Jak se do české kuchyně dostala záplava OMÁČEK a KNEDLÍKŮ?
HTML-код
- Опубликовано: 3 фев 2025
- Česká kuchyně je omáčková a taky knedlíková, protože knedlíky rozhodně nasáknou tu spoustu těžké smetany nebo protlaku lépe než brambory. S Martinem Francem se podíváme po původu omáček a taky si s Lucií uvaříme jednu zajímavou omáčku!
Zajímavý recept, docela mne láká ho zkusit :-) a Lucie je zase za kočku 🙂
Lucie je silně šukézní, tom žádná. Jen doufám, že ji mimo kamery neochmatává ten ráčkující špekoun.
Tak za kocku je..ale vareni by mela prenechat urcite jinym.
@@giorgiocorleone2747A to jako proč?
@@lubomirkaiser5331 Az zhlednes tech videi vice, tak poznas...ale tobe...dle tveho prvniho komentare...je asi jedno co polykas. Treba hrebicek v celku
Ďakujeme.
My také moc děkujeme za podporu.
..páč se to nedalo žrát :D
Velmi rád se na Vás dívám...👍👍
Zahuštěnej svařák s knedlíkama. :D No, nedal bych to.
Supr videjko
Lucie je skvělá
v serialu hospoda je díl, ve kterým se léčí žaludeční vředy rumovym šodó... vypadalo to podobně jako tato omáčka
👍
Docente,zkuste hřebíčkovku upgradovat špetkou výrazného křenu a špetkou feferonky. Tohle podávali Ukroši na hranicích s Polskem k jejich verzi šašliku. Za v přepočtu na koruny 320 s půl kilem masa,kupou hranolek a pořádnou mísou zeleniny jako oběd pro dva to celkem ušlo. V ceně byly i dva stakany vodky. No neberte to 😃
Takhle k večeru jste nám naservírovali slečnu Lucii, jo? Začínám si říkat, že němé holky (vím, že to hraje) budou do života asi hodně dobrá partie. 😁✌✌ Ženská krása přeci jen vynikne lépe, když vás nebolí uši. 🤣
tak sis nahonil Hihihi
Jakou Lucii? Omáčky. 🤗👌🏻
Vzdyt omacky usnadnuji traveni a ne ze jsou tezke.
Si predstavte i byt kus opeceneho masa, jen s varenym bramborem bez omacky. I v takovem pripade se preferuje kase s kupou masla nebo opeceny brambor s tatarkou.
A bramvorova kase je taky takova polo omacka.
Steak, smericke brambory a k tomu peprova omacka. To musi byt. 😅
Lepsi nez s kupou kecupu jak Usa nebo Nemecku.
příšerně nezdravé a žádná výživa
Je tam moc hřebíčku
Jedinou omáčku, kterou zvládnu snít, je z roštěnk. Svíčkovou, koprovku,rajskou a jiné jsem nejedl skoro 50 let.
Já zase nepozřu křen, ale jinak jím vše. 😊
Já bych se rád dotázal pana docenta, zda-li váží opravdu do 100 kg?
Zcela nepochybně, a měří zhruba 150 cm
I po tomto videu pořád nechápu jak se stalo že se omáčky stali tak populární já je totiž nesnáším.
Protoze nevis, co je dobreho.
Tvuj jidelnicek bych ani nechtel videt.
1. Kvalitní omáčka se obejde bez masa, i když to u nás není zvykem (Italové si také na jejich knedlíky - gnochi - nedávají maso+omáčku, ale jen omáčku).
2. Do UHO bych se nenavážel - originální (v socialismu praktikovaný) recept je vlastně kvalitní vývar z přírodních surovin (kosti + kořenovka + mnoho hodin vaření, tj. žádný uměle přidaný glutaman) + zahuštění na tuku praženou moukou + event dochucující/ozvláštňující ingredience (koření, houby, cibule,...)
PS: Varianta UHO s cibulí je pak vlastně anglická "onion gravy".
Presne tak.
Moje maminka, samozivitelka, na maso moc nemela a tak jsme meli s bratrem rajskou bez masa (to maso ve skolni jidelne se stejne nedalo zrat, takze nam doma vubec neschazelo), kedlubnovou omacku rovnez bez masa a svickovou delala maminka ve velke vetsine s karbanatky. Coz mi dodnes chutna lepe nez s pravou svickovou. Ty karbose tomu dodaji svoji chut. Jedine, kde jsme maso meli, bylo ve znojemske a ta sama omacka se spanelskymi ptacky.
A ano, Italove kdyz treba jedi bolonskou omacku, tak je na hrnec (velky hrnec) pasty pomerne mala porce masa...omacky.
Do tech uvarenych nudli se ta omacka zamicha a pak se to teprve podava. Zadne nudle na talir a na to pak hromada bolonske omacky. Ty nudle se v tom akorat obarvi. Co nesmi ale chybet je parmezan...u chudsich jiny italsky tvrdy syr...a bazilka.
A ano, UHO, doma poctive udelane, neni nic spatneho, ba prave naopak...a ani nic levneho.
A za sociku jeste neexistovaly ty omacky v prasku, ci v zahustene v kanystru/kyblu, ktere dnes pouziva kazda skolni jidelna a kazda druha restaurace (jestli ne vice).
A ti Taliáni ty jejich noky (gnochi) nevaří ve vodě, nýbrž smaží na pánvi
jen je zajímavé, že i když byla tak "skvělá" a rozhodně se ta norma dodržovala, tak se to většinou nedalo žrát.
