Wielce szanowny panie KASZTELANIE dziś 15.03 2019 jestem szczesliwy mając 73 lata i bardzo dużo czytajac książek mogłem uslyszeć pańskie wypowiedzi na temat dawnych czasów w tak imponującej ekspresji wypowiedzi pańskiej wiedzy na temat ówczesnych czasów że przeżywałem słuchając jak pan. Dzieki p.Jedrku .Na dzień dzisiejszy nie było by mowy i zakłamań o NASZEJ RZECZY POSPOLITEJ POLSKIEJ CHWAŁA Z WIELKIM UZNANIEM Józef Juszkiewicz HERBU LELIWA
W grach i na filmach to się wydaje takie proste a tu wychodzi, że prawdziwa masakra z tymi łukami i kuszami :D dziękuje za materiał, super się oglada :)
@@terry1979 dobrze ze zwrociles na to uwage bowiem jest to w 100% przeznaczone dla ludzi ktorzy naleza albo beda nalezec do szatana NA KTORYM SIE NIEPOZNALES W PRAWDZIE BOZEJ, ze szatan jest INTELIGENCJA wielka tyle tylko ze Bozej Madrosci -> na nic mu sie nie przydala i ZNISZCZYLA jego samego ... to samo poprzez swoje wypaczone i wynaturzone slugi wpaja wam do glow identycznie ta sama METODA IDEOLOGIE => KTORA PRZYPLACILO JUZ TYSIACE WASZYCH OJCOW I BRACI POLACY I ZAWSZE TAK ZE NIM SIE POLAPIESZ BEDZIE PO TOBIE CHLOPIE ! WlasnieO TO CHODZI I NA TO OD ZAWSZE STAWIALI NAJGORSI POLSCE WROGOWIE -> NA TEGO NAJGLUPSZEGO POLAKA, zeby mu powiedziec to CO SAM CHCE USLYSZEC I TYMI METODAMI ZIEWOLII JUZ NASZ I WASZ CALY NAROD I NIEWOLA DALEJ DO DZISIAJ !
13:37 Joanna d'Ark w trakcie oblężenia jednego zamku została trafiona bełtem, ale postrzał przeżyła a bełt z niej wydłubano, a ranę zaleczono, jednakże 30 lat później sami Francuzi w podzięce za przysługę spalili ją na stosie, chyba tak wręczano medale zasługi w średniowieczu...
Niecałe 25 minut minęło jak z bicza strzelił. Gdybym miał takiego nauczyciela historii to byłbym prymusem. Na 100 % obejrzę resztę filmów. Wielki szacun dla Pana za wiedzę i sposób jej przekazywania.
Nie mogłem się doczekać tego odcinka. Bardzo fajnie, że ten jest dłuższy, chociaż biorąc pod uwagę jak bardzo jest Pan zajmujący to i tak jest dla mnie za krótko.
Świetnie że znowu są nagrania !!! szkoda że tylko internet, Pańskie odcinki powinno się w TV pokazywać jako program edukacyjny. Sam uwielbiam historie polski, a zwłaszcza czasy szlachty. Oglądam Pana z przyjemnością i na wiosnę z przyjaciółmi wybieramy się na zamek Chojnik - właśnie dzięki Panu !!! oby tak dalej, naprawdę liczymy na więcej !!!
Pan Jędrek jest wspaniały, ma wrodzony talent do opowiadania, mógłby mówić nawet o hodowli jedwabników, a i tak słuchałbym go z wielkim zainteresowaniem.
16:06 w wielu grach takich jak Hex.commander jest wręcz odwrotnie, oddziały wyposażone w kusze twierdzą że _"Nie możemy biegać z naciągniętymi kuszami"_ i nie są w stanie w jednej turze przebiec i oddać strału, a te wyposażone w łuki już tak, nie jest powiedziane dlaczego...
Czy filmy z Panem Jędrkiem mają zaimplementowane jakieś tunele czasowe? Ledwo co zacznę oglądać, a tu już koniec. Patrzę na zegarek i 25 minut minęło! Skandal! Jak, kiedy? Materiał bardzo dobry i mam nadzieję, że na kolejne odcinki nie trzeba będzie tak długo czekać jak od poprzedniej serii.
Panie Jędrku, jest Pan doskonałym gawędziarzem. Pracuję na Zamku w Tucznie - od czasu do czasu organizujemy pokazy broni, o których Pan w tym odcinku opowiada (prelekcje i demonstracje). Stąd m.in. doskonale wiem dlaczego dla celnego strzelania z łuku wymagane są lata ćwiczeń. A co chciałem powiedzieć - otóż oglądając ten odcinek dowiedziałem się z niego dużo więcej dużo ciekawszych rzeczy, niż po obejrzeniu kilkudziesięciu pokazów na żywo organizowanych przez profesjonalnych rekonstruktorów historycznych. Z niecierpliwością czekam na kolejne Pana opowieści. Pozdrawiam z Zamku w Tucznie!
takiego nauczyciela historii zawsze mi brakowalo, dlatego w szkole nienawidziłem historii, zawsze się jej bałem, nie nauczylem się niczego i zawsze miałem 2 na koniec roku, a wiedze zerową, po liceum otwarcie mowie, ze nie umialem nic, znalem date odkrycia ameryki, wybuchy dwoch wojen i kiedy był ktorys rozbior Polski i bitwa pod grundwaldem, ale nic nie poteafilem powiedziec o tych wydarzeniach, kto walczył, z kim, o co , po co i jaki był efekt. Kiedy zaczalem ogladac programy na YouTubie nadrobilem wiedzę z historii i dzis moge powiedziec, ze mam o niej ogromną wiedzę, a temat II wojny światowej zainteresował mnie najbardziej. Super gość, oby więcej takich filmów!!!
