Засаждане на домати | Подготовка на почвата, грижи, поливане, борба с болести и вредители

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 янв 2025

Комментарии • 104

  • @thegardenutopia
    @thegardenutopia  2 года назад +20

    Заради моя грешка при зареждането на видеото на платформата, качеството с висока резолюция не е на разположение. За съжаление трябва да изтрия видеото и да заредя ново, за да коригирам тази грешка. За да не се загубят наличните гледания и коментари, оставям видеото с това качество от 720p, като се извинявам многократно. В бъдеще ще избягвам такива грешки и ще продължавам да подобрявам качеството на съдържанието в канала. Благодаря Ви за подкрепата!

    • @gold.nishan_dere
      @gold.nishan_dere 2 года назад +3

      Няма проблем които иска да го гледа и така ще го изгледа и няма да забележи даже аз изобщо не забелязах благодаря ти

    • @pumata09
      @pumata09 Год назад +2

      Въобще не е проблем качеството на видеото!

    • @armandobulgaro6869
      @armandobulgaro6869 Год назад

      Това качество е много добре, друг е въпроса ако някой ви гледа на телевизор с размери “грамадански”😊

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +3

      @@armandobulgaro6869 Благодаря, може би на телефон не се забелязва, но грешката беше още при експортирането от програмата. Вече заснемам и с по-добра техника, така че по-новите видеа би трябвало да са доста по-добре :)

  • @vvRONINvv
    @vvRONINvv 11 месяцев назад +5

    колко красиво чуруликат птичките около вас! страхотно е! Благодаря ви!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  11 месяцев назад

      Така е, скоро песента на птичките отново ще ни заобикаля. Аз също благодаря за хубавите думи!💚💚💚

  • @ekaterinaspasova985
    @ekaterinaspasova985 Год назад +4

    Благодаря за изчерпателния отговор.Ще търсим вариант робот....тревата е на четири сектора около къщата разделени с плочки ....Поздрави!

  • @gold.nishan_dere
    @gold.nishan_dere 2 года назад +7

    Здравей много интересно видео браво живи и здрави да сте

  • @ekaterinaspasova985
    @ekaterinaspasova985 Год назад +5

    Браво,благодаря!

  • @borislavangelov7330
    @borislavangelov7330 Год назад +4

    Браво зареждащо действа

  • @валентинатерешкова-з3и

    Последните две год садя сърцето на Албенга.На всички зеленчуци слагам гранули от нийм-от лидъл.Не ми сесе налага дада пръскам с препарати.Неуморна сте и мн приятно обяснявате

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +1

      Благодаря за подкрепата! 💚💚💚 Не съм виждала нийм на гранули в Лидл, но ще следя. Много хора използват масло от нийм за пръскане и са много доволни. Също смятам да използвам в бъдеще, вече имам закупено.

  • @ЦанкаДимитрова-с7м

    Прекрасно и подробно видео!Благодаря!

  • @iyidiriyidir2067
    @iyidiriyidir2067 Год назад +3

    Наистина супер видио сте правили. 15 ти януари садих семена от розови домати Български. В Германия и кога да ги садя в двора незнам.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +1

      Здравейте! 15 януари малко рано е било за домата. В градината засаждате, когато вече няма опасност от минусови температури и слани. Ако имате парник, оранжерия или някаква защита за разсада, можете да засадите в градината и по-рано. Доколкото познавам немския климат (живяла съм там 8 години), най-безопасно ще е след 15 май да засаждате навън. Проверете за Вашия град/район "Wann ist der letzte Frosttag in ......." и ще разберете след коя дата можете да засаждате разсада домати отвън.

    • @iyidiriyidir2067
      @iyidiriyidir2067 Год назад +1

      @@thegardenutopia Данке Мерси много.

    • @falkoneti100
      @falkoneti100 Год назад +2

      По два корена ли се засаждат?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад

      @@falkoneti100 Когато пикирам доматите, слагам по два корена в кофичка от кисело мляко. Когато засаждам в градината - отново по два корена в дупка. Но това не е задължително. Не ми е голямо мястото за доматите и като комбинирам по 2 корена малко си увеличавам добива.

    • @rumyanakoprinkova3295
      @rumyanakoprinkova3295 Год назад

      @@thegardenutopia По-добре за кореновата система на зеленчуци / и дървета/ е , когато се пикират в съдове с квадратна форма и се засаждат в квадратни дупки.

