Weź udział w konkursie letyshops.onelink.me/HKO3/6164f186 Zainstaluj wtyczkę i oszczędzaj bit.ly/32fACQL Jeśli macie pytania, piszcie do nas w komentarzach. Pamiętajcie o subskrypcji i dzwoneczku, żeby nie przegapić przyszłych odcinków. 🔥 Jeśli chcecie nas wesprzeć, wejdźcie na ruclips.net/channel/UCCvPTDuK7LsXrzPUmi9AZzAjoin aby uzyskać dostęp do audiobooka "Faszystowska Mać!", ekskluzywnych reportaży oraz wielu bonusów! 🔥 Do zobaczenia w każdy czwartek i niedzielę o 20:00!
Dopiero zacząłem wspierać.Trochę późno. Ale zawsze to coś.Urodziłem się w Żarowie Dolny Śląsk.Wychowałem się na małej wiosce Kruków.Polecam sprawdzenie tego miejsca i okolic.Pozdro.I szacun
niemieckie nazwisko ale czysta polka - komicze zdanie prawdopodobnie nie tak "czysta" jak on mysli mogli wyjechac do niemiec ale mieli nie po koleji w glowie tak jak duzo ludzi dalej w niemczech ma mojej rodzinie w kielcach powiedzieli ze jak chca moga wyjechac do niemiec prawie wszyscy zostali w polsce ale to inny rejon polski i moji dziadkowie sie juz w polsce urodzili - siostra dziadka ktora sie urodzila w niemczech wyjechala jeszcze w czasie wojny, jej brat, moj dziadek w ak niemcy sa mistrzowie swiata w tworzeniu wlasnych problemow
Urodziłem i wychowałem się w Kuźnicach w stawie obok zabudowań łowiłem ryby teraz mam 32 lata i dowiaduje się o takiej Historii dziękuję panie Łukaszu dobra robota 💪💪💪
Bardzo dobry odcinek, jak zwykle na wysokim poziomie. Ktoś w komentarzu napisał, że szkoda mu Polaków i oczywiście podpisuję się pod tym ale tych biednych, nieświadomych niemieckich dzieci, które nie były niczemu winne również jest mi szkoda.. Wojna i ideologie totalitarne to coś strasznego. Oby historia się nie powtórzyła.
Jestem dopiero młodym 20 letnim człowiekiem ale bardzo fajnie dowiedzieć się historii o miejscu w którym się zyje od urodzenia ☺️ Dziękuję Panie Łukaszu 💪🏻
Wysmienicie i perfekcyjnie poprowadzony reportaż. Łukaszu jesteś studnią wiedzy historycznej, Jestem dumna ze mamy takiego rodaka z pasją. Na domiar wszystkiego przystojniaka 😊😊😊
Witamy. Jak zwykle pięknie dziękujemy. Realne miejsce realny gość super sprawa choć dość tragiczna, takie czasy ... Dziękujemy jeszcze raz i pozdrawiam serdecznie całą ekipę Dorota i Darek 🎄
Dziękuję za kolejny materiał jak zwykłe pasjonujący i prawdziwy losy ludzi niestety są bardzo zawiłe i dramatyczne a wszystko przez przeklęta wojnę tak jak w tym przypadku .
Moja babcia mi opowiada często. Ona, wraz z rodzicami, została przywieziona w okolice Wrocławia. Pamięta bardziej okupację Sowiecką, ponieważ w momencie rozpoczęcia wojny miała 2 latka. Pamięta pożar w siebie, jak wszystkie zwierzęta spłoneły żywcem, jak w lesie się ukrywała z innymi ludźmi. Jak już przyjechali w obecne rejony to spali połową wsi w stodole, gospodarkę, którą jej rodzicom przydzielili współdzielili właśnie z Niemcami. Ale Ona ich pamięta jako dobrych ludzi, dziewczynka, który z nią mieszkała, była w jej wieku. Pomimo braku znajomości języków bawiły się razem. A mój pradziadek (ojciec babci) znał dobrze niemiecki, przez co znał nastronie właścicieli gospodarki. Oni nie mieli za złe Polakom, rozumieli wszystko. Żyli w pokojowej atmosferze
bo to cholerni politycy mieszają w kotle, człowiek jest po prostu człowiekiem i jeśli ludzie nie czują do siebie nienawiści to co za różnica skąd są i jakim językiem mówią? Dziękuję za tą rodzinną opowieść :)
Dobry wieczór HH . Panie Łukaszu ponieważ osobiście pracuję w Czechach i po przeczytaniu wpisu Pana który pochodzi z tego kraju uważam iż faktycznie warto by było poświęcić parę odcinków z tego regionu . Chociażby miejscowości Lidice które zostały zrównane z ziemią w odwecie za zabójstwo protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha . Nie mniej dziękuję Panu jak i całej ekipie HH za kolejny wyśmienity odcinek . Pozdrawiam.
Bardzo smutna historia,ale tak przedstawiona i opowiedziana przez Pana Panie Łukaszu ,którą nie można zapomnieć.Dużo zdrówka dla Pana i czekam na kolejny jak zwykle super odcinek History Hiking😉Pozdrowienia serdeczne dla Pana Panie Łukaszu.Michał z Gliwic🙂.
Witajcie super pomysł z gościem w filmie jego historia opowiedziana o tej bombie i rodzine dała klimat miejsce niespokojne raczej do dusz które zostały zakopane poza cmetarzem dzięki za film i łapka w górę.
Dzien dobry. Sleduji Vaše dokumenty History Hiking v České republice ,pod Krkonošemi.Naše území byly rovněž sudety a proto máme tuto historii podobnou,také jsme poslali zdejší Němce tam,jak si přáli-do Německa. Takže díky za super videa a těším se na další díly. Doufám,že mi budete rozumět. Váš věrný divák z Podkrkonoš.Ahoj.
Panie Łukaszu i cała ekipo każdy odcinek oglądam z zapartym tchem. Mój dziadek i babcia opowiadali mi o tych czasach. Ja próbuję przekazać to mojej córce. O tej historii nie można zapomnieć. Ta wielka historia dotyka zwykłych ludzi. Głęboki szacun. Pozdrawiam
Fenomenalne są Pana filmy.Rewelacja.Wiele razy mówi Pan o wysiedleniach Niemców.I na tym się kończy ich los.A może by Pan zrobił film,o tym gdzie i jak ci Niemcy zostali wysiedlani.Gdzieś musieli iść,w jakieś miejsca w Niemczech, coś rząd niemiecki i Amerykanie musieli z nimi robić.Gdzieś lokować,jakoś pomagać...Proszę o taki film.Nikt na YT tego jeszcze nie zrobił.A wierzę,że Pan zrobi to super fenomenalnie...:) Pozdrawiam serdecznie.
