PÓJDŹ ZE MNĄ DO KINA NA JURASSIC PARK: DOMINION! Seanse w Multikinie podczas których będzie można wysłuchać mojej prelekcji i wspólnie obejrzeć film: 10.06.2022 (10.00) - WARSZAWA (ZŁOTE TARASY) 13.06.2022 (10.00) - WROCŁAW (PASAŻ GRUNWALDZKI) 14.06.2022 (9.00) - POZNAŃ (MULTIKINO 51) 15.06.2022 (10.00) - KRAKÓW 20.06.2022 (10.00) - ZABRZE Jako że jest to pokaz specjalny to nie ma możliwości zakupu biletu przez internet. Żeby wybrać się ze mną na seans należy: - zakupić bilet bezpośrednio w kasie wybranego kina (cena biletu może się wahać w zależnosci od kina, ale nie powinna przekraczać 20 zł). LUB - wysłać chęć uczestnictwa w wydarzeniu mailem, będzie ono równoznaczne z rezerwacją miejsc/miejsca. Maile proszę wysyłać na adres: mateusz@naukowotv.pl W tytule proszę wpisać: Prelekcja JW [Miasto] W treści maila proszę przesłać ilość uczestników, ich imiona i nazwiska oraz wybrane miasto i godzinę seansu. Proszę nie kupować biletów poprzez stronę internetową ponieważ seanse z prelekcjami nie są widoczne w otwartej sprzedaży na stronie www. Jeśli macie pytania także kierujcie je na powyższy adres e-mail. DODATKOWO ZAPRASZAM NA SPECJALNE SEANSE DLA SZKÓŁ DO MULTIKINA I CINEMA 3D: Zapraszam także na ekskluzywnie pokazy Jurassic World: Dominion dla szkół podczas których wyświetlany będzie mój materiał wprowadzający do filmu. W Multikinie oraz Cinema 3D działa to tak, że wycieczki szkolne mają osobne seanse, nauczyciel kontaktuje się z kinem i rezerwuje pokaz dla grupy. Wszystkie takie pokazy Jurrasic World: Dominion będą wyświetlane wraz z moim materiałem (nie będzie on dostępny dla klientów indywidualnych).
Z błędów, które nie były wymienione. Indominus otrzymuje potężny cios maczugą Ankylozaura i wychodzi z tego bez szwanku, tymczasem siła uderzenia takim orężem, zmiażdżyłaby mu kości. Co do inteligencji to najbardziej przesadzona dla mnie scenia to moment kiedy Indominus pozbawia się przyczepionego czujnika ruchu i zostawia go tak, by zastawiać pułapkę na ludzi. W jaki sposób nawet najinteligentniejsze zwierze może znać zasadę działania takiego urządzenia? Wiedzieć, że za pomocą komputera przekazuje dane o jego położeniu ludziom po drugiej stronie? Przecież nawet człowiek żeby to wiedzieć musi być wyedukowany w tej kwestii, to tak jakby Indominus był mądrzejszy od człowieka.
Mówisz że człowiek musi być wyedukowany żeby wiedzieć że ma na sobie nadajnik ale jeśli masz na sobie podejrzany obiekt to chyba drogą dedukcji możesz dojść do czego to służy
@@pampkin327 Nie możesz. Równie dobrze mógł sobie ogon odgryźć. Z tą sytuacją w filmie to tak jakby człowiek co siedział w izolatce od urodzenia, zero żadnego kontaktu i był tylko utrzymywany przy życiu, nagle zacząłby mówić w naszym języku.. Jest to absurd.
Dla mnie absurdalna była scena jak podczas ataku pterozaurów, jeden wbił się swoim skrzydłem w budynek, burząc ścianę. To było lekkie zwierzę z kruchymi kośćmi, nie ma bata by mógł zderzyć się z budynkiem i się nie połamać.
@@parowaxxl8727 rozpiętość skrzydeł 12 metrów( były wieksze niz mysliwiec F-16),waga 250kg, puste kości. Jest to faktem, ze waga jest dosyc mała w porównaniu do wielkosci, ale umożliwiały im to puste kosci ktore nie były tak łamliwe jak sie niektórym wydaje, zwierze z normalnymi kośćmi tez by sie połamały w kontakcie z budynkiem.
Zwiększenie rozmiarów mozazaura można wytłumaczyć modyfikacjami by był "bigger, scarier, cooler". Podobnie agresja I-rex, sam indominus miał być atrakcją do straszenia ludzi. Z resztą słowami dr. Wu: "If their genetic code was pure, many of them would look quite different" można wytłumaczyć wszelkie różnice filmowych dinozaurów z tymi prawdziwymi.
Pomiomo tych absurdó filmy dobrze się sprzedały i twórcy w kolejnej części z miłą chęcią upchali kolejne. Ja wiem, że to nie film dokumentalny ale z tej serii zrobili coś ala szybcy i wściekli.
Chociaż obydwa jurrasic worldy uważam za kiepskie, to muszę przyznać że dołożyłem cegiełkę do ich sukcesu kasowego, i zapewne dołożę się też przy trzeciej części.
@@cukiercukier8283 Ale też z drugiej strony my się co raz bardziej czepiamy bo jesteśmy bardziej świadomi tych absurdów. Kto z nas się czepiał tego wszystkiego jak widział te filmy w dzieciństwie? Jak miałem 10 lat i oglądałem park jurajski to w życiu bym nie pomyślał, że to głupie, że Trex atakuje sobie sygnalizacje świetlną czy atakuje autobus. Dla mnie to było super mega w tamtych czasach i nie rozkminiałem co ma sens i czy tak by się faktycznie zachowywał trex. Dzisiaj jesteśmy dorośli, mamy większą świadomość a i też wiedzę to takie rzeczy się nam od razu rzucają w oczy.
Jak zobaczyłem tego i-rexa to spodziewałem się że w kolejnych seriach będzie dalszy zjazd a dinozaury zaczną mieć super moce typu strzelanie laserami z oczu :D. Już sama scena kiedy i-rex staje się niewidzialny dzięki zdolności zmiany koloru była żenująca. Podobno były też plany stworzenia... hybryd dinozaurów i ludzi - na szczęście tego zaniechano ale poziom głupoty JW i tak jest zdumiewający. Wszyscy chyba pamiętają słynne bieganie w szpilkach. I-rexa chyba stworzył Dr. Gero, a efekt wyjściowy mieszania genów został ukazany podobnie jak Cell (Komórczak) z Dragon Balla. W ogóle prawie w każdym filmie, gdzie ludzie ścierają się z naturą (nie ważne czy obecną, sztuczną/odtworzoną z przeszłości czy rodem z kosmosu) ma ona niezwykle sadystyczne zapędy wobec naszego gatunku. Jeden cel - eliminować ludzi a czasem nawet bawić się ich cierpieniem.
I-rex stał się niewidzialny jedynie dla aparatury. Ludzie go nadal widzieli. Weszli jednak na jego wybieg i się nie rozglądali właśnie przez kamery, bo myśleli, że go nie ma.
Bardzo trafione uwagi. Generalnie uznaję trójkę z pierwszej serii i jedynkę z najnowszej (aktualnej) serii za najsłabsze filmy. Co do najnowszego - zobaczymy w poniedziałek 13-go po Twojej prelekcji ;-) Do zobaczenia Krzysztofie !
A nie było tłumaczone że indominusowi specjalnie na na maksa podkręcono agresję, bo ludzie chcą większych, bardziej drapieżnych i agresywnych dinozaurów?
Odnośnie punktu 4 . Widziałem film dokumentalny poruszający kwestię atakòw słoni na nosorożce kończące się śmiercią tych drugich. Problem zaczął się od ingerencji człowieka. Otóż łapano młode słonie i przenoszono je między rezerwatami chcąc lepiej kontrolować populację gatunku. Jednakże młode samce były zbyt wcześnie oddzielane od stada i nie były nauczone zachowań społecznych. Gdy osiągały dojrzałość szukały rywali. Ponieważ nie było innych samców słoni, te choć młode ale już dojrzałe fizycznie słonie atakowały nosorożce. Słonie były większe, cięższe i silniejsze, nosorożce nie miały szans. Pracownicy rezerwatu musieli sprowadzać dorosłe samce słoni żeby wprowadzić prawidłową hierarchię. Tak więc myślę że akurat film dobrze to wyjaśnił "indominus nie wiedział czym jest"
Co do indominusa przeczącego teorii ewolucji i zabijającego wszystko, co tylko spróbuje się poruszyć. Człowiek czasem zachowuje się tak samo, a w filmie było mówione że indo zabija dla zabawy
Ja man trochę przesadzoną teorię że indominus zabija dlatego że wtedy gdy jest najedzony zabija i tak dlatego żeby kiedy jest zmęczony posili się tymi które zabił wcześniej
Może indominus rex miał problemy behawioralne. Psy ras "agresywnych" od małego często są izolowane od świata i innych zwierząt. W ten sposób często stają się agresywne i wykorzystane do walk psów. Agresja jest wywołana strachem a nie nienawiścią.
@@Laura-qo2zc ALbo zwyczajnie był nad agresywny przez te całą mieszankę genetyczną. Może zwyczajnie zabijał bo tak mu instynkt nakazywał i trudno się doszukiwać zaprzeczenia w naturze skoro to wytwór genetyczny a nie naturalny.
Moim zdaniem hybryda była uzasadniona w 1 filmie, bo gdyby "zwykłe" dinozaury zniszczyły park po raz drugi, to było by to naiwne. Jednak nie rozumiem po co ciągnęli ten wątek w następnych produkcjach.
