Wszystkim którym przeszkadza oznaczenie na obrazie, informujemy, że pomimo upływu 32 lat, materiał nadal posiada prawa autorskie a twórca filmu z którym mamy kontakt, nie wyraża zgody na wykorzystanie swojej pracy przez innych, dlatego został oznaczony. Mamy nadzieję, że treść materiału rekompensuje niedogodności.
Projekt Domesday86 wkrótce pozwoli wam na wysoce bezstratne kopiowanie materiałów wprost z głowic magnetowidowych z pominięciem całej elektroniki magnetowidu na dysk twardy komputera i programowo pozwoli na korekcję czasową, manipulację sygnałem i dekodowanie koloru. Obecnie wspiera dyski laserowe, w trakcie jest realizacja dekodowania koloru w formacie VHS PAL. Niewykluczone jest wsparcie także innych formatów magnetycznych taśm wizyjnych analogowych oraz cyfrowych. Pozdrawiam.
@@kamil.inspektor Pan Jan po wieloletniej pracy w TVP jako dźwiękowiec (głównie przy produkcji dokumentów jeżdżąc z ekipą po całym świecie) przeszedł już na emeryturę. Obecnie prowadzi własną firmę pod Warszawą związaną z fotografią.
Ta melodia Jarra z początku była wykorzystana 16 lat późnieij w reklamie Citrtoena C5 z tą wielką przepaścią nad którą sam Citroen się zatrzymuje. Bardzo bogate jak na PRL kulisy TVP i wiele unikatów w tym czołówka pobocznego wydania DT z napisem Wiadomości zamiast Dziennik z trzema jednoczesnymi skokami obu liter, w tym na mapie świata kiedy pokazuje się napis Dziennik lub tutaj Wiadomości, tutaj z oryginalną wersją sygnału muzycznego W.Kilara z 1972 roku znany z pierwszej wersji oprawy z mapami z 1980 roku, a nie z 1979 jak wcześniej pisano (na instagramie na profilu Logolearn znalazłem zdjęcie z grafikiem Romanem Duszkiem i tam były ujęcia na projekty różnych jego logotypów, w tym DT, gdzie pierwsze "próbne" wersje nawiązywały stylistycznie do ówczesnego logo TP i te wizualnie przypominały logo późniejszej Petrochemii Płock, która w połączeniu z legendarnym CPN-em przekształciła się w dzisiejszy Orlen, a na następnej stronie było to proste, znane nam wszystkim DT, które to ostatecznie TVP wybrała i zarejestrowała jako oficjalny znak tego serwisu i to datowano na styczeń 1980 roku, więc wygląda na to że w Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra '79 oraz w Nowy Rok i ogólnie przez pierwsze kilka tygodni 1980 roku jeszcze się kręciły te niebieskie spirale i ta czołówka z mapkami musiała zadebiutować na wiosnę 1980, także jeśli chodzi o sam 1980 rok to tą czołówką nie tylko rozpoczynało się wydanie z dnia Porozumień Sierpniowych Solidarności, ale i nawt też wydanie w którym informowano o katastrofie lotniczej w której zginęła będąca na samym szczycie legendarna artystka muzycna Anna Jantar, której znana dziś córka Natalia Kukulska miała dopiero co skończone wówczas 4 lata, link: instagram.com/p/B1dOS7FoPRu/?igshid=qufpcrvc85bw), a także wcześneij z kręcącymi się kółkami na których widniał wielki napis DTV w latach 1972-76 i później w latach 1976-80 w spiralnym "owijaniu w bawełnę", czyli w WZD. Oprócz tego unikatem też jest plansza TP1 pojawiająca się przed samym DT
Ale dobry dźwięk.Marzą mi się wszystkie odcinki programu "Sonda" ale to już chyba niemożliwe."Kwant"dla młodzieży i szereg innych popularno naukowych z tamtych czasów ze wspaniałymi podkładami muzycznymi dźwiękowymi i jinglami.