Po wojennej zawierusze nasz ojciec z okolic Warszawy ,ściągnął całą naszą rodzinę na Ziemie Zachodnie, gdzie jako żołnierz II Armii Wojska Polskiego otrzymał przydział na dom . Miejscowość znajdowała się w pow. myśliborskim w woj. szczecińskim. Pamiętam,że jeszcze w latach 50 chodziłem do szkoły z dziećmi niemieckich mieszkańców oczekujących na przesiedlenia do Niemiec. Nie pamiętam aby ze mojej strony, albo moich ówczesnych kolegów spotkały te biedne zagubione dzieciaki, jakieś nienawistne prześladowania. Przeciwnie , żyliśmy w przyjaźni i nawet fakt,że niektórzy w szkole nie znali naszego języka, to potrafiliśmy się jakoś dogadać. Były jednak osoby ,którym wszystko co niemieckie przeszkadzało i one też demolowały piękny cmentarz znajdujący się w naszej wsi. Myślę,że zachowania naszych osadników często wynikały z ich osobistych przeżyć związanych z wojną i tym jakich oni doznali od Niemców krzywd ,oraz tego jak byliśmy wychowani w naszych domach. I tak w naszych dziecinnych wspomnieniach, nazwiska dawnych niemieckich przyjaciół jak Ertlów, Rozenowów czy też Sztypsów i pięknej dziewczyny z rodziny Nyckel, zawsze będą w naszej pamięci,przynajmniej mojej.Pozdrawiam.
Baju, baju . Opowiesci dziwnej tresci. A dlaczego ptzyjechaliscie z mazowsza na dolny slask, bo byliscie jak wiekszosc z centralnej polski golodupcami. Rabowali polacy w tym czasie co sie dalo, nawet rozwalali grobowce i koscielne katakumby szukajac zlota. A teraz to wszyscy tacy cacy. Obluda.
@@zorka9136 Co ty gadasz człowieku. Co ty katolik czy chujem jesteś? Myślisz że ten co pisał ten komentarz też rabował? Jesteś normalny? A dlaczego było tylu biednych ludzi w Polsce przez wieki? Przez wspaniałą szlachtę - również Polaków. Jakbyś miał dzieci i nie miał im co dać do jedzenia to też byś zrobił wszystko żeby im pomóc. Inna sprawa i o tym nikt nie chce mówić głośno, że było wielu polskich skurwysynów którzy dorabiali się na cudzej krzywdzie. W Brzezince jeździli za obóz i grzebano w prochach wymieszanych z ziemią żeby znaleźć jakieś głównie pożydowskie złoto. Co za wstyd.
Opowieść ciekawa i strasznie smutna. Jakim trzeba być zawziętym człowiekiem, żeby zabić całą swoją rodzinę. Tak trochę z innej beczki. Wiele bywałem na Dolnym Śląsku - szczególnie okolice Świdnicy i Wałbrzycha i zawsze mnie zastanawiało, że te poniemieckie gospodarstwa są tak strasznie zaniedbane przez powojennych właścicieli. Ta stodoła zawaliła się na pewno wiele lat temu. I jak się zawaliła, tak nic z tym nikt nie robi. Takich podobnych obrazków na DŚ widziałem bardzo dużo.
Nie ma się co dziwić. Osadnicy bali się inwestować, bo nie byli pewni dnia i godziny. Bali się kolejnego wysiedlenia. Słyszałam od osadników w koszalińskim, że przyjeżdżający niemcy w "odwiedziny" obiecywali Polakom, że ich powieszą, jak tylko odzyskają swoje gospodarstwa. Swoją drogą, szkoda, że mimo wszystko takich ruin nie równają z ziemią. To mało ciekawy i przygnębiający widok z okien czy z obejścia.
@@krystynarakowiecki2558 Rozumiem tę niepewność osadników 10-20 lat po wojnie ale w czasach np. Gierka (normalizacja stosunków z RFN) i później? Akurat tu w reportażu mamy starszego pana być może samotnego stąd brak odbudowy i inwestycji. Widziałem jednak na DŚ wiele gospodarstw, gdzie są takie zrujnowane, stare poniemieckie budynki gospodarcze a obok stoi np. wiata - pod nią najnowsze traktory i kombajny "unijne" jak mawiają rolnicy.
@@wielkizderzaczandronow2869 Może powodem był strach przed tym że jak się ruszy to spadnie na głowę i zabije skoro tyle ludzi zginęło lub z jeszcze bardziej prozaicznej roli typu że z jednej strony są osłonięci zasiekiem drzew a z drugiej ruinami? No nie wiem tak do końca, do tej pory byłem na DŚ 2-3 razy, te ceglane zabudowania dają mega magiczny klimat, mi się bardzo podobało tak sielsko można powiedzieć.
@@wielkizderzaczandronow2869 Normalizacje stosunkow z NRF byla tylko na papierze, co potwierdza dzisiejsza sytuacja z Unia. Trudno jest nam oceniac zachowanie osadnikow nie bedac nimi. Osobiscie wolalabym rozebrac te ruiny i posadzic na tym miejscu chociazby drzewa owocowe, albo krzewy ozdobne. Nie moglabym zyc w takim balaganie.
Wczoraj jechałem do Bydgoszczy od strony Pruszcza gdańskiego , po drodze pełno takich budowli poniemieckich dużo domów pustych opuszczonych zapewne znajdują się w nich ciekawe jeszcze rzeczy , najczęściej w wsiach lub na w miejscach odludnych gdzieś przy lasach
Dziękuję.Ile ludzkiej tragedii kryje Dolny Śląsk.ćzy ktoś to kiedyś w pełni wyjaśni?. Panie Łukaszu mam pytanie: czy bierze pan pod uwagę wyjaśnienia tragedii Jedwabnego.duzo czytałem na ten temat,oglądałem sporo filmów ale mam spory niedosyt w tej sprawie. Pozdrawiam.
Kiedy bylem malym chlopcem , poczatki lat 70tych widzialem ten cmentarz jeszcze w swojej calej niemieckiej gracji, byly wtedy przepiekne nagrobki z napisami na tablicach ze zloconymi lub srebrnymi literami gotyckimi, byly tez rozne rzezbione aniolki ze skrzydelkami i wszytskie inne z tym zwiazane arcydziela tej sztuki. Potrafilem wtedy przychodzic codziennie na cmentarz aby sie przechadzac miedzy labiryntem krzewow i zywoplotow odgradzajacych groby niemieckich rodzin, czesto ze zdjeciami na tablicach i datami z przed 2 wojny swiatowej. Ja sam wtedy nieznalem histori tych ziem, bylem malutki 6cio, 7mio latek, lecz doskonale rozumialem ze sa to ludzie ktorzy kiedys tu mieszkali i ze oczywiscie nie byli to polacy lecz niemcy. Mieszkalem niedaleko cmentarza, przed ostatni dom na ulicy, mialem sporo czasu aby wszystko sobie obejrzec dokladnie. Pamietam tez Grobowce tych rodzin bogatszych gdzie plyty nagrobne byly rozsuniete, balem sie tam zagladac, ale ciekawosc byla wieksza. Pewnego dnia rozpoczelo sie oczyszczanie Cmentarza gdzies w polowie lat 1970tych, latalismy wtedy z kolegami ze szkolnej lawki po szkole aby popatrzec jak rozkopuja groby niemieckie, wyciagali ich, grob po grobie, koparka kopala i prosto wszystko szlo na ciezarowke a potem rownali ziemie i tak zniklo wszytsko w ciagu krotkiego czasu, tylko pozostalo kilka grobow poniemieckich i te wieksze ktore pokazaliscie na dzisiejszym filmie, dziekuje za przypomnienie histori z mojego dziecinstwa, pozdrawiam serdecznie z Melbourne :-)))))))))))))))))))))))))
Szkoda, ze nikt nie myśli dzis o pochowaniu tych ludzi raz jeszcze, w dobrze oznaczonym miejscu, z szacunku dla ludzi, tak po prostu. Albo o zwykłym oznakowaniu miejsca gładzie leżą. Emocje w tamtym czesie targaly obie strony, jedni sie wysadzili, druga strona w akcie "zemsty" pochowali ich jak nieznaczącą "rzecz". I rozumiem, ze zabijanie calej rodziny i zabieranie ze soba jeszcze dodatkowe osoby nie było zapewne najlepszym rozwiązaniem. Ale nie oszukujmy się- w tamtym czasie chyba nic nie bylo proste, super szczęśliwe...
