Направете едно предаване за това как застрояването в големите градове влияе на инфраструктурата на града. Предвидени ли са канализации, електроснабдяване, водоснабдяване, училища, детски градини, детски ясли, здравни заведения. Защото, когато човек си купува имот, много много не се замисля над тези неща. Освен това как може да се разбере какви са плановете на общината за застрояване в съответния район. Това са големи капани, които след няколко години щракват.
Много говорене и нищо казване. Балон има и то голям и скоро ще се пукне. Жалко за хората, които се набълбукаха със заеми и нискокачествено 'ново' строителство!
@@Stroitelstvoiremonti Здравейте, дали има балон ? ЕДИН ПРОСТ И РЕШАВАЩ ФАКТОР ЗА СТРОИТЕЛНИЯ БИЗНЕС - ДЕМОГРАФИЯТА. За КОГО се строят тия имоти ?! От 9 милиона 1990 година днес сме 5 милиона - почти ДВОЙНО по - малко хора живеят в България отпреди 35 години. Дали има строителен балон ?! Ама то имало голямо търсене в София, Пловдив, Варна, Бургас, па имало и чужденци. ДА, има търсене, НО и тия големи градове ИЗМИРАТ и имат положителен прираст ЕДИНСТВЕНО благодарение на заселващите се в тях, тоест и тяхната ДЕМОГРАФСКА ПРИСЪДА Е СМЪРТ. Да, много по - бавна от на Видин, Силистра, Монтана, Враца, Шумен, Пазарджик, Разград, Ямбол или Сливен, но същата по същество. Колкото до чужденците - абе, засилили са се да купуват в БГ, щото няма къде да купуват сигурно ! БАЛОН ИМА, БРУТАЛЕН, И ФАКТОРИТЕ ЗА НЕГО СА ДВА - ПЪРВИЯТ И НАЙ - ГОЛЯМ СА ЕВТИНИТЕ ЗАЕМИ ОТ БАНКИТЕ, КОИТО САМИ ПО СЕБЕ СИ СЪЗДАВАТ БАЛОНА, КАКТО НАВСЯКЪДЕ ПО СВЕТА и ВТОРИЯТ ФАКТОР Е ВЪПРОСНОТО ПРАНЕ НА ПАРИ ОТ СИВАТА ИКОНОМИКА. Това е. НЕ МОЖЕ 60 - годишна скапана панелка, пълна с хлебарки в Русе да струва 100 000 евро, при условие, че преди 30 години, много по - нова и по неамортизирана е била 8 000 долара. Не било балон ли, то е цяла балонска система !!!
Здравейте, благодаря за вашия обширен коментар и анализ.🙂 Въпросът за наличието на "балон" в строителния сектор е наистина важен и сложен. Вашите аргументи за демографските промени и влиянието на евтините заеми и сивата икономика са съществени. Демографските тенденции показват, че населението в България намалява, което наистина би трябвало да намали търсенето на нови жилища. Въпреки това, има и фактори, които увеличават търсенето, като миграцията към големите градове и интересът на чужденци. По въпроса за цените на жилищата - високите цени в някои градове може да са резултат от различни фактори, включително спекулации, подобрения в инфраструктурата и качеството на живот, както и ограничено предлагане в определени райони. Бих искал да благодаря за споделеното мнение и да ви поканя да продължите да участвате в нашите дискусии. Ще се радвам да чуя още аргументи и предложения от вас и от останалите членове на нашата общност. Поздрави, Лозан Лозанов
Аз не съм чул някой да си е купил апартамент от инвеститор, без да даде поне половината сума кеш. Отделно нали се сещате банките колко обичат да теглиш пари в брой особено едни двеста хиляди лева (макар и на 2-3 пъти). В същото време строежите още не са започнали, а апартаментите са изкупени. Имаше и някаква статисика, че половината имоти се купуват без заем/ипотека. Ако статистиката е вярна- значи или половин България има пари в кеш за нов имот (в което лично аз се съмнявам), или една малка част от населението купува много имоти в кеш, което изглежда леко странно.
в БНБ пише колко кеш има напечатан. 30 милиарда, как ще има повече сив кеш под дюшека? Обясни ми, че съм проЗ. Същевременно ипотечните кредити са 80 милиарда и растат с бесни темпове. Дали не теглят кредити хората, а? Всичко е на кредит.
@@n4870s Кредите се теглят ужасно много, наистина. Но това не отрича тезата, че ужасно много има жилища платени без кредит. Тук се повдига въпроса колко от тези продажби са с чисти пари. Не отрича и това, че теглиш кредит и половината от кредита го даваш кеш на инвеститора. Тук е ясно, че се крият данъци. И при автомобилите е същото- купуваш си кола за 30к, официално я купуваш за 10 пред нотариуса примерно, другите 20 ги даваш кеш на продавача отделно. Кредит се тегли на оценка на имуществото, не на това на колко ще се запише продажбата.
@@n4870s Затова дали има реално 30 или 80 милиарда не споря, в подкаста го казват, има логика в думите ти, но това няма значение- примерно ти си взел заплата, купуваш си нещо незаконно и тези пари, които си изкарал чисто, вече не са чисти, за този, който ги е взел. Така че, може да има напечатани 30 милиарда, но въпросът е колко от тях циркулират в сивия/черният сектор. Също за какъв период са напечатани 30 милиарда, ние от 99-та ползваме парите, които в момента да в обръщение. Това са 25 години, през по голямата част от които се е работило предимно в брой. Отделно има хора, които цял живот спестяват (макар и малко най-вероятно). За тези 25 години невъзможно ли е да акумулира разликата от 50 милиарда?
