Doba, kdy armáda měla ve společnosti zaslouženou úctu, obrovskou prestiž a dokázala/ byla ochotna hájit státní zájmy. Jo, to byly jiné časy. Doufám, že se do takového stavu zas brzy dostaneme. Díky za dobře zpracované a informativní video.
Národním zájmem jako bylo rozbratřit se s Poláky, pane jednodušší? Víte, jak se jedná o hranici pozemků? To se sedne u vínka a dobrého jídla, obě strany něco obětují a všechno je v pohodě. Tak to dělá civilizovaný člověk.
@@NekorektniPochybovac-or8bi Národním zájmem bylo zabránit tomu, aby Poláci v rozporu se vzájemnou dohodou posílali naše občany žijící na dočasně administrativně rozporovaném území do jejich války s Ruskem. Poláci veškeré diplomatické stížnosti a varování ignorovali a začali verbovat. Rozbratření, pokud se vůbec o nějakém dá mluvit (bratři jsme s Poláky moc nebyli), měli na svědomí oni, ne my.
@@KapitanPisoar1 Právě v roce 1938 ale naše armáda fatálně selhala. Nedokázala splnit svou hlavní a v podstatě jedinou úlohu - ochranu státu a jeho obyvatel.
Bylo by fajn ještě přidat drobet širší polský kontext. Totiž vytyčování hranic Polska po 1. světové válce se netýkalo jenom Těšínska, ale i Běloruska, Litvy a Ukrajiny. Kdyby byla v Polsku, řekněme někde u Bielska stotisícová populace mluvící česky, tak by situace vypadala dost možná obráceně. 7 denní válka je 100 let pryč, oba státy se posunuly vpřed a je velmi smutné, že relikty těchto konfliktů zůstávají v lidech dodnes. Folklor a lidová mluva tohoto regionu stále jasně hovoří o tom, že Polský etnický argument je stejně platný jako Český historický argument, který hovoří o tom, že Těšínští Piastovci a jejich země byly lenníky českého krále. Snažím se tím jen říct, že je dobře, že uběhlo tolik času a konflikt je dávno pryč a skoro je mi líto ho připomínat, protože region se svými skutečnými původními tradicemi a kulturou je krásným přechodem mezi Polskem a Českem a při podpoře Polské menšiny v Česku, která nota bene konzumuje Českou kulturu úplně stejně jako kdokoliv žijící v ČR, se dají uchovávat v paměti věci daleko hodnotnější a krásnější než památky na tento převelice nešťastný konflikt. Totiž studiem mnohých místních písní zjistíme, že se v nich prolínají Moravské a Valašské prvky s Polskými horalskými a také Slovenskými a v drobných detailech i Maďarskými. A je to bohatství, které právě tato Polská menšina udržuje, protože Čeština je tomuto regionu nepříliš přirozená podobně jako čistá spisovná Polština, ačkoliv původní nářečí má blíže právě k polštině s německými prvky. Přál bych si aby to malé "Alsasko" mezi Českem a Polskem nebylo nikdy více sporné, aby se místní hrdí Čechové necítili ohroženi přítomností aktivní Polské menšiny a aby Polská menšina dokázala ustát "asimilační" tlak a udržovat tradice předků při současném rozvíjení kultury regionu dále. Moravskoslezský kraj totiž na mapě republiky bývá často v červených číslech, podobně jako Ústecký či Karlovarský, a proto vyslovuji tato zbožná přání, protože vím, že původní prostí obyvatelé regionu, ač pastevci, neholdovali negramotnosti a uměli mezi sebou najít inteligenci, která se dovedla prosadit i ve světě. Doklady o tom lze najít v muzejích Těšínska po obou stranách hraniční řeky Olzy/Olše a věřím, že kdyby mocní nepoškodili mezilidské vztahy přenicemi o hranici států, byl by tento region o to bohatší, mírumilovnější a rozvinutější.
