 10 месяцев назад +2

    Jeszcze nie obejrzałem, ale leci kciuk w górę.
    Mimo że jestem młodszy od samej płyty "Franek Kimono", to uwielbiam jej słuchać. Uwielbiam takie kawałki jak "Dysko story", "Dysk dżokej", "Pola monola", czy "King Bruce Lee karate mistrz" właśnie.

  • @quan-chi
    @quan-chi 2 месяца назад +2

    Bruce Lee to byl gość, elektryzuje do dziś, pol wieku!

  • @radwoc
    @radwoc 10 месяцев назад +4

    Wspaniałe to wprowadzenie do dekonstrukcji, prawdziwe dziennikarstwo. Chylę czoła.

    • @Marcin-lp4qi
      @Marcin-lp4qi 10 месяцев назад

      Raczej słabe dziennikarstwo, jeżeli opowiedział, że realizatorom w latach 80. nic się nie chciało i olewali muzyków, którzy przyszli na sesję....

    • @radwoc
      @radwoc 10 месяцев назад

      @@Marcin-lp4qi No ja jestem na tyle stary, że potwierdzam - tak było, nawet jeszcze w latach '90. Ale owszem - zgoda: pewnie nie wszystkim się nie chciało; tylko tym, na których trafiałem. Bo chcieli zdeprecjonować młokosa. Tak zrozumiałem, że to właśnie też spotkało Andrzeja Korzyńskiego....

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  10 месяцев назад +1

      To zbyt daleko posunięte uogólnienie. Słowa "często", "zwykle" i "niekiedy" to nie to samo co "zawsze" i "wszyscy".

  • @darkoazure9902
    @darkoazure9902 2 месяца назад +1

    Super. Jestem pełen podziwu …

  • @andrzej351
    @andrzej351 10 месяцев назад +2

    Super odcinek!przypomniały mi się tamte piękne lata..
    Poproszę o więcej dekonstrukcji polskich utworów .
    Proponuję Kombi - Słodkiego milego życia .
    Pozdrawiam serdecznie 👋

  • @SeniorPancho-lj3yv
    @SeniorPancho-lj3yv 10 месяцев назад +2

    bardzo dobry materiał. dziękuję za kolejną dekonstrukcję i garść informacji o polskiej muzyce rozrywkowej. pozdrawiam

  • @kvinci5168
    @kvinci5168 9 месяцев назад +3

    Świetny material, ajj nie mogę się doczekać kolejnego :D dziękuję za Pana ciezka i dobrą robotę 😊

  • @MRSerwis
    @MRSerwis 9 месяцев назад +3

    Jak zwykle świetna praca, świetny odcinek. Pozdrawiam Panie Tomaszu 👍👌💪🏻

  • @Radek.68
    @Radek.68 10 месяцев назад +2

    Mam do dziś (tylko nie wiem po co ;) oryginalną kasetę Franka Kimono. Chyba nie była złej jakości, bo wytrzymała setki odtworzeń i ciągle brzmiała dobrze. A ta dekonstrukcja, no i cała historia z nim związana, pierwsza klasa. Bardzo dziękuję! :)

  • @asiaskalska3462
    @asiaskalska3462 9 месяцев назад +6

    Min. 22:18 podobne chórki są w Fabryce małp, zespołu Lady Pank.

  • @jozefdolas8030
    @jozefdolas8030 9 месяцев назад +3

    Bas (gitara) we franku kimono to mistrzostwo.

  • @Wymiataczxp
    @Wymiataczxp 9 месяцев назад +4

    Super odcinek. Czekam na dekonstrukcję Big in Japan, albo innego popularnego utworu Alphaville :)

  • @Crockett1984
    @Crockett1984 10 месяцев назад +1

    Jak zawsze świetna dekonstrukcja Panie Tomaszu. Zawsze byłem przekonany, że dziecięce chórki w "Kingu" to dzieło Mariusza Zabrodzkiego. Kiedyś nawet czytalem wywiad ze śp. Panem Korzynskim, który wspominał, że Zabrodzki miał talent do zmieniania głosu i nagrywał różne chórki na pierwszej płycie Franka Kimono. Falsetowe chórki na płytach Papa Dance to również dzieło Zabrodzkiego.