Jest jedna rzecz, której chyba nie rozumiesz w tej serii. Dinozaury tutaj nie są tworzone dla rozrywki ludzi, mając wiernie odwzorowywać ich wygląd i zachowanie. One są tworzone przede wszystkim jako coś w rodzaju broni biologicznej. Może to nie jest w filmach jakoś dobrze przedstawione, ale jak spojrzysz na to pod takim kątem, to okaże się że wszystkie złe wydarzenia w JP i JW są właśnie tego skutkiem. One specjalnie się różnią od oryginałów, oraz są większe, agresywne i inteligentne, aby potrafiły jak najskuteczniej zabijać. Park jest tylko efektem ubocznym i dodatkowym źródłem dochodów. Hybrydy są kwintesencją tego podejścia. I druga sprawa, gdyby nie one, to uważam że sequele, czyli całe Jurassic World, nie miałoby sensu. Gdyby po raz kolejny dinozaury uciekły z parku same z siebie, a nie przez super agresywną abominację jaką był I-rex, byłoby to już po prostu nudnym odgrzewanym kotletem.
Cześć Naukowo. Stosunkowo niedawno obserwuję Twój kanał i z wypiekami na twarzy oglądam wszystkie materiały o moich ukochanych za dzieciaka dinozaurach i innych prehistorycznych kreaturach. Dość dużo było o Jurassic Park i Jurassic World. A co powiesz na serię stworzeń które dzieliły środowisko z King Kongiem na Wyspie Czaszki? Vastatosaurus Rex czy Venatosaurus aż się proszą o Twój komentarz 😄
1. Zgadzam się całym sercem. Hybrydy to był poroniony pomysł i super, że się z tego wycofali. Tylko dlaczego dopiero po 2 częściach? 3. Pterozaury po tym jak zostały wypuszczone to wpadły w szał. Widać twórcy parku nie tylko nie zadbali o wystarczającą ilość miejsca lecz także za rzadko je karmili 4. Niestabilność behawioralna to efekt tego, że indominus był hybryda, a kolejny powód to niewłaściwe warunki podczas hodowli. Zwierzę było pozbawione jakiejkolwiek socjalizacji. 5. Porozumienie się z Indominusem faktycznie było naciągane lecz co do pomysłu współpracy tyranozaura i raptora to będę jej bronił. To nie był jakiś zaawansowany sojusz. Obu zwierzętom po prostu przyświecał wspólny cel więc nawiązały luźna współpracę. W nagrodę Rexy po prostu nie zjadła Blu i pozostały wobec siebie neutralne (a z JW wiadomo, że Rexy za raptorami nie przepada)
Ten film ma same sceny absurdalne, ale jedna z lepszych scen to ta, gdzie I-rex złapał pazurem za pasek chłopaka i nie mial ma tyle sił żeby dzieciaka wyciągnąć ;p
Kolejny dobry materiał aczkolwiek wydaje mi się że chcesz za bardzo podejść do tych filmów jak do dokumentów a nie jak do Sci-Fi co raczej ma średni sens. Ogromny mozazaur wyskakujący w 3D robi wrażenie, jakby był o połowę mniejszy to połowa mniej efektu i odczucia z filmu gorsze. Tu ma być efekt a nie prawda. W "wędrówkach z dinozaurami" mieliśmy prawdę chociaż pewnie też nie w 100%. Czekam na kolejny materiał. 👍
Mówisz o tym ze indominus nie miała powodu by zabijać dla zabawy bo to nie występuje normalnie. A jak to jest z kotami? słyszałem nie raz i widziałem na swoim ze one po prostu polują dla sportu by zdobyć trofeum zdechłej myszy które gdzieś zostawią.
To prawda, sam mam kota i nieraz mi się zdarzyło, że złapał mysz i zostawiał ją na wycieraczce. Jednak kot jest większy od myszy, a z większymi zwierzętami raczej by nie zadzierał. Podobnie Indominus raczej nie zaatakował by grupy dorosłych zauropodów, które łatwo mogłyby go połamać.
@@seba1962 ciekawostka, jedna z teorii mówi że koty przynoszą właścicielom martwe lub na wpół martwe zwierzęta bo chcą nauczyć ich jak polować. Pokazują co można jeźć, dają możliwość treningu w rozszarpywaniu pożywienia no i samo pożywienie. Możliwe że twój kotek się troszczy o ciebie traktując cie jak swoje młode 😊 Ale oczywiście oprócz tego to też kwestia instynktu łowczego
Koty są problematyczne.. bo są mięsożerne i na tyle "dzikie" że mają instynkt łowczy więc chcą zabić (nie zabijesz->nie zjesz) ale są karmione karmami z polepszaczami smaku to wiele z nich nie tknie. Potrzeba kotów natomiast szybko mija po zdobyciu nagrody. Od tego, tak samo jak od innych potrzeb (z tych wspólnych dla wszystkich np kopulacja, jedzenie, picie) trudno sie uzależnić (w naturalnych warunkach) . Problem tego czegoś był moim zdaniem nieco inny. Brak znajomości norm społecznych. Młode osobniki często rywalizują by poznać swoją siłe i pozycje w stadzie.. to działanie jest dla mnie zrozumiałe aczkolwiek biorąc pod uwage jej inteligencje i tak nic sie nie trzyma niczego.
takie pytanie do 6:46 dlaczego niektóre zwierzęta domowe (np. koty lub psy) polują na inne zwierzęta, ale się nimi nie posilają? Mogło by się wydawać że Indominus robi to samo co np. kot domowy z gołębiami na podwórku
Koty są problematyczne.. bo są mięsożerne i na tyle "dzikie" że mają instynkt łowczy więc chcą zabić (nie zabijesz->nie zjesz) ale są karmione karmami z polepszaczami smaku przez co wiele z nich nie tknie ofiary. Potrzeba kotów natomiast szybko mija po zdobyciu nagrody. Od tego, tak samo jak od innych potrzeb (z tych wspólnych dla wszystkich np kopulacja, jedzenie, picie) trudno sie uzależnić (w naturalnych warunkach) . Problem tego czegoś był moim zdaniem nieco inny. Brak znajomości norm społecznych. Młode osobniki często rywalizują by poznać swoją siłe i pozycje w stadzie.. to działanie jest dla mnie zrozumiałe aczkolwiek biorąc pod uwage jej inteligencje i tak nic sie nie trzyma niczego. Taka moja obserwacja 🤗
O kotach funkcjonuje wiele mitów, i to, że polują dla zabawy jest jednym z nich. Koty (najlepiej się na nich znam ale podejrzewam że psy i inne zwierzęta też) nie potrafią zabijać i skutecznie polować instynktownie. Jeśli kotek wychowuje się w domu to nie wie na początku co zrobić z myszą, I nawet jeśli ją zabije to brutalnie, natomiast dorosłe koty bawią się ofiarą, ale gdy już chcą ją zabić to robią to szybko i skutecznie (wiele razy widziałem jak moja kocica łamała myszy kark pyszczkiem bez przebijania nawet skóry). Taka sama zasada jest wśród większych zwierząt wychowywanych w zoo, czytałem o sytuacjach gdy zwierzę w zoo atakowało człowieka, raniło go dotkliwie ale nie potrafiło zabić nawet gdy był już nieprzytomny, a zwierzęta żyjące na wolności nie mają problemu z szybkim zabiciem. Dlatego zwierzęta zabijają i polują a także posiadają instynkt łowiecki, także po to żeby w ogóle nauczyć się skutecznie polować walczyć i zabijać. Instynkt ten jednak nie zanika ale cały czas ma swoją funkcję nawet u dorosłych zwierząt, I tu jest odpowiedź na Twoje pytanie: zwierzęta nie polują i zabijają tylko po to żeby się najeść lub zabawić, ale po to żeby ciągle się uczyć, nie wypaść z wprawy i być w stanie zawsze coś upolować. To że drapieżniki polują tylko gdy są głodne także jest mitem, ponieważ w przyrodzie każde zagadnienie ma bardzo wiele aspektów.
@arcanond Psy tak mają z kotami. Jeśli wgl uda im się jakiegoś złapać, to naszczekają, poturlają łapą i pewnie dadzą w wyniku niezdecydowania i tak uciec.
