Niby człowiek wszystko wiedział, ale Pan zyskrubywentowany tak pięknie szuflą do głowy nałożył, że każdy fragment tej wiedzy trafił do właściwej przegródki.
Gdybym nie wiedział ile zarabiają nauczyciele fizyki i akademiccy to życzł bym Ci (i sobie😁)pracy nauczyciela.Fajnie Ci wychodzi łopatologia. Pozdrawiam
Arek święte słowa właśnie tak zrobiłem -mostkiem i tanim kontrolerem foto. zastąpiłem ten badziewny sterownik który otrzymałem wraz elektrownią i mam dużo dużo lepiej naładowany aku.Pozdrawiam.
Witam. Kupiłem chińczyka 500W 48v który to miał "bezpośrednio" ładować baterie 24v. Okazało się jednak ze mój egzemplarz nie jest tak oszukany jak mówi Arek i potrafi spokojnie rozkręcić się do ponad 100V na biegu jałowym (przy słabym wietrze). W związku z tym gdy wyhamowuje go do 24V znacznie tracę na mocy ponieważ nie osiągam obrotów nominalnych. Widzę że masz doświadczenie więc moje pytanie brzmi: czy mogę zastosować przetwornice step down? Na jaki zakres napiecia przetwornice kupić aby jej od razu nie uszkodzic? Jeśli możesz doradź coś. Pozdrawiam Radek
@@radoslaw1302 Możesz i owszem, ale musisz pamiętać o tym by po pierwsze przetwornica miała wysokie napięcie wejściowe dopuszczalne to minimum IMHO 80V w przypadku Twojej prądnicy. Oraz co równie ważne (jeśli nie ważniejsze) Twój wiatrak musi mieć dołączone bocznikowanie (hamowanie) po, by po przekroczeniu dopuszczalnego napięcia (obrotów) wiatrak został wyhamowany, a napięcie spadło do zalecanego. U siebie mam wiatrak 24V i ten bez problemu potrafi wykręcić 100V przy 25km/h wietrze, więc hamowanie za pomocą bocznikowania grzałką jest koniecznością i u mnie wygląda w ten sposób, ze po przekroczeniu 65V na wejściu przetwornicy step-up (jej max to 70V) załącza się bocznikowanie w postaci dużego rezystora/grzałki. Po ustabilizowaniu napięcia do wymaganej wartości napięcie wraca do stałego zadanego poziomu. To takie napięciowe MPPT w mojej wersji, utrzymujące w miarę możliwości stałe obroty i poziom pracy wiatraka. :)
@@radoslaw1302 Musisz też wziąc pod uwagę, że jesli go "zdławisz" akumulatorami to on nigdy nie osiągnie swojej nominalnej mocy. Aha i jeszcze jedno - niech broni Cię ręka opatrzności przed zakupem tego 💩 mppt kontroler made in china za 25$, ten "rak" się nawet na śmieci nie nadaje.
@@SolFun jak dobrze rozumiem bocznikowanie musi być pomiędzy mostkiem a przetwornica dc dc? Masz jakiś sprawdzony sterownik który załączy grzałkę przy np 50Voltach? I jeśli możesz zdrac jaki masz model przetwornicy DC Dc i gdzie ja kupiłeś bo jakoś nie widzę przetwornic na 80v. Dziękuję za pomoc Panowie :)
@@radoslaw1302 Mój poprzedni komentarz został usunięty (pewnie za link z ali z przetwornicą) ale, dostaniesz spokojnie dc-dc stepdown, na 70V. Ja u siebie zastosowałem zener 60V + przekaźnik PÓŁPRZEWODNIKOWY i rezystor, którego próg załączenia to 3V co daje razem z zenerem ~63/65V. Po przekroczeniu tego napięcia załącza się przekaźnik z rezystorem, napięcie spada cykl się zamyka. I w ten sposób mam swój "mppt" dla wiatraka :P
Super materiał. Właśnie myślę nad zakupem małego wiatraka do wspomagania monitoringu na działce opartego na dwóch małych panelach. Pozdrawiam i polecam Twój kanał znajomym.
Arku, jak zwykle genialnie. Za dużo przebywasz na słońcu, uważaj, bo to szkodliwe. Później takie dobre pomysły do głowy przychodzą! Pozdrawiam i dzięki!
I znowu mi zmodyfikowałeś koncepcję, ale dobrze, nawet troszkę prościej wyjdzie. Część odcinka totalnie pode mnie :) Co dodam, dobrze w takim wypadku dać dubla, dwa sterowniki z nastawem 0,5v wyżej jeden, i drugą grzałkę, wczoraj bawiac się kalkulatorem grzałek zacząłem latać i mierzyć oporność wszystkich grzałkek, no i jedna (najważniejsza) Open Line, a miała rok i była używana łącznie może z 50 godzin 😳bo kilka rzeczy jest "chwilowo🤭" odpieta, no i w takim wypadku nie było by fajne patrzeć jak elektrownia wchodzi w naddźwiękową prędkość, a akumulatory rozpływają się z nadmiaru dobrobytu.
ja mam 3 minielektrownie wiateowe polaczone mostkiem 3 fazowym w jednen prad wg prawa kirchofa sumuje prady a cieplo mostka idzie w zagrzanie wymiennika tak jak i grzalki zasilanej z tych trzech miniwiatrowek . i hula od lat .
Witam czemu wydaje mi się że mówisz do mnie przekonałeś mnie do paneli potem do akumulatorów a teraz do turbiny wiatrowej zaczynam się zastanawiać kiedy będzie na tapecie reaktor jądrowy pozdrawiam
Można też jeszcze inaczej ochronić aku przed przeładowaniem tzn dajemy dobrej jakości przekaźnik dwu pozycyjny - raz jedna para styków a raz druga pod jedna parę styków dajemy grzałkę pod drugą aku z bezpiecznikiem , pod cewkę sterownik z allegro za 35zł ładowania akumulatora w zakresie od 0-120V napiecie monitorowania. Sterownikiem możemy ustawić napięcie maksymalne wyłączenia i załączenia ładowania - nam chodzi o niewielki zakres z górą pod 57,6V tak żeby przekaźnik nie załączał się i wyłączał co chwile. Moduł ma zasilanie na 230V ale są rożne o rożnych zakresach i napięciach zasilania , (moduł w swoim przenaczaniu zasila ładowarke na 230V tu my podłączamy cewkę przekaźnika która podaje nam z prądnicy albo przełącza na hamowanie/grzanie grzałką.
Wszystko co w tej treści powiedziałeś jest dlamnie osobiście jak obca mowa. Niestety mniej wytrawni elektronicznie czekają na łopatologiczną wersję dla tumanów,ale kibicujemy i wspieramy duchowo.😄
Obejrzyj wcześniejsze filmiki i zrozumiesz wszystko. Całość jest jak superpraktyczny znakomity kurs od podstaw, tylko Ty wszedłeś od razu na czterdziestą lekcję.
