Пикиране на домати | Засяване, покълване, отглеждане, пресаждане на домашен разсад

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 июн 2022
  • В днешното видео ще ви покажа защо и как се пикират доматите, как да си направим домашен разсад и какви грижи се изискват от засяването на семето до пикирането на младите домати. Надявам се най-вече начинаещите градинари да се вдъхновят да отгледат собствени домати с неповторим вкус!
    ► Ако харесвате това видео, абонирайте се за канала на Garden Utopia.
    ► Можете да станете членове на канала с натискане на бутона, който е разположен точно до бутона за абониране www.youtube.com/@thegardenuto...
    ► Последвайте страницата ми във Facebook / thegardenutopia за красиви снимки от градината.
  • ХоббиХобби

Комментарии • 84

  • @violetatodorova3237
    @violetatodorova3237 2 месяца назад +1

    Благодаря за хубавите съвети.,които бяха интересни и полезни❤❤❤

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  2 месяца назад

      Благодаря сърдечно, радвам се, че видеото е било полезно! 💚💚💚

  • @konstantin_kostov
    @konstantin_kostov Год назад +4

    Благодаря за великолепното видео, представено от една разкошна красавица! Вчера случайно попаднах на настоящото видео и след като го гледах, веднага се абонирах за канала, гледах и всички останали видеоклипове в канала. Благодаря за споделения опит, ще го приложа. Адмирации за подробното и увлекателно обяснение, удоволствие е да се гледа!

  • @zyuleyhasharik6670
    @zyuleyhasharik6670 Год назад +4

    Благодаря ви за идеята....Приятен ден...

  • @valentinastoycheva5781
    @valentinastoycheva5781 4 месяца назад +2

    Благодаря, мила! Полезно и приятно!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 месяца назад

      И аз благодаря за хубавите думи! 💚💚💚

  • @temenujkagrigorova-md5jw
    @temenujkagrigorova-md5jw Год назад +1

    Много хубаво обясни! Браво!

  • @user-jl5ew3zv4k
    @user-jl5ew3zv4k Год назад +2

    Благодаря ви, много ми допадна клипа. Поздравления и успехи!

  • @vassilkadimitrova1709
    @vassilkadimitrova1709 4 месяца назад +1

    Благодаря, благодаря! 🌹👏🌹

  • @capricewhimsy3154
    @capricewhimsy3154 Год назад +1

    Благодаря за видеото! :) Беше ми полезно и ще очаквам и други интересни видеа! :)

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад

      Благодаря! Още утре ще има ново видео и започвам доста по-често да публикувам. Все пак пролетта идва

  • @user-dt2bp5hs4e
    @user-dt2bp5hs4e Год назад +3

    Благодаря за подробното и точно обяснение.Научих някои тънкости, които аз пропусках. Много ми помогнахте.Ще очаквам клипа, в който да споделите за подготовката на почвата преди засаждане на готовия разсад домати в гадината или оранжерията.
    🌱🍀🙂

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +2

      Много Ви благодаря! Радвам се, че съм била полезна. Две видеа подготвям още за доматите, всичко е снимано, само ги обработвам и до 2 дни ще ги публикувам тук в канала. На кратко - подготвям с полагане на 5-10 см заешка тор и мулчирам отгоре с косена трева. Не обръщам, не фрезовам и не копая. Колкото имам заешка тор полагам още късно наесен, за да няма гола земя и да не поникват бурени (минимално да поникват) до пролетта. Отгоре покривам с косено от овошките и градината - трева и опадали листа. Пролетно време премахвам единичните буренчета, които са успели да пробият, полагам още заешка тор и започвам да слагам косена трева като се почне косенето. Това е по-непознат метод в България, но все по-често се прилага за възстановяване на здравето на почвата. Много съм доволна, вече пета година си работя така градината и резултатите са налице - тежката глинена почва се преобразява, горният слой от 10-15 см вече е рохкав, садя много лесно с малка лопатка, а в началото почнах със свредел.