Tak tylko się przyczepię, bo powiedziałeś, że legrys w "naturze", a to raczej nie ma prawa bytu, przynajmniej teraz. Kiedyś gdy ich środowiska się nakładały może byłoby to możliwe. Lepszym przykładem naturalnych hybryd może być niedźwiedź pizzly lub gloral (w zależności od gatunku rodziców, krzyżówka grizzly z niedźwiedziem polarnym) 😁
W kwestii nie zgodnego z ewolucją zachowania indominusa, trochę się nie zgodzę, że nie mogło by ono wystąpić. Jeśli dobrze rozumiem jak działa ewolucja to zakłada ona, że może zostać wygenerowanych wiele osobników w pokoleniu w tym takie które będą posiadały wady(np. będą agresywne bez potrzeby i będą nie potrzebnie tracić energię na polowanie, a później nie będą zjadać zdobyczy), jeśli te wady będzą się utrzymywać w ich zachowaniu to zginą i nie przekażą swoich genów dalej przez co w następnych pokoleniach nie przydatna lub szkodliwa cecha zanika. Indominus został stworzony sztucznie więc był czymś w rodzaju prototypu który nie przeszedł ścieżki selekcji naturalnej. I jak widzimy prototyp stworzony przez człowieka gdy siedział w klatce i miał wszystko podtykane pod nos radził sobie, a gdy uciekł na wolność co prawda spustoszył sporą część wyspy, ale stosunkowo szybko zginął. Czyli zachowywał się nie korzystnie z perspektywy ewolucyjnej (według mnie miał do tego prawo) i szybko poniósł tego konsekwencje bo wyginął. Dodatkowo w Jurassic World 1 częściowo tłumaczą jego zachowanie brakiem interakcji z innymi zwierzętami i raczej mogło to wpłynąć na jego psychikę. Chciałbym tylko powiedzieć, że nie do końca zgadzam się z tym, że jego zachowanie jest błędem filmu, w przypadku dinozaurów których genom był tylko łatany genami innych zwierząt zgadzam się, że często zachowują się nie tak jak powinny, bo podstawa ich genomu przeszła miliony lat selekcji naturalnej. Natomiast zlepek genów jakim jest indominus jako całość nie przeszedł tej drogi więc nie ma co się dziwić, że nie zachowuje się tak jak powinien. A ogółem to fajny odcinek, pozdrawiam. PS: Słyszałem, że koty polują czasem dla zaspokojenia instynktu łowieckiego i później nie koniecznie zjadają swoje ofiary.
6:30 No ale warto wspomnieć, że postacie w filmie też się temu dziwią i zadają podobne pytania. Dochodzą później do wniosku, że indominus nie jest dinozaurem tylko (filmowym) potworem ;) I tu wchodzi ta koncepcja hybryd. Twórcy filmu stwierdzili, że dinozaury to za mało i trzeba wprowadzić potwora. Moim zdaniem to również niefortunna decyzja.
Bardzo mądre i merytoryczne te filmiki, ale najpiękniejsze jest to że każdy zarzut można odeprzeć majstrowaniem przy genach. Do każdego gatunku czy rodziny podchodzisz z perspektywy naukowej co wspaniale pozwala zobaczyć absurdy, o których mówisz. Nie mniej jeśli do całego filmu podejdziemy jak do Sci-Fi to człowiek sobie myśli " No racja, głupie. Ale to są genetycznie modyfikowane zwierzęta to kto wie?" Mnie się to jakoś wszystko spina, wystarczy się nastawić na kino akcji a nie dokument BBC. Nie mniej wykonujesz świetną robotę!
Kiedyś był ciekawy film dokumentalny o młodych słoniach które były zabierane od stada, a po osiągnięciu dojrzałości plociowej atakowały i zabijały nosorożce
W filmie w rozmowie między Owenem, a Claire w trakcie tej sceny gdzie widać zabite Zauropody, jest wyjaśnione, że Indominus zabija dla przyjemności i jest to typowy zabieg pod emocje publiczności. Ale zgadzam się z twoją opinią tu akurat.
Nie zgodzę się co do kwestii Indominusa. Patrząc na niego ze względów fabularnych, jest on dość świeżą ideą, świetnie kontynuującą temat zagrożenia związanego z konfrontacjami ludzi z dinozaurów. Nie zapominajmy, że jest on poniekąd eksperymentem w tej dziedzinie genetyki i można go porównać do takiego dinozaurowego Frankensteina, który wymknął się spod kontroli. Mógł on zatem przejawiać zachowania znacząco odbiegające od norm, zatem nadmierna agresja wydawałby się w tym przypadku uzasadniona.
Film jak najbardziej dopracowany pod każdym względem, aczkolwiek z niektórymi aspektami się niedokońca zgodzę. Przykładowo, Mozozaur mógł być taki wielki, gdyż był karmione gigantycznymi pięściami pokarmu, i poprostu mógł urosnąć.
Jakby ktoś chciał zobaczyć najbrzydsza hybrydę którą stworzył doktor Wu to polecam zobaczyć Scorpio rexa. Mops wersja dinozaur, postrach wszystkich dzieci, które odważyły się obejrzeć Obóz Kredowy
4:55 ludzie się takimi rzeczami nie przejmują. Jeden(!) Eublefar (gekon) lamparci wymaga terrarium o wymiarach min. 40x60x40 BxLxH, malutkie zwierzątko rzadko osiąga 30 cm długości. Tymczasem widywałem kilka tych gadów w terrarium 25x25x30. Męczarnia
Do tego wszystkiego to jeszcze komuś kto liznął tresury zwierząt to mam obiekcje do sceny treningu Owena i welociraptorów. Otóż pierwszą w stadzie (za Owenem ;) jest Blue, która jak wiemy tę pozycję wywalczyła - jednak w nagrodę za trening dostaje pokarm jako ostatnia. Jest to karygodny błąd, bo lider dostaje jedzenie jako pierwszy, o to zresztą chodzi w byciu alfą, aby być pierwszym we wszystkim (dlatego np. człowiek musi wchodzić do pomieszczrń przed zwierzęciem). Blue jakby była normalnym zwierzęciem odczułaby to jako degradację i/lub fakt zrobienia czegoś złego. I to tym bardziej im bardziej przymknąć oko na koncepcje manipulowania genomem w kierunku wyższej inteligencji. Może dlatego puściła jak baba focha i poszła za Indominusem :)
Niektóre zwierzęta zabijają też by bronić terytorium, kiedy czują się zagrożone albo bronią młodych. Żadne dla zabawy czy z nudów, bo to niepotrzebna strata energii.
@@wqeqw9521 koty polują przez instynkt łowiecki, ale nie dla zabawy tylko żeby ciągle ćwiczyć i nie wypaść z wprawy. Młode koty i takie które są trzymane w domu nie potrafią skutecznie polować i zabijać, jeśli już zabijają to bardzo brutalnie. Moja dorosła kocica bawiła się myszami żeby ćwiczyć, ale gdy chciała już zabić mysz to łamała jej kręgosłup szyjny pyszczkiem, nie przebijając nawet skóry.
W pierwszej części ktoś tam powiedział nie pamiętam kto że to nie są prawdziwe dinozaury prawdziwe wymarły 65 milionów lat temu dlatego możemy uznać że wszystkie to hybrydy i dano im umiejętności których tamte nie miały czyli większy wzrost większa inteligencja i instynkt mordercy dla zabawy ale to tylko moja teoria ;) Pozdrawiam
Dla mnie przesadzony był jeszcze motyw ucieczki indomunisa z wybiegu, gdzie zrobił na ścianie ślady pazurów żeby ludzie myśleli że się wydostał. Kolejną strasznie głupią rzeczą jest to, że I.Rex wiedział do czego służy implant dzięki któremu można było go namierzyć, więc wydłubał go sobie
Mnie w tego typu filmach zawsze uderza to, ile hałasu wokół siebie robią drapieżniki. W prawdziwym świecie lew, wilki, czy krokodyl, podkradają się do swojej ofiary tak blisko, jak to tylko możliwe. Czasami, gdy ofiara jednak się zorientuje, że jest na celowniku, podejmują ryzyko i rzucają się w pogoń, jeśli widzą szansę na udane polowanie. Ryczenie i ostentacyjna demonstracja siły jest obecna tylko w walkach o dominację i ona tak naprawdę służy uniknięciu walki poprzez "przekonanie" przeciwnika o swojej własnej sile. Co gorsza, w filmach im większe zwierzę, tym bardziej niezrównoważone psychicznie w starciu z ofiarą :D Na wykonywanie swoich zamaszystych ruchów i wydawanie odgłosów traci energię potrzebną do napędzenia swojego wielkiego i głodnego cielska :D
W filmie co do tej rzezi zauropodów to próbowano to tłumaczyć tym, że indominus był tak zaprojektowany (genetycznie), by wykazywał się nadzwyczajną agresją (no i że był tak wychowywany, by zżerał wszystko, co napotka).
@NaukowoTV 3:00 W sumie, wprowadzenie mozazaura tłumaczy inny punkt. W filmie "5 największych błędów w JURASSIC PARK III" w 1:14 mówiłeś o zniknięciu załogi w łodzi, i że to nie ma sensu. Istnienie mozazaura mogłoby tłumaczyć tą scenę. Choć pozostaje wtedy pytanie, czemu przez tyle lat nie odpłynął i nie zasiedlił dalszych części świata. P.S. Skoro mieli takie możliwości genetyczne jak było pokazane, że tworzą nowego dinozaura, to może mozazaur też był sztucznym tworem krzyżówki krokodyla z płetwalem błękitnym, kotem, mrówką i czymś tam jeszcze. Ale wtedy, wytłumaczenie punktu z "5 największych błędów w JURASSIC PARK III" idzie do kosza.
Nie pamiętam, w którym to było z odcinków z uwagami do serii, bo leciały u mnie jako podcasty. Odnośnie Indominusa zabijającego bez powodu zauropody była delikatna wzmianka, że ma on także geny ludzkie, stąd polowanie dla przyjemności. Co do za wielkich dinozaurów, jak stegozaur czy mozazaur, wydaje mi się, że to celowe działanie pracowników parku - powiększanie zwierząt. Także była wzmianka, że "zwykłe dinozaury nie są już interesujące dla turystów, więc mają być większe i ma być więcej zębów".
A ja kiedyś oglądałem filmik gdzie mówili że jak i indominus rex, indoraptor i skorpio rex miały geny ludzkie bo indominus zabija dla zabawy jak człowiek indoraptor oszukał człowieka i się uśmiechnął a skorpio się wyprostował jak człowiek.
