[vlog #67] INWESTYCJA TYLKO W AKCJE S&P 500?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 дек 2022
  • Czy ograniczenie się w portfelu TYLKO do akcji amerykańskich to błąd, niewybaczalny grzech? A może wręcz przeciwnie - jest to oznaka dbania o bezpieczeństwo zainwestowanego kapitału? W tym odcinku opowiem o tym jak to widzi sam prof. Eugene Fama, czyli osoba odpowiedzialna za zbudowanie teoretycznych podwalin pasywnego inwestowania.
    == POLECANE MATERIAŁY ==
    👉 Episode #455: Eugene Fama: A Life in Finance mebfaber.com/2022/11/16/e455-...
    👉 Vlog: USA vs Świat • [vlog #61] INWESTOWAĆ ...
    == LINKI ==
    🔥 Pobierz demo wersję mojego oprogramowania #ST 🔥
    👉 systemtrader.pl/st 👈
    🔥 Atlas Pasywnego Inwestora 🔥
    👉 atlaspasywnegoinwestora.pl/ 👈
    == tu mnie znajdziesz ==
    📌 Blog & podcast: systemtrader.pl
    📌 Twitter: / j_lempart
    📌 Grupa na FB: / systemtrader
    📌 Instagram: / jacek.lempart
    ===
    Music by Electron Odyssey - Forever - thmatc.co/?l=7DFA3DB1l=815FDBF7
  • РазвлеченияРазвлечения

Комментарии • 68

  • @korges2590
    @korges2590 Год назад +7

    Ja na IKE wrzucam tylko S&P500 w wersji Distributing.

  • @mariok7768
    @mariok7768 Год назад +5

    Hmm ciekawe dające do myślenia ....

    • @swiruxx
      @swiruxx Год назад +3

      Jacek często daje do myślenia, dlatego warto go sluchac😀

  • @sebastianaska2455
    @sebastianaska2455 Год назад +1

    Dual momentum. W części akcyjnej albo USA albo ACWI

  • @marcinkoza9028
    @marcinkoza9028 Год назад +5

    Ja 50% IKE inwestuje w ETFSP500.

  • @TheJacho14
    @TheJacho14 7 месяцев назад

    Czy w tej sytuacji lepiej ograniczac sie do inwestowania np w akcje / etf u brokerow zagranicznych np Interactive Brokers?

  • @lukaszn7767
    @lukaszn7767 Год назад +1

    Fajnie jak nagrasz coś jeszcze w tym temacie. Ja na ten czas portfel akcyjny będę robił 50% ETF SP 500 i 50% ETF MSCI ACWI. Duże przeważenie USA, w tym Acwi daje też ekspozycje na mniejsze spółki i minimalna ekspozycja na rynki wschodzące. Obym się na tym USA nie przejechał 🙈

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +2

      Dzieki za komentarz. Będę zapewne wracał do tego tematu przy różnych okazjach, w różnych kontekstach. No cóż - na koniec dnia i nieco szczęścia się przydaje. Powodzenia i pozdrawiam!

  • @przewlos
    @przewlos Год назад +1

    Witam :)
    Taki etf sp 500? To trzymać najlepiej np w innej walucie niż zł? Oraz na jakim koncie maklerskim niż polski? Chodzi tu o takie zabezpieczenie się na różne okoliczności życiowe

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +1

      Tak, IMO posiadanie konta poza PL ma sens. Tu uwaga - nawet na IKE to nie DM jest właścicielem papierów i możemy kupić je na zagranicznych giełdach.

  • @einerus
    @einerus Год назад +4

    Jeśli rynek amerykański poleci to wszystko poleci i nic to nie zmieni, że będzie się poza nim.

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад

      Zwykle tak jest. ALE - przy wzrostach ta korelacja już nie zawsze obowiązuje. Vide pierwsza dekada tego wieku. Pozdrawiam! :)

  • @Pawel_Agro
    @Pawel_Agro Год назад +1

    Też mnie kusi etf na S&P. Syntetyk czy fizyczny ? Przejmować się w ogóle tym ? Pozdr.