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  10 месяцев назад +3

      Jak już wspomniałem w odpowiedzi na komentarz wyżej - płyta powstawała "w dwóch ratach" i Pana Mariusza bardzo wyraźnie słychać we wszystkich innych piosenkach poza KBLKM, która poszła na pierwszy ogień. I o ile we wszystkich innych utworach poza King Bruce Lee bardzo wyraźnie słyszę p. Zabrodzkiego, o tyle w KBLKM raczej nie - jest to "rasowy" dziecięcy chórek.

    • @mpingo91
      @mpingo91 10 месяцев назад

      Tzw. "chór chomików" 😃.

  • @lg.bus114-Mario.
    @lg.bus114-Mario. 10 месяцев назад +4

    Bass pieknie chodzi .

  • @kjote
    @kjote 10 месяцев назад +1

    "W klubie disco mogę zrobić wszystko". Tego się nie spodziewałem Panie Tomku! Propsuję. ❤

  • @Pit_House
    @Pit_House 9 месяцев назад +3

    Dobra robota, ogromna wiedza, super się to ogląda :)

  • @marez_3936
    @marez_3936 10 месяцев назад +4

    Jak to możliwe, w czasach komuny w szarej rzeczywistości kompozytorzy mieli jakieś fajne pomysły na tworzenie muzyki, różne dźwięki fajnie brzmiące. A dziś jest tyle dobrego sprzętu w studiu muzycznym a zero pomysłowości tak jak w tamtych czasach.

    • @janjanusznekaa4318
      @janjanusznekaa4318 10 месяцев назад

      Nie wiem gdzie szukasz aktualnie muzyki że takie rzeczy piszesz

    • @marez_3936
      @marez_3936 10 месяцев назад

      @@janjanusznekaa4318 A jest co szukać na polskim rynku muzycznym? Gdyby dało się coś znaleźć to już dawno by się znalazło. Znajdź mi dzisiejszy utwór który byłby tak chwytliwy i zadziorny jak King Bruce Lee Karate Mistrz.. Choć z zagranicznych bardzo mi przypadła do gustu płyta nowa Rolling Stones, a utwór Angry wymiata. Jest po prostu super. Nigdy nie przepadałem za Stonesami a tu zrobili fajny album.

  • @a.a.7362
    @a.a.7362 10 месяцев назад +1

    Ponieważ byłem stałym bywalcem księgarni, mając lat około 16. pewnego dnia wracając ze szkołyu, zobaczyłem kolejkę i po prostu kupiłem płytę, którą kupowali wszyscy inni, i chyba od razy podobnie było z Ohydą, Raczej słuchałem wtedy rozgłośni harcerskiej, ale płyta to płyta, wiec tego też sobie słuchałem :) świetny odcinek!
    !

  • @DJKorss
    @DJKorss 9 месяцев назад +2

    Ciesze się ogromnie, że trafiłem na ten kanał. Fantastyczny materiał. Pozdrawiam!

  • @patrykn.5971
    @patrykn.5971 10 месяцев назад +2

    Dzięki Panie Tomaszu. Super odcinek. Masa wspomnień.

  • @beatamichalska6220
    @beatamichalska6220 9 месяцев назад +2

    Jak zawsze wspaniała zabawa 😃 dziękuję

  • @mariuszbrokos3545
    @mariuszbrokos3545 9 месяцев назад +1

    Łza się w oku kręci na wspomnienia tamtych dni ;) Dziękuję za wspaniałe anegdoty i przypomnienie klimatu tamtych lat. PS. "Franka" miałem na kasecie granej non stop na Grundigu, oraz na koszulce wyprodukowanej oczywiście przez tak zwanego kombinatora czyli biznesmena owych czasów :)

  • @wukwadrat5605
    @wukwadrat5605 9 месяцев назад +2

    Wspaniały odcinek aż zmotywował do zapisania się na newslettera, pozdrawiam!

