Co prawda w miarę ogarniam i dla mnie za bardzo to się nie przyda ale, zgadzam się z kolegą, możesz wrzucać częściej jakieś poradniki. Chętnie bym zobaczył jakieś testy ładowarek na kilka portów z USB-C
Prosto, jasno i treściwie. Można powiedzieć że jesteś takim rodzynkiem jeżeli chodzi o wyjaśnianie prostych technicznych rzeczy bo dla większości kręcących takie filmiki te rzeczy najprostsze i banalne są omijane gdyż nie przyjdzie im do głowy że ktoś może tego nie wiedzieć a początkujący często na tym "utykają" i cały filmik staje się niezrozumiały. A mówię to jako człowiek oglądający wiele filmików technicznych z różnych dziedzin (bo lubię naprawiać różne rzeczy)jest to po prostu masakra dlatego taki filmik jak twój jest takim rodzynkiem wśród tego wszystkiego i w zasadzie niczego. Szacun !
Poradnik jeżeli chodzi o sposób montażu, podłączenie itp. całkiem ok. Jedna ważna sprawa która odrazu ułatwia dobieranie zasilacza to informacja na taśmie o poborze prądu na 1m taśmy, łatwiej sobie to przeliczyć. Firmy różnie podają, czasami jest to informacja w watach na 1m a czasami w amperach. Zapewne sporo osób będzie chciało zakupić ta gęsta taśmę która zaprezentowałeś, na opakowaniu nie było żadnej informacji o poborze prądu (jak to na takich produktach z Chin zazwyczaj wygląda), dlatego ważną informacją napewno jest to co podałeś że 5 metrów taśmy pobiera 6 amperów. Jeśli chodzi o podpinanie się do samej taśmy tak dla informacji oprócz lutowania się do styków taśmy, które czasem zawodzi gdyż trzeb mieć wprawę w lutowaniu tak małych elementów, można również stosować specjalne złączki które zapinają się na piny taśmy a z drugiej strony mają przewody, ale to już musimy kupować taśmy i złączki tego samego producenta. Kolejna informacja która się przydaje to fakt iż po podpinaniu taśmy o długości ponad 5m, a zazwyczaj dzieje się tak na odcinkach powyżej 10m problem pojawia się taki, że koniec taśmy zaczyna słabiej świecić. Wszystko przez spadki napięcia/prądu na długości. Wystarczy w takich przypadku podpiąć zasilanie oczywiście z tego samego zasilacza na oba końce taśmy oczywiście zgodnie z biegunowością i problem rozwiązany. Dodam również gdyż sprzedaje na co dzień takie taśmy, iż klej który taśma posiada bardzo często puszcza i powoduje odpadanie taśmy a wszystko przez ciepło które ona wytwarza.
@@zbyszekzdw Skoro 1m taśmy pobiera 16 W to dlaczego 5m pobiera 48 W ? Coś za mało , raczej 80 W, prosty błąd a zasilacz będzie za słaby , będzie się grzał , taśma będzie słabiej świecić a jego żywotność napewno spadnie !
@@binxspl685 Dzięki, spoko post, a czy masz jakieś pomysły na to żeby te diody się nie odklejały pod wpływem ciepła? (u szafy się póki co nie odkleiły ale on ma w sumie dopiero od niedawna przyklejone od góry) Bo ciekawi mnie jak się będą zachowywać np. nad obszarem gotowania czy nad czajnikiem bezprzewodowym w kuchni, gdzie idzie para.
@@ArekTorres Profil aluminiowy który jest dedykowany do taśm po pierwsze daje wygląd i wykończenie a druga jego przydatność to własnie to ze taśma nie odpada . Dużo osób go nie stosuje i niestety trzeba się ratować w inny sposób , zostaje podklejanie na kropelkę lub inne kleje montażowe .
WIĘCEJ takich poradników, dałbym ze trzy łapy w górę ale się nie da, chyba, że zrobisz o tym poradnik :) Ponadto pilnujesz się z włączaniem i wyłączaniem- nie zawsze wychodzi ale jest progres. Potrenuj jeszcze PLEONAZMY- nie powinno się mówić "diody LED", to jak cofać do tyłu. Pozdrawiam
Moim zdaniem zabrakło tu informacji, ze paski przy dluzszych dlugosciach powinny byc np podlaczane w dwoch miejscach albo od srodka a nie na koncach bo jak podlaczymy 10m tasmy na jednym koncu to ten drugi bedzie mial zbyt duzy spadek napiecia.
od siebie mogę polecić kanał RS elektronika do nauki elektroniki. Ma tam filmiki w których opisuje jak wszystko działa i do czego jest używane jak chcesz się uczyć to go polecam :)
Tez mam te tasmy, kupilem 2 roki i w jednej rolce jedna dioda migala gdzies tam po srodku. Druga sprawa powyzej 3metrow widac wyrazny spadek jasnosci na drugim koncu, owszem wiem ze przy dluzszym pasku nalezy stosowac zalilanie z dwoch stron a najlepiej jeszcze sie wpiac na srodku, niemniej chcialem tylko zwrocic uwage ze kiedys czytalem iz jest to okolica 4 metrow i wiecej. No jak widac moze to kwestia samego paska, jaka ma przepustowosc pradowa. Wnioskuje wiec ze to co szafa zrobil w garazu to tam koncowki juz wyraznie slabiej musza swiecic ;) dobrze to widac jak sie przylozy obok siebie dwa konce. Szkoda ze wlasnie tez ta kwestia nie zostala poruszona a jest to dosyc istotne jak sie chce uzyskac odpowiednia rowna jasnosc.
Kurnia w końcu! Dzięki szafa! I wgl. bardzo dobrze się Ciebie słucha jak coś tłumaczysz. Nie chciałbyś jeszcze jakiś poradników z podstaw elektryki zrobić? Akurat dobry czas na to :P
W podawanym przez Ciebie linku do wyboru są dwa rodzaje koloru. Ciepły to wiadomo natomiast biały to neutralny czy zimny biały ? Która wersja jest tą zalaną silikonem IP65 czy IP67 ?
Obowiązkowo na każde 5m jedno podłączenie zasilania . Gdzyz podłączając taśmę LED na ostatnich diodach będzie spadek napięcia. Przez oporność samej taśmy. I będzie efekt pierwsze ledy mocno świeca a ostatnie lub w kolejnej taśmie ciemniej. Im więcej taśm to sam przewód puścić wzdłuż taśm i podłączać co 5 m. W zależności jak dużo łączymy tak musi być odpowiedni przekrój by nie było strat.
Trzeba mieć jeszcze na uwadze że jeśli efekt nie występuje odrazu po podłączeniu taśmy. Może następować podczas świecenia po nagrzaniu taśmy od świecących ledow. To wszystko powinno być zawarte w materiale gzyz często ludzie robią zabudowy I przeróbka może być niemożliwa.
A co z włącznikiem? Nie poruszyłeś tego tematu. Planuje w kuchni zrobić takie podświetlenie blatu na szafkach górnych ale mam problem z włącznikiem. Da się zrobić tak, że włącznik będzie na końcu takiej taśmy, a zasilanie po przeciwnej stronie? Gniazdko mam w kuchni na końcu blatu, a przy drzwiach, tam gdzie chciałbym włącznik nie mam jak rozwiązać tego zasilania. Warto nagrać drugą część takiego filmiku i tam poruszyć temat włączników, zaślepek profili, łączenia taśmy led przewodami (u mnie musi być takie przejście z szafek pod okap) oraz łączników kątowych (90 st.).
Przełącznik można zrobić po drugiej stronie , ale wiąże się to z tym iż będziesz musiał ciągnąc 2 przewody wzdłuż taśmy które będą połączone do jednego bieguna zasilania lub fazy czy zera ( jeżeli zrobisz to przed zasilaczem ) i będzie on przerywał prąd na samym przewodzie .
