Z tym, że szwedzka oferta nie uwzględnia rakiet manewrujących, które są wymaganiem naszego MON. Tak na dobrą sprawę to cały pakiet może nam zaoferować tylko Francja. O ile dobrze wiem, koreańskie okręty też są wyposażone w taką broń, ale one z kolei są chyba za duże na Bałtyk.
Z pewnością A26 to jeden z moich faworytów. Co do pocisków manewrujących... zawsze można dołożyć moduł z wyrzutnią, ale pociski trzeba byłoby załatwić od innego dostawcy.
@@Mjak-yd3ogbzdura. Francuzi to cwaniaki a niemieckie stoją na kołkach i nikt nie wie dlaczego. Szwecki okręt oceaniczny z amerykańskimi wyrzutniami rewolwerowymi to jest to...
@@Mjak-yd3ogfrancuzi to cwaniacy koszą kasę ile wlezie a niemieckie stoją na kołkach i nikt nie wie dlaczego. Szweckie oceaniczne z amerykańskimi wyrzutniami rewolwerowymi są jednak lepsze. Nad koreańskimi też warto pochylić się.
@@dariuszc6472Akurat dużo państw korzysta z niemieckich okrętów podwodnych i bardzo sobie je chwalą, Koreańczycy też budują swoje op na bazie niemieckich technologii. Natomiast niemieckie okręty nie są wyposażone w rakiety manewrujące, które są wymagane przez nasze MON. Takie niewielkie op wyposażone w rakiety jest nam w stanie zaoferować tylko Francja. Szwecja miała przystosować swoje okręty do odpalania Tomahawkow, ale Amerykanie chyba się na to nie zgodzili.
Za poprzednich rzadow platformy to juz mielismy budowe i kupno wspanialych 6 korwet z ktorych to dzis mamy okrągłe 0. Więc i tak będzie z orką a może nawet i miecznikiem🍾🤮😡😭
W 2015-2016 był zespół który przeprowadził analizę rynku OP. Wygląda na to że na ORKĘ wybrali wtedy SCORPENE. Wszystko padło ze względów politycznych. Z pewnością SCORPENE dla Polski może być okrętem który będzie posiadał najnowsze rozwiązania brane nawet z Francuskich jądrowych OP. Z całą pewnością jest w czołówce.
Opcja Francuska lub Niemiecka jest chyba najlepsza. Za Francuzami przemawia jeden bardzo ważny fakt. Okręty podwodne to jeden z najtajniejszych systemów uzbrojenia, a u Niemców z poufnością w woju jest bardzo źle. Skoro podali Putinowi trasy swoich okrętów podwodnych ( podobno potrzebne były przy budowie gazociągu hahahaahha ) to najprawdopodobniej Rosjanie dokładnie znają parametry ubotów. (max głębokość zanurzenia. itp)
Problem w tym że u nas zawsze wybierają ci co się w ogóle na tym nie znają a potem się wojsko męczy Prawdą jest że żaden rodzaj wojska nie jest tak zaniedbany jak MW swego czasu Ruski się z nas śmieli z tej naszej „ floty” Tak być nie może !!!
Obym się mylił ale dzisiaj wyczytałem że Polska ma 3% deficyt budżetowy i UE ma nas objąć jakimiś sankcjami za to że mamy za duży deficyt >>> Będzie miało PO dobrą wymówke do anulowania zamówień wojskowych a "orka" pewnie znowu będzie przysłowiowym króliczkiem którego się goni ale nie za szybko żeby przypadkem go nie złapać ...
I think France will offer a version of the Barracuda-class to the the Polish tender , not a smaller Scorpene -class . The Barracuda-class is bigger and more powerful, it's the ones the Netherlands chose for thir navy. Poland need to make their priorities clearer.
No to proponuję rządowi wyjechać i zamieszkać w Berlinie. Tak trochę poważniej to one mają co robić. Budują okręty dla Niemiec i Norwegii więc całego naszego zamówienia pewnie nie wezmą.
@@piotrturek8254 Nie. Rząd PiS wyraził tylko chęć zakupu. Umowę 4.3.2024 z ministrem obrony Szwecji Pålem Jonsonem podpisał Kosiniak-Kamysz a nie Błaszczak. A mógł zachowiać się jak Macierewicz z Caracalami... nawet nie z Caracalami, jak z Patriotami które wybrał Siemoniak w 2014.
@@strefawojska z naszymi zdolnościami negocjacyjnymi pewnie nie i się skończy na U-Bootach lub na scorpenach, U nas przetargi nie, offsety większe nie, produkcja amunicji po co myśleć od razu, kupowanie sprzętu za grube miliardy bez przetargów bo po co przetargi jak można od USA pod nazwą „ pilna potrzeba operacyjna".
Z tą trudnością wykrycia to bym nie przesadzał, bo Francuzi podobno nie stosują pokrycia "twardą gumą", więc sonary aktywne będą miały większe szanse na uzyskanie "czystego echa". Przykładowo Niemcy nie tylko zastosowali takowe ale i zoptymalizowali kształt kadłuba. Po drugie, zwłaszcza w wersji z napędem niezależnym od powietrza to duży i długi okręt, dobry na głębsze morza, ale niekoniecznie na Bałtyk. Dużym plusem jest natomiast możliwość dostosowania pod zamówienie.
tak tylko ze modulowosc jest dobra gdy niemasz ograniczen , tutaj gdybysmy chceili upchac wszystko co potrzebujemy to wychodzi dlugosc ponad 112 m ,,wiec konkurencja np koreance daja to samo przydlugosci 82 metry ,30 metrow dlugosci dla zanurzenia na plytkim akwenie to kosmos
@@ormbywaly4350 Słyszałem opinie iż okręt podwodny idealny na Bałtyk powinien mieć ok. 60 m długości. Takie okręty oferują Niemcy i być może Szwedzi choć nie wiem jaki będzie ten nowy typ.
@@bladlogiczny7711 60 metrowy ubot kompletnie nie spelnia naszych oczekiwan, dopiero 78 metrowy je spelnia i to tez bez wymogu pociskow z wyrzutni pionowych, natomist A26 to wogole dla mnie sciema , budowa ma opoznienia okolo 4 lat ,wiec cos jest zdecydowanie nie haloo
@@bladlogiczny7711 poza tym A26 ma 62 metry tez w wersji bez pionowych wyrzutni , dodatkowa sekcja z tymi wyrzutniami ma miec 14 metrow czyli lacznie 76 zgoda ze jest to najkrotszy okret ale w zwiazku z problemami nie polecalbym
@@bladlogiczny7711 okret na baltyk , przede wszystkim powinien byc jak najnizszy, potrzeba bezpiecznych okolo 12-13 metrow nad koiskiem (peryskopem) by byl niewidoczny z powietrza
No cóż. Jak dla mnie najlepszy kontrakt to Szwedzkie A26 z możliwością ulepszeń. To samo jest z okrętami nawodnymi czyli Korwety i Fregaty. No i ważne że wszystko pod ręką łącznie z przeniesieniem części produkcji do Polski...