Świetny materiał, cieszy mnie też powrót do kwestii z pierwszej serii :) Forma najwyższej próby, Surge Polonia stanęło na wysokości zadania. Co więcej napisać? Więcej kasztelana!
To co szanuję najbardziej: duża wiedza i ładna polszczyzna. Sama przyjemność ze słuchania.Pozdrowienia od dawnego członka Bractwa Chojnika obecnie łucznika 2D i turysty ( i nadal fotografa reportażowego ). Pokazałem Żonie zdjęcia z turniejów sprzed wielu lat, orzekła że zmężniałeś ;)) pozdrowienia M+M
Bardzo ciekawa jest historia zawarta w książkach, ale opowiedziana w ten sposób staje się fascynująca. Bardzo dobrze zrobiony jest ten cykl, aż nie można się doczekać kolejnej części :)
Wspaniale opowiedziane! Może następny odcinek poświęci Pan na ubiór ludzi w średniowieczu. Jak się ubierali i z czego robili ubrania. Raz o broni odcinek a raz o życiu, obyczaju, ucztach...
Super! Widać, że Jędrek stara się przekazć jak najwięcej informacji i robi to w świetny sposób. Tygodniowa przerwa w kolejnych odcinkach to trochę dużo, jak w dobrym serialu telewizyjnym ;D, mam tylko nadzieję że seria będzie liczyć dużo odocinków. Czekam na opowieść o Grunwaldzie. Pozdrawiam ekipę i Pana Jędrka.
Dzięki moim nauczycielom historii ze szkoły, mam szczerą awersję do przeszłości. Jednak zawsze miło posłuchać pasjonata, który wie o czym mówi i to lubi :)
Niesamowicie przyjemnie posłuchać, bardzo ciekawie, rzeczowo, z sensem i pasją, powinszować! :D W dawnych czasach szkolnych historia mnie nudziła bo była opowiadana..przekazywana nudno, programowo i gadano o pierdołąch: tutaj historia ukazywana jest w sposób ciekawy, dokładny i po prostu interesujący. Od jakiegoś czasu oglądam Wać Pana filmy i bardzo mi sie podobają! Z pozdrowieniem i czekam na następne! :D
Kusza o naciągu 500 kg ma podobną moc do łuku o naciągu zaledwie 50 kg, wynika to z niewielkiej odległości na jakiej cięciwa nadaje bełtowi przyspieszenia (ok. 30 cm, gdzie w łuku to ok. 80 cm). Lżejsze kusze naciągane tzw. kozią nużką nie miały szans przebić zbroi, kusze korbowe miały na to szansę małą. Polecam filmik na kanale Skellegrima.
Klimat tych opowiadań, ciekawostki, pasja, to są główne atrybuty filmów z Jędrkiem. Osobiście uważam, że gość powinien mieć swoją własną audycję w radiu, lub program w TV. Takiego podejścia do tematu brakuje w szkołach, gdzie prócz suchych faktów należałoby zachęcić młodych właśnie takimi historiami. Do zobaczenia na Chojniku, który nota bene ma świetną reklamę w postaci Pana Jędrka ;)
polecam wideo na kanle Todd's Workshop wspanaiale demonstrujące skuteczność (spoiler : a raczej brak skuteczności ) łuku przeciwko zbroi płytowej, tytuł "ARROWS vs ARMOUR - Medieval Myth Busting". po angielskiemu niestety, ale jeśli dla kogo to nie problem, warto zobaczyć. "AGINCOURT - Medieval Myth Busting" na tym samym kanale rozwija trochę ten temat w kontekście bitwy pod Agincourt (dla Anglików to było coś jak nasz Grunwald gdzie pokonali Francuzów) - polecam. Fajny kanał tu waść masz, dzisiaj odkryłem i drugą godzinę oglądam...
Wow siedzę sobie na demotach a tu widzę Jędrek ;) Super nowe filmy po ponad roku świetna wiadomość oby filmiki pojawiały się jak najdłużej i najszybciej Sub ;)
Żeś mnie Pan zastrzelił! :)) 2020 dopiero trafiłem na ten kanał i mimo tego, że tematyka średniowiecza nigdy specjalnie mnie zajmowała, to prawisz Pan tak ciekawie, że zostaję :)). P.s. Trochę z przymróżeniem oka podniosę się do tematu- mianowicie grając w mediewall total war nigdy nie korzystałem specjalnie z formacji łuczniczych, gdyż w polu zwłasza dawało się je z łatwością masakrować jazdą (nawet lekką). Dlatego zaskoczyła mnie informacja o skuteczności takowych- widocznie twórcy gry niezbyt dokładnie odwzorowali bitewne ralia :)
Jak zwykle, genialne wideo. Tak na marginesie, co za czasy mamy... Walijczycy kiedys byli dobrymi lucznikami, teraz posiadanie broni bialej w Walii (calym UK) bez licencji jest przestepstwem Paranoja.