@@binxspl685 Hmm. Da się upchnąć taki przewód w takim profilu razem z taśmą led? Chodzi mi o profil taki z maskownicą. Są profile żeby to ładnie ułożyć, żeby nie wchodziły przewody na ledy między nie a maskownice? I kurcze, przejście nad okap to będą już 4 przewody. Sporo. Nie wiem jak to rozwiązać wszystko.
@@Vadzior To znowu zależy od tego jaki masz profil , tzn. jaka jest jego szerokość w środku gdyż taśmy maja rożne szerokości . zazwyczaj jest to 8-10 mm(im szersze taśmy tym mocniejsze , ta w aukcji ma 10 mm) , profile tez są rożne , musiałbyś kupować profil dedykowany pod szersze taśmy i w nim chować przewód .Myślę ze gdybyś kupił przewód 4 x 0,5 to może byś go tam wcisnął , a prądowo spokojnie wystarczyłby .Po prostu trzeba bawić się i rzeźbić :D . Niektóre profile kątowe maja dosyć miejsca pod sobą aby ciągnąc przewód , to tez daje jakieś pole manewru .
18:19 tu już może nie dla laika: świetnie widać na pomiarze amperomierzem, ciągłe przez kilka sekund zwiększanie się prądu przepływającego przez diody. Wywołane jest to nagrzewaniem się diod, co powoduje spadanie oporu diod. Jest to zjawisko które musi być rozważane przy projektowaniu układów z diodami i prawdopodobnie te paski diodowe mają zastosowane zasilanie uwzględniające to zjawisko. Jestem też przekonany że często producenci projektują układy z diodami w taki sposób żeby ulegały uszkodzeniu przez złe dopasowanie zasilacza - mam na myśli tanie "żarówki" w których przepalają się diody.
1. Nie powiedziałeś, że w sprzedaży podawana jest zwykle moc lub pobór prądu na jeden metr bieżący taśmy, więc łatwo obliczyć zasilacz do konkretnej długości. 2. Nie wspomniałeś o długości i przekroju przewodów zasilających po niskim napięciu, a to jest dość istotna kwestia.
Witam mam polny temat potrzebuje 15m tasmy led do okola pokoju pod sufitem.. pytanie czy musi być jakoś dzielone zasilanie? Bedzie wszystko dobrze działać na jednym zasilaczu?i zasilanie z jednej strony? Pilny temat...
12:30 "to nie zalecam lutować ale wystarczyłoby polutować i by było przedłużone" ?? To w końcu lutować czy nie lutować, a jak nie lutować to jak połączyć ?
Chodzi o to, że przy dłuższych paskach najlepiej je zasilać równolegle, czyli każdy z pasków podłączyć osobnymi kablami do tego samego zasilacza. Jeśli nie mamy takiej możliwości- można zlutować koniec jednego z początkiem następnego ( 12:35) , ale wtedy diody na końcu drugiego paska będą słabiej świecić- spadki napięcia po drodze, mogą się też grzać ścieżki w pierwszym pasku. Są to zalecenia producentów pasków.
Pomimo, że to ponad rok od zamieszczenia filmu... Jedyne czego mi tu brakowało to temat sterowania taką listwą. Niestety sam mam problemy, gdzie za sterowanie - zmiana kolorów odpowiada moduł na podczerwień, co powoduje, że niektóre piloty jakich używam TV, dekoder powodują przez naciśnięcie jakiegoś klawisza np. przełączanie kanałów zmianę koloru takiej taśmy RGB. Fajnie by było usłyszeć o jakości modułów do sterowania oraz jakie są możliwe do zastosowania.
dzień dobry. Świetny materiał! Mam jedno pytanie - zasilanie takiej diody bezpośrednio z akumulatora samochodowego. Trzeba stosować jakiś dedykowany zasilacz 12V czy można listwę podłączyć bezpośrednio do akumulatora?
Witam, Twoje diody które masz zainstalowane w katowniku aluminiowym są starej technologi a mimo to nie widać pustych pól, czy są dość gęste i dlatego? Czy jest to taśma cob?
super material, ps odnosnie zasilacza prosze uwzglednic straty i wydajnosc zatem jesli zasilacz ma 80% sprawnosc to zalecam uwzglednienie tego i lepiej jest jesli zasilacz bedzie pracowal na 70-85% swojej mocy to mniej sie grzeje i jego zywotnosc bedzie wieksza.
Świetnie podana wiedza, mam pytanie, w jaki sposób najlepiej przymocować takie taśmy LED do podsufitki w samochodzie? Będzie się trzymać na taśmie dwustronnej czy jakoś inaczej trzeba to zrobić?
Hej dzięki za film. Mam szybkie pytania. Jaki przewód między zasilaczem 5A a ledami? Czy zasilacz może być cały czas pod napięciem? Czy sterownik montować przed nim?
jak podłączyć ściemniacz do led. Czy zasilacz musi być wtedy stale pod napięciem. Czy to bezpieczne? Czy ściemniacz może być przed trafo na 240V, czy specjalny na 12V.
Witam. Jak mam diody z pilotem 24v i zasilaczem 230v i omine zasilacz i podlacze to do zapalniczki w ciezarowce z 24v a na tym module od pilota jest napisane maximum current of each channel :2A to cos spale czy bedzie to dzialalo?
18:22 LEDy mimo wszystko powinny być sterowane źródłem prądowym, jak widać na mierniku prąd wzrasta wraz z nagrzewaniem się struktur, więc żywotność takiej taśmy będzie mniejsza. Wyższa temperatura = wyższy prąd a im wyższy prąd tym wyższa temperatura i szybsza degradacja. Zasilanie stałym prądem przedłuża życie każdego LEDa do deklarowanych przez producenta setek tysięcy godzin, bez zauważalnej utraty jasności.
@@b.k.2804 Dokładnie, wartość rezystorów została dobrana na napięcie 12V podwyższanie powoduje większe wydzielanie ciepła co skraca żywotność struktury i szybsze przepalenie diody. Wraz z wzrostem napięcia prąd wzrasta (prawo Ohma). Diod LED mocy zasilasz prądowo ale i je możesz podłączyć pod większy prąd tylko że wymagane jest lepsze chłodzenie i struktura diody też się szybciej uszkodzi bez odpowiedniego chłodzenia.
@@kamil7058 źródło pradowe to zasilacz gdzie zwracasz uwage na natężeniu prądu, gdzie możesz dowolna diodę podlączyć pd wyższe napięcie nawet, pod warunkiem dobrania odpowiednego układu regulującego natężenie prądu, najprostszym jest zwykły opornik, o wiele lepszym jest stabilizacja prądu. W przypadku ledów na pasku dobierasz tylko zasilacz 12V o odpowiedniej wydajności, najlepiej trochę z zapasem, ale to na filmie masz wyjaśnione, możesz w szeregu dać diodę prostowniczą, która nieznacznie obnizy napięcie, tym samym sporo wydłuży zywotnośc diod, albo/i zadbać o lepsze chłodzenie, przyklejając paski na aluminiowym podkładzie.
Super wideo. Mam pytanie dotyczące zasilaczy. Mam u siebie podłaczone dwie listy o długości ok 2m (LED 2835), zasilacz dopuszkowy 2,1A 25W. Zauwazyłem ostatnio, że po 15 min diody zaczynają mrygać. Według obliczeń 2,1A powinno wystarczyć. Czy zasilacz może się przegrzewać i dochodzi wtedy do spadku prądu (?) przez co diody mrygają?
Diody mogą mieć 14W/m co daje już 28W na całości (2m), zasilacz jest przeciążony i się grzeje co może powodować takie coś. Taśma taśmie nie równa. Moc jest zależna od ilości i wielkości diod na pasku nawet są wersje 5050. jak masz możliwość to odłącz ten zasilacz pożycz od kogoś inny (jak masz taką możliwość) i sprawdź jak się będzie zachowywać taśma LED.
Spotkałem się z takim zjawiskiem przy dużej odległości (kilka metrów) zasilacza od ledów i zbyt małym przekroju kabla. Wymiana przewodu zasilającego pomogła. Podepnij "na krótko" zasilanie do ledów i sprawdź, czy nadal tak się dzieje.