  • @alexpetrov7876
    @alexpetrov7876 Год назад +2

    Поздрави и благодаря за видеото.Да питам:как си облагороди глинестата почва?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +3

      Здравейте! С органична материя - започнах да слагам косена трева отгоре, а в следващи години и заешка тор плюс косена трева. Домашен компост също много добре ще се отрази на всяка глинеста почва.

  • @meggygurova7273
    @meggygurova7273 Год назад +2

    Здравейте! Обикновен мулч би ли могъл да замести този на окосената трева? Тази пролет ще пробвам да отглеждам домати за първи път. Много съм благодарня за подробните обяснения във всички видеа за доматите. 🙏

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +1

      Здравейте! Бих препоръчала да се опитате да набавите слама, като разпитате потенциалния източник дали е пръскано с хербициди. Нямам никакъв опит с мулчиране на едногодишни култури с дробени кори. Не съм и попадала на хора, които го правят. Разходите ще са доста големи. Освен това ще е хубаво да вземете неоцветен мулч. Доматите са за консумация и затова там наистина предпочитам косената трева от собствения двор. Така знам точно с какво съм третирала и какво ми отива в почвата от мулча. Корите се разграждат и доста по-бавно, не е сигурно дали няма да предизвикат леки дефицити на хранителни вещества при "едногодишни" плододаващи растения като доматите. В крайна сметка единственият начин да установите какво ще стане, е да опитате. Тъй като нямам практически опит, мога само да споделя разсъжденията ми по въпроса. Най-важното е спокойствие - винаги може да има провал, винаги може да има успех. Но си заслужава, затова и аз продължавам с домашните домати, въпреки че такива земеделски култури изобщо не ме "палят" и радват като декоративните ми растения :) Пожелавам успех, с каквото и да решите да мулчирате :)

    • @meggygurova7273
      @meggygurova7273 Год назад

      @@thegardenutopia благодаря за отговора! Може би би било все пак да не слагам нищо в такъв случай.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +2

      @@meggygurova7273 Мулчира се с цел потискане на плевели, влагозадържане, запазване на структурата на почвата и други предимства. Не е фатално да не се мулчира, но със сигурност ще имате плевели и ще поливате повече. Голата почва също така губи доста микроорганизми.

  • @elenamarinova142
    @elenamarinova142 Год назад +2

    Благодаря😁

  • @Konstantin_Kostov
    @Konstantin_Kostov Год назад +4

    Благодаря за прекрасното видео и за споделения опит с много подробно обяснение! Вчера приложих Вашия опит за засаждане на два корена в едно гнездо, като направих предварителната подготовка при засяване на семената. Интересувам се, дали всяка година засаждате доматите на едно и също място и ако е така, правите ли някакво предварително обеззаразяване на почвата преди засаждане?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +4

      Благодаря! Надявам се да имате успех с това засаждане. В оранжерия ли сте засадили? При отглеждането в парник/оранжерия може би има специфики за обеззаразяване, защото влажността и температурата са по-високи, а това дава предпоставка за развитие на много болести и вредители. Аз имам опит само с отглеждане на открито, нямам опит с оранжерия и не мога да дам съвет. Иначе всяка година засаждам доматите на едно и също място. Подхранвам почвата добре с органична материя и слагам мулч от косена трева. Не обеззаразявам самата почва. До сега 1-2 пъти на сезон се е налагало да пръскам (след жъненето на рапицата около 10 август миризливките тръгват по доматите на всички в село, тогава ги удрям веднага с Афитек, за две седмици 2 пъти, на 7 дни по веднъж, и си спестявам последващи проблеми с тях). Тази година ще изпробвам да пръскам само с масло от нийм както декоративни, така и земеделски култури. Ще споделям резултатите. Уж това трябва да е най-доброто за растителна защита без да се тровим ние и без да унищожаваме полезните организми.

