Dr Łukasz Kaczmarek. Klarowność wody w akwarium. Darmowa pożywka dla bakterii

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 окт 2024

Комментарии • 40

  • @mateuszS89
    @mateuszS89 7 месяцев назад +6

    Nie wiem co napisac zeby Ci sie w serduszku zrobilo cieplo po prostu fajnie ze jestes i odpowiadasz na pytania. Pozdrawiam serdecznie a ten kto slucha odniesie korzysci ^^

  • @AquascapingTV
    @AquascapingTV 7 месяцев назад +2

    Świetny odcinek! Pozdrawiam pana doktora i szafa kanału 😎

  • @adamludwikkrzywonos-9914
    @adamludwikkrzywonos-9914 7 месяцев назад +1

    Witam panie Łukaszu, urlop jak zawsze za krótki , ale z niecierpliwością czekałem na pana filmik i jak zawsze się nie zawiodłem serdecznie pozdrawiam i jak zawsze chętnie czekam na kolejny.

  • @kordiankurc4232
    @kordiankurc4232 7 месяцев назад +2

    Filmy petarda taki akcent w deszczowe dni natychmiast robi się ciepełko.Dzięki i Pozdrawiam

  • @jakubklech150
    @jakubklech150 7 месяцев назад +2

    Niedawno zacząłem przygodę z akwarystyką. Dziękuję za ogrom wiedzy, przesłuchałem już ponad setkę godzin Pańskich filmów. Bardzo mi pomogły z planowaniem i poprawianiem błędnych decyzji.
    Moje pytanie:
    Mam akwarium 200l. Pod substrat położyłem 2 litry (2 paczki) węgla aktywowanego (aby stał się później podłożem biologicznym), pół zbiornika jest obsadzone roślinami, wiele z nich jest szybkorosnących. Cykl azotowy dość szybko się zamknął, wpuściłem obsadę i teraz mam zonka:
    Badam wodę testami kropelkowymi, wychodzi mi na przestrzeni czasu azot 0, max 2.
    Fosfor 0 lub 0.25 (w zooleku trudno stwierdzić, jest ledwo niebieskie).
    Leję nawozy makro i mikro według zalecanej dziennej dawki. Ostatnio zacząłem dodawać fosfor w nawozie. Rośliny rosną, ryby pływają. NH4 i NO2 zerowe.
    Pytanie, czy tak powinno być, że mam NO3 i PO4 bliskie zera? Glonów brak. Nawozić mocniej?
    Filtr Fluval 407 + prefiltr Sunsun HW-603, CO2 z butli i reaktor Sera 500. Oświetlenie 30lm/litr. Woda RO+mineralizator. Podłoże: węgiel aktywny, Tetra ConpleteSubstrate, JBL Sansibar. Do tego kamienie (niestety puszczają do wody :( )

  • @jakubgreen
    @jakubgreen 7 месяцев назад +5

    Propozycja- Film z całej wyprawy! Super się ogląda podwodny świat!😊 pozdrawiam!

  • @Jalar
    @Jalar 7 месяцев назад +1

    Bardzo dobrze się ogląda i jeszcze lepiej się słucha . Jak zwykle bardzo ciekawie wszystko opowiedziane. Pozdrawiam.

  • @TzNofficial
    @TzNofficial 7 месяцев назад +1

    Panie Łukaszu ten stoicki spokój, zasób wiedzy oraz umiejętność jej przekazywania to coś wspaniałego, aż człowiek chce się interesować akwarystyką;) Nurtuje mnie takie pytanie. Wiele osób zasłania na dzień okna roletami, trzyma akwaria w zaciemnionych pomieszczeniach. Jak to jest czy dostęp światła słonecznego powoduje glony, przecież światło słoneczne to full spektrum tego, co rośliny mają w naturze.To było pierwsze pytanie.
    Moje drugie pytanie dotyczy nawożenia malo wymagajacych roślin w akwarium bez CO2. Czy jest sens nawozić w takim akwarium, jeśli mamy słabe oświetlenie,brak CO2, jakieś pływające rybki, ślimaki.Czy nie jest tak że brak lumenów, brak dwutlenku moze spowodować,że rośliny tego nie przyswoją ?

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 6 месяцев назад +1

      Bardzo dziękuję. Pytania jednak chyba bardziej dla Daniela bo bardziej dotyczące uprawy roślin i ogólnie prowadzenia akwarium niż samej wody. Licze, że podejmie temat. Pozdrawiam

    • @TzNofficial
      @TzNofficial 6 месяцев назад

      ​@@lukaszk76bardzo dziękuję temat został podjęty i odpowiedzi uzyskałem;) pozdrawiam i czekam na kolejne filmy, gdyż uwielbiam Pana słuchać!!;)