    • @sseykova
      @sseykova Год назад

      @@thegardenutopia Аз от 6 години практикувам природно земеделие. Този сезон ще ми е седми. Усилията ми са насочени към отглеждане на качествени плодове и зеленчуци без химия. Не копая почвата, мулчирам, сея сидерати, използвам био препарати за защита от болести и вредители. За съжаление, такива препарати почти липсват на българския пазар. Доколкото ги има, се много скъпи. Случайно попаднах на Вашия канал и видеото ми хареса. Радвам се, че все повече хора се ориентират към такова земеделие. Непременно ще се запозная с другото, което сте публикували. Желая здраве и успехи!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +1

      @@sseykova Много Ви благодаря! Да, наистина има липса на нашия пазар по отношение на био препаратите на достъпна цена. Едва миналата година попаднах на отлична агроаптека в близкия град, в която агрономът е ориентиран към био земеделие. Доста добри препоръки дава. Оттам и препаратът Хелиосулфр С със сяра, добри резултати, но доста побеляват листата от него и специално за декоративните растения няма да го ползвам повече. Залагам на Афитек, от години ползвам, контактен препарат, няма активни съставки и не е пестицид. Освен това от тази година ще започна да прилагам масло от нийм за пръскане на цялата градина (цветя, овошки, зеленчуци). Ще споделям опит и резултати. За всички препарати е важно да използваме отговорно, защото реално всичко е "химия".

  • @LyubaDyankova-sk3qs
    @LyubaDyankova-sk3qs Год назад +1

    Много добре и подробно обяснено

  • @svetlapavlova5093
    @svetlapavlova5093 Год назад +6

    Браво ,много хубаво обяснихте .

    • @babapepi8695
      @babapepi8695 Год назад

      И аз съм това мнение!благодаря

  • @user-ss3lp5cr8c
    @user-ss3lp5cr8c 3 месяца назад +1

    Браво на теб

  • @mariyayaneva845
    @mariyayaneva845 Год назад +3

    Здравейте Деси, много вдъхновяващо видео! Благодаря!
    Тази седмица ще садя семена домати, краставици и киселец. Семенцата са ми подарък. Никога до сега не съм правила разсад и много искам да ми се получи. Растенията ще отглеждам на балкон (имам открит и остъклен). Купила съм лидл "торопочвена смес за разсад" и съдове с малки отделения като тези във видеото. Моля за отговор на няколко въпроса:
    1. Отделенията за разсад са изляти в една форма от 24 броя. Тази форма е от цяло парче пластмаса, но НЯМА дупки. Самата форма се поставя във вана и отгоре има капак. Трябва ли да пробия дупчици на тези 24 гнезда?
    2. Необходимо ли е да прибавям към торопочвената смес перлит или пясък? И препоръчвате ли обеззаразяване на такава почва?
    3. Семенцата прибрах снощи в хладилник, понеже попаднах на препоръка, че е добре преди засаждане семената да постоят 2-3 дни в хладилник, което имитира зима и после трябва да се събудят. Каква е вашата препоръка за имитирането на зима?
    Абсолютно начинаеща съм, но съм много ентусиазирана за това си начинание. Мечтая за истинска градина, започвам с първи стъпки с балконска градина :)