@@n4870sИ аз така си мислех, но наскоро слушах някаква статистика, че дори и в София - 50% е купуване без заем. По морето - този процент е още по-висок. Много пари от българи от чужбина влизат също.
Господин Лозанов, много ама много полезно съдържание. Бихте ли дали съвет за товароносимост при терасите (знаете че едно време са правени мозаечни замазки с голям наклон, после при усвояване терасата се затваря и този наклон трябва да се изравни и най-често се прави нова замаска върху мозаечната и после се лепи гранитогрес, отделно се изгражда с итонг и се прави бетонена шапка за да е здрваво, интересувам ме Вашето мнение относно всички килограми с които се натоварва терасата, как е най-правилно да се процедира и да се изчисли дали е безопасно.
Много ви благодаря За коментара и хубавия въпрос. За съжаление категорични мнения аз не мога да дам. Изисква се консултация с инженер конструктор защото много фактори са важни за това. Най-простото правило е да се прави със същите елементи с които е направено преди това но по съвременни. Примерно може да се изкърти мозайката да си сложи фибран и замазка за да се олекоти. Итонга също е решение защото той не тежи много... Успех
Тези ,които дават парите не са специалисти и не познават стандарта! Фирмите трябва да имат лиценз ,а работещите на обекта да бъдат поименно упоменати.Практика е фирмите да поемат няколко обекта и да изпращат хванати от гората по обектите.Когато даващия парите не одобри работата ,започват караници и заплахи.
Имотите не са инвестиция, освен ако не се занимавате със строителство и продаване професионално. Ако вземете едно жилище, в което живеете и разчитате, че ще го продадете на печалба след време, с кои пари ще си вземете новото, което също ще е по-скъпо??? Дори и да изкарате печалба от разликата в цените, ще имате толкова малко спечелени пари за толкова години многоо, че няма да си струва (дано инфлацията не ги е изяла до тогава...). Освен това, хората рядко искат да сменят нещо голямо с по-малко и няма да са склонни да редуцирата стандарта си. Не е уместно да се казва, че жилището е инвестиция, още повече че се амортизира и никой не прави сметка колко пари трябва да налее за поддръжката му!
@@Stroitelstvoiremonti В този вариант - разбира се! Дори ако направим сравнение между отдаването под наем на жилища и земеделска земя може да видим колко по-удачен вариант е.
Ако района се облагороди (да речем с нова метростанция, озеленяване, детски градини, осветление на улиците, хубави заведения) това вдига цената. След качествен ремонт, изпълнен от коректна фирма и при умно изчислени разходи пак си на печалба. За отдаване под наем също са ви написали по- горе. Най- глупаво е парите да стоят ей така и да ги изяжда инфлацията. Имотите се много смислена инвестиция за хора, които са в час с материята.
при данъчна оценка от 50к евро и цена на сделка 220к евро (реален пример от преди няколко години), разликата в данъците е над 5к евро. И при положение, че срещу тези 5к нито ще видиш по-добри тротоари, нито по-празни контейнери за смет, нито повече озеленяване, нито паяците ще вдигат колите, които реално пречат, вместо да вдигат тези, които най-лесно могат да бъдат вдигнати... Съмнявам се много хора да се мъчат да си ги спестят тези 5к евро само за спорта..
Имотния сектор и икономическото състояние на България са в страхотна форма. Цените на кв. м. спрямо средната работна заплата в България са много по-достъпни отколкото цените в западна Европа. А лихвите по кредитите са може би най-ниските в света в момента. Така че не се правете на разбирачи в коментарите, а излизайте навън да правите пари. Моят въпрос е: Ще има ли пак “Банкноти от имоти”. Страхотен подкаст, научихме много от него. Поздрави!
Има си статистика от БНБ колко е кеша в циркулация. Около 30 милиарда е. Голяма част от него си е оборотен кеш на бизнеса. ДА ми обясни госта как ще има повече кеш под дюшека като няма толкова напечатани банкноти. Малко си говори на изуст.
Тука малко се бъркат концепции. Защо им е да перат евро, долар кеш или пък злато? Перат се български левчета, защото след приемане на еврото, в даден момент лева ще изчезне и техните левчета няма какво даги правят. Долари, евро и злато могат спокойно да си стоят под дюшека и след приемане на еврото. Ама хайде вие сте топ експерти и ги разбирате нещата.
Да не забравяме, че току така долари, евро и злато не могат да влязат в големи размери в държавата. Може разни големи риби но те са единици и не си перат парите с имоти. Това го правят дребни рибки като митничари примерно.
Злато пък да се изпира с имоти в върха на глупостта. По-голям абсурд не бях чувал. Хората си купуват злато за да са извън системата. Не бих заменил злато за имот.
Смятам че, цените на имотите, според статистиките, изглеждат стабилни, и вероятността е голема да продължат да нарастват, като се има предвид графиките на средната работна заплата и текущите средни цени на имотите. Броят на работни заплати, необходими за покупка на имот, е същият както преди 10 години, което може да бъде считано за един от най-точните показатели за това дали ще има потенциални спадове на българския пазар или не. През 2008 година се наблюдаваше значително разминаване, което предизвика нестабилност, докато в момента подобни индикации не се наблюдават.