    • @Konstantin_Kostov
      @Konstantin_Kostov Год назад +1

      @@thegardenutopia Благодаря Ви за отговора! Предварителна подготовка се отнася за засаждане на открито, не за оранжерия. Предварителната подготовка за засаждане на два корена, която направих, се състои в това, че в едно отделение на формата за разсад поставих по две семена на разстояние едно от друго, както показахте във видеото. Тази година ще приложа Вашия опит за засаждане на два корена в едно гнездо, надявам се успешно. Ниймовото масло е интересен инсектицид от растителен произход, за него научих сега от Вас, за което благодаря, но ми е интересно дали ползвате фунгициди за пръскане?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +1

      @@Konstantin_Kostov Сега разбрах вече. Като писахте за "два корена" и си помислих, че вече засаждате растенията домат в градината, защото отглеждащите в оранжерии вече са сигурно близо до тази фаза. А и коментарът е на видеото за засаждане на доматите в градината, от там и объркването ми, че ме питате за подготовка на градинската почва :) Относно фунгициди, да, ползвала съм Куадрис, преди да се насоча към по-натурални методи. Баща ми гледа доста овошки в двора и докато не знаех в началото, ползвах препаратите, които той ми казваше. Миналата година ползвах Хелиосуфр-С (съдържа сяра и се използва срещу брашнеста мана и акари - основните проблеми при мен в градината). Препаратът със сяра за съжаление доста се личи на листата и не ми харесва за декоративната градина, за зеленчуците не ми пречеше и добри резултати имаше. Освен това е доста щадящо решение. При нас няма много влага лятно време. Основно краставиците и тиквичките страдат от гъбични заболявания, както и някой декоративни растения през пролетта, когато вали повече. Маслото от нийм би трябвало да помага не само за вредители, но и за болести, като бактериални и гъбични. Нещо като "универсално" решение с възможно най-малка вреда за околната среда. Затова смятам да го приложа в цялата градина, на зеленчуци, декоративни и овошки. Надявам се да има резултати. Убедила съм се, че от пръскането с обичайните препарати почти няма полза. Повечето хора в селото пръскат, и то безотговорно, и накрая имат много повече проблеми и вредители, отколкото в нашата градина. Най-важни са здравето на почвата, правилното подхранване и всички проблеми да се хващат максимално рано, т.е. да си наглеждаме честичко растенията.

    • @ЗапринаГеоргиева
      @ЗапринаГеоргиева Год назад

      Когато са мулчирани разстенията,как се полива,дали всеки ден?И друго,маслото от нийм,в какво съотношение да го използваме?Благодаря,бъдете здрава!

  • @Konstantin_Kostov
    @Konstantin_Kostov Год назад +4

    Здравейте, изминаха два месеца, след като открих Вашия канал и се абонирах, за което благодаря. Както вече писах в един от моите коментари под това видео, след като гледах Вашето видео за засяване на доматите за разсад и видеото за пикиране с по 2 корена, реших тази година да изпробвам Вашия метод за засаждане на два корена в гнездо. Разсадът вече е готов и в близките дни ще го засадя в градината. Тази вечер с интерес гледах още веднъж настоящото видео и още веднъж Ви благодаря за увлекателното и подробно обясняване. Имам един уточняващ въпрос от 21:24 - може ли да обясните, как извършвате дълбокото поливане?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +4

      Здравейте, Константин! Радвам се, че разсадът върви добре и скоро вече ще засаждате в градината. Под дълбоко поливане имам предвид, че се полива добре, обилно. Целта е водата да проникне възможно по-дълбоко в почвата, а не да остане само близо до повърхността, за да могат корените да имат стимул да търсят вода надолу, а не да са "задоволени" с често и кратко поливане само на повърхностния слой. В момента вече ползвам капково напояване, което осигурява напояване в дълбочина, защото чрез бавното и продължително "капене" на едно място, водата прониква надълбоко. Когато поливах на ръка, минавах първо всички двойки корени на доматите по един път с маркуч, като държа слушалката за поливане директно до почвата, не поливам от високо така да се каже, за да не пръска вода и да не се мокрят/минимално да се мокрят листата на домата. Поливах всяка двойка корени по около половин минута. След това минавах втори път и вече задържах поне по 2 минути на корен. При това "двойно" поливане първо водата намокря повърхността на почвата, за да почне почвата да поема по-добре водата, а не наведнъж да се налеят 10-20 литра и всичко да се разлее по лехите и пътеките. При второто минаване почвата вече е влажна отгоре и водата по-добре напива при самата двойка корени, не се разлива само встрани. Въпреки това за дълбоко поливане може да се води и поливане на вада, както са правели преди - пускат водата да си върви в лехите и буквално ги наводняват. При мулчиране това не е възможно или много трудно ще стане. Вие ще изберете кой начин да ползвате. Целта при домата е да не се полива всеки ден с по малко водичка, а да се полее обилно/дълбоко всеки трети ден например (зависи от индивидуалните условия, колко вали, колко горещо е при Вас). И от опит установих, че по-добре се отразява да се полива със затоплена вода - пълня големи бидони, загряват се на слънцето и от тях пускам капковото. Благодаря Ви за хубавите думи и богата реколта Ви желая! 💚💚💚