  • @marcinmendyk91
    @marcinmendyk91 10 месяцев назад +3

    Jak zwykle: najleszy kontent na youtube!

  • @Kolyska1
    @Kolyska1 10 месяцев назад +1

    Puszczam pierwsze kilka sekund po czym zatrzymuje żeby szybko zrobić kawę i z nią wracam oglądać bo wiem, że będzie to ponad 23 minuty świetnego materiału. Pozdrawiam serdecznie.

  • @p_rzemas8065
    @p_rzemas8065 9 месяцев назад +3

    Piekny Materiał! Proponuje Urszule - Za Twoje Zdrowie Mała :D

    • @frozen_78
      @frozen_78 9 месяцев назад +2

      Jestem w trakcie oglądania tego wideo i w momencie, kiedy Pan Tomek wspomniał, że wiele materiałów audio nie było "zachowywanych" na taśmach-matkach - miałem od razu skojarzenie z Urszulą (z czasów jej współpracy z Budką Suflera). Swego czasu, szukając jakichś reedycji wczesnych płyt Urszuli, natknąłem się na info, że są dostępne "remastery" z oryginalnych vinyli, z racji nieistnienia taśm-matek. W 2014 roku Urszula wydała album "Wielki Odlot 2 (Najlepsze 80-te)" z nagranymi na nowo hiciorami z tamtego okresu. Fajna składanka, klimat oddany w dużej części, ale np. oryginalnego outro z "Podwórkowej kalkomanii" nie udało się odtworzyć...

  • @ThePaniLenka
    @ThePaniLenka 9 месяцев назад +6

    "Franciszek Kimono"- jak to komicznie brzmi 😂

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  9 месяцев назад +3

      👍 I dokładnie taki był zamiar :-)

  • @PrzezWielkieM
    @PrzezWielkieM 9 месяцев назад +1

    Wspaniały odcinek, zaś zakończenie - jeszcze lepsze! Dziękuję i pozdrawiam!

  • @adampaszczyca8334
    @adampaszczyca8334 10 месяцев назад +4

    Tak na marginesie - umiejętnośc Pana Piotra Fronczewskiego śpiewania nie śpiewajac jest też doskonale słyszalna w jego wykonaniu 'Nie wierz nigdy Kobiecie' Janka Borysewicza. Co bym nie napisał, to i tak nie odda genialności tego wykonania.

    • @arturrudolf9389
      @arturrudolf9389 9 месяцев назад

      To Romek (czyli Romuald Czystaw) wokalista ówczesnego składu Budki i wcześniej Dzikiego Dziecka.

  • @pieterbro173
    @pieterbro173 10 месяцев назад

    Genialnie się pana słucha! Dekonstrukcja piosenki Franka Kimono, a przy okazji tyle historii i ciekawostek. Pogratulować wiedzy. PS Pamiętam jak po obejrzeniu "Wejścia smoka" pół mojej podstawówki na Ursynowie walczyło na forum, kopiąc się "z karate" po tyłkach. No i oczywiście wszyscy śpiewaliśmy "Ja jestem king Bruce Lee karate mistrz" 🙂

  • @KrystianBaranowski
    @KrystianBaranowski 9 месяцев назад +1

    Muzycznie pełna zgoda, ale teksty są z takim jajem... ;) O użytym TB-303 wiedziałem już lata temu, a że kocham również acid techno, to w końcu zamówiłem sobie wczoraj współczesnego klona 303 - a dziś niezły zbieg okoliczności i wpadam na ten film! Dzięki!