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +1

      Podatkowo syntetyk wypada lepiej. Ale z kolei tam są inne ryzyka. Każdy musi sam rozstrzygnąć. :)

  • @hasker6
    @hasker6 Год назад +4

    Tez mi sie wydaje, ze nikt niewspomina o kulturze inwestowania w USA
    1 W USA po prostu ludzie inwestują (o ile dobrze pamiętam to jakieś 50 % amerykanów ma akcje w porównaniu do 10 % osób w UE a o reszcie świata już niewspomne)
    2 System emerytalny jest w USA zbudowany tak ze ludzie w sumie muszą inwestować, a nie to, co u nas.
    3 Przykładowo wszyscy ministrzy są milionerami a są nimi dlatego ze posiadają akcje. Oni po prostu o ten rynek dbają i nie ma różnicy czy to demokrata lub republikan

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +3

      Z pewnością tradycje inwestowania maja większą niż w Polsce, co naturalne. Choć tez tam narzekają, ze społeczeństwo za mało wie w tych tematach. :) Z pewnością jednak szanuje się tam inwestorów bardziej niż w Polsce, gdzie polityk może wyjść i powiedzieć dowolna brednie i szachować kapitałem spółek państwowych jak swoimi pieniędzmi. Pozdrawiam serdecznie! :)

  • @McKocur
    @McKocur 9 месяцев назад

    Jak można się rozliczyć za s&p500

  • @piotr.widziszewski
    @piotr.widziszewski Год назад +3

    Czy przygodę inwestowania właśnie w SP500 warto zacząć np w Trading 212 / eToro / Plus500? (Widziałem, że w jednej odpowiedzi wspomniał Pan o Bossa, BOŚ)
    Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź :)
    Pozdrawiam serdecznie

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +4

      Hej Piotrze. Co do Bossy - wspomnialem o niej w kontekscie IKE/IKZE, gdzie "skazani" jestesmy na brokera z Polski. Za granica osobiscie inwestuje poprzez Interactive Brokers. Co do Trading 212/eToro/Plus500 -- nie mam z nimi doswiadczen. Pozdrawiam!

    • @piotr.widziszewski
      @piotr.widziszewski Год назад

      @@system_trader dzięki serdeczne !

    • @TheMruTo
      @TheMruTo 4 месяца назад +1

      a może rozważ XTB ,pozdro

  • @marekgiedyk512
    @marekgiedyk512 Год назад +2

    Ja chciałem Cię " sproprosowac" jak to mówi młodzież za promocję sportu właśnie w takiej formie bez trzaskania rekordów. Sam zaprzestałem ruchu i mam stan przedcukrzycowy już z lekkimi powikłaniami. Dlatego jeśli ktoś to przeczyta to będzie mi miło. 8-10k kroków dziennie to jest absolutne minimum. Nawet 5 km biegu w tempie jakim dostosowanym do Waszych możliwości oddala cukrzycę. Jeszcze lepsze jest budowanie masy mięśniowej na zdrowej diecie gdzie podbijecie trochę zdrowebialko a nie będziecue robić masy na fast foodach czy nawet jasnym ryżu Jedzenie wieczorem to jest kiepski pomysł.
    Każde dawki alkoholu to trucizna
    Papierosy to jeszcze większy syf.
    I najważniejsze - badajcie się poza cukrem na czczo i podstawowa morfologia i lipidogramem warto robić hemoglobine glikowana, insulinę na czczo, krzywa insulinowa glukozowa, USG (tylko musicie poprosić lekarza aby sprawdzil Wam również tak przy okazji brzuch i zrobił zdjęcie jaki macie tłuszcz podskórny i trzewny - to widać na zdjęciach a lekarz jeśli nie będzie wskazania z innych wyników badań może tego nie zrobić, trzeba go poprosić, narządy mogą być prawidłowe a tłuszcz trzewny brzuszny może być wysoki) poziom tego tłuszczu możecie też zmierzyć na siłowni.
    Btw ta Belgia jakaś zaczarowana pogodowe chyba że to wcześniej nagrywałes. U Ciebie ciągle słońce a u mnie w Polsce ostatni miesiąc to 5 dni słońca może.