Bardzo fajny film, jedyna rzecz z która nie moge sie zgodzic to teza ze średniowieczne łuczyska wykonywano z cisu. Otóż zlamal by sie. O cisie mozemy mowic tylko w przypadku prymitywnych kusz do klusowania lub jakiś półapek. Bojowa kusza średniowieczna to łuczysko rogowe a dokładnie kilka warstw klejonego rogu pokrytego gruba warstwa ściegien. Spisy zamków krzyżackich o których wspominałeś wskazuja że np ogromna wielszosc stanowiły rogówki a tylko dwa ze stalowym łuczyskiem. Przewaga stali byla tylko taka że czas wykucia łuku możemy sobie dziś wyobrazić a klejenie rogówki trwało rok i w przeciwieństwie do stalówki musiano ja chronic przed wilgocia a cięciwę zakładano dopiero przed bitwa. Rogówki to oczywiście łuczyska refleksyjne pozwalajace wystrzelić bełt z większa prędkościa poczatkowa niż stalowe które jak obliczono optymalnie wykonane łuczysko stalowe z odpowiednio do niego dobranym wagowo bełtem 1/40 mogł strzelić z maks predkościa poczatkowa 67 m/s co pozwalało posłać bełt na ok 300m ( po paraboli oczywiście). Sprawdzone. Pozdrawiam serdecznie.
Mosci Kasztelanie Jedrek, prosze wybaczyc brak prawidlowej trzcionki, wielkie wyrazy szacunku dla Waszmosci. Dziekuje, za zamieszczone materialy na temat historii w internecie.
Kolory pomylił, ale w zasadzie ma rację, w sensie twardziel - ciemna, w środku pnia - jak sama nazwa wskazuje jest twarda i nie lubi się zginać a biel - zewnętrzna - jest elastyczna i wytrzymała na zginanie dzięki spiralnym zgrubienią na cewkach no i jak nazwa wskazuje jest "biała"
Bardzo lubię Jędrka i zawsze z ogromną przyjemnością go słucham, ale: Z cisem to jest odwrotnie. Rdzeń jest ciemny, łyko białe. Na ilustracjach widać, że w średniowieczu cięciwę naciągano dwoma palcami, nie trzema. Żelazo, z definicji, nie może być mocno nawęglone. Nawęglone żelazo to stal albo staliwo. Obcinanie palców i gest Churchilla to nieomal na pewno mit. Nikła skuteczność bełtów na większych dystansach normalnie kłóci się z fizyką, a na pewno z tym co pan Jędrzej wcześniej prawił. Jeśli kusze strzelały pociskami cięższymi niż strzały (sam grot ponad dwukrotnie cięższy) i z większą prędkością, to muszą mieć większy zasięg i większą skuteczność na dystans. (W realiach generalnie nie miały, więc gdzieś się pan Jędrzej pomylił.)
Panie Jędrku. Z tym cisem to jest dokładnie odwrotnie. W środku jest czerwona twardziel a na zewnątrz stosunkowo wąska warstwa białego bielu. Podobnie jak w przypadku wielu drzew iglastych (a także liściastych). Przykładem z naszych rodzimych jest sosna i modrzew. Wiem co mówię bo w garażu mam 2 m3 cisu który odkupiłem od znanego polskiego łukoroba Łukasza Nawalnego. Polecam jego książkę o robieniu takich łuków. Moje drewno to są odpady z jego produkcji przeznaczonej w większości na rynek brytyjski (oni są rozkochani w tych swoich longbows i każda grupa rekonstrukcyjna takie musi mieć). Walijskie longbows robiono także z jesionu. Wbijanie strzał w ziemię w czasie bitwy powodowało jeszcze jeden skutek. Strzała była zainfekowana - tężec, inne bakterie glebowe i nie tylko, bo w czasie bitwy nie można było opuścić szyku, więc często łucznicy angielscy wystawiali gołe d... w kierunku przeciwnika, a później w tym miejscu wbijali strzały. Czerwonka i inne choroby jelitowe trapiły armie w całej historii wojen. Więc postrzał z łuku nawet bezpośrednio niegroźny to była śmierdząca sprawa. Również dlatego rycerstwo tak nienawidziło łuczników angielskich. Długich, ale niesymetrycznych łuków (jedne ramię krótsze, żeby nie zahaczało o konia) używali konni łucznicy japońscy. Pana pomyłka może się brać stąd, że łuk transportowano bez naciągniętej cięciwy i często w spoczynku był on wygięty w drugą stronę (specjalnie wyginano go tak albo wycinano z wygiętego kawałka pnia), żeby miał większe naprężenie początkowe. Może taki łuk Pan widział. Dobrze się Pana słucha!