    • @gctechs
      @gctechs 9 месяцев назад

      Z tego, co się orientuję na albumie występuje nie tylko 303, ale i TR-606. Nie byłem niestety w stanie innych syntezatorów ustalić.

  • @erpu812
    @erpu812 10 месяцев назад

    Mistrzu! Pańska wiedza i umiejętności powalają! Jako wiekowy zwykly słuchacz muzyki nie nadążam za fachowymymi realizatirskimi terminami, ale to w żaden sposób nie zmniejsza frajdy z ogladania Pańskiego kanału. I jeszcze to poczucie humoru...
    :)
    Dzięki!

  • @rafmc6053
    @rafmc6053 10 месяцев назад +1

    👍🥋🕺- dzięki za kawał naszej około muzycznej historii !

  • @zoltanpepe111
    @zoltanpepe111 2 месяца назад +1

    Kurcze genialne

  • @andrzewo7721
    @andrzewo7721 10 месяцев назад +1

    Pięknie dziękuję Panie Tomaszu. Kawał historii...

  • @wojtek.wytrazek
    @wojtek.wytrazek 10 месяцев назад +1

    Jako dzieciak na okrągło słuchałem Franka Kimono i Akademii Pana Kleksa 😄 Dziękuję za tę opowieść i dekonstrukcję ☺

  • @kaem3
    @kaem3 10 месяцев назад +7

    Czy jest w planach dekonstrukcja przebojów Kombi czy Papa Dance? Z Kombi sprawa byłaby o tyle łatwa, że na okładkach ich płyt zwykle podawano instrumentarium.

  • @jamie6696
    @jamie6696 10 месяцев назад +1

    O dokładnie o ten kawałek miałem prosić 😁. Super 👌🏻 dziękuję

  • @ukaszKuki
    @ukaszKuki 10 месяцев назад +1

    AAAAAA!!! Dziękuję!!! :D Jest super!!!
    Wiem, mówił pan, że polskich produkcji pan nie lubi dekonstruować, ale może udałoby się coś pana Bilińskiego rozpracować? :)
    Pozdrawiam!!

  • @AlternativeMr
    @AlternativeMr 9 месяцев назад +2

    Uwielbiam tą piosenkę. Mogę jej słuchać w kółko. Dzięki wielkie

  • @MegaFuz
    @MegaFuz 10 месяцев назад +2

    Kozacki materiał!

  • @AmbiguousMotion
    @AmbiguousMotion 10 месяцев назад +3

    O kasowaniu nagrań to prawda. O ile się orientuję, skasowano np. oryginał genialnego kawałka zespołu Ex Dance - Czarny Smog, który po internecie lata tylko w żałosnej jakości zgraniu z jakiejś zdezelowanej kasety.

  • @hijack3
    @hijack3 10 месяцев назад +2

    wielkie dzięki za ciekawą pracę! dodam że wymieniony utwór nigdy nie doczekał się videoclipu. Marzeniem byłoby zrealizowanie filmowego DYSKO STORY z dobrymi aktorami. Takie marzenie ściętej głowy.

  • @gabrielbieszczad1509
    @gabrielbieszczad1509 10 месяцев назад +4

    Najlepszy kanał o produkcji i technicznej stronie muzyki na polskim YT. Pokłony za włożoną pracę i wiedzę.

  • @nickjaknickalejest
    @nickjaknickalejest 10 месяцев назад +1

    Myślę, że sama firma Roland jest ciekawym materiałem na odcinek. Co prawda używam ich sprzętu w poligrafii, ale i to pokazuje czym ta firma jest i jaki poziom oraz pomysłowość reprezentuje od początku swojego istnienia do dzisiaj.

    • @HowDoesItSoundPL
      @HowDoesItSoundPL 10 месяцев назад

      dzisiaj już nie jest to tak ciekawa firma...

  • @adampaszczyca8334
    @adampaszczyca8334 10 месяцев назад +1

    I cyk, płyta kupiona :D Dzięki za przypomnienie ;)