Oczywiście że w programie orka Francja zapropononowała najlepsze warunki z budową w Polsce. Osobiście uważam że francuzi dostarczyli by okręty najszybciej z budową w Polsce. Co do Szwedów to mają kłopoty w budowie A26 i ich jednostka będzie zbudowana 2030 roku. Korea za to dużo obiecuje, a na koniec kończy się to tylko obietnicami. Wystarczy poatrzyć na armatohaubice k9A1 czy czołgi k2. Natomiast hejtowana obcja niemiecka to raczej mało prawdopodobna bo buduje okręty dla siebie i norwegi. Także jak dlamnie to tylko Francja. Natomiast nic nie wiadomo o ofercie Włoch. Chodz patrząc na wieże hitfist czy ich śmigłowce AW 101 czy Aw149 to poczekali byśmy do 2040 roku.😂
@@strefawojska Wątpie. Skąd wezmą spawaczy i innych pracowników do budowy okrętów? Chyba że z Polski? Bo na inżynierów i lekarzy z Afryki nie ma co liczyć! 😂Już dziś brakuje fachowców w różnych zawodach. Więc może za 10-sięć lat będą skłoni zbudować. Wystarczy popatrzeć w jakim tempie budują Leopardy czy Panzerhaubice 2000.Pozdrawiam
Też dobre ważne że będą nowe i bezpieczne lepsza wersja evolucjon taka jak Filipiny lub inne kraje. Z silnikami AIP. A lepsze koreańskie południowe. Muszą mieć pociski balistyczne i samo manewrujące.
Nie sądzę że francuska orka jest faworytem. Stosunki polsko-francuskie nigdy nie były dobre i dziś też nie są, a przy takim zakupie polityka ma duże znaczenie. Nie zauważyłem aby strona francuska jakoś specjalnie walczyła o Orkę. Tak jak to można zauważyć ze strony Szwecji czy Koreii, ostatnio coś się Niemcy obudzili i zaczęli polityczną ofensywe. U-boot pojawil się w Gdyni. Obawiam się że obecna zmiana kryteriów ma za zadanie ustawić tak aby wyszło pod danego oferenta, którym będzie prawdopodobnie strona niemiecka. Osobiście postawił bym na ofertę koreańczyków.
z okrętami podwodnymi z Francji radziłbym być ostrożnym - prosze przesledzic jak Francja potraktowała zamowienie na kilka okrętów z Australii. Ciagle przedłużenie realizacji i zmiany konstrukcyjne - Skończyło sie zerwaniem kontraktu przez rząd AU.
Ale tam problem był inny: Australia najpierw zarządała usunięcia napędu nuklearnego z Brraccudy zaprojektowanej pod taki napęd, a potem zdecydowała, że pozyska właśnie jednostki Atomowe z UK albo USA. Tam był de facto okręt projektowany od nowa pod dzike wymagania, a nie seryjnie produkowany.
Francja to dobry partner i Polska może na tym trochę skorzystać ale musimy wybrać co chcemy i model okrętu który będzie dla nas najlepszy a co do naszej partii rządzącej to mam spore obawy, że program Orka może się przeciągać w nieskończoność.
Warto przed produkcją sprawdzić sobie wymowę francuskich nazw własnych i odsłuchać materiał przed publikacją bo jest kilka kwiatków jak np. nadlatujące torpedy... Ogólnie dobry merytorycznie materiał. Pozdrawiam
Francja jest sojusznikiem Niemiec, a Niemcy są nie tyle sojusznikiem Polski, co jej realnym okupantem. Kupowanie jakiegokolwiek uzbrojenia od Niemiec lub Francji byłoby bardzo głupie. Oba kraje mają większy interes w zwycięstwie Rosji niż Polski. Bo po prostu cała ekonomia Niemiec zależy od rosyjskiego gazu. Skłaniałbym się w stronę Szwecji lub Korei Południowej. Najlepiej Korei jeżeli to możliwe, bo Korea ma taki sam problem z Koreą Północną (de facto sojusznikiem Rosji) co my z Rosją. Innymi słowy łatwiej nas zrozumieją niż jakikolwiek kraj Europy Zachodniej. No ale biorąc pod uwagę obecny rząd i to kto jest mecenasem kariery politycznej Tuska w pełni spodziewam się lizania przez ten rząd dupy Niemcom lub Francji. Ostatecznie to nie jest premier. To jest namiestnik Niemiec na Polskę. A PO to nie jest partia polityczna, tylko związek zawodowy aferzystów, kombinatorów i złodziei, broniący ich żywotnych interesów.
Why would you ask for ""bonuses" ? Naval group faces a tsunami of orders between the Frencg Navy constructions, the tenth of Scorpene orders and the Netherlands order of Barracuda class subs. They have work for 15 years at least.
Deklaracje dotyczace pelnej swobody doboru celów dla tych pocisków wydaja sie mało wiarygodne z uwagi na to do kogo najprawdopodobniej bedziemy strzelac. Gdybyśmy byli w Brazylii zapewne te deklaracje byłyby bardziej wiarygodne.
@@dariuszc6472 z tym że włoskie mają włazy do zejścia dla specjalistów ,płetwonurków . Taka hybryda niemiecko-francuska ,pewien komandor na kanale Wolski o wojnie dawał Włochom numer 1 jako orka .
Chodzi mi o wersję takich państw co wprost nie są wymieniane ale posiadają zdolności do produkcji łodzi podwodnych np Włochy Turcja czy Japonia i zapewne parę się jeszcze znajdzie ,. Idzie wtedy zrobić cały filmik
lepszy "składak KRAB" - ale REALNIE strzelający i zdobywający doświadczenie i zagraniczne zamówienia niż "papierowe koncepcje" ... Zrozummy - my musimy zapłacić cenę za KILKADZIESIĄT lat "opóźnień" (żeby nie napisać OBSTRUKCJI) - popatrzmy na to jak przegoniła nas Turcja czy Korea poł..