Tym bardziej unikat, że w wydaniu ze zbliżeniem i podstawieniem sygnału ze starszej wersji (czyli używanego w kolejnych czołówkach - z "obiektywem" i literami DTV, wstęgami Möbiusa - "owijanie w bawełnę" i wreszcie pierwszej wersji z dt - tej, gdzie nie ma wyraźnie zaznaczonej Zatoki Szczecińskiej i wyspy Wolin na mapie Polski, na mapie Europy nie ma kawałka Afryki Pn., a na mapie Świata obie Ameryki, Australia i Azja są przycięte i nie ma trzeciego skoku dt w chwili pojawiania się napisu, czy raczej podpisu DZIENNIK), wskutek czego nie ma dokładnego zgrania muzyki z filmem.
Dodam jeszcze tyle, że właśnie czołówkę dt z podpisem WIADOMOŚCI (tylko w oryginalnym wydaniu, czyli bez "tuningu", po którym jest w tym filmie) widziałem po raz ostatni widząc początek późnowieczornego programu informacyjnego w TP1 (może lepiej: t1p😉) jesienią 1989, a dokładniej był to już grudzień, a może nawet już to był styczeń 1990 roku - ostatnie wieczorne wydanie dt było w piątek, 2 lutego 1990 i wg ramówki na ten dzień był to dt-Echa dnia. Zdarzało się jednak, że był o tej porze dt-Wiadomości, co wręcz było standardem w pierwszych tygodniach nadawania \\' o 19:30, a rano i późnym wieczorem dt.
Witam.Prawdopodobnie jest to materiał z 27.03.1986 roku.W komentarzu DTV.na końcu materiału można słyszeć o międzynarodowym roku pokoju,a był on w roku 1986,oraz o międzynarodowym dniu teatru.Wypadał on 27.03.W 1986 roku.Wielkanoc w tamtym roku to koniec marca,co odpowiada świątecznej dekoracji w jednej z sekwencji..Gratulacje,fajny materiał.
Dziękuję za poprawcie moich spostrzeżeń odnośnie daty - 27.03.1986 to w istocie Wielki Czwartek, o czym w nawiązaniu do okolowielkanocnego wydania "Sobótki" wspomniałem w jednym z komentarzy, a data Międzynarodowego Dnia Teatru potwierdza, że zarejestrowany fragment dt-Wiadomości pochodzi właśnie z tego dnia, najprawdopodobniej jest to wydanie z godziny 17:20, czyli trzy miesiące później zastąpione przez Teleexpress🙂
Po obejrzeniu całego filmu stwierdzam, że najprawdopodobniej został nakręcony w marcu 1986 roku, do czego przekonują mnie dekoracje świąteczne studia "Sobótki" oraz informacja o Miedzynarodowym Dniu Teatru obchodzonym 27 marca w połączeniu z wyglądem studia Dziennika Telewizyjnego (tak to studio wyglądało między 1 lipca 1985 a 28 sierpnia 1987). To potwierdza, że mamy w tym filmie dwa hiperunikaty - planszę przed popołudniowym Dziennikiem oraz samą czołówkę dt-Wiadomości w wersji po tuningu (zbliżenie i podłożony sygnał ze starszej wersji, żeby ją imitować - nie wiem, po co taki manewr, ale zapewne o to chodziło).
@@BrinkDepthNiemożliwe, bo to studio Dziennika było od 1.07.1985, poza tym system zapisu daty widoczny na stole w Dzienniku obowiązywał od 1.01.1985, więc mam dwa.mocne argumenty na obalenie tezy, że to rok 1984.
@@BrinkDepth Nie, jednak niemożliwe, znak wodny zawiera błędna informację o roku, co przyznała osoba prowadząca ten kanał zmieniając rok w tytule filmu po mojej pierwszej prośbie w tej sprawie opartej właśnie na wyglądzie studia Dziennika Telewizyjnego w widocznym fragmencie. Na marginesie: możesz pamiętać to, kiedy były zmiany scenografii studia Dziennika i kiedy oraz w jaki sposób zmieniała się czołówka poszczególnych wydań? Ja mogę i pamiętam, a dokładność mojej pamięci potwierdziła się w dyskusji odnośnie momentu wprowadzenia pierwszej wersji czołówki Dziennika z logotypem dt - potwierdzą to specjaliści od poszukiwań starych materiałów telewizyjnych, Jakub Hadrian i Adam Ziń, który prowadzi kanał Dawno Temu w TV. Pozdrawiam 🙂
@@Mig77PL nie interesuje się dziennikiem telewizyjnym bo nie to że się nie znam. Ale mi to nie jest do życia potrzebne. Większość was archiwistów urodziło się w latach 90 i nie macie pojęcia o telewizji z lat 80 znacie tylko szczątkowe informacje bo mało macie nagrań i wiele rzeczy jest nieodkrytych A uważacie że wiecie wiele. Ja też mam pokaźną kolekcję VHS nawet mam nagranego stuarta malutkiego wyemitowanego w dniu startu HBO 2 w marcu 2002 i nikomu nie mam zamiaru wydawać kaset choćby nie wiem co i nawet jeśli archiwista by chciał z tym coś zrobić. A Hadrian niestety jest przemądrzały i wykłada ludziom podstawę nie wiadomo po co skoro i tak każdy to wie co on pisze.