Cześć. Dzięki za film👏🏻 mam pytanie. Lampa zewnętrzna-plafon. Przestała świecić, na wyjściu z zasilacza 144V. Chyba troszkę za dużo? Ledy 12v. Podłączyłem kawałek takiej taśmy i świecą. O co chodzi? Powinny się zjarać. Zasilacz malutki 24W. Please help
Dzięki, dostałem ze sklepu meblowego szafkę z ciemną szybką zewn. i ciemną półką, więc chciałem zamontować podświetlenie. W sklepie chcieli za montaż podświetlenia 70 zeta... Jajcarze.
Szafa a podrzucisz linka do sprawdzonych zasilaczy z ChinaTown??? 😃👍✔
4 года назад+4
są jeszcze paski led na 5V/USB ... zwracać uwagę bo są słabsze ! i na sterowania (pilot radiowy, pilot na podczerwień, Bluetooth, Wifi ... = Alexa/Telefon/inny asystent ), które w większości są na 12V szkoda że nie wspomniałeś o paskach RGB / RGB-W / RGB-WW .....
Witam czy możesz mi podpowiedzieć jakich taś rgb użyć na zewnątrz i czy taśmy zalane silikonem można montować w profilach ledowych a jeśli nie to co byś mógł polecić na zewnątrz . Pozdrawiam Mirek
7m taśmy LED gęstej przy jednostronnym zasilaniu nie jest dobrym rozwiązaniem, dwa pierwsze metry początkowe po kilku minutach są gorące, na 5 metrze spadek napięcia już występuje (sprawdzone). U siebie odcinek 4.5m zasilam 3 razy na początek środek i koniec. Jeśli nie wierzysz to przylutuj przewody na 5 metrach na początku w środku i na końcu, podłącz zasilacz z pomiarem prądu i kolejno sprawdź na podłączony zasilaniu na początku i pomierz napięcie na końcu. Podłącz zasilanie na koniec i początek i zobacz na prąd i napięcie w środku taśmy, przy gęstych diodach warto jeszcze zasilić taśmę na środku. Druga taśma 4mb oparta na WS2812B zasilana jest w 5 miejscach ze względu na napięcie pracy 5V,
Witam. Mam dwa techniczne ptytania. 1. Czy jeśli podłącze niezależne dwa paski led np. po 1 metrze daleko od zasilacza łącząc taśmy z zasilaczem za pomocą kabla dwużyłowego niskonapięciowego to czy sama długość tego kabla ma znaczenie? Przykładowo jedna taśma będzie miała 6m kabla a druga 1 metr czy to ma jakieś znaczenie techniczne? 2. Czy jeśli dwie taśmy z powyższego przykładu chciałbym mieć na dwa osobne przełączniczki O/I to czy musze to podłączyć pod dwa osobne zasilacze czy można pod jeden :-) ? Pozdrawiam
1.Ta na dłuższym przewodzie może trochę słabiej świecić (przez spadek napięcia, im grubszy przewód tym spadek będzie mniejszy) 2. Można pod jeden oby tylko miał wystarczającą wydajność prądową
Ja jestem elektronikiem bardzo starej daty. Podczas mojej edukacji właśnie wynaleziono diodę LED. Ale jedno od tamtych czasów się nie zmieniło - napięcie zasilania. O tym w Twoim, notabene ciekawym materiale, było bardzo skąpo. Jeżeli pięciometrowa taśma potrzebuje 12V to ile V przyłożyć do jednego metra żeby nie "przewalić" diod ?
Jak pokazał na filmie podłączył drugą taśmę prąd jest ten sam, zmienił się tylko amperarz... Więc na jednym metrze też będzie 12v z mniejszym amperarzem.
zajebiście, ale po tytule "WSZYSTKO o ..." spodziewałam się, że rzeczywiście pokarzesz jak podłączyć leda do zasilacza, jak ją przyciąć na wymiar, itd...
WITAM! Potrzebuję podłączyć 13m takiej taśmy LED: rolka 5m - 600SMD 2835, 12V, 48W, 9,6/1mb. Czy dobrze zrozumiałem, że jest mi potrzebny zasilacz 10,4A imocy 124,8W? Jeśli tak, to czy wystarczy zasilacz 120W / 10A Oraz 7metrowy odcinek tej samej taśmy. Czy do 7m wystarczy DRIVER 12V, 70W i 6A? proszę o pomoc, z góry dziękuje.
Na pewno 2835? A może 3528? Bo moc raczej pasuje do tej drugiej. Do 13m tej tasmy najlepiej wziąć 150W aby trochę "pochodził" musi mieć trochę zapasu. Do 7m najlepiej 75W. Mniejsze zasilacze pewnie będą działac, ale szybciej się zużyją.
Tak tylko pamiętaj że musisz pomnożyć moc jednego metra taśmy przez ilość metrów i do tego dodaj 20% tej mocy i wyjdzie ci moc potrzebna do zasilenia taśmy i najlepiej żeby pojedynczy odcinek nie był dłuższy 10 m to już zależy od taśmy bo nie raz jest tak że jest spadek napięcia na taśmie i koniec słabiej świeci a jak już byś musiał zamontować 14 metrów w jednym kawałku to weź podłącz a w razie potrzeby kolejny kabel na drugim końcu albo gdzieś w środku
@@MW-fc3po Najlepiej co 5m dołącz dodatkowe przewody czyli 0, 5m, 10m, 14m. podłącz te przewody bezpośrednio pod zasilacz lub na początku razem i grubszy do zasilacza.
Czy mogę podłączyć pod jeden zasilacz dwa paski Led tak, że z lewej strony było by 3m taśmy a z prawej 1m? Mam tak zrobione wyjście, ze paski Led muszę dac na lewo i prawo od zasilacza .
Czy do tego całego paska ledów 5 metrowego (mam ten sam co Ty) wystarczy zasilacz 12V 5A ? Czy musi byś jakiś mocniejszy ? I np jak bym chciał połaczyć 10m bo taka mam ścianę jedną to jaki by wypadało zastosować zasilacz ?
Witam .prosze o pomoc .zakupiłem 2x 5m taśmy led 4000k white 24v 240led/m. 60w /5m. , podłączyłem 10 m tasmy z obu stron napieciem zasilacza firmy GPV- 24vdc - 4.2A 100w . Taśmy nagrzewają sie bardzo w pierwszym 1.5metra i na koncu ostatni metr rowniez lecz troszeczke mniej a gdy ściemniam je ściemniaczem by swiecily bardzo słabo to tylko wtedy jest ok. Prosze o porade czy dobralem odpowiedni zasilacz lub czy podlanczyc je inaczej . Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpis
Jaką średnicę przewodu zastosowałeś? Powinieneś zastosować zasilacz 6A 24V czyli ~ 150W. Przewód minimum 2x0,75 dopięty z dwóch z dwóch stron każdej taśmy o odcinku 5m ;)
Jak sprawdzic czy mamy led na 230v czy 12v? Zrobił kolega ostatnio zwarcie..zasilacz szlak trafil. Strzal byl taki, ze spalilo zasilacz i uszkodzilo ze 2 czy 3 diody. Myslalem, ze zwarcie bylo na 230v, ale podlaczylem pod podobny zasilacz DC i swieci. Tyle, ze musialem odciac te diody spalone i nie swieci mi pierwszy metr tasmy a następne kilka metrow swieci. Wyglada jakby sekcje byly podzielone na metrowe odcinki z ilością 58 ledow i co kilka ledow jest jeden rezystorek. Da rade jakoś ozywicz poczatek tego paska?
Jak masz miernik, ustawiasz na diody, sprawdź wcześniej na tych dobrych +/- jak przychodzi i po kolei diody sprawdzisz czy one są chociaż całe, wtedy możliwe że tylko rezystor trzeba wymienić. tylko pytanie czy warto...
12:30 czyli jak mam 2 rolki po 5 metrów, to nie zalecasz ich lutować ze sobą, ale nie powiedziałeś co w takim razie zrobić. Chyba, że czegoś nie zrozumiałem. To jak połączyć dwie rolki po 5 metrów?