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +1

      Здравейте, Мария! Благодаря за хубавите думи. Сега към въпросите. Отговарям максимално подробно и се надявам да формулирам отговорите разбираемо:
      1. Да, трябва да пробиете дупчици на всяко отделение. Знам ги формите от Лидл. Аз ги пробивах по следния начин: понеже е мека пластмасата им, сложих няколко форми една в друга (май се продаваха 4 форми с 4 подложки ("тавички") заедно) и с метално шишче за печене на месо пробих на всяко отделение по една дупчица в средата. И понеже пластмасата е мека, ако захлупите формите надолу при пробиване, има опасност да се смачкат отделенията. Друг вариант за пробиване е с поялник или нагорещено метално шишче, но трябва да внимавате за изпаренията от пластмасата - или на открито, или с маска.
      2. Щом сте закупила торопочвена смес за разсад, не е нужно да добавяте перлит или пясък. Просто имайте предвид, че когато имате специална смес за разсад, тя принципно е бедна на хранителни вещества. За да се подсигурите, при поява на първата двойка същински листа (листата, които израстват след първите две тънички листенца) започнете торене два пъти седмично с разредена на 1/2 по-слабо от препоръчаното течна тор (разтворът трябва да е два пъти по-разреден от препоръката на етикета, за да не изгорите корените) В началото на развитие се набляга на богати на азот и фосфор торове, преди цъфтеж калият трябва да е повече в торта. N-P-K са обозначенията на препаратите за торене. На етикета вместо букви често има цифри, напр. 3-5-12 или 15-15-5. В началото Ви трябва N и P да са с по-високи стойности, преди цъфтеж K да е висока стойност.
      Относно обеззаразяването - ако ще гледате растенията на открит балкон или на закрито, но заедно с други саксии (например стайни растения, сакъзчета и подобни), няма смисъл да се обеззаразява. Ако насекоми имат достъп до почвата, те ще си пренесат ларвички, яйца и там каквото искат, няма смисъл да обеззаразявате предварително. Ако ще гледате разсадите (от засяване до пресаждане/пикиране в по-големи съдове) само на остъкления балкон и там няма други цветя/растения с пръст, тогава можете за навлажняване на почвата преди засяване да използвате вряла вода.
      3. Съхранението на семената в хладилник е нужно само при семена, които имат нужда от студен период, за да покълнат. Този метод се нарича стратификация - имитиране на зима за семената. При семената на домат, краставици и киселец това не е нужно.
      Освен това Ви съветвам, ако ще сеете краставиците в тези форми от Лидл, стремете се да ги пресадите възможно най-рано (след 2 първи листенца и 2 други листенца), за предпочитане директно в съда, в който ще си растат до даване на реколта. Краставици,, тиквички също, не обичат да им се борави с корена и понасят ранно пресаждане по-добре.
      Киселеца аз бих засяла директно в саксията, в която ще го гледате за постоянно. Аз съм си завъдила в 2 саксии по-големички (диаметър 20 и 30 см), които си седят на двора и през зимата. Киселецът е многогодишно растение. Ако го оставяте на студено зимата, ще Ви поникне отново през пролетта, няма нужда да сеете всяка година. Даже през повечето зими при мен си му остават листа, които може да се ползват и зимно време.
      Сигурна съм, че мечтата Ви за градина ще се сбъдне. Ако имате още въпроси или нещо не съм обяснила ясно - питайте! Много успех Ви желая. Действайте смело 💚💚💚

    • @mariyayaneva845
      @mariyayaneva845 Год назад +1

      @@thegardenutopia Деси, сърдечно благодаря за всичко написано ❤ Научих много полезни неща, които вярвам ще са полезни не само за мен. Отивам да си набавя други съдинки за краставиците и киселеца 😀
      Дъщеря ми всеки ден ме пита кога ще садим, има голямо желание, а аз никакъв опит. Благодарение на твоите видеа и обяснения ще мога по-уверено да й покажа как се прави градина на балкона!
      Бъди здрава, радостна и все така вдъхновяваща!
      ЧЕСТИТА ПЪРВА ПРОЛЕТ 🌳

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +1

      @@mariyayaneva845 Благодаря Ви, Мария! Трогнахте ме с тези думи ❤ Честита Първа Пролет на Вас и семейството и стискам палци да имате много обилна реколта! Благодаря отново ❤❤❤