1)Diody Schottky’ego tylko dlatego ze spadek napięcia na złączu wynosi 0,3V zamiast 0,7 ( od co o połowę mniej ) Komutację takom można dokonywać na jednej parze diod ( zamiast na dwóch parach czyli układzie Greca ) Komutacja diodowa czyli ten moment kiedy się diody przełączą. 2)Tu w filmie jest ogólnie opisane że wyjście z wiatraka ma 48V Ale czy napięcia stałego czy zmiennego? ( Czyli Czy jest zastosowany alternator czy prądnica ? ) Można by sterować prądem wzbudzenia alternatora. W filmie jest układ Greca jest to najprostszy układ to zamiany napięcia przemiennego do napięcia zmiennego. Zastosowanie takiego układu pracy diod ma sens ale nie w momencie kiedy mamy prądnicę prądu przemiennego. ad 2) Osobiście bawiłem się z dopasowaniem rezystancji bojlera do instalacji PV zainspirowany TWOIM filmem. Mniej ważne że to się nie sprawdziło. Chodzi mi wiedzę. 3) z 2) Znaczy się schemat podany w filmie nie jest prawdziwy z koncepcją Pana Zbyszka. 4) W filmie mamy grzałkę. A jaka jest jej rezystancja a jaka impedancja? Bo może ta grzałka jest na tyle małym obciążeniem dla tego systemu że nie spełnia tej funkcji. Swoją drogą ja bym nie chciał w środku lata żeby mi w domu się jakaś grzałka grzała. W ogóle to jest niebezpieczne rozwiązanie. 5) "Pan Zbyszek zaczął doradzać." Czyli Pan Zbyszek jeszcze nic nie wykonał. Czyli nic nie zarobił podzielił się jedynie swoją wiedzą. Nie wiem czy na miejscu Pana Zbyszka miałbym dokładnie te same rady. ad 5) Podniesienie napięcia z turbiny daje możliwość udawania striungu paneli. Może ta konstrukcja jest jedyną opcją zgodną z dokumentacją. 6) Ja mam jeszcze iny pomysł na to ale zanim przedstawię swoją koncepcję poproszę o pełną informację na temat: - mocy i napięcia stringa PV - Na temat regulatora ładowania jaki jest to model . - Na temat jaki jest to model wiatraka. A zwłaszcza że jest w filmie mowa o trójfazowym prostowniku ja i 1:40 pada słowo "elektrownia" w kontekście wiatraka daje to podejrzenie że nie ma na zaciskach turbiny 48 V a 480V . Ale montaż TWOJEGO rozwiązania ODRADZAM. Zwłaszcza że totalnie wynika z tego filmu że autor nie wie co mówi.
Można zastosować komparator napięć z histereza są takie kity, ustawiamy np. Przy którym ma się uruchomić grzałka i np. kilka v jak spadnie to rozłączy, do tego przekaźnik i jest zabezpieczenie a w razie potrzeby można dać drugi komparator i druga grzałkę pozdrawiam.
Witam. Ma Pan bardzo dużo wiedzy. Mam elektrownie 2kw 220v Chciał bym ładować akumulatory 24. Przedział obrotów od 0-250obr jest martwy bo po 250 ob/min grzeje grzałkę. Warto było by wykorzystać tę obroty od 0-250. Nie mam pomysłu na ładowanie aku
Czyli dobrze rozumiem że jak chce prosta instalacje PV do podgrzewania wody użytkowej to wystarczy podłączyć grzałkę przez mostek prostowniczy i czujnik temperatury który odłączy grzałkę w momencie jak boiler będzie nagrzany?
To poproś jeszcze tego elektronika, żeby Ci zmontował jakiś układ zabezpieczenia (aku) , bo jak zawiedzie układ dołączający grzałki (lub zadziała termik w buforze) to szlag trafi te akumulatory. Łapka za kontent.
Witam, czy mógłbym prosić o radę jak najlepiej, najprościej podłączyć elektrownię do grzałki/grzałek? Pewnie dobrze by było zbudować układ w którym pozwalamy wiatrakowi wejść na obroty i dopiero potem załączamy grzałkę. Może nawet kilka kaskadowo w zależności od napięcia. Jak to zrobić?
Cześć. Może głupie pytanie. Mam turbinę 1kw. Trzy fazy na mostek prostowniczy. Potem potem na regulator ładowania który przerywa obwód po osiągnięciu 57.7 v . Rezystor hamujący montujemy za mostkiem czy przed?
Masz rację. Prostota jest wrogiem nadmiernego komplikowania. Wydaje mi się że lepsze są mostki na pojedyńczych diodach najlepiej wkręcanych w radiator niż te chińskie kwadraciki co to mają na zewnątrz metalową obudowę do ktorej montujemy radiator ale jest ona slabym odbiornikiem ciepła z samych diod zamknietych w owym pudełeczku z napisem 25 czy 35A... Myślę że zwykłe byp są mniej awaryjne tylko zajmą więcej miejsca no i patrzeć na napięcie przebicia. Można nawet wydlubac ze starego alternatora bo w nich są naprawdę mocne diody.
Witam, plis o wskazówkę: na Alle jest dostępna elektrownia Ariz 48V 4kW, czy to jest produkt warty zainteresowania? Miałaby doładowywać magazyn 48V 200AH. Thnx.
Ale może jest taki gotowy sterownik - prosty gdzie da się zaprogramować progi ładowania aku, przelaczenia pradu na grzałkę oraz np. hamulec (drut oporowy) w przypadku wiatrów huraganowych. Moze jakiś link do czegoś takiego gotowego?
ok,a jeżeli dam po mostku bezpośrednio do akumulatorów 24v podłączonych do invertera,który pracuje z panelami 4x240w, a mam ustawione progi załączania odbiorów przy 27v a powrót na sieć 24,5v to odbiory wyhamują elektrownię jeżeli będzie pobór około 150w min,czy jednak dać osobny sterownik za mostkiem
Czemu sterownik MPPT do elektrowni wiatrowej będzie gorszy (z przyczyn podanych w filmie) niż użycie Inwertera hybrydowego? Czyli jakie jest rozwiązanie w tym inwerterze hybrydowym? On tam nie ma swojego sterownika MPPT, czy ona działa jakoś inaczej niż ten dedykowany do elektrowni wiatrowej?
Teraz ja mam pytanie. Myślałem ostatnio nad małym "wiatraczkiem" i aby jakoś go podpiąć pod jakiś solarny inwerter sieciowy ale wiem że mppt znacznie go hamować jakiś pomysł? Ja myślałem aby podłączyć go przez prosty sterownik wiatrowy i w solarny
Witam serdecznie . Mam turbinę własnej konstrukcji z koła od deskorolki elektrycznej 400w . Max napięcie jakie uzyskałem na próbie przy silnym wietrze po mostku prostowniczym trójfazowym wynosi 95V i chciałbym doładowywać tąturbinką akumulator samochodowy 12V 75Ah . Bym musiał zastosować przetwornicę step down i jakiś chamulec. Jak to sensownie rozwiązać . Dziękuję za odpowiedz pozdrawiam.
przetwornica z punktem zadzialania zeby ponizej 40V nie zalaczala się. w przetwornicy ograniczenie prądowe nie zadziała bo one i tak da do 40A. napięcie na wy 14,8V hamulec niepotrzebnie, ogon skladany lepiej
Witam. A czy dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie sterownika (stabilizatora napięcia) do systemu ongrid, na turbinę 0-400v. Bo po samym mostku musi naprawdę zacząć wiać aby inwerter zaczął obciążać. A ustabilizować do 350VDC z regulacją napięcia obciążenia?
