Teoria do Olimpiady Lingwistyki Matematycznej : LICZENIE I LICZEBNIKI

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 ноя 2024

Комментарии • 3

  • @PraktycznaTeoria
    @PraktycznaTeoria  11 дней назад +2

    01:06:10
    Do tego Yup'ik: szukamy najmniejszych liczb, które dadzą nam taką resztę.
    1. Dlaczego najmniejszych? Zakładamy, że taka jest kolejność, od największych, do najmniejszych. Na samym końcu mieliśmy 1-4. Następne w kolejności, czyli w środku, będą większe liczby, a największe- na początku (najbardziej po lewo).
    2. Z rzeczy, które mogą dać nam 5 i 0: 5 jest już niestety zajęta. Następne w kolejności są 10 i 15, albo 20 i 15. Dlatego to właśnie te dwie liczby zapisałem. W obydwu układach, jedną z tych liczb będzie 15, więc to ją jako pierwszą możemy spróbować podstawić.
    3. Dalej możemy założyć, że największą jednostką będzie 20 [ta z przodu], bo to jest taka popularna baza, co zresztą zobaczyliśmy w niemal każdym zadaniu.
    Innymi słowy- nie ma dobrego powodu, dla którego to musiałoby być 15 a nie 25, ale w tym miejscu wygląda to lepiej na pierwszą próbę, zwłaszcza, że mamy 800 + 15. W systemie opartym na 5 ciężko sobie wyobrazić, czemu mielibyśmy mieć 790+25 zamiast 800+15. Innymi słowy, no po prostu to jest najlepszy educated guess na pierwszą próbę podstawienia. Te mniejsze liczby logicznie można było wywnioskować, większe tak samo, 15 to najmniejsza liczba spełniająca ten warunek. Nie jest to JEDYNA, ale najmniejsza, tej, której właśnie szukam. To niestety tak jak z tym kwadratem (autor ten sam przecież zadania xD) - no trzeba było po prostu zgadnąć, że 5 ma być w środku.
    DISCLAIMER:
    Nie jestem matematykiem, a tu jest dużo matematyki. Jak mówię, o liczbach (1,2,3,4,5) to czasami nazywam to liczbami całkowitymi, naturalnymi itd. W matematyce ma to ogromne znaczenie, ale pod wpływem stresu trochę zdarza mi się mieszać pojęcia (nie tylko te liczby); nie wiem też czemu na początku powiedziałem "w lato" w nie "latem". Także prosiłbym o oglądanie tego w duchu, w jakim to było nagrane: próba zasymulowania tego, jak to się rzeczywiście rozwiązuje, w miarę krok po kroku, a nie suchej [ale poprawnej] prezentacji polegającej na czytaniu ze slajdów omówienia rozwiązań. Wiemy, że w zadaniu 4 mamy DILOG, ale tego nie zobaczymy na początku i to trzeba wypracować metodą prób i błędów. Kolejną różnicą między matematyką i tymi zadaniami jest to, że w matematyce trzeba przeprowadzić dowód i pokazać krok po kroku drogę do rozwiązania, a tutaj wystarczy zapisać rozwiązanie. Pewne rzeczy trzeba po prostu "zobaczyć" i zapisać rozwiązanie, nie ma ani obowiązku, ani zwyczaju, zapisywać etapów rozumowania, więc czasami ciężko jest "udowodnić" czemu np. dana jednostka wygląda mi na 5 czy 15, albo czemu zakładam, że mamy X * Y + Z ; no tak po prostu czasami trzeba strzelić, dlatego te zadania są takie trudne.

  • @lesny.nietoperek
    @lesny.nietoperek 10 дней назад

    super kanał. planuję iść na językoznawstwo angielskie i lingwistykę więc na pewno mi się przyda. brałam raz udział w tej olimpiadzie i nie wiedziałam jak się do niej przygotować, może następnym razem się uda, dziękuję za tę serię!

    • @PraktycznaTeoria
      @PraktycznaTeoria  10 дней назад +1

      W przyszłym tygodniu będę robił taki ostatni odcineczek z poradami jak się do tego zabrać, więc polecam i go zobaczyć ;) A na kanale masz dużo właśnie takiego akademickiego contentu, więc masz przedsmak tego, co Cię czeka na lingwistyce. Dzięki, że oglądasz!