27:26 W Polsce system SECAM stosowano do końca 1993 roku , Ze względów politycznych[1] system SECAM został przyjęty przez ZSRR i państwa bloku wschodniego (Polska, Czechosłowacja, Węgry, NRD, Bułgaria) -- przejście na PAL było tylko kwestią przestania kodowania na SECAM, 29:00 czyli optymalizacja Makro
Może się powtarzam, ale jeszcze raz coś o tym filmie ode mnie: fragment zawierający obserwację emisji popołudniowego wydania dt-Wiadomości został zarejestrowany bezwarunkowo i jednogłośnie w Wielki Czwartek 27 marca 1986 roku. Właśnie bazując na informacji, którą prowadzący ten Dziennik Janusz Linek (wyjątkowo na niego trafiło, 99% porannych i popołudniowych wydań dzielili między sobą Andrzej Racławicki i Roman Beeger) podał na temat Międzynarodowego Dnia Teatru w połączeniu z materiałem z kręcenia wielkanocnego wydania "Sobótki" (na Wielką Sobotę, czyli 29.03.1986 - nawet na stronie z ramówkami na ten dzień jest właśnie ten program, jego następca - "Drops" - zadebiutował po wakacjach 1986 roku).
Proszę o korektę roku, ten film jest z 1985 roku, co widać we fragmencie Dziennika-Wiadomości. Wystrój studia, który widoczny jest w tym wydaniu, był od 1.07.1985 do 30.08.1987, przy czym "stuningowano" czołówkę - do filmu w nowszej wersji dodano dźwięk ze starszej wersji, stąd widoczny niezsynchronizowanie filmu z sygnałem dt pochodzącym z wersji z dwoma "skokami" logo. Ciekawostką jest udokumentowanie faktu, że akurat to wydanie (zapewne popołudniowe - o 17:20) prowadził Janusz Linek, a zazwyczaj to wydanie prowadził Andrzej Racławicki.
Kolejna moja sugestia: prowadzący dt-Wiadomości Janusz Linek informuje o obchodach Światowego Dnia Teatru przypadających corocznie 27 marca, zatem według tej informacji widoczny Dziennik powinien być z... Wielkiego Czwartku, 27 marca 1986 (godziny 17:20), co jeszcze bardziej czyniłoby perełkę z tego filmu, jako że od 3 lutego 1986 używano jedynie nowszej wersji czołówki i tyłówki dt bez tuningu, a tu właśnie jest czołówka ze wspomnianym we wcześniejszym komentarzu tuningiem skali i sygnału (oryginalny rozmiar mapek i logo w obu wersjach z trzema skokami dt był identyczny, różnice to napis DZIENNIK w wersji na 19:30 i WIADOMOŚCI do pozostałych oraz brak mrugnięcia przy drugim skoku w tyłówce dt-Wiadomości, bardzo dobrze znanego z tyłówki głównego wydania od 3.02.1986 z wyjątkiem 17.03.1986, kiedy to główne wydanie kończyła starsza wersja - z dwoma skokami☺)
W wielu miejscach widać jak Wasz framegraber się gubi i dropuje klatki, nie użyliście ani TBC ani nawet frame synchronizera. Duży błąd...Poza tym materiał był zrealizowany w 50i, więc czy nie lepiej na potrzeby YT przekształcić poszczególne pola obrazu w osobne klatki. Wiem że to takie trochę oszukane HFR, ale lepsze to niż wywalić z obrazu 50% informacji o ruchu. Robiłem z YT takie próby i wychodzą one obiecująco, niestety wymaga to wykonania blow-up'u do 720p, bo tylko tak YT łyknie HFR. Poza tym szacun że się wam chciało. Mam w piwnicy zachomikowanego Sony VO-2600 U-matic LB, ale jak do tej pory nie mogłem się zmusić do jego przeglądu i uruchomienia :)
Proponuję zabrać na pokład wehikułu czasu swoje uwagi, ustawić parametry na -34 lata, odnaleźć autora (będzie biegał z kamerą przed gmachem TVP) i je przekazać :) Z pozdrowieniami, Grzegorz.