dobre, zawsze lubiłem historę, edukacja dawno zakończona, ale akurat średniowiecze uwielbiam :) pojade na zamek Chojnik w najbliższym czasie wrumwrm haha
godoffear123 Weź człowieku bo niszczysz mi dzieciństwo xD Ja miałem taka babę, że na jej widok zawsze połowa klasy do domu szła... A na zapytanie "a co z (...) bo tego nie rozumiem" dostawałeś odpowiedź "nie rozumiesz? To się naucz" -.-
5:40 taka strzała NIE przebijała zbroi rycerskiej. Mogła przebić gdzieś w słabszym miejscu, przy łączeniach np.. Nie wiem co ten Hiszpan miał na sobie ale raczej nie zbroję płytową (albo najzwyczajniej ściemniał). Lepszym źródłem jest np relacja z bitwy pod Agincourt. Polecam video z kanału Scholagladiatoria na temat "longbows vs armour" (po angielsku) Przeciętnym, słabszym kuszom się faktycznie zdarzało, ale to też nie tak hop siup, że wchodziło jak w masło. Czemu tak można wnioskować? bo z czasem takie kusze jak tu widać przestały niektórym wystarczać i robili znacznie potężniejsze. Ta tutaj, o ile jest funkcjonalną repliką, ma około 350 funtów naciągu. Dwa razy więcej niż te łuki o których mowa. A istniały kusze dochodzące do 1000 (!) funtów - to te na korbki, z pewnością kojarzycie z filmów czy gier.
Jest rok 2019 a ja dalej czekam na dalszy ciąg opowiadań Jędrka!
+1
+1
+1
Za kilka dni 2020 a ja dalej czekam. Wszystkie odcinki po 10 razy obejrzane.
ja też
Jest rok 2022. Wracaj Jędrek!!!
Co się właściwie stało że już nie publikuje nic bo on wpspolpracowal z Surge Polonia
2024 rok i słucham kolejny raz...
Jedrek 2023 jest Pan przse!!! Chcialbym miec takiego nauczyciela historii w szkole, genialnie Pan opowiada o czasach niestety minionych!!!
Gość jest niesamowity.Ma wszystko co potrzebne aby go słuchać godzinami.
Genialne. Takiej prawdy powinniśmy zaznać w szkołach. Brawo Panie Jędrku i cała ekipo!
Wielce szanowny panie KASZTELANIE dziś 15.03 2019 jestem szczesliwy mając 73 lata i bardzo dużo czytajac książek mogłem uslyszeć pańskie wypowiedzi na temat dawnych czasów w tak imponującej ekspresji wypowiedzi pańskiej wiedzy na temat ówczesnych czasów że przeżywałem słuchając jak pan. Dzieki p.Jedrku .Na dzień dzisiejszy nie było by mowy i zakłamań o NASZEJ RZECZY POSPOLITEJ POLSKIEJ CHWAŁA Z WIELKIM UZNANIEM Józef Juszkiewicz HERBU LELIWA
Herbu leliwa?
Niesamowicie ciekawie Pan opowiada aż straciłem rachubę czasu. pozdrawiam
W grach i na filmach to się wydaje takie proste a tu wychodzi, że prawdziwa masakra z tymi łukami i kuszami :D dziękuje za materiał, super się oglada :)
Wielki szacunek odnośnie dla Pana wszystkie historyczne programy nie sięgają do pięt Pana ogromna wiedza
Jedrek opowiadaj chłopie masz do tego talent :) Ja chce wiecej :)
komentarz fajny, tylko nick nie pasuje - diabeł nie jest rozsądny
terry1979 o jezu to tylko nick
Master Qentin ale za ten nick może dostać z kuszy xD
DrLucyfer666 dobrze prawisz
@@terry1979 dobrze ze zwrociles na to uwage
bowiem jest to w 100% przeznaczone dla ludzi ktorzy naleza albo beda nalezec do szatana NA KTORYM SIE NIEPOZNALES W PRAWDZIE BOZEJ, ze szatan jest INTELIGENCJA wielka tyle tylko ze Bozej Madrosci -> na nic mu sie nie przydala i ZNISZCZYLA jego samego ... to samo poprzez swoje wypaczone i wynaturzone slugi wpaja wam do glow identycznie ta sama METODA IDEOLOGIE => KTORA PRZYPLACILO JUZ TYSIACE WASZYCH OJCOW I BRACI POLACY
I ZAWSZE TAK
ZE NIM SIE POLAPIESZ BEDZIE PO TOBIE CHLOPIE !
WlasnieO TO CHODZI I NA TO OD ZAWSZE STAWIALI NAJGORSI POLSCE WROGOWIE -> NA TEGO NAJGLUPSZEGO POLAKA, zeby mu powiedziec to CO SAM CHCE USLYSZEC I TYMI METODAMI ZIEWOLII JUZ NASZ I WASZ CALY NAROD I NIEWOLA DALEJ DO DZISIAJ !
2021, grudzien i pierwszy raz trafiłem na tego pana ! fenomenalny znawca!!!
Genialny materiał. Dziękuję i pozdrawiam
13:37 Joanna d'Ark w trakcie oblężenia jednego zamku została trafiona bełtem, ale postrzał przeżyła a bełt z niej wydłubano, a ranę zaleczono, jednakże 30 lat później sami Francuzi w podzięce za przysługę spalili ją na stosie, chyba tak wręczano medale zasługi w średniowieczu...