1.Co do chyba czwartego to zabijała dla zabawy 2:Blue jest inteligentna więc postanowiła połączyć siły z Rexy aby pokonać Indominusa a Rexy nie zabiła Blue bo Blue uratowała jej życie
człowieku robisz park dinozaurów i co musisz tam mieć coś co bendzie robiło wrarzenie jeśli chodzi o mozazaura to dobrze że jest duży bo takto dla ludzi by to bylo jak zwykłe zoo a pocoś wydali te 2000zł
Jak mówiłem w moim poprzednim materiale - przez spinozaura ten film moim zdaniem najbardziej się zestarzał ;) Lubię całą serię, ale jeśli miałbym wybierać najgorszy to właśnie JP3.
Tak scena rozmowy między raptorami a indominusem boli (jak z resztą cała ta seria), ale fakt że ktoś ma te same geny nie znaczy że zna Twój język jak np. Delfiny to matka uczy dziecko języka ich stada delfin ze stada A nie dogada się idelanie z delfinem że stada B
Pies mojego sąsiada zagryzł wszystkie kury, gdy tylko znalazł się na ich wybiegu. Żadnej nie zjadł, był najedzony, jednak to zrobił. Nie wykazywał też wcześniej w stosunku do nich żadnej agresji. Lis zadusza wszystkie kury, często zjadając tylko jedną. Czemu? Koty często polują na gryzonie, a potem bawią się nimi, wcale ich nie zjadając. Podobnie robią z ptakami, żabami, jaszczurkami itd. Czy to się zgadza z teorią ewolucji? Podałam tylko przykłady z "własnego" podwórka, a na pewno jest ich więcej. Mój kot, nie tknie mojego szczura. Mimo iż poluje na inne gryzonie i ptaki, a szczur pojawił się później, są "kumplami". Nawet razem śpią. Pies sąsiada nie ruszy "swoich" kotów, ale gdy inny wejdzie na podwórko, to musi szybko uciekać. Czy to nie są aby sojusze między gatunkowe? Lubię Twoje filmy, serio. Można się wiele z nich dowiedzieć i opowiadasz w sposób zrozumiały dla wielu osób. Jednak czasem, a przynajmniej takie mam wrażenie, za bardzo starasz się przypisać swoje teorie. Robisz to wręcz na siłę, jak choćby z tą agresją i sojuszami. Mówimy o zwierzętach żyjących miliony lat temu. Nie jesteśmy nawet pewni, czy istotnie wyglądały tak jak to sobie wyobrażamy. Tym bardziej, ciężko jest udowodnić, że zachowywałyby się inaczej niż na filmie. Teoria ewolucji, jest właśnie tylko teorią. Dlatego ciężko jest mi uznać te rzeczy za błąd. Można tylko polemizować co by się mogło stać.
jesli chodzi o Mezozaura to zaden blad poprostu w tym labortorium wychodowali takeigo duzego to nci dziwnego ze te Dinozaury w tym parku sa wieksze od tych co byly naprawde to logiczne ze cos im dodali i temu wieksze sa
Bardzo fajna seria. Chociaż mam pewne spostrzeżenia co do opinii na temat inteligencji zwierząt, ponieważ badania nad nią są bardzo trudne i praktycznie nie jest możliwe stworzenie powtarzalnych metod badawczych wielu jej aspektów, dlatego trzeba być ostrożnym co do wyciągania wniosków i usprawiedliwiania wszystkiego instynktem. Jako przykład opiszę historię mojej kocicy, która urodziła kocięta w stodole i nie pozwalała zabrać ich do domu. Jednak pewnego dnia gdy wychodziłem z domu czekała na mnie i zaczęła miałczeć zupełnie inaczej niż zwykle już gdy troszeczkę uchyliłem drzwi, następnie szerokim łukiem przeprowadziła mnie naokoło drzwi do kociąt które położyła w miejscu gdzie nawet w pełni otwarte drzwi by ich nie uderzyły. Zdziwiło mnie to bardzo ponieważ musiała wcześniej zaplanować całą tą sytuację i moje reakcje na kilku poziomach, a także musiała wiedzieć jak działają drzwi i do jakiej szerokości mogą się otworzyć, dodam jeszcze, że nigdy wcześniej nie zachowywała się w taki sposób. Gdyby tego nie zaplanowała to położyłaby kocięta zaraz przy wejściu gdzie drzwi mogłyby je uderzyć lub ktoś mógłby je nadepnąć. Według mnie jest to przykład ponad oczekiwanej inteligencji zwierzęcia, jednak odtworzenie czegoś takiego przy użyciu powtarzalnych naukowych metod jest praktycznie niemożliwe.
PÓJDŹ ZE MNĄ DO KINA NA JURASSIC PARK: DOMINION!
Seanse w Multikinie podczas których będzie można wysłuchać mojej prelekcji i wspólnie obejrzeć film:
10.06.2022 (10.00) - WARSZAWA (ZŁOTE TARASY)
13.06.2022 (10.00) - WROCŁAW (PASAŻ GRUNWALDZKI)
14.06.2022 (9.00) - POZNAŃ (MULTIKINO 51)
15.06.2022 (10.00) - KRAKÓW
20.06.2022 (10.00) - ZABRZE
Jako że jest to pokaz specjalny to nie ma możliwości zakupu biletu przez internet. Żeby wybrać się ze mną na seans należy:
- zakupić bilet bezpośrednio w kasie wybranego kina (cena biletu może się wahać w zależnosci od kina, ale nie powinna przekraczać 20 zł).
LUB
- wysłać chęć uczestnictwa w wydarzeniu mailem, będzie ono równoznaczne z rezerwacją miejsc/miejsca.
Maile proszę wysyłać na adres: mateusz@naukowotv.pl
W tytule proszę wpisać: Prelekcja JW [Miasto]
W treści maila proszę przesłać ilość uczestników, ich imiona i nazwiska oraz wybrane miasto i godzinę seansu.
Proszę nie kupować biletów poprzez stronę internetową ponieważ seanse z prelekcjami nie są widoczne w otwartej sprzedaży na stronie www. Jeśli macie pytania także kierujcie je na powyższy adres e-mail.
DODATKOWO ZAPRASZAM NA SPECJALNE SEANSE DLA SZKÓŁ DO MULTIKINA I CINEMA 3D:
Zapraszam także na ekskluzywnie pokazy Jurassic World: Dominion dla szkół podczas których wyświetlany będzie mój materiał wprowadzający do filmu. W Multikinie oraz Cinema 3D działa to tak, że wycieczki szkolne mają osobne seanse, nauczyciel kontaktuje się z kinem i rezerwuje pokaz dla grupy. Wszystkie takie pokazy Jurrasic World: Dominion będą wyświetlane wraz z moim materiałem (nie będzie on dostępny dla klientów indywidualnych).
Krzysiu nie wiem czy wiesz ale istnieje pewien sposób na stworzenie Indominusa, jest to metoda edycji genów CRISPR/cas9
Oczywiście nie udało mi się załatwić żeby na seans iść z klasą więc aby cię spotkać idę sam z bratem
@@jaszczurytv5449 W jakim mieście się widzimy?
Wrocław Pasaż Grunwaldzki
@@jaszczurytv5449 Do zobaczenia :)
Z błędów, które nie były wymienione. Indominus otrzymuje potężny cios maczugą Ankylozaura i wychodzi z tego bez szwanku, tymczasem siła uderzenia takim orężem, zmiażdżyłaby mu kości. Co do inteligencji to najbardziej przesadzona dla mnie scenia to moment kiedy Indominus pozbawia się przyczepionego czujnika ruchu i zostawia go tak, by zastawiać pułapkę na ludzi. W jaki sposób nawet najinteligentniejsze zwierze może znać zasadę działania takiego urządzenia? Wiedzieć, że za pomocą komputera przekazuje dane o jego położeniu ludziom po drugiej stronie? Przecież nawet człowiek żeby to wiedzieć musi być wyedukowany w tej kwestii, to tak jakby Indominus był mądrzejszy od człowieka.
Mówisz że człowiek musi być wyedukowany żeby wiedzieć że ma na sobie nadajnik ale jeśli masz na sobie podejrzany obiekt to chyba drogą dedukcji możesz dojść do czego to służy
@@pampkin327 nie jeżeli jesteś trzymany w zamknięciu od dnia narodzin i nikt się z Tobą nie komunikuje.
@@pampkin327 Nie możesz. Równie dobrze mógł sobie ogon odgryźć. Z tą sytuacją w filmie to tak jakby człowiek co siedział w izolatce od urodzenia, zero żadnego kontaktu i był tylko utrzymywany przy życiu, nagle zacząłby mówić w naszym języku.. Jest to absurd.
Dla mnie absurdalna była scena jak podczas ataku pterozaurów, jeden wbił się swoim skrzydłem w budynek, burząc ścianę. To było lekkie zwierzę z kruchymi kośćmi, nie ma bata by mógł zderzyć się z budynkiem i się nie połamać.
nie orzesad*6
Lekkie zwierze z kruchymi kośćmi ? chyba ci sie cos pomyliło.
@@mountainman42 ważył 150kg co przy jego rozmiarach jest naprawdę małą wagą
@@parowaxxl8727 rozpiętość skrzydeł 12 metrów( były wieksze niz mysliwiec F-16),waga 250kg, puste kości. Jest to faktem, ze waga jest dosyc mała w porównaniu do wielkosci, ale umożliwiały im to puste kosci ktore nie były tak łamliwe jak sie niektórym wydaje, zwierze z normalnymi kośćmi tez by sie połamały w kontakcie z budynkiem.