Jeszcze jedno pytanie. Bateria lifepo4 48v plus panele fotowoltaiczne plus turbina wiatrowa. Czy takie baterie trzeba ładować przez inwerter i tym samym zajmować drugi string(jeśli istnieje)? czy też można by podłaczyć turbinę bezpośrednio lub przez jakiś zewnętrzny kontroler PWM zaoszczedzając na inwerterze i wydajności ładowania ?
Można prosić jakiś szczegółowy schemat całej instalacji fotowoltaicznej z wiatrową na 48 v. Będę wdzięczny . Ps. Buduje aktualnie dodatkowy komponent ogniwa wodowowego dodatkowego źródła prąd dc.Pozdrawiam
Witam i mam pytanie kupilem niedawno panele cienkowarstwowe i mam z nimi teraz problem bo oczywiście są wysoko napięciowe tz 85.4v napięcie pracy i 1A prąd pracy a obwód nie może przekroczyć 3A .Oglądając kilka twoich filmików wydumalem a nie jestem elektrykiem i to jest mój początek przygody z fotowoltaika że muszę podłączyć po trzy panele w tz string szeregowo bo nie mogę przekroczyć 3A w obwodzie a każdy następny string podłączyć do niego równolegle.Napięcie około 250V na string mi odpowiada bo chciałbym zasilić nim zwykłą grzalke w bojlerze ale prąd jest stanowczo za niski to też nie jest problem bo takich stringow mam aż sześć. Moje pytanie brzmi następująco jak prawidłowo podłączyć ten układ czy trzeba montować diody zaporowe na każdym ze stringow a jeśli tak to jakie i na którym biegunie. Pozdrawiam i z góry dziękuje za każdą podpowiec
grzalka 1,5kW, małe prady wiec daj szybkie diody schotky ale jak nie masz gdzie kupić to na 3A strata nawet na zwyklych diodach bedzie max 2W na string. nie wazne na którym biegunie dioda przepuszcza tylko w jedna stronę wiec na + muisz ja po prostu założyć w odwrotną stronę niz na minusie
Dzięki za rzeczową odpowiedź jutro pojade kupić diody i biorę się do roboty a z ciekawostek owe panele chce zamontować na stalowym teowniku dokładnie tak samo jak montuje się szyby w konstrukcji szkralni klejac je sylikonem technicznym bo ma wyjść z tego dość spory dach na werandzie. Kąt może kiepski ale za to wprost na południe dzięki i życzę dużo suubsskrrymeentoow
Cześć, mam 7kw paneli + SOFAR SOLAR hyd15ktl-3th + magazyn 18kw wysokonapięciowy z BMS PYLONTECH, jak do tego falownika hybrydowego podłączyć elektrownie wiatrową ?
Witam posiadam wiatrak 10kw bez przekładni i falownik pwm do grzałek i ze względu na duże zapotrzebowanie na ciepło nie ma szału jako wspomaganie ogrzewania dlatego chce zamontować pompę i pytanko po tym super filmiku czy połączyć około 30 aku. szeregowo po mostku i duża przetwornica do pompy (Prądnica 3ph. 400v) powyżej prądu ładowania powrót do grzałek, co Pan sądzi o wattrouter? Pierwotnie chciałem falownik hybrydowy, baterie akumulatorów i wattrouter
Pod innym filmem pisałem w sprawie podłączenia. Pisał Pan, żeby wejść mostkiem w regulator słoneczny PWM a z niego bezpośrednio w przetwornice step up i potem do akumulatora, ale to nie działa bez zasilania w sterowniku, nawet gdy turbina się kręci musi być prąd wzbudzający z aku. Co robię zle ?
regulator solarny pwm nie jest regulatorem pwm to zwykły spustowy przełącznik, musi pan kupić regulator pwm zrobiony przez elektronika do pańskiej elektrowni
Witam oglądam Ciebie juz jakies czas i uwazam masz zajebiste podejscie do tematu 🙂 Mam pytanie jestem nowy w tym temacie postawiłem wczoraj wiatrak 24v niby 500w dzisiaj troche wieje podłączony jest właśnie po mostku i jak patrzylem to w porywach daje mi do 24 -25 V ale nie pokazuje mi amperow i teraz nie wiem czy tak ma być czy coś źle podłączyłem. Proszę o podpowiedź dzięki z góry pozdrawiam
No to jeszcze jedno pytanie: czemu nie chiński sterownik mppt za 100 PLN do elektrowni wiatrowej? On też ją zahamuje na starcie? Chińczyk tego nie ogarnia?
Mam pytanie: czy mogę spiąć w szereg panele PV o napięciu 32V z panelami o napięciu 52 V ale o podobnym natężeniu prądu. Czy te napięcia zsumują się? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Czy istnieją jakieś oferty instalacji elektrowni wiatrowych (dach), czy vlog istnieje po to by spróbować samemu takie coś założyć bazując na informacjach tu zawartych? Pytam ponieważ jestem nowym "subaskrybowawentwem" i nie zdążyłem zapoznać się z całym materiałem zawartym na kanale a z racji deficytów w czasie zainicjowanych harówką po 10-12 godzin dziennie nie za szybko nadrobię materiał :) a chciałbym uniezależnić się energetycznie od socjopatów zarządzających Polską.
Poczekaj, ale grzejąca się przetwornica robi za grzałkę, którą chcemy właśnie podłączyć... Będzie grzała jak kaloryfer. Zimą - jak znalazł. A latem, to wiesz jak wiatraki pracują, zwłaszcza w Polsce.
Witam mam falownik 3,6 KW na dachu 4 KW paneli mam 2 złącza mppt 1 zajęte panelami a 2 mppt podłączył bym wiatrak niech robi prąd w nocy a w dzień wspomaga panele jaki wiatrak kupić i przetwornice . Maks. napięcie DC [V] 600
Ktoś ostatnio zamawiał w "SMARAAD Franchise Store"? Zamówiłem turbine 1200W, 48V, dostępną z Polski. Jak włączę śledzenie paczki, to pokazuje jakąś paczkę DPD wysłaną i odebraną na ... Słowacji. Chińczyk odpisuje, że w Polsce się skończyły i wysyła zza granicy ale nie mam żadnego info o paczce.
