Mám důvodné podezření, že ta čtvrtá Tatrapoma (po levé straně) nikdy neexistovala. V terénu po ní (ani po její sjezdovce) nezůstaly vůbec žádné stopy - trasa Háčka vyžaduje srovnaný terén, betonové patky, plošinu pro dolní stanici... Les na té straně vypadá naprosto stejně jako všude v okolí - zarostlá sjezdovka bývá i po desetiletích na leteckých mapách patrná, obzvláště takhle vysoko, kde les roste pomalu. Jediným zdrojem informací o něm jsou dvě panoramatické mapy někdy z poloviny 90. let. Očití svědci, kteří tam v té době lyžovali, mi potvrdili, že tam vlek nezaznamenali. Podle mě se tedy jedná jen o nerealizovaný projekt. Je to ostatně škoda, byla by to celkem rarita - čtyři paralelní Háčka jinde na světě fungovala jen krátký čas v Chamrousse nad Grenoblem, o žádných dalších nevím.
Díky za komentář a hlavně doplnění informací! Mě kromě těchto panoramatických map zmátla ještě jedna H130 uvedená v referencích. Délka i převýšení by totiž přibližně odpovídalo tomu 4. vleku. Taktéž jsem měl podezření na terén po levé straně vleků, a to hlavně ve střední části. Když jsem prohlížel starší letecké snímky, padl mi do očí především tento úsek: mapy.cz/letecka-2012?pano=1&x=19.2553264&y=49.2643574&z=18. Nicméně jsem několikrát projel terén zhruba tak, jak byla vyznačena sjezdovka a musím sám uznat, že především v nejprudší části, kde už je poměrně hustý les, nebylo k nalezení vůbec nic co by poukazovalo na její někdejší existenci. Taktéž je pravda, že ačkoliv horní mírnější pasáž vleků působí, že by se tam 4. vlek mohl vejít, tak vůbec nic nenaznačuje tomu, že by se zde další zařízení nacházelo. Koukal jsem i po srovnaném terénu v místech, kde se měla nacházet dolní stanice... taktéž nic. Jestliže to máte ověřeno od pamětníků, tak už o tom nehodlám pochybovat :). Je to opravdu škoda, navíc ten terén, hlavně v horní části, je vyloženě ideální pro červenou sjezdovku. Takhle je to akorát Freeridový ráj, na druhou stranu velmi slušný a zajímavý :D. Každopádně si myslím, že i 3 Háčka vedle sebe jen tak někde nemají, a v rámci střední Evropy je to rekord skoro určitě :D. Popisek trochu upravím, ale jen tak, aby váš komentář nepřestal dávat smysl :D.
Vďaka za video aj za informácie. Toto je aj dôvod, prečo rád chodím do tohto strediska❤. Inak nemajú tie vleky rýchlosť cez 4 m/s ? Budeš mať videá aj zo sedačkových lanoviek?
Díky za komentář! :D Vždycky jsem si myslel, že žádné Tatrapomácké Háčka nejezdily více než 3,9 m/s, takže mě velmi překvapilo, když jsem si to teď přepočítal :DD. Tady ve videu sice celou, nesestříhanou jízdu nemám, ale originální záběry mi zůstaly. Výsledek mě opravdu zaskočil - vlek jede 366 s (6 m 6 s), a při délce 1502 m to vyšlo na téměř přesně 4,1 m/s, takže máte pravdu! Tak nevím... možná že na větších vzdálenostech měly vleky kromě výkonnějších motorů i o něco rychlejší převodovky :DD. Upřímně jsem ještě neviděl technickou dokumentaci žádného z vleků, a většinu údajů jsem buď někde vyčetl, nebo tradičně pomohl Gůgl, a některé věci se dají snadno spočítat :D. Každopádně u Francouzkých háček byla rychlost přes 4 m/s poměrně běžná záležitost, takže by mě to asi nemělo až tak moc překvapovat :D. Jinak horní sedačka, to co je v poslední minutě a půl, je vše co mám, a dolní jsem navštívil jednou, ale to jsme se spíš bavili s kamarádem mezi sebou, takže z toho nakonec moc nemám :D. Já ty sedačky na Kubínské zrovna moc nevyužívám, protože na té spodní, co neustále zastavuje, to někdy trvá třeba i 20 minut, a nahoře... Prostě ty háčka jsou rychlejší, delší, fouká na ně mnohem míň než na sedačku a při sněžení mi taky poma přijde jako lepší volba :D. Navíc mám velice rád ten horní úsek, kam vás dostanou jen ty vleky, protože to je za mě zatím nejlepší místo, kde se dá jezdit mezi stromkama takový ten amatérský freeride :DD.