Благодаря за коментара, Никола! Докато статистиките за средната работна заплата и текущите цени на имотите изглеждат стабилни, трябва да се има предвид, че те не отразяват всички фактори, влияещи на пазара. Например, достъпът до кредити, инфлацията и политическата нестабилност също играят съществена роля. Важно е да не се правят директни сравнения с минали периоди, без да се вземат предвид настоящите икономически условия и глобални тенденции. Нека не забравяме, че преди 2008 година също имаше индикации за стабилност, които бързо се промениха. Затова е важно да бъдем предпазливи и да не приемаме сегашната стабилност за даденост. Поздрави, Лозан Лозанов
Целта на регулацията на всякакви брокери и майстори не е ли просто ограничаване на конкуренцията, от което идва по-ниско качество и завишени цени? Справка - сектор Транспорт.
Благодаря за коментара. Регулациите в строителния сектор имат за цел да гарантират качеството и безопасността на услугите, които се предлагат. Вярно е, че това може да води до повишаване на цените, но също така защитава потребителите от недобросъвестни практики. В крайна сметка, балансирането между конкуренция и регулация е ключово за устойчивото развитие на сектора.
По темата за гаранциите ми стана интересно . Как ще си търсиш отговорност от назначения майстор-работник , първо? Да не говорим за след 5-10 години ! В практиката често се случва работник да ти счупи машина, оборудване за 1-2 милиона и по КТ не можеш нищо да му търсиш. Та си беше залитане тази теза.
Държавите с високи данъци са по-развити и по-богати и населението живее по-уреден живот , факт! С имотите дори и децата знаят какви са причините за скока на цените, но това няма да продължи вечно, бизнеса в българия куца, потреблението е слабо, много фалираха от ковид насам, реалната икономика не е цветуща, западна европа е също в криза. За майсторите- виновни са клиентите, няма как да търсиш някой да ти вземе по-евтинко, пък да е на черно ,без да се начислява ДДС и да очакваш качество, професионализъм и гаранция нали?
@@Stroitelstvoiremonti За мен лично причините са няколко: политиката на правителства и централни банки, ниски лихви и раздаване на кредити. Паричната политика е такава, че без кредит няма растеж, бизнеса зависи от потребителя, потребителя за да пазарува повече (в нашия случай имоти) трябва да вземе кредит, когато се раздава лесно, това създава търсене, търсенето помпа цената на активите нагоре.Втората причина в България е както казахте, легализиране на сиви пари, когато се въведе еврото и някой трябва да си обмени парите в евро, и има големи суми, ще му е трудно да ги доказва от къде са. Третата причина е надеждата и спекулативното мислене на българина, че приемем ли еврото, имота му ще стане милиони евро и от въздуха ще забогатее, което е чудно как ще стане, като за богатството на народа е необходим силен бизнес, производство и силни заплати, това липсва. Политиката спрямо инфлацията е супер неадекватна, лихвите по-депозити и кредити трябваше отдавна да са скочили и да предизвикат охлаждане на икономиката, а обратно помпа се допълнително. Друг фактор беше ковид кризата, печатане на пари, вливането им в икономиката, скъпа електроенергия и газ заради отказа от руските ресурси, коктейл от фактори. Това са мои мнения.
Бих добавил още една причина за големият ръст на имотите в България: Покупките с цел препродажба и отдаване под наем. Аз съм набор 82 и като дете не помня такъв алъш вериш на недвижими имоти, както сега. Би трябвало крайните клиенти да са участници в пазара -нуждаещите се от такова! Недвижимото не бива да се приравнява с движимото имущество, но там поне като си купиш кола или камион го ползваш, а не спекулираш. Поздрави
Смятай нередовните кви мангизи искат за СМР, представям си редовните. В момента почти няма майстор да вади под 4-5к на месец, ако е и редовен, то за клиента цената ще е в космоса :D
Над 500 лв.дбевен надник.Дири за тези пари няма ,кой са ги вземе няма хора с умения и желание за качествена работа .Цената на труда основно се вдига от липсата на квалифицирани и работни хора.Във всички професии.
Има много празни стари жилища и ново строителството във всички квартали на София, а в провинцията изоставени. Е, има ли свободен пазар и от какво е ограничена свободата му?🙂 Нима има строителен бизнес ? 😂😂
Здравейте! Благодаря за коментара! Виждам, че имате много конкретна позиция по въпроса. Според Вас, докога ще продължат да се покачват цените на имотите в България? Има ли определени фактори, които според Вас ще повлияят на пазара в дългосрочен план? Поздрави, Лозан Лозанов
Въпросът е до кога ще могат да се продават панелки и стари сгради. След един момент , поради енергоефективността на сградите, някои няма да могат да се продават, поради липса на паспорт или там както го нарекат власт имащите. Сами оставам да прецените , спрямо т.нар. свободен пазар, търсене предлагане, на къде отива пазара. Над 70% от жилищата ще останат "семейни", няма да може да се търгува, така ще стане един голям вакуум, в който ще се налеят едни големи пари 😮
Пишман доктора да вземе да се доонразова -80 млрд са спестяванията на каква част от домакинствата! Социалното неравенство тук е на едно от най-високите си нива
Опитвам се 2 пъти през телефон и компютър през последните две седмици да отговоря на хората, отговорили на коментара ми относно плащанията в кеш при покупка на имот. Отговорите ми излизат за няколко минути и после ги няма с изключение на един, който е "политкоректен". Вярвам, че проблемът може да е само в RUclips, не вярвам г-н Лозанов да си губи времето да преглежда коментари и да допуска само определени.