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +2

      Hej Marku! BARDZO Ci dziękuję za ten wpis. Jeśli pozwolisz, to przytoczę go w jednym z odcinków. To co napisałeś jest mega ważne i tez chciałbym aby jak najwiecej osób mogło coś w swoim życiu poprawić w tej kwestii.
      Życzę Ci dużo zdrowia Marku, żebyś miał pod kontrola wszystko i żeby wszystko w badaniach się układało coraz lepiej.
      Co do pogody w Belgii -- to Cię "pocieszę", ze dziś i jutro szarówka i zero słońca. :) Dopiero w poniedziałek ma się pokazac. Pod tym względem w Belgii cudów nie ma. :) Pozdrawiam serdecznie i raz jeszcze dziękuję za komentarz. Wszystkiego dobrego!

    • @marekgiedyk512
      @marekgiedyk512 Год назад

      @@system_trader dzięki nie ma sprawy możesz cytować

  • @krzysztofdudzic4808
    @krzysztofdudzic4808 Год назад +4

    Jacku, ja poddaję ci pod rozwagę drogę środka, czyli nie samo S&P 500, ani nie cały świat, tylko rynki rozwinięte. Jest wtedy dywersyfikacja pomiędzy różnymi krajami, USA to już nie 100%, ba nawet masz wtedy ekspozycję na mniejsze spółki z USA, a nie tylko 500 największych, natomiast rynki rozwijające się idą precz, tak jak sugeruje prof. Fama.

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +3

      Hej Krzysztof! Tak, to tez jest pomysł. Choć finalnie, jeśli idzie o mój portfel, jednak wybieram bramkę pt. FTSE All-World. :) Choć pewnie każda z tych bramek (SP500, Rynki Rozwinięte, Rynki Globalne) najpewniej doprowadzi nas do celu. Pozdrawiam! :)

    • @protecionx
      @protecionx Год назад

      @@system_trader Jacku a na jakim koncie najlepiej kupować ftse all world lub na jakim ty kupujesz? Na IKE mam tylko polskie akcje, obligacje skarbowe w PKO i chciałbym jeszcze mieć ekspozycję na cały świat, dzieki etfom typu ftse all world, msci acwi itd. Gdzie najlepiej założyć konto?

  • @aktualnie.piotrowska
    @aktualnie.piotrowska Год назад

    Cześć! Rzeczywiście najazd i zajęcie terytoriów Stanów Zjednoczonych przez wrogie mocarstwo jest mało prawdopodobnym wydarzeniem. Jak odniósłbyś się do sytuacji potencjalnego bankructwa USA i możliwych konsekwencji dla portfeli opartych na S&P500 albo indeksach globalnych? Wiem, że to nie jest bardzo prawdopodobny scenariusz, ale na pewno jest mniej futurystyczny, niż pojawienie się ideologii która w ciągu 20 lat doprowadzi do likwidacji własności prywatnej w kilkunastu państwach na świecie. Bankructwa krajów zdarzały się i będą się zdarzać, a zakładam, że nawet USA nie mogą bez końca drukować pieniędzy i eksportować swojego długu publicznego za granicę? Czy jednak $$ jest too big to fail? ;-) Nawet jeśli teraz ten scenariusz wydaje się niemożliwy, zakładam że istnieje wiele splotów sytuacji globalnych które mogą zdestabilizować dolara, niekoniecznie w odniesieniu do samych Stanów nawet, ale np. ich największych kredytodawców. Wszyscy chyba pamiętamy tąpnięcie dolara w np. 2010 kiedy Chiny dłużej zastanawiały się, czy kupić kolejną transzę długu. Jako laik jestem bardzo ciekawa jak wyglądałyby globalne rynki finansowe po takim najczarniejszym scenariuszu i czy możemy jakoś obronić swoje inwestycje przez tym ryzykiem.

