TVP - 1985r. Realizacja Programu Telewizyjnego (U-Matic Low Band)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 окт 2024

Комментарии • 51

  • @Daniel22259
    @Daniel22259 9 лет назад +22

    Bardzo ciekawy materiał, szkoda tylko, że znak wodny jest tak bardzo widoczny.

  • @StudioKopiowania
    @StudioKopiowania  7 лет назад +19

    Wszystkim którym przeszkadza oznaczenie na obrazie, informujemy, że pomimo upływu 32 lat, materiał nadal posiada prawa autorskie a twórca filmu z którym mamy kontakt, nie wyraża zgody na wykorzystanie swojej pracy przez innych, dlatego został oznaczony. Mamy nadzieję, że treść materiału rekompensuje niedogodności.

    • @Zcooger
      @Zcooger 5 лет назад +1

      Projekt Domesday86 wkrótce pozwoli wam na wysoce bezstratne kopiowanie materiałów wprost z głowic magnetowidowych z pominięciem całej elektroniki magnetowidu na dysk twardy komputera i programowo pozwoli na korekcję czasową, manipulację sygnałem i dekodowanie koloru. Obecnie wspiera dyski laserowe, w trakcie jest realizacja dekodowania koloru w formacie VHS PAL. Niewykluczone jest wsparcie także innych formatów magnetycznych taśm wizyjnych analogowych oraz cyfrowych. Pozdrawiam.

    • @Illutorium
      @Illutorium 5 лет назад

      Moglibyście dać chociaż Progresywne 50FPS jeśli U-matic może też Odpowiadać Realistykom... bo nawet Materiały z Betamax'ów są po 60FPS...

    • @kamil.inspektor
      @kamil.inspektor 2 года назад

      Czym teraz zajmuje się autor materiału?

    • @studiokopiowaniatasmfilmow2296
      @studiokopiowaniatasmfilmow2296 2 года назад +1

      @@kamil.inspektor Pan Jan po wieloletniej pracy w TVP jako dźwiękowiec (głównie przy produkcji dokumentów jeżdżąc z ekipą po całym świecie) przeszedł już na emeryturę. Obecnie prowadzi własną firmę pod Warszawą związaną z fotografią.

  • @jakubhadrian864
    @jakubhadrian864 4 года назад +4

    Ta melodia Jarra z początku była wykorzystana 16 lat późnieij w reklamie Citrtoena C5 z tą wielką przepaścią nad którą sam Citroen się zatrzymuje. Bardzo bogate jak na PRL kulisy TVP i wiele unikatów w tym czołówka pobocznego wydania DT z napisem Wiadomości zamiast Dziennik z trzema jednoczesnymi skokami obu liter, w tym na mapie świata kiedy pokazuje się napis Dziennik lub tutaj Wiadomości, tutaj z oryginalną wersją sygnału muzycznego W.Kilara z 1972 roku znany z pierwszej wersji oprawy z mapami z 1980 roku, a nie z 1979 jak wcześniej pisano (na instagramie na profilu Logolearn znalazłem zdjęcie z grafikiem Romanem Duszkiem i tam były ujęcia na projekty różnych jego logotypów, w tym DT, gdzie pierwsze "próbne" wersje nawiązywały stylistycznie do ówczesnego logo TP i te wizualnie przypominały logo późniejszej Petrochemii Płock, która w połączeniu z legendarnym CPN-em przekształciła się w dzisiejszy Orlen, a na następnej stronie było to proste, znane nam wszystkim DT, które to ostatecznie TVP wybrała i zarejestrowała jako oficjalny znak tego serwisu i to datowano na styczeń 1980 roku, więc wygląda na to że w Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra '79 oraz w Nowy Rok i ogólnie przez pierwsze kilka tygodni 1980 roku jeszcze się kręciły te niebieskie spirale i ta czołówka z mapkami musiała zadebiutować na wiosnę 1980, także jeśli chodzi o sam 1980 rok to tą czołówką nie tylko rozpoczynało się wydanie z dnia Porozumień Sierpniowych Solidarności, ale i nawt też wydanie w którym informowano o katastrofie lotniczej w której zginęła będąca na samym szczycie legendarna artystka muzycna Anna Jantar, której znana dziś córka Natalia Kukulska miała dopiero co skończone wówczas 4 lata, link: instagram.com/p/B1dOS7FoPRu/?igshid=qufpcrvc85bw), a także wcześneij z kręcącymi się kółkami na których widniał wielki napis DTV w latach 1972-76 i później w latach 1976-80 w spiralnym "owijaniu w bawełnę", czyli w WZD. Oprócz tego unikatem też jest plansza TP1 pojawiająca się przed samym DT

  • @marini0475
    @marini0475 2 года назад +1

    O ja jest i o Sobótce,mojej ulubionej w soboty o 9.To na końcu Sobótki był emitowany mój ulubiony serial animowany "Don Kichote" z 1978r.