To že se někdo citi jako Polák a ne Čech a i přesto bydlí na českém území a při rozdělování hranic se z toho stane území polské, to je v pořádku. Proto taky pšonkové mají od Valbřichu až po horní Slezsko celé Slezko. Ale že se stejně dál rozlejzali a ukrajivali území z okolních států, ne jen od nás, už je trestuhodný a ještě budou fňukat, že jsme my ti zlí. Nárokovali si to i Němci, kteří měli akorat tak držet hubu a stejně se snažili využít situace a ukrojit si pro sebe taky kus. Od všech to byla pouze politika zabrat co největší území mimo válečné úsilí a o dobro lidu nikdy nešlo. Jediní zase My jsme měli defenzivní postoje a když už si jdeme branit to své, ktere už bylo mimo jiné dávno smluvně dohodnuté, tak jsme agresoři. Přemyslovci se 700 let obracejí v hrobě... Slezsko tak nějak beru, lze nad tím uvažovat, že to vzniklo jako polské uzemi, které spravovalo České království a prodělalo více nadvlád. Ale to co pak předváděli s Těšínskem, to je jako kdyby Němci řekli mluvíte německý, budete vsichni Německo, což by byla celá evropa, že.. alá Hitler. Proberte se už.
Smutné je to, že oba dva státy máme n toto rozdílný názor. My Češi to bereme tak, že za to může Polsko, kdy ve sporném území pořádalo volby do Sejmu a nábor do Polské armády a Češi na to zareagovali tvrdou silou. V Polsku to bere většina lidí, který se moc o historii nezajímají, že existoval pouze masakr ve Stonavě a to, že byla nějaká válka nevědí. Myslím si, že mělo vyšetřit, jak to vlastně bylo a oba státy by měli dojít ke stejnému závěru a měla by se učit pouze jedna verze v obou státech. Toto je totiž historie, která zasahuje i do přítomnosti a do budoucnosti.
Konečně jsem zhlédl kratičké video, kde se nelže. Na druhou stranu, se zde obrovským obloukem vyhnuli dalším důležitým skutečnostem. Je to škoda. Takhle je to opět jen tupá propaganda, žádný popis historické události.
Hodně zkrácené, ale ok.... pár zajímavostí k tomu. Část polsky mluvicích obyvatel žijící ve Slezku (a poměrně značná) sice mluvila polsky, ale Poláky se necítili. Jednalo o se o tzv. Šlonzáky. Poměrně nešťastná národností menšina, kterou si chtěli Poláci přivlastnit (když mluví polsky), Šlonzáci z toho nadšení nebyli. Po válce pak byli (za nepříliš hezkých podmínek) počeštěni. Válečná akce se spunktovala tajně za zády Beneše, (ale se silnou podporou Masaryka). Beneš s ní nesouhlasil. Polsko mělo během bojů menší armádu (jak je uvedeno ve videu) a důvodem proč to tak bylo, byl fakt, že zároveň probíhal konflikt sovětsko polský (který vyprovokoval sovětský svaz a Polsko z něho vyšlo vítězně) . Konflikt byl poměrně brutální a dle svědků docházelo i k útokům na civilní obyvatelstvo (na obou stranách), vč. vydloubávání očí, vyřezávání jazyků apod.
@@Filip_Bajer Taže vytvořit takové Rakousko-Uhersko 2.0🙂 Připojit k sobě co největší území obývané lidmi, kteří se necítí být Češi a nechtějí žít v jednom státě. Skvělý nápad.👍
Škoda, že Ste ustrihli historika...možno by Ste sa dozvedeli aj o aké územie v rámci tejto dohody Československo prišlo. To už asi v Česku dnes nikoho netrápi, lebo tie časti územia boli Slovenské a od uvedeného dátumu patria Poľsku...
Výborné video, o regionu ve kterém žiji.
Bot
@@erikn.8626 Tak určitě no
Doba, kdy armáda měla ve společnosti zaslouženou úctu, obrovskou prestiž a dokázala/ byla ochotna hájit státní zájmy. Jo, to byly jiné časy. Doufám, že se do takového stavu zas brzy dostaneme.
Díky za dobře zpracované a informativní video.
Bohužel, taková armáda u nás existovala jen do roku 1938.
@@KapitanPisoar1 Není k tomu co dodat. Naše " armáda je pouhý mopslík a slouha". Bohužel.
Národním zájmem jako bylo rozbratřit se s Poláky, pane jednodušší? Víte, jak se jedná o hranici pozemků? To se sedne u vínka a dobrého jídla, obě strany něco obětují a všechno je v pohodě. Tak to dělá civilizovaný člověk.
@@NekorektniPochybovac-or8bi Národním zájmem bylo zabránit tomu, aby Poláci v rozporu se vzájemnou dohodou posílali naše občany žijící na dočasně administrativně rozporovaném území do jejich války s Ruskem. Poláci veškeré diplomatické stížnosti a varování ignorovali a začali verbovat.
Rozbratření, pokud se vůbec o nějakém dá mluvit (bratři jsme s Poláky moc nebyli), měli na svědomí oni, ne my.
