ViaExplore - Návod #9 JAK NEZAPOJOVAT Galvanicky oddělený regulátor síťového napětí

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 авг 2024
  • Toto zapojení neodpovídá platným normám! Použití takto zapojeneného galvanického oddělení je životu nebezpečné při neodborné manipulaci. Neslouží pro bezpečnou opravu spotřebičů!
    Norma (ČSN EN 61558-2-4) je v tomto případě nekompromisní, zapojení prezentováne v tomto videu je v rozporu s normou a tudíž by se nemělo provozovat. Bohužel mám zkušenosti, kdy potřebuji i přes tuto normu mít k dispozici PE za oddělovacím trafem. Důvod je jednoduchý, filtrace napájení funguje úplně jinak, když se použije reálná PE. V mnoha případech je pak třeba i blbé ladění uCPU přes JTAG nemožné, nemluvě o připojeném osciloskopu na takovéto desce, kdy se parazitní smyčka začne uzavírat přes měřící zařízení. Když odpojíte sondu v blbém pořadí a nahromaděný náboj na oddělené straně se svede přes sondu, máte po měřícím přístroji. Čili PE používejte jen tam a tehdy, víteli co děláte, jinak je to životu nebezpečné. Proto upozorňuji, že video není určené pro kutily. PE v tomto případě slouží pro svod náboje, teoreticky by se to dalo nahradit nějakým odporem. Problém je, že se stále bude jednat o uzemnění v nějaké formě.
    Ve videu ukazuji menší postup jak si sestrojit galvanicky oddělený regulátor síťového napětí pro opravy, vývoj elektronky a jako laboratorní pomůcka. Sestavení se skládá z transformátoru 1:1 a z autotransformátoru (variak).
    elektrika.cz/data/clanky/autot...
    danyk.cz/variak.html
    www.viaexplore.com/

Комментарии • 91

  • @Kejsler
    @Kejsler 8 лет назад +3

    Jsi borec, takových lidí je na youtube hodně málo a např. pro lidi co je zajímá elektrotechnika to hodně pomůže. Toč určitě dál

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад

      +Jiří Kasal Děkuji za podporu, dodává me motivaci.

  • @vojtechvyplel5657
    @vojtechvyplel5657 8 лет назад +1

    Jinak, fandím tvé práci na RUclips jen tak dál.

  • @Edisson.
    @Edisson. 4 года назад +11

    Ahoj Tomáši :o teď se mi málem kousla pumpa :) je to sice už hodně staré, ale mě to prostě nedá ;)
    1) Průchozí zem za oddělovací a regulační tranformátor = velký špatný - u oddělovacího trafa uzeměné pouze plechy a u regulačního hřídel (na kvalitních regulačních autotrafech je na to na svorkovnici samostatná svorka- pokud je takováto soustava zakončena zásuvkou, tak tato nesmí mít zemnící kolík, v případě Schuko normy -zemnící pásky = musí být osazen tzv. prasečí čumák = jen dvě díry !!!
    2)Očka a navíc podtočená = velký špatný - je zakázáno na vodičích vytvářet očka - v případě jádrového vodiče - žíly - je povoleno tvarování typu "U" s přívodem ve směru utažení šroubu. U slaněných vodičů - licny- se dávají pod šroubové svorky tzv. návleky o odpovídajícím průřezu, v případě, že konstrukce šroubové svorky neumožňuje bezpečné kotvení vodiče s návlekem, nebo pokud jsou větší proudové nároky na šroubovaný spoj - použijeme místo návleku krimpovací tvarovky opět s odpovídajícím průřezem ( TRN, ÚČKO, OČKO) to vše za předpokladu použití vhodného krimpovacího nástroje (né že to někdo bude zamačkávat štípačkama, nebo nedejbože skousne mezi zubama - i to jsem viděl) - jediná vyjímka je u šroubových svorek mechanicky připravených na licnu bez návleku - šroub musí mít pevně ukotvenou rotační podložku pro přichycení vodiče a lůžko nesmí dovolit vysmeknutí vodiče do stran (viz. české vidlice s otočným pertinaxovým kamenem)
    3)Pocínování vodiče = malý špatný - cínovat slaněné vodiče pod šroubové svorky se sice může, ale pouze do dvou ampér zatížení ( z dlouhodobého hlediska je to však nevhodné)
    4)U regulačního trafa nemůžeme hovořit o poměru 1:1 a pod., trafo bude vytvářet taková napětí pro která je navrženo a na jaké je nastaveno - viz výrobní štítek - mám tyto tafa dvě - jedno 0-250 / 230 a druhé má vývody poněkud komplikovanější 0-300 - 300 - 0; 150-0-150 /220 - tzn. je vícero svorek - když bude na páru A nulové napětí bude na páru B maximum - otáčením knoflíku se na A bude napětí zvyšovat, na B snižovat.
    Když použiji mezi AaB svorku S (středový vývod vinutí) získám buď nulu uprostřed, nebo regulaci s odbočkou (těch kombinací je tam víc - krajní a koncová svorka páru, odbočky S, E, C) - je to speciálka ze starého vyřazeného lékařského přístroje.
    Tvoje videa se mi jinak líbí, ale toto mě dostalo - dal bych k tomu podtitulek TAK TAKHLE NE, TO BÝT VEKÝ ŠPATNÝ
    Hezký den přeje Tomáš ;)

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  4 года назад

      Ahoj, mas pravdu. Bohuzel, vsunute komentare ve videu zmizely ktere vysvetlovali duvod meho pocinu. Nicmene, vysvetleni najdes zde v sekci pro komentare.