  • @kamil.inspektor
    @kamil.inspektor 9 лет назад +4

    Bardzo ciekawy materiał...

  • @marini0475
    @marini0475 2 года назад +1

    Ale dobry dźwięk.Marzą mi się wszystkie odcinki programu "Sonda" ale to już chyba niemożliwe."Kwant"dla młodzieży i szereg innych popularno naukowych z tamtych czasów ze wspaniałymi podkładami muzycznymi dźwiękowymi i jinglami.

  • @gregoriusp3729
    @gregoriusp3729 4 года назад +7

    32:00 Unikat- Czołówka Dziennika TV z podpisem "WIADOMOŚCI".

    • @Mig77PL
      @Mig77PL 4 года назад

      Tym bardziej unikat, że w wydaniu ze zbliżeniem i podstawieniem sygnału ze starszej wersji (czyli używanego w kolejnych czołówkach - z "obiektywem" i literami DTV, wstęgami Möbiusa - "owijanie w bawełnę" i wreszcie pierwszej wersji z dt - tej, gdzie nie ma wyraźnie zaznaczonej Zatoki Szczecińskiej i wyspy Wolin na mapie Polski, na mapie Europy nie ma kawałka Afryki Pn., a na mapie Świata obie Ameryki, Australia i Azja są przycięte i nie ma trzeciego skoku dt w chwili pojawiania się napisu, czy raczej podpisu DZIENNIK), wskutek czego nie ma dokładnego zgrania muzyki z filmem.

    • @Mig77PL
      @Mig77PL 4 года назад

      Dodam jeszcze tyle, że właśnie czołówkę dt z podpisem WIADOMOŚCI (tylko w oryginalnym wydaniu, czyli bez "tuningu", po którym jest w tym filmie) widziałem po raz ostatni widząc początek późnowieczornego programu informacyjnego w TP1 (może lepiej: t1p😉) jesienią 1989, a dokładniej był to już grudzień, a może nawet już to był styczeń 1990 roku - ostatnie wieczorne wydanie dt było w piątek, 2 lutego 1990 i wg ramówki na ten dzień był to dt-Echa dnia. Zdarzało się jednak, że był o tej porze dt-Wiadomości, co wręcz było standardem w pierwszych tygodniach nadawania \\' o 19:30, a rano i późnym wieczorem dt.

  • @guzina63
    @guzina63 Год назад +1

    Witam.Prawdopodobnie jest to materiał z 27.03.1986 roku.W komentarzu DTV.na końcu materiału można słyszeć o międzynarodowym roku pokoju,a był on w roku 1986,oraz o międzynarodowym dniu teatru.Wypadał on 27.03.W 1986 roku.Wielkanoc w tamtym roku to koniec marca,co odpowiada świątecznej dekoracji w jednej z sekwencji..Gratulacje,fajny materiał.

    • @Mig77PL
      @Mig77PL Год назад

      Dziękuję za poprawcie moich spostrzeżeń odnośnie daty - 27.03.1986 to w istocie Wielki Czwartek, o czym w nawiązaniu do okolowielkanocnego wydania "Sobótki" wspomniałem w jednym z komentarzy, a data Międzynarodowego Dnia Teatru potwierdza, że zarejestrowany fragment dt-Wiadomości pochodzi właśnie z tego dnia, najprawdopodobniej jest to wydanie z godziny 17:20, czyli trzy miesiące później zastąpione przez Teleexpress🙂

  • @marini0475
    @marini0475 2 года назад

    Oooo takich perełek jak najwięcej!!!!