@@Stroitelstvoiremonti Благодаря за коментара, появиха се. И аз не виждам защо бихте ограничил коментарите- в крайна сметка всичко написано е мнение и не е задължително да е факт. Всеки си носи глава на раменете и трябва да си проверява информацията. А и колкото повече коментари има едно видео, толкова по-напред излиза в търсенете, ако не се лъжа. Успешна седмица.
@@Stroitelstvoiremonti И аз. Гледам, че и други хора се оплакват не само в България. И не получават известия защо коментарът им е изтрит. Може би RUclips алгоритмите имат черен списък с думи и блокират директно. Нямам тик ток и не ви гледам там, не разбирам директните обиди в коментарите. Иначе често коментар може да се изтълкува като заяждане, но това е минусът на комуникацията без жив контакт. Както казват- "не е важно какво казваш, а как го казваш". Тук невинаги може да се определи тонът на изказ от написан текст.
като паднат цените рязко щяло да има и безработица и други съпътстващи "негативи" - ама изобщо си нямате представа от логиката на понижителите . За да има едно хубаво понижение трябва рецесия , крах , и масова безработица , които да намялят интереса към имотите и те да паднат . ...........
Явно не сте слушали добре. Подчертах, че цените падат, когато търсенето се задържи по-малко като обем от предлагането. А то, от своя страна, не винаги е резултат от осезаемото нарастване на безработицата. Справка: понижените цени на имотите няколко месеца след началото на пандемията. Другата част от коментара Ви няма да го обсъждам.
@@ЩелянКалчев хубаво е понижението да стане при запазена покупателна способност , защото , ако стане така , имота ще е последната грижа - съгласен съм ....... но този тип умерени понижители , където и вълкът да е сит вече не са фактор - благодарение на дългогодишната им трансформация :)
Лозане айде спрете да говорите само общи приказки, питай госта реални въпроси. Всеки епизод само ти слушаме проблемите. Разбрахме, не се работи коректно. Иначе това за митницата беше интересно
Често ме викат за дребни елементарни работи , които в труд струват маса пари на клиентът . Монтаж на моноблок примерно ми плащат 100лв , а в кашонът има упътване в картинки като за деца , или за майстори идьоти . Работата е за 1 час . Възможно ли е да има масово в-идиотяване на майстори , и на КЛИЕНТИ ? Те, биха си спестили парите , и маса време и ядове по търсене на майстор , пазарене и измами от нас ? Какво друго обяснение може да има ,след като клиентът губи мн време , пари , а докато гледам картинките за монтажа, и връткам с ръка две пластмасови гайки - стои до мен губи си времето и гледа тъпо ?
ПРОБЛЕМЪТ на имотите в България с две думи според говорещите е неплащането на данъци. вие си преценявате дали сте съгласни. предполагам ниският брой на абонатите спрямо гледащите е добър показател за мнението на мнозинството. аз лично за общи приказки, нямащи общо с обявената тема няма да се абонирам, нито да харесам.
Здравей, Благодаря за обратната връзка и за това, че изразяваш своето мнение. Разбирам, че темата за данъците е само един аспект от проблемите в имотния сектор в България, но тя е важна и заслужава внимание. Целта на подкаста е да се обсъждат различни проблеми и предизвикателства, свързани със строителството и имотите, и да се търсят решения. Винаги се стремя да представям разнообразни гледни точки и да провокирам дискусии, които да помогнат на всички нас да се информираме и да вземаме по-добри решения. Относно абонатите и гледаемостта, всеки канал започва отнякъде и се развива с времето. Радвам се, че имам възможността да споделям знанията и опита си с тези, които се интересуват от темата. Поздрави, Лозан Лозанов
Пране на пари е цялата работа.....ама има и много заблудени и стават съвремени роби чрез банки..
Интересна ще е темата за незаконното строителство.
Съгласен съм!
Страхотен гост, чакаме с нетърпение 2-а част
В четвъртък 🙂
Балонът на имоти се надува от сивата икономика.
Направете едно предаване за това как застрояването в големите градове влияе на инфраструктурата на града. Предвидени ли са канализации, електроснабдяване, водоснабдяване, училища, детски градини, детски ясли, здравни заведения. Защото, когато човек си купува имот, много много не се замисля над тези неща. Освен това как може да се разбере какви са плановете на общината за застрояване в съответния район. Това са големи капани, които след няколко години щракват.
Благодаря за коментара. Ще направя само да попадна на подходящия гост.
Браво ,много добро видео ,очаквам втори епизод .
Благодаря, Пламен Парушев!
Много говорене и нищо казване. Балон има и то голям и скоро ще се пукне. Жалко за хората, които се набълбукаха със заеми и нискокачествено 'ново' строителство!
Питайте тук конкретно. Ще ви отговоря.