    • @rumyanakoprinkova3295
      @rumyanakoprinkova3295 Год назад +2

      @@thegardenutopia Да, доста добра идея, водата за поливане ,да се налива в бидони, или варели. Освен ,че са затопля, от нея също изчезва за 24 часа и пагубният за тях хлор.

  • @MANDMK
    @MANDMK 8 месяцев назад

    Здравейте, съжалявам за глупавия въпрос, но ако ги държа на директна слънчева светлина зад дограмата - това брои ли се за закаляване? :)

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  8 месяцев назад

      Здравейте! Според мен и моя опит зад всякакво стъкло не е закаляване, а новите стъклопакети дори имат UV-филтри, които допълнително изключват това като метод за закаляване. Ако не привикнат постепенно към прякото, директно слънце, рискувате побеляване на листата. Ако засадите в доста облачен ден и след това има няколко дни дъжд/облачно време, тогава е възможно да извадите късмет и да няма големи поражения без привикване.

    • @MANDMK
      @MANDMK 8 месяцев назад

      @@thegardenutopia благодаря. :)

    • @MANDMK
      @MANDMK 8 месяцев назад

      @@thegardenutopia Много благодаря за отговора :)

  • @opggames7113
    @opggames7113 8 месяцев назад

    При засаждането,как правите лехите,за да се задържа водата?

  • @БоянНиколов-щ2ж
    @БоянНиколов-щ2ж Год назад

    👍💐🤔 Здравей .... За да отгледаш хубави ДОМАТИ на всяко коренче трябва да наливаш поне 1път в седмицата 20гр. РАКИЯ .... За краставици се полива с ЯБЪЛКОВ ОЦЕТ ..... След няколко седмици БЕРЕШ ..... Поздрави ГАБРОВО 🎁🎁💫🍀.....

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +4

      Интересни съвети, но с ракията не смея да пробвам, камо ли да заснема на видео, че ще ме анатемосат за прахосничество 😅

    • @БоянНиколов-щ2ж
      @БоянНиколов-щ2ж Год назад

      @@thegardenutopia👍💐🤔💯🍀 Като се сеят 🍅 ДОМАТИ - някой казват по 1 корен в ДУПКА , Други казват по 2 корена в ДУПКА . В един Селско стопански МАГАЗИН ( АГРО магазин) продавача ме пита като ям от ПАНИЦА/ЧАНИЯ сам ли ЯМ или сте 2 ? ...... Поздрави БЪЛГАРИЯ 🌹🇧🇬🌹

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +3

      @@БоянНиколов-щ2ж Има го този момент, че два корена в една дупка си "крадат" от хранителните вещества и пространството, но заради малкото място садя по два корена заедно и имам повече добиви, отколкото ако садя по един.

    • @БоянНиколов-щ2ж
      @БоянНиколов-щ2ж Год назад +1

      @@thegardenutopia 👍 🍀БЛАГОДАРЯ 🍀 . Препоръчаха ми да сея в градината ДОМАТИ - Момина Сълза , Биволско сърце , Идеал . Другите били Хибриди РИЛА .....

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +2

      @@БоянНиколов-щ2ж Хибридните сортове са подобрени сортове, нищо лошо няма в тях, освен че от F1 хибрид не може да се събира семе, защото няма да излезе същото.

  • @ЖанаРайнова-и6л
    @ЖанаРайнова-и6л 8 месяцев назад

    Здравейте.Може ли да попитам нещо?Докато разсада от домати е в кофички трябвали да се махат долните листа тоест първите но като достигнат около 10см.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  8 месяцев назад

      Здравейте! Не премахвам специално долните листа на разсадите, преди да са засадени в земята. Премахвала съм ги само в случай, че жълтеят - което принципно става при преполиване. Иначе не е задължително да ги махате, ако са здрави и зелени, не съм го виждала и като препоръка. Защо искате да ги премахвате?