  • @ob.piszczyk9060
    @ob.piszczyk9060 Год назад

    Wspaniałe czasy 👍😘

  • @Mig77PL
    @Mig77PL 4 года назад +2

    Po obejrzeniu całego filmu stwierdzam, że najprawdopodobniej został nakręcony w marcu 1986 roku, do czego przekonują mnie dekoracje świąteczne studia "Sobótki" oraz informacja o Miedzynarodowym Dniu Teatru obchodzonym 27 marca w połączeniu z wyglądem studia Dziennika Telewizyjnego (tak to studio wyglądało między 1 lipca 1985 a 28 sierpnia 1987). To potwierdza, że mamy w tym filmie dwa hiperunikaty - planszę przed popołudniowym Dziennikiem oraz samą czołówkę dt-Wiadomości w wersji po tuningu (zbliżenie i podłożony sygnał ze starszej wersji, żeby ją imitować - nie wiem, po co taki manewr, ale zapewne o to chodziło).

    • @BrinkDepth
      @BrinkDepth 3 года назад

      Jest to rok 1984

    • @Mig77PL
      @Mig77PL 3 года назад +2

      @@BrinkDepthNiemożliwe, bo to studio Dziennika było od 1.07.1985, poza tym system zapisu daty widoczny na stole w Dzienniku obowiązywał od 1.01.1985, więc mam dwa.mocne argumenty na obalenie tezy, że to rok 1984.

    • @BrinkDepth
      @BrinkDepth 3 года назад

      @@Mig77PL raczej możliwe znak wodny wyjaśnia wszystko

    • @Mig77PL
      @Mig77PL 3 года назад +3

      @@BrinkDepth Nie, jednak niemożliwe, znak wodny zawiera błędna informację o roku, co przyznała osoba prowadząca ten kanał zmieniając rok w tytule filmu po mojej pierwszej prośbie w tej sprawie opartej właśnie na wyglądzie studia Dziennika Telewizyjnego w widocznym fragmencie. Na marginesie: możesz pamiętać to, kiedy były zmiany scenografii studia Dziennika i kiedy oraz w jaki sposób zmieniała się czołówka poszczególnych wydań? Ja mogę i pamiętam, a dokładność mojej pamięci potwierdziła się w dyskusji odnośnie momentu wprowadzenia pierwszej wersji czołówki Dziennika z logotypem dt - potwierdzą to specjaliści od poszukiwań starych materiałów telewizyjnych, Jakub Hadrian i Adam Ziń, który prowadzi kanał Dawno Temu w TV.
      Pozdrawiam 🙂

    • @BrinkDepth
      @BrinkDepth 3 года назад

      @@Mig77PL nie interesuje się dziennikiem telewizyjnym bo nie to że się nie znam. Ale mi to nie jest do życia potrzebne. Większość was archiwistów urodziło się w latach 90 i nie macie pojęcia o telewizji z lat 80 znacie tylko szczątkowe informacje bo mało macie nagrań i wiele rzeczy jest nieodkrytych A uważacie że wiecie wiele. Ja też mam pokaźną kolekcję VHS nawet mam nagranego stuarta malutkiego wyemitowanego w dniu startu HBO 2 w marcu 2002 i nikomu nie mam zamiaru wydawać kaset choćby nie wiem co i nawet jeśli archiwista by chciał z tym coś zrobić.
      A Hadrian niestety jest przemądrzały i wykłada ludziom podstawę nie wiadomo po co skoro i tak każdy to wie co on pisze.

  • @maciej12345678
    @maciej12345678 Год назад

    27:26 W Polsce system SECAM stosowano do końca 1993 roku , Ze względów politycznych[1] system SECAM został przyjęty przez ZSRR i państwa bloku wschodniego (Polska, Czechosłowacja, Węgry, NRD, Bułgaria) -- przejście na PAL było tylko kwestią przestania kodowania na SECAM, 29:00 czyli optymalizacja Makro

  • @Mig77PL
    @Mig77PL 2 года назад

    Może się powtarzam, ale jeszcze raz coś o tym filmie ode mnie: fragment zawierający obserwację emisji popołudniowego wydania dt-Wiadomości został zarejestrowany bezwarunkowo i jednogłośnie w Wielki Czwartek 27 marca 1986 roku. Właśnie bazując na informacji, którą prowadzący ten Dziennik Janusz Linek (wyjątkowo na niego trafiło, 99% porannych i popołudniowych wydań dzielili między sobą Andrzej Racławicki i Roman Beeger) podał na temat Międzynarodowego Dnia Teatru w połączeniu z materiałem z kręcenia wielkanocnego wydania "Sobótki" (na Wielką Sobotę, czyli 29.03.1986 - nawet na stronie z ramówkami na ten dzień jest właśnie ten program, jego następca - "Drops" - zadebiutował po wakacjach 1986 roku).