    • @Edisson.
      @Edisson. 4 года назад +1

      @@Viaexplore Já naprosto chápu tvoje důvody proč si to s tou zemí udělal jak si to udělal (našel jsem i vysvětlení v komentářích - já to čtu poctivě, ale čtou to poctivě všichni........), někdy prostě ten potenciál potřebuješ mít stejný - na svém bastl pracovišti mám nejen pro tyto účely udělány extra zemní svorky osazené do malých krabiček po obou stranách pracoviště. Jedna je zelenožlutá - přímá zem a jedna zelená - zem přes odpor 1M, pokud tedy dělám na něčem kde potřebuji stejný potenciál tak se připojím zvlášť a sichruju to klidně z více míst (u normálních zásuvek mám pochopitelně zapojen i zemnící kolík), všechny svorky jsou pak svedeny do jednoho centrálního zemnícího bodu kam je připojena i konstrukce pracoviště. Tady se na to můžeš podívat, není to sice ještě stav pracoviště ve finální podobě, ale ty svorky jsou tam dobře vidět (někde jsou tam i detailní fotky) -
      www.eevblog.com/forum/chat/whats-your-work-benchlab-look-like-post-some-pictures-of-your-lab/msg1454655/#msg1454655
      Co jsem fakt nepobral, jak ty takovej odborník můžeš omotávat šrouby a navíc to cínovat, když je takovejch možností jak to udělat správně. Dřevěnou krabici jsem ani nekomentoval, protože si krásně vysvětlil, že to tak být nemá a budeš to předělávat.
      Doma si to klidně dělej (myslím tedy hlavně na to uzemnění u oddělovacího trafa), ale uvědom si, že se na tvoje videa dívají i laici a začátečníci kteří si to udělají podle tebe a z jejich neznalosti pak může vzniknout velký problém. V práci jsem kolegům říkal (když provedli nějakou "bolavou nohu" v zařízení) to si dělej doma, tady to musí být jak to má být - u jednoho zákazníka opravil řízení pece nějakej Pat a Mat z jiné firmy tak, že paní která ji šla druhý den zapnout skončila v nemocnici jak ji to nakopalo (normálně se složila na zem a odvezla ji rychá).
      Naprosto taky chápu, že se vlivem nějaké chyby nezobrazily popisky v YT, ale to je právě ta souhra náhod při které pak může dojít k neštěstí někde jinde. Proto, tedy alespoň podle mého názoru, pokud točím naučná videa (ty tvoje jsou super) jako ty (navíc jmenovec) podle kterých se spousta lidí učí, musí být zvolen postup stylem "tak jak to má být" nebo okamžité vysvětlení proč tomu v tvé instalaci tak není (šíření rušení, nemožnost měření v určitých obvodech atd.) a co se může stát pokud to není tak jak to má být.
      Přeji ti mnoho úspěchů v další činnosti, děkuji za srdce a přeji hezký den ;) Tomáš

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  4 года назад +2

      @@Edisson. Přísahám, že jsem neměl doma očka, tak jsem to pocínoval :D. Je tomu 3 roky (X krát přenášeno na instalacích) a pořád to jede spolehlivě. Samozřejmě v agresivním prostředí už by to bylo rozpadlé, o tom žádná. Upravil jsem název videa a popisek, snaď to bude stačit.