@@vojtechvilim4844 No to s tim dodrzovanim tech CSN (jedno v jake branzi)...na to veri jen urcita skupina nostalgiku.
Ale v kuchyni plati vzdy, dobre suroviny a umeni kuchare.
Nesmi se zapomenout, ze tak jako i dnes, kuchari a kucharky nepatri(li) k tem co vydelavaji(-li) tezke prachy. Proto ty jejich vytvory byly dost casto na guvno = mala motivace. Ale byly i tenkrat jidelny, at zavodni, ci skolni, kde se varilo...surovinam a normam odpovidajice...velice dobre.
Byli lide...kteri si brali jidlo v kastrulkach i domu...pro manzela/-ku...kdyz zena umela varit asi tak jako Lucka.
@@vojtechvilim4844 1. O normě jsem nemluvil.
2. Je možné, že v závodkách a školních jídelnách se používal nějaký polotovar. Vycházel jsem z informací kuchaře v hospodách a restauracích.
3. I ve školní jídelně jsem UHO konzumoval s chutí, obzvláště když tam bylo přidáno trochu hub nebo uzeniny (pak se to jmenovalo "frankfurtská" omáčka).
Tak v te hrebickove omacce urcite nepalavaly ty hrebicky...jako u "kucharky" Lucie.
Jak víš? Jsi autor receptu? Takové mám nejradši.
@@lubomirkaiser5331 Možná není uplnej de*il a ví, že divoké koření neplave ani ve svíčkové:D:D:D
Zajímalo by mě, zda je známo, jak důležité bylo mletí obilí na krupici a mouku již dlouhá tisíciletí. Bylo možné kousat samotné kroupy, jen to trvá podstatně déle. Naproti tomu lékaři řeknou, že nejvhodnější je kašovitá strava (vývod z žaludku do střeva má průměr 3 mm). Mohli by třeba předvést římský způsob pečení masa obaleného těstem ve formě, stejně jako to dnes dělají v severní americe, jen vyměnili náplň. Římané jedli maso a těsto (připálené od ohně) zahazovali. Jestli někdy zkusili jíst rýžové suchary bez vody, srovnal bych s nimi zažívají pocity. K tomu koření - omáčka je opět s moukou, hřebíček je maličkost pro chuť. V době, kdy vyplul Colón (Kolumbus) západní směrem do Indie, bylo dovážené koření až 400x dražší, než dnes. Potom není divu, že tak drahé koření bylo jen pro někoho, ikdyž to chutnalo podivně. Měli na to peníze, chuť asi těžko. Vnímám velmi omezený úhel pohledu pouze na historické recepty bez souvislostí. Nadarmo nebyla dna (pakostnice, podagra) nemoc bohatého stolu. Na vesnicích jedli hlavně kaše (=strava naše) a byli po nich hubení. Názvy jako matlafous, jícha, štec jsou popisem takových jídel z nedávné minulosti - před r. 1950.
Vývod z žaludku do tenkého střeva se jmenuje dvanáctník a rozhodně nemá 3mm 😂 Jeho průměr je od 3,5 do 4,5 centimetrů. Takové odborníky miluju. 🤦♂️😁
@@lubomirkaiser5331 Omlouvám se za chybně uvedený název. Mám paměť na čísla. Patalog ve videu ukázal již nefunkční žaludek při zkoušce určení jeho obsahu naplnění vodou. Pokud by musel zmáčknout vnitřní průměr 3,5 cm a stěnu, rozměr by vypadal po sevření jako malá pěst. Bylo to rozhodně menší podle použité svorky. Z osobní zkušenosti vím, že nerozkousaná potrava, jako hrách, slunečnice, mrkev, nebo hrubé ovesné vločky jsou hůř zažité, než dobře rozžvýkané. Při jejich velikosti by snadno prošly Vámi uvedeným rozměrem (vnitřním). Ovšem kusy masa způsobují zažívací potíže i jiným lidem, když nemají zájem, nebo čas kousat. Uznávám názor pataloga a obvodní lékařky - nejlepší je kašovitá strava. Proč asi?
@@cstavadobreta8466 Que passa? Ty sesky ne unet nebo skoset to po gugl? Caralho.
V usa, omacky neznaji a tak na vse cpou kecup. No to je fakt vyhra....
Tady jsem ti dohledal ještě mnohem delší seznam, takže tvrzení, že v USA omáčky neznají, je zdela mimo realitu :D en.wikipedia.org/wiki/List_of_saucesa
@@lukaschladek No jo, ale to jsou vse huste sauce ala kecup na ruzne variace. Nekdy s chilli, nekdy s dyne atd. Vse chutna dost podobne. A vse je urcene na zakydani grilovsneho masa.
Znám lidi, co dělají koprovku nebo rajskou s bramborem (místo knedlíku) nebo špenát (místo bramborového knedlíku) a španělského ptáčka s knedlíkem (místo rýže)😣😣😣. Takovým lidem bych nejraději...😊
No fuj...to musí být "hnus" ta hřebíčková omáčka 😂
To ti měšťané museli vykonávat asi něco strašně užitečného, že je vesničtí masem zásobili... Naštěstí asi trochu přeháníte.
Tehdejší hovězí nebylo (na rozdíl od telecího z mladých býčků) nic moc. Většinou šlo o staré krávy s tvrdým masem, které už přestaly dojit, a proto je prodali řezníkovi. K tomu si vem, že z takové krávy řezník neprodal všechno maso včas. To pak byla i omáčka ze svařáku vítaným vylepšením chuti.