@maxaszanuj dokładnie tak się robiło przez wiele, wiele lat przy takich produkcjach telewizyjnych. Przy założeniu oczywiście, że dysponowaliśmy sprzętem "stereo" czyli umożliwiającym zapis / odczyt / edycję dwóch ścieżek dźwiękowych. Standardem było, że na A1 nagrywane były setki, natomiast na A2 dogrywano efekty, a w tym wypadku podkład muzyczny. Następnie podczas emisji ustawiano odczyt maszyny jako mono/sum i voila! Odbiorcy słyszeli dokładnie to co mieli słyszeć. W tym materialne jest natomiast inny błąd - setki nagrane są w dual mono (czyli zarówno na A1 jak i na A2), następnie tak zostały przepisane podczas montażu - błędnie! - po czym na ścieżce A2 dogrywano (miksowano) podkład muzyczny. Błąd polega na tym, że na A2 w ogóle nie powinno być dźwięku setek, bo w momencie kiedy kończy się podkład muzyczny (podczas montażu kończono sekwencję audio dub) i na A2 pojawia się dźwięk setki, to w przypadku emisji takiego materiału następował w tym momencie 2-krotny wzrost głośności setki. I odwrotnie, tam gdzie zaczyna się kolejna sekwencja audio dub, następuje spadek poziomu setki o połowę (-6dB).
z jakiego modelu umatic-a pochodzi ta kaseta? czyzby telewizja polska w czasach blokady ekonomicznej ( po wprowadzeniu stanu wojennego ) pracowala na umatic-ach jeszcze z przed 1981 czy juz nowszych modelach?
Nie do końca rozumiem pytanie, materiał został nagrany na kasecie U-Matic w low band jako praca dyplomowa na zakończenie (zaliczenie) roku. Z tego co widzimy na obrazie to system koloru zdecydowanie radziecki (Secam). Czy sprzęt który nagrywał był wypożyczony z telewizji czy był prywatnym rekorderem Pana Wiechowskiego tego nie wiem. Nie wiem również, na jakim modelu magnetowidu kaseta została nagrana. W tym okresie w telewizji powoli gościły już urządzenia formatu C.
@@arturw7682 System Nadawania i Odbioru Telewizji Analogowej zawsze są i były oznakowane pierwszymi Literami Alfabetu, a SECAM, PAL i NTSC to nie są nazwy Systemów, lecz Standardów Modulacji, Kodowania, Przesyłu i Odbioru Informacji o Kolorach. SECAM Francuski i SECAM Krajów RWPG z wyjątkiem Rumunii (wybrała standard PAL) zdecydowanie różnią się Między Sobą tym że Francja stosowała System Nadawania L (wcześniej E), bazujący o Modulację Pozytywową, zarówno przy Telewizji Monochromatycznej, jak i Polichromatycznej, gdzie Kraje RWPG stosowały System Nadawania D/K (w Niemczech Wschodnich B/G), bazujące o Modulacje Negatywowe.
Bardzo ciekawy materiał, szkoda tylko, że znak wodny jest tak bardzo widoczny.
Wszystkim którym przeszkadza oznaczenie na obrazie, informujemy, że pomimo upływu 32 lat, materiał nadal posiada prawa autorskie a twórca filmu z którym mamy kontakt, nie wyraża zgody na wykorzystanie swojej pracy przez innych, dlatego został oznaczony. Mamy nadzieję, że treść materiału rekompensuje niedogodności.
Projekt Domesday86 wkrótce pozwoli wam na wysoce bezstratne kopiowanie materiałów wprost z głowic magnetowidowych z pominięciem całej elektroniki magnetowidu na dysk twardy komputera i programowo pozwoli na korekcję czasową, manipulację sygnałem i dekodowanie koloru. Obecnie wspiera dyski laserowe, w trakcie jest realizacja dekodowania koloru w formacie VHS PAL. Niewykluczone jest wsparcie także innych formatów magnetycznych taśm wizyjnych analogowych oraz cyfrowych. Pozdrawiam.