@@KapitanPisoar1 Právě v roce 1938 ale naše armáda fatálně selhala. Nedokázala splnit svou hlavní a v podstatě jedinou úlohu - ochranu státu a jeho obyvatel.
Bylo by fajn ještě přidat drobet širší polský kontext. Totiž vytyčování hranic Polska po 1. světové válce se netýkalo jenom Těšínska, ale i Běloruska, Litvy a Ukrajiny. Kdyby byla v Polsku, řekněme někde u Bielska stotisícová populace mluvící česky, tak by situace vypadala dost možná obráceně. 7 denní válka je 100 let pryč, oba státy se posunuly vpřed a je velmi smutné, že relikty těchto konfliktů zůstávají v lidech dodnes. Folklor a lidová mluva tohoto regionu stále jasně hovoří o tom, že Polský etnický argument je stejně platný jako Český historický argument, který hovoří o tom, že Těšínští Piastovci a jejich země byly lenníky českého krále. Snažím se tím jen říct, že je dobře, že uběhlo tolik času a konflikt je dávno pryč a skoro je mi líto ho připomínat, protože region se svými skutečnými původními tradicemi a kulturou je krásným přechodem mezi Polskem a Českem a při podpoře Polské menšiny v Česku, která nota bene konzumuje Českou kulturu úplně stejně jako kdokoliv žijící v ČR, se dají uchovávat v paměti věci daleko hodnotnější a krásnější než památky na tento převelice nešťastný konflikt. Totiž studiem mnohých místních písní zjistíme, že se v nich prolínají Moravské a Valašské prvky s Polskými horalskými a také Slovenskými a v drobných detailech i Maďarskými. A je to bohatství, které právě tato Polská menšina udržuje, protože Čeština je tomuto regionu nepříliš přirozená podobně jako čistá spisovná Polština, ačkoliv původní nářečí má blíže právě k polštině s německými prvky.
Přál bych si aby to malé "Alsasko" mezi Českem a Polskem nebylo nikdy více sporné, aby se místní hrdí Čechové necítili ohroženi přítomností aktivní Polské menšiny a aby Polská menšina dokázala ustát "asimilační" tlak a udržovat tradice předků při současném rozvíjení kultury regionu dále. Moravskoslezský kraj totiž na mapě republiky bývá často v červených číslech, podobně jako Ústecký či Karlovarský, a proto vyslovuji tato zbožná přání, protože vím, že původní prostí obyvatelé regionu, ač pastevci, neholdovali negramotnosti a uměli mezi sebou najít inteligenci, která se dovedla prosadit i ve světě. Doklady o tom lze najít v muzejích Těšínska po obou stranách hraniční řeky Olzy/Olše a věřím, že kdyby mocní nepoškodili mezilidské vztahy přenicemi o hranici států, byl by tento region o to bohatší, mírumilovnější a rozvinutější.
Dobrý komentář - říká Polák z Těšinska.
Jojo ,co udělali Poláci v 38 byla velká dýka do zad....Naštěstí už je to relativní pasé, ale lidé z dané oblasti na to stále nezapomněli...
Bude se to opakovat neboj 😂
@@erikn.8626 nemyslím si
To že se někdo citi jako Polák a ne Čech a i přesto bydlí na českém území a při rozdělování hranic se z toho stane území polské, to je v pořádku. Proto taky pšonkové mají od Valbřichu až po horní Slezsko celé Slezko. Ale že se stejně dál rozlejzali a ukrajivali území z okolních států, ne jen od nás, už je trestuhodný a ještě budou fňukat, že jsme my ti zlí.
Nárokovali si to i Němci, kteří měli akorat tak držet hubu a stejně se snažili využít situace a ukrojit si pro sebe taky kus. Od všech to byla pouze politika zabrat co největší území mimo válečné úsilí a o dobro lidu nikdy nešlo. Jediní zase My jsme měli defenzivní postoje a když už si jdeme branit to své, ktere už bylo mimo jiné dávno smluvně dohodnuté, tak jsme agresoři.
Přemyslovci se 700 let obracejí v hrobě...
Slezsko tak nějak beru, lze nad tím uvažovat, že to vzniklo jako polské uzemi, které spravovalo České království a prodělalo více nadvlád. Ale to co pak předváděli s Těšínskem, to je jako kdyby Němci řekli mluvíte německý, budete vsichni Německo, což by byla celá evropa, že.. alá Hitler. Proberte se už.