To były straszne czasy. Moim dziadkowie opowiadali mi że mieszkali z Niemcami gdy zostali przesiedleni z kresów. Dziś te opowiadania mają szczególną wartość. Bardzo dobrze że Pan i cała ekipa o tym opowiadacie. Ocalić od zapomnienia. Gorąco pozdrawiam
Dziadek mi opowiadał,jak w czasie wojny i okupacji pracował na farmie u Niemców,miał 12 lat spał w klatce z królikami na farmie, gdzieś w zachodnich Niemczech, Babcia,widziała jak, spalili całą wieś niedaleko Gdańska.
BanterRanter.Czytałam czyjąś relacje,jak babcia jako młoda dziewuszka, była u bauera głodna.Dojąc krowy wypiła kubek mleka z głodu za co została bardzo ukarana
@@helenamichalec4799 Tak dziadek też dostawał za mało jedzenia, dlatego to pokolenie już zmęczone wojną nie miało siły walczyć z sowietami nie mamy prawa ich oceniać wydaje mi się że mało kto rozumie czym jest wojna śmiać mi się chce z yutuberów wychwalających wojne jako szkołe życia .Pozdrawiam
Banter Ranter.Mój ojciec był wciąż głodny u bogatego bauera.Byli tam na przymusowych robotach Polacy,Czesi i Francuzi.Naraz Francuz rzucił się w pszenicę,bo wywołało krzyki pozostałych,że taką stratowaną będzie im źle kosić kosami.A on się podnosi,i....z ust machają mu łapki żaby.Schrupał ją na żywo...a Polacy i Czesi aż zwijali się tak wymiotowali..
Fajny materiał, dobrze, że Pan to kataloguje trudną historię tych ziem, może warto spisać ze zdjęciami. Mój dziadek też zajął poniemieckie gospodarstwo na Pomorzu Zachodnim, po wojnie też chwilę mieszkali z Niemcami w tym domu. Niemcy mieli chyba jednak słabą psychę lub nie chcieli się narażać na nędzę - naszych wypędzali z domów, zamykali w obozach, odbierali majątki a gdy sami mieli odejść - popełniali samobójstwa i wysadzali gospodarstwa. Syty głodnego nie zrozumie. Gdy byli syci to im to pasowało, gdy sytuacja się odmieniła - dramat i samobójstwa. Przykład dał król mądrości w gębie - Goebels z tytułem doktora, mordując własne dzieci, debil. A nasi byli rżnięci piłami ma Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, mordowani w obozach, katowani przez NKWD i swołocz - polskich i żydowskich komunistów a zawsze chcieli żyć, zacząć nowe życie po wojnie. Taka różnica - Polacy mieli wartości i zasady. Ale kiedyś, nie dziś. Dziś tez zgłupieli w konsumpcjoniźmie. Niemniej te tragedie Niemców - trudno, takie są koleje agresji a byli agresorami. Niepokorny Naród. Może jakiś odcinek o tym jakie tragedie przeżyli Polacy, ilu utracili bliskich, jak serca ich bolały a jednak jak bardzo chcieli żyć normalnie i się odnaleźć - zakładali nowe rodziny, imali się nowych zajęć - byłaby ciekawa opowieść.
Skoro Polacy byli tacy dobrzy , to dlaczego "przychodząc " często z nędzy, nie potrafili zadbać o to co otrzymali za darmo , bardzo rozwinięte i zadbane gospodarstwa. Należy czasami przetrzeć oczy zasłonięte patriotyzmem i popatrzeć obiektywnie .
Po prostu bali się kolejnych wysiedleń. Oni żyli chwilą, dniem dzisiejszym. Nie inwestowali, bo nie chcieli tracić kolejny raz dobytku. Nie ma co się temu dziwić. A zdarzały się przypadki, że przyjeżdżający na "swoje" niemcy grozili Polakom, że ich powieszą, jak te ziemię znowu nam zabiorą. Historii nie można łykać pobieżnie, trzeba brać wszystkie za i przeciw, aby mieć pełny obraz.
GN.Mój mąż wiele lat spędził na delegacjach na ziemi opolskiej.I pracowali z nim przesiedleńcy.Oni wciąż mieli poczucie niepewności,tymczasowości.Wciąż wisiało nad nimi widmo ucieczki przed niemcami gdy wrócą na swoje ziemie.Niemcy przyjeżdżali w odwiedziny z nadzieją że powrócą i mówil Polakom:"dbajcie o nasze domy,bo my tu powrócimy".Czasem się odgrażali,czasem zostawiali pieniądze na remonty budynków.
15:17 Poparcie dla Hitlera w 1933r. na ziemiach zabranych później Niemcom, było bardzo wysokie, rekordowe niemalże. A później rosło w całych Niemczech.
Zacny kanał. Tylko znowu musiałem wypić jedno bezalkoholowe :-) do Waszego filmu. Wtedy lepiej smakuje (i film i piwko). A tak na poważnie to straszna historia, która nie powinna się wydarzyć. Jak można zabić swoją rodzinę? Tego nigdy nie zrozumiem. Pozdrawiam.
Może kolejny odcinek w Tarnowie (małopolskie) albo w miejscowości Wał-Ruda (małopolskie), lub w obozie koncentracyjnym Pustków? Wszystkie te trzy miejscowości są koło siebie. Blizna też jest niedaleko wymienionych miejsc ale tam już był nakręcony odcinek. Są to fajne historyczne miejsca jeszcze nie nagłośnione ale bardzo ciekawe. Chciałem jeszcze bardzo podziękowac za ten odcinek! Aby tak dalej!