Jasne, że musimy. Potencjał mamy spory, ale brakuje nam wizji i planów wieloletnich, które będą konsekwentnie realizowane przez następne rządy. U nas zmiana władzy to zazwyczaj wywrócenie koncepcji.
Rozumiem że co roku ogłaszane będzie co nam się marzy a właściwie od pana Macierewicza do Pana Kosiniaka i jeszcze dalej kto będzie chyba znowu pieniędzy ni ma na to i nie będzie a jeszcze trzeba pomyśleć o opcji pomostowej. Priorytet to linia Tuska.
MESMA to kiepski system. Jakiś czas temu słuchy chodziły że francuzi podpisali umowy z siemens na ogniwa wodorowe. System ich wykorzystywać miał olej napedowy do wytwarzania wodoru zamiast gromadzenia w zbiornikach (niemieckie op)
@@strefawojska fajnie ale baterie mają minusy. Główny to zagrożenie pożarowe. Ile było pożarów samochodów elektrycznych? Żywotność. Ile może służyć telefon bez wymiany baterii? 5 lat? Ile czasu trzeba takie baterie ładować? Na bateriach li-jon okręt może działać przez max tydzień AIP (jakiekolwiek) nawet 3 tygodnie Akumulatory to ślepy zaułek.
@@Desi365 Hello. They certainly knows what is profitable for them, but not necessarily what is better for the Polish Navy. Isn't it? :) Will you sell us a Suffren-class submarine? If so, what does Brazil have to say about it? 🤭 How many more years will work on the nuclear submarine in Brazil continue? 🤭
@@dariuszc6472 I don’t think the Polish navy is interested in a nuclear submarine. France didn’t actually sell one to Brazil, there is a deal about "providing help and expertise" in Brazil’s programme. It’s subtle but it’s a big difference. I don’t understand the procurement requirements of the PN very well, it’s not very clear to me, so I don’t know if NG’s best interest is to offer a Scorpene class sub or a Barracuda class sub to the competition. One is mostly a defensive tool, the other is an offensive device, to make things simple.
A może tak Japonskie okrety podwodne z napędem litowo -jonowym typu Soryu wiem ze Japonia nie eksportuje broni ale świat się zmienia i wszystko jest możliwe a tak przy okazji można prosić filmik o tych op
Scorpeny Sporpenami, chetnie bym je widzial, ale z Francji to najchetniej zoabaczylbym Rafale, zamiast jarania sie F-15, ze ma najwiekszy udzwig, a poza tym 50 lat na karku i zero korzysci dla krajowego przemyslu.
Dwa razy pod innymi materiałami, może zauważysz. ;) Piotrze, znajdujemy się w sekcji poświęconej OP, kilka propozycji zostało już przedstawionych. Z oczywistych względów jestem bardzo ciekawy Twojej opinii na ten temat. Czy OP, jeśli tak to ile tych łodzi? Małe okręty, bez fajejrwerków, wyrzutni pocisków manewrujących lub balistycznych czy coś odwrotnego... czyli całe spektrum tego czego do niedawna życzyła sobie nasz armia? Jakie parametry, co uważasz za istotne... na Bałtyk? No i na koniec które propozycje spośród tych zaprezentowanych na tym kanale najbardziej do Ciebie przemawiają? Oczywiście możesz rozwinąć temat wskazując kolejne interesujące konstrukcje które tu się nie pojawiły. Naprawdę zależy mi na Twoim zdaniu, zdaniu cywila... który myśli nieszablonowo, przed wszystkim - myśli (!!!) co należy do wyjątków na tego typu platformach społecznościowych. Naprawdę zależy mi na Twoim zdaniu, zresztą - jak zawsze. Pozdrawiam - Stan
There is no version of the Scorpene class that fires the MDCN missile. The Barracuda class, chosen by the Dutch, does but the Scorpene, no. It would have to be a modification of the hull to do that.
Pokażcie mi co robią ruskie okręty podwodne w tej wojnie, mają rakiety i strzelają nimi, a Bałtyk taki mały jest, że rakiety dolecą wszędzie z lądu, wiecie ile było by rakiet za 1 sztukę orki? Racjonalnie trzeba na to patrzeć
Nic nie mysle o ncm. Okrety podwodne dla nas to nie musza byc boomery zwlaszcza ze akurat ich glowne zadania sa wazniejsze od mozliwosci strzelania rakietami.
Coś mi się wydaje ze jak ten zakup op przez Polskę będzie się przeciągać bez zamówienia i decyzji to jako okręty podwodne będziemy używać wanny do góry nogami😊
Bawi mnie jak komentatorzy wojskowi opiniują sprzęt na podstawie swoich preferencji (bo mi się podoba lub nie) Chłopie, nie będziesz na tym pływał, tym strzelał i tego używał. To użytkownicy mają zdecydować co im potrzebne, nie politycy, nie podatnik Kowalski, nie Ty kolego czy pan Wolski a specjaliści którzy się na tym znają. 09:06 Torpedy nie nadlatują bo nie latają!
Teoretycznie masz rację, ale w praktyce pewna grupa polityków, niekoniecznie znająca się na potrzebach wojska i zadufana w swoja omnipotencję dokona wyboru. A potem wojsko ma się z tym męczyć, a społeczeństwo nic z tego nie skorzysta (bo np nie będzie offsetu, albo produkcja będzie poza granicami, a nam dadzą do wykonania tapicerkę do kabiny dowódcy). I w tym cały szkopół
@@donkristo Ja rozumiem, że kupno tego czy owego, to nie jest przypadek kupna pietruszki na targu. Przy takich kwotach zawsze pojawią się lobbyści, marketingowcy, wspomagacze decyzji, doradcy klienta * (*niepotrzebne skreślić). Ważde jest, aby dill, jaki bedzie zawart był z korzyscią dla obu stron, a nie tylko dla sprzedawcy, bo kupujący ma "pilną potrzebę" , której nie może zrealizować przez kilka lat. Ale żeby tego dokonać, to trzeba mieć wizję rozwoju, przejawiajaca się w zaplanowaniu terminu i przedmitów, które ma się nabyc, zgromadzeniu środków, ustaleniu własnych mozliwości, a przede wszystkim zdefiniowaniu potrzeb. A na to potrzeba ludzi kompetetnych
Juz kiedyś w historii zaufaliśmy Francuzom i ich rozwiązaniom i chyba nie ma sensu sie ładować znów w ta współpracę. Jak juz to wziąść i budować sobie je u siebie i tylko u siebie aby wyzerować prawdopodobieństwo że beda chcieli nas ogolić z kasy jak ti chcieli zrobić w okresie międzywojennym ile problemow było przy odbiorze bo coś nie działało albo bie tak działało jak miało itp.
