Akumulator Exide 62Ah 540A(EN) z 2018r na przeglądzie.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024
  • Akumulator grzecznościowo wypożyczyłem na testy ze sterty akumulatorów oddanych jako złom przy zakupie nowego akumulatora.Marka, model jest przypadkowa więc nie doszukujmy się jakijś mojej ,,wycieczki'' w stronę Producenta.

Комментарии • 48

  • @bbzyq
    @bbzyq 9 месяцев назад +3

    Naładować, rozładować, naładować, rozładować z pomiarem pojemności, naładować i cieszyć się używką w dobrym stanie. Ja mam aktualnie Akcela 60Ah wypluwającego z siebie za pierwszym razem 35Ah, a teraz już po tygodniu około 7 cykli mam 48Ah, tak może jeszcze z tydzień to nominał będzie :D

  • @elespe8167
    @elespe8167 9 месяцев назад +2

    Panie Panoramix, wygląda na to że Exide excell wygrał casting na główna rolę w WFoAiP.

  • @inspektorelektron
    @inspektorelektron 9 месяцев назад +3

    Elektrolit czysty więc jest spora szansa, że jeszcze akumulator posłuży. Teoretycznie przy tej gęstości powinien mieć lepsze parametry wg testera ale pewnie długo był niedoładowywany i takie są tego efekty. Myślę, że "będzie pan zadowolony".

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  9 месяцев назад +3

      Stan akumulatora ,,okryty jest mgłą tajemniczości'' pożyjemy zobaczymy😁

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron 9 месяцев назад +3

      @@Tadek-n3g No tak, zakładam, że nie znasz historii użytkowania tego aku. Ale już co nieco po pierwszych testach można coś wywnioskować.

  • @adamnowak3374
    @adamnowak3374 9 месяцев назад +3

    Wygląda, że mogę być z niego ludzie. Trzeba go tylko porządnie naładować do 1,30 g/cm3 i wtedy pomierzyć parametry. Można zacząć od najlepszej ładowarki EST-507, jeśli nie da rady, to wtedy jakiś prostownik firmy polskiej na S albo inny prawdziwy prostownik.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron 9 месяцев назад +2

      Ale dlaczego do 1.30 ? No i w czy w pełni sprawnym akumulatorze bez ubytku wody jest to możliwe a jak jest to czy jest to zdrowe ?

    • @adamnowak3374
      @adamnowak3374 9 месяцев назад +2

      To już nieco stary i używany aku, a zatem może być i pewnie jest nieco "trwale" zasiarczony. Naładowanie do 1,30 g/cm3 po prostu lepiej odsiarczy płyty i wyrówna gęstość w celach. Jest to zdrowe, bo odsiarcza aku i przywraca sprawność i pojemność. Spokojne ładowanie małym prądem odpowiednim nie spowoduje ubytku wody, a jeśli to pomijalnie mały w stosunku do zysków. Przypominam, że wg producentów akumulatorów, gęstość w pełni naładowanego akumulatora wynosi od 1,28 do 1,32 g/cm3, każdy z gęstości w tym przedziale jest prawidłowa i zdrowa i nie należy jej się bać. Gdyby było inaczej, producenci by przestrzegali przed ładowaniem wyższym niż do 1,28. Temperatury teraz są raczej niższe niż 25 stopni C, więc tym bardziej gęstość 1,30 jest pożądana. W niemieckim Labo po naładowaniu aku mają gęstość 1,30 bądź 1,31 i to w 25 stopniach i tak ma być. Jak aku będzie używany to i tak szybko ta gęstość spadnie. Ja mam 9,5 roku aku, który był ładowany do 1,30 - 1,31 i do dziś jest w dobrej formie, raz w życiu dolewałem trochę wody, sprawność ma 73% i nadal jeździ w aucie. Dla niewierzących polecam choćby poradnik techniczny Banner, tam jest podane jaki jest przedział prawidłowej a zatem bezpiecznej gęstości. To że w sieci krążą mity o 1,28 i lęki przed 1,29 czy 1,30 to już inna sprawa. Już pomijam, że dla niektórych krajów producenci specjalnie robią aku z wyższą gęstością gdy są tam ciężkie warunki klimatyczne. Pozdrawiam! @@inspektorelektron