  • @matthews6091
    @matthews6091 2 года назад +1

    31:55 czołówka - DT Wiadomości (unikat)

  • @Mig77PL
    @Mig77PL 6 лет назад +1

    Proszę o korektę roku, ten film jest z 1985 roku, co widać we fragmencie Dziennika-Wiadomości. Wystrój studia, który widoczny jest w tym wydaniu, był od 1.07.1985 do 30.08.1987, przy czym "stuningowano" czołówkę - do filmu w nowszej wersji dodano dźwięk ze starszej wersji, stąd widoczny niezsynchronizowanie filmu z sygnałem dt pochodzącym z wersji z dwoma "skokami" logo. Ciekawostką jest udokumentowanie faktu, że akurat to wydanie (zapewne popołudniowe - o 17:20) prowadził Janusz Linek, a zazwyczaj to wydanie prowadził Andrzej Racławicki.

    • @Mig77PL
      @Mig77PL 6 лет назад

      Dziękuję za korektę 😃

    • @Mig77PL
      @Mig77PL 5 лет назад +1

      Kolejna moja sugestia: prowadzący dt-Wiadomości Janusz Linek informuje o obchodach Światowego Dnia Teatru przypadających corocznie 27 marca, zatem według tej informacji widoczny Dziennik powinien być z... Wielkiego Czwartku, 27 marca 1986 (godziny 17:20), co jeszcze bardziej czyniłoby perełkę z tego filmu, jako że od 3 lutego 1986 używano jedynie nowszej wersji czołówki i tyłówki dt bez tuningu, a tu właśnie jest czołówka ze wspomnianym we wcześniejszym komentarzu tuningiem skali i sygnału (oryginalny rozmiar mapek i logo w obu wersjach z trzema skokami dt był identyczny, różnice to napis DZIENNIK w wersji na 19:30 i WIADOMOŚCI do pozostałych oraz brak mrugnięcia przy drugim skoku w tyłówce dt-Wiadomości, bardzo dobrze znanego z tyłówki głównego wydania od 3.02.1986 z wyjątkiem 17.03.1986, kiedy to główne wydanie kończyła starsza wersja - z dwoma skokami☺)

  • @maciekgd
    @maciekgd 7 лет назад

    W wielu miejscach widać jak Wasz framegraber się gubi i dropuje klatki, nie użyliście ani TBC ani nawet frame synchronizera. Duży błąd...Poza tym materiał był zrealizowany w 50i, więc czy nie lepiej na potrzeby YT przekształcić poszczególne pola obrazu w osobne klatki. Wiem że to takie trochę oszukane HFR, ale lepsze to niż wywalić z obrazu 50% informacji o ruchu. Robiłem z YT takie próby i wychodzą one obiecująco, niestety wymaga to wykonania blow-up'u do 720p, bo tylko tak YT łyknie HFR. Poza tym szacun że się wam chciało. Mam w piwnicy zachomikowanego Sony VO-2600 U-matic LB, ale jak do tej pory nie mogłem się zmusić do jego przeglądu i uruchomienia :)

  • @2awerty
    @2awerty 5 лет назад +1

    Czy potraficie ustwić dobre stereo-?Na djabła ten mocny Jean Michel Jarre - Oxygene w prawym kanale ?

    • @StudioKopiowania
      @StudioKopiowania  5 лет назад +3

      Proponuję zabrać na pokład wehikułu czasu swoje uwagi, ustawić parametry na -34 lata, odnaleźć autora (będzie biegał z kamerą przed gmachem TVP) i je przekazać :) Z pozdrowieniami, Grzegorz.