Nie laczymy dwóch 5 metrowych bo spadek napiecia moze byc na tyle duzy ze na 10 metrze ostatnia dioda bedzie swiecic o polowe ciemniej. dlatego zaleca sie podlaczenie po prostu tej drugiej tasmy osobno do zasilania (tego samego jesli zasilacz ma wystarczającą moc lub do osobnego jesli mocy brakuje). Mozna tez sie zaopatrzyc w tasmy 24V, na nich spadek napiecia nawet na 10 metrach nie jest tak duzy jak przy 12V.
@@cinkersss przede wszystkim dobry zasilacz z zabezpieczeniami i dobre diody dają dłuższą żywotność. Od napięcia to nie zależy. Trochę może komplikuję, ale koniec paska można podłączyć szeregowo z początkiem następnego. Wtedy dwa paski 5m 12V dają jeden 10m 24V. Zasilacz wtedy musi mieć 24V. Wada: trzeba pociągnąć dodatkowy kabel albo zasilanie przyłączyć w miejscu łączenia pasków. Wariant raczej dla rozumiejących prąd elektryczny.
@@krzysztofwaleska Przy równoległym połączeniu, np, 4 pasków po dwa metry zasilacz może być spokojnie 12v 150W, w szeregowym to nie wiem czy 12v by uciągnęło 10 m... ale chyba tak, nie spotkałem się, żeby ktoś dawał 24v do dłuższych instalacji, nawet jak początek i koniec podłączyć do jednego kontrolera i wtedy go do zasilacza... chyba ze się mylę, bo do końca nie wiem... A to, że 24v ma większą żywotności, to to ponoć bzdury...
Witam, pytanie może trochę (może) bardziej techniczne. Czy jak mam wyciągnięty kabel standardowy 3 żyłowy, od zasilacza do ledów to mogę go normalnie podłączyć ? czy będą jakieś straty energii bądź inne przeciwwskazania. Pytam bo mam z 1,5 od ledów zrobione miejsce w szafce łazenkowej. A nie mam jak w obudowie wanny schować zasilacza.
Pytanie do autora. Ledy, które linkujesz można wybrać w barwie "WHITE", ale nie ma podanej temperatury barwowej, dobrze się domyślam, że są one barwy neutralnej?
Co ciekawe ja zamawiam taśmy led do przeróżnych zastosowań tylko na Aliexpress:) nawet miałem styczność z fantastycznymi taśmami led programowalnymi WS2812B. Mają napięcie 5V, 3 piny: -, data,+ . do pracy potrzebują sterownika oraz programu który ledami steruje. Piękna sprawa także taśmy led RGBCW oraz RGBWW, Oprócz palety barw RGB mamy także ciepły biały i cieply zimny. Przejechałem się tylko na tych najtańszych, najmniej trwałych taśmach led SMD3528, 2€ za 5m, one dosłownie rozrywały się w dłoniach. Taśmy led mają wszechstronne zastosowanie dlatego też są produktem bardzo pożądanym choćby na Aliexpress
@@tenzin044 no i git - najlepiej sobie samemu poszukać/pokobinować to zostaje w głowie dłużej - jest masa materiału w temacie w sieci/na forach - ostatnio bawię się diodami programowalnymi o których nie miałem pojęcia miesiąc wstecz a dziś programuje je na esp32 :) pozdro
@@MegaDejmos Jasne tak to tez dziala i u mnie. Ja mialem problem jak policzyc ilosc amperow przy podlaczeniu 5 wentylatorow (105 diod)rgb bo wszystko co znajdywalem online odnosilo sie do listew rgb. no ale koncem kncow wszystko dziala i to najwazniejsze. ;)
W fajny sposób sposób podana wiedza. Myślę że możesz więcej takich poradników dla świeżaków robić :)
Bardzo przydatny film. Szafa jak możesz to rób takie poradniki częściej.
Co prawda w miarę ogarniam i dla mnie za bardzo to się nie przyda ale, zgadzam się z kolegą, możesz wrzucać częściej jakieś poradniki. Chętnie bym zobaczył jakieś testy ładowarek na kilka portów z USB-C
Masz dar do przekazywania wiedzy jeszcze nie widziałem filmu żeby ktoś tak prosto i zrozumiale przekazywał informacje.
Prosto, jasno i treściwie. Można powiedzieć że jesteś takim rodzynkiem jeżeli chodzi o wyjaśnianie prostych technicznych rzeczy bo dla większości kręcących takie filmiki te rzeczy najprostsze i banalne są omijane gdyż nie przyjdzie im do głowy że ktoś może tego nie wiedzieć a początkujący często na tym "utykają" i cały filmik staje się niezrozumiały. A mówię to jako człowiek oglądający wiele filmików technicznych z różnych dziedzin (bo lubię naprawiać różne rzeczy)jest to po prostu masakra dlatego taki filmik jak twój jest takim rodzynkiem wśród tego wszystkiego i w zasadzie niczego. Szacun !
Serdeczne dzięki za ten materiał,jestem kompletnym laikiem i naprawdę świetna lekcja dla mnie,dzìęki jeszcze raz !!
Poradnik jeżeli chodzi o sposób montażu, podłączenie itp. całkiem ok. Jedna ważna sprawa która odrazu ułatwia dobieranie zasilacza to informacja na taśmie o poborze prądu na 1m taśmy, łatwiej sobie to przeliczyć. Firmy różnie podają, czasami jest to informacja w watach na 1m a czasami w amperach. Zapewne sporo osób będzie chciało zakupić ta gęsta taśmę która zaprezentowałeś, na opakowaniu nie było żadnej informacji o poborze prądu (jak to na takich produktach z Chin zazwyczaj wygląda), dlatego ważną informacją napewno jest to co podałeś że 5 metrów taśmy pobiera 6 amperów.
Jeśli chodzi o podpinanie się do samej taśmy tak dla informacji oprócz lutowania się do styków taśmy, które czasem zawodzi gdyż trzeb mieć wprawę w lutowaniu tak małych elementów, można również stosować specjalne złączki które zapinają się na piny taśmy a z drugiej strony mają przewody, ale to już musimy kupować taśmy i złączki tego samego producenta.
Kolejna informacja która się przydaje to fakt iż po podpinaniu taśmy o długości ponad 5m, a zazwyczaj dzieje się tak na odcinkach powyżej 10m problem pojawia się taki, że koniec taśmy zaczyna słabiej świecić. Wszystko przez spadki napięcia/prądu na długości. Wystarczy w takich przypadku podpiąć zasilanie oczywiście z tego samego zasilacza na oba końce taśmy oczywiście zgodnie z biegunowością i problem rozwiązany.
Dodam również gdyż sprzedaje na co dzień takie taśmy, iż klej który taśma posiada bardzo często puszcza i powoduje odpadanie taśmy a wszystko przez ciepło które ona wytwarza.
Producent tych taśm podaje wszystkie parametry ma swojej aukcji (16W/m - 48W/5m)
Czyli według producenta, 5m pobiera 4A
@@zbyszekzdw Skoro 1m taśmy pobiera 16 W to dlaczego 5m pobiera 48 W ? Coś za mało , raczej 80 W, prosty błąd a zasilacz będzie za słaby , będzie się grzał , taśma będzie słabiej świecić a jego żywotność napewno spadnie !
Tak napisał producent na swojej aukcji :) możesz sam sprawdzić bo Szafa ją podlinkował (drugie zdjęcie na aukcji)
@@binxspl685 Dzięki, spoko post, a czy masz jakieś pomysły na to żeby te diody się nie odklejały pod wpływem ciepła? (u szafy się póki co nie odkleiły ale on ma w sumie dopiero od niedawna przyklejone od góry) Bo ciekawi mnie jak się będą zachowywać np. nad obszarem gotowania czy nad czajnikiem bezprzewodowym w kuchni, gdzie idzie para.
