Mart Saare klaveriprelüüdide performatiivne tervikkäsitlus: loovuuringut tutvustav video

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 окт 2024
  • Käesolev loovuurimuslik projekt vaatleb Mart Saare (1882-1963) klaveriprelüüdide allikateadliku interpretatsiooni väljakujundamisega seotud küsimusi ja nende tihedat põimumist tekstikriitiliste ning stilistiliste probleemidega. Uuring käsitles Saare klaveriprelüüde pianistlikust vaatenurgast, paigutades teosed ajastu esteetilisse konteksti, arutledes vormi ja faktuuriga seotud probleemistiku üle ning tuues esile spetsiifilisi pianistlikke võtteid interpretatsiooniliste probleemide lahendamiseks. Projekti raames genereeritud uus teadmine võimaldab interpreetidel paremini mõista modernismiajastu klaverimuusika mänguvõtteid ja luua seeläbi isikupärasem ja ajastutundlikum tõlgenduslaad.
    Lõpptulemusena valmis uus salvestis Saare prelüüdidest ning ette valmistatud uue, parandatud ja täiendatud noodiväljaande jaoks vajalik materjal, mis tugineb Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis asuvate helilooja käsikirjade ning erinevate sekundaarsete allikate analüüsile. Erinevalt oma eeskujude Skrjabini, Debussy või Rahmaninovi prelüüdidest ei moodusta Saare loodud palad homogeenset terviktsüklit. Küll aga ilmub nendes läbivalt Saarele omane stiilimatkiv kompositsiooniline lähenemine, mis hõlmab tehnikaid vormilisest mudeldamisest kuni stilistilise allusioonini. Selgus, et kompositsiooniline manerism soodustab või lausa õigustab interpretatsioonilist manerismi ning esituslike suuniste vähesuse puhul Saare käsikirjades tekib ainulaadne võimalus täiendada neid algimpulsiks olnud teoste põhjal.
    Projekti viib läbi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia. Projekti uurimisrühma kuuluvad EMTA doktorant Sten Heinoja, vanemlektor Sten Lassmann (PhD) ja lektor Maksim Štšura (DMus). Mart Saare klaveriprelüüde esitab Sten Heinoja. Paneeldiskussioonis loovuurimusliku käsitluse üle osalevad ka Sten Lassmann ja Maksim Štšura. Näidete noodigraafika autor on Maksim Štšura. Mart Saare käsikirjad asuvad Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi arhiivis, fondi number M 9.
    Projekti on rahastatud Eesti Kultuuriminsteeriumi meetmest "Kultuuri- ja loomevaldkondade loovuurimuse toetamine".
    Video: Concertfilm OÜ

Комментарии •