  • @valentinpetrov1633
    @valentinpetrov1633 8 месяцев назад

    Може ли 1 седмица след засаждане на домати да почне поливане с разтвор от мая и колко често и по колко

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  8 месяцев назад

      Досега веднъж съм използвала мая и не мога да дам информация.

  • @MDaskalov
    @MDaskalov 11 месяцев назад

    Здравей! Аз имам въпрос за поливането. Мисля да си направя капково от някакви съдове, в които да пълня вода, която да се топли, а да не е директно от чешмата.Как трябва обаче да се полива? Има ли определено количество вода, което трябва да бъде или определено време, в което трябва да се полива (например 2-3 часа). Ще съм благодарен, ако някой обясни за начинаещите като мен.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  11 месяцев назад

      Здравей! Количеството вода зависи само и единствено от растението, както и от времето и температурата на въздуха. Като пример - лятото краставиците може и 3 пъти на ден да се поливат, докато доматът няма особен проблем да се полива и всеки втори ден. Колко вода на всяко растение - това зависи и от почвата - песъклива почва не задържа вода и по-често трябва да се полива, глинестата, по-тежка почва задържа доста повече вода. Можеш да установиш точно как е при теб само с опита. Поне със съдовете можеш да отмериш точно колко вода пускаш на определен кръг (примерно на 5 реда домати). Агроном ми е казвал, че листата на растенията не трябва да клюмват или да се полива задължително при леко клюмване. Аз мислех, че доматът например може всеки 3-4 ден да се полива. Но самите растения ще са ти ориентир по колко вода да им даваш и кога. Все пак не е излишно да се разучи предварително определено растение "по-жадно" ли е - краставици, тиквички искат повече вода, пиперът също се полива често. А ако при теб лятото също не вали, както при мен, поливането е всяка вечер, за краставици и тиквички - и сутрин, и вечер. Имам видео за капково на канала, но е за многосезонно. Гравитачно капково с бидони съм ползвала само с едносезонни (лентови) маркучи и тази година ще го връщам за земеделските култури, за да ми се затопля водата. Според мен и опита ми топлата вода за поливане е много по-добре. Имах проблеми откакто прехвърлих земеделските култури на многосезонно капково направо от чешмата.

    • @MDaskalov
      @MDaskalov 11 месяцев назад

      @@thegardenutopia Благодаря за изчерпателният отговор. От 2 години се опитвам да "земеделствам" чета за торене,поливане,пръскане и какво ли не, но имам чувството, че от толкова много и разнообразна информация доста ми се омотаха нещата.Миналата година не знам дали заради жегите ли стана така, но доматите, както вървяха добре изведнъж изсъхнаха и за съжаление не знам дали и 5 домата съм изял.Като цяло избягвам пръскане с каквито и да е препарати, а само с натурални неща.Като цяло се надявам тази година да отсея цялата информация, която изгледах и изчетох, пък ще видим равносметката на края на сезона.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  11 месяцев назад

      @@MDaskalov Всяка информация е пречупена през призмата на даващия я :) Ще намериш своя начин. Моят съвет е - личният опит и самите растения. Трудно мога да го опиша, но като цяло познавам какво си иска растението само като го погледна. Естествено, винаги може нещо да се обърка - това не зависи само от нас. А за домата - миналата година много хора имаха проблем с доматен вирус, както и едно бактериално заболяване. Опитът с растенията е важен. Никой не може да ти каже точно как ще е при теб, всеки двор е различен, всяка почва, всеки климат, микроклимат...

  • @MilenIvanov-st4uw
    @MilenIvanov-st4uw 9 месяцев назад

    Само един съвет :) не е много удачно да се садят по 2 корена домат /пипер, да/!Двете растения ще се борят кое да е доминантното и си вредят! :) На някой хора ще им прозвучи странно но е факт, че когато са по 1 плододават повече

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  9 месяцев назад

      По коментарите под това и други видеа за доматите съдя, че засаждането на два корена е регионално обусловено. В моето село болшинството засажда по два корена и се чудят как така се засажда по един, когато им спомена, че в други райони не е като при нас. Не знам дали в това видео посочвам, но на други места със сигурност съм казвала, че растенията се конкурират за ресурси - светлина, вода, хранителни вещества - когато са засадени по два корена. Просто така го правя. Остава само да експериментирам дали от един корен ще има същата или повече реколта в сравнение с два корена, засадени заедно или да кажем "реколта от кв.м. при един и два корена". Ако не забравя, ще го приложа още тази година.