@@ArekTorres Profil aluminiowy który jest dedykowany do taśm po pierwsze daje wygląd i wykończenie a druga jego przydatność to własnie to ze taśma nie odpada . Dużo osób go nie stosuje i niestety trzeba się ratować w inny sposób , zostaje podklejanie na kropelkę lub inne kleje montażowe .
WIĘCEJ takich poradników, dałbym ze trzy łapy w górę ale się nie da, chyba, że zrobisz o tym poradnik :)
Ponadto pilnujesz się z włączaniem i wyłączaniem- nie zawsze wychodzi ale jest progres.
Potrenuj jeszcze PLEONAZMY- nie powinno się mówić "diody LED", to jak cofać do tyłu.
Pozdrawiam
Moim zdaniem zabrakło tu informacji, ze paski przy dluzszych dlugosciach powinny byc np podlaczane w dwoch miejscach albo od srodka a nie na koncach bo jak podlaczymy 10m tasmy na jednym koncu to ten drugi bedzie mial zbyt duzy spadek napiecia.
Marcin, a może poradnik o elektryce od podstaw dla każdego?
od siebie mogę polecić kanał RS elektronika do nauki elektroniki. Ma tam filmiki w których opisuje jak wszystko działa i do czego jest używane jak chcesz się uczyć to go polecam :)
A może by tak do szkoły pójść? Prąd to nie zabawa
@@thenewhello8980 ok boomer
Tez mam te tasmy, kupilem 2 roki i w jednej rolce jedna dioda migala gdzies tam po srodku.
Druga sprawa powyzej 3metrow widac wyrazny spadek jasnosci na drugim koncu, owszem wiem ze przy dluzszym pasku nalezy stosowac zalilanie z dwoch stron a najlepiej jeszcze sie wpiac na srodku, niemniej chcialem tylko zwrocic uwage ze kiedys czytalem iz jest to okolica 4 metrow i wiecej.
No jak widac moze to kwestia samego paska, jaka ma przepustowosc pradowa.
Wnioskuje wiec ze to co szafa zrobil w garazu to tam koncowki juz wyraznie slabiej musza swiecic ;) dobrze to widac jak sie przylozy obok siebie dwa konce.
Szkoda ze wlasnie tez ta kwestia nie zostala poruszona a jest to dosyc istotne jak sie chce uzyskac odpowiednia rowna jasnosc.
Uwielbiam sposób w jaki Szafa robi filmy na tym kanale, profesjonalizm w każdym aspekcie :D
Kurnia w końcu! Dzięki szafa! I wgl. bardzo dobrze się Ciebie słucha jak coś tłumaczysz. Nie chciałbyś jeszcze jakiś poradników z podstaw elektryki zrobić? Akurat dobry czas na to :P
Nic dodać nic ująć. Prosto żeczowo i chyba zrozumiale nawet dla laika. Pozdrawim
Szafa, wiecej takich poradników!
Jak dla mnie genialny film, lubię zawsze znać chociaż trochę temat gdy się za coś zabieram.
Rewelacyjnie wytlumaczone, dziekuje!
No powiem że w 100% perfekt wytłumaczone , po prostu profesionalista ,,dzięki,,
Bardzo praktyczny i uzyteczny material. Pozdro
Bardzo pomocne. Pięknie dziękuję. Dopiero teraz rozumiem.
Świetnie wytłumaczone, spokojnie, konkretnie. Dzięki :)
Bardzo długo czekałem na taki film! Wielkie dzięki Szafa! :)
No proszę prosto merytoryczne na temat...brawo szafa brawo 👍
ZAJEBISTE ŁOPATOLOGIA PEŁNA ALE DLA MNIE CUDOWNY FILM
POZDRAWIAM I POLECAM
Zamówiłem już jakiś czas temu te taśmy i są bardzo fajne. Świecą ładnie zrobiłem sobie oświetlenie w garażu.
super filmik w prosty sposob wytlumaczony dla laika. Wszystko czego chcialem sie dowiedziec uzyskalem z tego filmiku
I na to czekałem, dzięki Szafa👍
Poprosze więcej takich serwisowych filmów 😉
14:40 Jakie ma znaczenie obcięcie przewodu przed lub za nim?
Dzieki wielkie! w koncu skumałem, o co chodzi!
świetny praktyczny i przydatny film
Dziękuję
Pozdrawiam Paweł
W podawanym przez Ciebie linku do wyboru są dwa rodzaje koloru. Ciepły to wiadomo natomiast biały to neutralny czy zimny biały ? Która wersja jest tą zalaną silikonem IP65 czy IP67 ?
super, oby wiecej takich materialow
Czy da się prawidłowo wyliczyć natężenie zasilacza po liczbie(ilości) diod na taśmie.
Obowiązkowo na każde 5m jedno podłączenie zasilania . Gdzyz podłączając taśmę LED na ostatnich diodach będzie spadek napięcia. Przez oporność samej taśmy. I będzie efekt pierwsze ledy mocno świeca a ostatnie lub w kolejnej taśmie ciemniej. Im więcej taśm to sam przewód puścić wzdłuż taśm i podłączać co 5 m. W zależności jak dużo łączymy tak musi być odpowiedni przekrój by nie było strat.
Trzeba mieć jeszcze na uwadze że jeśli efekt nie występuje odrazu po podłączeniu taśmy. Może następować podczas świecenia po nagrzaniu taśmy od świecących ledow. To wszystko powinno być zawarte w materiale gzyz często ludzie robią zabudowy I przeróbka może być niemożliwa.
szacunek za pasję i chęć dzielenia się nią z innymi.
P.S. Fajny masz ten lab. licznik.
Więcej takich filmików proszę 😁
A co z włącznikiem? Nie poruszyłeś tego tematu. Planuje w kuchni zrobić takie podświetlenie blatu na szafkach górnych ale mam problem z włącznikiem. Da się zrobić tak, że włącznik będzie na końcu takiej taśmy, a zasilanie po przeciwnej stronie? Gniazdko mam w kuchni na końcu blatu, a przy drzwiach, tam gdzie chciałbym włącznik nie mam jak rozwiązać tego zasilania. Warto nagrać drugą część takiego filmiku i tam poruszyć temat włączników, zaślepek profili, łączenia taśmy led przewodami (u mnie musi być takie przejście z szafek pod okap) oraz łączników kątowych (90 st.).
Przełącznik można zrobić po drugiej stronie , ale wiąże się to z tym iż będziesz musiał ciągnąc 2 przewody wzdłuż taśmy które będą połączone do jednego bieguna zasilania lub fazy czy zera ( jeżeli zrobisz to przed zasilaczem ) i będzie on przerywał prąd na samym przewodzie .
@@binxspl685 Hmm. Da się upchnąć taki przewód w takim profilu razem z taśmą led? Chodzi mi o profil taki z maskownicą. Są profile żeby to ładnie ułożyć, żeby nie wchodziły przewody na ledy między nie a maskownice? I kurcze, przejście nad okap to będą już 4 przewody. Sporo. Nie wiem jak to rozwiązać wszystko.
@@Vadzior To znowu zależy od tego jaki masz profil , tzn. jaka jest jego szerokość w środku gdyż taśmy maja rożne szerokości . zazwyczaj jest to 8-10 mm(im szersze taśmy tym mocniejsze , ta w aukcji ma 10 mm) , profile tez są rożne , musiałbyś kupować profil dedykowany pod szersze taśmy i w nim chować przewód .Myślę ze gdybyś kupił przewód 4 x 0,5 to może byś go tam wcisnął , a prądowo spokojnie wystarczyłby .Po prostu trzeba bawić się i rzeźbić :D . Niektóre profile kątowe maja dosyć miejsca pod sobą aby ciągnąc przewód , to tez daje jakieś pole manewru .
Vadim polecam philips Hue led strip
Wyłącznik zrób przed zasilaczem, żeby prąd do niego nie dochodził gdy taśma się nie pali. Dłużej pożyje.
Rewelacyjnie wyjaśnione!