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider 4 года назад +1

      Ad 1: Taky mám za oddělovacím trafem obyčejnou zásuvku, ovšem její PE mám pouze vyvedeno na svorku. Proč to mám udělané takhle. Občas je na to PE potřeba sáhnout nějakým měřicím přístrojem, no a pak ta svorka výrazně zjednodušuje život.
      Ad 2: Souhlasím, nicméně s poznámkou. Pokud by to umotané oko necínoval, pak by ten slaněný vodič instaloval přesně podle předpisu výrobce té zásuvky. Je to sice v rozporu s evropskými doporučeními a patrně i českými normami (tohle je s prominutím stupidita, protože tyto věci se imho vůbec nedají upravovat normou, to jen tak mimochodem), nicméně ten výrobek byl nějakým způsobem schválen a to včetně montážního předpisu (proto se to imho nedá řešit normou, normovat montážní předpisy je docela odvážný čin).
      Ad 3: V podstatě souhlasím, ikdyž pro nějaké smysluplné použití cínované licny to musí splňovat krapet víc podmínek. Na tomto místě neřeším normy, protože to, že něco vyhovuje normě, ještě neznamená, že je to správně, neobracejme implikace.
      Ad 4: Ano, primár je sám odbočkou, takže tento variac umí i zvyšovat.
      Velkých špatných je tam ale trochu víc. Mě zaráží proč někdo dává variac za oddělovací trafo. Nevidím tuto konfiguraci poprve a jistě se najdou situace, kde tato konfigurace bude dávat smysl, nicméně mám tento přístroj udělaný přesně obráceně, tj. oddělovací trafo až za variacem. Důvod je jednoduchý, při zapínání mám do sítě ránu pouze od sycení toho variacu, následně s ním najíždím od nuly. Když to udělám obráceně, tak je to pochopitelně rána jak z děla a musím vymýšlet softstart.
      Další velký špatný je obrovský (a těžký) transformátor přišroubovaný pouze za spodek v plastové bedně. Asi všichni tušíme co to udělá při i velice lehkých vibracích. Tahle věc dokáže zabíjet i tak, že to proletí dnem a rohem zlomí nárt.

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider 4 года назад +1

      @@Edisson. Přečetla jsem si ty komentáře stran tahání PE na sekundární stranu a nejsem z toho upřímně řečeno příliš moudrá. Z toho popisu to prostě vypadá jakoby se nabíjely kondenzátory ve filtru a v momentě, kdy se připojí na GND (pokračující do PE) nějakého měřicího přístroje, tak proběhne proud. Tohleto je ale nesmysl, protože proud teče odněkud někam. Kapacitní vazba z primáru na sekundár bude minimální, ten trafák je s dvojitou izolací, je namotaný na jádře pro dvojitou izolaci a zdá se, že je to udělané správně (pravda, nevidím zadní stranu). Takže ten sekundár plave, no a pokud si někdo nestáhne FETové vstupy k nule, tak mu to s prominutím patří, ale ono by to ani v tomhle pádě nemělo ničit, protože za normálních okolností bude střed toho sekundáru ± na nule, čili i střed toho síťového filtru bude ± na nule a totéž bude platit i pro kastlu DUT, kapacita gate FETu je veliká a vzájemná impedance těch dvou zemí obrovská, čili to nemá potenciál nějak extra dovádět.
      Nicméně mi to připomíná jiné velké špatné, což jsem už zažila a byl to děs. Situace, kdy díky závadě v rozvodu PEN není na reálné zemi. Tohle se může stát mnoha způsoby a vznikají z toho neskonale záhadné situace.

  • @pavel8099
    @pavel8099 7 месяцев назад +3

    Oddělovací trafo zmiňuje každý, kdo něco měří osciloskopem na síťových věcech. Dle tohoto návodu rozhodně NE ! PE má končit na trafu a zásuvka za ním, např. pro OSC má být s vyšroubovaným kolíkem...

    • @stefanmikoczi9164
      @stefanmikoczi9164 2 месяца назад

      To video by mal zmazať, tak šlendriánske video som dlho nevidel.

  • @lednan.8482
    @lednan.8482 Год назад +2

    Žasnu, jaká názvosloví jsou používána !! Ten, kdo by se chtěl z tohoto videa něco odborného naučit, tak už by měl slovník fušera ! A video je pro držitele "50 ky ?, elektrikář by si asi nefušoval tuto soustavu; spíše bych video určil radioamatérovi, který by chtěl bezpečné síťové napájení s regulací napětí. Především odborný výklad! Ukazovat na trafu "destičky" to je fakt rarita...

  • @gudik821
    @gudik821 8 лет назад +5

    Pocínováním vodičů si zaděláváš na problem. Na konci cínování vzniká ostrá hrana která časem při otřesech ( přenášení.....) přeláme jednotlivá lanka vodiče. Lisovací dutinka stojí pár haléřů a toto nebezpečí zcela odstraní. Stejně tak při montáři pod šroubek dutinka pěkně sedne a šoubek si ji upraví na jemu vhodný tvar.....pak nebudeš muset dělat takové zběsilosti s kroucením lanka, které tak mechanicky namáháš a zaděláváš si na další problem.

  • @petrdolezal4952
    @petrdolezal4952 8 лет назад +1

    super video

  • @gudik821
    @gudik821 8 лет назад +7

    Ještě poznámka na okraj.....jsou tu názory jestli PE vodič za oddělovacím transformátorem má nebo nemá být projenn dál. Inu normy hovoří jasně. PE vodič na oddělovacím transformátoru musí končit. Musí být propojen jen s jádrem transformátoru. Zapojení tak je ve videu prezentováno je v rozporu s normou. Za sekundárním vinutím oddělovacího transformátoru se jedná o neuzemněné místní pospojování.....důraz kladu na slovíčko "neuzemněné" .