@@mountainman42 12 metrów to chyba quetzal, zwyczajny pterodactly mógł mieć może 3 metry. I tak, pogruchotały by się przy zderzeniu z budynkiem
Zobaczyłem dopiero teraz po raz pierwszy Jurassic World. Super się teraz ogląda ten Twój komentarz do filmu!
Zwiększenie rozmiarów mozazaura można wytłumaczyć modyfikacjami by był "bigger, scarier, cooler". Podobnie agresja I-rex, sam indominus miał być atrakcją do straszenia ludzi.
Z resztą słowami dr. Wu: "If their genetic code was pure, many of them would look quite different" można wytłumaczyć wszelkie różnice filmowych dinozaurów z tymi prawdziwymi.
Pomiomo tych absurdó filmy dobrze się sprzedały i twórcy w kolejnej części z miłą chęcią upchali kolejne. Ja wiem, że to nie film dokumentalny ale z tej serii zrobili coś ala szybcy i wściekli.
Film nie był tak dobry jak jedynka, której chyba nic nie dorówna, ale lepszy niż pozostałe części. Oglądało się fajnie mimo wszystko :)
Chociaż obydwa jurrasic worldy uważam za kiepskie, to muszę przyznać że dołożyłem cegiełkę do ich sukcesu kasowego, i zapewne dołożę się też przy trzeciej części.
nieprawda mi się podobają ale każdy może mieć swoje zdanie
@@cukiercukier8283 Ale też z drugiej strony my się co raz bardziej czepiamy bo jesteśmy bardziej świadomi tych absurdów. Kto z nas się czepiał tego wszystkiego jak widział te filmy w dzieciństwie? Jak miałem 10 lat i oglądałem park jurajski to w życiu bym nie pomyślał, że to głupie, że Trex atakuje sobie sygnalizacje świetlną czy atakuje autobus. Dla mnie to było super mega w tamtych czasach i nie rozkminiałem co ma sens i czy tak by się faktycznie zachowywał trex. Dzisiaj jesteśmy dorośli, mamy większą świadomość a i też wiedzę to takie rzeczy się nam od razu rzucają w oczy.
@@cukiercukier8283 Szkoda, żę my tu sobie dyskutujemy o filmach i dinozaurach a ty coś zaczynasz bredzić o polityce i trudnej historii.
Najbardziej rozczarowało mnie w pierwszej i drugiej części wprowadzenie "hybryd", dlatego cieszę się, że w trzeciej części na ich nie być
Jak zobaczyłem tego i-rexa to spodziewałem się że w kolejnych seriach będzie dalszy zjazd a dinozaury zaczną mieć super moce typu strzelanie laserami z oczu :D. Już sama scena kiedy i-rex staje się niewidzialny dzięki zdolności zmiany koloru była żenująca. Podobno były też plany stworzenia... hybryd dinozaurów i ludzi - na szczęście tego zaniechano ale poziom głupoty JW i tak jest zdumiewający. Wszyscy chyba pamiętają słynne bieganie w szpilkach. I-rexa chyba stworzył Dr. Gero, a efekt wyjściowy mieszania genów został ukazany podobnie jak Cell (Komórczak) z Dragon Balla. W ogóle prawie w każdym filmie, gdzie ludzie ścierają się z naturą (nie ważne czy obecną, sztuczną/odtworzoną z przeszłości czy rodem z kosmosu) ma ona niezwykle sadystyczne zapędy wobec naszego gatunku. Jeden cel - eliminować ludzi a czasem nawet bawić się ich cierpieniem.
I-rex stał się niewidzialny jedynie dla aparatury. Ludzie go nadal widzieli. Weszli jednak na jego wybieg i się nie rozglądali właśnie przez kamery, bo myśleli, że go nie ma.
@@MegaAnukisByła scena po tym jak odgryzł nadajnik i ludzie mówili, że się kamufluje co można też było zobaczyć 2 ten scenie
Bardzo trafione uwagi. Generalnie uznaję trójkę z pierwszej serii i jedynkę z najnowszej (aktualnej) serii za najsłabsze filmy. Co do najnowszego - zobaczymy w poniedziałek 13-go po Twojej prelekcji ;-) Do zobaczenia Krzysztofie !
Do zobaczenia :)
P.S. Prelekcja będzie podzielona - 20 minut przed seansem i 40 minut po.
@@NaukowoTV czyli będzie jeszcze fajniej niż myślałem ;-)
Akurat wczoraj byłem w Krasiejowie. Miło tak obejrzeć kolejny film na tym kanale. świetny odcinek
Dziękuję!
Producenci cisną, żeby każda kolejna część zawierała jeszcze większe i jeszcze groźniejsze dinozaury.
A nie było tłumaczone że indominusowi specjalnie na na maksa podkręcono agresję, bo ludzie chcą większych, bardziej drapieżnych i agresywnych dinozaurów?
wreszcie jakaś dobra uwaga
Odnośnie punktu 4 . Widziałem film dokumentalny poruszający kwestię atakòw słoni na nosorożce kończące się śmiercią tych drugich. Problem zaczął się od ingerencji człowieka. Otóż łapano młode słonie i przenoszono je między rezerwatami chcąc lepiej kontrolować populację gatunku. Jednakże młode samce były zbyt wcześnie oddzielane od stada i nie były nauczone zachowań społecznych. Gdy osiągały dojrzałość szukały rywali. Ponieważ nie było innych samców słoni, te choć młode ale już dojrzałe fizycznie słonie atakowały nosorożce. Słonie były większe, cięższe i silniejsze, nosorożce nie miały szans. Pracownicy rezerwatu musieli sprowadzać dorosłe samce słoni żeby wprowadzić prawidłową hierarchię.
Tak więc myślę że akurat film dobrze to wyjaśnił "indominus nie wiedział czym jest"
Co do indominusa przeczącego teorii ewolucji i zabijającego wszystko, co tylko spróbuje się poruszyć. Człowiek czasem zachowuje się tak samo, a w filmie było mówione że indo zabija dla zabawy
Koty zabijają wszystko co się rusza i potem tego nie jedzą np krety czy żaby
Ja man trochę przesadzoną teorię że indominus zabija dlatego że wtedy gdy jest najedzony zabija i tak dlatego żeby kiedy jest zmęczony posili się tymi które zabił wcześniej
Może indominus rex miał problemy behawioralne. Psy ras "agresywnych" od małego często są izolowane od świata i innych zwierząt. W ten sposób często stają się agresywne i wykorzystane do walk psów. Agresja jest wywołana strachem a nie nienawiścią.
@@Laura-qo2zc ALbo zwyczajnie był nad agresywny przez te całą mieszankę genetyczną. Może zwyczajnie zabijał bo tak mu instynkt nakazywał i trudno się doszukiwać zaprzeczenia w naturze skoro to wytwór genetyczny a nie naturalny.
@@sobczak0712 też możliwe że wykazywał większą skłonność do agresji przez genetykę.
Moim zdaniem hybryda była uzasadniona w 1 filmie, bo gdyby "zwykłe" dinozaury zniszczyły park po raz drugi, to było by to naiwne. Jednak nie rozumiem po co ciągnęli ten wątek w następnych produkcjach.
Mam to samo zdanie
ten indominus jeszcze przejdzie chociaż też nie jestem zwolennikiem tych hybryd no ale w kolejnej części indoraptor to już wogole tragedia
Jest jedna rzecz, której chyba nie rozumiesz w tej serii. Dinozaury tutaj nie są tworzone dla rozrywki ludzi, mając wiernie odwzorowywać ich wygląd i zachowanie. One są tworzone przede wszystkim jako coś w rodzaju broni biologicznej. Może to nie jest w filmach jakoś dobrze przedstawione, ale jak spojrzysz na to pod takim kątem, to okaże się że wszystkie złe wydarzenia w JP i JW są właśnie tego skutkiem. One specjalnie się różnią od oryginałów, oraz są większe, agresywne i inteligentne, aby potrafiły jak najskuteczniej zabijać. Park jest tylko efektem ubocznym i dodatkowym źródłem dochodów. Hybrydy są kwintesencją tego podejścia. I druga sprawa, gdyby nie one, to uważam że sequele, czyli całe Jurassic World, nie miałoby sensu. Gdyby po raz kolejny dinozaury uciekły z parku same z siebie, a nie przez super agresywną abominację jaką był I-rex, byłoby to już po prostu nudnym odgrzewanym kotletem.
Cześć Naukowo. Stosunkowo niedawno obserwuję Twój kanał i z wypiekami na twarzy oglądam wszystkie materiały o moich ukochanych za dzieciaka dinozaurach i innych prehistorycznych kreaturach. Dość dużo było o Jurassic Park i Jurassic World. A co powiesz na serię stworzeń które dzieliły środowisko z King Kongiem na Wyspie Czaszki? Vastatosaurus Rex czy Venatosaurus aż się proszą o Twój komentarz 😄
Nawet jak są takie absurdalne błędy to i tak uwielbiam ten film
Ja też
Super materiał, czekam na analizę JWD :D
Super film!
Spoko film ale jurassic world było powiedziane że to nie są czysto genowe dinozaur,każdy z nich jest zmodyfikowano aby były ciekawsze dla ludzi
1. Zgadzam się całym sercem. Hybrydy to był poroniony pomysł i super, że się z tego wycofali. Tylko dlaczego dopiero po 2 częściach?
