Prowincjonalizm psychologiczny Polaków - dr Ewa Woydyłło

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Wykład dr Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej zorganizowany przez Centrum im. prof. Bronisława Geremka w ramach cyklu „Polska, czyli prowincja?” 3 listopada 2010 [1h36min]
    wszechnica.org...
    „Prowincjonalizm psychologiczny Polaków” - wykład dr Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej zorganizowany przez Centrum im. prof. Bronisława Geremka w ramach cyklu „Polska, czyli prowincja?”, 3 listopada 2010 r. (1h36min)
    - Chorobliwy kompleks niższości jest chyba subiektywnie najbardziej dokuczliwym znamieniem prowincji - mówiła Ewa Woydyłło podczas III wykładu cyklu „Polska, czyli prowincja?”
    Wykład dr Ewy Woydyłło, który odbył się 3 listopada 2010 r. w siedzibie Fundacji ujmował temat z punktu widzenia psychologa klinicznego. Temat prowincjonalizmu w Polsce był śledzony na poprzednich seminariach przez prof. Jerzego Jedlickiego (perspektywa historyczna) i prof. Marka Ziółkowskiego (perspektywa socjologiczna)
    Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu pracy z osobami indywidualnymi oraz sesji terapii grupowych Ewa Woydyłło przedstawiła oryginalną paralelę. Bycie na prowincji wiąże się nie z położeniem geograficznym lecz stanem umysłu i ducha poszczególnych osób. Prowincjuszowi w sensie psychologicznym nierozdzielnie towarzyszy poczucie, że decyzje dotyczące jego życia zapadają poza obszarem jego wpływu, są podejmowane w odległym centrum. To osoby bez wiary we własne możliwości, cierpiące z powodu kompleksu niższości, który uniemożliwia spełnione, szczęśliwe życie.
    Zdaniem dr Ewy Woydyłło to przede wszystkim rodzina kształtuje poczucie wartości, jednak pewne wzorce wychowania oraz wspólnotowe losy wpływają na to co potocznie nazywamy charakterem narodowym.
    - Mówiąc o tożsamości trzeba nawiązać do historycznych uwarunkowań, wciąż pokutujących w naszej mentalności. Najcięższe traumy Polaków to zabory, długo trwający pańszczyźniany feudalizm i potem komunizm. Dodajmy do tego dominujący w naszej kulturze filozoficzny paradygmat zgody na los (w szczególności na cierpienie) oraz uczynienie odpowiedzialnym za ten „los“ Boga jako jedynej siły sprawczej ( w wersji łagodnej: „Bóg tak chciał“ lub w wersji restrykcyjnej: „kara za grzechy“). Te cztery czynniki kształtowały kolejno albo równocześnie ludzkie doświadczenia, uczucia, emocje, drogi życiowe działając jak bariery ograniczające wolność wyboru, wolność decyzji, wolność bycia tym, kim mogło lub pragnęłoby się być. Tak żyliśmy, my Polacy, kilkaset lat. Tak wielu żyje jeszcze dzisiaj. I nawet nie można się temu za bardzo dziwić. (…)
    Uważam, że konieczne jest nie zaprzeczenie traumom ciążącym nad naszą historią, lecz indywidualne, osobiste dostrzeżenie własnych skrzydeł, nie tylko korzeni. Do centrum wchodzą ci, co chcą. W każdym razie ci, co spróbują i zobaczą, że to zależy od nich, a nie od Boga albo zniewalającej mocy przeszłości. (…)
    Konkluduję więc, że jeżeli samo pytanie: „Polska, czyli prowincja?“ implikuje, że być prowincją jest gorzej, a lepiej znajdować się w centrum, to możemy znaleźć na to sposób. Możemy mianowicie zacząć lepiej dbać o to, by nasze dzieci bardziej skutecznie wychowywać do przynależności do centrum, zamiast do trwania w „wiecznej prowincji“ (jak się wyraził prof. Jedlicki). (…)
    Spróbuję wykazać, że jest to możliwe. Nie mówię, że łatwe, ale mówię, że wykonalne. Wierzę, że uda się to nam na pewno, tylko jeszcze nie wiem, jak prędko. Widzę szanse na dokonanie powyższego zadania; w każdym razie sama nieraz uczestniczę w procesie uwalniania się ludzi od szkodzących im osobiście (lub ich bliskim) cech typowych dla prowincjonalizmu, partykularyzmu i zaściankowości. (…)
    Terapia, jeżeli ma być skuteczna, zawsze najpierw przywraca człowiekowi godność. (…)
    Krótko mówiąc, z ludzi, którzy uważają siebie za niegodnych stańmy się tymi, którzy właśnie w imię godności potrafią znajdować się na równi z innymi i obok nich w centrum, a nie na lekceważonych i wiecznie zależnych peryferiach.
    Znajdź nas:
    / wszechnicafww
    / wszechnicafww1
    anchor.fm/wsze...
    anchor.fm/wsze...
    wszechnica.org...
    #psychologia #prowincjonalizm #tożsamość