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад +1

      Norma (ČSN EN 61558-2-4) je v tomto případě nekompromisní a máte pravdu, zapojení prezentováne v tomto videu je v rozporu s normou a tudiž by se nemělo provozovat. Bohužel mám zkušenosti, kdy potřebuji i přes tuto normu mít k dispozici PE za oddělovacím trafem. Důvod je jednoduchý, filtrace napájení funguje uplně jinak, když se použije realná PE. V mnoha případech je pak třeba i blbé ladení uCPU přes JTAG nemožné, nemluvně o připojeném osciloskopu na takovéto desce, kdy se parazitní smyčka začne uzavírat přes meřící zařízení. Když odpojíte sondu v blbém pořadí a nahromaděný náboj na oddělené straně se svede přes sondu, máte po měřícím přístroji. Čili PE používejte jen tam a tehdy, víteli co děláte, jinak je to životu nebezpečné. Proto upozorňuji, že video není určené pro kutily. PE v tomto případě slouží pro svod náboje, teoreticky by se to dalo nahradit nejakým odporem. Problém je, že se stále bude jednat o uzemění v nejaké formě.

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад

      V každém případě děkuji za komentář, přidal jsem upozornění přímo do videa.

    • @zero-two_9346
      @zero-two_9346 7 лет назад

      ty ses toho nebál a orej no a sem v prdely :D

  • @janbalga7702
    @janbalga7702 3 года назад

    Skvelý nápad. Mám doma dva autotransformátory.

  • @petrnozka337
    @petrnozka337 Месяц назад +1

    Zdravím. Oddělení a regulace je dobrá věc. Ale dvě velké trafa za sebou jsem nechtěl. Vyřešil jsem to jedním. Neváží to moc a chodí to slušně. Nejsem youtuber, ale video s funkčností jsem zveřejnil.

  • @PetrHotovec
    @PetrHotovec 7 лет назад +3

    Nejlepší je ten konec "když na to sahnu dvěma prsty, tak jsem v prdeli prostě mě to zabije" :D

  • @felixhejtman4773
    @felixhejtman4773 5 лет назад

    LIKOS

  • @qb-78custommod.91
    @qb-78custommod.91 4 года назад +4

    Hoj, je možný že už bylo psáno ale... Máš to naopak. Nejdřív je autotrafo a pak odděleni. V případě zkratu trpí jen trafo. Takhle jak to máš vypálís autotrafo jak nic... A PE je úplně zbytečný. Dík oddělení nemá potenciál vůči zemi. Musel bys přízemní N a přes Fi zase oddělit. A poslední zásadní věc. Autotrafo dost kope. Proudový ráz je dost velký, i sestnacka má co dělat. Proto se před něj zařazuje proudové omezení. Stačí 120w halogen vlákno přes časovač a stykac na tři vteřiny. Rozjezd by měl plynulý ne rázový. A ještě k tomu pořadí, když sem simuloval pruraz tak sem se nebál že odpálím autotrafo. Takhle jak to máš se dík uhlíku na jezdci vypálí cca pět závitů pod jezdcem. Opravit to jde ale jsou tam pak skoky. Já ho měl u 30v. Respektive mezi 30 a 35 byla mezera kde bylo 35...

    • @janbalga7702
      @janbalga7702 3 года назад +1

      Skvelé doplnenie. Aspoň viem čoho sa vyvarovať. Tiež mám podobné autotrafo doma.

    • @standamartinak3679
      @standamartinak3679 Месяц назад

      A co když mám autotransformátor, který na výstupu napětí zvyšuje až na 270V? Zvládne to oddělovací transformátor, který je vinutý na 230V?

  • @KUBA64official
    @KUBA64official 8 лет назад +1

    Zajímavé video.
    Mám několik dotazů a připomínek.
    Chtěl bych se zeptat, jestli se dá někde sehnat jen toroidní jádro těchto rozměrů pro ten autotransformátor, abych si ho mohl sám navinout.
    Většina těchto regulačních autotransformátorů nemá na jednom konci cívky nulu a na druhém fázi. Fáze bývá někde na odbočce a proto je možné dosáhnout i vyššího výstupního napětí, než 230V v zásuvce.
    Na otvory pro zásuvku a vypínač je dobrý vykružovák, kterým se dá rychle vyvrtat kulatá díra přesně podle potřeby.
    Kromě zmiňovaného frekvenčníhoo filtru bych ještě přidal softstartér, který transformátor rozjede přes rezistor, a ten je po zmagnnetování jádra automaticky přemostěn. Zabrání se tak proudovému nárazu.

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад

      Pokud chces vlastni vynutí tak bych zkusil sehnat variak od Krížika ( takovy ten školní ) a převinul bych ho. Jinak už jen zůstává sehnat trafo plech a nařezat si to sám.