  • @stanislavdimitrov4020
    @stanislavdimitrov4020 Год назад +1

    Браво супер го обясняваш , много съм доволен

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад

      Благодаря за хубавите думи! Радвам се, че видеото е полезно за Вас 💚💚💚

  • @liliaradkova9331
    @liliaradkova9331 2 месяца назад

    Благодаря

  • @stoyannikolov3610
    @stoyannikolov3610 Год назад +1

    Страхотно видео. Наистина ме "заразихте с желание". Поздравления! Продължавайте в същия дух!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад

      Сърдечно благодаря, надявам се да имате отлични резултати! ❤

  • @stangracias25
    @stangracias25 Год назад +1

    Браво ! Много ясно и точно обяснявате ! Може ли да споделите как подготвяте почвате преэ пролетта преди да садите .🍀👍

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +5

      Благодаря Ви! Две видеа подготвям за доматите, всичко е снимано, само ги обработвам и до 2 дни ще ги публикувам тук в канала. На кратко - подготвям с полагане на 5-10 см заешка тор и мулчирам отгоре с косена трева. Не обръщам, не фрезовам и не копая. Колкото имам заешка тор полагам още късно наесен, за да няма гола земя и да не поникват бурени (минимално да поникват) до пролетта. Отгоре покривам с косено от овошките и градината - трева и опадали листа. Пролетно време премахвам единичните буренчета, които са успели да пробият, полагам още заешка тор и започвам да слагам косена трева като се почне косенето. Това е по-непознат метод в България, но все по-често се прилага за възстановяване на здравето на почвата. Много съм доволна, вече пета година си работя така градината и резултатите са налице - тежката глинена почва се преобразява, горният слой от 10-15 см вече е рохкав, садя много лесно с малка лопатка, а в началото почнах със свредел. Опитвам се да отделям повече време за видеа и след няколко месеца ще покажа подробно за мулчиране както в зеленчуковата, така и в декоративните градини. С тези методи мога да поддържам 1,5 декара сама, паралелно на платената ми работа и други задължения.

  • @VladiLovech
    @VladiLovech Год назад +1

    Яко, яко! За бацили съм чувал, че след слагане на семките малко се посоляват със син камък. Ама не съм го пробвал не гарантирам, че е вярно.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +2

      Тук важи принципът: няма отрови, има отровни дози. Меденият сулфат има много широко приложение, действа антибактериално, като фунгицид, алгицид И хербицид, и като тор, както и за унищожаване на корени дори. Специалисти трябва да кажат или много да се чете, за да се определи каква да е дозата, така че да не навреди на семената.

  • @user-ii4mr2sp5k
    @user-ii4mr2sp5k 3 месяца назад

  • @milengrozev3582
    @milengrozev3582 Год назад +1

    Колко време след пикиране би било удачно да се засеят на открито?Чудесни сте👍👍👍👍

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +1

      Здравейте! Отговорът е - зависи. Разсадът Ви трябва да привикне към външните условия - слънце, вятър, температури. Ако сте гледали разсада само вътре, след пикиране и преди да засадите в градината трябва малко по малко да започнете да го изнасяте и да го свиквате, най-вече със слънцето. Ако има много слънчеви дни, започнете с 30 минути на слънце, на следващия ден 45, и така увеличавате времето всеки ден. Важно е да не побелеят листата. Това се случва, ако директно от отглеждане вътре се остави отвън на пряко слънце за прекалено дълго. Процесът на привикване към външните условия продължава ок. 2-3 седмици. След това можете спокойно да си садите в градината. Успех и Благодаря 💚💚💚

  • @user-rs2yj8tv9w
    @user-rs2yj8tv9w Год назад +2

    Прекрасно, точно, подробно и разбираемо обяснявате и показвате всичко! Благодаря!
    Бихте ли препоръчали био-решение за справяне при нашествие на черни и белокрили мушички?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +3