Może opowie i nakręci Pan historię okolic Bydgoszczy? Niedaleko był obóz w Potulicach. Po wyzwoleniu obozu okolicznych Niemców( którzy nie uciekli) ze wszystkich wiosek i miasteczek popedzono do tego obozu. Matki mogły zabrać ze sobą dzieci do lat 3. Wszystkie starsze dzieci umieszczono w sali gimnastycznej w Szubinie. Tam po 3 dniach przyszli polscy mieszkańcy i mogli wybierać sobie dzieci do pracy, bardzo często ciężkiej pracy. Tak trafiła moja mama, mając 4 lata. Takich dzieci było dużo,
@@martinezrs5blagier174 racja, sprawiedliwe jest branie 5 latkow do niewolniczej pracy bo ktoś kiedyś źle zrobił. Jestes chrześcijaninem ze masz takie skrzywione poczucie sprawiedliwości?
Witam. Powinien pan zrobić odcinek troszkę dłuższy i to w dodatku z napisami niemieckimi o historii wysiedleń. Niemcy ,do dziś uważają ,że to my Polacy ich wypędziliśmy z ziem zachodnich ,ale nas przecież wypędzono z polskich ziem wschodnich. Nikt nie mówi o tym ,że Polska po II wojnie zmalała o 1/3. O tym się milczy,a ziomkostwa "wypędzonych " dalej żerują na mitach.Taki filmik byłby naprawdę dobrą ripostą dla zakłamanych ziomkostw. Pozdrawiam.
Na politologii mielismy o tym i najwiekszy problem jest tego pokroju, iz bylo to cos pomiedzy wysiedleniem a brutalnym wypedzeniem. Stad tez brak konkretnego konsensusu. Trudno ocenic jednak cala sytuacje, gdyz trzeba brac pod uwage fakt ze ludnosc cywilna popierala brutalna polityke wobec "gorszych" nacji tak dlugo jak Niemcy zwyciezaly.
Już raz to pytanie zadałem pod jednym z filmów, ale zapytam jeszcze raz. Czy pojawi się film o losach Polaków mieszkających na Dolnym Śląsku w latach 1933-1939 oraz 1939-1945?
Jedna z pierwszych historii jakie opowiedziała mi babcia, wydaje mi się, że mógłbym dodać trochę do tej opowieści, babcia jeszcze żyje, sprowadzili się tam po wojnie, jako repatrianci z "sybiru" (stepy Kazachstanu)...
Pyszyńscy, to byli moi pradziadkowie. Super, że historia z mojego dzieciństwa się tu pojawiła. Na dniach porozmawiam o tym z babcią, bo wydaje mi się , że z ofiarami, to było trochę inaczej. Dziewczynka z blizną na twarzy, to z tego co wiem to też moja rodzina i z dzieciństwa mam jakieś mgliste wspomnienie tej osoby.
Weź udział w konkursie letyshops.onelink.me/HKO3/6164f186
Zainstaluj wtyczkę i oszczędzaj bit.ly/32fACQL Jeśli macie pytania, piszcie do nas w komentarzach. Pamiętajcie o subskrypcji i dzwoneczku, żeby nie przegapić przyszłych odcinków. 🔥 Jeśli chcecie nas wesprzeć, wejdźcie na ruclips.net/channel/UCCvPTDuK7LsXrzPUmi9AZzAjoin aby uzyskać dostęp do audiobooka "Faszystowska Mać!", ekskluzywnych reportaży oraz wielu bonusów! 🔥 Do zobaczenia w każdy czwartek i niedzielę o 20:00!
Dopiero zacząłem wspierać.Trochę późno. Ale zawsze to coś.Urodziłem się w Żarowie Dolny Śląsk.Wychowałem się na małej wiosce Kruków.Polecam sprawdzenie tego miejsca i okolic.Pozdro.I szacun
Panie Kazek , usuwanie niewygodnych komentarzy czyni z kanału towarzystwo w Pana przypadku wzajemnej antyposkiej adoracji
niemieckie nazwisko ale czysta polka - komicze zdanie
prawdopodobnie nie tak "czysta" jak on mysli
mogli wyjechac do niemiec ale mieli nie po koleji w glowie tak jak duzo ludzi dalej w niemczech ma
mojej rodzinie w kielcach powiedzieli ze jak chca moga wyjechac do niemiec prawie wszyscy zostali w polsce ale to inny rejon polski i moji dziadkowie sie juz w polsce urodzili - siostra dziadka ktora sie urodzila w niemczech wyjechala jeszcze w czasie wojny, jej brat, moj dziadek w ak
niemcy sa mistrzowie swiata w tworzeniu wlasnych problemow
Jak dla mnie nie ma bardziej kompletnego, merytorycznego i wartościowego kanału opowiadającego historie niedawno minioną. Wyjątkowo dobra robota.
Hmmm ja już chyba Panią gdzieś widziałem:).
@@sawekschauer6846 Dobry wieczor Slawku☺️
@@archeologwszpilkach
Teraz idziemy na Tank Huntera:)
Potwierdzam
tez mam taka opinie,pozdrawiam z Grudziadza,a p.Kazka czesto ogladam👋👊🙋😄
Urodziłem i wychowałem się w Kuźnicach w stawie obok zabudowań łowiłem ryby teraz mam 32 lata i dowiaduje się o takiej Historii dziękuję panie Łukaszu dobra robota 💪💪💪
A wiesz gdzie ten cmentarz z końca odcinka bo chciał bym tam pojechać zobaczyć bo ja z boguszowa
@@butan6666 w Kuźnicach jak jedziesz na Dzikowiec
Nie mam tyle siły żeby tego na raz wysłuchać tyle ludzi zabić litości przecież ten człowiek miał dusze i serce
Bardzo dobry odcinek, jak zwykle na wysokim poziomie. Ktoś w komentarzu napisał, że szkoda mu Polaków i oczywiście podpisuję się pod tym ale tych biednych, nieświadomych niemieckich dzieci, które nie były niczemu winne również jest mi szkoda.. Wojna i ideologie totalitarne to coś strasznego. Oby historia się nie powtórzyła.
A co sie dzieje teraz?? Historia sie powtarza, na skale globalna.
@@monikam9069 niestety wszystko na to wskazuje
Z wielką satysfakcją ogląda się Pańskie filmy! Z jeszcze większą, wywiady w których dowiadujemy się jak było. Tak jak na prawdę było.
Z każdym kolejnym odcinkiem opowiedziane historie stają się coraz bardziej ciekawe i fascynujące. Serdecznie pozdrawiam Pana Łukasz i całą ekipę.
Z każdym odcinkiem to jest coraz więcej reklam i lokowania produktów niż samej ciekawej treści, uwielbiam te filmy ale odcinki powinny być dłuższe.
Im więcej wpłacisz na konto HH tym mniej będzie reklam. Albo wpłać albo nie marudź i nie oglądaj.
Jestem dopiero młodym 20 letnim człowiekiem ale bardzo fajnie dowiedzieć się historii o miejscu w którym się zyje od urodzenia ☺️
Dziękuję Panie Łukaszu 💪🏻
Wasz kanał powinien być nadawany w telewizji publicznej.Super robota.