18:19 tu już może nie dla laika:
świetnie widać na pomiarze amperomierzem, ciągłe przez kilka sekund zwiększanie się prądu przepływającego przez diody. Wywołane jest to nagrzewaniem się diod, co powoduje spadanie oporu diod. Jest to zjawisko które musi być rozważane przy projektowaniu układów z diodami i prawdopodobnie te paski diodowe mają zastosowane zasilanie uwzględniające to zjawisko.
Jestem też przekonany że często producenci projektują układy z diodami w taki sposób żeby ulegały uszkodzeniu przez złe dopasowanie zasilacza - mam na myśli tanie "żarówki" w których przepalają się diody.
Bardzo jasno i konkretnie. Dziekuję. Jako chirurg stomatolog zamierzam sama zamontowac takie oswietkenie.
1. Nie powiedziałeś, że w sprzedaży podawana jest zwykle moc lub pobór prądu na jeden metr bieżący taśmy, więc łatwo obliczyć zasilacz do konkretnej długości.
2. Nie wspomniałeś o długości i przekroju przewodów zasilających po niskim napięciu, a to jest dość istotna kwestia.
Witam mam polny temat potrzebuje 15m tasmy led do okola pokoju pod sufitem.. pytanie czy musi być jakoś dzielone zasilanie? Bedzie wszystko dobrze działać na jednym zasilaczu?i zasilanie z jednej strony? Pilny temat...
Ja też mam pilny temat i nie wiem jak mam to zrobić
@@urszulazdanowska6482 już sobie poradziłem...
12:30 "to nie zalecam lutować ale wystarczyłoby polutować i by było przedłużone" ?? To w końcu lutować czy nie lutować, a jak nie lutować to jak połączyć ?
Chodzi o to, że przy dłuższych paskach najlepiej je zasilać równolegle, czyli każdy z pasków podłączyć osobnymi kablami do tego samego zasilacza. Jeśli nie mamy takiej możliwości- można zlutować koniec jednego z początkiem następnego ( 12:35) , ale wtedy diody na końcu drugiego paska będą słabiej świecić- spadki napięcia po drodze, mogą się też grzać ścieżki w pierwszym pasku. Są to zalecenia producentów pasków.
@@31uisybz Lutowanie jest pewniejsze przedewszystkim
Takiego filmu mi było trzeba!
Więcej podobnych materiałów, zamawiam taśmy 👍😁
bardzo fajny filmik, ja bym tylko prosił o link do takiego serwisowego zasilacza który Ty masz, bo nie ma go w rekomendacjach zakupowych.
Potrzebna wiedza dla laika w krótkim filmie super :)
Może coś o rodzaju i typach używanych diod ledowych? Interesują mnie też diody RGB zmieniające kolory- które najlepsze?
Fajny film :)
mała uwaga diod nie diód :) amper-ów volt-ów nie volt. Poprawna polszczyzna jest ważna. Technicznie bardzo fajnie :)
Pomimo, że to ponad rok od zamieszczenia filmu...
Jedyne czego mi tu brakowało to temat sterowania taką listwą.
Niestety sam mam problemy, gdzie za sterowanie - zmiana kolorów odpowiada moduł na podczerwień, co powoduje, że niektóre piloty jakich używam TV, dekoder powodują przez naciśnięcie jakiegoś klawisza np. przełączanie kanałów zmianę koloru takiej taśmy RGB. Fajnie by było usłyszeć o jakości modułów do sterowania oraz jakie są możliwe do zastosowania.
dzień dobry. Świetny materiał! Mam jedno pytanie - zasilanie takiej diody bezpośrednio z akumulatora samochodowego. Trzeba stosować jakiś dedykowany zasilacz 12V czy można listwę podłączyć bezpośrednio do akumulatora?
Jeżeli w samochodzie to trzeba by było zastosować przetwornice 12V - 12V bo podczas ładowania wzrasta napięcie i może powodować uszkodzenie paska LED
Super wyjaśnienie. Dzięki.
Cześć, będę robić ledy w stopniach drewnianych schodowych. Wyjdzie 12 m- jaki zasilacz zakupić ?
Witam, Twoje diody które masz zainstalowane w katowniku aluminiowym są starej technologi a mimo to nie widać pustych pól, czy są dość gęste i dlatego? Czy jest to taśma cob?
super material, ps odnosnie zasilacza prosze uwzglednic straty i wydajnosc zatem jesli zasilacz ma 80% sprawnosc to zalecam uwzglednienie tego i lepiej jest jesli zasilacz bedzie pracowal na 70-85% swojej mocy to mniej sie grzeje i jego zywotnosc bedzie wieksza.
Marcina jaki zasilacz jest potrzebna do oswietlenia LED - 12m.
Świetnie podana wiedza, mam pytanie, w jaki sposób najlepiej przymocować takie taśmy LED do podsufitki w samochodzie? Będzie się trzymać na taśmie dwustronnej czy jakoś inaczej trzeba to zrobić?
Hej dzięki za film. Mam szybkie pytania. Jaki przewód między zasilaczem 5A a ledami? Czy zasilacz może być cały czas pod napięciem? Czy sterownik montować przed nim?
jak podłączyć ściemniacz do led. Czy zasilacz musi być wtedy stale pod napięciem. Czy to bezpieczne? Czy ściemniacz może być przed trafo na 240V, czy specjalny na 12V.
Masz już ściemniacz, (np. w ścianie, zasilający żyrandol) czy chcesz kupić specjalny pod led?....
Witam. Jak mam diody z pilotem 24v i zasilaczem 230v i omine zasilacz i podlacze to do zapalniczki w ciezarowce z 24v a na tym module od pilota jest napisane maximum current of each channel :2A to cos spale czy bedzie to dzialalo?
18:22 LEDy mimo wszystko powinny być sterowane źródłem prądowym, jak widać na mierniku prąd wzrasta wraz z nagrzewaniem się struktur, więc żywotność takiej taśmy będzie mniejsza. Wyższa temperatura = wyższy prąd a im wyższy prąd tym wyższa temperatura i szybsza degradacja. Zasilanie stałym prądem przedłuża życie każdego LEDa do deklarowanych przez producenta setek tysięcy godzin, bez zauważalnej utraty jasności.
Taśmy led są przystosowane do źródła napieciowego, na tasmach są rezystory
@@b.k.2804 Dokładnie, wartość rezystorów została dobrana na napięcie 12V podwyższanie powoduje większe wydzielanie ciepła co skraca żywotność struktury i szybsze przepalenie diody. Wraz z wzrostem napięcia prąd wzrasta (prawo Ohma). Diod LED mocy zasilasz prądowo ale i je możesz podłączyć pod większy prąd tylko że wymagane jest lepsze chłodzenie i struktura diody też się szybciej uszkodzi bez odpowiedniego chłodzenia.
co to jest to "źródło prądowe"?
Albo prościej, do czego najlepiej podłączyć taśmy LED, żeby nie skracać jego żywotności?
@@kamil7058 źródło pradowe to zasilacz gdzie zwracasz uwage na natężeniu prądu, gdzie możesz dowolna diodę podlączyć pd wyższe napięcie nawet, pod warunkiem dobrania odpowiednego układu regulującego natężenie prądu, najprostszym jest zwykły opornik,
o wiele lepszym jest stabilizacja prądu.
W przypadku ledów na pasku dobierasz tylko zasilacz 12V o odpowiedniej wydajności, najlepiej trochę z zapasem, ale to na filmie masz wyjaśnione, możesz w szeregu dać diodę prostowniczą, która nieznacznie obnizy napięcie, tym samym sporo wydłuży zywotnośc diod, albo/i zadbać o lepsze chłodzenie, przyklejając paski na aluminiowym podkładzie.
Swietny poradnik dziekuje bardzo pomogl 👍👍
Witam,chcialem zapytac ,bo slyszalem ze do LED lepiej jest zastosowac zasilacz na prad staly,?
Super wideo. Mam pytanie dotyczące zasilaczy.