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +1

      Hej Aleks! Jak wiemy, nawet Rzym upadł - więc oczywiście zakładanie, ze USA nigdy nie upadnie jest mocno ryzykowne. Przy czym wątpię (mogę się mylić), by USA zbankrutowało za mojego życia. USD jest waluta rezerwowa - to miałoby impakt na cały świat.
      Jeśli idzie o rozproszenie ryzyka - globalny koszyk akcji wydaje się bezpieczniejszy. Ale na koniec dnia pamietajmy, ze ZAWSZE w inwestowaniu będzie niepewność. Bez względu na to jaki wariant obierzemy. Pozdrawiam! :)

    • @aktualnie.piotrowska
      @aktualnie.piotrowska Год назад

      @@system_trader Dzięki za odpowiedź!

  • @espawel
    @espawel Год назад +4

    A może kompromis między dywersyfikacją a bezpieczeństwem w postaci ETF na rynki rozwinięte?

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +2

      Tak, nie wspomniałem o tym, ale to tez jest potencjalna ścieżką. Plus - niskie koszty (EM jednak nieco zawyżają koszty). pozdrawiam! :)

    • @dejmus
      @dejmus Год назад +1

      Popieram. MSCI World / FTSE DEV WORLD to właściwie NATO i przyjaciele. Zamiast wszystkich EM może do niego dodać home bias na Polskę i selektywnie niektóre rynki. Mi się to wydaje bezpieczniejsze niż ACWI.
      Poza tym sa już w Europie ETFy na EM Ex-China.

  • @adammiauczynski6612
    @adammiauczynski6612 Год назад +3

    Aleś namieszał mi w głowie :) Generalnie jestem po Atlasie, i po długiej analizie jestem etapie konstruowania mojego pasywnego portfela. Zgadzam się z tezą że sytuacja geopolityczna w Polsce i na swiecie zmieniła się (jak twierdzi pan Bartosiak) sytuacja tzw pauzy geostrategicznej trwającej kilka dekad spokoju skończyła się i już może nie wrócić. Idą czasy napięć i zwarć głownie na linii Chiny - Stany Zj. Co oczywiście może zakończyć się jakim jeszcze większym konfliktem niz ten na Ukrainie. Podejżewam żebędzie to miało duze znaczenie na zachowania na rynkach (większa zmienność i nieprzewidywalność) Ciekawe jaki będzie to miało wpływ na globalny rynek akcji. Przesunięcie ryzyka na S&P 500 w tej sytuacji wydaje się dobrym pomysłem. I teraz moje pytanie Jacku: i jak tu inwestować pasywnie i spać spokojnie skoro idą tak niepewne czasy ? ;)

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +2

      Adam, heh, nie chciałem Ci mieszać w głowie. Szczerze? - ja chyba mimo wszystko na IKE pójdę w FTSE All-World. Chciałem tylko pokazać, ze poglądy są w tej sprawie różne. IMO - na końcu i tak kluczowa będzie dyscyplina. A to czy S&P 500 zarobi więcej niż FTSE All-World -- nikt tego nie wie. :) Pozdrawiam! :)
      PS. Czasy zawsze będą "niepewne", choć obecnie faktycznie geopolityka (nie znam się na niej) przyspieszyła.

    • @astromatheo_pl6782
      @astromatheo_pl6782 Год назад +2

      Może warto więc zdywersyfikować się na coś innego niż papier.

    • @Kris-oc2vk
      @Kris-oc2vk Год назад

      @@astromatheo_pl6782 Może srebro lub złoto fizyczne?