Благодаря, Щелян за участието в дискусията 🙋
@@Stroitelstvoiremonti Здравейте, дали има балон ? ЕДИН ПРОСТ И РЕШАВАЩ ФАКТОР ЗА СТРОИТЕЛНИЯ БИЗНЕС - ДЕМОГРАФИЯТА. За КОГО се строят тия имоти ?! От 9 милиона 1990 година днес сме 5 милиона - почти ДВОЙНО по - малко хора живеят в България отпреди 35 години. Дали има строителен балон ?! Ама то имало голямо търсене в София, Пловдив, Варна, Бургас, па имало и чужденци. ДА, има търсене, НО и тия големи градове ИЗМИРАТ и имат положителен прираст ЕДИНСТВЕНО благодарение на заселващите се в тях, тоест и тяхната ДЕМОГРАФСКА ПРИСЪДА Е СМЪРТ. Да, много по - бавна от на Видин, Силистра, Монтана, Враца, Шумен, Пазарджик, Разград, Ямбол или Сливен, но същата по същество. Колкото до чужденците - абе, засилили са се да купуват в БГ, щото няма къде да купуват сигурно ! БАЛОН ИМА, БРУТАЛЕН, И ФАКТОРИТЕ ЗА НЕГО СА ДВА - ПЪРВИЯТ И НАЙ - ГОЛЯМ СА ЕВТИНИТЕ ЗАЕМИ ОТ БАНКИТЕ, КОИТО САМИ ПО СЕБЕ СИ СЪЗДАВАТ БАЛОНА, КАКТО НАВСЯКЪДЕ ПО СВЕТА и ВТОРИЯТ ФАКТОР Е ВЪПРОСНОТО ПРАНЕ НА ПАРИ ОТ СИВАТА ИКОНОМИКА. Това е. НЕ МОЖЕ 60 - годишна скапана панелка, пълна с хлебарки в Русе да струва 100 000 евро, при условие, че преди 30 години, много по - нова и по неамортизирана е била 8 000 долара. Не било балон ли, то е цяла балонска система !!!
Здравейте, благодаря за вашия обширен коментар и анализ.🙂 Въпросът за наличието на "балон" в строителния сектор е наистина важен и сложен. Вашите аргументи за демографските промени и влиянието на евтините заеми и сивата икономика са съществени.
Демографските тенденции показват, че населението в България намалява, което наистина би трябвало да намали търсенето на нови жилища. Въпреки това, има и фактори, които увеличават търсенето, като миграцията към големите градове и интересът на чужденци.
По въпроса за цените на жилищата - високите цени в някои градове може да са резултат от различни фактори, включително спекулации, подобрения в инфраструктурата и качеството на живот, както и ограничено предлагане в определени райони.
Бих искал да благодаря за споделеното мнение и да ви поканя да продължите да участвате в нашите дискусии. Ще се радвам да чуя още аргументи и предложения от вас и от останалите членове на нашата общност.
Поздрави,
Лозан Лозанов
@@Stroitelstvoiremonti то хубаво, но защо изтрихте коментара ми ?!
Аз не съм чул някой да си е купил апартамент от инвеститор, без да даде поне половината сума кеш. Отделно нали се сещате банките колко обичат да теглиш пари в брой особено едни двеста хиляди лева (макар и на 2-3 пъти). В същото време строежите още не са започнали, а апартаментите са изкупени. Имаше и някаква статисика, че половината имоти се купуват без заем/ипотека. Ако статистиката е вярна- значи или половин България има пари в кеш за нов имот (в което лично аз се съмнявам), или една малка част от населението купува много имоти в кеш, което изглежда леко странно.
в БНБ пише колко кеш има напечатан. 30 милиарда, как ще има повече сив кеш под дюшека? Обясни ми, че съм проЗ. Същевременно ипотечните кредити са 80 милиарда и растат с бесни темпове. Дали не теглят кредити хората, а? Всичко е на кредит.
@@n4870s Кредите се теглят ужасно много, наистина. Но това не отрича тезата, че ужасно много има жилища платени без кредит. Тук се повдига въпроса колко от тези продажби са с чисти пари. Не отрича и това, че теглиш кредит и половината от кредита го даваш кеш на инвеститора. Тук е ясно, че се крият данъци. И при автомобилите е същото- купуваш си кола за 30к, официално я купуваш за 10 пред нотариуса примерно, другите 20 ги даваш кеш на продавача отделно. Кредит се тегли на оценка на имуществото, не на това на колко ще се запише продажбата.
@@n4870s Затова дали има реално 30 или 80 милиарда не споря, в подкаста го казват, има логика в думите ти, но това няма значение- примерно ти си взел заплата, купуваш си нещо незаконно и тези пари, които си изкарал чисто, вече не са чисти, за този, който ги е взел. Така че, може да има напечатани 30 милиарда, но въпросът е колко от тях циркулират в сивия/черният сектор. Също за какъв период са напечатани 30 милиарда, ние от 99-та ползваме парите, които в момента да в обръщение. Това са 25 години, през по голямата част от които се е работило предимно в брой. Отделно има хора, които цял живот спестяват (макар и малко най-вероятно). За тези 25 години невъзможно ли е да акумулира разликата от 50 милиарда?
@@n4870s аз сделка в левове не съм чул да има. всичко кажи/речи е евро.
@@n4870sИ аз така си мислех, но наскоро слушах някаква статистика, че дори и в София - 50% е купуване без заем. По морето - този процент е още по-висок. Много пари от българи от чужбина влизат също.
Супер сте 😊
Благодаря!