Teraz gdy rządzi Tusk nie pozwola na to, ale moze kiedys uda się,
Jak zwykle petarda i konkretnie i na temat w książkach od historii tego nie ma
Wysmienicie i perfekcyjnie poprowadzony reportaż. Łukaszu jesteś studnią wiedzy historycznej, Jestem dumna ze mamy takiego rodaka z pasją. Na domiar wszystkiego przystojniaka 😊😊😊
Ojojoj kasiu, co za komplementy.
Odcinek jak zawsze świetny Panie Łukaszu Pozdrawiam cieplutko więcej takich świetnych materiałów ♥️
Te odcinki mają tylko jedna wadę. Za są krótkie! Mógłbym słuchać Pana godzinami :)
Dziękuję bardzo. Jak zawsze super!
Opowiadanie szczegolow, to kocham w tym kanale. nie tylko pobierzne informacje jak wszedzie. Piekna sprawa!!!
Bardzo mi się podobają wywiady i relacje ze świadkami! Kolejny bardzo dobry i profesjonalny materiał!
Smutna historia i straszliwe przeżycia, dziękuję że mogłem ją poznać. Pozdrawiam serdecznie całą ekipę.
Dziękuję Lety Shops. Świeć Panie nad jego duszą.
Małe dzieło sztuki. Dziękuję za materiał.
Dokladnie tak jak Pan mowi pod koniec filmu pozdrawiam i zycze dalszych sukcesów 😊
Bardzo poruszająca historia! Profesjonalnie wykonana praca, obrazująca trudne, powojenne czasy na Ziemiach Odzyskanych.
Jakie odzyskane, ziemie zagarniete niemcom, to sa okupowane przez nas.
@@zorka9136proszę się podleczyć. Pozostaję z troską.
Dziekuje pozdrawiam
Witamy.
Jak zwykle pięknie dziękujemy.
Realne miejsce realny gość super sprawa choć dość tragiczna,
takie czasy ...
Dziękujemy jeszcze raz i pozdrawiam serdecznie całą ekipę
Dorota i Darek 🎄
Panu Zbigniewowi i ekipie History Hiking życzenia zdrowia
Panie Łukaszu sztos jak zawsze!! Pozdrawiam serdecznie
Kolejna niesamowita historia fantastycznie przekazana, dziękuję 😊
Super ciekawa historia dobrze że wrócił pan na DSlask
Kolejna niesamowita historia, opowiadanie Pana Zbigniewa, zdjęcie... Czego chcieć więcej? Więcej historii!
Łukasz! Może zainteresuje Was historia stalagu 319 w Chełmie... Jakoś mało się o tym mówi
Dziękuję za kolejny materiał jak zwykłe pasjonujący i prawdziwy losy ludzi niestety są bardzo zawiłe i dramatyczne a wszystko przez przeklęta wojnę tak jak w tym przypadku .
Straszne A jakże Prawdziwe Piekło się działo co Ludzie musieli tam Przeżyć Ta Opowieść Pana Jest Niesamowita Pełna Profesja Pozdrawiam 🙂
Piekło? To byli Niemcy. A czy oni żałowali inne narody które mordowali ?
My, Polacy, nie musimy się równać z nimi. Dzieci i przygodnych osób zawsze żal. Zwolenników hitlera nie żałuję, na pohybel im.
Dziękuję bardzo i pozdrawiam
Moja babcia mi opowiada często. Ona, wraz z rodzicami, została przywieziona w okolice Wrocławia. Pamięta bardziej okupację Sowiecką, ponieważ w momencie rozpoczęcia wojny miała 2 latka. Pamięta pożar w siebie, jak wszystkie zwierzęta spłoneły żywcem, jak w lesie się ukrywała z innymi ludźmi. Jak już przyjechali w obecne rejony to spali połową wsi w stodole, gospodarkę, którą jej rodzicom przydzielili współdzielili właśnie z Niemcami. Ale Ona ich pamięta jako dobrych ludzi, dziewczynka, który z nią mieszkała, była w jej wieku. Pomimo braku znajomości języków bawiły się razem. A mój pradziadek (ojciec babci) znał dobrze niemiecki, przez co znał nastronie właścicieli gospodarki. Oni nie mieli za złe Polakom, rozumieli wszystko. Żyli w pokojowej atmosferze
bo to cholerni politycy mieszają w kotle, człowiek jest po prostu człowiekiem i jeśli ludzie nie czują do siebie nienawiści to co za różnica skąd są i jakim językiem mówią? Dziękuję za tą rodzinną opowieść :)
@@niutonmraumrau8386 co❤
Niesamowita historia dzięki panu będę mógł zaskoczyć pana od historii
Pan od historii pewnie też tu jest😉
Dzien dobry Panie Lukaszu
W materialach prezentowanych przez Pana Lukasza mozna smialo dac lapke w gore przed projekcja. Pozdrawiamy goraco z 🇬🇧
Dobry wieczór HH . Panie Łukaszu ponieważ osobiście pracuję w Czechach i po przeczytaniu wpisu Pana który pochodzi z tego kraju uważam iż faktycznie warto by było poświęcić parę odcinków z tego regionu . Chociażby miejscowości Lidice które zostały zrównane z ziemią w odwecie za zabójstwo protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha .
Nie mniej dziękuję Panu jak i całej ekipie HH za kolejny wyśmienity odcinek . Pozdrawiam.
Merytoryczny i bardzo ciekawy odcinek. Pozdrawiam
Bardzo smutna historia,ale tak przedstawiona i opowiedziana przez Pana Panie Łukaszu ,którą nie można zapomnieć.Dużo zdrówka dla Pana i czekam na kolejny jak zwykle super odcinek History Hiking😉Pozdrowienia serdeczne dla Pana Panie Łukaszu.Michał z Gliwic🙂.
Witajcie super pomysł z gościem w filmie jego historia opowiedziana o tej bombie i rodzine dała klimat miejsce niespokojne raczej do dusz które zostały zakopane poza cmetarzem dzięki za film i łapka w górę.
Pozdrawiam pana,dziękuję.
Dzien dobry. Sleduji Vaše dokumenty History Hiking v České republice ,pod Krkonošemi.Naše území byly rovněž sudety a proto máme tuto historii podobnou,také jsme poslali zdejší Němce tam,jak si přáli-do Německa. Takže díky za super videa a těším se na další díly. Doufám,že mi budete rozumět. Váš věrný divák z Podkrkonoš.Ahoj.
Tak, rozumiemy kamracie :D
Dzien dobry! Ja też rozumiem. Musiałem tylko może dwa, trzy słowa poszukać w słowniku. Pozrdawiam!