      Много Ви благодаря! Радвам се, че видеото Ви е харесало. Както за земеделски култури, така и за декоративна растителност, най-доволна съм от Афитек ЕК. В него не се съдържа активно вещество, унищожава вредителите само чрез образуване на филм върху тях. Трябва, обаче, да се пръска доста обилно, в по-висока концентрация от препоръчаната на етикета, защото е само контактен препарат, т.е. ако не напръскате някой вредител, няма да го убиете. Въпреки това пръскам само след здрачаване, за да не попада препаратът върху опрашители. Налага ми се 1 до 2 пъти на сезон да пръскам, просто трябва да се напръска обилно и не излиза най-изгодно финансово при самото пръскане, но пък само до два пъти се пръска (поне при мен), ефикасно е и не прониква в растенията. От тази година започвам да прилагам масло от нийм срещу болести и вредители в цялата градина и в бъдеще ще споделям резултатите.

  • @AsenYosifov
    @AsenYosifov Год назад +1

    Здравейте. Прекрасен канал, особено за начинаещи като мен. Винаги всичко е точно, ясно, разбираемо, нагледно. Кажете какъв тор използвате Вие. Не би трябвало да се притеснявате, че правите реклама. Все пак това е част от Вашата практика.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +2

      Благодаря за хубавите думи! Радвам се, че видеата са Ви полезни 💚💚💚 Наистина не правя реклама на никакви продукти, защото не получавам обезщетения/заплащане от никакви производители. Ако това се случи в бъдеще, винаги ще кажа, че е платена реклама. За разсадите използвам само Биохийл и тор от калифорнийски червеи. За градината вече само компост и заешки тор за земеделските култури, гранулиран тор за овошки и плодни храсти (големи торби комбиниран азот, фосфат и калий, трябва да видя точен състав и производителя, препоръчан ми е от агроном и не съм се заглеждала). За декоративни храсти и многогодишни растения съм ползвала различни - водоразтворими от Лидл, гранулирани за цъфтящи растения от магазини като Хоуммакс, Бриколаж, и от интернет. Като цяло се опитвам вече да премина само към компост, заешка тор, тор от калифорнийски червей. Опитът ми показва, че органичните торове дават повече резултат. Отнема повече време, но растенията се развиват по-добре. От изкуствените торове като че ли има прилив на хранителни вещества за кратък момент, а после все едно не съм торила. Обобщено - за зеленчуковите се опитвам вече само органичен тор. За декоративните растения, овошките и плодните храсти ползвам каквото закупя, гледам да е балансирано (не много азот, повече фосфор и калий, калият най-вече за цъфтящите). За торене на доматите специално ще правя тази година извлек от микроорганизми и ще покажа какво и кога ще правя, но е чак след засаждане в градината. Няма проблем да торите с изкуствен тор, ако нямате лесен достъп до други видове. За домати на фаза разсад е важно да има повечко азот и фосфор. След засаждане в градината вече се гледа съдържанието на калий да е повече, за да има обилен цъфтеж, а не само развитие на листна маса от азота. Много успехи в градината Ви желая и питайте - ако мога, ще помогна! 💚

    • @AsenYosifov
      @AsenYosifov Год назад +1

      @@thegardenutopia Когато човек има желание си личи от километри. По-изерпателен отговор не бях получавал. Благодаря. А как разреждате Биохийла при пикиране? Дали са някакви норми на декър.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +4