Moglibyście dać chociaż Progresywne 50FPS jeśli U-matic może też Odpowiadać Realistykom... bo nawet Materiały z Betamax'ów są po 60FPS...
Czym teraz zajmuje się autor materiału?
@@kamil.inspektor Pan Jan po wieloletniej pracy w TVP jako dźwiękowiec (głównie przy produkcji dokumentów jeżdżąc z ekipą po całym świecie) przeszedł już na emeryturę. Obecnie prowadzi własną firmę pod Warszawą związaną z fotografią.
Ta melodia Jarra z początku była wykorzystana 16 lat późnieij w reklamie Citrtoena C5 z tą wielką przepaścią nad którą sam Citroen się zatrzymuje. Bardzo bogate jak na PRL kulisy TVP i wiele unikatów w tym czołówka pobocznego wydania DT z napisem Wiadomości zamiast Dziennik z trzema jednoczesnymi skokami obu liter, w tym na mapie świata kiedy pokazuje się napis Dziennik lub tutaj Wiadomości, tutaj z oryginalną wersją sygnału muzycznego W.Kilara z 1972 roku znany z pierwszej wersji oprawy z mapami z 1980 roku, a nie z 1979 jak wcześniej pisano (na instagramie na profilu Logolearn znalazłem zdjęcie z grafikiem Romanem Duszkiem i tam były ujęcia na projekty różnych jego logotypów, w tym DT, gdzie pierwsze "próbne" wersje nawiązywały stylistycznie do ówczesnego logo TP i te wizualnie przypominały logo późniejszej Petrochemii Płock, która w połączeniu z legendarnym CPN-em przekształciła się w dzisiejszy Orlen, a na następnej stronie było to proste, znane nam wszystkim DT, które to ostatecznie TVP wybrała i zarejestrowała jako oficjalny znak tego serwisu i to datowano na styczeń 1980 roku, więc wygląda na to że w Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra '79 oraz w Nowy Rok i ogólnie przez pierwsze kilka tygodni 1980 roku jeszcze się kręciły te niebieskie spirale i ta czołówka z mapkami musiała zadebiutować na wiosnę 1980, także jeśli chodzi o sam 1980 rok to tą czołówką nie tylko rozpoczynało się wydanie z dnia Porozumień Sierpniowych Solidarności, ale i nawt też wydanie w którym informowano o katastrofie lotniczej w której zginęła będąca na samym szczycie legendarna artystka muzycna Anna Jantar, której znana dziś córka Natalia Kukulska miała dopiero co skończone wówczas 4 lata, link: instagram.com/p/B1dOS7FoPRu/?igshid=qufpcrvc85bw), a także wcześneij z kręcącymi się kółkami na których widniał wielki napis DTV w latach 1972-76 i później w latach 1976-80 w spiralnym "owijaniu w bawełnę", czyli w WZD. Oprócz tego unikatem też jest plansza TP1 pojawiająca się przed samym DT
O ja jest i o Sobótce,mojej ulubionej w soboty o 9.To na końcu Sobótki był emitowany mój ulubiony serial animowany "Don Kichote" z 1978r.
Bardzo ciekawy materiał...
Ale dobry dźwięk.Marzą mi się wszystkie odcinki programu "Sonda" ale to już chyba niemożliwe."Kwant"dla młodzieży i szereg innych popularno naukowych z tamtych czasów ze wspaniałymi podkładami muzycznymi dźwiękowymi i jinglami.
32:00 Unikat- Czołówka Dziennika TV z podpisem "WIADOMOŚCI".
Tym bardziej unikat, że w wydaniu ze zbliżeniem i podstawieniem sygnału ze starszej wersji (czyli używanego w kolejnych czołówkach - z "obiektywem" i literami DTV, wstęgami Möbiusa - "owijanie w bawełnę" i wreszcie pierwszej wersji z dt - tej, gdzie nie ma wyraźnie zaznaczonej Zatoki Szczecińskiej i wyspy Wolin na mapie Polski, na mapie Europy nie ma kawałka Afryki Pn., a na mapie Świata obie Ameryki, Australia i Azja są przycięte i nie ma trzeciego skoku dt w chwili pojawiania się napisu, czy raczej podpisu DZIENNIK), wskutek czego nie ma dokładnego zgrania muzyki z filmem.