Zaujímavé, ako si to rátate 👍 a súhlasím na Kubínskej radšej využívam tiež vleky pred lanovkou lebo rýchlosť. Teda nie že by to bolo moc pomalé ale keďže niekedy spomaľujú alebo zastavujú kvôli začiatočníkom či turistom to ich robí pomalými. Určite by sa tu hodilo na obe lanovky odpojiteľné uchytenie ako fixné. Otázka je však ako to zvládnu tamojšie zjazdovky či kapacita dopravných zariadení nebude predbiehať kapacitu na zjazdovkách. Mám ešte otázku, čo používate na natáčanie videí a aký program používate na úpravu videí.
@@janmarichel2811 Myslím si, že sjezdovky by to unesly docela s přehledem, totiž... ač se může zdát, že odpojitelné lanovky musí mít kvůli rychlosti i větší kapacitu, realita je taková, že se to zase o tolik neliší. Je to především kvůli časových intervalů, protože kdyby byly moc krátké, hádám že by to i na odpojitelných lanovkách vypadalo podobně, jako to vypadá třeba teď na dolním úseku Kubínské :DD. Pokud vím, tak maximum u fixních čtyřsedaček bývá 2400 os/hod, a u odpojitelných jsem zatím narazil na nejvíce 2800 os/hod, a i to je už poměrně extrém, a není to zrovna časté. Jde spíše o komfort při nástupu a samozřejmě rychlejší jízdu, a máte pravdu, že Kubínky by to skutečně potřebovaly. To neustálé zpomalování na dolním úseku mě vyloženě odlákává od toho, abych jej využíval :D. Na natáčení používám kompakt Sony WX-350, což pro mě byla celkem atraktivní kamera/foťák za rozumnou cenu (já ho pořídil cca za 4700 Kč), no bohužel už je to starší produkt (uvedli ho na trh již v roce 2014) a začíná pomalu mizet z obchodů. Na hlavě vozím outdoor kameru Lamax X9.2, taktéž spíše taková budget třída, ale za tu cenu má poměrně slušnou výbavu. Osobně do téhle natáčecí techniky nechci investovat moc, vzhledem k tomu, že to furt tahám sebou a může se mi to kdykoliv zničit, jsem taky schopný to někde zapomenout, atd... :DD. Všechno to plychtím dohromady v programu Sony VEGAS 16.0. Ještě asi 2 roky dozadu jsem používal jiný program. Bylo to naprosto nevhodné na editování, navíc se projekt nedal ani uložit, takže jsem vše musel udělat na jeden zátah, a program to nebyl nejspolehlivější, takže si asi dokážete představit, jak jsem byl celý happy, když mi to po třech hodinách práce spadlo :DDD. Tenkrát už jsem byl tak zoufalý, že jsem se začal shánět po něčem lepším. Všechny programy co jsem ale mi nevyhovovaly, a nebo vkládaly do videí různé otravné vodoznaky. A pak jsem narazil na jakousi "pirátskou" stránku, kde byl Vegas ke stažení zdarma (normálně to stojí i několik tisíc korun). Ta stránka už o pár dní později nefungovala, takže se dá říct, že jsem měl obrovské štěstí. Pokud ale nemáte se střihem videí moc zkušeností, tak bych vám ale Vegas v rámci zachování duševního zdraví vás i vašeho okolí rozhodně nedoporučoval :DDDD. Je to fajn program, ale jen udělat jednoduché video jsem se učil asi týden, a i po dvou letech používání s ním stále často bojuju. Ten program celkem rád padá, někdy s ním padá třeba i celý počítač, a jindy se mi třeba podaří udělat něco, co jsem nevěděl že jde, a pak nevím jak to mám dát zpátky... no prostě jsou to občas nervy :DDD. Doporučil bych vám spíš program ClipcHamp, který je zdarma, a jedná se o uživatelsky rozhodně příjemnější program, než ten, co používám já, a nemá vodoznak.
@@tatrapomar3013 ďakujem za vaše postrehy a radu. Ja používam Vegas konkrétne pro 13 a viem veľmi dobre o čom hovoríte 😅. Upravovať ako aj strihať som sa ako tak naučil ale skôr výzva je pre mňa urobiť viac záberov do jedného videa. A tiež by som potreboval ešte radu v akom súbore to ukladáte, pretože sa mi zdá že obraz nie je taký čistý.