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron 9 месяцев назад +2

      @@adamnowak3374 Dzięki za rozwinięcie tematu.To, że ten akumulator z filmu jest nieco zasiarczony to jest praktycznie pewne. Z samego faktu, że nie jest w pałni naładowany wynika, że jest zasiarczony :).
      To, że w niskich temperaturach gęstość 1.30 jest typowa pożądana to jest dla mnie naturalne. Jednak dziwi mnie dążenie do takowej w normalnej referencyjnej temperaturze pokojowej +25*C. Wraz ze wzrostem gęstości pogarszają się parametry elektryczne elektrolitu, pogarszają się też parametry fizyczne. Przy gęstości 1.32 zamarza w dużo wyższej temperaturze niż przy 1.28-1.29 (około +15*C w odniesieniu do około -75*C dla najbardziej optymalnej gęstości) co mniej więcej odpowiada gęstości 1.26. Do tego rośnie wspomniana rezystywność. No i środowisko robi się bardziej agresywne dla ołowiu więc ten szybciej koroduje.
      Wiem, że w zależności od rejonu świata produkuje się nieco inne gęstości bazowe elektrolitu. Inaczej jest w krajach Afryki środkowej a inaczej w rejonach Syberyjskich czy np na lodowych szlakach Kanady.
      Do tego dochodzą różnice technologiczne na tym samym obszarze geograficznym. Np z uwagi mniejszej objętości elektrolitu w AGM (przynajmniej tak mi się wydaje) w porównaniu do odpowiednika CaCa/EFB stosuje się większe stężenie w pełni naładowanego aku aby zapewnić dynamikę zmian tej gęstości, aby zapewnić projektowaną pojemność.
      Przyznam, że ja nie bardzo rozumiem z czego się bierze ten znaczący przyrost gęstości w akumulatorze który nominalnie ma np 1.28 a ktoś go naładuje do 1.32 we wspomnianej temperaturze referencyjnej. Jeśli nie ma ubytku wody (a zaznaczałem, że o taie przypadki mi chodzi) to skąd się biorą dodatkowe jony które zagęszczają ten elektrolit ?
      W labo w czasie ładowania ubywa nieco wody.
      W prawidłowo użytkowanym aku gęstość wcale nie spada, a już nie tak szybko. Tez kiedyś miałem co do tego wątpliwości. Wystarczy w praktyce poobserwować akumulatory. Jeśli gęstość spada to znaczy, że coś jest nie tak. Za długi postój, za duży prąd upływu, uszkodzony rozrusznik lub układ ładowania itp
      Jeśli to możliwe to proszę jeszcze rozszerzyć temat tej gęstości. Mamy nowy akumulator z gęstością prawie 1.28 w temperaturze pokojowej. Fabrycznie zalany elektrolitem 1.28. Uformowany. Skąd się bierze taka powiedzmy 1.32 gęstość jeśli zadbamy aby w czasie ładowania nic wody nie ubyło ?

    • @adamnowak3374
      @adamnowak3374 9 месяцев назад +3

      To złożony temat, w mega dużym skrócie i uproszczeniu wygląda to tak. Akumulatory fabrycznie przed formacją nie są zalewane elektrolitem o gęstości 1,28, tylko, w najczęściej stosowanej formacji blokowej wyjściowe stężenie kwasu wynosi 1,23 - 1,24 g/cm3 (w formacji zbiornikowej 1,05 - 1,08 g/cm3). Tu warto wiedzieć, że przed formacją płyty nasiąka się kwasem o odpowiednim stężeniu (nie znam dokładnej gęstości przy tym procesie) ale wydaje się, że jest to dość duże stężenie. Nasiąka się aby elektrolit przeniknął w głąb płyt. Dopiero po tym procesie aku z nasiąkniętymi płytami stężonym kwasem zalewa się wyjściowym elektrolitem i formuje akumulator. Po procesie formacji (po przepływie prądu) z masy czynnej do elektrolitu uwalniają się obecne w niej (z procesu nasiąkania) siarczany i końcowa gęstość wynosi około 1,28 g/cm3. Do elektrolitu producenci dodają też dodatki poprawiające ch-kę akumulatora, np. kwas fosforowy, borowy które ulegają odwracalnej absorbcji z mas czynnych. Dodaje się też kwas cytrynowy, krzemionkę koloidalną, polimery i związki węgla. W aku nawet nieco tylko używanym dochodzą też zanieczyszczenia stałe z substancji z płyt, które też zwiększają gęstość. Zatem bez problemu ładując aku dłużej możemy uzyskać nawet 1,32 g/cm3 o czym zresztą wiedzą i piszą producenci aku, podając właściwą gęstość jako zakres 1,28 - 1,32 a nie jedną wartość 1,28. Oczywiście ja w przypadku normalnego podładowania aku ładuję do 1,29 i to w zupełności wystarczy. Jeśli chcę aku zreanimować, wyrównać gęstość czy co inne, ładuję wyżej do 1,31 - 1,32 ale robię to w konkretnym celu. Zresztą literatura za w pełni naładowany aku uznaje też 1,27 - 1,28 g/cm3.@@inspektorelektron