@@hr.Monte-Christo Bo chcieliśmy kupować tylko za bardzo korzystne (dla nas) kredyty, bo byliśmy biedakami i na nic innego nie było nas stać. Jak sami nie wybulimy solidnej kasy, to obecnie nawet Amerykanie czy Koreańczycy nic nam nie sprzedadzą.
Nie będzie żadnych okrętów. Kasa jest potrzebna na świeżo sprowadzanych inżynierów, doktorów i innej klasy specjalistów . Narazie nie będą pracować no bo jak , nie ma jeszcze takich fabryk kture by spełniały ich aspiracje 😎😂
@@strefawojskafrancuzi mają opinie cwaniaków pazernych na kasę. Gdyby zamówić okręty u nich z wymaganiami naszej MW to tak naprawdę nie wiadomo ile przepłacimy. Tego bali się politycy mimo że ta oferta jest lepsza niż u212 Dlatego "tylko nie francy" :)
Panie gadulski zapomniales powiedziec ze Brazylia jest na innym kontynencie i Francuzom niezalezy na tamtym kontynencie niech Brazylia tam sie rozpycha ale nie tu w Europie tu chca zadzic Niemcy i Francuzi wiec wybuduja ale nie w Polsce zapomnij jakies srubki moze i tyle dostaniemy w udziale glowa drogi panie glowa powinna pracowac a nie portfel i emocje.
No z takim myśleniem to faktycznie możemy się jarać przykręcaniem śrubki. My płacimy, my wymagamy. Francuzi muszą wiedzieć, że jak nie oni to ktoś inny i myślę że będą bardziej skorzy do ustępstw 😉
Świetny materiał, dzięki. Szwecja to najlepszy wybór.👍😁
Z tym, że szwedzka oferta nie uwzględnia rakiet manewrujących, które są wymaganiem naszego MON. Tak na dobrą sprawę to cały pakiet może nam zaoferować tylko Francja. O ile dobrze wiem, koreańskie okręty też są wyposażone w taką broń, ale one z kolei są chyba za duże na Bałtyk.
Kupowanie wszystkiego od jednego dostawcy na poczatku wyglada extra ale pozniej MUSISZ kupować tylko od niego na jego warunkach.
Z pewnością A26 to jeden z moich faworytów. Co do pocisków manewrujących... zawsze można dołożyć moduł z wyrzutnią, ale pociski trzeba byłoby załatwić od innego dostawcy.
Szwecja to żaden wybór , Polska potrzebuje rakiety manewrowe i drony zwiadu powietrznego , a nie okręty których nigdy nie użyjemy !!!!!!!!!!
Szwecja to jest dobry wybór
Francja lepszy. Niemcy też.
@@Mjak-yd3ogbzdura. Francuzi to cwaniaki a niemieckie stoją na kołkach i nikt nie wie dlaczego.
Szwecki okręt oceaniczny z amerykańskimi wyrzutniami rewolwerowymi to jest to...
@@Mjak-yd3ogfrancuzi to cwaniacy koszą kasę ile wlezie a niemieckie stoją na kołkach i nikt nie wie dlaczego.
Szweckie oceaniczne z amerykańskimi wyrzutniami rewolwerowymi są jednak lepsze. Nad koreańskimi też warto pochylić się.
@@dariuszc6472Akurat dużo państw korzysta z niemieckich okrętów podwodnych i bardzo sobie je chwalą, Koreańczycy też budują swoje op na bazie niemieckich technologii. Natomiast niemieckie okręty nie są wyposażone w rakiety manewrujące, które są wymagane przez nasze MON. Takie niewielkie op wyposażone w rakiety jest nam w stanie zaoferować tylko Francja. Szwecja miała przystosować swoje okręty do odpalania Tomahawkow, ale Amerykanie chyba się na to nie zgodzili.
@@piotrturek8254 jooo. To wymień państwa które chwalą u212.
W historii mieliśmy już zakup okrętów z Francji (w tym podwodnych). Były z nimi problemy i następne zakupy były już w innych krajach.
No, ale Scorpeny są dobrze oceniane więc ja bym tak na historię w tym kontekście nie patrzył;)
Czyli co, może Holenderskie okręty podwodne? Chyba nie zauważyłeś że czasy się zmieniły i to co było 100 lat temu już jest nieaktualne
@@strefawojskamoże nie chodzi o sam okręt a bardziej o francuzów.
Za poprzednich rzadow platformy to juz mielismy budowe i kupno wspanialych 6 korwet z ktorych to dzis mamy okrągłe 0. Więc i tak będzie z orką a może nawet i miecznikiem🍾🤮😡😭
Patrząc na inne kraje to widać, że potrafiły się z Francuzami dogadać i raczej są zadowolone ;-)
dzięki za wysłuchanie mojej prośby co do sprawdzenia Francuskiej propozycji
Bardzo proszę 😎
W 2015-2016 był zespół który przeprowadził analizę rynku OP. Wygląda na to że na ORKĘ wybrali wtedy SCORPENE. Wszystko padło ze względów politycznych. Z pewnością SCORPENE dla Polski może być okrętem który będzie posiadał najnowsze rozwiązania brane nawet z Francuskich jądrowych OP. Z całą pewnością jest w czołówce.
Tak bylo,,ale po zagrywce Maciara note bene slusznej z Caracalami , zabojady sie wkurxyli i pidziekowali
Opcja Francuska lub Niemiecka jest chyba najlepsza. Za Francuzami przemawia jeden bardzo ważny fakt. Okręty podwodne to jeden z najtajniejszych systemów uzbrojenia, a u Niemców z poufnością w woju jest bardzo źle. Skoro podali Putinowi trasy swoich okrętów podwodnych ( podobno potrzebne były przy budowie gazociągu hahahaahha ) to najprawdopodobniej Rosjanie dokładnie znają parametry ubotów. (max głębokość zanurzenia. itp)
Problem w tym że u nas zawsze wybierają ci co się w ogóle na tym nie znają a potem się wojsko męczy Prawdą jest że żaden rodzaj wojska nie jest tak zaniedbany jak MW swego czasu Ruski się z nas śmieli z tej naszej „ floty” Tak być nie może !!!