    • @MilenIvanov-st4uw
      @MilenIvanov-st4uw 9 месяцев назад

      @@thegardenutopia няма такова нещо като регионално за това :) аз съм горе долу във вашият регион :) !

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  9 месяцев назад

      @@MilenIvanov-st4uw ако никога не бях правила видеа, винаги щях да си знам, че са по два корена, защото баба, дядо и всички други в село така го садят. От коментарите разбрах, че не е навсякъде така. :):):)

    • @ТодорСтоянов-ф7ф
      @ТодорСтоянов-ф7ф 7 месяцев назад

      ​@@thegardenutopia😂

  • @iyidiriyidir2067
    @iyidiriyidir2067 Год назад +1

    Здравейте. Искам да ви попитам 2 години пе рет садих броколи и стават по 2 метър висок и недават броколи.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад

      Броколи не съм отглеждала, така че не мога да дам съвет за тях.

  • @armandobulgaro6869
    @armandobulgaro6869 Год назад +2

  • @margaritakostadinova8894
    @margaritakostadinova8894 10 месяцев назад

    За първи път виждам засаждане на домати два корена заедно, става ли, това е много мощно растение. Пипера го садим по два корена. При нас пускаме нагоре от един корен домат 🍅 два върха.
    Щ

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  10 месяцев назад +1

      Явно си е регионално. В моето село всички садят доматите по два корена. Но имаше и други коментари на хора, които не са виждали да се садят по два корена заедно. Тази година мисля да слагам и по един, за проба.

  • @OvErRuLz
    @OvErRuLz Год назад +4

    Не е по темата, но - красавица си :)

  • @ЦециЦветков-ж8е
    @ЦециЦветков-ж8е Год назад +1

    Използвалисте триходерма поздрави от Самоков

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +2

      Здравейте! Използвах два пъти Био Хийл за поливане на разсада, но не забелязах някаква огромна разлика в резултатите. Тази година може да изпробвам само на една част от разсада и да сравня с друга част без приложение на Био Хийл.

  • @АделинаДрянова
    @АделинаДрянова 11 месяцев назад

    Споменахте, че вашата почва е била глинеста.Какво направихте,за да стигнете до този резултат да съдите плодове и зеленчуци, тъй като нашата земя в момента е така?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  11 месяцев назад

      В глинеста почва може да се сади, просто е трудно саденето. И докато беше доста твърда садях в нея и отглеждах, просто садях с голям ръчен свредел. Спрях да копая, не се обръща почвата, започнах да мулчирам с косена трева през всичките месеци, през които кося тревата. Освен това полагам пролет и когато мога, и есен, заешки тор отгоре върху цялата площ, където се отглеждат земеделски култури. Така за 2-3 години се изгради един доста рохкав слой.

    • @АделинаДрянова
      @АделинаДрянова 11 месяцев назад

      Ще опитам и аз така и се надявам да има подобрения ☺️

  • @musichexpert912
    @musichexpert912 4 месяца назад

    Най добре е да е вдигнато нивото на земята,пробвай те

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 месяца назад

      Да, повдигнатите лехи са добър вариант.

  • @kostaabrexd2616
    @kostaabrexd2616 2 года назад +1

    Качеството оправи да е на 1080p защото на 360p е гадно качество!!!!!!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  2 года назад +1

      Благодаря! Изчаквам RUclips, отнема повече време да го заредят и в по-високото качество.

  • @БоянАтанасов-щ2л
    @БоянАтанасов-щ2л Год назад +3

    Разбрах аз понеже не разбирам толкова от домати. От вас доматите от мен ще е ракията!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад

      Всеки си има "талантите" :)

    • @БоянАтанасов-щ2л
      @БоянАтанасов-щ2л Год назад +1

      @@thegardenutopia Нема начин да не се съглася!

    • @БоянАтанасов-щ2л
      @БоянАтанасов-щ2л Год назад

      @@thegardenutopia Страшно ми харесаха кадрите от градината просто раскош незнам как сте го постигнали, огромно браво от мен!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +1

      @@БоянАтанасов-щ2л Благодаря за хубавите думи! 💚💚💚 Честно да Ви кажа и аз вече не знам как се получи, с една магарешка сила, постоянство и много любов към градината :) Следващата седмица ще направя едно видео за преди и след и ще можете да видите как беше същото място преди 6-7 години.