Dodam jeszcze tyle, że właśnie czołówkę dt z podpisem WIADOMOŚCI (tylko w oryginalnym wydaniu, czyli bez "tuningu", po którym jest w tym filmie) widziałem po raz ostatni widząc początek późnowieczornego programu informacyjnego w TP1 (może lepiej: t1p😉) jesienią 1989, a dokładniej był to już grudzień, a może nawet już to był styczeń 1990 roku - ostatnie wieczorne wydanie dt było w piątek, 2 lutego 1990 i wg ramówki na ten dzień był to dt-Echa dnia. Zdarzało się jednak, że był o tej porze dt-Wiadomości, co wręcz było standardem w pierwszych tygodniach nadawania \\' o 19:30, a rano i późnym wieczorem dt.
Witam.Prawdopodobnie jest to materiał z 27.03.1986 roku.W komentarzu DTV.na końcu materiału można słyszeć o międzynarodowym roku pokoju,a był on w roku 1986,oraz o międzynarodowym dniu teatru.Wypadał on 27.03.W 1986 roku.Wielkanoc w tamtym roku to koniec marca,co odpowiada świątecznej dekoracji w jednej z sekwencji..Gratulacje,fajny materiał.
Dziękuję za poprawcie moich spostrzeżeń odnośnie daty - 27.03.1986 to w istocie Wielki Czwartek, o czym w nawiązaniu do okolowielkanocnego wydania "Sobótki" wspomniałem w jednym z komentarzy, a data Międzynarodowego Dnia Teatru potwierdza, że zarejestrowany fragment dt-Wiadomości pochodzi właśnie z tego dnia, najprawdopodobniej jest to wydanie z godziny 17:20, czyli trzy miesiące później zastąpione przez Teleexpress🙂
Oooo takich perełek jak najwięcej!!!!
Wspaniałe czasy 👍😘
Po obejrzeniu całego filmu stwierdzam, że najprawdopodobniej został nakręcony w marcu 1986 roku, do czego przekonują mnie dekoracje świąteczne studia "Sobótki" oraz informacja o Miedzynarodowym Dniu Teatru obchodzonym 27 marca w połączeniu z wyglądem studia Dziennika Telewizyjnego (tak to studio wyglądało między 1 lipca 1985 a 28 sierpnia 1987). To potwierdza, że mamy w tym filmie dwa hiperunikaty - planszę przed popołudniowym Dziennikiem oraz samą czołówkę dt-Wiadomości w wersji po tuningu (zbliżenie i podłożony sygnał ze starszej wersji, żeby ją imitować - nie wiem, po co taki manewr, ale zapewne o to chodziło).
Jest to rok 1984
@@BrinkDepthNiemożliwe, bo to studio Dziennika było od 1.07.1985, poza tym system zapisu daty widoczny na stole w Dzienniku obowiązywał od 1.01.1985, więc mam dwa.mocne argumenty na obalenie tezy, że to rok 1984.
@@Mig77PL raczej możliwe znak wodny wyjaśnia wszystko
@@BrinkDepth Nie, jednak niemożliwe, znak wodny zawiera błędna informację o roku, co przyznała osoba prowadząca ten kanał zmieniając rok w tytule filmu po mojej pierwszej prośbie w tej sprawie opartej właśnie na wyglądzie studia Dziennika Telewizyjnego w widocznym fragmencie. Na marginesie: możesz pamiętać to, kiedy były zmiany scenografii studia Dziennika i kiedy oraz w jaki sposób zmieniała się czołówka poszczególnych wydań? Ja mogę i pamiętam, a dokładność mojej pamięci potwierdziła się w dyskusji odnośnie momentu wprowadzenia pierwszej wersji czołówki Dziennika z logotypem dt - potwierdzą to specjaliści od poszukiwań starych materiałów telewizyjnych, Jakub Hadrian i Adam Ziń, który prowadzi kanał Dawno Temu w TV.