Rok 2025 i nadal slucham kilka razy w tygodniu. Fenomenalny czlowiek, slucham juz setny raz i nadal sie nie nudzi
Niecałe 25 minut minęło jak z bicza strzelił. Gdybym miał takiego nauczyciela historii to byłbym prymusem. Na 100 % obejrzę resztę filmów. Wielki szacun dla Pana za wiedzę i sposób jej przekazywania.
Nie mogłem się doczekać tego odcinka. Bardzo fajnie, że ten jest dłuższy, chociaż biorąc pod uwagę jak bardzo jest Pan zajmujący to i tak jest dla mnie za krótko.
Bardzo dobry materiał. Ciekawy, w dobrej jakości. Treśc opowiedziana interesująco i z humorem. Jak najwięcej takich materiałów na YT.
Jest rok 2022 słucham z przyjemnością. Wiedza i dowcip, podziwiam. Pozdrawiam👍🤗
Piękne a wchodzi do głowy aż miło. Parę minut a wiem więcej niż przez parę lat uczenia.
Świetnie że znowu są nagrania !!! szkoda że tylko internet, Pańskie odcinki powinno się w TV pokazywać jako program edukacyjny. Sam uwielbiam historie polski, a zwłaszcza czasy szlachty. Oglądam Pana z przyjemnością i na wiosnę z przyjaciółmi wybieramy się na zamek Chojnik - właśnie dzięki Panu !!! oby tak dalej, naprawdę liczymy na więcej !!!
Pan Jędrek jest wspaniały, ma wrodzony talent do opowiadania, mógłby mówić nawet o hodowli jedwabników, a i tak słuchałbym go z wielkim zainteresowaniem.
16:06 w wielu grach takich jak Hex.commander jest wręcz odwrotnie, oddziały wyposażone w kusze twierdzą że _"Nie możemy biegać z naciągniętymi kuszami"_ i nie są w stanie w jednej turze przebiec i oddać strału, a te wyposażone w łuki już tak, nie jest powiedziane dlaczego...
Mógłbym słuchać i słuchać :)
Czy filmy z Panem Jędrkiem mają zaimplementowane jakieś tunele czasowe? Ledwo co zacznę oglądać, a tu już koniec. Patrzę na zegarek i 25 minut minęło! Skandal! Jak, kiedy?
Materiał bardzo dobry i mam nadzieję, że na kolejne odcinki nie trzeba będzie tak długo czekać jak od poprzedniej serii.
Jak zawsze świetnie i ciekawie! :)
Panie Jędrku, jest Pan doskonałym gawędziarzem.
Pracuję na Zamku w Tucznie - od czasu do czasu organizujemy pokazy broni, o których Pan w tym odcinku opowiada (prelekcje i demonstracje). Stąd m.in. doskonale wiem dlaczego dla celnego strzelania z łuku wymagane są lata ćwiczeń.
A co chciałem powiedzieć - otóż oglądając ten odcinek dowiedziałem się z niego dużo więcej dużo ciekawszych rzeczy, niż po obejrzeniu kilkudziesięciu pokazów na żywo organizowanych przez profesjonalnych rekonstruktorów historycznych.
Z niecierpliwością czekam na kolejne Pana opowieści. Pozdrawiam z Zamku w Tucznie!
takiego nauczyciela historii zawsze mi brakowalo, dlatego w szkole nienawidziłem historii, zawsze się jej bałem, nie nauczylem się niczego i zawsze miałem 2 na koniec roku, a wiedze zerową, po liceum otwarcie mowie, ze nie umialem nic, znalem date odkrycia ameryki, wybuchy dwoch wojen i kiedy był ktorys rozbior Polski i bitwa pod grundwaldem, ale nic nie poteafilem powiedziec o tych wydarzeniach, kto walczył, z kim, o co , po co i jaki był efekt. Kiedy zaczalem ogladac programy na YouTubie nadrobilem wiedzę z historii i dzis moge powiedziec, ze mam o niej ogromną wiedzę, a temat II wojny światowej zainteresował mnie najbardziej. Super gość, oby więcej takich filmów!!!
Gdyby Waszmość uczył historii w szkole na zajęciach było by zawsze 100 % obecności.
Świetny materiał, cieszy mnie też powrót do kwestii z pierwszej serii :) Forma najwyższej próby, Surge Polonia stanęło na wysokości zadania. Co więcej napisać?
Więcej kasztelana!
Przytomny inteligentny człowiek. troszkę się na tym znam, więc słyszę, że bzdur nie opowiada. Aż miło posłuchać.
Dzień dobry. Ogromnie dużo wiedzy... Słuchałem z zaciekawieniem..pozdrawiam serdecznie
To co szanuję najbardziej: duża wiedza i ładna polszczyzna. Sama przyjemność ze słuchania.Pozdrowienia od dawnego członka Bractwa Chojnika obecnie łucznika 2D i turysty ( i nadal fotografa reportażowego ). Pokazałem Żonie zdjęcia z turniejów sprzed wielu lat, orzekła że zmężniałeś ;))
pozdrowienia M+M
Bardzo ciekawa jest historia zawarta w książkach, ale opowiedziana w ten sposób staje się fascynująca. Bardzo dobrze zrobiony jest ten cykl, aż nie można się doczekać kolejnej części :)
Wspaniale opowiedziane! Może następny odcinek poświęci Pan na ubiór ludzi w średniowieczu. Jak się ubierali i z czego robili ubrania. Raz o broni odcinek a raz o życiu, obyczaju, ucztach...