Mam u siebie podłaczone dwie listy o długości ok 2m (LED 2835), zasilacz dopuszkowy 2,1A 25W. Zauwazyłem ostatnio, że po 15 min diody zaczynają mrygać. Według obliczeń 2,1A powinno wystarczyć. Czy zasilacz może się przegrzewać i dochodzi wtedy do spadku prądu (?) przez co diody mrygają?
Mrygają? Co to za wyraz mrygają?
@@JACKSPARROW-cx8ll sprawdz w slowniku
Diody mogą mieć 14W/m co daje już 28W na całości (2m), zasilacz jest przeciążony i się grzeje co może powodować takie coś. Taśma taśmie nie równa. Moc jest zależna od ilości i wielkości diod na pasku nawet są wersje 5050. jak masz możliwość to odłącz ten zasilacz pożycz od kogoś inny (jak masz taką możliwość) i sprawdź jak się będzie zachowywać taśma LED.
Spotkałem się z takim zjawiskiem przy dużej odległości (kilka metrów) zasilacza od ledów i zbyt małym przekroju kabla. Wymiana przewodu zasilającego pomogła. Podepnij "na krótko" zasilanie do ledów i sprawdź, czy nadal tak się dzieje.
Większość taśm LED występuje na 12v, ale są również 5v, oraz 24v, jaki dokładny model zasilacza laboratoryjny ?
Cześć. Dzięki za film👏🏻 mam pytanie. Lampa zewnętrzna-plafon. Przestała świecić, na wyjściu z zasilacza 144V. Chyba troszkę za dużo? Ledy 12v. Podłączyłem kawałek takiej taśmy i świecą. O co chodzi? Powinny się zjarać. Zasilacz malutki 24W. Please help
Dzięki, dostałem ze sklepu meblowego szafkę z ciemną szybką zewn. i ciemną półką, więc chciałem zamontować podświetlenie. W sklepie chcieli za montaż podświetlenia 70 zeta... Jajcarze.
Szafa a podrzucisz linka do sprawdzonych zasilaczy z ChinaTown??? 😃👍✔
są jeszcze paski led na 5V/USB ... zwracać uwagę bo są słabsze ! i na sterowania (pilot radiowy, pilot na podczerwień, Bluetooth, Wifi ... = Alexa/Telefon/inny asystent ), które w większości są na 12V
szkoda że nie wspomniałeś o paskach RGB / RGB-W / RGB-WW .....
Można podłączyć taśmę z obu stron jeżeli jest długa? 10m z jednego zasilacza? + Do + , - do ,- ?
co ile cm można ciąć pasek z 5:35 ??
Wygląda na to, że co grubość palca prowadzącego - jakieś półtora centymetra bym obstawiał. :)
Boże szafa tak mocno szanuję Cie za taki film, potrzebowałem go bardziej niż szczepionki na 👑 😂 😂 😂 serio serio ♥
Witam
czy możesz mi podpowiedzieć jakich taś rgb użyć na zewnątrz i czy taśmy zalane silikonem można montować w profilach ledowych a jeśli nie to co byś mógł polecić na zewnątrz .
Pozdrawiam Mirek
7m taśmy LED gęstej przy jednostronnym zasilaniu nie jest dobrym rozwiązaniem, dwa pierwsze metry początkowe po kilku minutach są gorące, na 5 metrze spadek napięcia już występuje (sprawdzone). U siebie odcinek 4.5m zasilam 3 razy na początek środek i koniec. Jeśli nie wierzysz to przylutuj przewody na 5 metrach na początku w środku i na końcu, podłącz zasilacz z pomiarem prądu i kolejno sprawdź na podłączony zasilaniu na początku i pomierz napięcie na końcu. Podłącz zasilanie na koniec i początek i zobacz na prąd i napięcie w środku taśmy, przy gęstych diodach warto jeszcze zasilić taśmę na środku. Druga taśma 4mb oparta na WS2812B zasilana jest w 5 miejscach ze względu na napięcie pracy 5V,
Witam. Mam dwa techniczne ptytania.
1. Czy jeśli podłącze niezależne dwa paski led np. po 1 metrze daleko od zasilacza łącząc taśmy z zasilaczem za pomocą kabla dwużyłowego niskonapięciowego to czy sama długość tego kabla ma znaczenie? Przykładowo jedna taśma będzie miała 6m kabla a druga 1 metr czy to ma jakieś znaczenie techniczne?
2. Czy jeśli dwie taśmy z powyższego przykładu chciałbym mieć na dwa osobne przełączniczki O/I to czy musze to podłączyć pod dwa osobne zasilacze czy można pod jeden :-) ?
Pozdrawiam
1.Ta na dłuższym przewodzie może trochę słabiej świecić (przez spadek napięcia, im grubszy przewód tym spadek będzie mniejszy)
2. Można pod jeden oby tylko miał wystarczającą wydajność prądową
Dzięki śliczne za ten filmik. Pozdrawiam!
Dla zasięgu. Czy planujesz z powrotem do podcastów. Tam Ciebie odkryłem. Lata temu :)) Pozdo
Przyda mi się do pracy taka wiedza. Czasem klienci chcą kupować ledy do oświetlenia WC :D
Zabezpiecz w takim razie wyjście transformatora dla spokoju głowy :)
jakie ledy są najlepsze smd czy takie na paskach?
A jak to wyglą ze sciemniaczem? Czy wartosci amper i wat ma znaczenie? Tasma musi byc specjalna? Cos więcej na ten temat?
Ja jestem elektronikiem bardzo starej daty. Podczas mojej edukacji właśnie wynaleziono diodę LED. Ale jedno od tamtych czasów się nie zmieniło - napięcie zasilania. O tym w Twoim, notabene ciekawym materiale, było bardzo skąpo. Jeżeli pięciometrowa taśma potrzebuje 12V to ile V przyłożyć do jednego metra żeby nie "przewalić" diod ?
Jak pokazał na filmie podłączył drugą taśmę prąd jest ten sam, zmienił się tylko amperarz... Więc na jednym metrze też będzie 12v z mniejszym amperarzem.
to, że na początku taśmy 5m będzie 12V to na końcu może być już 11V lub i mniej
zajebiście, ale po tytule "WSZYSTKO o ..." spodziewałam się, że rzeczywiście pokarzesz jak podłączyć leda do zasilacza, jak ją przyciąć na wymiar, itd...
Ja mam pytanie co z ledami RGB adresowalne czy zrobił bys filmik o nich dla amatorów
WITAM!
Potrzebuję podłączyć 13m takiej taśmy LED:
rolka 5m - 600SMD 2835, 12V, 48W, 9,6/1mb. Czy dobrze zrozumiałem, że jest mi potrzebny zasilacz 10,4A imocy 124,8W? Jeśli tak, to czy wystarczy zasilacz 120W / 10A
Oraz 7metrowy odcinek tej samej taśmy. Czy do 7m wystarczy DRIVER 12V, 70W i 6A?
proszę o pomoc, z góry dziękuje.
Na pewno 2835? A może 3528? Bo moc raczej pasuje do tej drugiej. Do 13m tej tasmy najlepiej wziąć 150W aby trochę "pochodził" musi mieć trochę zapasu. Do 7m najlepiej 75W. Mniejsze zasilacze pewnie będą działac, ale szybciej się zużyją.
15 A będzie spoko. Policzone z małym zapasem.
Witam,
chciałam zapytać czy mogę podłączyć na jednym zasilaczu 14 m, taśmy Led ?
Dziekuje
Ta
Nie,
Tak tylko pamiętaj że musisz pomnożyć moc jednego metra taśmy przez ilość metrów i do tego dodaj 20% tej mocy i wyjdzie ci moc potrzebna do zasilenia taśmy i najlepiej żeby pojedynczy odcinek nie był dłuższy 10 m to już zależy od taśmy bo nie raz jest tak że jest spadek napięcia na taśmie i koniec słabiej świeci a jak już byś musiał zamontować 14 metrów w jednym kawałku to weź podłącz a w razie potrzeby kolejny kabel na drugim końcu albo gdzieś w środku
@@MW-fc3po Najlepiej co 5m dołącz dodatkowe przewody czyli 0, 5m, 10m, 14m. podłącz te przewody bezpośrednio pod zasilacz lub na początku razem i grubszy do zasilacza.