Ano... to prawda. Marynarka dopiero się odbudowana. U nas to kładziono nacisk głównie na siły lądowe...
Obym się mylił ale dzisiaj wyczytałem że Polska ma 3% deficyt budżetowy i UE ma nas objąć jakimiś sankcjami za to że mamy za duży deficyt >>> Będzie miało PO dobrą wymówke do anulowania zamówień wojskowych a "orka" pewnie znowu będzie przysłowiowym króliczkiem którego się goni ale nie za szybko żeby przypadkem go nie złapać ...
I think France will offer a version of the Barracuda-class to the the Polish tender , not a smaller Scorpene -class . The Barracuda-class is bigger and more powerful, it's the ones the Netherlands chose for thir navy. Poland need to make their priorities clearer.
obstawiam że przy obecnym układzie politycznym wybierzymy opcje niemiecką i całośc zostanie zbudowana w niemieckiej stoczni
No to proponuję rządowi wyjechać i zamieszkać w Berlinie.
Tak trochę poważniej to one mają co robić. Budują okręty dla Niemiec i Norwegii więc całego naszego zamówienia pewnie nie wezmą.
I dlatego kupili szwedzkie granatniki Carl Gustav zamiast niemieckich Panzerfaust 3 który te świetnie sobie radzą na Ukrainie?
@@Fu11SpectrumWarriorgranatniki Carl Gustav kupił jeszcze rząd PiS.
@@piotrturek8254 Nie. Rząd PiS wyraził tylko chęć zakupu. Umowę 4.3.2024 z ministrem obrony Szwecji Pålem Jonsonem podpisał Kosiniak-Kamysz a nie Błaszczak. A mógł zachowiać się jak Macierewicz z Caracalami... nawet nie z Caracalami, jak z Patriotami które wybrał Siemoniak w 2014.
Moim zdaniem najlepiej jakbysmy mieli kss 3 z 10 pociskami balistucznymi lub a26 w najwiekszej wersji ewentualnie moze byc scorpene
Pytanie czy Koreańczycy sprzedadzą nam pociski balistyczne, najlepiej z technologią.
Pytanie w ci chcesz strzelać rakietą o zasięgu 500km bo tyle mają zasięgu pociski balistyczne KSS III. Taniej wychodzi ATACMS z Himarsów.
@@strefawojska z naszymi zdolnościami negocjacyjnymi pewnie nie i się skończy na U-Bootach lub na scorpenach, U nas przetargi nie, offsety większe nie, produkcja amunicji po co myśleć od razu, kupowanie sprzętu za grube miliardy bez przetargów bo po co przetargi
jak można od USA pod nazwą „ pilna potrzeba operacyjna".
No i sigma @@eViolence_
Z tą trudnością wykrycia to bym nie przesadzał, bo Francuzi podobno nie stosują pokrycia "twardą gumą", więc sonary aktywne będą miały większe szanse na uzyskanie "czystego echa". Przykładowo Niemcy nie tylko zastosowali takowe ale i zoptymalizowali kształt kadłuba. Po drugie, zwłaszcza w wersji z napędem niezależnym od powietrza to duży i długi okręt, dobry na głębsze morza, ale niekoniecznie na Bałtyk. Dużym plusem jest natomiast możliwość dostosowania pod zamówienie.
tak tylko ze modulowosc jest dobra gdy niemasz ograniczen , tutaj gdybysmy chceili upchac wszystko co potrzebujemy to wychodzi dlugosc ponad 112 m ,,wiec konkurencja np koreance daja to samo przydlugosci 82 metry ,30 metrow dlugosci dla zanurzenia na plytkim akwenie to kosmos
@@ormbywaly4350 Słyszałem opinie iż okręt podwodny idealny na Bałtyk powinien mieć ok. 60 m długości. Takie okręty oferują Niemcy i być może Szwedzi choć nie wiem jaki będzie ten nowy typ.
@@bladlogiczny7711 60 metrowy ubot kompletnie nie spelnia naszych oczekiwan, dopiero 78 metrowy je spelnia i to tez bez wymogu pociskow z wyrzutni pionowych, natomist A26 to wogole dla mnie sciema , budowa ma opoznienia okolo 4 lat ,wiec cos jest zdecydowanie nie haloo
@@bladlogiczny7711 poza tym A26 ma 62 metry tez w wersji bez pionowych wyrzutni , dodatkowa sekcja z tymi wyrzutniami ma miec 14 metrow czyli lacznie 76 zgoda ze jest to najkrotszy okret ale w zwiazku z problemami nie polecalbym
@@bladlogiczny7711 okret na baltyk , przede wszystkim powinien byc jak najnizszy, potrzeba bezpiecznych okolo 12-13 metrow nad koiskiem (peryskopem) by byl niewidoczny z powietrza
Tyle waszego co napiszecie, wybiorą fachowcy, tyle w temacie.
Ci "fachowcy" nie potrafią wybrać przez kilkanaście lat. Powagi...
@@strefawojska Niestety, nic na to nie poradzimy.
Super 😊
Dzięki! :)
Przecież oni nic nie kupią bo już po sześciu miesiącach nie mają kasy tacy to są fachowcy a i kasa na turystów musi być 🫣✌️🇵🇱✌️
Najlepsza opcja to Koreańska , z Francuzami kojarzą się złe konotacje z europejczykami dajmy sobie spokój .Pozdrowienia
No cóż. Jak dla mnie najlepszy kontrakt to Szwedzkie A26 z możliwością ulepszeń. To samo jest z okrętami nawodnymi czyli Korwety i Fregaty. No i ważne że wszystko pod ręką łącznie z przeniesieniem części produkcji do Polski...
Zaiste. Do Szwecji chyba mi najbliższej: zarówno z powodów technicznych jak i politycznych.
Oczywiście że w programie orka Francja zapropononowała najlepsze warunki z budową w Polsce. Osobiście uważam że francuzi dostarczyli by okręty najszybciej z budową w Polsce. Co do Szwedów to mają kłopoty w budowie A26 i ich jednostka będzie zbudowana 2030 roku. Korea za to dużo obiecuje, a na koniec kończy się to tylko obietnicami. Wystarczy poatrzyć na armatohaubice k9A1 czy czołgi k2. Natomiast hejtowana obcja niemiecka to raczej mało prawdopodobna bo buduje okręty dla siebie i norwegi. Także jak dlamnie to tylko Francja. Natomiast nic nie wiadomo o ofercie Włoch. Chodz patrząc na wieże hitfist czy ich śmigłowce AW 101 czy Aw149 to poczekali byśmy do 2040 roku.😂
Niemcy są spokojnie w stanie budować dalej. Skoro startowali ostatnio w przetargu na holenderskie okręty. Pytanie do kogo nam teraz bliżej...