Świetnie Pan opowiada, aż przyjemnie słuchać
Dziękuje, bardzo mi miło! :)
Fantastyczny program. Taki nauczyciel historii miałby pełną klasę cichych uczniów... :-)
Jest rok 2024 a my tu dalej czekamy aż namówicie Jędrka na kolejne opowieści XD
Super! Widać, że Jędrek stara się przekazć jak najwięcej informacji i robi to w świetny sposób. Tygodniowa przerwa w kolejnych odcinkach to trochę dużo, jak w dobrym serialu telewizyjnym ;D, mam tylko nadzieję że seria będzie liczyć dużo odocinków. Czekam na opowieść o Grunwaldzie. Pozdrawiam ekipę i Pana Jędrka.
Gdyby nauczyciele w szkole przedstawiali historie jak Ty, mielibyśmy pokolenie historyków. Jesteś super Jędruś.👍
Pojechałbym na Chojnik i przy kominku, dobrej pieczeni i miodzie słuchał opowiastek Jędrka godzinami :)
Dzięki moim nauczycielom historii ze szkoły, mam szczerą awersję do przeszłości. Jednak zawsze miło posłuchać pasjonata, który wie o czym mówi i to lubi :)
Fenomenalny człowiek ! Wspaniała wiedza i niesamowita umiejętność przekazania informacji. Ukłony & szacunek
Jedrek jestes poltora goscia,naprawde. Z Toba moglbym cala noc przy piwku przesiedziec i sluchac,sluchac,sluchac...
Panie Jedrku. Jak Pana znalazlem w internetach..nie wiem, ale ciekawie Pan opowiada. Sub.
Super ciekawe audycje i przede wszystkim bardzo obiektywne. Pozdrawiam Pana Jędrka
Facet, masz niesamowita wiedzę i wspaniale się Ciebie słucha.
Niesamowicie przyjemnie posłuchać, bardzo ciekawie, rzeczowo, z sensem i pasją, powinszować! :D W dawnych czasach szkolnych historia mnie nudziła bo była opowiadana..przekazywana nudno, programowo i gadano o pierdołąch: tutaj historia ukazywana jest w sposób ciekawy, dokładny i po prostu interesujący. Od jakiegoś czasu oglądam Wać Pana filmy i bardzo mi sie podobają! Z pozdrowieniem i czekam na następne! :D
Niesamowity wymiar wiedzy, elokwencja a do tego dowcip rzadki! Chapeau Panie Jedrku!
ps: Przepraszam za brak polskiej czcionki.
Jak zwykle bardzo ciekawe :) czekamy na kolejne odcinki
Mistrzu Jędrek jesteś wielki ! :)
Minusy pewnie od nauczycieli historii, których boli serce, że ktoś ma pasję i chęci by opowiadać w tak ciekawy sposób o czasach średniowiecza.
Niezwykła wiedza... podziwiam. Świetnie Pan opowiada.
Dopiero zaczalem ogladac a tu koniec.
Bardzo miło się słucha takich ciekawych rzeczy.
Panie Jędrku,świetnie się Pana słucha! Czekam na kolejne odcinki!
Super Gość! Wielki Szacun za wiedzę i dzięki za naukę.
widać od razu kocha to co robi , ma do tego powołanie , kiedyś odwiedzę zamek chojnik specjalnie dla tego człowieka. Pozdrawiam =-D
Panie Jędrku muszę i chcę się powtórzyć - szacun!
Pozdrawiam.
lubie całość opowiadań Jędrka ale ten odc jest jeden z lepszych
Ekipa Robin Hooda musiała przypominać dzisiejszy koszykarski dream team :D
a najlepszy z nich to ten w habicie
O ile w ogóle Robert był postacią historyczną. Prawdopodobnie takich band w całej Anglii było więcej. A co za tym idzie napewno nie były tak liczne.
fantastyczna opowieść, 🇵🇱❤️
Kusza o naciągu 500 kg ma podobną moc do łuku o naciągu zaledwie 50 kg, wynika to z niewielkiej odległości na jakiej cięciwa nadaje bełtowi przyspieszenia (ok. 30 cm, gdzie w łuku to ok. 80 cm). Lżejsze kusze naciągane tzw. kozią nużką nie miały szans przebić zbroi, kusze korbowe miały na to szansę małą. Polecam filmik na kanale Skellegrima.
Za dużo w gry grasz
Klimat tych opowiadań, ciekawostki, pasja, to są główne atrybuty filmów z Jędrkiem. Osobiście uważam, że gość powinien mieć swoją własną audycję w radiu, lub program w TV. Takiego podejścia do tematu brakuje w szkołach, gdzie prócz suchych faktów należałoby zachęcić młodych właśnie takimi historiami.
Do zobaczenia na Chojniku, który nota bene ma świetną reklamę w postaci Pana Jędrka ;)
Pana opowieści powinny zostać wprowadzone do szkół jako materiał obowiązkowy.
polecam wideo na kanle Todd's Workshop wspanaiale demonstrujące skuteczność (spoiler : a raczej brak skuteczności ) łuku przeciwko zbroi płytowej, tytuł "ARROWS vs ARMOUR - Medieval Myth Busting". po angielskiemu niestety, ale jeśli dla kogo to nie problem, warto zobaczyć. "AGINCOURT - Medieval Myth Busting" na tym samym kanale rozwija trochę ten temat w kontekście bitwy pod Agincourt (dla Anglików to było coś jak nasz Grunwald gdzie pokonali Francuzów) - polecam.