    • @tadeuszjaniszewski8392
      @tadeuszjaniszewski8392 2 года назад

      @maxaszanuj dokładnie tak się robiło przez wiele, wiele lat przy takich produkcjach telewizyjnych. Przy założeniu oczywiście, że dysponowaliśmy sprzętem "stereo" czyli umożliwiającym zapis / odczyt / edycję dwóch ścieżek dźwiękowych. Standardem było, że na A1 nagrywane były setki, natomiast na A2 dogrywano efekty, a w tym wypadku podkład muzyczny. Następnie podczas emisji ustawiano odczyt maszyny jako mono/sum i voila! Odbiorcy słyszeli dokładnie to co mieli słyszeć.
      W tym materialne jest natomiast inny błąd - setki nagrane są w dual mono (czyli zarówno na A1 jak i na A2), następnie tak zostały przepisane podczas montażu - błędnie! - po czym na ścieżce A2 dogrywano (miksowano) podkład muzyczny. Błąd polega na tym, że na A2 w ogóle nie powinno być dźwięku setek, bo w momencie kiedy kończy się podkład muzyczny (podczas montażu kończono sekwencję audio dub) i na A2 pojawia się dźwięk setki, to w przypadku emisji takiego materiału następował w tym momencie 2-krotny wzrost głośności setki. I odwrotnie, tam gdzie zaczyna się kolejna sekwencja audio dub, następuje spadek poziomu setki o połowę (-6dB).

  • @jaarex
    @jaarex 9 лет назад

    po prostu bajka :)

  • @mykura2018
    @mykura2018 7 лет назад

    z jakiego modelu umatic-a pochodzi ta kaseta? czyzby telewizja polska w czasach blokady ekonomicznej ( po wprowadzeniu stanu wojennego ) pracowala na umatic-ach jeszcze z przed 1981 czy juz nowszych modelach?

    • @StudioKopiowania
      @StudioKopiowania  7 лет назад +2

      Nie do końca rozumiem pytanie, materiał został nagrany na kasecie U-Matic w low band jako praca dyplomowa na zakończenie (zaliczenie) roku. Z tego co widzimy na obrazie to system koloru zdecydowanie radziecki (Secam). Czy sprzęt który nagrywał był wypożyczony z telewizji czy był prywatnym rekorderem Pana Wiechowskiego tego nie wiem. Nie wiem również, na jakim modelu magnetowidu kaseta została nagrana. W tym okresie w telewizji powoli gościły już urządzenia formatu C.

    • @arturw7682
      @arturw7682 7 лет назад

      We Francji też obowiązywał SECAM.

    • @marekfalisiak3665
      @marekfalisiak3665 Год назад

      @@arturw7682 System Nadawania i Odbioru Telewizji Analogowej zawsze są i były oznakowane pierwszymi Literami Alfabetu, a SECAM, PAL i NTSC to nie są nazwy Systemów, lecz Standardów Modulacji, Kodowania, Przesyłu i Odbioru Informacji o Kolorach. SECAM Francuski i SECAM Krajów RWPG z wyjątkiem Rumunii (wybrała standard PAL) zdecydowanie różnią się Między Sobą tym że Francja stosowała System Nadawania L (wcześniej E), bazujący o Modulację Pozytywową, zarówno przy Telewizji Monochromatycznej, jak i Polichromatycznej, gdzie Kraje RWPG stosowały System Nadawania D/K (w Niemczech Wschodnich B/G), bazujące o Modulacje Negatywowe.

  • @zesepo
    @zesepo 7 лет назад

    Czy ten koleś z brodą na samym końcu to GUKPPiW?

  • @agnesbo3446
    @agnesbo3446 4 года назад +4

    15:28 Siedzi babsko z petem i trzyma kubek z herbatą na konsoli ciekawe ile litrów już wlała w tą elektronikę.TVP Amatorszczyzna od zawsze.

    • @ultrastal
      @ultrastal 2 года назад

      Bo upierdolony stół to szczyt profesjonalizmu...Poza tym ***** ***.

  • @nobucksgiven
    @nobucksgiven 8 лет назад

    Świetne ale po co ten napis na środku :V

    • @StudioKopiowania
      @StudioKopiowania  8 лет назад +1

      Pomimo upływu 33 lat, materiał nadal posiada prawa autorskie. Nie mamy zgody autora na wykorzystanie przez innych, musi być oznaczony.

    • @nobucksgiven
      @nobucksgiven 8 лет назад

      Aha. Dzięki za odpowiedź :)

    • @pankaburek59
      @pankaburek59 4 года назад

      @@StudioKopiowania nie można na dole?