    • @Edisson.
      @Edisson. 4 года назад

      @@Viaexplore No to jsem zvědav jak by po domácku dělal pojezdovou dráhu, galvanicky oddělenou osu zběrače a ještě uzeměnou, ten jezdec by šel třeba ze starého držáku uhlíků, ale ten zbytek.........

  • @edgarkoterle
    @edgarkoterle 8 лет назад +1

    Pre ľudí s §50 :D Oddelovacie trafo som si doma spravil v 1. ročníku na SŠ :D Ináč ukončovanie vodičov riešim úplne rovnako. Ale to madlo by ma teda nenapadlo tak spraviť :D

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад +1

      +Edgar Koterle Musím to zmienit, inak by ma ludia honili, že sa ich deti pokúšajú zabit elektrikou. Inak na SVK je to vyhláška 508.

  • @tonogtube
    @tonogtube 8 лет назад

    Auto-transformátor môže dávať aj väčšie napätie ako je sieťové. Záleží od konštrukcie. Aj ten tvoj dáva o 20V viacej keď je v úplne krajnej polohe (pozri na štítok) :).
    Existujú aj 3-fázové autotrafa.

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад

      Pokud přívod fázového vodiče není na posledním závitu, pak výstupní napětí může být větší. Pozor na to, výstupní štítek negarantuje skutečné napětí na výstupu. V mém případě je v zásuvce zvýšené napětí od distributora, pořád v normě, proto je i na výstupu regulátoru zvýšené napětí.

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад

      +tonog Podle toho štítku to opravdu vypadá že by mohlo být pár závitů navíc pro bežce regulátoru. Zmátlo mě označení primár a sekundár (přitom to má jen jedno vynutí).

    • @qb-78custommod.91
      @qb-78custommod.91 4 года назад

      @@Viaexplore ono to má dvě. Za jezdcem a před ním. Jezdec určuje poměr. Vzhledově možná působí jako jedno ale jdou dvě, stačí si nakreslit princip. Respektive dvě vinutí proti sobě s tím že nulu mají společnou. Posouvání jezdce způsobí že na primaru závity ubývají a na sekundární přibývají.

    • @janfiala1346
      @janfiala1346 3 года назад

      @@qb-78custommod.91 Je to jedno vinutí s odbočkou.

  • @aequitas1606
    @aequitas1606 8 лет назад

    jsi borec :) udelas i video neco o indukcnosti?... jak si udelat indukcni civku? :))

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад

      +Kamil Kotek Děkuji. To už jsem natočil :) viz: ruclips.net/video/SY9-T5eMqcY/видео.html

  • @vaclavhlavik4379
    @vaclavhlavik4379 3 года назад

    mam doma oddělovací trafo na 1KW a testovaný na 5KV a zalitý v laku prymár na 230V sekundár má odbočky 210V 220V 230V 240V paráda

  • @jakub7281
    @jakub7281 8 лет назад

    hrozí nebzbečenstvo na výstupe z galv. trafa ? dik za odpoved

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад +1

      Hrozí, viz konec videa, tam to popisuji.

    • @StanislavJochman
      @StanislavJochman 8 лет назад +2

      +ViaExplore a proc kdys si sahnete prstem Vas to nezabije?

    • @Lucas-ki6fo
      @Lucas-ki6fo 8 лет назад +2

      +Stanislav Jochman pretože na výstupe transformátora je laicky povedané napätie medzi tými vývodmi transformátora, takže teoreticky aby vás to koplo, museli by ste sa jednou rukou chytiť jedného vývodu a druhou rukou druhého vývodu sekundárneho vinutia. V zásuvke je napätie fázy 230V oproti zemi, čiže keď stojíte na zemi a dotknete sa fázy tak elektrický obvod sa uzavrie cez vás čiže začne vami pretekať prúd. Takže ako bolo spomenuté na konci videa, pri galvanicky oddelenom sieťovom napätí, ak pracujete jednou rukou v spotrebiči, nezabije vás to.

    • @StanislavJochman
      @StanislavJochman 8 лет назад +1

      +Lu cas dakujem za odpoved

  • @Lucas-ki6fo
    @Lucas-ki6fo 8 лет назад

    Zdravím, samozrejme chválim video :) ale chcel by som sa spýtať či už máte námet na ďalšie video pretože staviam audiozosilňovač a mám problém so šumom/brumom a neviem jak to odstrániť, respektíve čo najviac znížiť. A ďalej som si spravil prepínač vstupov (veľmi principiálne zapojenie s relatkami a prepínačom) ale z nejakého dôvodu mi to veľmi skresľuje signál. Princíp zapojenia som si sám nevymyslel ale odkukal som to z jedného zosilňovača. Som študent 4. ročníka takže veľa skúseností nemám, preto by som potreboval poradiť ale ak by ste sa rozhodli točiť video, tak aj s odstránením tohto problému by ma zaujímal aj nejaký popis prečo a ako to funguje a tak :) Keď ste prerábal ten zosilňovač, tak mi veľmi pomohlo ako ste hovoril o tom predzosilňovači, pretože aj s mojim som mal problém ale vďaka vám som ho vedel vyriešiť.