3. Pterozaury po tym jak zostały wypuszczone to wpadły w szał. Widać twórcy parku nie tylko nie zadbali o wystarczającą ilość miejsca lecz także za rzadko je karmili
4. Niestabilność behawioralna to efekt tego, że indominus był hybryda, a kolejny powód to niewłaściwe warunki podczas hodowli. Zwierzę było pozbawione jakiejkolwiek socjalizacji.
5. Porozumienie się z Indominusem faktycznie było naciągane lecz co do pomysłu współpracy tyranozaura i raptora to będę jej bronił. To nie był jakiś zaawansowany sojusz. Obu zwierzętom po prostu przyświecał wspólny cel więc nawiązały luźna współpracę. W nagrodę Rexy po prostu nie zjadła Blu i pozostały wobec siebie neutralne (a z JW wiadomo, że Rexy za raptorami nie przepada)
Ten film ma same sceny absurdalne, ale jedna z lepszych scen to ta, gdzie I-rex złapał pazurem za pasek chłopaka i nie mial ma tyle sił żeby dzieciaka wyciągnąć ;p
Kolejny dobry materiał aczkolwiek wydaje mi się że chcesz za bardzo podejść do tych filmów jak do dokumentów a nie jak do Sci-Fi co raczej ma średni sens. Ogromny mozazaur wyskakujący w 3D robi wrażenie, jakby był o połowę mniejszy to połowa mniej efektu i odczucia z filmu gorsze. Tu ma być efekt a nie prawda. W "wędrówkach z dinozaurami" mieliśmy prawdę chociaż pewnie też nie w 100%. Czekam na kolejny materiał. 👍
Ale w wędrówkach też był o ile pamiętam 20m liopleurodon
wydaje mi sie że troszke nierealistyczne było to że indominus miał kamuflaż niczym predator ;p
było powiedziane w którymś Parku
że gdyby ich dinozaury nie były modyfikowane to by mogły wyglądać zupełnie inaczej
Mówisz o tym ze indominus nie miała powodu by zabijać dla zabawy bo to nie występuje normalnie. A jak to jest z kotami? słyszałem nie raz i widziałem na swoim ze one po prostu polują dla sportu by zdobyć trofeum zdechłej myszy które gdzieś zostawią.
To prawda, sam mam kota i nieraz mi się zdarzyło, że złapał mysz i zostawiał ją na wycieraczce. Jednak kot jest większy od myszy, a z większymi zwierzętami raczej by nie zadzierał. Podobnie Indominus raczej nie zaatakował by grupy dorosłych zauropodów, które łatwo mogłyby go połamać.
@@seba1962 ale masz wytłumaczenie na jego agresje
@@smokaj100 nie powiedziałbym, że to dobry argument, ale ok
@@seba1962 ciekawostka, jedna z teorii mówi że koty przynoszą właścicielom martwe lub na wpół martwe zwierzęta bo chcą nauczyć ich jak polować. Pokazują co można jeźć, dają możliwość treningu w rozszarpywaniu pożywienia no i samo pożywienie. Możliwe że twój kotek się troszczy o ciebie traktując cie jak swoje młode 😊
Ale oczywiście oprócz tego to też kwestia instynktu łowczego
Koty są problematyczne.. bo są mięsożerne i na tyle "dzikie" że mają instynkt łowczy więc chcą zabić (nie zabijesz->nie zjesz) ale są karmione karmami z polepszaczami smaku to wiele z nich nie tknie. Potrzeba kotów natomiast szybko mija po zdobyciu nagrody. Od tego, tak samo jak od innych potrzeb (z tych wspólnych dla wszystkich np kopulacja, jedzenie, picie) trudno sie uzależnić (w naturalnych warunkach) . Problem tego czegoś był moim zdaniem nieco inny. Brak znajomości norm społecznych. Młode osobniki często rywalizują by poznać swoją siłe i pozycje w stadzie.. to działanie jest dla mnie zrozumiałe aczkolwiek biorąc pod uwage jej inteligencje i tak nic sie nie trzyma niczego.
takie pytanie do 6:46
dlaczego niektóre zwierzęta domowe (np. koty lub psy) polują na inne zwierzęta, ale się nimi nie posilają? Mogło by się wydawać że Indominus robi to samo co np. kot domowy z gołębiami na podwórku
Koty są problematyczne.. bo są mięsożerne i na tyle "dzikie" że mają instynkt łowczy więc chcą zabić (nie zabijesz->nie zjesz) ale są karmione karmami z polepszaczami smaku przez co wiele z nich nie tknie ofiary. Potrzeba kotów natomiast szybko mija po zdobyciu nagrody. Od tego, tak samo jak od innych potrzeb (z tych wspólnych dla wszystkich np kopulacja, jedzenie, picie) trudno sie uzależnić (w naturalnych warunkach) . Problem tego czegoś był moim zdaniem nieco inny. Brak znajomości norm społecznych. Młode osobniki często rywalizują by poznać swoją siłe i pozycje w stadzie.. to działanie jest dla mnie zrozumiałe aczkolwiek biorąc pod uwage jej inteligencje i tak nic sie nie trzyma niczego.
Taka moja obserwacja 🤗
O kotach funkcjonuje wiele mitów, i to, że polują dla zabawy jest jednym z nich. Koty (najlepiej się na nich znam ale podejrzewam że psy i inne zwierzęta też) nie potrafią zabijać i skutecznie polować instynktownie. Jeśli kotek wychowuje się w domu to nie wie na początku co zrobić z myszą, I nawet jeśli ją zabije to brutalnie, natomiast dorosłe koty bawią się ofiarą, ale gdy już chcą ją zabić to robią to szybko i skutecznie (wiele razy widziałem jak moja kocica łamała myszy kark pyszczkiem bez przebijania nawet skóry). Taka sama zasada jest wśród większych zwierząt wychowywanych w zoo, czytałem o sytuacjach gdy zwierzę w zoo atakowało człowieka, raniło go dotkliwie ale nie potrafiło zabić nawet gdy był już nieprzytomny, a zwierzęta żyjące na wolności nie mają problemu z szybkim zabiciem. Dlatego zwierzęta zabijają i polują a także posiadają instynkt łowiecki, także po to żeby w ogóle nauczyć się skutecznie polować walczyć i zabijać. Instynkt ten jednak nie zanika ale cały czas ma swoją funkcję nawet u dorosłych zwierząt, I tu jest odpowiedź na Twoje pytanie: zwierzęta nie polują i zabijają tylko po to żeby się najeść lub zabawić, ale po to żeby ciągle się uczyć, nie wypaść z wprawy i być w stanie zawsze coś upolować. To że drapieżniki polują tylko gdy są głodne także jest mitem, ponieważ w przyrodzie każde zagadnienie ma bardzo wiele aspektów.
@arcanond
Psy tak mają z kotami. Jeśli wgl uda im się jakiegoś złapać, to naszczekają, poturlają łapą i pewnie dadzą w wyniku niezdecydowania i tak uciec.
Nie mogę się doczekać prelekcji w Poznaniu
Owca Dolly ma bardzo memiczne spojrzenie, na pokazanym zdjęciu. Ona mówi "Patrzcie, jestem klonem i co, można?".
Gdybym wiedział to bym obejrzał film z Tobą 🥰
Jeszcze jest szansa we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Zabrzu. Wczoraj byłem w Warszawie. :)
Tak tylko się przyczepię, bo powiedziałeś, że legrys w "naturze", a to raczej nie ma prawa bytu, przynajmniej teraz. Kiedyś gdy ich środowiska się nakładały może byłoby to możliwe. Lepszym przykładem naturalnych hybryd może być niedźwiedź pizzly lub gloral (w zależności od gatunku rodziców, krzyżówka grizzly z niedźwiedziem polarnym) 😁
Świetny materiał 👍
W kwestii nie zgodnego z ewolucją zachowania indominusa, trochę się nie zgodzę, że nie mogło by ono wystąpić. Jeśli dobrze rozumiem jak działa ewolucja to zakłada ona, że może zostać wygenerowanych wiele osobników w pokoleniu w tym takie które będą posiadały wady(np. będą agresywne bez potrzeby i będą nie potrzebnie tracić energię na polowanie, a później nie będą zjadać zdobyczy), jeśli te wady będzą się utrzymywać w ich zachowaniu to zginą i nie przekażą swoich genów dalej przez co w następnych pokoleniach nie przydatna lub szkodliwa cecha zanika. Indominus został stworzony sztucznie więc był czymś w rodzaju prototypu który nie przeszedł ścieżki selekcji naturalnej. I jak widzimy prototyp stworzony przez człowieka gdy siedział w klatce i miał wszystko podtykane pod nos radził sobie, a gdy uciekł na wolność co prawda spustoszył sporą część wyspy, ale stosunkowo szybko zginął. Czyli zachowywał się nie korzystnie z perspektywy ewolucyjnej (według mnie miał do tego prawo) i szybko poniósł tego konsekwencje bo wyginął. Dodatkowo w Jurassic World 1 częściowo tłumaczą jego zachowanie brakiem interakcji z innymi zwierzętami i raczej mogło to wpłynąć na jego psychikę. Chciałbym tylko powiedzieć, że nie do końca zgadzam się z tym, że jego zachowanie jest błędem filmu, w przypadku dinozaurów których genom był tylko łatany genami innych zwierząt zgadzam się, że często zachowują się nie tak jak powinny, bo podstawa ich genomu przeszła miliony lat selekcji naturalnej. Natomiast zlepek genów jakim jest indominus jako całość nie przeszedł tej drogi więc nie ma co się dziwić, że nie zachowuje się tak jak powinien. A ogółem to fajny odcinek, pozdrawiam.