Zdravím z Podlasí a přeji vše nejlepší u příležitosti Narození Páně a Nového AD 2022
@@proxier1970 nie wyzywaj go od kamratów. To porządny Czech
Panie Łukaszu i cała ekipo każdy odcinek oglądam z zapartym tchem. Mój dziadek i babcia opowiadali mi o tych czasach. Ja próbuję przekazać to mojej córce. O tej historii nie można zapomnieć. Ta wielka historia dotyka zwykłych ludzi. Głęboki szacun. Pozdrawiam
Dziękuję bardzo za kolejny, piękny odcinek historii 😊 Pozdrawiam Pana Serdecznie z Bawarii 🤗
Fenomenalne są Pana filmy.Rewelacja.Wiele razy mówi Pan o wysiedleniach Niemców.I na tym się kończy ich los.A może by Pan zrobił film,o tym gdzie i jak ci Niemcy zostali wysiedlani.Gdzieś musieli iść,w jakieś miejsca w Niemczech, coś rząd niemiecki i Amerykanie musieli z nimi robić.Gdzieś lokować,jakoś pomagać...Proszę o taki film.Nikt na YT tego jeszcze nie zrobił.A wierzę,że Pan zrobi to super fenomenalnie...:) Pozdrawiam serdecznie.
Szacun za ten odcinek jak i za reszte Dobra robota :)
Po wojennej zawierusze nasz ojciec z okolic Warszawy ,ściągnął całą naszą rodzinę na Ziemie Zachodnie, gdzie jako żołnierz II Armii Wojska Polskiego otrzymał przydział na dom . Miejscowość znajdowała się w pow. myśliborskim w woj. szczecińskim. Pamiętam,że jeszcze w latach 50 chodziłem do szkoły z dziećmi niemieckich mieszkańców oczekujących na przesiedlenia do Niemiec. Nie pamiętam aby ze mojej strony, albo moich ówczesnych kolegów spotkały te biedne zagubione dzieciaki, jakieś nienawistne prześladowania. Przeciwnie , żyliśmy w przyjaźni i nawet fakt,że niektórzy w szkole nie znali naszego języka, to potrafiliśmy się jakoś dogadać. Były jednak osoby ,którym wszystko co niemieckie przeszkadzało i one też demolowały piękny cmentarz znajdujący się w naszej wsi. Myślę,że zachowania naszych osadników często wynikały z ich osobistych przeżyć związanych z wojną i tym jakich oni doznali od Niemców krzywd ,oraz tego jak byliśmy wychowani w naszych domach. I tak w naszych dziecinnych wspomnieniach, nazwiska dawnych niemieckich przyjaciół jak Ertlów, Rozenowów czy też Sztypsów i pięknej dziewczyny z rodziny Nyckel, zawsze będą w naszej pamięci,przynajmniej mojej.Pozdrawiam.
Baju, baju . Opowiesci dziwnej tresci. A dlaczego ptzyjechaliscie z mazowsza na dolny slask, bo byliscie jak wiekszosc z centralnej polski golodupcami. Rabowali polacy w tym czasie co sie dalo, nawet rozwalali grobowce i koscielne katakumby szukajac zlota. A teraz to wszyscy tacy cacy. Obluda.
@@zorka9136 Co ty gadasz człowieku. Co ty katolik czy chujem jesteś? Myślisz że ten co pisał ten komentarz też rabował? Jesteś normalny? A dlaczego było tylu biednych ludzi w Polsce przez wieki? Przez wspaniałą szlachtę - również Polaków. Jakbyś miał dzieci i nie miał im co dać do jedzenia to też byś zrobił wszystko żeby im pomóc. Inna sprawa i o tym nikt nie chce mówić głośno, że było wielu polskich skurwysynów którzy dorabiali się na cudzej krzywdzie. W Brzezince jeździli za obóz i grzebano w prochach wymieszanych z ziemią żeby znaleźć jakieś głównie pożydowskie złoto. Co za wstyd.
Opowieść ciekawa i strasznie smutna. Jakim trzeba być zawziętym człowiekiem, żeby zabić całą swoją rodzinę. Tak trochę z innej beczki. Wiele bywałem na Dolnym Śląsku - szczególnie okolice Świdnicy i Wałbrzycha i zawsze mnie zastanawiało, że te poniemieckie gospodarstwa są tak strasznie zaniedbane przez powojennych właścicieli. Ta stodoła zawaliła się na pewno wiele lat temu. I jak się zawaliła, tak nic z tym nikt nie robi. Takich podobnych obrazków na DŚ widziałem bardzo dużo.
Zgadzam się z tą wypowiedzią.
Nie ma się co dziwić. Osadnicy bali się inwestować, bo nie byli pewni dnia i godziny. Bali się kolejnego wysiedlenia. Słyszałam od osadników w koszalińskim, że przyjeżdżający niemcy w "odwiedziny" obiecywali Polakom, że ich powieszą, jak tylko odzyskają swoje gospodarstwa. Swoją drogą, szkoda, że mimo wszystko takich ruin nie równają z ziemią. To mało ciekawy i przygnębiający widok z okien czy z obejścia.
@@krystynarakowiecki2558 Rozumiem tę niepewność osadników 10-20 lat po wojnie ale w czasach np. Gierka (normalizacja stosunków z RFN) i później? Akurat tu w reportażu mamy starszego pana być może samotnego stąd brak odbudowy i inwestycji. Widziałem jednak na DŚ wiele gospodarstw, gdzie są takie zrujnowane, stare poniemieckie budynki gospodarcze a obok stoi np. wiata - pod nią najnowsze traktory i kombajny "unijne" jak mawiają rolnicy.
@@wielkizderzaczandronow2869 Może powodem był strach przed tym że jak się ruszy to spadnie na głowę i zabije skoro tyle ludzi zginęło lub z jeszcze bardziej prozaicznej roli typu że z jednej strony są osłonięci zasiekiem drzew a z drugiej ruinami? No nie wiem tak do końca, do tej pory byłem na DŚ 2-3 razy, te ceglane zabudowania dają mega magiczny klimat, mi się bardzo podobało tak sielsko można powiedzieć.
@@wielkizderzaczandronow2869 Normalizacje stosunkow z NRF byla tylko na papierze, co potwierdza dzisiejsza sytuacja z Unia. Trudno jest nam oceniac zachowanie osadnikow nie bedac nimi. Osobiscie wolalabym rozebrac te ruiny i posadzic na tym miejscu chociazby drzewa owocowe, albo krzewy ozdobne. Nie moglabym zyc w takim balaganie.
Dziekuje za ciekawy odcinek 👍🇵🇱
Pozdrawiam z Boguszowa !!!
Dziękuję za bardzo za bardzo ciekawy odcinek pozdrawiam
Szacunek ! świetna robota
Wczoraj jechałem do Bydgoszczy od strony Pruszcza gdańskiego , po drodze pełno takich budowli poniemieckich dużo domów pustych opuszczonych zapewne znajdują się w nich ciekawe jeszcze rzeczy , najczęściej w wsiach lub na w miejscach odludnych gdzieś przy lasach
Dobra robota 👍
Jak zwykle genialnie dzięki !
Dziękuję.Ile ludzkiej tragedii kryje Dolny Śląsk.ćzy ktoś to kiedyś w pełni wyjaśni?.