Pozdrawiam 🙂
@@Mig77PL nie interesuje się dziennikiem telewizyjnym bo nie to że się nie znam. Ale mi to nie jest do życia potrzebne. Większość was archiwistów urodziło się w latach 90 i nie macie pojęcia o telewizji z lat 80 znacie tylko szczątkowe informacje bo mało macie nagrań i wiele rzeczy jest nieodkrytych A uważacie że wiecie wiele. Ja też mam pokaźną kolekcję VHS nawet mam nagranego stuarta malutkiego wyemitowanego w dniu startu HBO 2 w marcu 2002 i nikomu nie mam zamiaru wydawać kaset choćby nie wiem co i nawet jeśli archiwista by chciał z tym coś zrobić.
A Hadrian niestety jest przemądrzały i wykłada ludziom podstawę nie wiadomo po co skoro i tak każdy to wie co on pisze.
27:26 W Polsce system SECAM stosowano do końca 1993 roku , Ze względów politycznych[1] system SECAM został przyjęty przez ZSRR i państwa bloku wschodniego (Polska, Czechosłowacja, Węgry, NRD, Bułgaria) -- przejście na PAL było tylko kwestią przestania kodowania na SECAM, 29:00 czyli optymalizacja Makro
Może się powtarzam, ale jeszcze raz coś o tym filmie ode mnie: fragment zawierający obserwację emisji popołudniowego wydania dt-Wiadomości został zarejestrowany bezwarunkowo i jednogłośnie w Wielki Czwartek 27 marca 1986 roku. Właśnie bazując na informacji, którą prowadzący ten Dziennik Janusz Linek (wyjątkowo na niego trafiło, 99% porannych i popołudniowych wydań dzielili między sobą Andrzej Racławicki i Roman Beeger) podał na temat Międzynarodowego Dnia Teatru w połączeniu z materiałem z kręcenia wielkanocnego wydania "Sobótki" (na Wielką Sobotę, czyli 29.03.1986 - nawet na stronie z ramówkami na ten dzień jest właśnie ten program, jego następca - "Drops" - zadebiutował po wakacjach 1986 roku).
31:55 czołówka - DT Wiadomości (unikat)
Proszę o korektę roku, ten film jest z 1985 roku, co widać we fragmencie Dziennika-Wiadomości. Wystrój studia, który widoczny jest w tym wydaniu, był od 1.07.1985 do 30.08.1987, przy czym "stuningowano" czołówkę - do filmu w nowszej wersji dodano dźwięk ze starszej wersji, stąd widoczny niezsynchronizowanie filmu z sygnałem dt pochodzącym z wersji z dwoma "skokami" logo. Ciekawostką jest udokumentowanie faktu, że akurat to wydanie (zapewne popołudniowe - o 17:20) prowadził Janusz Linek, a zazwyczaj to wydanie prowadził Andrzej Racławicki.
Dziękuję za korektę 😃
Kolejna moja sugestia: prowadzący dt-Wiadomości Janusz Linek informuje o obchodach Światowego Dnia Teatru przypadających corocznie 27 marca, zatem według tej informacji widoczny Dziennik powinien być z... Wielkiego Czwartku, 27 marca 1986 (godziny 17:20), co jeszcze bardziej czyniłoby perełkę z tego filmu, jako że od 3 lutego 1986 używano jedynie nowszej wersji czołówki i tyłówki dt bez tuningu, a tu właśnie jest czołówka ze wspomnianym we wcześniejszym komentarzu tuningiem skali i sygnału (oryginalny rozmiar mapek i logo w obu wersjach z trzema skokami dt był identyczny, różnice to napis DZIENNIK w wersji na 19:30 i WIADOMOŚCI do pozostałych oraz brak mrugnięcia przy drugim skoku w tyłówce dt-Wiadomości, bardzo dobrze znanego z tyłówki głównego wydania od 3.02.1986 z wyjątkiem 17.03.1986, kiedy to główne wydanie kończyła starsza wersja - z dwoma skokami☺)
W wielu miejscach widać jak Wasz framegraber się gubi i dropuje klatki, nie użyliście ani TBC ani nawet frame synchronizera. Duży błąd...Poza tym materiał był zrealizowany w 50i, więc czy nie lepiej na potrzeby YT przekształcić poszczególne pola obrazu w osobne klatki. Wiem że to takie trochę oszukane HFR, ale lepsze to niż wywalić z obrazu 50% informacji o ruchu. Robiłem z YT takie próby i wychodzą one obiecująco, niestety wymaga to wykonania blow-up'u do 720p, bo tylko tak YT łyknie HFR. Poza tym szacun że się wam chciało. Mam w piwnicy zachomikowanego Sony VO-2600 U-matic LB, ale jak do tej pory nie mogłem się zmusić do jego przeglądu i uruchomienia :)
Czy potraficie ustwić dobre stereo-?Na djabła ten mocny Jean Michel Jarre - Oxygene w prawym kanale ?