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад

      +Lu cas Ahoj, námetov na video mám vela, každý další je samozrejme vítaný. Pri analýze brum/šumu je potreba odhaliť odkial sa berie. Velakrát pomože ked namiesto zdroja použijete baterku ( napríklad dve 12V baterie), ak šum pretrváva tak je povodom zo zdroja signalu ak zmizne, tak je problem s kostrenim a napajacim zdrojom. Pre hladanie presneho miesta postačí malý PC reprák s 4,7k odporom a kondenzátorom do serie. Pokial sa objavuje zkreslenie, tak niekde dochadza k saturacii. Dá sa tiež lahko odhalit (podobně ako som to robil u toho zosilovača vo videu). To znamená pustit 1kHz sinus a osciloskopom sondovať priebeh na každom bloku.

    • @Lucas-ki6fo
      @Lucas-ki6fo 8 лет назад

      Ďakujem za odpoveď. Chcem sa ale spýtať, ak nemám 2ks 12V batérii, či môžem použiť iný zdroj, napríklad v škole v laboratóriu. A ku tomu kostreniu, niekde sa dočítam že najlepšie je čo najviac poprepájať zem a niekde zas som čítal že na kostre zosilňovača treba spraviť jeden bod do ktorého pôjdu všetky zeme ale bloky medzi sebou nebudu prepojene zemou kvôli tomu aby sa nevytvárali slučky. A to skreslenie, keď privediem signál priamo na predzosilňovač tak na výstupe nieje skreslený ale keď signál najprv ide cez ten prepínač vstupov tak už na výstupe je skreslený, myslím si že za to môže to relé cez ktoré ten signál ide, aj keď neviem prečo to skresluje (možno magnetizmom cievky v rele) ale čo som sa dočítal tak sa takto robia tie prepínače lebo signál preháňaný cez nejaký elektrický obvod (nejaký elektronický prepínač vstupov) je že vraj tiež skreslený.

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад

      +Lu cas Baterka má výhodu že má prakticky nulové svody. Laboratorný zdroj zas može cez PE uzavriet obvod so zdrojom signalu (to potom može viest k šumu a brumu). Rele by nemalo zkreslovat signal, pokial tak je, tak sa presvec ci to nieje elektronicka nahražka rele. Čo sa týka toho uzemenia, tak treba si uvedomit, že akykolvek prud vodicom vyvolá úbytok napetia na danom vodiči a tento úbytok napetia superponuje napetovo napájanu vec. Tak že ak je prud premenlivy v čase, je toto superponovanie premenlive tiež. Preto velké prudy znamenajú problem pre definíciu nulového bodu GND. Dobra praktika je oddelit napajacu zem signalov a silových spotrebičov a spojit ju až u zdroja.

    • @Lucas-ki6fo
      @Lucas-ki6fo 8 лет назад

      +ViaExplore Aha, surer ďakujem za pomoc :) už sa teraz mám od čoho odraziť :)

  • @taylorkohn8496
    @taylorkohn8496 8 лет назад

    Co ten multimetr ? Jsi s ním spokojený ? Chtěl bych si koupit 510ku.

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад

      +Taylor kohn Člověče celke jo. Termální rozdíl super věc. A ten near field detektor je prakticky nepoužitelný, má to krátký dosah, kabely pod zdí to nenajde. Jinak kupoval jsem ho kvuli TRUE RMS. Reakce tlačítek je do 1s, takže chvíli trvá než si třeba nastavíš pípak na zkrat. Takový normální měřák, nic high tech ale ani low cost shit. Když jsem měnil baterku, tak to i vně vypadalo celkem kulturně, že by to mohlo i přežít požadavky na CAT III/IV.

  • @krystofmacek
    @krystofmacek 8 лет назад

    kde se dají koupit tyhle ,,krabice" a kolik asi stojí?

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад

      Bud si zajdeš do lokálního obchodu s elektromateriálem nebo zkus pogooglit slova jako Elektroinstalační rozvodná krabice. Mě to hodilo první odkaz sem: www.rozvodnice.cz/elcon/eshop/0/0/5/574-Rozvodna-krabice-Elcon-IP55-K010-C3-bila

  • @miroslavkoubek6827
    @miroslavkoubek6827 5 лет назад +3

    Toto tvé video by mělo nést název, jak se to dělat nemá.
    Protože v něm děláš jednu chybu vedle druhé, když opomenu takové drobnosti,
    jako cínování propojovacích vodičů pod šroubové svorky, místo použití dutinek
    za pár korun, absolutní nechránění sekundárního vinutí oddělovacího transformátoru
    jistícím prvkem až po absolutní prasečinu, ve které vedeš zelenožlutý vodič až
    na kolík zásuvky za oddělovacím transformátorem, schválně nezmiňuji řemeslnou
    část celého díla. Hlavně že neopomeneš zmínit přepěťové ochrany. Doufám, že si
    z tvého dílka nevzalo příklad moc lidí, kteří by mohli zbytečně přijít k úrazu.