  • @robimielcz8044
    @robimielcz8044 Год назад +2

    Ja również się waham między ETF sp500 ,a rynkami rozwiniętymi, ale chyba dzisiaj znalazłem w tym materiale brakującą kropkę nad "i" po bardzo dlugim okresie przemyslen ,analiz, uwzględniając obecna sytuacje geopolityczna, zapędy hegemonów rynkow krajow wschodzących to do portfela IKE oprócz pojedynczych spółek amerykańskich wrzucam sp500 acc Pozdrwiam Jacku

  • @Kris-oc2vk
    @Kris-oc2vk Год назад

    Bardzo ciekawy odcinek. Chyba zdecyduję się na zakup "czerwonej książeczki" J. Bogla, bo ukazało się polskie wydanie. Moja wiedza o etf-ach i pasywnym inwestowaniu jest na wstępnym początku...

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +1

      Książka jest świetna, choć dla jasności -- ona na poziomie technicznym wiele Ci nie odpowie. Do tego Bogle był zwolennikiem akcji amerykańskich. :) Ale książka znakomita i zdecydowanie warto przeczytać. Pozdrawiam! :)

  • @espawel
    @espawel Год назад +2

    ETF Vanguarda all-world distributing ma sporo wyższą dividend yield od ETF Vanguarda S&P distributing, więc pewnie w wersjach accumulating Vanguard all world może przyrastać nieco szybciej od Vanguarda S&P dzięki większej ilości dywidendy do zainwestowania?

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +2

      Paweł, dywidendy tu nie maja znaczenia bo i tak w takim przypadku liczy się total return. A ten w przypadku S&P 500 był historycznie znacząco wyższy niż globalny koszyk akcji (pokazywałem wyniki w poprzednim filmiku odnośnie USA vs akcje globalne).

  • @krzysztofdragan9218
    @krzysztofdragan9218 Год назад +1

    Panie Jacku ... 1. często przytacza Pan, Warrena Buffeta jako guru długoterminowego inwestowania a on niedawno sam zainwestował w Chiny (BYD) i Tajwan (TSMC) czy to nie jest sygnał, że jednak nie powinniśmy mieć zbyt dużych obaw odnośnie inwestowania w te kraje? 2. czy jak by się zaczęła wojna chiny - tajwan to czy nasze inwestycje nie byłyby naszym najmniejszym zmartwieniem ??

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +3

      Dla jasności - nie mowie ze będzie wojna i mogę mieć tylko nadzieje ze jej nie będzie. Co nie zmienia faktu, ze Chiny wg mnie to inwestycje podwyższonego ryzyka. Pośrednio mam jednak i Chiny bo mam w portfelu te BRK. Jaki % jest Chin u Buffetta?

    • @krzysztofdragan9218
      @krzysztofdragan9218 Год назад

      @@system_trader Około 3 % ( ale to jest jakieś 10 mld $) nawet jak na niego to jest kupa kasy, której raczej nie lubi tracić. Jasne, że to są rynki o podniesionym ryzyku, ale powiem to samo Panu co mojemu koledze dlaczego uważam, że są to rynki mniej ryzykowne niż GPW: "Tam przynajmniej mają jakiś plan i wole im powierzyć swoje pieniądze niż liczyć na mądrość Sasina i Kaczyńskiego" (sam mam niecałe 10% na tamtych rynkach)

  • @espawel
    @espawel Год назад +1

    Czy lepiej kupować ETFy all-world za euro czy dolary? Wiem, że ich wycena zmienia się tak samo, ale co w przypadku rozpadu strefy euro i konca takiej waluty? W ciągu 30 lat wiele się może zdarzyć. Czy giełda na której się kupuje ma znaczenie (Londyn vs Frankfurt)?

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +3

      Paweł, waluta kwotowania służy tylko do wyrażenia wartości -- pod spodem i tak są akcje w USD. Więc nie martwiłbym się tym specjalnie. :) Tak to widzę. Pozdrawiam z jaskini lwa - z Brukseli. :)

  • @jakubjarosz5242
    @jakubjarosz5242 Год назад +1

    Mój ulubiony park :) może kiedyś spontaniczne piwko w Cinquantenaire?