@@strefawojska Wątpie. Skąd wezmą spawaczy i innych pracowników do budowy okrętów? Chyba że z Polski? Bo na inżynierów i lekarzy z Afryki nie ma co liczyć! 😂Już dziś brakuje fachowców w różnych zawodach. Więc może za 10-sięć lat będą skłoni zbudować. Wystarczy popatrzeć w jakim tempie budują Leopardy czy Panzerhaubice 2000.Pozdrawiam
Też dobre ważne że będą nowe i bezpieczne lepsza wersja evolucjon taka jak Filipiny lub inne kraje. Z silnikami AIP. A lepsze koreańskie południowe. Muszą mieć pociski balistyczne i samo manewrujące.
Opcja mniejszego i bardziej manewrującego okrętu też do mnie przemawia. Natomiast pociski manewrującego niezależnie od wersji to must have.
Nie sądzę że francuska orka jest faworytem. Stosunki polsko-francuskie nigdy nie były dobre i dziś też nie są, a przy takim zakupie polityka ma duże znaczenie. Nie zauważyłem aby strona francuska jakoś specjalnie walczyła o Orkę. Tak jak to można zauważyć ze strony Szwecji czy Koreii, ostatnio coś się Niemcy obudzili i zaczęli polityczną ofensywe. U-boot pojawil się w Gdyni. Obawiam się że obecna zmiana kryteriów ma za zadanie ustawić tak aby wyszło pod danego oferenta, którym będzie prawdopodobnie strona niemiecka. Osobiście postawił bym na ofertę koreańczyków.
w postepowaniu przetargowym nie mozna krasc
z okrętami podwodnymi z Francji radziłbym być ostrożnym - prosze przesledzic jak Francja potraktowała zamowienie na kilka okrętów z Australii. Ciagle przedłużenie realizacji i zmiany konstrukcyjne - Skończyło sie zerwaniem kontraktu przez rząd AU.
Ale tam problem był inny: Australia najpierw zarządała usunięcia napędu nuklearnego z Brraccudy zaprojektowanej pod taki napęd, a potem zdecydowała, że pozyska właśnie jednostki Atomowe z UK albo USA. Tam był de facto okręt projektowany od nowa pod dzike wymagania, a nie seryjnie produkowany.
Australia had to pay Eur1.5 billion for breach of contract.
Francja to dobry partner i Polska może na tym trochę skorzystać ale musimy wybrać co chcemy i model okrętu który będzie dla nas najlepszy a co do naszej partii rządzącej to mam spore obawy, że program Orka może się przeciągać w nieskończoność.
Warto przed produkcją sprawdzić sobie wymowę francuskich nazw własnych i odsłuchać materiał przed publikacją bo jest kilka kwiatków jak np. nadlatujące torpedy... Ogólnie dobry merytorycznie materiał. Pozdrawiam
Dzięki za merytoryczne uwagi. Takie szanuję 💪
Francja jest sojusznikiem Niemiec, a Niemcy są nie tyle sojusznikiem Polski, co jej realnym okupantem. Kupowanie jakiegokolwiek uzbrojenia od Niemiec lub Francji byłoby bardzo głupie. Oba kraje mają większy interes w zwycięstwie Rosji niż Polski. Bo po prostu cała ekonomia Niemiec zależy od rosyjskiego gazu.
Skłaniałbym się w stronę Szwecji lub Korei Południowej. Najlepiej Korei jeżeli to możliwe, bo Korea ma taki sam problem z Koreą Północną (de facto sojusznikiem Rosji) co my z Rosją. Innymi słowy łatwiej nas zrozumieją niż jakikolwiek kraj Europy Zachodniej.
No ale biorąc pod uwagę obecny rząd i to kto jest mecenasem kariery politycznej Tuska w pełni spodziewam się lizania przez ten rząd dupy Niemcom lub Francji. Ostatecznie to nie jest premier. To jest namiestnik Niemiec na Polskę. A PO to nie jest partia polityczna, tylko związek zawodowy aferzystów, kombinatorów i złodziei, broniący ich żywotnych interesów.
Mi ze względu na parametry oraz polityczne preferencje to Scorpene jest głównym faworytem.
Tylko Koreanczycy sa w stanie nam dostarczyc szybko i dobre okrety.
Gdzie wszystkie chcą budować u siebie... a nam zlecą jakieś drobiazgi :p
Tylko kontrakty ze znacznym transferem technologii i pozyskiwaniem nowych kompetencji....fajny materiał
Ciekawe czy Scorpène nadaje się dla Polski. I co Francja może dać w pakiecie i w bonusach w ramach wyboru Scorpène.
W teorii pociski manewrujące i duży pakiet współpracy przemysłowej.
Why would you ask for ""bonuses" ? Naval group faces a tsunami of orders between the Frencg Navy constructions, the tenth of Scorpene orders and the Netherlands order of Barracuda class subs. They have work for 15 years at least.
Deklaracje dotyczace pelnej swobody doboru celów dla tych pocisków wydaja sie mało wiarygodne z uwagi na to do kogo najprawdopodobniej bedziemy strzelac. Gdybyśmy byli w Brazylii zapewne te deklaracje byłyby bardziej wiarygodne.
Jest dylemat Szwecja czy Francja
Trudne postawiłeś pytanie. Gdyby udało się zintegrować A26 z Tomahawkami to bym chyba szedł we współpracę ze Szwecją.
Czy bedzie odcinek o wloskich orkach
Po co?
Obejrzyj o niemieckim u212 i zjec przy tym spaghetti popijając włoskim winem.
@@dariuszc6472 z tym że włoskie mają włazy do zejścia dla specjalistów ,płetwonurków . Taka hybryda niemiecko-francuska ,pewien komandor na kanale Wolski o wojnie dawał Włochom numer 1 jako orka .
@@Markus-in6yi i na to poświęcić cały film?
:/
Chodzi mi o wersję takich państw co wprost nie są wymieniane ale posiadają zdolności do produkcji łodzi podwodnych np Włochy Turcja czy Japonia i zapewne parę się jeszcze znajdzie ,. Idzie wtedy zrobić cały filmik
Mam taki plan...
lepszy "składak KRAB" - ale REALNIE strzelający i zdobywający doświadczenie i zagraniczne zamówienia niż "papierowe koncepcje" ...