mnie inetresuje czemu sie nie robi takich wielkich wiartrakow pionowych , niby sa bardziej wydajne to niby ma sens ale czemu robia tylko te 3 skrzydlowe ? pzdr
PYTANIA: jak podłączyć generator wiatrowy do istniejącej instalacji? i jak dobrać wielkość akumulatorów (Ah) na działce ROD mam Chiński Hybrydywy inwerter solarny 3000/2400W 24V z wbudowanym MPPT 30-80V/40A/Voc120V na 1 string paneli do 1000W + 2 Panele Szeregowo (specyfikacja 1szt: Vmp35V/Imp12A, Voc42V, więc szeregowo już max, warto dołączyć 2 taki zestaw równolegle ??) , + Akumulatory 24V 100Ah (2x12V) + sieć 230V - jak do tego podłączyć generator wiatrowy powiedzmy 24V/2000W, tak by zasilało wspólnie z solarami wszystkie urządzenia + ładowało wspólną z solarami baterię ( jak nie ma takiego poboru prądu) standardowy pobór prądu to 400-800W (basen, lodówki, oświetlenie, telewizory, router, kamery, piec gazowy 2funkcyjny, + chwilowe urządzenia jak kosiarka, czajnik, ekspres do kawy, przepływowy podgrzewacz wody 2-3kw każde) - oraz jak dobrać wielkość/pojemność akumulatorów , do instalacji, co z szybkością ładowania ich, większa pojemność to chyba też większa trwałość bo mniej głębokich rozładowań , - oraz jak ustawić inwerter solarny progi ładowania , tak by zdążył podładować baterie przed wieczorem i w nocy leciał na aku ?? (floating, bulk, cut-off, priorytety, point back, prąd ładowania)
kupujesz tani sterownik solarny i z niego sygnal zalacza i rozlacza mosfety qlbo kupujesz drozszy sterownik do 60 A i masz spokój allegro.pl/oferta/regulator-ladowania-solarny-kontroler-12v-24v-60a-12646528562
2 года назад+1
@@4nrgy bardziej mi chodzi jak to spiąć do kupy,? Podpiac się tym równolegle do tego mojego inwertera? Tzn pod złącza paneli - generator wiatrowy, pod aku równolegle do aku inwertera? , i wyjście na sieć równolegle też do wyjścia na sieć w inwerterze?
Cześć. A co powiesz o tym sterowniku? allegro.pl/oferta/regulator-ladowania-12-48-70a-elektrownia-wiatrowa-6556994720 Wydaje się pięknie spełniać wymienione przez Ciebie zależności, tyle że na przekaźnikach. Tylko czy można go tak po prostu równolegle podpiąć do baterii 48v, która już jest podpięta do pracującego w różnych trybach ( i ładowania, potem poboru z baterii) hybrydowego invertera mppt 48V ? Czy takie podłączenie nie upali czegoś w inverterze albo odwrotnie, czegoś w tym sterowniku? Teoretycznie nie, bo jedno ładowanie obroni się przed drugim, nie będzie ładować kiedy drugie już ładuje bo było pierwsze.
To powinien być sterownik z dwoma pwm pierwszy do ładowania akumulatora a drugi do grzałki koszt tak w okolicach 300zł. i wtedy sterownik może nawet śledzić punkt najlepszej wydajności wiatraka. Naprawdę nie ma czegoś takiego z chin za 100-200zł ? Gdyby było kilka osób chętnych na to samo(zbliżone napięcie wiatraka i akumulatorów ) to mógłbym zaprojektować wiadomo można zaprojektować uniwersalne ale wtedy trzeba przewymiarować i napięcie i prąd ....
Dramat. Ciekawe co ty za towar brałeś. Musi być dobry. Daj namiary no też chce mieć takie jazdy. Atak na prawde żeby nie było że kogoś hejtuję. Mppt nie robi żadnego zwarcia. Doucz się zasady działania elektroniki i dopiero uch innych. Tranzystory obciążają poprzez pwm i sprawdzają czy jest możliwe uzyskać moc czy nie. A co do mostka i spadku 0.7v to można zastosować diody schottky i masz wtedy spadek 0.2v
Mierzyłem i sprawdzałem. Tak się składa że sam pisałem program do sterownika mppt i on na pewno nie robi żadnego zwarcia. Widać że nie masz pojęcia o tym co mówisz. Więc Najpierw nauka a potem przekaz. Nie wprowadzaj ludzi w błąd. A co do idioty na forum to tak ,widzę że niektórzy mają takie hobby i to jest dramat.
Niby człowiek wszystko wiedział, ale Pan zyskrubywentowany tak pięknie szuflą do głowy nałożył, że każdy fragment tej wiedzy trafił do właściwej przegródki.
Gdybym nie wiedział ile zarabiają nauczyciele fizyki i akademiccy to życzł bym Ci (i sobie😁)pracy nauczyciela.Fajnie Ci wychodzi łopatologia.
Pozdrawiam
Arek święte słowa właśnie tak zrobiłem -mostkiem i tanim kontrolerem foto. zastąpiłem ten badziewny sterownik który otrzymałem wraz elektrownią i mam dużo dużo lepiej naładowany aku.Pozdrawiam.
Pozwoliłem sobie do mostka dodać przetwornicę step- down. Efekt świetny. Dzięki Arku za wszystkie rady 🙂
Witam. Kupiłem chińczyka 500W 48v który to miał "bezpośrednio" ładować baterie 24v. Okazało się jednak ze mój egzemplarz nie jest tak oszukany jak mówi Arek i potrafi spokojnie rozkręcić się do ponad 100V na biegu jałowym (przy słabym wietrze). W związku z tym gdy wyhamowuje go do 24V znacznie tracę na mocy ponieważ nie osiągam obrotów nominalnych. Widzę że masz doświadczenie więc moje pytanie brzmi: czy mogę zastosować przetwornice step down? Na jaki zakres napiecia przetwornice kupić aby jej od razu nie uszkodzic? Jeśli możesz doradź coś. Pozdrawiam Radek
@@radoslaw1302 Możesz i owszem, ale musisz pamiętać o tym by po pierwsze przetwornica miała wysokie napięcie wejściowe dopuszczalne to minimum IMHO 80V w przypadku Twojej prądnicy. Oraz co równie ważne (jeśli nie ważniejsze) Twój wiatrak musi mieć dołączone bocznikowanie (hamowanie) po, by po przekroczeniu dopuszczalnego napięcia (obrotów) wiatrak został wyhamowany, a napięcie spadło do zalecanego. U siebie mam wiatrak 24V i ten bez problemu potrafi wykręcić 100V przy 25km/h wietrze, więc hamowanie za pomocą bocznikowania grzałką jest koniecznością i u mnie wygląda w ten sposób, ze po przekroczeniu 65V na wejściu przetwornicy step-up (jej max to 70V) załącza się bocznikowanie w postaci dużego rezystora/grzałki. Po ustabilizowaniu napięcia do wymaganej wartości napięcie wraca do stałego zadanego poziomu. To takie napięciowe MPPT w mojej wersji, utrzymujące w miarę możliwości stałe obroty i poziom pracy wiatraka. :)
@@radoslaw1302 Musisz też wziąc pod uwagę, że jesli go "zdławisz" akumulatorami to on nigdy nie osiągnie swojej nominalnej mocy. Aha i jeszcze jedno - niech broni Cię ręka opatrzności przed zakupem tego 💩 mppt kontroler made in china za 25$, ten "rak" się nawet na śmieci nie nadaje.