Fajny kanał tu waść masz, dzisiaj odkryłem i drugą godzinę oglądam...
Wow siedzę sobie na demotach a tu widzę Jędrek ;) Super nowe filmy po ponad roku świetna wiadomość oby filmiki pojawiały się jak najdłużej i najszybciej Sub ;)
Kurde, nowy odcinek pewnie jutro. Nie mogę się doczekać :D
Kurczę dopiero teraz znalazłem ten kanał ?? Świetna robota, bardzo przyjemne w odbiorze :D pozdrawiam serdecznie
Żeś mnie Pan zastrzelił! :))
2020 dopiero trafiłem na ten kanał i mimo tego, że tematyka średniowiecza nigdy specjalnie mnie zajmowała, to prawisz Pan tak ciekawie, że zostaję :)).
P.s. Trochę z przymróżeniem oka podniosę się do tematu- mianowicie grając w mediewall total war nigdy nie korzystałem specjalnie z formacji łuczniczych, gdyż w polu zwłasza dawało się je z łatwością masakrować jazdą (nawet lekką).
Dlatego zaskoczyła mnie informacja o skuteczności takowych- widocznie twórcy gry niezbyt dokładnie odwzorowali bitewne ralia :)
Świetny odcinek, szkoda tylko że nie było więcej o tych ciężkich kuszach. Na następny odcinek już się nie mogę doczekać :)
Jak zwykle, genialne wideo. Tak na marginesie, co za czasy mamy... Walijczycy kiedys byli dobrymi lucznikami, teraz posiadanie broni bialej w Walii (calym UK) bez licencji jest przestepstwem Paranoja.
Dekuju za přednášku z historie. Pozdrav z Moravy
uwielbiam słuchać pana kasztelana
Bardzo fajny film, jedyna rzecz z która nie moge sie zgodzic to teza ze średniowieczne łuczyska wykonywano z cisu. Otóż zlamal by sie. O cisie mozemy mowic tylko w przypadku prymitywnych kusz do klusowania lub jakiś półapek. Bojowa kusza średniowieczna to łuczysko rogowe a dokładnie kilka warstw klejonego rogu pokrytego gruba warstwa ściegien. Spisy zamków krzyżackich o których wspominałeś wskazuja że np ogromna wielszosc stanowiły rogówki a tylko dwa ze stalowym łuczyskiem. Przewaga stali byla tylko taka że czas wykucia łuku możemy sobie dziś wyobrazić a klejenie rogówki trwało rok i w przeciwieństwie do stalówki musiano ja chronic przed wilgocia a cięciwę zakładano dopiero przed bitwa. Rogówki to oczywiście łuczyska refleksyjne pozwalajace wystrzelić bełt z większa prędkościa poczatkowa niż stalowe które jak obliczono optymalnie wykonane łuczysko stalowe z odpowiednio do niego dobranym wagowo bełtem 1/40 mogł strzelić z maks predkościa poczatkowa 67 m/s co pozwalało posłać bełt na ok 300m ( po paraboli oczywiście). Sprawdzone. Pozdrawiam serdecznie.
Witajcie wporządku materiał ale natrafiłem dziękuje leci wszystko z łapką z kuszy
Mosci Kasztelanie Jedrek, prosze wybaczyc brak prawidlowej trzcionki, wielkie wyrazy szacunku dla Waszmosci. Dziekuje, za zamieszczone materialy na temat historii w internecie.
Jest pan Jędrek,jest lajk :)
Jędrzeju mój imienniku chciałbym, żebyś uczył moje dzieci historii w szkole! Brawo wyśmienity materiał.
Z tym cisowym drewnie jest dokladnie odwrotnie,przy calym szacunku!
Kolory pomylił, ale w zasadzie ma rację, w sensie twardziel - ciemna, w środku pnia - jak sama nazwa wskazuje jest twarda i nie lubi się zginać a biel - zewnętrzna - jest elastyczna i wytrzymała na zginanie dzięki spiralnym zgrubienią na cewkach no i jak nazwa wskazuje jest "biała"
@@jankens2096 Dokladnie. Pozdro!
wspaniala pasja swietnie sie Pana slucha
Takie materiały to aż się chce oglądać
super wytłumaczone i zaprezentowane .. .. brawo
Dziękuję za świetny materiał. Jestem pod wrażeniem. Pozdrawiam;
niesamowicie się pana słucha
Czekam na więcej i nie pamiętam takiego wyczekiwania na cokolwiek innego
Bardzo lubię Jędrka i zawsze z ogromną przyjemnością go słucham, ale:
Z cisem to jest odwrotnie. Rdzeń jest ciemny, łyko białe.
Na ilustracjach widać, że w średniowieczu cięciwę naciągano dwoma palcami, nie trzema.
Żelazo, z definicji, nie może być mocno nawęglone. Nawęglone żelazo to stal albo staliwo.