      @@AsenYosifov Благодаря! Опитвам се да обясня така, че да можете да приложите съветите. Ще копирам за Биохийл от друг коментар, където подробно бях обяснила. Отбелязвам, че става въпрос за тези квадратните по-големи саксийки, в които аз принципно си сея домата, а не за формите за разсад с малки отделения. Една чаена лъжичка равна, не повече, слагам на литър вода за поливане на разсада. Слагам в бутилка преди да налея водата, защото така прахообразният препарат се разтваря много по-лесно. Пълня до половина, разтварям хубаво и тогава доливам до литър. Поливам с Биохийл един път преди пикирането (вече да имат поне 1 двойка същински листа) и един път след пикирането. На корен не мога да Ви дам точно количество, но разсадът на доматите се полива оскъдно. Един литър разтвор на Биохийл ми стига за 15 саксийки като тези във видеото, ок. 60 мл на саксийка. След пикирането, когато имам по два корена в кофичка от кисело мляко например, отново същото количество, 50-60 мл на кофичка, но тогава доста повече от 2 литра разтвор използвам. Отбелязвам, че принципно Биохийл е най-добре да се прилага при почвата в градината например с капково, преди разсаждане на растения в градината. Дори да не е капково, аз поливам с лейка грубо на местата/редовете, където ще са ми засадени после корените домат 1-2 дни преди да засадя растенията в градината. Дозата ми е 5 гр на 1 л вода (не меря много точно, слагам супена лъжица на лейка от 10 л). Важно е препаратът да проникне в почвата, да не остава на повърхността. Тогава се обезсмисля приложението. И се разтваря точно преди поливането. 1-2 дни преди да разсадя доматите в градината, поливам с лейката редовете и после мулчирам с косена трева отгоре (същото правя и преди засаждане на пипер, патладжан, краставици и тиквички). Не мога да гарантирам, че има ефект, но нямам особени проблеми с доматите и съм доволна от реколтата. Надявам се да Ви помогнат тези обяснения.

  • @vassilkadimitrova1709
    @vassilkadimitrova1709 4 месяца назад +1

    Скъпа Деси, благодаря! Имам един въпрос: може ли да направя разсад направо в кофичките от кисело мляко, по две семки в кофичка. И така да не се налага да пикирам😊 Не че ме мързи, просто нямам време. Благодаря. Желая щастие🍀

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 месяца назад +1

      Да, може да се направи директно в кофички. Един вариант е да не се пълнят до горе с почва и да се подпълни малко почва след като отраснат. Или просто може да се оставят да растат в кофичките като друг разсад до момента на засаждане в градината. Благодаря за подкрепата! Здраве и успехи желая! 💚💚💚

    • @vassilkadimitrova1709
      @vassilkadimitrova1709 4 месяца назад

      @@thegardenutopia Сърдечно благодаря за отговора!🌹

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 месяца назад

      @@vassilkadimitrova1709 💚💚💚

  • @dianakoseva3491
    @dianakoseva3491 Год назад +2

    Защо се слагат по две коренчета? Интересно обяснихте всичко. Вече се абонирах за канала Ви. Хубава реколта!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +2

      Здравейте! Първо ще Ви дам отговор на теория, а после ще Ви кажа защо аз го практикувам. За двете коренчета теорията е, че ще получите повече корени. Двете растения растат заедно и изглеждат като едно голямо растение, но с два пъти повече корени. Това, обаче, е само на теория. Реално имате повече реколта от по-малко пространство. Недостатъкът е, че имате две растения заедно, всяко от които получава само половината от пространството за растеж, светлина, храна, а и като са така близо уж се повишава рискът за развиване на болести като мана. Аз слагам по два корена, защото мястото ми в тази градина е ограничено. Това е единствената причина, заради която го практикувам. И от двата корена имам повече реколта, отколкото ако е само един корен на същото място. При мен е сухо лятото, влажността на въздуха е ниска и затова не съм наблюдавала негативните ефекти от засаждането на два корена заедно. Благодаря за абонамента! Успешен и плодовит сезон и на Вас 💚💚💚

    • @dianakoseva3491
      @dianakoseva3491 Год назад +1

      Благодаря Ви за отговора. Ще се старая да следвам съветите Ви
      за следващите стъпки. Успех!