Комментарии • 26

  • @miajagienka3312
    @miajagienka3312 6 лет назад +26

    Nie rozumiem zupełnie skąd tyle negatywnych komentarzy. Przecież to bardzo ciekawy i ważny wykład. Pani profesor jak i widownia ma bardzo trafne spostrzeżenia. Czyżby zadziałała zasada uderz w stół a nożyce się odezwą? Kłania się tu też wynikająca z poczucia niższości cecha Polaków a mianowicie brak konstruktywnej samokrytyki i nieumiejętność radzenia sobie z krytyką z zewnątrz, w taki sposób aby wyciągnąć wnioski na przyszłość. Chociaż możliwe że krytykujący to w większości tylko zwykłe trole i z tego to wynika.

    • @theSvarg
      @theSvarg 5 лет назад +1

      "brak konstruktywnej samokrytyki i nieumiejętność radzenia sobie z krytyką z zewnątrz, w taki sposób aby wyciągnąć wnioski na przyszłość"
      Zgadzam się w 100%, od lat widzę to zaprzaństwo u polskiej (i nie tylko) lewicy.

  • @JB-jg9lo
    @JB-jg9lo Год назад

    Piękny wykład, niezwykle dla mnie wartościowy. Widzę w sobie niestety dużo cech prowincjonalizmu, choć trochę też duchowego centrum, co mnie napawa nadzieją. Zimny kubeł wody na głowę, ale bardzo dziękuje.

  • @dariusznowak9599
    @dariusznowak9599 4 года назад +9

    Dobrze ,że wyemigrowałem .

  • @polakzpolski196
    @polakzpolski196 5 лет назад +5

    Przecież przygotowujemy nasze dzieci do życia w centrum. Uczymy je języka angielskiego już w przedszkolu z nadzieją że jak dorosną to opuszczą naszą prowincję wyjeżdżając na zachód. Rządy to widzą i sprowadzają ludzi z jeszcze większej prowincji po to aby nasz polski prowincjonslizm utrzymać na stalym poziomie dla korporacji które chcą wysokich zysków i taniej siły roboczej.

  • @Anna-uw5lj
    @Anna-uw5lj 7 месяцев назад

    Niestety nie byłam w stanie wysłuchać nagrania ze względu na słabą jakosć. Dźwięki w tle i stuki z sali są tak głośne, że nie jestem w stanie wysłuchać prelegentki.

  • @agatamokrzycka5596
    @agatamokrzycka5596 4 года назад +3

    Nieustające odgłosy trących się gaci i kurtki liwajsa Sylwusia Miałczyńskiego nie ułatwiły, jak widać, percepcji wykładu naszym Taplarskim piszącym komentarze.