PS: Słyszałem, że koty polują czasem dla zaspokojenia instynktu łowieckiego i później nie koniecznie zjadają swoje ofiary.
6:30 No ale warto wspomnieć, że postacie w filmie też się temu dziwią i zadają podobne pytania. Dochodzą później do wniosku, że indominus nie jest dinozaurem tylko (filmowym) potworem ;) I tu wchodzi ta koncepcja hybryd. Twórcy filmu stwierdzili, że dinozaury to za mało i trzeba wprowadzić potwora. Moim zdaniem to również niefortunna decyzja.
+1
Bardzo mądre i merytoryczne te filmiki, ale najpiękniejsze jest to że każdy zarzut można odeprzeć majstrowaniem przy genach. Do każdego gatunku czy rodziny podchodzisz z perspektywy naukowej co wspaniale pozwala zobaczyć absurdy, o których mówisz. Nie mniej jeśli do całego filmu podejdziemy jak do Sci-Fi to człowiek sobie myśli " No racja, głupie. Ale to są genetycznie modyfikowane zwierzęta to kto wie?" Mnie się to jakoś wszystko spina, wystarczy się nastawić na kino akcji a nie dokument BBC. Nie mniej wykonujesz świetną robotę!
7:41 w filmie tłumaczyli dlaczego to robiła. Chciała poznać swoje miejsce i było jeszcze coś innego, postaram się znaleść i dodać do komentarza
Kiedyś był ciekawy film dokumentalny o młodych słoniach które były zabierane od stada, a po osiągnięciu dojrzałości plociowej atakowały i zabijały nosorożce
Łapka
6:00 może to były pterozaury pudziany :P
Polska górą :D
Ludzie stworzyli internet z kamienia drewna piachu i wody i ognia. XD wszystko jest możliwe
Indominus nie był efektem ewolucji, więc mógł zabijać niezgodnie z ta teorią.
W filmie w rozmowie między Owenem, a Claire w trakcie tej sceny gdzie widać zabite Zauropody, jest wyjaśnione, że Indominus zabija dla przyjemności i jest to typowy zabieg pod emocje publiczności. Ale zgadzam się z twoją opinią tu akurat.
Nie zgodzę się co do kwestii Indominusa. Patrząc na niego ze względów fabularnych, jest on dość świeżą ideą, świetnie kontynuującą temat zagrożenia związanego z konfrontacjami ludzi z dinozaurów. Nie zapominajmy, że jest on poniekąd eksperymentem w tej dziedzinie genetyki i można go porównać do takiego dinozaurowego Frankensteina, który wymknął się spod kontroli. Mógł on zatem przejawiać zachowania znacząco odbiegające od norm, zatem nadmierna agresja wydawałby się w tym przypadku uzasadniona.
Hej naukowo tv czy zrobisz film o 5 błędach w jurassic world upadłe królestwo ?
Nie wiem, czy 25m³ to taka ogromna objętość dla ptaków w Zoo
Film jak najbardziej dopracowany pod każdym względem, aczkolwiek z niektórymi aspektami się niedokońca zgodzę.
Przykładowo, Mozozaur mógł być taki wielki, gdyż był karmione gigantycznymi pięściami pokarmu, i poprostu mógł urosnąć.
Dodajmy jeszcze do tego prawo skali ;)
ruclips.net/video/AtPfRwlF_-k/видео.html
Jakby ktoś chciał zobaczyć najbrzydsza hybrydę którą stworzył doktor Wu to polecam zobaczyć Scorpio rexa. Mops wersja dinozaur, postrach wszystkich dzieci, które odważyły się obejrzeć Obóz Kredowy
Czy w ogóle będzie możliwe że taki sklonowany Mamut przeżyje w dzisiejszych czasach?
Rosja choc ma dosyc terytorium zaatakowała Ukraine to i jakas tam gadzina mogła zrobic cos podobnego
Surowce naturalne na Ukrainie są dość cenne.
4:55 ludzie się takimi rzeczami nie przejmują.
Jeden(!) Eublefar (gekon) lamparci wymaga terrarium o wymiarach min. 40x60x40 BxLxH, malutkie zwierzątko rzadko osiąga 30 cm długości. Tymczasem widywałem kilka tych gadów w terrarium 25x25x30. Męczarnia
+skalary które powinny być trzymane w 240 wzwyż a są nawet w 30
Lub złote rybki w 5l zamiast 112l powierzchnia zamała ponad 22 razy
Ja jestem na Podlasiu a mam premierę w dzień premiery w polsce
A ten Mozazaur w filmie przypadkiem nie ma jakiś 30,40 metrów? Bo wydaje się serio ogromny
Do tego wszystkiego to jeszcze komuś kto liznął tresury zwierząt to mam obiekcje do sceny treningu Owena i welociraptorów.
Otóż pierwszą w stadzie (za Owenem ;) jest Blue, która jak wiemy tę pozycję wywalczyła - jednak w nagrodę za trening dostaje pokarm jako ostatnia. Jest to karygodny błąd, bo lider dostaje jedzenie jako pierwszy, o to zresztą chodzi w byciu alfą, aby być pierwszym we wszystkim (dlatego np. człowiek musi wchodzić do pomieszczrń przed zwierzęciem). Blue jakby była normalnym zwierzęciem odczułaby to jako degradację i/lub fakt zrobienia czegoś złego. I to tym bardziej im bardziej przymknąć oko na koncepcje manipulowania genomem w kierunku wyższej inteligencji.
Może dlatego puściła jak baba focha i poszła za Indominusem :)
6:35 Chyba nie odrobiłeś lekcji , historia lwów ludojadów z tsavo , które zabijały nie tylko po to by się najeść.
Niektóre zwierzęta zabijają też by bronić terytorium, kiedy czują się zagrożone albo bronią młodych. Żadne dla zabawy czy z nudów, bo to niepotrzebna strata energii.
@@woolfyx a koty?
@@wqeqw9521 koty polują przez instynkt łowiecki, ale nie dla zabawy tylko żeby ciągle ćwiczyć i nie wypaść z wprawy. Młode koty i takie które są trzymane w domu nie potrafią skutecznie polować i zabijać, jeśli już zabijają to bardzo brutalnie. Moja dorosła kocica bawiła się myszami żeby ćwiczyć, ale gdy chciała już zabić mysz to łamała jej kręgosłup szyjny pyszczkiem, nie przebijając nawet skóry.
Można też po prostu powiedzieć, że T.Rex nie atakował Blue bo był zmęczony walką po prostu
A może odcinek o tym jak klonuje sie i dlaczego jeszcze nie sklonowaliśmy mamuta
Coś tam o mamutach już się pojawiło: ruclips.net/video/dAAjf2F3qSE/видео.html
I na fanpage'u na facebooku również ;)
8:56 Dlaczego w lewym dolnym rogu jest napisane "Park Jurajski III", a scena pokazywana pochodzi z JW?
W materiale korzystałem z JP3 oraz JW i musiałem źle skopiować opis ;)
7:08 powiedzieli tam że zabijał dla zabawy
będzie taki filmik z Jurassic world dominion ?
6:30
Koty domowe też zabijają dla zabawy a nie dla jedzenia :)
Ale zabijają myszy, ptaki, a nie na przykład krowy czy duże psy.
@@BloodHoundPL tyle że kot jest mniejszy xd
Ciekawy byłby film o tym jak analizujesz serial primal (taki serial o dinozaurach od adult swim)
Moze zacznijmy od tego, że welociraptory miały pióra…
@@igornagonski8215 w filmach ich nie mają!!!
2:32 Dlaczego ten pterozaur wygląda jakby miał głowę t-rexa?
W pierwszej części ktoś tam powiedział nie pamiętam kto że to nie są prawdziwe dinozaury prawdziwe wymarły 65 milionów lat temu dlatego możemy uznać że wszystkie to hybrydy i dano im umiejętności których tamte nie miały czyli większy wzrost większa inteligencja i instynkt mordercy dla zabawy ale to tylko moja teoria ;) Pozdrawiam
to było na początku jp3 powiedział to dr alan grant
@@hoangminh5094 Dokładnie ;)
Dla mnie przesadzony był jeszcze motyw ucieczki indomunisa z wybiegu, gdzie zrobił na ścianie ślady pazurów żeby ludzie myśleli że się wydostał. Kolejną strasznie głupią rzeczą jest to, że I.Rex wiedział do czego służy implant dzięki któremu można było go namierzyć, więc wydłubał go sobie
Mnie w tego typu filmach zawsze uderza to, ile hałasu wokół siebie robią drapieżniki. W prawdziwym świecie lew, wilki, czy krokodyl, podkradają się do swojej ofiary tak blisko, jak to tylko możliwe. Czasami, gdy ofiara jednak się zorientuje, że jest na celowniku, podejmują ryzyko i rzucają się w pogoń, jeśli widzą szansę na udane polowanie.
Ryczenie i ostentacyjna demonstracja siły jest obecna tylko w walkach o dominację i ona tak naprawdę służy uniknięciu walki poprzez "przekonanie" przeciwnika o swojej własnej sile.
Co gorsza, w filmach im większe zwierzę, tym bardziej niezrównoważone psychicznie w starciu z ofiarą :D Na wykonywanie swoich zamaszystych ruchów i wydawanie odgłosów traci energię potrzebną do napędzenia swojego wielkiego i głodnego cielska :D
W filmie Owen powiedział że lubi zabijać czyli tak jakby zabija dla zabawy
błąd jak Owen opuszcza snajpie to po krótkiej scenie ma już ją w rękach
Czy będzie film z upadłego królestwa przed Dominion?