    • @rozalinlazarov5643
      @rozalinlazarov5643 6 месяцев назад

      ​@@thegardenutopiaако садите по един корен съм сигурен,че ще изкарате повече,двата корена в един момент почвата в купичката им е малко и йранителните вещества,обикновенно единият става по голям от другият.В самата градина когато са два един до друг се засенчват,няма проветрение и огряване равномерно от слънцето и така се залагат по малко цветове,аз не съм привърженик на два корена а точно обратното ,едни 40-50см са идеални за по един корен

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  6 месяцев назад

      @@rozalinlazarov5643 Възможно е да е така. Мисля, че в друго видео споменавам точно тези потенциални "минуси" от засаждане на два корена заедно. Но от коментари и съобщения стана ясно, че явно си има традиции в различни краища на България и при нас наистина още баба и дядо садяха по два корена, както и 90% от селото със сигурност така правят. Прав сте за засенчването и блокирането на движението на въздуха. Все се каня да сложа само по един корен, но винаги имам изключително много разсад и ми става жал да го хвърля. Тази година след засаждане и раздаване пак имаше останали корени, които засадих на друго място и до сега имам домати от тях :)

  • @user-yo4ub6jv8n
    @user-yo4ub6jv8n 3 месяца назад +1

    Искам да споделя своя опит.Вместо да мия и събирам кофичките от кис.мляко аз на няколко години/защото са доста плътни и издържливи/ си купувам чаши за бира.Има и различен обем.Продават се на едро и по 50 бр.Излиза по-икономично от миенето на коф. от кис. мляко.Последно ги купувах на 7 ст.Успех!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  3 месяца назад

      Купували сме точно такива чаши преди години, много точен Ви е коментарът! 💚💚💚

  • @user-in9eu9je5t
    @user-in9eu9je5t Год назад

    След пикиране колко често се полива? Моята почва (лактофол торф) изсъхва напълно за почти 2дни...Другият ми въпрос е мога ли да торя с бананова вода (пикиран на 13март) или с течен тор пак на Лактофол? Препоръчвате ли пилешки тор ,който се продава в магазините?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +1

      Здравейте! Поливането след пикиране (пък и като цяло) зависи от индивидуалните Ви условия - почва, колко е влажно в помещението, колко са големи съдовете и т.н.). Щом засъхва толкова бързо, поливайте си на два дни. Важно за доматите е да не киснат във вода, да не подгизва почвата. Щом повърхността засъхне, можете отново да поливате. За торенето - какъвто и да е течен тор се препоръчва в двойно разредена концентрация - примерно ако на опаковката пише 50 мл на 1 литър, за поливане на разсада слагате 25 мл на 1 литър. Не съм пробвала бананова вода. За пилешкия тор, гранулирания ли имате предвид? Не съм пробвала, но знам от препоръки на добър агроном, че е много добре за торене в градината, но май събира доста мухи :) А докато разсадът си е още в кофички/саксийки бих торила само с водоразтворими торове, в двойно по-слаба концентрация от препоръката.

  • @stangracias25
    @stangracias25 Месяц назад

    Деси , може ли ми кажеш ако пикирам пипера по 2 в кофичката може ли да се засаждат и по два корена в почвата ? Как е по добре?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Месяц назад

      Здравей! Както и с доматите, пипера също го садя по две коренчета. Така го правят в моето село и така правеха моите баби и дядо. От коментари разбирам, че и на други места пиперът се сади по 2, докато за доматите има повече въпроси и учудени хора - защо по два корена.

  • @vassilkadimitrova1709
    @vassilkadimitrova1709 2 месяца назад

    Добър ден!🌹 Имам един въпрос: Налага се да оставя пикираните ми домати за една седмица. В момента почвата в кофичките е почти суха. Може ли да налея вода в контейнерите, в които са кофичките и доматите да си поемат сами водата, или това няма да е ок? Благодаря ако получа отговор, но няма проблем и се извинявам, ако не е удобно да питам. Сърдечни поздрави!🌹

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  2 месяца назад

      Здравейте! Не е никакъв проблем да си дърпат вода отдолу. Даже принципно е по-добре да се поливат отдолу, да си поемат колкото вода им е нужна. Просто не наливайте голямо количество, за да не киснат във вода с дни. Ако имате наблюдения за колко време изсъхват, така може да прецените колко вода да им налеете, за да не изсъхнат за една седмица, но и да не киснат във вода 3-4 дни. Поздрави! 💚💚💚

    • @vassilkadimitrova1709
      @vassilkadimitrova1709 2 месяца назад

      @@thegardenutopia Много, много благодаря за безценната помощ!🌹🌹🌹

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  2 месяца назад

      @@vassilkadimitrova1709 С удоволствие! 💚Предполагам всичко ще е наред с разсада. Както виждате моите колко са изоставени, а въпреки това си растат.

