Thank u so much ma for you teaching🙏🙏 I have a question to ask ma? For the indirect cost how did you know that the customer needs a sticker and chocolate for the cake as you wrote the price down
Okay ma How is the price of cake for several layers calculated? Whether 2 layers ,3 layers ,4 layers e t.c How can I calculate the price to charge the customer?
Ma, the course you spoke about are we going to pay for it, if yes how much? Or is this you being of help to those of us who can't afford paying for a clsss
In my next video, I will teach you how to cost your Snacks and pastries
Looking forward to this.
Wow thank you ma
Please ma don’t forget how to know the amount to batter for fondant ma, you teach us the butter icing
Thank you ma
Thank you ma
Thank you so much ❤😊
I too love your teaching ma God bless you
Thanks dear
Thank you ma'am
Thank you ma'am. I really gain a lot.
This is really detailed. Thank you ma
@@gloryunity1200 thanks
Thank you so much for this information. A top fan.
You are most welcome! 😊
Thanks i love ur teaching
Thank you so much ma
I have never regret watching any of your videos
@@preciousnnenna7445 thanks
Thank you for all been there for hours
What about d butter and icing sugar for covering ur cake
You are the BEST
@@tolulopeogedengbe5841 thanks
Good evening ma
Ma please
If I what to decorate eight inch cake how many butter and icing sugar will I use
Thank you ma😊
Thank you for this ma
You are most welcome
Thank u so much ma.
@@_bycryptoworid4970 you are welcome dear
@@_bycryptoworid4970 you are welcome
Thank you ma
You’re welcome 😊
You're the best Mama ❤.
Where's your Academy, I need to upgrade oo
Thank you! I'm so glad you're enjoying the video. 😊
Thank u so much ma for you teaching🙏🙏
I have a question to ask ma?
For the indirect cost how did you know that the customer needs a sticker and chocolate for the cake as you wrote the price down
@@call_mhe_pamzy the customer will request for it
Okay ma
How is the price of cake for several layers calculated?
Whether 2 layers ,3 layers ,4 layers e t.c
How can I calculate the price to charge the customer?
Please how do you add water to your ingredients while mixing your ingredients ?
Ma, the course you spoke about are we going to pay for it, if yes how much? Or is this you being of help to those of us who can't afford paying for a clsss
How can one know her costing if she buys in bulk like cartoon of butter, sugar, flour etc
Please answer this
Pls answer ma
Ask for the unit price and do your maths.
Example: If Flour is 4500 per paint with 3kg, 1kg will be 1500, if you are using 500g that will be 750
Thank you
thank you ma for this informative class🙏my question is how much is my profit?is it the hourly time that you wrote 4,000?
Yes your hourly rate is your profit or salary. But note this is a low budget cake.
Please ma the 1000 butter is how many gram thanks
250g
Pls can you do the amount in cedis
You don't add profit to your cakes?
Mama pls the two layers that u wrote I don’t understand pls sis enlighten me please 🙏🙏🙏
@@OluwasetemitemitopeAdebayo 2 different cake , with the same size make up 2 layers
please ma if we are paying for the course, how much is it and how do I get your number?
This is the simplest way to cost your cakes.
Looks like you didn’t add profit
Please ma. The items on the board is blur
It's myt be from your phone
Total is 15k
Yes
It is 15k ooo
@@Mamatwins001 yes
Thank you ma
You’re welcome 😊