  • @mrklopotliwy
    @mrklopotliwy 7 месяцев назад +2

    Super film. Świetny materiał z nurkowania. Pozdrawiam👍

  • @rz5958
    @rz5958 6 месяцев назад

    Witam serdecznie panie Łukaszu. Do podmian wody stosuję wodę RO z mineralizatorem który podnosi tylko GH a chciałbym zwiększyć również KH. Zastanawiam się czy zastosowanie zwykłej sody oczyszczonej jest bezpieczne i czy nie zwiększy to w sposób znaczący PH w akwarium. Bardzo fajnie się Panów ogląda. Mnóstwo fachowej wiedzy😀

  • @krisbobi1238
    @krisbobi1238 7 месяцев назад +4

    Znowu super temat ,myślę że już na stałe będzie pan występował na tym kanale

  • @jakubgreen
    @jakubgreen 7 месяцев назад +2

    Jak zwykle świetny materiał! Dzięki Wam dużo łatwiej prowadzić zbiornik! ❤ A co z tym związane mieszkańcom żyje się dużo lepiej! Też mam problem ze skałami, oddają dużo wapnia, mam na poziomie 30 zaraz po podmianie a po tygodniu 50-60. Przez to nie dodaje mineralizatora. Czy dobrze robię? Mg dawkuje w odpowiedniej proporcji do Ca. Wiem że w mineralizatorze jest S i nie wiem co z nią? Znalazłem S, ale dedykowana do akwarium morskiego, czy taka się nada? Pozdrawiam i proszę o pomoc!

  • @kazimierzpieczynski721
    @kazimierzpieczynski721 7 месяцев назад +1

    Pozdrawiam serdecznie jak zwykle ciekawy temat 👍🏻👀🐳

  • @jarosawknabe4225
    @jarosawknabe4225 7 месяцев назад

    Jak zwykle bardzo ciekawe zagadnienia w prosty sposób wytłumaczone.
    Jeżeli chodzi o szczepienie bakterii w nowym akwarium ze starego filtra i odżywianie ich, to skoro mamy inne zbiorniki to wystarczyło by przy co tygodniowych podmianach wody dodać do nowego akwarium starą wodę z podmiany już funkcjonujących akwariów z rybami i mamy odżywkę dla bakterii.

  • @jakubklech150
    @jakubklech150 6 месяцев назад +1

    A gdyby tak za filtrem kubełkowym (w moim przypadku Fluval 407) dać Sunsun HW-603, wywalić gąbki i dystanse i dać kształtki K1 (albo odpowiedniki z Hygger AQ-01-300)? Gdzieś w akwarystycznym rzuciła mi się w oczy paczuszka takich kształtek.
    Miałoby to sens?
    Wtedy np u mnie (200l, słodkowodny) w linii miałbym wlot >> HW-603 jako prefiltr >> grzałka przepływowa >> Fluval 407 >> HW-603 K1 >> reaktor Sera 500 >> wylot :D . Ale to bardziej chodzi o sam pomysł, wiadomo że już teraz mam nadfiltrację. Może gdyby zadziałało to by był dobry pomysł na niskokosztowy filtr K1 do linii z kubłem?

  • @deriush
    @deriush 7 месяцев назад +5

    Witam Panie Łukaszu. Trochę nie na temat ale proszę sobie wyobrazić moje zaskoczenie gdy przeglądałem swoje archiwalne numery "Akwarium" z przed 20 lat w jednym z nich zobaczyłem zdjęcie dziwnie znajomego młodego chłopaka który opowiadał o chemii wody 😀 pozdrawiam serdecznie Darek

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 7 месяцев назад

      Zgadza się. Publikowałem też w kwartalniku AkwaForum

  • @tomaszskiba7572
    @tomaszskiba7572 7 месяцев назад +1

    Komentarz taktyczny dla zasięgu:)

  • @MariuszMocek
    @MariuszMocek 6 месяцев назад

    Witam Panie Łukaszu. Na początku dziękuję za odpowiedz w sprawie odpadu wody z RO i żelaza. Nurtuje mnie jeszcze jeden problem. We wszystkich jakie znam periodykach oraz wszystkich wypowiedziach fachowców ( także na tym kanale) zawarta jest informacja, że Ph nie powinno się zmieniać więcej niż 0,2 stopnie dziennie. Oczywiście wiem, co to jest ph, jakie są skale i, że 1 stopień to 10 krotna zmienność kwasowości, itp. Słyszałem także wypowiedzi, że duża zmiana ph, to tak jakby człowiek z mrozu wszedł od razu w upał lub odwrotnie ( ryba to nie człowiek). Z mojej praktyki ( mam na stałe w granicach ok.40-50 akwariów z proporczykami) i badam na bieżąco ph ( miernik Milwaukee 102, czujniki zmieniam 3 razy w roku) i zauważyłem, że w gęsto obsadzonymi roślinami i rybami akwariami ph dobowo potrafi zmienić się nawet o 1,5 stopnia i nie zauważam żadnych różnic w zachowaniu ryb. Przy spadkach ph w okolicy 4,5-5 w gęsto obsadzonych akwariach doprowadzam poprzez chemikalia lub zmianę wody ph w okolicę 6.5 i także nigdy nie zauważyłem zmiany zachowania ryb. I już na koniec. Ryby żyjące w małych rzekach i strumieniach przy każdym deszczu ( lub suszy w przypadku proporczykowców) mają naturalną zmianę ph i podejrzewam, że w niektórych przypadkach nawet więcej niż o 2 stopnie. Czy spotkał się Pan z prawdziwymi badaniami naukowymi w tym temacie i jakie z tego wnioski. Z góry dziękuję za odpowiedz.