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад

      Hej Jakub! Witam sąsiada. Jasne, może nie podczas biegania, ale poznać się zawsze warto. Pozdrawiam serdecznie! :)

  • @romanaleksandrowicz1718
    @romanaleksandrowicz1718 Год назад +4

    Odcinek był mega ciekawy i mam nadzieję, że podejmiesz się tego tematu ponownie. Zasiałeś ziarno niepewności w niejednej głowie :) Pozdrowienia od stałego czytelnika bloga i słuchacza vloga :)

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +2

      Dzieki Roman. Przyznam, ze nie chciałem zasiewa niepewności. :) Ale do tematu wrócę szybko, bo z początkiem roku przy okazji podsumowania moich kont IKE/IKZE. :) Pozdrawiam serdecznie! :)

    • @romanaleksandrowicz1718
      @romanaleksandrowicz1718 Год назад +2

      @@system_trader To ziarno niepewności intelektualnej - ono towarzyszy zawsze inwestowaniu. Powracaj do tematu :) Mnie ten rok troszkę otrzeźwił co do inwestowania w Chinach - kto śledzi wydarzenia w tym kraju ten wie co się wydarzyło i dlaczego uciekano z rynku akcji.

  • @Dawid_39
    @Dawid_39 Год назад +3

    Myślę że argumentem przeciw posiadaniu tylko SP500 w portfelu są np wahania walutowe USD - PLN, które są większe niż EUR-PLN. Nawet wyższa potencjalna stopa zwrotu, moze wtedy nic nie dać...a USA plus Europa to pewnie z 80 % całego rynku akcji...mając euro w portfelu dywersyfikujemy ryzyko walutowe

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +2

      Tak, faktycznie USD jest bardziej zmienny niż EUR w stosunku do PLN. Choć, dla jasności, to tez może być zależne od konkretnej sytuacji. Zwykle jest tak, ze ktoś może konsumować ten portfel latami, wręcz dekadami. No i można mieć tez część obligacyjna - nawet w PLN. :) Pozdrawiam! :)

    • @Dawid_39
      @Dawid_39 Год назад +1

      @@system_trader Pozdrawiam Jacku👍

  • @Someone-lc6dc
    @Someone-lc6dc Год назад +2

    Podrzucam znów do Q&A:
    1) Co sądzisz o ETFie na cały świat plus doważenie rynku US ETFem lub ETFami na SP500, Nasdaq, lub Russel2000?
    2) Czy faktory momentum i value w długim terminie nie dają czasem tego samego co szeroki rynek średnio? (A są droższe)
    3) Czy w dobie wysokiej inflacji warto wejść w ETFy sektorowe np. farmaceutyka i opieka zdrowotna?
    4) Jakie jest Twoje prywatne zdanie na temat inwestowania sektorowo w ogóle, w szczególności w sektor półprzewodników? (zakupiłem rok temu w ramach IKE i oczywiście 20% na minusie)
    Dzięki, Jacku

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +1

      Dziękuję serdecznie -- super pytania. Wpisuje na listę i będzie odpowiadane -- ale proszę o cierpliwość. :) Pozdrawiam!

    • @Someone-lc6dc
      @Someone-lc6dc Год назад +1

      @@system_trader Jeszcze bym podrzucił jedno: Vanguard FTSE All-World High Dividend Yield UCITS ETF kontra zwykły FTSE All World lub jego odpowiednik w MSCI do portfela IKE.

  • @jannowak9465
    @jannowak9465 Год назад

    Jacek to co ???

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +2

      To co co? :) Ja już się wypowiedziałem, nadal się zastanawiam, a Ty? :)

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +2

      Ale na tym koncie IKE o którym wspominałem raczej dam S&P 500.... Jak Fama grzeszy, to i ja zgrzesze. ;)

    • @jannowak9465
      @jannowak9465 Год назад +1

      @@system_trader Cały czas się wacham pomiedzy 1 Vanguard FTSE All-World
      2 SP 500
      3 iShares Core MSCI World UCITS ETF 80% + Vanguard FTSE Emerging Markets UCITS ETF 20%...