W filmie co do tej rzezi zauropodów to próbowano to tłumaczyć tym, że indominus był tak zaprojektowany (genetycznie), by wykazywał się nadzwyczajną agresją (no i że był tak wychowywany, by zżerał wszystko, co napotka).
Głupszym pomysłem od stworzenia indominusa, było chyba zbudowanie bramy jego wielkości w ogrodzeniu wybiegu
Ale bym przyjął taki szpon...
Jakieś info skąd takie cudo nabyć?
@NaukowoTV
3:00 W sumie, wprowadzenie mozazaura tłumaczy inny punkt.
W filmie "5 największych błędów w JURASSIC PARK III" w 1:14 mówiłeś o zniknięciu załogi w łodzi, i że to nie ma sensu.
Istnienie mozazaura mogłoby tłumaczyć tą scenę. Choć pozostaje wtedy pytanie, czemu przez tyle lat nie odpłynął i nie zasiedlił dalszych części świata.
P.S. Skoro mieli takie możliwości genetyczne jak było pokazane, że tworzą nowego dinozaura, to może mozazaur też był sztucznym tworem krzyżówki krokodyla z płetwalem błękitnym, kotem, mrówką i czymś tam jeszcze. Ale wtedy, wytłumaczenie punktu z "5 największych błędów w JURASSIC PARK III" idzie do kosza.
A omówisz Bydgoskie dinusy?
Kiedy widzisz JW po raz 1: WELKOM TU DŻURASIK PARK!!!
Kiedy oglądasz tą "FRANCZYZE" po raz 22: welkome tuye jurasik paaaerk! no zainteresowanie spada
A propos mozazaura to w sumie on zjadał więcej metalu (np klatki na ryby, czy ten batyskaf na początku upadłego królestwa) niż ryb czy ludzie xD
Witam witam Naukowo tv
Moim zdaniem głównym błędem tego filmu było jego nakręcenie.
Nie pamiętam, w którym to było z odcinków z uwagami do serii, bo leciały u mnie jako podcasty. Odnośnie Indominusa zabijającego bez powodu zauropody była delikatna wzmianka, że ma on także geny ludzkie, stąd polowanie dla przyjemności. Co do za wielkich dinozaurów, jak stegozaur czy mozazaur, wydaje mi się, że to celowe działanie pracowników parku - powiększanie zwierząt. Także była wzmianka, że "zwykłe dinozaury nie są już interesujące dla turystów, więc mają być większe i ma być więcej zębów".
A ja kiedyś oglądałem filmik gdzie mówili że jak i indominus rex, indoraptor i skorpio rex miały geny ludzkie bo indominus zabija dla zabawy jak człowiek indoraptor oszukał człowieka i się uśmiechnął a skorpio się wyprostował jak człowiek.
A jeśli chodzi o skorpio rex'a to ma geny małpy dziwnej bo się spinał
To nie jutro dopiero premiera?
🦖🦕🦖🦕😎👌👍👍
👌
Dr. Hentry wu sam mówił że ta bestia zabija dla zabawy, nie przemyślałeś tego z zauropodami zdechłymi.
Ale Godzille to ty szanuj!
🤣
1.Co do chyba czwartego to zabijała dla zabawy
2:Blue jest inteligentna więc postanowiła połączyć siły z Rexy aby pokonać Indominusa a Rexy nie zabiła Blue bo Blue uratowała jej życie
człowieku robisz park dinozaurów i co musisz tam mieć coś co bendzie robiło wrarzenie jeśli chodzi o mozazaura to dobrze że jest duży bo takto dla ludzi by to bylo jak zwykłe zoo a pocoś wydali te 2000zł
Mi też się nie podobało jak zrobili hybrydy :(
Indominus rex to moim zdaniem najlepsza żecz w Jurassic World
2015
Dla mnie absurdalne jest to że wolociraptory są takie duże
To są de facto deinonychy, a nie welociraptory. Drugie zwierzę ma bardziej rozpoznawalną nazwę, to jej użyto do celów marketingowych. Sad but true.
Wydaje mi sie czy masz żółta twarz :D
Też zwróciłem uwagę na tę papieska kolorystykę... Problemy z wątrobą czy źle dobrana blenda?
Wez pod uwagę że indo był większy niż np trex a stado zauropodow które zabił to apatozaury które jakieś przeogromne nie byly
Jaki waszym zdaniem jest najgorszy film z serii jurassic park, jurassic world ?
Jurassic Park III ;)
Zdecydowanie obie części Jurassic World.
@@NaukowoTV mieliśmy wymienić najgorszy a nie najlepszy
Jak mówiłem w moim poprzednim materiale - przez spinozaura ten film moim zdaniem najbardziej się zestarzał ;) Lubię całą serię, ale jeśli miałbym wybierać najgorszy to właśnie JP3.
Fallen Kingdom jest najgorsze zdecydowanie. Ale podobno Dominion trzyma "poziom"
Tak scena rozmowy między raptorami a indominusem boli (jak z resztą cała ta seria), ale fakt że ktoś ma te same geny nie znaczy że zna Twój język jak np. Delfiny to matka uczy dziecko języka ich stada delfin ze stada A nie dogada się idelanie z delfinem że stada B
Pies mojego sąsiada zagryzł wszystkie kury, gdy tylko znalazł się na ich wybiegu. Żadnej nie zjadł, był najedzony, jednak to zrobił. Nie wykazywał też wcześniej w stosunku do nich żadnej agresji.
Lis zadusza wszystkie kury, często zjadając tylko jedną. Czemu?
Koty często polują na gryzonie, a potem bawią się nimi, wcale ich nie zjadając. Podobnie robią z ptakami, żabami, jaszczurkami itd. Czy to się zgadza z teorią ewolucji? Podałam tylko przykłady z "własnego" podwórka, a na pewno jest ich więcej.
Mój kot, nie tknie mojego szczura. Mimo iż poluje na inne gryzonie i ptaki, a szczur pojawił się później, są "kumplami". Nawet razem śpią.
Pies sąsiada nie ruszy "swoich" kotów, ale gdy inny wejdzie na podwórko, to musi szybko uciekać. Czy to nie są aby sojusze między gatunkowe?
Lubię Twoje filmy, serio. Można się wiele z nich dowiedzieć i opowiadasz w sposób zrozumiały dla wielu osób. Jednak czasem, a przynajmniej takie mam wrażenie, za bardzo starasz się przypisać swoje teorie. Robisz to wręcz na siłę, jak choćby z tą agresją i sojuszami. Mówimy o zwierzętach żyjących miliony lat temu. Nie jesteśmy nawet pewni, czy istotnie wyglądały tak jak to sobie wyobrażamy. Tym bardziej, ciężko jest udowodnić, że zachowywałyby się inaczej niż na filmie. Teoria ewolucji, jest właśnie tylko teorią. Dlatego ciężko jest mi uznać te rzeczy za błąd. Można tylko polemizować co by się mogło stać.
Naukowotv
a zrobisz może recenzje miniserialu dokumentalnego prechistoric planet od BBC plis?!
Niczego nie można wykluczyć!
jesli chodzi o Mezozaura to zaden blad poprostu w tym labortorium wychodowali takeigo duzego to nci dziwnego ze te Dinozaury w tym parku sa wieksze od tych co byly naprawde to logiczne ze cos im dodali i temu wieksze sa
Bardzo fajna seria. Chociaż mam pewne spostrzeżenia co do opinii na temat inteligencji zwierząt, ponieważ badania nad nią są bardzo trudne i praktycznie nie jest możliwe stworzenie powtarzalnych metod badawczych wielu jej aspektów, dlatego trzeba być ostrożnym co do wyciągania wniosków i usprawiedliwiania wszystkiego instynktem. Jako przykład opiszę historię mojej kocicy, która urodziła kocięta w stodole i nie pozwalała zabrać ich do domu. Jednak pewnego dnia gdy wychodziłem z domu czekała na mnie i zaczęła miałczeć zupełnie inaczej niż zwykle już gdy troszeczkę uchyliłem drzwi, następnie szerokim łukiem przeprowadziła mnie naokoło drzwi do kociąt które położyła w miejscu gdzie nawet w pełni otwarte drzwi by ich nie uderzyły. Zdziwiło mnie to bardzo ponieważ musiała wcześniej zaplanować całą tą sytuację i moje reakcje na kilku poziomach, a także musiała wiedzieć jak działają drzwi i do jakiej szerokości mogą się otworzyć, dodam jeszcze, że nigdy wcześniej nie zachowywała się w taki sposób. Gdyby tego nie zaplanowała to położyłaby kocięta zaraz przy wejściu gdzie drzwi mogłyby je uderzyć lub ktoś mógłby je nadepnąć. Według mnie jest to przykład ponad oczekiwanej inteligencji zwierzęcia, jednak odtworzenie czegoś takiego przy użyciu powtarzalnych naukowych metod jest praktycznie niemożliwe.
Nie ma 5 największych błędów w Jurassic World Fallen Kingdom?? Brakuje do kompletu ;)
Spokojnie - pojawi się taki film 😉
Moze naukowcy ulepszyli ich inteligencję.
Co do sojuszy przecież nie raz wydzimy jak zwierzęta w domu ugaduja jakby sojusze.
Sojusze to nie to samo, co mutualizm i interakcje nieantagonistyczne.
4:12 możliwe by było że Mosazaura wyrzuciło na brzeg morza i wtedy komar mógł go ugryźć