Kdo nezná svoje dějiny tak je bude opakovat jinak super video já měl dícky z dějepisu jedničku málo kdo to ví tí mladí to udec neví
Smutné je to, že oba dva státy máme n toto rozdílný názor. My Češi to bereme tak, že za to může Polsko, kdy ve sporném území pořádalo volby do Sejmu a nábor do Polské armády a Češi na to zareagovali tvrdou silou. V Polsku to bere většina lidí, který se moc o historii nezajímají, že existoval pouze masakr ve Stonavě a to, že byla nějaká válka nevědí. Myslím si, že mělo vyšetřit, jak to vlastně bylo a oba státy by měli dojít ke stejnému závěru a měla by se učit pouze jedna verze v obou státech. Toto je totiž historie, která zasahuje i do přítomnosti a do budoucnosti.
Jako chcete říct, že Češi znají historii, ano? Hahaha, sto bodov! Mišo vtipkár. Selhání obou vlád a následných rovněž, nikdy se to neurovnalo.
Tak oni tomu Poláci moc na důležitosti nedávají. V tu dobu byla jejich hlavní válka na východě proti Sovětům.
@@janekzrican3898 No to asi jo, ale jen drobná oprava: to ještě nebyli Sověti, ale DRRA a bolševici.
To jsou věci které jsou dnes tabu.Politici tzv.spratelenych zemi se,o tomto tématu neradi baví.
Není to tabu, je to prostě irelevantní. Nejsme rusové abychom měli potřebu se mlátit kvůli století starým sporným nárokům jako králové ve středověku.
Konečně jsem zhlédl kratičké video, kde se nelže. Na druhou stranu, se zde obrovským obloukem vyhnuli dalším důležitým skutečnostem. Je to škoda. Takhle je to opět jen tupá propaganda, žádný popis historické události.
Hodně zkrácené, ale ok.... pár zajímavostí k tomu. Část polsky mluvicích obyvatel žijící ve Slezku (a poměrně značná) sice mluvila polsky, ale Poláky se necítili. Jednalo o se o tzv. Šlonzáky. Poměrně nešťastná národností menšina, kterou si chtěli Poláci přivlastnit (když mluví polsky), Šlonzáci z toho nadšení nebyli. Po válce pak byli (za nepříliš hezkých podmínek) počeštěni. Válečná akce se spunktovala tajně za zády Beneše, (ale se silnou podporou Masaryka). Beneš s ní nesouhlasil. Polsko mělo během bojů menší armádu (jak je uvedeno ve videu) a důvodem proč to tak bylo, byl fakt, že zároveň probíhal konflikt sovětsko polský (který vyprovokoval sovětský svaz a Polsko z něho vyšlo vítězně) . Konflikt byl poměrně brutální a dle svědků docházelo i k útokům na civilní obyvatelstvo (na obou stranách), vč. vydloubávání očí, vyřezávání jazyků apod.
To území má celé patřit nám!!! 🇨🇿🇨🇿🇨🇿
Jasně, a co by jsi ještě chtěl?
@@NekorektniPochybovac-or8bi celé Slezsko, Slovensko a podkarpatskou rus a lužici
@@NekorektniPochybovac-or8bi jo a Kladsko
@@Filip_Bajer Taže vytvořit takové Rakousko-Uhersko 2.0🙂 Připojit k sobě co největší území obývané lidmi, kteří se necítí být Češi a nechtějí žít v jednom státě. Skvělý nápad.👍
@@janpavel1107 jo
Jo jo....Poláci v naší republice uměli být velmi nechutná 5.kolona. V roce 1938 i těsně po válce 1945 to byla od nich ještě větší prasárna.
Škoda, že Ste ustrihli historika...možno by Ste sa dozvedeli aj o aké územie v rámci tejto dohody Československo prišlo. To už asi v Česku dnes nikoho netrápi, lebo tie časti územia boli Slovenské a od uvedeného dátumu patria Poľsku...
Měli bychom správně dostat celé území, které kdysi ztratila Marie Terezie.
On generál Šnejdárek vyhnal generála Latinika celkem hluboko do Polska. Kdyby ho politici nezastavili, dneska mohla být polovina Polska naše.
Ale jděte... Poláci nejsou žádní nazdarci, o tom se přesvědčili jak rusové, tak i Němci...
@@PK-by1br To není výmysl, nebo přání. To se stalo :D
@@janpavlicek324 co se stalo...? Polovina Polska byla naše...? Asi ne, že?
Aha, a víte, proč ho ztratila? Jak jste došel na to, že bychom to měli dostat zpět?
Nic nového, či by člověk neznal... :-(