Multimetr można w obliczeniach zastąpić rezystorem o wartości zależnej od jego rezystancji wejściowej np. 10 Mega omów. Ogólnie gdy mierzy się spadek napięcia na rezystorach o dużych wartościach np. większych od 1 Mega oma to rezystancja miernika powinna być uwzględniona gdy chcemy mieć dokładny pomiar. Dla 1000 omów ( 1k ) prąd płynący przy spadku napięcia na rezystorze 6V wynosi 0,006 A = 6 mA , Przez multimetr przy pomiarze napięcia o wartości 6V i rezystancji multimetru 10 Mega omów popłynie prąd prąd o wartości 0,000 0006 A = 0,006 mA. Przez multimetr popłynie popłynie tylko 0,1 % prądy który płynie przez rezystor. Podłączenie równoległe multimetru do rezystora nie wpłynie bardzo na zmianę rozpływu prądu w układzie.. Inaczej przy pomiarze spadku napięcia na rezystorze o wartości 1M omów. Prąd przy płynący przez rezystor przy spadku 6V wynosi 0,000006 A =0.006 mA. Przez multimetr będzie przepływał prąd o wartości 10% płynącego przez rezystor. Włączenie multimetru w układ wpływa w tym przypadku już znacznie na rozpływ prądu w układzie. Dioda w kierunku zaporowym ma bardzo dużą rezystancję i włączenie równoległe multimetru do pomiaru spadku napięcia na diodzie powoduje przepływ prądu przez multimetr i zmienia rozpływ prądu w układzie.
4:02 dioda prostująca czy zenera
Pytanie; multimetr stal sie dzielnikiem napięcia dla brakujacego 1.59V?
Pozdrawiam
Zobacz na 9:50 minutę filmu :)
Multimetr można w obliczeniach zastąpić rezystorem o wartości zależnej od jego rezystancji wejściowej np. 10 Mega omów. Ogólnie gdy mierzy się spadek napięcia na rezystorach o dużych wartościach np. większych od 1 Mega oma to rezystancja miernika powinna być uwzględniona gdy chcemy mieć dokładny pomiar.
Dla 1000 omów ( 1k ) prąd płynący przy spadku napięcia na rezystorze 6V wynosi 0,006 A = 6 mA , Przez multimetr przy pomiarze napięcia o wartości 6V i rezystancji multimetru 10 Mega omów popłynie prąd prąd o wartości 0,000 0006 A = 0,006 mA. Przez multimetr popłynie popłynie tylko 0,1 % prądy który płynie przez rezystor. Podłączenie równoległe multimetru do rezystora nie wpłynie bardzo na zmianę rozpływu prądu w układzie..
Inaczej przy pomiarze spadku napięcia na rezystorze o wartości 1M omów. Prąd przy płynący przez rezystor przy spadku 6V wynosi 0,000006 A =0.006 mA. Przez multimetr będzie przepływał prąd o wartości 10% płynącego przez rezystor. Włączenie multimetru w układ wpływa w tym przypadku już znacznie na rozpływ prądu w układzie.
Dioda w kierunku zaporowym ma bardzo dużą rezystancję i włączenie równoległe multimetru do pomiaru spadku napięcia na diodzie powoduje przepływ prądu przez multimetr i zmienia rozpływ prądu w układzie.
Fajny materiał ale moja polonistka dostała by zawału za włanczać , przełańczać .
Wyłancznikiem? ;)
Kiedy będą omawiane tranzystory? :)
postaram się aby było to w drugiej połowie października
Podoba mi sie ta Daria
Prąd wsteczny w diodzie to nawet nie mikroampery, ale nanoAmpery.
Zależy od typu diody.
warunków termicznych, przyłożonego napięcia itp.
Moja polonistka w technikum nauczyła mnie, że nie mówi się diód, ale diod.
Przejęzyczenie .
skoro dioda ma się przeŁĄCZyć, to nie jest to dioda przeŁANczająca. ;) reszta super
Nie przypierd....j się trolu. Nie widzisz, ze to dupeczką jest?
😤🙇