  • @krasimirakoeva8771
    @krasimirakoeva8771 Год назад +2

    ЗДРАВЕЙТЕ* ЗА ПЪРВИ ПЪТ ГЛЕДАМ ВАШЕ ВИДЕО* МНОГО ИЗЧЕРПАТЕЛНО И УВЛЕКАТЕЛНО РАЗКАЗВАТЕ!!! АЗ СЪЩО СЪМ ОТ СЕЛО ПО РАНО САДЯХ ПО 240 КОРЕНА ДОМАТИ РАЗЛИЧНИ СОРТОВЕ, НО ЗА ПЪРВИ ПЪТ ВИЖДАМ ДА СЕ СЛАГАТ ДВА КОРЕНА В ЕДНА ДУПКА* ЗАЩО??? КАКЪВ Е СМИСАЛА??? СПОРЕД МЕН Е МНОГО ПО ТРУДНО ЗА ВРЪЗВАНЕ, КУЛТУЧЕНЕ* ДОМАТА ПУСКА МНОГО РАЗКЛОНЕНИЯ, И Е ПО ТРУДНО ЗА ГЛЕДАНЕ!!! АЗ ВИНАГИ СЪМ ЗАСАЖДАЛА САМО ПО ЕДНО КОРЕНЧЕ!!НО ТОВА Е МОЕ МНЕНИЕ!!! БЪДЕТЕ ЗДРАВА И ЛЕКА РАБОТА* УСПЕХ НА КАНАЛА ВИ* ХУБАВ СЛЪНЧЕВ ДЕН!!!💮🍅🍀🌺🍀🌸

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +1

      Здравейте, Красимира! Благодаря Ви за хубавите думи! Причината да засаждам по две коренчета в дупка е ограниченото място, с което разполагам за доматите. Когато са две коренчета на едно място хем мога да си гледам всички сортове, които искам, хем реколтата е 1,5 пъти повече, отколкото при сам корен. Има и минуси - по-лесно разболяване заради ограничено движение на въздуха, както и конкуренция за хранителни вещества от почвата и светлина. При мен, обаче, почти не вали през юли и август. Затова мога да си позволя да садя по-нагъсто. Освен това премахвам долните листа на доматите, когато почнат да растат. Имам видео за привързването, там можете да видите, че не връзвам към колове. Затова и нямам повече работа за връзване, когато са два корена заедно. На някои места садят пък само по два корена в дупка, дори без да посочват тези причини, които Ви казвам. Това си им е "традицията". Явно при Вас е по-различно. В крайна сметка е важно на всеки как му е удобно и как постига най-добри резултати. Приятен ден и на Вас и до нови срещи!

  • @hristometanov8668
    @hristometanov8668 9 месяцев назад

    Защо по два корена домати засаждате както се сади пипер.
    Някакъв умисъл ли има в това.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  9 месяцев назад

      От коментарите под тези видеа за доматите стана ясно, че явно е регионално. В моето село всички хора садят доматите по два корена. Хора от коментарите казват, че винаги са садили по един корен. Въпрос на личен избор ще бъде в случая. Принципно се води, че при два корена заедно има малко повече реколта, отколкото ако са единични корени на същата площ. Но от друга страна два корена заедно си "крадат" от светлината, водата и хранителните вещества.

  • @vyarkaminchevaaleksandrova9291

    Правя го почти по същия начин. Само дето правя всички дупки първо, поливам обилно дупката и слагам корените. После може и една седмица да издържи

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад

      Да, по моя опит дълбокото поливане е важно при доматите. Успешен и берекетен сезон Ви желая 💚💚💚

  • @ivacekov3260
    @ivacekov3260 Год назад +1

    Здравейте, не разбрах.постоянно ли, през цялото лято, слагате окосена трева?? И с какво ги пръскате??? Благодаря!! 🎉🎉🎉🎉🎉

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +1

      Здравейте! Да, мулчирам с косена трева през цялото време - преди засаждането на домата в градината, от началото на април, когато горе-долу почвам да кося, до ноември, когато вече се стремя да натрупам малко по-дебел слой косена трева заедно с наситнени листа, нападали върху тревата и надробени при косенето. Нямам декари за косене, но най-малко 700 кв.м. е площта, която се коси. Така всяка седмица полагам поне 2-3 см за мулчиране на домати, краставици, пипер, патладжани и други зеленчуци (т.е. земеделските култури).
      За пръскане използвам само Афитек, 2 пъти в годината. Миналата година аргономът ми беше дал Хелиосуфр-С със сяра в комбинация с листен тор и фунгицид Еъруан СК. Само веднъж с тях пръсках през юни, после 1 път с Афитек (ок. 10 август, когато миризливките са малки и черни и приличат на калинки, преди да успеят да пораснат и да унищожат всичко). При мен основните вредители са миризливки, акари и малко зелени гъсеници на някаква пеперуда. 💚💚💚