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  5 лет назад

      Máte pravdu, bohužel youtube creator a jeho možnost vkládání textu do videa přestalo fungovat. Vše co jste napsal jsem měl podchycené právě ve vsunutých textech které byly yutubem odstraněny. Důvod nedodržení norem je popsáno níže v komentářích.

  • @papen1887
    @papen1887 6 лет назад

    Kde se da sehnat ten regulator?

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  6 лет назад

      Například www.tme.eu/cz/katalog/autotransformatory_100408/

    • @papen1887
      @papen1887 6 лет назад

      Dekuji

    • @davidmarek6141
      @davidmarek6141 6 лет назад +8

      Budeš ještě točit ? Chybí mi tvá videa...

  • @voda1580
    @voda1580 8 лет назад

    když to trafo odělí od sítě tak bych tedy a sekundáru nenaměřil napěti vuči zemi tudiž bych si mohl šáhnout i na fázi pokud to dobře chápu a nespojil bych středni vodič s ochraným

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад

      Za oddělovacím transformátorem, je nebezpečný pouze jeho výstup mezi řekněme Z a K (začátek a konec vynutí). Mezi PE a svorkami transformátoru Z a K je vysoká impedance, která omezuje proud na neškodnou úrověn. To ovšem platí pouze tehdy, splnuje-li tranformátor všechny potřebné normy.

    • @qb-78custommod.91
      @qb-78custommod.91 4 года назад

      Ano, v klidu na fázi i nulu ale ne zároveň... Potenciál je pouze mezi fázi a nulou. Kdybys vzal výstup fáze z oddělovacího trafa a dal ho na topení, nic se nestane. Je to docela bezpečné v tomhle směru.

  • @vojtechvyplel5657
    @vojtechvyplel5657 8 лет назад

    Podle mých zkušeností by ve výstupní zásuvce neměl být zapojený ŽZ zemnící vodič. Pokud ho tak zapojíme máme prostě jen trafo 1:1 a ne oddělovací trafo.
    stepa.wz.cz/index.php?page=isol

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад

      +Vojtěch Vyplel ŽZ musí být, jinak nebude fungovat proudový chránič. Při poruše vynutí transformátoru se tak fáze může dostat do onoho testovaného zařízení. V takovém případě je už jedinou ochranou ŽZ vodič. Pokud by ŽZ nebyl zapojen, máme u zařízení z kovovým krytem riziko úrazu elektrickým proudem. ŽZ vodič není ovšem nijak spojen se sekundárním vynutím. Proto pokud bude testované zařízení probíjet do krytu, bude pořád na stejném potenciálu jako vše ostatní kolem nás, neboť ŽZ vodič definuje pro toto zařízení nulový potenciál. Pokud bychom nezapojili ŽZ vodič, muže se tak nahromadit nebezpečný náboj na sekundární straně vynutí. To mimo jiné hrozí u zařízení s dvojitou izolací bez ochranného vodiče. Trik je v tom že nulový sekundárního vynutí není spojen se ŽZ vodičem. Navíc, pokud bychom k takovému zařízení, které nemá zemnící vodič, například připojili programátor přes USB, můžeme si díky nahromaděnému náboji lehce oddělat celý počítač. Je potřeba proto být opatrný. Nejlepší by bylo mít na výstupu sekundáru transformátoru supresní obvody složené z Cx a Cy kondenzátorů. Viz:
      upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8a/Safety_caps-Appliance_Class_I.svg/512px-Safety_caps-Appliance_Class_I.svg.png

    • @edgarkoterle
      @edgarkoterle 8 лет назад

      +ViaExplore Zaujimavá úvaha ale na poruchu vinutia by v podstate stačilo uzemniť iba jadro trafa a osobne som ani nikde nevidel aby bol na kolíku oddelenej zásuvky PE vodič. Buď nič alebo pri kompletných oddelených inštaláciách sa robí iba neuzemnené pospájanie. A to čo popisuješ, že ak by sa na kostru dostal jeden potenciál, tým pádom by sa uzemnil a pri dotyku na druhý potenciál by došlo k úrazu, lebo by sa znova urobila kvázi uzemnená sieť. Či sa mýlim? :) Takto nejak to myslím: i.imgur.com/B0J7aNG.png

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад +1

      +Edgar Koterle Nemýlíš, máš pravdu. Schéma čo si poslal popisuje správný jav, dokonca ani průd.chránič by mi v tomto prípadě nepomohol. Takže dilema, dať či nedať PE u oddelovacieho trafa.