Добър избор за гост бат Лозане
От години говоря, че движещата сила на имотите до голяма степен са сивите пари...
Най готиия гост😊 благодаря!
Почне ли реална борба с корупцията, в стил Кьовеши, тогава чакайте цените да падат :) Преди това, няма шанс
Господин Лозанов, много ама много полезно съдържание. Бихте ли дали съвет за товароносимост при терасите (знаете че едно време са правени мозаечни замазки с голям наклон, после при усвояване терасата се затваря и този наклон трябва да се изравни и най-често се прави нова замаска върху мозаечната и после се лепи гранитогрес, отделно се изгражда с итонг и се прави бетонена шапка за да е здрваво, интересувам ме Вашето мнение относно всички килограми с които се натоварва терасата, как е най-правилно да се процедира и да се изчисли дали е безопасно.
Много ви благодаря За коментара и хубавия въпрос. За съжаление категорични мнения аз не мога да дам. Изисква се консултация с инженер конструктор защото много фактори са важни за това. Най-простото правило е да се прави със същите елементи с които е направено преди това но по съвременни. Примерно може да се изкърти мозайката да си сложи фибран и замазка за да се олекоти. Итонга също е решение защото той не тежи много... Успех
Тези ,които дават парите не са специалисти и не познават стандарта! Фирмите трябва да имат лиценз ,а работещите на обекта да бъдат поименно упоменати.Практика е фирмите да поемат няколко обекта и да изпращат хванати от гората по обектите.Когато даващия парите не одобри работата ,започват караници и заплахи.
Не само образование,трябва и правилните качества да има човек...
Имотите не са инвестиция, освен ако не се занимавате със строителство и продаване професионално.
Ако вземете едно жилище, в което живеете и разчитате, че ще го продадете на печалба след време, с кои пари ще си вземете новото, което също ще е по-скъпо??? Дори и да изкарате печалба от разликата в цените, ще имате толкова малко спечелени пари за толкова години многоо, че няма да си струва (дано инфлацията не ги е изяла до тогава...).
Освен това, хората рядко искат да сменят нещо голямо с по-малко и няма да са склонни да редуцирата стандарта си.
Не е уместно да се казва, че жилището е инвестиция, още повече че се амортизира и никой не прави сметка колко пари трябва да налее за поддръжката му!
Разбирам. Ако се купи и се отдаде под наем?
@@Stroitelstvoiremonti В този вариант - разбира се! Дори ако направим сравнение между отдаването под наем на жилища и земеделска земя може да видим колко по-удачен вариант е.
Ако района се облагороди (да речем с нова метростанция, озеленяване, детски градини, осветление на улиците, хубави заведения) това вдига цената. След качествен ремонт, изпълнен от коректна фирма и при умно изчислени разходи пак си на печалба. За отдаване под наем също са ви написали по- горе. Най- глупаво е парите да стоят ей така и да ги изяжда инфлацията. Имотите се много смислена инвестиция за хора, които са в час с материята.
при данъчна оценка от 50к евро и цена на сделка 220к евро (реален пример от преди няколко години), разликата в данъците е над 5к евро. И при положение, че срещу тези 5к нито ще видиш по-добри тротоари, нито по-празни контейнери за смет, нито повече озеленяване, нито паяците ще вдигат колите, които реално пречат, вместо да вдигат тези, които най-лесно могат да бъдат вдигнати... Съмнявам се много хора да се мъчат да си ги спестят тези 5к евро само за спорта..
Имотния сектор и икономическото състояние на България са в страхотна форма. Цените на кв. м. спрямо средната работна заплата в България са много по-достъпни отколкото цените в западна Европа. А лихвите по кредитите са може би най-ниските в света в момента. Така че не се правете на разбирачи в коментарите, а излизайте навън да правите пари. Моят въпрос е:
Ще има ли пак “Банкноти от имоти”. Страхотен подкаст, научихме много от него.
Поздрави!
Сигурен съм, че перат пари. Особено България като влезе в еврозоната. Преди влизането й ще видите как ще се купят парцели и апартаменти.
Има си статистика от БНБ колко е кеша в циркулация. Около 30 милиарда е. Голяма част от него си е оборотен кеш на бизнеса. ДА ми обясни госта как ще има повече кеш под дюшека като няма толкова напечатани банкноти. Малко си говори на изуст.
Евро, $, злато... има как...
“Имането” на българите само в лева ли стои?
Тука малко се бъркат концепции. Защо им е да перат евро, долар кеш или пък злато? Перат се български левчета, защото след приемане на еврото, в даден момент лева ще изчезне и техните левчета няма какво даги правят. Долари, евро и злато могат спокойно да си стоят под дюшека и след приемане на еврото. Ама хайде вие сте топ експерти и ги разбирате нещата.
Да не забравяме, че току така долари, евро и злато не могат да влязат в големи размери в държавата. Може разни големи риби но те са единици и не си перат парите с имоти. Това го правят дребни рибки като митничари примерно.
Злато пък да се изпира с имоти в върха на глупостта. По-голям абсурд не бях чувал. Хората си купуват злато за да са извън системата. Не бих заменил злато за имот.
Смятам че, цените на имотите, според статистиките, изглеждат стабилни, и вероятността е голема да продължат да нарастват, като се има предвид графиките на средната работна заплата и текущите средни цени на имотите. Броят на работни заплати, необходими за покупка на имот, е същият както преди 10 години, което може да бъде считано за един от най-точните показатели за това дали ще има потенциални спадове на българския пазар или не. През 2008 година се наблюдаваше значително разминаване, което предизвика нестабилност, докато в момента подобни индикации не се наблюдават.