@@SolFun jak dobrze rozumiem bocznikowanie musi być pomiędzy mostkiem a przetwornica dc dc? Masz jakiś sprawdzony sterownik który załączy grzałkę przy np 50Voltach? I jeśli możesz zdrac jaki masz model przetwornicy DC Dc i gdzie ja kupiłeś bo jakoś nie widzę przetwornic na 80v. Dziękuję za pomoc Panowie :)
@@radoslaw1302 Mój poprzedni komentarz został usunięty (pewnie za link z ali z przetwornicą) ale, dostaniesz spokojnie dc-dc stepdown, na 70V. Ja u siebie zastosowałem zener 60V + przekaźnik PÓŁPRZEWODNIKOWY i rezystor, którego próg załączenia to 3V co daje razem z zenerem ~63/65V. Po przekroczeniu tego napięcia załącza się przekaźnik z rezystorem, napięcie spada cykl się zamyka. I w ten sposób mam swój "mppt" dla wiatraka :P
Rozwiązanie piękne w swojej prostocie . Brawo !!!
Jestem tego samego zdania, najlepsze są proste i skuteczne rozwiązania.
Super materiał. Właśnie myślę nad zakupem małego wiatraka do wspomagania monitoringu na działce opartego na dwóch małych panelach. Pozdrawiam i polecam Twój kanał znajomym.
Super wytlumaczony temat zrozumialy nawet bez rysowania
This Is It !!! Dzięki - jaśniej się nie da
Arku, jak zwykle genialnie. Za dużo przebywasz na słońcu, uważaj, bo to szkodliwe. Później takie dobre pomysły do głowy przychodzą! Pozdrawiam i dzięki!
Kurde Gosciu co mi zachodu oszczędziłeś to tylko ja wiem :D pozdrawiam i zdrowia!
Jak zawsze świetny materiał 👍👍
I znowu mi zmodyfikowałeś koncepcję, ale dobrze, nawet troszkę prościej wyjdzie. Część odcinka totalnie pode mnie :)
Co dodam, dobrze w takim wypadku dać dubla, dwa sterowniki z nastawem 0,5v wyżej jeden, i drugą grzałkę, wczoraj bawiac się kalkulatorem grzałek zacząłem latać i mierzyć oporność wszystkich grzałkek, no i jedna (najważniejsza) Open Line, a miała rok i była używana łącznie może z 50 godzin 😳bo kilka rzeczy jest "chwilowo🤭" odpieta, no i w takim wypadku nie było by fajne patrzeć jak elektrownia wchodzi w naddźwiękową prędkość, a akumulatory rozpływają się z nadmiaru dobrobytu.
Dzięki za informacje 👍
ja mam 3 minielektrownie wiateowe polaczone mostkiem 3 fazowym w jednen prad wg prawa kirchofa sumuje prady a cieplo mostka idzie w zagrzanie wymiennika tak jak i grzalki zasilanej z tych trzech miniwiatrowek . i hula od lat .
Ciekawe. Jeśli mogę zapytać jak to z matematyki stka na zagrzanie wody!? A ha czy te turbiny są różnej mocy!?
😁😁😁 dziękuję Arek💓💓💓
No, sposób na subskrybujowywanie znalazłeś super🤔 pozdrawiam 🤚
No,w końcu jak chłopu na miedzy . To i mnie udało się zrozumieć
Witam czemu wydaje mi się że mówisz do mnie przekonałeś mnie do paneli potem do akumulatorów a teraz do turbiny wiatrowej zaczynam się zastanawiać kiedy będzie na tapecie reaktor jądrowy pozdrawiam
można gdzieś znaleźć schemacik takiego połącznia gdzie sa pokazane dokładnie z jakich elementów jest to zbudowane? ;]
Można też jeszcze inaczej ochronić aku przed przeładowaniem tzn dajemy dobrej jakości przekaźnik dwu pozycyjny - raz jedna para styków a raz druga pod jedna parę styków dajemy grzałkę pod drugą aku z bezpiecznikiem , pod cewkę sterownik z allegro za 35zł ładowania akumulatora w zakresie od 0-120V napiecie monitorowania. Sterownikiem możemy ustawić napięcie maksymalne wyłączenia i załączenia ładowania - nam chodzi o niewielki zakres z górą pod 57,6V tak żeby przekaźnik nie załączał się i wyłączał co chwile. Moduł ma zasilanie na 230V ale są rożne o rożnych zakresach i napięciach zasilania , (moduł w swoim przenaczaniu zasila ładowarke na 230V tu my podłączamy cewkę przekaźnika która podaje nam z prądnicy albo przełącza na hamowanie/grzanie grzałką.
Wszystko co w tej treści powiedziałeś jest dlamnie osobiście jak obca mowa.
Niestety mniej wytrawni elektronicznie czekają na łopatologiczną wersję dla tumanów,ale kibicujemy i wspieramy duchowo.😄
tak i to w wersji w wodoodpornej obudowie. Chętnie taką kupię.
Jest takie stare powiedzenie,, najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku,, w tym przypadku najlepsza podróż😍
Obejrzyj wcześniejsze filmiki i zrozumiesz wszystko. Całość jest jak superpraktyczny znakomity kurs od podstaw, tylko Ty wszedłeś od razu na czterdziestą lekcję.
1)Diody Schottky’ego tylko dlatego ze spadek napięcia na złączu wynosi 0,3V zamiast 0,7 ( od co o połowę mniej )
Komutację takom można dokonywać na jednej parze diod ( zamiast na dwóch parach czyli układzie Greca )
Komutacja diodowa czyli ten moment kiedy się diody przełączą.
2)Tu w filmie jest ogólnie opisane że wyjście z wiatraka ma 48V Ale czy napięcia stałego czy zmiennego?
( Czyli Czy jest zastosowany alternator czy prądnica ? )
Można by sterować prądem wzbudzenia alternatora.
W filmie jest układ Greca jest to najprostszy układ to zamiany napięcia przemiennego do napięcia zmiennego.
Zastosowanie takiego układu pracy diod ma sens ale nie w momencie kiedy mamy prądnicę prądu przemiennego.
ad 2) Osobiście bawiłem się z dopasowaniem rezystancji bojlera do instalacji PV zainspirowany TWOIM filmem.
Mniej ważne że to się nie sprawdziło. Chodzi mi wiedzę.
3) z 2) Znaczy się schemat podany w filmie nie jest prawdziwy z koncepcją Pana Zbyszka.
4) W filmie mamy grzałkę.
A jaka jest jej rezystancja a jaka impedancja?
Bo może ta grzałka jest na tyle małym obciążeniem dla tego systemu że nie spełnia tej funkcji.
Swoją drogą ja bym nie chciał w środku lata żeby mi w domu się jakaś grzałka grzała.
W ogóle to jest niebezpieczne rozwiązanie.
5) "Pan Zbyszek zaczął doradzać." Czyli Pan Zbyszek jeszcze nic nie wykonał. Czyli nic nie zarobił podzielił się jedynie swoją wiedzą.
Nie wiem czy na miejscu Pana Zbyszka miałbym dokładnie te same rady.
ad 5) Podniesienie napięcia z turbiny daje możliwość udawania striungu paneli. Może ta konstrukcja jest jedyną opcją zgodną z dokumentacją.