  • @VladiLovech
    @VladiLovech Год назад +1

    За почвата въпроса е леко въпросителен защото зависи от бая зависимости. Това всеки трябва да го установи чрез експерименти. Отделно почвата не е идеална константа всяка година.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Год назад +1

      Да, така е. Но органичната материя не мисля, че може да навреди в никой случай. Особено домашен компост, произведен правилно, не би трябвало да има никакви отрицателни ефекти.

  • @stangracias25
    @stangracias25 Месяц назад

    Сподели от къде си закупила тавичките с капаци..?🤗💚

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Месяц назад

      Не съм сигурна точно за тези във видеото, но тези с тъмнозелените подложки са от Лидл, а със светлозелени подложки бяха от Кауфланд. Реално са закупувани преди 2-3 години и имам още 10-15 неизползвани от тях, тоест не съм сигурна, че още ги предлагат. Вътре формичките нямат дупки за оттичане на водата. Ако закупиш, съветвам да пробиваш по няколко заедно. От доста мека пластмаса са и могат да се счупят при единично пробиване. Иначе като размер са практични. В едно от последните видеа сея в тях корнишони, салати и билки.

  • @user-ow2sy9kk3x
    @user-ow2sy9kk3x 3 месяца назад

    Деси моя разсад с домати на 5ти ден покълнаха,но изведнъж с доста високи и хилави стъбла 😢 ако ги преместя на ново място до прозорец дали ще станат по-стабилни?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  3 месяца назад

      Да, естествено, доматите имат нужда от много светлина. И в това видео го казвам, както и че след покълването е хубаво да се преместят на по-хладно 18-20 градуса. Трябва да са на възможно най-светло.

    • @user-ow2sy9kk3x
      @user-ow2sy9kk3x 3 месяца назад

      Преместих ги,дано има подобрения. 😊

  • @adelinamadjarova7518
    @adelinamadjarova7518 9 месяцев назад

    Може ли да засея смена от пресен домат, без да е изсъхнала семката?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  9 месяцев назад +1

      Не съм опитвала такъв метод, нито съм виждала да се препоръчва. Евентуално могат да започнат някакви процеси на гниене или самото семе да не е "активирано" за покълване, ако не е изсъхнало. Нищо не пречи да се пробва и така ще се установи.

    • @violetavlaming4275
      @violetavlaming4275 4 месяца назад

      Март месец засях няколко семки даже с пулпата директно извадени от доматчета Кампари . Станаха прекрасни и децата цяло лято си похапваха .

  • @gablan1468
    @gablan1468 3 месяца назад

    Откъде е фламингото? 😄 Бих искал да взема такова и за нашата градина.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  3 месяца назад

      Закупувах 2022 г. около 8 март от Лидл. За съжаление след това не съм ги виждала, а аз също бих желала да си закупя. Редактирам да добавя, че те са не само "градински фигури", а и соларни лампи.

  • @user-sb7iv9gu7t
    @user-sb7iv9gu7t 3 месяца назад

    Нали трябваше да прищипете коренчетата?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  3 месяца назад

      Как да прещипя коренчетата?

  • @55stefka
    @55stefka 4 месяца назад

    Много е избуял държали сте го на топло.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 месяца назад +1

      Принципно винаги го измествам на по-хладно след като развие две двойки листа. Но сте права - може много по-здрав и хубав разсад да се отгледа.