Obcinanie palców i gest Churchilla to nieomal na pewno mit.
Nikła skuteczność bełtów na większych dystansach normalnie kłóci się z fizyką, a na pewno z tym co pan Jędrzej wcześniej prawił. Jeśli kusze strzelały pociskami cięższymi niż strzały (sam grot ponad dwukrotnie cięższy) i z większą prędkością, to muszą mieć większy zasięg i większą skuteczność na dystans. (W realiach generalnie nie miały, więc gdzieś się pan Jędrzej pomylił.)
+bakters Taka ciekawostka: Jędrek nie ma na imię Jędrzej :d
Panie Jędrku.
Z tym cisem to jest dokładnie odwrotnie. W środku jest czerwona twardziel a na zewnątrz stosunkowo wąska warstwa białego bielu.
Podobnie jak w przypadku wielu drzew iglastych (a także liściastych). Przykładem z naszych rodzimych jest sosna i modrzew.
Wiem co mówię bo w garażu mam 2 m3 cisu który odkupiłem od znanego polskiego łukoroba Łukasza Nawalnego.
Polecam jego książkę o robieniu takich łuków. Moje drewno to są odpady z jego produkcji przeznaczonej w większości na rynek
brytyjski (oni są rozkochani w tych swoich longbows i każda grupa rekonstrukcyjna takie musi mieć).
Walijskie longbows robiono także z jesionu. Wbijanie strzał w ziemię w czasie bitwy powodowało jeszcze jeden skutek.
Strzała była zainfekowana - tężec, inne bakterie glebowe i nie tylko, bo w czasie bitwy nie można było opuścić szyku,
więc często łucznicy angielscy wystawiali gołe d... w kierunku przeciwnika, a później w tym miejscu wbijali strzały.
Czerwonka i inne choroby jelitowe trapiły armie w całej historii wojen. Więc postrzał z łuku nawet bezpośrednio niegroźny to była
śmierdząca sprawa. Również dlatego rycerstwo tak nienawidziło łuczników angielskich.
Długich, ale niesymetrycznych łuków (jedne ramię krótsze, żeby nie zahaczało o konia) używali konni łucznicy japońscy.
Pana pomyłka może się brać stąd, że łuk transportowano bez naciągniętej cięciwy i często w spoczynku był on wygięty
w drugą stronę (specjalnie wyginano go tak albo wycinano z wygiętego kawałka pnia), żeby miał większe naprężenie początkowe.
Może taki łuk Pan widział.
Dobrze się Pana słucha!
Jedrus jestes kozak Az milo posluchac i ni cholery sie nie nudzi
2 palce w angli to mocniej niz srodkowy ,pozdrawiam serdecznie swietna robota
Świetny materiał, na prawdę.
dobre, zawsze lubiłem historę, edukacja dawno zakończona, ale akurat średniowiecze uwielbiam :) pojade na zamek Chojnik w najbliższym czasie wrumwrm haha
Jak zawsze super. Prosimy o więcej. Może kolejne filmiki o broniach. Np. raz o obuchowych, raz o mieczach itp.
Wiedza przeogromna panie Jędrku powodzenia życzę i dużo opowiadań jeszcze.:)
Swietny material.
Ja sie pytam: Gdzie byli tacy nauczyciele w gimnazjum?
Miałbym 100% frekwencji :)
Ja akurat mam zajebistego nauczyciela historii. Fajnie uczy, a i pogadać można. No i oczywiście jest kółko :)
godoffear123 Weź człowieku bo niszczysz mi dzieciństwo xD
Ja miałem taka babę, że na jej widok zawsze połowa klasy do domu szła...
A na zapytanie "a co z (...) bo tego nie rozumiem" dostawałeś odpowiedź "nie rozumiesz? To się naucz" -.-
Kowal1528 Współczuję :\
Ja mam chujową raszpre która jest chamska itd.
@@olafcio701.. Pewnie dlatego jesteś "kulturny" i suptelny ?
Tak Cię wychowali ?
To przykre, że mając taki potencjał, skończyłeś nagle realizować nowe odcinki.
W temacie innych historycznych walk i wielkiej historii SZABLi polskiej więcej jest tuu uu .... szablotłuk polski
świetny materiał - wielka wiedza! chylę czoła
5:40 taka strzała NIE przebijała zbroi rycerskiej. Mogła przebić gdzieś w słabszym miejscu, przy łączeniach np.. Nie wiem co ten Hiszpan miał na sobie ale raczej nie zbroję płytową (albo najzwyczajniej ściemniał). Lepszym źródłem jest np relacja z bitwy pod Agincourt. Polecam video z kanału Scholagladiatoria na temat "longbows vs armour" (po angielsku)
Przeciętnym, słabszym kuszom się faktycznie zdarzało, ale to też nie tak hop siup, że wchodziło jak w masło. Czemu tak można wnioskować? bo z czasem takie kusze jak tu widać przestały niektórym wystarczać i robili znacznie potężniejsze. Ta tutaj, o ile jest funkcjonalną repliką, ma około 350 funtów naciągu. Dwa razy więcej niż te łuki o których mowa. A istniały kusze dochodzące do 1000 (!) funtów - to te na korbki, z pewnością kojarzycie z filmów czy gier.
mądrego miło posłuchać