6) Ja mam jeszcze iny pomysł na to ale zanim przedstawię swoją koncepcję poproszę o pełną informację na temat:
- mocy i napięcia stringa PV
- Na temat regulatora ładowania jaki jest to model .
- Na temat jaki jest to model wiatraka. A zwłaszcza że jest w filmie mowa o trójfazowym prostowniku ja i 1:40 pada słowo "elektrownia" w kontekście wiatraka daje to podejrzenie że nie ma na zaciskach turbiny 48 V a 480V .
Ale montaż TWOJEGO rozwiązania ODRADZAM.
Zwłaszcza że totalnie wynika z tego filmu że autor nie wie co mówi.
Dzięki!
Można zastosować komparator napięć z histereza są takie kity, ustawiamy np. Przy którym ma się uruchomić grzałka i np. kilka v jak spadnie to rozłączy, do tego przekaźnik i jest zabezpieczenie a w razie potrzeby można dać drugi komparator i druga grzałkę pozdrawiam.
Witam. Ma Pan bardzo dużo wiedzy. Mam elektrownie 2kw 220v Chciał bym ładować akumulatory 24. Przedział obrotów od 0-250obr jest martwy bo po 250 ob/min grzeje grzałkę. Warto było by wykorzystać tę obroty od 0-250. Nie mam pomysłu na ładowanie aku
Czyli dobrze rozumiem że jak chce prosta instalacje PV do podgrzewania wody użytkowej to wystarczy podłączyć grzałkę przez mostek prostowniczy i czujnik temperatury który odłączy grzałkę w momencie jak boiler będzie nagrzany?
jezeli noc paneli i grzałka będą tak dobrane żeby prąd na panelach byl mniejszy od zwarciowego Isc
To poproś jeszcze tego elektronika, żeby Ci zmontował jakiś układ zabezpieczenia (aku) , bo jak zawiedzie układ dołączający grzałki (lub zadziała termik w buforze) to szlag trafi te akumulatory. Łapka za kontent.
Przekonałeś mnie, więc sie zasubskrybywowentwiwywałem 😁
Dziękuję bardzo Panu . W skał 10 ma Pan u mnie 10 ! Pozdrawiam serdecznie!
Witam, czy mógłbym prosić o radę jak najlepiej, najprościej podłączyć elektrownię do grzałki/grzałek? Pewnie dobrze by było zbudować układ w którym pozwalamy wiatrakowi wejść na obroty i dopiero potem załączamy grzałkę. Może nawet kilka kaskadowo w zależności od napięcia. Jak to zrobić?
Panie Arku czy warto kupic ta turbinę wiatrową 2000W HWT-SM3-48V-3B 3łopatową.
dzięki
Niczym 'Jesus' -głosisz nam dobrą nowinę 😉
Cześć. Może głupie pytanie. Mam turbinę 1kw. Trzy fazy na mostek prostowniczy. Potem potem na regulator ładowania który przerywa obwód po osiągnięciu 57.7 v . Rezystor hamujący montujemy za mostkiem czy przed?
za mostkiem. latwiej sterowac. ja daje dwa mostki. rezystor ma wlasny i wtedy nie ma szans żeby rozładował aku
hej mieszkam w bloku ale sie zasubsbrybow wuje😄
Witam, przy zwykłym akumulatorze 12v, 24v, 48 rozwiazanie genialne ok ale co jak jest magazyn z bms???
Masz rację. Prostota jest wrogiem nadmiernego komplikowania.
Wydaje mi się że lepsze są mostki na pojedyńczych diodach najlepiej wkręcanych w radiator niż te chińskie kwadraciki co to mają na zewnątrz metalową obudowę do ktorej montujemy radiator ale jest ona slabym odbiornikiem ciepła z samych diod zamknietych w owym pudełeczku z napisem 25 czy 35A...
Myślę że zwykłe byp są mniej awaryjne tylko zajmą więcej miejsca no i patrzeć na napięcie przebicia. Można nawet wydlubac ze starego alternatora bo w nich są naprawdę mocne diody.
Jak zwykle dydaktyczny filmik.
Podpowiedz proszę jakiego typu akumulator około 100 Ah postawiłbyś w mieszkaniu jako zasilanie UPS
W mieszkaniu najlepiej jakiś bezobsługowy jeśli nie będzie on np. w jakimś wentylowanym schowku.
🙌👏
Mógłbym prosić jakiś kontakt do Pana. Jestem zainteresowany turbiną wiatrową.
Witam, plis o wskazówkę: na Alle jest dostępna elektrownia Ariz 48V 4kW, czy to jest produkt warty zainteresowania? Miałaby doładowywać magazyn 48V 200AH. Thnx.
Ale może jest taki gotowy sterownik - prosty gdzie da się zaprogramować progi ładowania aku, przelaczenia pradu na grzałkę oraz np. hamulec (drut oporowy) w przypadku wiatrów huraganowych. Moze jakiś link do czegoś takiego gotowego?
najprosciej użyć sterownika pwm solarnego. najtanszego
ok,a jeżeli dam po mostku bezpośrednio do akumulatorów 24v podłączonych do invertera,który pracuje z panelami 4x240w, a mam ustawione progi załączania odbiorów przy 27v a powrót na sieć 24,5v to odbiory wyhamują elektrownię jeżeli będzie pobór około 150w min,czy jednak dać osobny sterownik za mostkiem
nie wyhamują. mozesz dac prosty napięciowy sterownik na grzałkę
Czemu sterownik MPPT do elektrowni wiatrowej będzie gorszy (z przyczyn podanych w filmie) niż użycie Inwertera hybrydowego?
Czyli jakie jest rozwiązanie w tym inwerterze hybrydowym? On tam nie ma swojego sterownika MPPT, czy ona działa jakoś inaczej niż ten dedykowany do elektrowni wiatrowej?
Teraz ja mam pytanie. Myślałem ostatnio nad małym "wiatraczkiem" i aby jakoś go podpiąć pod jakiś solarny inwerter sieciowy ale wiem że mppt znacznie go hamować jakiś pomysł? Ja myślałem aby podłączyć go przez prosty sterownik wiatrowy i w solarny
Fajne ,jak można skontaktować się z Panem?
Witam serdecznie .
Mam turbinę własnej konstrukcji z koła od deskorolki elektrycznej 400w .
Max napięcie jakie uzyskałem na próbie przy silnym wietrze po mostku prostowniczym trójfazowym wynosi 95V i chciałbym doładowywać tąturbinką akumulator samochodowy 12V 75Ah .
Bym musiał zastosować przetwornicę step down i jakiś chamulec.
Jak to sensownie rozwiązać .
Dziękuję za odpowiedz pozdrawiam.
przetwornica z punktem zadzialania zeby ponizej 40V nie zalaczala się. w przetwornicy ograniczenie prądowe nie zadziała bo one i tak da do 40A. napięcie na wy 14,8V
hamulec niepotrzebnie, ogon skladany lepiej
Witam. A czy dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie sterownika (stabilizatora napięcia) do systemu ongrid, na turbinę 0-400v. Bo po samym mostku musi naprawdę zacząć wiać aby inwerter zaczął obciążać. A ustabilizować do 350VDC z regulacją napięcia obciążenia?
no i co wtedy jak przekonać inwerter żeby bral mA??