Благодаря за коментара, Никола!
Докато статистиките за средната работна заплата и текущите цени на имотите изглеждат стабилни, трябва да се има предвид, че те не отразяват всички фактори, влияещи на пазара. Например, достъпът до кредити, инфлацията и политическата нестабилност също играят съществена роля. Важно е да не се правят директни сравнения с минали периоди, без да се вземат предвид настоящите икономически условия и глобални тенденции.
Нека не забравяме, че преди 2008 година също имаше индикации за стабилност, които бързо се промениха. Затова е важно да бъдем предпазливи и да не приемаме сегашната стабилност за даденост.
Поздрави,
Лозан Лозанов
Целта на регулацията на всякакви брокери и майстори не е ли просто ограничаване на конкуренцията, от което идва по-ниско качество и завишени цени? Справка - сектор Транспорт.
Благодаря за коментара. Регулациите в строителния сектор имат за цел да гарантират качеството и безопасността на услугите, които се предлагат. Вярно е, че това може да води до повишаване на цените, но също така защитава потребителите от недобросъвестни практики. В крайна сметка, балансирането между конкуренция и регулация е ключово за устойчивото развитие на сектора.
Прането на пари чрез строителство и имоти е класика. Де що имаше мръсни пари се вложиха в блокове.
По темата за гаранциите ми стана интересно . Как ще си търсиш отговорност от назначения майстор-работник , първо? Да не говорим за след 5-10 години ! В практиката често се случва работник да ти счупи машина, оборудване за 1-2 милиона и по КТ не можеш нищо да му търсиш. Та си беше залитане тази теза.
Държавите с високи данъци са по-развити и по-богати и населението живее по-уреден живот , факт! С имотите дори и децата знаят какви са причините за скока на цените, но това няма да продължи вечно, бизнеса в българия куца, потреблението е слабо, много фалираха от ковид насам, реалната икономика не е цветуща, западна европа е също в криза. За майсторите- виновни са клиентите, няма как да търсиш някой да ти вземе по-евтинко, пък да е на черно ,без да се начислява ДДС и да очакваш качество, професионализъм и гаранция нали?
Благодаря за коментара! Но все пак кажете какви са причините за скока на цените в имотния сектор? 🙂
@@Stroitelstvoiremonti
За мен лично причините са няколко: политиката на правителства и централни банки, ниски лихви и раздаване на кредити. Паричната политика е такава, че без кредит няма растеж, бизнеса зависи от потребителя, потребителя за да пазарува повече (в нашия случай имоти) трябва да вземе кредит, когато се раздава лесно, това създава търсене, търсенето помпа цената на активите нагоре.Втората причина в България е както казахте, легализиране на сиви пари, когато се въведе еврото и някой трябва да си обмени парите в евро, и има големи суми, ще му е трудно да ги доказва от къде са. Третата причина е надеждата и спекулативното мислене на българина, че приемем ли еврото, имота му ще стане милиони евро и от въздуха ще забогатее, което е чудно как ще стане, като за богатството на народа е необходим силен бизнес, производство и силни заплати, това липсва. Политиката спрямо инфлацията е супер неадекватна, лихвите по-депозити и кредити трябваше отдавна да са скочили и да предизвикат охлаждане на икономиката, а обратно помпа се допълнително. Друг фактор беше ковид кризата, печатане на пари, вливането им в икономиката, скъпа електроенергия и газ заради отказа от руските ресурси, коктейл от фактори. Това са мои мнения.
Бих добавил още една причина за големият ръст на имотите в България: Покупките с цел препродажба и отдаване под наем. Аз съм набор 82 и като дете не помня такъв алъш вериш на недвижими имоти, както сега. Би трябвало крайните клиенти да са участници в пазара -нуждаещите се от такова! Недвижимото не бива да се приравнява с движимото имущество, но там поне като си купиш кола или камион го ползваш, а не спекулираш. Поздрави
Смятай нередовните кви мангизи искат за СМР, представям си редовните. В момента почти няма майстор да вади под 4-5к на месец, ако е и редовен, то за клиента цената ще е в космоса :D
Над 500 лв.дбевен надник.Дири за тези пари няма ,кой са ги вземе няма хора с умения и желание за качествена работа .Цената на труда основно се вдига от липсата на квалифицирани и работни хора.Във всички професии.
Има много празни стари жилища и ново строителството във всички квартали на София, а в провинцията изоставени. Е, има ли свободен пазар и от какво е ограничена свободата му?🙂 Нима има строителен бизнес ? 😂😂
Благодаря за коментара!
Няма балон, даже цените ще се покачват.
Напечатаха се трилиони, системата е скачен съд, ние сме на каишката.
Здравейте!
Благодаря за коментара! Виждам, че имате много конкретна позиция по въпроса. Според Вас, докога ще продължат да се покачват цените на имотите в България? Има ли определени фактори, които според Вас ще повлияят на пазара в дългосрочен план?
Поздрави,
Лозан Лозанов
Въпросът е до кога ще могат да се продават панелки и стари сгради. След един момент , поради енергоефективността на сградите, някои няма да могат да се продават, поради липса на паспорт или там както го нарекат власт имащите.