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron 9 месяцев назад +2

      @@adamnowak3374 Dziękuję za wypasioną odpowiedź.

  • @czeslawzelent2928
    @czeslawzelent2928 9 месяцев назад +2

    Czwarta rẹka super!!!

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  9 месяцев назад +2

      Widzisz tylko Ty zauważyłeś pomocną pomoc 👋👋👋

  • @robasjusi
    @robasjusi 9 месяцев назад +3

    👍👍👍👍👍🔋

  • @dominikw533
    @dominikw533 9 месяцев назад +2

    Jak leżak magazynowy, to i lekko zasiarczony. 2 cykle naładowania rozładowania pewnie poprawią parametry tego akumulatora.🙂

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron 9 месяцев назад +2

      Tak, potwierdzam. Kiedyś tak testowałem leżaka i po 2 cyklach miał już parametry fabryczne. Łącznie z pojemnoscią.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  9 месяцев назад +3

      Nie wiem, czy nie doszło do pomyłki, bo ten akumulator leżakował czekając na hutę, a nie na sprzedaż w promocji😁

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron 9 месяцев назад +2

      @@Tadek-n3g Ja akurat dobrze zrozumiałem, że jest to akumulator wyrwany przed oddaniem na złom ale odpisałem w zasadzie w temacie leżaka który faktycznie potencjalnie był do sprzedaży. Ja takiego odratowałem. A tu to nie wiadomo co będzie. Ale znam też co najmniej dwa takie swoje przypadki, akumulatory oddane przez klienta jak kupował nowy - oba naładowałem porządnie do pełna i każdy conajmniej rok jeszcze służył. Podobnie znam przypadki odrzuconych reklamacji (mniej więcej przed końcem 2 roku) które też spokojnie dało się odratować na kolejne lata.
      Myślę, że tu może być podobnie. Ktoś nie chciał się bawić w ładowanie i może nawet profilaktycznie upił nowy aby auto gdzieś nie doznało problemu z odpaleniem.

    • @dominikw533
      @dominikw533 9 месяцев назад +2

      Widać że używany, może miał problem z rozruchem pojazdu i do tego sporo czasu przeleżał😁@@Tadek-n3g

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  9 месяцев назад +2

      @@dominikw533 Filmik szybko nakręcony i zmontowany i też dość niejasno wytłumaczono w nim niektóre ważne szczegóły.Jednak temu szybko nakręcony i wypuszczony w świat bo to mnie zmotywuje żeby dalej o tym akumulatorze coś nakręcić, bo dużo materiałów mam nakręconych i leżą sobie w folderach bez dalszego ciągnięcia tematu 🤣

  • @kamilbogus
    @kamilbogus 9 месяцев назад +2

    Akumulator chce jeść trzeba go nakarmić ! Podłączyć porządny prostownik

  • @pawcio81op
    @pawcio81op 9 месяцев назад +3

    Akumulator głodny, nakarmić prostownikiem 🤓

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  9 месяцев назад +2

      Tak należałoby zrobić, ale czas pokaże 😁🤣

  • @bajabongosoffgrid
    @bajabongosoffgrid 9 месяцев назад +2

    hej ja u siebie mam sporo takich pacjentów do badania .szkoda że nie mieszkasz kołomnie

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  9 месяцев назад +2

      Sporo to znaczy ile ?🤣🤣🤣

  • @marekmarecki9694
    @marekmarecki9694 9 месяцев назад +3

    1:46 tylko nie mów tego Pakistańczykom, u nich akumulatory, niczym Lenin, wiecznie żywe.