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +1

      @@jannowak9465 OK, więc ja po rozkminach -- IKE/IKZE u Zony = 100% FTSE All-World. Natomiast u siebie na IKE/IKZE to mam już mocniej pomieszane, w tym S&P 500 na IKE ale w ramach Dual Momentum.
      Co do Twojej opcji #2: tu byś przeważał nieco EM. IMO - na końcu i tak najważniejsze będzie to, czy będziemy inwestować z dyscyplina.
      Pozdrawiam i powodzenia! :)

  • @piotrkopejkin2254
    @piotrkopejkin2254 Год назад +2

    Cześć Jacek. Jak zwykle ciekawa rozkmina. Po obejrzeniu tego vloga prawie mi się zwoje w mózgu wyprostowały ;P A co myślisz, o połączeniu 50% ETF FTSE All World i 50% ETF S&P 500? Już kiedyś o tym myślałem ale zastanawiałem się czy to nie dublowanie. Natomiast z tej perspektywy wychodziłoby na przeważanie jeszcze bardziej USA. No chyba, że ETF na DM?

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +2

      Piotrze, dzieki. Dla jasnosci - przytoczylem punkt widzenia Famy. Osobiscie, po przemysleniu, w pasywnej czesci wole jednak globalny koszyk akcji. Miejsce na S&P 500 mam w czesci aktywnej. To o czym piszesz - OK, jest to przewazanie S&P 500. Na koniec dnia wazna jak zwykle bedzie - dyscyplina. :) Tak sobie mysle, ze nagram jeszcze jeden odcinek w tym temacie, dodajac tez wiecej o Emerging Markets przy okazji. Pozdrawiam!

  • @bart9590
    @bart9590 Год назад

    Typowe gadanie o niczym czyli cytowanie podcastu kogoś, sugeruje porównać portfolio na bazie historycznych danych bo to zawsze lepsze niż gdybanie. Dodatkowo IKZE czyli portfel złożony z walorow dostepnych w europie a wiec etf'y zgodnie z metodologia pasywnego inwestowania ograniczone do sp500 ew + kilka innych pozycji to żadne pasywne inwestowanie. Inny ważny aspekt to jeśli tylko do akcji dodasza obligacje i rebalansujesz taki portfel nawet zlozony z sp500 i obligacji 20y+ usa to wynik finalny na przestrzeni ostatnich 20 lat bedzie sie roznil o 2-3% co rok. A to bardzo duzo. Oczywiscie gadanie o tym co slyszalem podczas jazdy samochodem moze wyda sie komu ciekawe, sugeruje sprawdzic jak portfel zachowywal by sie na bazie danych historycznych im dluzszy okres tym wieksza szansa ze historia bedzie sie "rymowac". Nie wiem czemu yt podpowiedzial mi ten film.

    • @system_trader
      @system_trader  Год назад +10

      Dziękuję za komentarz, choć szkoda, ze tak pochopnie mnie oceniasz po luźnym materiale vlogowym. Ale po kolei:
      1/ O ile nie mam problemu z S&P 500 w pasywnym portfelu, tak już ograniczanie się tylko do obligacji 20+ lat to nieporozumienie. Dlaczego? Otóż takie obligacje miewały "krótkie" okresy liczone w dekadach (np. 1940-1981), gdzie realnie CAGR wyniósł -3%, a realny maxDD przekraczał -70%! Chyba nie taki jest sens wkładania obligacji do portfela i dlatego w *pasywnym* portfelu zaleca się obligacje *krótkoterminowe*. One nie maja poprawiać wyniku w portfelu tylko ograniczać ryzyko. Sęk w tym, by patrzeć nie na okres ostatnich 20 lat tylko. Polecam swoje oprogramowanie #ST - link w opisie. :-)
      2/ Co to jest "metodologia" pasywnego inwestowania? I co ma do niego IKZE?
      3/ Dziękuję za sugestie sprawdzenia danych historycznych. Od lat robię to namiętnie. :)
      Pozdrawiam serdecznie!