Szkoda że nie wspominasz aby dłuższe odcinki zasilać obustronnie gdyż w przeciwnym razie koniec taśmy LED świeci coraz słabiej.
Czy mogę podłączyć pod jeden zasilacz dwa paski Led tak, że z lewej strony było by 3m taśmy a z prawej 1m? Mam tak zrobione wyjście, ze paski Led muszę dac na lewo i prawo od zasilacza .
możesz
I jeszcze które dokładnie kupić te pędy na zewnątrz
Istnieją na inne napięcia np. 24V lub 230V.
Czy do tego całego paska ledów 5 metrowego (mam ten sam co Ty) wystarczy zasilacz 12V 5A ? Czy musi byś jakiś mocniejszy ? I np jak bym chciał połaczyć 10m bo taka mam ścianę jedną to jaki by wypadało zastosować zasilacz ?
@@marcinadd U mnie połączyłem 15m taśmy RGB 5050 i bez żadnych strat świeci równomiernie.
Witam .prosze o pomoc .zakupiłem 2x 5m taśmy led 4000k white 24v 240led/m. 60w /5m. , podłączyłem 10 m tasmy z obu stron napieciem zasilacza firmy GPV- 24vdc - 4.2A 100w . Taśmy nagrzewają sie bardzo w pierwszym 1.5metra i na koncu ostatni metr rowniez lecz troszeczke mniej a gdy ściemniam je ściemniaczem by swiecily bardzo słabo to tylko wtedy jest ok. Prosze o porade czy dobralem odpowiedni zasilacz lub czy podlanczyc je inaczej . Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpis
Ledy grzeją się. Powinno się je montować na profilach aluminiowych
Ale onw sa na profilach aluminiowych
Jaką średnicę przewodu zastosowałeś?
Powinieneś zastosować zasilacz 6A 24V czyli ~ 150W.
Przewód minimum 2x0,75 dopięty z dwóch z dwóch stron każdej taśmy o odcinku 5m ;)
dioda jest elementem zasilanym pradowo nie napieciowo 18:24 zobacz jak ci prad rosnie
Jak sprawdzic czy mamy led na 230v czy 12v?
Zrobił kolega ostatnio zwarcie..zasilacz szlak trafil. Strzal byl taki, ze spalilo zasilacz i uszkodzilo ze 2 czy 3 diody.
Myslalem, ze zwarcie bylo na 230v, ale podlaczylem pod podobny zasilacz DC i swieci.
Tyle, ze musialem odciac te diody spalone i nie swieci mi pierwszy metr tasmy a następne kilka metrow swieci.
Wyglada jakby sekcje byly podzielone na metrowe odcinki z ilością 58 ledow i co kilka ledow jest jeden rezystorek.
Da rade jakoś ozywicz poczatek tego paska?
Jak masz miernik, ustawiasz na diody, sprawdź wcześniej na tych dobrych +/- jak przychodzi i po kolei diody sprawdzisz czy one są chociaż całe, wtedy możliwe że tylko rezystor trzeba wymienić. tylko pytanie czy warto...
12:30 czyli jak mam 2 rolki po 5 metrów, to nie zalecasz ich lutować ze sobą, ale nie powiedziałeś co w takim razie zrobić. Chyba, że czegoś nie zrozumiałem. To jak połączyć dwie rolki po 5 metrów?
Nie laczymy dwóch 5 metrowych bo spadek napiecia moze byc na tyle duzy ze na 10 metrze ostatnia dioda bedzie swiecic o polowe ciemniej. dlatego zaleca sie podlaczenie po prostu tej drugiej tasmy osobno do zasilania (tego samego jesli zasilacz ma wystarczającą moc lub do osobnego jesli mocy brakuje). Mozna tez sie zaopatrzyc w tasmy 24V, na nich spadek napiecia nawet na 10 metrach nie jest tak duzy jak przy 12V.
@@szynga To jest prawda, że taśmy 24v mają dłuższą żywotność?
@@cinkersss a tego to ci nie powiem, bo nie wiem.
@@cinkersss przede wszystkim dobry zasilacz z zabezpieczeniami i dobre diody dają dłuższą żywotność. Od napięcia to nie zależy. Trochę może komplikuję, ale koniec paska można podłączyć szeregowo z początkiem następnego. Wtedy dwa paski 5m 12V dają jeden 10m 24V. Zasilacz wtedy musi mieć 24V. Wada: trzeba pociągnąć dodatkowy kabel albo zasilanie przyłączyć w miejscu łączenia pasków. Wariant raczej dla rozumiejących prąd elektryczny.
@@krzysztofwaleska Przy równoległym połączeniu, np, 4 pasków po dwa metry zasilacz może być spokojnie 12v 150W, w szeregowym to nie wiem czy 12v by uciągnęło 10 m... ale chyba tak, nie spotkałem się, żeby ktoś dawał 24v do dłuższych instalacji, nawet jak początek i koniec podłączyć do jednego kontrolera i wtedy go do zasilacza... chyba ze się mylę, bo do końca nie wiem... A to, że 24v ma większą żywotności, to to ponoć bzdury...
Witam, pytanie może trochę (może) bardziej techniczne.
Czy jak mam wyciągnięty kabel standardowy 3 żyłowy, od zasilacza do ledów to mogę go normalnie podłączyć ? czy będą jakieś straty energii bądź inne przeciwwskazania.
Pytam bo mam z 1,5 od ledów zrobione miejsce w szafce łazenkowej. A nie mam jak w obudowie wanny schować zasilacza.
Nic sie nie stanie.
Spadków napięcia nie będzie jeśli przewód jest odpowiednio gruby. Im mniejszy przekrój przewodu tym większe straty na każdym metrze
Napewno tam jest 1,5mm2 chyba że jakiś piekorz instalacje robił
Pytanie do autora. Ledy, które linkujesz można wybrać w barwie "WHITE", ale nie ma podanej temperatury barwowej, dobrze się domyślam, że są one barwy neutralnej?
Co ciekawe ja zamawiam taśmy led do przeróżnych zastosowań tylko na Aliexpress:) nawet miałem styczność z fantastycznymi taśmami led programowalnymi WS2812B. Mają napięcie 5V, 3 piny: -, data,+ . do pracy potrzebują sterownika oraz programu który ledami steruje. Piękna sprawa także taśmy led RGBCW oraz RGBWW, Oprócz palety barw RGB mamy także ciepły biały i cieply zimny. Przejechałem się tylko na tych najtańszych, najmniej trwałych taśmach led SMD3528, 2€ za 5m, one dosłownie rozrywały się w dłoniach. Taśmy led mają wszechstronne zastosowanie dlatego też są produktem bardzo pożądanym choćby na Aliexpress
Czesc. Chcialbym sie zapytac o szczegoly odnosnie mojego projektu z diodami rgb.Jak mozna sie najlepiej skontaktowac? Pozdrawiam.T.
napisz o co kaman - może pomogę
@@MegaDejmos dzieki, juz mi sie udalo kogos znalezc. wszystko gotowe. Pozdrawiam.
@@tenzin044 no i git - najlepiej sobie samemu poszukać/pokobinować to zostaje w głowie dłużej - jest masa materiału w temacie w sieci/na forach - ostatnio bawię się diodami programowalnymi o których nie miałem pojęcia miesiąc wstecz a dziś programuje je na esp32 :)
pozdro
@@MegaDejmos Jasne tak to tez dziala i u mnie. Ja mialem problem jak policzyc ilosc amperow przy podlaczeniu 5 wentylatorow (105 diod)rgb bo wszystko co znajdywalem online odnosilo sie do listew rgb. no ale koncem kncow wszystko dziala i to najwazniejsze. ;)
Szafa, że tak zapytam. Ten link, to do 5 metrowych rolek?
Super filmik wiem już o co chodzi
Jaki przewód pomiędzy puszka a zasilaczem 12v.