Panie Łukaszu mam pytanie: czy bierze pan pod uwagę wyjaśnienia tragedii Jedwabnego.duzo czytałem na ten temat,oglądałem sporo filmów ale mam spory niedosyt w tej sprawie.
Pozdrawiam.
Świetny odcinek i niesamowita historia.
Uwielbiam Was!
Uwielbiam wasz kanał
Next breathtaking but tragic episode . Thank u History hiking 🥾.
Genialny jak zwykle....pozdrawiam
Bardzo ciekawy odcinek, dziękuję.
Kiedy bylem malym chlopcem , poczatki lat 70tych widzialem ten cmentarz jeszcze w swojej calej niemieckiej gracji, byly wtedy przepiekne nagrobki z napisami na tablicach ze zloconymi lub srebrnymi literami gotyckimi, byly tez rozne rzezbione aniolki ze skrzydelkami i wszytskie inne z tym zwiazane arcydziela tej sztuki. Potrafilem wtedy przychodzic codziennie na cmentarz aby sie przechadzac miedzy labiryntem krzewow i zywoplotow odgradzajacych groby niemieckich rodzin, czesto ze zdjeciami na tablicach i datami z przed 2 wojny swiatowej.
Ja sam wtedy nieznalem histori tych ziem, bylem malutki 6cio, 7mio latek, lecz doskonale rozumialem ze sa to ludzie ktorzy kiedys tu mieszkali i ze oczywiscie nie byli to polacy lecz niemcy. Mieszkalem niedaleko cmentarza, przed ostatni dom na ulicy, mialem sporo czasu aby wszystko sobie obejrzec dokladnie. Pamietam tez Grobowce tych rodzin bogatszych gdzie plyty nagrobne byly rozsuniete, balem sie tam zagladac, ale ciekawosc byla wieksza. Pewnego dnia rozpoczelo sie oczyszczanie Cmentarza gdzies w polowie lat 1970tych, latalismy wtedy z kolegami ze szkolnej lawki po szkole aby popatrzec jak rozkopuja groby niemieckie, wyciagali ich, grob po grobie, koparka kopala i prosto wszystko szlo na ciezarowke a potem rownali ziemie i tak zniklo wszytsko w ciagu krotkiego czasu, tylko pozostalo kilka grobow poniemieckich i te wieksze ktore pokazaliscie na dzisiejszym filmie, dziekuje za przypomnienie histori z mojego dziecinstwa, pozdrawiam serdecznie z Melbourne :-)))))))))))))))))))))))))
Szkoda, ze nikt nie myśli dzis o pochowaniu tych ludzi raz jeszcze, w dobrze oznaczonym miejscu, z szacunku dla ludzi, tak po prostu. Albo o zwykłym oznakowaniu miejsca gładzie leżą. Emocje w tamtym czesie targaly obie strony, jedni sie wysadzili, druga strona w akcie "zemsty" pochowali ich jak nieznaczącą "rzecz". I rozumiem, ze zabijanie calej rodziny i zabieranie ze soba jeszcze dodatkowe osoby nie było zapewne najlepszym rozwiązaniem. Ale nie oszukujmy się- w tamtym czasie chyba nic nie bylo proste, super szczęśliwe...
Mmm, historia w skali pojedyńczych osób tego nam trzeba.
ŚWIDNICA obecna czekamy na fascynującą garść historii
Masakra i desperacja ... Straszna Historia . Ale każda Historia czy wojenna czy powojenna ma swoje mroczne tajemnice . Pozdrowienia History Hiking .
To były straszne czasy. Moim dziadkowie opowiadali mi że mieszkali z Niemcami gdy zostali przesiedleni z kresów. Dziś te opowiadania mają szczególną wartość. Bardzo dobrze że Pan i cała ekipa o tym opowiadacie. Ocalić od zapomnienia. Gorąco pozdrawiam
Dziadek mi opowiadał,jak w czasie wojny i okupacji pracował na farmie u Niemców,miał 12 lat spał w klatce z królikami na farmie, gdzieś w zachodnich Niemczech, Babcia,widziała jak, spalili całą wieś niedaleko Gdańska.
BanterRanter.Czytałam czyjąś relacje,jak babcia jako młoda dziewuszka, była u bauera głodna.Dojąc krowy wypiła kubek mleka z głodu za co została bardzo ukarana
@@helenamichalec4799 Tak dziadek też dostawał za mało jedzenia, dlatego to pokolenie już zmęczone wojną nie miało siły walczyć z sowietami nie mamy prawa ich oceniać wydaje mi się że mało kto rozumie czym jest wojna śmiać mi się chce z yutuberów wychwalających wojne jako szkołe życia .Pozdrawiam
Banter Ranter.Mój ojciec był wciąż głodny u bogatego bauera.Byli tam na przymusowych robotach Polacy,Czesi i Francuzi.Naraz Francuz rzucił się w pszenicę,bo wywołało krzyki pozostałych,że taką stratowaną będzie im źle kosić kosami.A on się podnosi,i....z ust machają mu łapki żaby.Schrupał ją na żywo...a Polacy i Czesi aż zwijali się tak wymiotowali..
Witam i pozdrawiam z Palatynatu
Świetny materiał
no witam serdecznie👍
Fajny materiał, dobrze, że Pan to kataloguje trudną historię tych ziem, może warto spisać ze zdjęciami. Mój dziadek też zajął poniemieckie gospodarstwo na Pomorzu Zachodnim, po wojnie też chwilę mieszkali z Niemcami w tym domu. Niemcy mieli chyba jednak słabą psychę lub nie chcieli się narażać na nędzę - naszych wypędzali z domów, zamykali w obozach, odbierali majątki a gdy sami mieli odejść - popełniali samobójstwa i wysadzali gospodarstwa. Syty głodnego nie zrozumie. Gdy byli syci to im to pasowało, gdy sytuacja się odmieniła - dramat i samobójstwa. Przykład dał król mądrości w gębie - Goebels z tytułem doktora, mordując własne dzieci, debil. A nasi byli rżnięci piłami ma Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, mordowani w obozach, katowani przez NKWD i swołocz - polskich i żydowskich komunistów a zawsze chcieli żyć, zacząć nowe życie po wojnie. Taka różnica - Polacy mieli wartości i zasady. Ale kiedyś, nie dziś. Dziś tez zgłupieli w konsumpcjoniźmie. Niemniej te tragedie Niemców - trudno, takie są koleje agresji a byli agresorami. Niepokorny Naród. Może jakiś odcinek o tym jakie tragedie przeżyli Polacy, ilu utracili bliskich, jak serca ich bolały a jednak jak bardzo chcieli żyć normalnie i się odnaleźć - zakładali nowe rodziny, imali się nowych zajęć - byłaby ciekawa opowieść.
Skoro Polacy byli tacy dobrzy , to dlaczego "przychodząc " często z nędzy, nie potrafili zadbać o to co otrzymali za darmo , bardzo rozwinięte i zadbane gospodarstwa. Należy czasami przetrzeć oczy zasłonięte patriotyzmem i popatrzeć obiektywnie .