Сами оставам да прецените , спрямо т.нар. свободен пазар, търсене предлагане, на къде отива пазара.
Над 70% от жилищата ще останат "семейни", няма да може да се търгува, така ще стане един голям вакуум, в който ще се налеят едни големи пари 😮
Благодаря за коментара!🙂
Пишман доктора да вземе да се доонразова -80 млрд са спестяванията на каква част от домакинствата! Социалното неравенство тук е на едно от най-високите си нива
Опитвам се 2 пъти през телефон и компютър през последните две седмици да отговоря на хората, отговорили на коментара ми относно плащанията в кеш при покупка на имот. Отговорите ми излизат за няколко минути и после ги няма с изключение на един, който е "политкоректен". Вярвам, че проблемът може да е само в RUclips, не вярвам г-н Лозанов да си губи времето да преглежда коментари и да допуска само определени.
От създаването на канала не съм трил коментар. 🤷
@@Stroitelstvoiremonti Благодаря за коментара, появиха се. И аз не виждам защо бихте ограничил коментарите- в крайна сметка всичко написано е мнение и не е задължително да е факт. Всеки си носи глава на раменете и трябва да си проверява информацията. А и колкото повече коментари има едно видео, толкова по-напред излиза в търсенете, ако не се лъжа. Успешна седмица.
И пак изчезнаха- шантава работа.
Аз дори и в tiktok не премахвам коментари... А там яко ми сипват пълно е с обиди и нецензурирани думи... Не знам какво се случва с вашите коментари 🤷
@@Stroitelstvoiremonti И аз. Гледам, че и други хора се оплакват не само в България. И не получават известия защо коментарът им е изтрит. Може би RUclips алгоритмите имат черен списък с думи и блокират директно. Нямам тик ток и не ви гледам там, не разбирам директните обиди в коментарите. Иначе често коментар може да се изтълкува като заяждане, но това е минусът на комуникацията без жив контакт. Както казват- "не е важно какво казваш, а как го казваш". Тук невинаги може да се определи тонът на изказ от написан текст.
като паднат цените рязко щяло да има и безработица и други съпътстващи "негативи" - ама изобщо си нямате представа от логиката на понижителите . За да има едно хубаво понижение трябва рецесия , крах , и масова безработица , които да намялят интереса към имотите и те да паднат . ...........
Явно не сте слушали добре. Подчертах, че цените падат, когато търсенето се задържи по-малко като обем от предлагането. А то, от своя страна, не винаги е резултат от осезаемото нарастване на безработицата. Справка: понижените цени на имотите няколко месеца след началото на пандемията. Другата част от коментара Ви няма да го обсъждам.
@@ЩелянКалчев хубаво е понижението да стане при запазена покупателна способност , защото , ако стане така , имота ще е последната грижа - съгласен съм ....... но този тип умерени понижители , където и вълкът да е сит вече не са фактор - благодарение на дългогодишната им трансформация :)
Всички не някой !
Лозане айде спрете да говорите само общи приказки, питай госта реални въпроси. Всеки епизод само ти слушаме проблемите. Разбрахме, не се работи коректно. Иначе това за митницата беше интересно
Лято е 😀
Често ме викат за дребни елементарни работи , които в труд струват маса пари на клиентът . Монтаж на моноблок примерно ми плащат 100лв , а в кашонът има упътване в картинки като за деца , или за майстори идьоти . Работата е за 1 час . Възможно ли е да има масово в-идиотяване на майстори , и на КЛИЕНТИ ? Те, биха си спестили парите , и маса време и ядове по търсене на майстор , пазарене и измами от нас ? Какво друго обяснение може да има ,след като клиентът губи мн време , пари , а докато гледам картинките за монтажа, и връткам с ръка две пластмасови гайки - стои до мен губи си времето и гледа тъпо ?
😀🫶
БЛA, БЛA......!
🙂🤷♂️
Nisto novo brato to I malkite deca go znaqt tova
Toja e golem ljoljo 😅
Какъв е?
А за мошениците инвеститори кога ще говорите?
Като се намери подходящ гост?
Някои стоители не перат пари
😀
ПРОБЛЕМЪТ на имотите в България с две думи според говорещите е неплащането на данъци. вие си преценявате дали сте съгласни. предполагам ниският брой на абонатите спрямо гледащите е добър показател за мнението на мнозинството. аз лично за общи приказки, нямащи общо с обявената тема няма да се абонирам, нито да харесам.
Здравей,
Благодаря за обратната връзка и за това, че изразяваш своето мнение. Разбирам, че темата за данъците е само един аспект от проблемите в имотния сектор в България, но тя е важна и заслужава внимание.
Целта на подкаста е да се обсъждат различни проблеми и предизвикателства, свързани със строителството и имотите, и да се търсят решения. Винаги се стремя да представям разнообразни гледни точки и да провокирам дискусии, които да помогнат на всички нас да се информираме и да вземаме по-добри решения.
Относно абонатите и гледаемостта, всеки канал започва отнякъде и се развива с времето. Радвам се, че имам възможността да споделям знанията и опита си с тези, които се интересуват от темата.
Поздрави,
Лозан Лозанов
Падам от смях, с тези двамата...
Радвам се, че ви развеселихме! В крайна сметка, няма нищо по-забавно от сериозния разговор за имотния пазар, нали?
Най готиия гостНай готиия гост