Zrozummy - my musimy zapłacić cenę za KILKADZIESIĄT lat "opóźnień" (żeby nie napisać OBSTRUKCJI) - popatrzmy na to jak przegoniła nas Turcja czy Korea poł..
Jasne, że musimy. Potencjał mamy spory, ale brakuje nam wizji i planów wieloletnich, które będą konsekwentnie realizowane przez następne rządy. U nas zmiana władzy to zazwyczaj wywrócenie koncepcji.
Rozumiem że co roku ogłaszane będzie co nam się marzy a właściwie od pana Macierewicza do Pana Kosiniaka i jeszcze dalej kto będzie chyba znowu pieniędzy ni ma na to i nie będzie a jeszcze trzeba pomyśleć o opcji pomostowej. Priorytet to linia Tuska.
MESMA to kiepski system. Jakiś czas temu słuchy chodziły że francuzi podpisali umowy z siemens na ogniwa wodorowe. System ich wykorzystywać miał olej napedowy do wytwarzania wodoru zamiast gromadzenia w zbiornikach (niemieckie op)
Francuzi bardziej inwestują w baterie litowo-jonowe. W to rozwiązanie poszli Holendrzy i w ogóle zrezygnować z AIP.
@@strefawojska fajnie ale baterie mają minusy. Główny to zagrożenie pożarowe.
Ile było pożarów samochodów elektrycznych?
Żywotność.
Ile może służyć telefon bez wymiany baterii?
5 lat?
Ile czasu trzeba takie baterie ładować?
Na bateriach li-jon okręt może działać przez max tydzień
AIP (jakiekolwiek) nawet 3 tygodnie
Akumulatory to ślepy zaułek.
@@dariuszc6472 Sure but the engineers of Naval group know better than you don't you think ??
@@Desi365
Hello.
They certainly knows what is profitable for them, but not necessarily what is better for the Polish Navy. Isn't it?
:)
Will you sell us a Suffren-class submarine? If so, what does Brazil have to say about it?
🤭
How many more years will work on the nuclear submarine in Brazil continue?
🤭
@@dariuszc6472 I don’t think the Polish navy is interested in a nuclear submarine. France didn’t actually sell one to Brazil, there is a deal about "providing help and expertise" in Brazil’s programme. It’s subtle but it’s a big difference.
I don’t understand the procurement requirements of the PN very well, it’s not very clear to me, so I don’t know if NG’s best interest is to offer a Scorpene class sub or a Barracuda class sub to the competition. One is mostly a defensive tool, the other is an offensive device, to make things simple.
A może tak Japonskie okrety podwodne z napędem litowo -jonowym typu Soryu wiem ze Japonia nie eksportuje broni ale świat się zmienia i wszystko jest możliwe a tak przy okazji można prosić filmik o tych op
bylo to rozwazane, ale narazie japonce nie zmienili prawa wiec niema rozmowy
Skoro nie eksportują to nie ma tematu. Jak zmienią decyzję to już mam nadzieję będzie przynajmniej zamówiona Orka :p
Oby coś kupili i nie wymyślają. Jest 5 producentów do wybór
Scorpeny Sporpenami, chetnie bym je widzial, ale z Francji to najchetniej zoabaczylbym Rafale, zamiast jarania sie F-15, ze ma najwiekszy udzwig, a poza tym 50 lat na karku i zero korzysci dla krajowego przemyslu.
Plus Scorpene jest jeden - pociski MCdN.
Dwa razy pod innymi materiałami, może zauważysz. ;) Piotrze, znajdujemy się w sekcji poświęconej OP, kilka propozycji zostało już przedstawionych. Z oczywistych względów jestem bardzo ciekawy Twojej opinii na ten temat. Czy OP, jeśli tak to ile tych łodzi? Małe okręty, bez fajejrwerków, wyrzutni pocisków manewrujących lub balistycznych czy coś odwrotnego... czyli całe spektrum tego czego do niedawna życzyła sobie nasz armia? Jakie parametry, co uważasz za istotne... na Bałtyk? No i na koniec które propozycje spośród tych zaprezentowanych na tym kanale najbardziej do Ciebie przemawiają? Oczywiście możesz rozwinąć temat wskazując kolejne interesujące konstrukcje które tu się nie pojawiły. Naprawdę zależy mi na Twoim zdaniu, zdaniu cywila... który myśli nieszablonowo, przed wszystkim - myśli (!!!) co należy do wyjątków na tego typu platformach społecznościowych. Naprawdę zależy mi na Twoim zdaniu, zresztą - jak zawsze. Pozdrawiam - Stan
There is no version of the Scorpene class that fires the MDCN missile. The Barracuda class, chosen by the Dutch, does but the Scorpene, no. It would have to be a modification of the hull to do that.
Szwecja albo Korea !!!
Korea mnie na razie zawiodła propozycją współpracy przemysłowej...
@@strefawojska spokojnie , mysle ze odtatnie slowo nie zostalo jeszcze powiedziane
Pokażcie mi co robią ruskie okręty podwodne w tej wojnie, mają rakiety i strzelają nimi, a Bałtyk taki mały jest, że rakiety dolecą wszędzie z lądu, wiecie ile było by rakiet za 1 sztukę orki? Racjonalnie trzeba na to patrzeć
Nic nie mysle o ncm. Okrety podwodne dla nas to nie musza byc boomery zwlaszcza ze akurat ich glowne zadania sa wazniejsze od mozliwosci strzelania rakietami.
No zaczynamy gównoburzę w komentach, czas na fachowców.
My się w Polsce znamy na wszystkim. Na okrętach podwodnych tym bardziej :p
W praktyce walka rozegra się pomiędzy U212 a Scorpene. Niezależnie co wygra będzie dobrze.
Coś mi się wydaje ze jak ten zakup op przez Polskę będzie się przeciągać bez zamówienia i decyzji to jako okręty podwodne będziemy używać wanny do góry nogami😊
@@januszhebrycz91Też się tego obawiam.
Niemców polskie okręty nie uratują więc Tusk będzie odkładał przez 4 lata. Potem znowu będzie rządził PiS i wybiorą koreańskie...
Bawi mnie jak komentatorzy wojskowi opiniują sprzęt na podstawie swoich preferencji (bo mi się podoba lub nie) Chłopie, nie będziesz na tym pływał, tym strzelał i tego używał. To użytkownicy mają zdecydować co im potrzebne, nie politycy, nie podatnik Kowalski, nie Ty kolego czy pan Wolski a specjaliści którzy się na tym znają.