Po prostu bali się kolejnych wysiedleń. Oni żyli chwilą, dniem dzisiejszym. Nie inwestowali, bo nie chcieli tracić kolejny raz dobytku. Nie ma co się temu dziwić. A zdarzały się przypadki, że przyjeżdżający na "swoje" niemcy grozili Polakom, że ich powieszą, jak te ziemię znowu nam zabiorą. Historii nie można łykać pobieżnie, trzeba brać wszystkie za i przeciw, aby mieć pełny obraz.
@@krystynarakowiecki2558 - to prawda. Potwierdzam wiarygodnością rodzinną.
@@majorzwonariew9652 Milo mi, pozdrawiam.
GN.Mój mąż wiele lat spędził na delegacjach na ziemi opolskiej.I pracowali z nim przesiedleńcy.Oni wciąż mieli poczucie niepewności,tymczasowości.Wciąż wisiało nad nimi widmo ucieczki przed niemcami gdy wrócą na swoje ziemie.Niemcy przyjeżdżali w odwiedziny z nadzieją że powrócą i mówil Polakom:"dbajcie o nasze domy,bo my tu powrócimy".Czasem się odgrażali,czasem zostawiali pieniądze na remonty budynków.
Bardzo ciekawy temat
Smutna historia,zabic wlasne dzieci,straszne.
Ooooo kolejny wieczór z Łukaszem... Tylko czemu tak krótko?
dziekuje
15:17 Poparcie dla Hitlera w 1933r. na ziemiach zabranych później Niemcom, było bardzo wysokie, rekordowe niemalże. A później rosło w całych Niemczech.
Zacny kanał. Tylko znowu musiałem wypić jedno bezalkoholowe :-) do Waszego filmu. Wtedy lepiej smakuje (i film i piwko). A tak na poważnie to straszna historia, która nie powinna się wydarzyć. Jak można zabić swoją rodzinę? Tego nigdy nie zrozumiem. Pozdrawiam.
Witam czy można się spodziewać jakiegoś filmu o historii Świdnicy ? Pozdrawiam
A o czym byś chciał dokładnie usłyszeć
Jak zwykle świetny odcinek. Pozdrawiam.
Super materiał ,dużo zdrowia i energii do dalszego działania.
Komentarz dl zasięgu.
Super odcinek
Kolejna bardzo ciekawa historia!
daje do myślenia
Może kolejny odcinek w Tarnowie (małopolskie) albo w miejscowości Wał-Ruda (małopolskie), lub w obozie koncentracyjnym Pustków? Wszystkie te trzy miejscowości są koło siebie. Blizna też jest niedaleko wymienionych miejsc ale tam już był nakręcony odcinek. Są to fajne historyczne miejsca jeszcze nie nagłośnione ale bardzo ciekawe. Chciałem jeszcze bardzo podziękowac za ten odcinek! Aby tak dalej!
Kanał super znalazłem go kilka dni temu i jest oczarowany
Może opowie i nakręci Pan historię okolic Bydgoszczy? Niedaleko był obóz w Potulicach. Po wyzwoleniu obozu okolicznych Niemców( którzy nie uciekli) ze wszystkich wiosek i miasteczek popedzono do tego obozu. Matki mogły zabrać ze sobą dzieci do lat 3.
Wszystkie starsze dzieci umieszczono w sali gimnastycznej w Szubinie. Tam po 3 dniach przyszli polscy mieszkańcy i mogli wybierać sobie dzieci do pracy, bardzo często ciężkiej pracy. Tak trafiła moja mama, mając 4 lata. Takich dzieci było dużo,
Dziejowa sprawiedliwość a raczej namaistka. Pełna sprawiedliwość dopiero nastapi.
No wlasnie, takich tematow sie unika.
@@martinezrs5blagier174 racja, sprawiedliwe jest branie 5 latkow do niewolniczej pracy bo ktoś kiedyś źle zrobił. Jestes chrześcijaninem ze masz takie skrzywione poczucie sprawiedliwości?
@@martinezrs5blagier174 Co jest sprawiedliwego w zmuszaniu niewinnych dzieci do niewolnczej pracy?
@@lavena6804 zapytaj tych co te dzieci brali do pracy. Pewni nie musieli by brać obcych gdyby im ich dzieci nie wymordowano.
Witam. Powinien pan zrobić odcinek troszkę dłuższy i to w dodatku z napisami niemieckimi o historii wysiedleń. Niemcy ,do dziś uważają ,że to my Polacy ich wypędziliśmy z ziem zachodnich ,ale nas przecież wypędzono z polskich ziem wschodnich. Nikt nie mówi o tym ,że Polska po II wojnie zmalała o 1/3. O tym się milczy,a ziomkostwa "wypędzonych " dalej żerują na mitach.Taki filmik byłby naprawdę dobrą ripostą dla zakłamanych ziomkostw. Pozdrawiam.
Na politologii mielismy o tym i najwiekszy problem jest tego pokroju, iz bylo to cos pomiedzy wysiedleniem a brutalnym wypedzeniem. Stad tez brak konkretnego konsensusu.
Trudno ocenic jednak cala sytuacje, gdyz trzeba brac pod uwage fakt ze ludnosc cywilna popierala brutalna polityke wobec "gorszych" nacji tak dlugo jak Niemcy zwyciezaly.
Dzięki.
Już raz to pytanie zadałem pod jednym z filmów, ale zapytam jeszcze raz. Czy pojawi się film o losach Polaków mieszkających na Dolnym Śląsku w latach 1933-1939 oraz 1939-1945?
A byli tacy? I skad sie tam w tych czasach wzieli.
@@zorka9136 Wyobraź sobie, że sobie mieszkali
Bardzo ciekawe
Pozdrawiam ze Świdnicy
Jedna z pierwszych historii jakie opowiedziała mi babcia, wydaje mi się, że mógłbym dodać trochę do tej opowieści, babcia jeszcze żyje, sprowadzili się tam po wojnie, jako repatrianci z "sybiru" (stepy Kazachstanu)...
Pyszyńscy, to byli moi pradziadkowie. Super, że historia z mojego dzieciństwa się tu pojawiła. Na dniach porozmawiam o tym z babcią, bo wydaje mi się , że z ofiarami, to było trochę inaczej. Dziewczynka z blizną na twarzy, to z tego co wiem to też moja rodzina i z dzieciństwa mam jakieś mgliste wspomnienie tej osoby.
Jarek, rozwiń koniecznie ta historię, to historia ludzi, którzy przeszli piekło i się nie dali.
@@jarekdlugoszwr chłopie napisz do pana Łukasza może da jakiś odnośnik tej historii!
Super
Może jakaś historia z opolskiego ?
Serdecznie witam Slawek z Hamburga
Mocne
Pracowalam w DE w domu rodziny Teichmann. Znam ich. Kazdy z nich cos ma nie tak. Moze cos ciazy nad nimi.
gwarantuje ci ze napewno nie sumienie ale predzej brak moralnosci
Witam w kolejnym odcinku 😉