    • @MariuszMocek
      @MariuszMocek 6 месяцев назад

      Dodaję, że moja hodowlę prowadzę za granicą i z tego wynikało też moje pytanie dotyczące żelaza w wodzie.

  • @Lazar.
    @Lazar. 7 месяцев назад +1

    Odnośnie podnoszenia twardości wody przez kamienie to większości pewnie chodzi o scenery stone. Bardzo ładne kamienie, które robią armagedon w akwarium. Niestety walczę z nimi już bardzo długo i też podmieniam wodę na czyste RO, 50% wody jest podmieniane, a i tak po podmianie GH 8, a KH 6 i rośnie średnio o 1 każdego dnia. Zastanawiam się czy przy następnym restarcie nie zabezpieczyć ich jakimś preparatem, impregnatem, lakierem? Co będzie bezpieczne dla życia w akwarium?

  • @Pietrek7802
    @Pietrek7802 7 месяцев назад +1

    Dobry wieczór,
    Jak zwyklę duzo wiedzy w pigułce.
    Po ostatnich odcinkach z pana udziałem o mineralizacji wody,zanieczyszczeniach, bakteriach i miernikach TDS zastanawiam jeden fakt czy odczyt z miernika TDS może służyć jako wyznacznik starzenia się wody i wytyczać kiedy tą wodę musimy podmieniać.Teoretycznie czym starsza i zanieczyszczona woda przez materię organiczną i rozpuszczanie się skał i kamieni to wtedy rośnie przewodność,również przez związki azotu,fosforu itp.
    Czy można stosować TDS do częstotliwości podmian wody w stosunku do wartości PPM???
    Pozdrawiam Piotr

  • @kaminiak502
    @kaminiak502 7 месяцев назад +1

    Znów super film

  • @dismayer666
    @dismayer666 7 месяцев назад +1

    W przypadku tych rozpuszczających się skał najlepiej chyba po prostu dodawać magnez w postaci soli MgSO4.

  • @sylwesterm9978
    @sylwesterm9978 5 месяцев назад

    Witam, mialem ten sam problem scenery sporo oddawały, a miałem taką fajna jaskinie 😊

  • @krzysztofc.5859
    @krzysztofc.5859 7 месяцев назад +1

    Najlepiej umieścić watę przed i za złożem . Wata nie zajmuje dużo miejsca.😄

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 7 месяцев назад +1

      Myślę, że mogłaby hydraulicznie mocno utrudniać przepływ

    • @Jalar
      @Jalar 7 месяцев назад +1

      Dokładnie wata bardzo szybko się zapycha, wymiana jej byłaby strasznie uciążliwa.

  • @artonix5771
    @artonix5771 7 месяцев назад

    Oststnio oglądałem pana film o walce z glonami i mówił pan o tym żeby dodać do filtra węgiel aktywny, mam 105l akwarium ile tego węgla dodać i jak często takie coś powtarzać ?

  • @AgnieszkaKazmierska
    @AgnieszkaKazmierska 7 месяцев назад +3

    Za darmo to uczciwa cena 😅

  • @zenonadamczyk3003
    @zenonadamczyk3003 7 месяцев назад +1

    Witam

  • @jacekkaszubski6464
    @jacekkaszubski6464 7 месяцев назад

    💎 barwa po umyciu porowatość , stan wyglądu i masy , zapach 💚 * wysort❗ inna sprawa 🧩 Ganban , PLANT SOIL PROSCAPE..... Z , TDS należy określić poziom przyswajalność N - także wizualnie🎃,,,,,✔️

  • @m.g.6124
    @m.g.6124 7 месяцев назад +1

    😊😊😊😊😊😊😊😊😊

  • @przemosuja5396
    @przemosuja5396 7 месяцев назад +1

    👍

  • @Noe_WRS
    @Noe_WRS 7 месяцев назад

    Z tego co widzę to nie ma Pan ruchu wody. Nie ma Pan problemów z przyduchą ?

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 7 месяцев назад +1

      Nie mam.

    • @jacekkaszubski6464
      @jacekkaszubski6464 7 месяцев назад

      ​@@lukaszk76✔️🌱⛑️ w Aqua co ogranicza efektywność stosowania AMINOKW pept .... ? Przy tym że wysokie graniczne norm... TD S może być ? ? Podłoże organiczne mieszane . Nie mam przekonań 🕸️ . Proszę o słowo 🦉

  • @marekkarski139
    @marekkarski139 7 месяцев назад +1

    🥃🥃🥃🥃🥃🥃🥃