09:06 Torpedy nie nadlatują bo nie latają!
Zapewne chodziło mu o to, że pociski wystrzeliwują z wyrzutni torped.
@@JANUSZ1FROM1POLAND Torpedy są wypychane z aparatów. Ale nie latają.
Teoretycznie masz rację, ale w praktyce pewna grupa polityków, niekoniecznie znająca się na potrzebach wojska i zadufana w swoja omnipotencję dokona wyboru. A potem wojsko ma się z tym męczyć, a społeczeństwo nic z tego nie skorzysta (bo np nie będzie offsetu, albo produkcja będzie poza granicami, a nam dadzą do wykonania tapicerkę do kabiny dowódcy). I w tym cały szkopół
@@MrJackema Takie indywidua nazywamy lobbyści.
@@donkristo Ja rozumiem, że kupno tego czy owego, to nie jest przypadek kupna pietruszki na targu. Przy takich kwotach zawsze pojawią się lobbyści, marketingowcy, wspomagacze decyzji, doradcy klienta * (*niepotrzebne skreślić). Ważde jest, aby dill, jaki bedzie zawart był z korzyscią dla obu stron, a nie tylko dla sprzedawcy, bo kupujący ma "pilną potrzebę" , której nie może zrealizować przez kilka lat. Ale żeby tego dokonać, to trzeba mieć wizję rozwoju, przejawiajaca się w zaplanowaniu terminu i przedmitów, które ma się nabyc, zgromadzeniu środków, ustaleniu własnych mozliwości, a przede wszystkim zdefiniowaniu potrzeb. A na to potrzeba ludzi kompetetnych
0:49 co ja mam zrobić, Sybskrybować? 🤔
Już od dawna sybskrybuję 😄
@@arturwodarek1791 i bardzo dobrze robisz! Dzięki :)
Wszyscy podziekujmy głupim wyborcom ktozy glosuja na po krora caly czas dziala na niekozrysc panstwa polskiego i bezpieczenstwa polskich obywateli
Przetarg na orkę uwalił pis
@@andrzejszymanski5985 a kiedy?
Nie wiem co wy z tymi rakietami jesli nasze okrety podwodne maja miec wiele wazniejszych zadan niz strzelanie kruzami
Niestety masz rację co do ORKI.
Niestety... :
Juz kiedyś w historii zaufaliśmy Francuzom i ich rozwiązaniom i chyba nie ma sensu sie ładować znów w ta współpracę.
Jak juz to wziąść i budować sobie je u siebie i tylko u siebie aby wyzerować prawdopodobieństwo że beda chcieli nas ogolić z kasy jak ti chcieli zrobić w okresie międzywojennym ile problemow było przy odbiorze bo coś nie działało albo bie tak działało jak miało itp.
Jaki francuski sprzęt się nie sprawdził?
@@Mjak-yd3og no patrząc jak nas traktowali w okresie międzywojennym w okresie jak chcieliśmy kupić okręty podwodne...
@@hr.Monte-Christo Bo chcieliśmy kupować tylko za bardzo korzystne (dla nas) kredyty, bo byliśmy biedakami i na nic innego nie było nas stać. Jak sami nie wybulimy solidnej kasy, to obecnie nawet Amerykanie czy Koreańczycy nic nam nie sprzedadzą.
@@Mjak-yd3og fakt, ale skoro byli raz nie uczciwi to i drugi raz będą
@@hr.Monte-Christo Ale gdzie tu nieuczciwość? Po prostu nas nie było stać. Mieli nam dać okręty za darmo?
Nie będzie Orki
Muszę przyznać, że jest taka opcja skoro tak to się ciągnie...
A ja tam wolę swoje kółko dmuchane, idę nad wodę i sobie pływam, spuszczam powietrze i się zanurzam.Proste ?- Proste !
Nie będzie żadnych okrętów. Kasa jest potrzebna na świeżo sprowadzanych inżynierów, doktorów i innej klasy specjalistów . Narazie nie będą pracować no bo jak , nie ma jeszcze takich fabryk kture by spełniały ich aspiracje 😎😂
Kupimy ale od Niemiec 😜😜😜
Gdyby nie wymóg rakiet manewrujących, to niemieckie okręty podwodne byłyby faktycznie najlepszą opcją dla nas.
tylko nie FRANCY!
W takim razie Niemcy.
No, ale dlaczego? Scorpene nie są złe, jeśli oferta przemysłowa jest ok, można rozważyć;)
@@strefawojskafrancuzi mają opinie cwaniaków pazernych na kasę. Gdyby zamówić okręty u nich z wymaganiami naszej MW to tak naprawdę nie wiadomo ile przepłacimy. Tego bali się politycy mimo że ta oferta jest lepsza niż u212
Dlatego "tylko nie francy" :)
Niemcy !
Ok, ale dlaczego? :>
A co z SMX 3.0 od DCNS?
Z Francją jest taki problem, że kochają kacapów i to co kupiła Brazylia to my tylko możemy pomarzyć 🤣😂🤣🫨
Ostatnio to jej mocno stawiają. Zobaczymy jak długo:p
Szwedzkie okrety podwodne . A nie to badzewie .
A26 top
W generalnej gubernii nie jest potrzebny żaden przemysł,jak nie rozumiesz to Tusk wyjasni
Przypomnij mi skąd wiesz ze one są ciche? 😂
Panie gadulski zapomniales powiedziec ze Brazylia jest na innym kontynencie i Francuzom niezalezy na tamtym kontynencie niech Brazylia tam sie rozpycha ale nie tu w Europie tu chca zadzic Niemcy i Francuzi wiec wybuduja ale nie w Polsce zapomnij jakies srubki moze i tyle dostaniemy w udziale glowa drogi panie glowa powinna pracowac a nie portfel i emocje.
No z takim myśleniem to faktycznie możemy się jarać przykręcaniem śrubki. My płacimy, my wymagamy. Francuzi muszą wiedzieć, że jak nie oni to ktoś inny i myślę że będą bardziej skorzy do ustępstw 😉
Jak wytłumaczysz budowę ORP Ślązak w Polsce? Czy to nie czasem niemiecki MEKO 100?
Naszym marynarzom śni się U, zobaczymy jak będzie Pomost też ma znaczenie.
Na pewno dobrze, aby dostali świetny sprzęt. Natomiast polityka i gospodarka też ma znaczenie. Trzeba tu znaleźć mądry kompromis...