Proponuję zabrać na pokład wehikułu czasu swoje uwagi, ustawić parametry na -34 lata, odnaleźć autora (będzie biegał z kamerą przed gmachem TVP) i je przekazać :) Z pozdrowieniami, Grzegorz.
@maxaszanuj dokładnie tak się robiło przez wiele, wiele lat przy takich produkcjach telewizyjnych. Przy założeniu oczywiście, że dysponowaliśmy sprzętem "stereo" czyli umożliwiającym zapis / odczyt / edycję dwóch ścieżek dźwiękowych. Standardem było, że na A1 nagrywane były setki, natomiast na A2 dogrywano efekty, a w tym wypadku podkład muzyczny. Następnie podczas emisji ustawiano odczyt maszyny jako mono/sum i voila! Odbiorcy słyszeli dokładnie to co mieli słyszeć.
W tym materialne jest natomiast inny błąd - setki nagrane są w dual mono (czyli zarówno na A1 jak i na A2), następnie tak zostały przepisane podczas montażu - błędnie! - po czym na ścieżce A2 dogrywano (miksowano) podkład muzyczny. Błąd polega na tym, że na A2 w ogóle nie powinno być dźwięku setek, bo w momencie kiedy kończy się podkład muzyczny (podczas montażu kończono sekwencję audio dub) i na A2 pojawia się dźwięk setki, to w przypadku emisji takiego materiału następował w tym momencie 2-krotny wzrost głośności setki. I odwrotnie, tam gdzie zaczyna się kolejna sekwencja audio dub, następuje spadek poziomu setki o połowę (-6dB).
po prostu bajka :)
z jakiego modelu umatic-a pochodzi ta kaseta? czyzby telewizja polska w czasach blokady ekonomicznej ( po wprowadzeniu stanu wojennego ) pracowala na umatic-ach jeszcze z przed 1981 czy juz nowszych modelach?
Nie do końca rozumiem pytanie, materiał został nagrany na kasecie U-Matic w low band jako praca dyplomowa na zakończenie (zaliczenie) roku. Z tego co widzimy na obrazie to system koloru zdecydowanie radziecki (Secam). Czy sprzęt który nagrywał był wypożyczony z telewizji czy był prywatnym rekorderem Pana Wiechowskiego tego nie wiem. Nie wiem również, na jakim modelu magnetowidu kaseta została nagrana. W tym okresie w telewizji powoli gościły już urządzenia formatu C.
We Francji też obowiązywał SECAM.
@@arturw7682 System Nadawania i Odbioru Telewizji Analogowej zawsze są i były oznakowane pierwszymi Literami Alfabetu, a SECAM, PAL i NTSC to nie są nazwy Systemów, lecz Standardów Modulacji, Kodowania, Przesyłu i Odbioru Informacji o Kolorach. SECAM Francuski i SECAM Krajów RWPG z wyjątkiem Rumunii (wybrała standard PAL) zdecydowanie różnią się Między Sobą tym że Francja stosowała System Nadawania L (wcześniej E), bazujący o Modulację Pozytywową, zarówno przy Telewizji Monochromatycznej, jak i Polichromatycznej, gdzie Kraje RWPG stosowały System Nadawania D/K (w Niemczech Wschodnich B/G), bazujące o Modulacje Negatywowe.
Czy ten koleś z brodą na samym końcu to GUKPPiW?
15:28 Siedzi babsko z petem i trzyma kubek z herbatą na konsoli ciekawe ile litrów już wlała w tą elektronikę.TVP Amatorszczyzna od zawsze.
Bo upierdolony stół to szczyt profesjonalizmu...Poza tym ***** ***.
Świetne ale po co ten napis na środku :V
Pomimo upływu 33 lat, materiał nadal posiada prawa autorskie. Nie mamy zgody autora na wykorzystanie przez innych, musi być oznaczony.
Aha. Dzięki za odpowiedź :)
@@StudioKopiowania nie można na dole?