@@4nrgy no właśnie jak zrobić aby takie podłączenie miało jakikolwiek sens..:/
Jeszcze jedno pytanie. Bateria lifepo4 48v plus panele fotowoltaiczne plus turbina wiatrowa. Czy takie baterie trzeba ładować przez inwerter i tym samym zajmować drugi string(jeśli istnieje)? czy też można by podłaczyć turbinę bezpośrednio lub przez jakiś zewnętrzny kontroler PWM zaoszczedzając na inwerterze i wydajności ładowania ?
Można prosić jakiś szczegółowy schemat całej instalacji fotowoltaicznej z wiatrową na 48 v. Będę wdzięczny . Ps. Buduje aktualnie dodatkowy komponent ogniwa wodowowego dodatkowego źródła prąd dc.Pozdrawiam
Witam, a jaki sterownik wiatraka o mocy 2kw polecisz do bezpośredniego zasilania grzałki?
zalezy od napiecia pradnicy nie?
48v
jakieś konkretne propozycje?
Witam i mam pytanie kupilem niedawno panele cienkowarstwowe i mam z nimi teraz problem bo oczywiście są wysoko napięciowe tz 85.4v napięcie pracy i 1A prąd pracy a obwód nie może przekroczyć 3A .Oglądając kilka twoich filmików wydumalem a nie jestem elektrykiem i to jest mój początek przygody z fotowoltaika że muszę podłączyć po trzy panele w tz string szeregowo bo nie mogę przekroczyć 3A w obwodzie a każdy następny string podłączyć do niego równolegle.Napięcie około 250V na string mi odpowiada bo chciałbym zasilić nim zwykłą grzalke w bojlerze ale prąd jest stanowczo za niski to też nie jest problem bo takich stringow mam aż sześć. Moje pytanie brzmi następująco jak prawidłowo podłączyć ten układ czy trzeba montować diody zaporowe na każdym ze stringow a jeśli tak to jakie i na którym biegunie. Pozdrawiam i z góry dziękuje za każdą podpowiec
grzalka 1,5kW, małe prady wiec daj szybkie diody schotky ale jak nie masz gdzie kupić to na 3A strata nawet na zwyklych diodach bedzie max 2W na string. nie wazne na którym biegunie dioda przepuszcza tylko w jedna stronę wiec na + muisz ja po prostu założyć w odwrotną stronę niz na minusie
Dzięki za rzeczową odpowiedź jutro pojade kupić diody i biorę się do roboty a z ciekawostek owe panele chce zamontować na stalowym teowniku dokładnie tak samo jak montuje się szyby w konstrukcji szkralni klejac je sylikonem technicznym bo ma wyjść z tego dość spory dach na werandzie. Kąt może kiepski ale za to wprost na południe dzięki i życzę dużo suubsskrrymeentoow
Dzień dobry, 12:57 akurat nie polecam, mój egzemplarz jest po części uszkodzony w poprzednim akumulatorze zepsuł mi 2 cele
Cześć, mam 7kw paneli + SOFAR SOLAR hyd15ktl-3th + magazyn 18kw wysokonapięciowy z BMS PYLONTECH, jak do tego falownika hybrydowego podłączyć elektrownie wiatrową ?
sterownik + elektrownia pod mppt paneli. masz jedno wolne przecież
a jaki sterownik polecasz + elektrownia( pionowa ) do 5kw@@4nrgy
Witam posiadam wiatrak 10kw bez przekładni i falownik pwm do grzałek i ze względu na duże zapotrzebowanie na ciepło nie ma szału jako wspomaganie ogrzewania dlatego chce zamontować pompę i pytanko po tym super filmiku czy połączyć około 30 aku. szeregowo po mostku i duża przetwornica do pompy (Prądnica 3ph. 400v) powyżej prądu ładowania powrót do grzałek, co Pan sądzi o wattrouter? Pierwotnie chciałem falownik hybrydowy, baterie akumulatorów i wattrouter
arekderlukiewicz@gmail.com
Pod innym filmem pisałem w sprawie podłączenia.
Pisał Pan, żeby wejść mostkiem w regulator słoneczny PWM a z niego bezpośrednio w przetwornice step up i potem do akumulatora, ale to nie działa bez zasilania w sterowniku, nawet gdy turbina się kręci musi być prąd wzbudzający z aku. Co robię zle ?
regulator solarny pwm nie jest regulatorem pwm to zwykły spustowy przełącznik, musi pan kupić regulator pwm zrobiony przez elektronika do pańskiej elektrowni
@@4nrgy uuuu to o to chodzi. Szkoda, że nie ma Pan kogoś kto takie coś ogarnia...
No to jak Pan Zbyszek już odszedł z tego świata (cześć jego pamięci) to gdzie teraz dostać najlepszy sterownik?
za dwa tygodnie niespodzianka
Panie zdecyduj się Pan jedno zrobiłem i kolejne czasu brakuje i pieniądza 😭😭😭a może ten prąd sprzedam dla sąsiada 😉😉pozdrawiam
Witam oglądam Ciebie juz jakies czas i uwazam masz zajebiste podejscie do tematu 🙂 Mam pytanie jestem nowy w tym temacie postawiłem wczoraj wiatrak 24v niby 500w dzisiaj troche wieje podłączony jest właśnie po mostku i jak patrzylem to w porywach daje mi do 24 -25 V ale nie pokazuje mi amperow i teraz nie wiem czy tak ma być czy coś źle podłączyłem. Proszę o podpowiedź dzięki z góry pozdrawiam
no jak 24-25 to nie ma co pokazywać mA
To rozumiem ze wiatr jest za słaby tak
Co wejdę na twój kanał będę ci pisał jakis komentarz typu "kejdnndjjdnej" dla zasięgów za to co robisz! Pozdro!
Mam pompę powietrzną i panel 360W. Panel podłączyć bezpośrednio do grzałki pompy?
tak
A jak hamować taka elektrownie wiatrowa bez grzałki ?
po co?
No to jeszcze jedno pytanie: czemu nie chiński sterownik mppt za 100 PLN do elektrowni wiatrowej? On też ją zahamuje na starcie? Chińczyk tego nie ogarnia?
to jest najgorsze zło. zhamowuje non stop i robi zwarcia. Nie znoszę. Zło
'Dałbym sobie rękę uciąć i teraz bym bez ręki pomykał'
Jakim cudem ktoś do Ciebie wysłał maila?! 🤣 Też bym chciał...😉
Mam pytanie: czy mogę spiąć w szereg panele PV o napięciu 32V z panelami o napięciu 52 V ale o podobnym natężeniu prądu. Czy te napięcia zsumują się? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Możesz spokojnie. Będzie działać. Aby tylko nie przekroczyć napięcia które przyjmie falownik
@@ireneuszuba6913 Pięknie dziękuję.