  • @hobbysta3376
    @hobbysta3376 9 месяцев назад +2

    Nalepka ,,8b" chyba to data produkcji.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  9 месяцев назад +2

      Jakby pasuje tylko wypalone na obudowie 8A, nalepione było 8B.Można wytłumaczyć różnicę pomyłką wzrokową ktoś przeczytał A jako B.

  • @andrzejwardzinski793
    @andrzejwardzinski793 9 месяцев назад +3

    Pierwszy 🖐️

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  9 месяцев назад +2

      Dziękuję za pierwszy komentarz.

  • @fixanddrive
    @fixanddrive 9 месяцев назад +1

    Wrzuciłem filmik z Mazdy. Aku zdrowy a rezystancja słaba. Jakie Twoje zdanie?

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  9 месяцев назад +2

      W linku Twój filmik, żeby wiadomo było o co chodzi ruclips.net/video/vlZdcwdSmh0/видео.html
      Miernik rezystancji RC3563 wskazałby pewnie jakieś 4.9mohm.Pomiar na klemach auta też może wpłynąć na pomiar Rwe z testerem KW650.Moim zdaniem jest bardzo dobrze z Rwe w Twoim akumulatorze.W filmiku z linku komentarze są merytoryczne więc cóż można dodać.Dodam, że moim zdaniem jakość ołowiu użytego w danym akumulatorze ma też znaczący wpływ na Rwe.

    • @fixanddrive
      @fixanddrive 9 месяцев назад +1

      @@Tadek-n3g Podziękował

  • @ukaszhts6530
    @ukaszhts6530 9 месяцев назад +2

    Witam. Mam Yuase 60Ah 620A napięcie 12,7 aku z 2019 roku. Po sprawdzeniu Konnwei KW650 pokazuje SOH 66% SOC 98% i pokazuje bateria do wymiany. Skoro ma SOC 98% to chyba nie ma sensu ładować? Co o tym Pan sądzi? Auto odpala lekko. Ładowanie przy obciążeniu 14,7V

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  9 месяцев назад +2

      Bardzo dobrze interpretujes wyniki testera. SOC 98% SOH 66% lepiej byłoby gdyby było odwrotnie.Auto odpala, ładowanie w aucie 14.7V po prostu żyć nie umierać.Chcesz się bawić przy okazji zdobyć doświadczenie to możesz rozładować pod kontrolą i oszacować pojemność rzeczywistą.Po za tym akumulatorowi za miesiąc z ogonkiem stuknie 5 lat.🤣

    • @ukaszhts6530
      @ukaszhts6530 9 месяцев назад +2

      ​@@Tadek-n3g Po odpowiedzi wnioskuję że czas najwyższy wymienić. Tylko na jaki sądziłem że Yuasa wytrzyma więcej niż poprzedni Kager ponad 6lat. Yuase kupiłem w listopadzie 2019 czyli 4 lata używania. Na nalepie jest 02.2019 widocznie data prod. Co Pan sądzi o Duracell Advanced DA60T ?

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  9 месяцев назад +3

      Moim zdaniem jak masz benzyniaka i 4 letnią Yuasę i takie bardzo dobre ładowanie to jeszcze tą zimę powinieneś przejeździć.

    • @ukaszhts6530
      @ukaszhts6530 9 месяцев назад +2

      @@Tadek-n3g Benzyna. To ładowanie troche mnie zastanawania czy nie jest zbyt wysokie i czy aby ono nie miało wpływu na żywotność aku... Altka robiłem 10lat temu i od tamtej pory w zasadzie ma takie ładowanie 14,7.. Może zaryzykuje i zime oblatam. Ponoć ma być ciepła :) Dzięki za odpowiedź🤝

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  9 месяцев назад +3

      @@ukaszhts6530 14.7V na zimę jak znalazł, a w porze letniej moim zdaniem też nie ma na co narzekać.