  • @menosobota552
    @menosobota552 8 лет назад

    A proč nepoužijete k ochraně vašeho zdraví proudový chránič? V čem je to galvanické oddělení lepší nežli proudový chránič? A ještě k tomu filtrování přepěťových špiček. V obyváku mám klasickou spínanou prodlužovačku 1,5m s tím červeným spínačem. Mám na ni zaplou televizi, STB, a další 2 trafa na 12V. No a když ji zapnu tak mi vyhodí jistič ne úplně vždy. takže si říkám že kdybych u ni realizoval to filtrování napěťových špiček tak bych zamezil tomu vyhazování jističe? Ty součástky to jsou podle vašeho obrázku varistory. Jak to funguje to stačí za vypínač mezi fázi a pracovní vodič napájet ten varistor? A jaký bych měl zvolit? na obrázku máte hodnoty od 400A až po 15kA. Po sepnuti zásuvky mám odběr 20W po zapnutí přístrojů TV atd. 200W

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад +1

      +David Šigut Pokud bych si měl vybrat co mě při opravě elektrospotřebiče pod napětím má ochránit, rozhodně bych volil raději galvanické trafo než proudový chránič.
      Varistor pohltí indukční špičky. Pomůže, ale podle mě ještě lepší by bylo přidat navíc soft start NTC thermistor. Nicméně to že to vyhazuje jistič naznačuje že taková součástka v spotřebiči buď zcela schází nebo je KO.
      Správné zapojení supresních součástek je vidět zde (ty kondiky ve schematu jsou specialního typu CX a CY):
      en.tdk.eu/blob/531928/1/induktionsherd-2a-PreviewPictureData.png

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад +1

      +David Šigut Proudový chránnič je pořád na fázi, kdež to gal.odd. odděluje. Když tedy nahodou budu šahat na fázi, tak to tak bolet nebude jako u proud.chrániče. Rozhodně mnou poteče menší proud než při proudovém chrániči. Proudové chrániče jsou štelované někdo kolem 30mA. Lehce nemocný jedinec by to už nemusel rozdejchat.

    • @menosobota552
      @menosobota552 8 лет назад

      +ViaExplore Koplo tě už někdy 230V? Mě jo asi 5x jako je to fest šleha ale nemyslím si že je to život ohrožující, pokud zrovna nešáhneš na kliku pod napětím a díky svalové křeči se ji nemůžeš pustit. K tomu soft start NTC thermistoru z toho jsem celkem zmatený protože na wikipedii se o něm píše že je jeho odpor závislý na teplotě takže nevím jak by mohl omezovat napěťové špičky. cs.wikipedia.org/wiki/Termistor u toho Varistoru tam by asi chtělo zvolit otevírací napětí okolo 350V vzhledem k tomu že sinusoida 230V má špičku něco kolem 330V. Blbé je že do té spínané zásuvky se dostanu pouze speciálním šroubovákem (vidličkou) a to ještě v tom lepším případě.

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  8 лет назад +1

      +David Šigut Napětí není důležité, je důležitý proud který tebou při úrazu proteče. Ano, už mě to pár krát zasáhlo, nic příjemného.
      NTC Thermistor funguje tak, že se sám postupem času zahřeje (vlivem počátečního proudu při zapnutí). Mno a čím je teplejší tím menší odpor má a tím méně se taky zahřívá (sám se reguluje). Je důležité aby thermistor byl dimenzovaný na požadovaný proud, jinak shoří. Supresní součástky bych dával rovnou do spotřebičů, nedávej to do rozdělovačky, musel bys to dimenzovat na 16A, to by se ti tam nevešlo.

    • @menosobota552
      @menosobota552 8 лет назад +1

      +ViaExplore Na tvrzení že napětí není důležité jsem celkem alergický :). Zvlášť když se bavíme o průchodu el. proudu lidským tělem. Ono napětí 12V nemá dostatečnou sílu na to aby překonalo odpor lidského těla takže se při tak nízkém napětí žádný průchod proudu tělem nekoná. Takže záleží i na napětí :). A k tomu NTC Thermistoru moc tomu nerozumím ale řekl bych že se hodí jen tam kde je stálý příkon což můj případ není. Možná to zkusím s tím varistorem.

  • @tranzistorbipolarni2448
    @tranzistorbipolarni2448 7 лет назад

    Možná už se někdo ptal - proudový chránič neřešíš? Chytneš výstup a končíš.

    • @Viaexplore
      @Viaexplore  7 лет назад +1

      V ceste jsou dva proudáky, jeden v rozvadeči a jeden mám na stole. Tak že i kdybych si chytnul výstup z variaku tak to pořádne zabrní a vypne se. Horší je situace, kterou jsem popsal na konci videa.

    • @tranzistorbipolarni2448
      @tranzistorbipolarni2448 7 лет назад

      Aha aha, tak to je velmi rozumné. Chápu.