  • @theSvarg
    @theSvarg 5 лет назад +7

    "Jeżeli człowiek (w domyśle człowiek centrum, człowiek lewicy) z solidnym, umocnionym poczuciem wartości, poczuciem godności, on może być bardzo leniwy i może mieć temperament niesłychanie nieaktywny, i może mu się dobrze ułożyć w życiu i nie będzie musiał nic robić bo tak sobie wybierze styl życia."
    Ot, i cała filozofia tego wykładu zawarta w jednym zdaniu. Człowiek centrum, pełen godności, powinien gardzić tradycyjną pracą, powinien starać się od niej uciec i wybrać sobie stan naturalnego dla człowieka centrum lenistwa. Jest przecież stworzony do wyższych celów, do zarządzania prowincją. I wbrew temu, co pani dr mówi nie chodzi o to aby złapać króliczka lecz by gonić go. Nie chodzi o to by prowincję zlikwidować, zamknąć, wyrżnąć (bo kto by wtedy pracował?) leczy by ją tak stłamsić, zdusić, zestygmatyzować żeby nie ważyła się słowem pisnąć na człowieka centrum wprowadzającego swoje rządy. Prowincja ma siedzieć cicho, cieszyć się, że w ogóle może żyć i harować w pocie czoła na człowieka centrum, który będzie siedział w swoim biurze ds. rozwiązywania nieistniejących problemów, pił kawę, przekładał puste kartki z jednej teczki do drugiej, filozofował nad trudnym losem człowieka centrum a wieczorem ze znajomymi na swinger party będzie utyskiwał na pożałowania godną prowincję. Taki los rysuje nam pani dr, absolwentka KUL, jakże zamordystyczny ustrój planuje, tak niedaleki od totalitarnych reżimów sprzed niecałych stu lat. Pani dr śni się ciepły sen o deptaniu swoim obcasem głowy wąsatego polskiego wieśniaka, który z różańcem w jednej ręce a kosą w drugiej wychodzi w pole zbierać zboże, z którego pani dr dostanie pod nos wonnego, chrupiącego croissanta. Słodkich snów, pani dr.

    • @sisiulinek
      @sisiulinek 4 года назад +6

      Komentarze pokazuja, jak Polacy agresywnie reaguja na krytyke zamiast sie z nia zmierzyc i potraktowac jako pomocna reke.

  • @Totilla2008
    @Totilla2008 8 лет назад +9

    Każda niedojda ma swego Frojda.

  • @PolonusMedia
    @PolonusMedia 4 года назад +5

    Polska czyli prowincja ? - sam tytuł już zdradza stawiana tezę, która pani dr. namiętnie udowadnia. Sam znak zapytania w tytule jest zabiegiem typowym dla socjalistycznej myśli naukowej, która pozoruje dla zachęty debatę w której mamy rozważyć stawianą tezę. Tak faktycznie to zachęcani jesteśmy do dobrowolnego wyprania naszego umysłu poprzez uczestnictwo w takich prelekcjach .

    • @annasiergiejewicz5552
      @annasiergiejewicz5552 4 года назад

      A co udowadnia pani z malej litery i dr z kropka?

    • @rafaszyba7875
      @rafaszyba7875 3 года назад +8

      Polonus Pozwolę sie nie zgodzić. Czy tylko jedyna prawdę objawiona mają osoby o prawicowych poglądach? Czy inni inaczej myślący nie są już Polakami? A może tu chodzi o tzw. "prawdziwychi Polaków""? Jak nie odpowiada wykład to nie oglądaj. Nie każdy jest w stanie pojąć kwestie w nim poruszane.Pi co ta bulwersacja?

  • @barbrawozniaczka5679
    @barbrawozniaczka5679 6 лет назад +5

    Pani Dr. proszę sobie zadać pytanie co pani zrobiła oczywiście pro bono dla katowanych żon czy nie kochanych dzieci.
    Nie jest sztuką wypowiadać określone opinie.Czy pani na tym odczycie wiedziała już o historii laureata nagrody Nobla - Bolka.Co pani na to.

  • @Dires12
    @Dires12 4 года назад +3

    reakcja słuchaczy typowo warcholska

  • @marta1740
    @marta1740 4 года назад

    Jak mozna tego sluchac przy tym ciagłtm halasie okropnie skupic sie nie idzie

  • @jankmiec3330
    @jankmiec3330 2 года назад +1

    Państwowy stołek, cepelia, frustracja. Pani profesor mówi o sobie.
    Nie można tego słuchać.

  • @Dires12
    @Dires12 4 года назад +4

    straszny bełkot prowincjonalnej Pani o rozdmuchanym ego

  • @Dires12
    @Dires12 4 года назад

    Elita warchołów

    • @rafaszyba7875
      @rafaszyba7875 3 года назад +6

      Popatrz sobie w lustro i na sobie skończ ocenę zamiast obrażać innych. Te cechy o których mówiła Pani doktir odzwierciedlają się w twoich wypowiedziach. Zabolało cię dlatego robisz projekcje na innych swoich cech. Pisał o tym Jung.