  • @СтаниславСтоянов-г8к

    Леле каква мацкаааа

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +1

      Благодаря 💚💚💚 Обаче котараците ми са мъжки и в други видеа се показват често 😸

    • @СтаниславСтоянов-г8к
      @СтаниславСтоянов-г8к Год назад +1

      Абонирам се веднага тогава😂

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +1

      @@СтаниславСтоянов-г8к Това да се чува 😁

  • @ekaterinaspasova985
    @ekaterinaspasova985 Год назад

    Какво да правим с окосената трева.Купуваме чували,разход,няма къде да я изнесем,защото сме в центъра на селото.имаме 600 кв.м.косим 3 часа на 7 дни вече 30 години.но остаряхме.Пробвахме да я събираме на куп.Първо е грозно, а стана и развъдник на охлюви.Направо ужас беше.Тя,тревата и чемширите привличат мнооого охлюви.Направо изнемогваме.Моля,помогнете.Имаме и зеленчукова градина.Но не може да я слагаме в лехите,защото няма как да се полива.....

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад

      Здравейте, Екатерина! Има доста решения, но зависят от възможностите Ви и индивидуалните условия. Мястото, което косите, един парцел ли е или е "разхвърляно" на различни места в двора Ви? Гледам че косачките-роботи набират популярност в България и има вече по-евтини модели от тях на пазара. Те са подходящи за сравнително равен, цял терен, без камъни, препятствия и големи неравности. Понеже се въртят по тревата всеки ден, те режат по милиметри и тревата остава на място, не трябва да се събира. Проблемът е ако имате много хубава декоративна морава, това ще я задушава евентуално и ще трябва 2 пъти през годината да се прочиства от сухата трева, която обаче се компостира лесно за разлика от прясно окосената. Човек трябва и да проучи моделите, за да се снабди с качествен уред на разумна цена.
      Друг вариант е да не поливате на вади, а да сложите капково напояване. Скоро ще направя видеа по въпроса, доста изгодно излиза и не е сложно за изпълнение. Спестявате си времето за поливане, не хабите толкова вода, както при поливане на вади (предполагам поливате на вади, щом тревата ще пречи на поливането).
      С какво косите? 3 часа за 600 кв.м. доста ми се вижда. Опитвали ли сте да не събирате тревата, а да я оставяте да засъхне върху другата (пак ако не е специално поддържана декоративна ливада)? Ако пролетно време се коси 2 пъти на седмица, тревата е доста къса и бързо ще засъхва върху другата. Моят съсед на 90 г. така прави. И ако искате да съберете в един момент сухата трева, ще се компостира лесно и не е тежка като прясно окосената.
      Миналата година си купих акумулаторна косачка от Лидл. Скъси ми времето за косене 3 пъти. Трябват си няколко батерии, но се справя отлично, сравнително култивирани терени, без големи камъни и препятствия. Но с нея остава проблемът Ви с косената трева и нейното изхвърляне.
      Ако вече много Ви тежи тази трева, обмислете да фрезовате, заравните и да засеете детелина. Тя почти не се коси, за мен не е красива като тревата, но е лесна за поддръжка. Навлиза в съседни на "моравата" лехи. Има и други решения с ниско растяща мащерка и други растения, които почти не изискват косене. Ако Ви харесва тази идея ще проуча чужденците, които имат такива, какво препоръчват, и ще Ви дам съвет.
      Друг вариант е да се фрезова, заравни и да се положи изкуствена трева. В крайна сметка ако човек няма възможност да коси, а иска зелена полянка, и това е решение. Все повече хора в чужбина прибягват до него, когато нямат физическа възможност да се справят.
      Всички възможни решения ще имат плюсове и минуси. Зависи от индивидуалните условия. Ако искате, дайте малко повече информация относно терена и техниката, която ползвате, както и предпочитанията Ви. Надявам се да мога да дам идея, която да Ви помогне.