Czy istnieją jakieś oferty instalacji elektrowni wiatrowych (dach), czy vlog istnieje po to by spróbować samemu takie coś założyć bazując na informacjach tu zawartych? Pytam ponieważ jestem nowym "subaskrybowawentwem" i nie zdążyłem zapoznać się z całym materiałem zawartym na kanale a z racji deficytów w czasie zainicjowanych harówką po 10-12 godzin dziennie nie za szybko nadrobię materiał :) a chciałbym uniezależnić się energetycznie od socjopatów zarządzających Polską.
Poczekaj, ale grzejąca się przetwornica robi za grzałkę, którą chcemy właśnie podłączyć... Będzie grzała jak kaloryfer. Zimą - jak znalazł.
A latem, to wiesz jak wiatraki pracują, zwłaszcza w Polsce.
😀
Witam mam falownik 3,6 KW na dachu 4 KW paneli mam 2 złącza mppt 1 zajęte panelami a 2 mppt podłączył bym wiatrak niech robi prąd w nocy a w dzień wspomaga panele jaki wiatrak kupić i przetwornice . Maks. napięcie DC [V]
600
w tej chwili nie ma na rynku elektrowni wysokonapieciowych. w Europie byłem jedynym dostawcą 550V 2kW. do tego sterownik np od Arka Poland i poszło
@@4nrgy a to czego nie polecasz przetwornica + wiatrak do mppt 2
Ktoś ostatnio zamawiał w "SMARAAD Franchise Store"? Zamówiłem turbine 1200W, 48V, dostępną z Polski. Jak włączę śledzenie paczki, to pokazuje jakąś paczkę DPD wysłaną i odebraną na ... Słowacji. Chińczyk odpisuje, że w Polsce się skończyły i wysyła zza granicy ale nie mam żadnego info o paczce.
Komentarz 😁
mnie inetresuje czemu sie nie robi takich wielkich wiartrakow pionowych , niby sa bardziej wydajne to niby ma sens ale czemu robia tylko te 3 skrzydlowe ? pzdr
pionowe są wydajne??? w czym?
Porżnąć? 🤣🤣🤣👍
🙂
Nie da sie nie zasubskrywywentowac😁
PYTANIA: jak podłączyć generator wiatrowy do istniejącej instalacji? i jak dobrać wielkość akumulatorów (Ah)
na działce ROD mam Chiński Hybrydywy inwerter solarny 3000/2400W 24V z wbudowanym MPPT 30-80V/40A/Voc120V na 1 string paneli do 1000W + 2 Panele Szeregowo (specyfikacja 1szt: Vmp35V/Imp12A, Voc42V, więc szeregowo już max, warto dołączyć 2 taki zestaw równolegle ??) , + Akumulatory 24V 100Ah (2x12V) + sieć 230V
- jak do tego podłączyć generator wiatrowy powiedzmy 24V/2000W, tak by zasilało wspólnie z solarami wszystkie urządzenia + ładowało wspólną z solarami baterię ( jak nie ma takiego poboru prądu)
standardowy pobór prądu to 400-800W (basen, lodówki, oświetlenie, telewizory, router, kamery, piec gazowy 2funkcyjny, + chwilowe urządzenia jak kosiarka, czajnik, ekspres do kawy, przepływowy podgrzewacz wody 2-3kw każde)
- oraz jak dobrać wielkość/pojemność akumulatorów , do instalacji, co z szybkością ładowania ich, większa pojemność to chyba też większa trwałość bo mniej głębokich rozładowań ,
- oraz jak ustawić inwerter solarny progi ładowania , tak by zdążył podładować baterie przed wieczorem i w nocy leciał na aku ?? (floating, bulk, cut-off, priorytety, point back, prąd ładowania)
kupujesz tani sterownik solarny i z niego sygnal zalacza i rozlacza mosfety qlbo kupujesz drozszy sterownik do 60 A i masz spokój allegro.pl/oferta/regulator-ladowania-solarny-kontroler-12v-24v-60a-12646528562
@@4nrgy bardziej mi chodzi jak to spiąć do kupy,?
Podpiac się tym równolegle do tego mojego inwertera? Tzn pod złącza paneli - generator wiatrowy, pod aku równolegle do aku inwertera? , i wyjście na sieć równolegle też do wyjścia na sieć w inwerterze?
od razu do akumulatorow
@@4nrgy czyli równolegle do do inwertera
Cześć. A co powiesz o tym sterowniku?
allegro.pl/oferta/regulator-ladowania-12-48-70a-elektrownia-wiatrowa-6556994720
Wydaje się pięknie spełniać wymienione przez Ciebie zależności, tyle że na przekaźnikach.
Tylko czy można go tak po prostu równolegle podpiąć do baterii 48v, która już jest podpięta do pracującego w różnych trybach ( i ładowania, potem poboru z baterii) hybrydowego invertera mppt 48V ? Czy takie podłączenie nie upali czegoś w inverterze albo odwrotnie, czegoś w tym sterowniku?
Teoretycznie nie, bo jedno ładowanie obroni się przed drugim, nie będzie ładować kiedy drugie już ładuje bo było pierwsze.
To powinien być sterownik z dwoma pwm pierwszy do ładowania akumulatora a drugi do grzałki koszt tak w okolicach 300zł. i wtedy sterownik może nawet śledzić punkt najlepszej wydajności wiatraka. Naprawdę nie ma czegoś takiego z chin za 100-200zł ? Gdyby było kilka osób chętnych na to samo(zbliżone napięcie wiatraka i akumulatorów ) to mógłbym zaprojektować wiadomo można zaprojektować uniwersalne ale wtedy trzeba przewymiarować i napięcie i prąd ....
Strata ciepła w bryle budynku nie jest stratą chyba że jest upalne lato
Super
Dramat. Ciekawe co ty za towar brałeś. Musi być dobry. Daj namiary no też chce mieć takie jazdy. Atak na prawde żeby nie było że kogoś hejtuję. Mppt nie robi żadnego zwarcia. Doucz się zasady działania elektroniki i dopiero uch innych. Tranzystory obciążają poprzez pwm i sprawdzają czy jest możliwe uzyskać moc czy nie. A co do mostka i spadku 0.7v to można zastosować diody schottky i masz wtedy spadek 0.2v
zmierz sprawdź chyba że robienie z siebie idioty na forum publicznym to takie hobby🤣
Mierzyłem i sprawdzałem. Tak się składa że sam pisałem program do sterownika mppt i on na pewno nie robi żadnego zwarcia. Widać że nie masz pojęcia o tym co mówisz. Więc Najpierw nauka a potem przekaz. Nie wprowadzaj ludzi w błąd. A co do idioty na forum to tak ,widzę że niektórzy mają takie hobby i to jest dramat.
A co powiesz o tym czy to jest możliwe ruclips.net/video/TY8AkTlBl2k/видео.html
i woda plynie pod górę 😁 a nawet nie hindus!
@@4nrgy a spuszczałeś kiedyś wino z butli wężykiem? bo tam wino płynie pod gòrę
Weź to rysuj jestem laikiem xd ale chcialbym sie nauczyc
.
Pelszczur