@@janmarichel2811 Omlouvám se za trochu opožděnější odpověď, nějak jsem se k tomu nemohl dostat... :D Na RUclips i k sobě si hotové videa ukládám klasicky ve formátu mp4. Je tady ale jeden trik - kromě toho, v jakém je video formátu (mp4, avi, mkv, ...) se dá čarovat ještě s jednou věcí, a to je kodek. Kodek je v podstatě způsob, jak je video uloženo, a jak moc velký datový tok potřebuje. Většina obyčejnějších nebo starších programů (mám bohužel obavu, že pro Vegas 13 to platí také) umí renderovat videa pouze v kodeku H264 (AVC). Existuje ale úspornější kodek, a to je H265 (HEVC). Prostě a jednoduše - Pokud chceme, aby obě výsledné videa měly zhruba stejnou kvalitu, tak kodek H265 potřebuje jen přibližně 2/3 datového toku, který by ke stejnému výsledku využil starší H264. Důvod, proč videa na YT dost často působí nekvalitně oproti tomu, když si je přehrajete u sebe v počítači je takový, že oni se samozřejmě snaží šetřit místem, takže ty videa potom trpí právě na nedostatečný tok dat. A tím, že používám ten úspornější kodek, kterému stačí ten nižší průtok dat, to video vypadá celkem dobře, i když je tam ta komprese co dělá RUclips. I tak ta kvalita není zrovna nejlepší... když se podíváte například na okraje textů, jsou tam celkem patrné různé atrefakty, neostrost a jiný bordel :DD.
Když jsem tam přijel tak jsem hned poznal že je levá starší. Při pohledu zdola na pohonné lanáče jsem si všiml že levý má nějaké tvary (takovéhle lanáče vyráběla Poma France). Potom začala Tatrapoma vyrábět trochu podle sebe a zrušila tvary na lanáčích. Můžeme si toho všimnout u dolních pom které jsou novější. U pravé pomy to bylo asi tak že byl lanáč v horším stavu takže ho nahradily novým.Také jsem si všiml že levá poma potom má na trati jednovětvové protivětvové podpěry. Viz například podpěra 2 u stávající H130. Tyto podpěry se většinou využívají někam k začátku vleku. Protože když je jednovětvová podpěra blízko dolní stanice, tak vracející se unašeč by bouchl do podpěry. (U těchto H210 se to neděje, zde jsou unašeče výše než podpěry). Je to kvůli tomu že lanáče jsou užší než podpěry, tak se lano musí křivýmy kladkamy ,,zakřivyt". Na trati jsou rozměry podpěr stejné a mezi nimi je jednovětvová protivětvová podpěra? To mi přijde docela divné. Nevíš o tom něco?
Díky za komentář! :D Do s těmi tvary na lanáčích a větších kolech sis všimnul dobře. Sice se podle toho stáří vleku nedá určit vždy, to je třeba i tento případ, jak si zmínil, ale často je to dobrá pomoc :D. Pokud vlek nebyl rekonstruovaný, tak takhle poznáš, že už je poměrně nový - Tatrapoma tyhle lanáče začala používat někdy kolem roku 2000. Ještě znám jednu dobrou pomůcku. Je to podle té konstrukce, která drží kladky na podpěrách :D. Všechny háčka do roku 1989 měli tu klasiku, trojúhelníkový tvar, který má jedno z těch ramen k podpěře uchycené dole, pod osou kola. Všechny háčka od tohoto roku již měly tu, co připomíná spíše obdélník, a jedno z ramen je uchyceno naopak nad osou kola. Podobně to mají i eFka, které do roku 89 sdílely podpěry s Háčkama, a pak dostaly ty nové, velice jednoduché, prostě jen tyč kolmo ke sloupu. Jo, a ta podpěra uprostřed trasy, co je na opačnou stranu než všechny ostatní... Nejsem si úplně jistý, ale většinou, když Tatrapoma dávala tyhle podpěry i někam doprostřed trasy, bylo to v případě, že vracející se pomy by byly v takové výšce, že by mohly stále vrazit to podpěry. Jediné vysvětlení, co mě napadá, je kvůli větru. Kdyby foukalo hodně, a ta poma by se rozhoupala k té podpěře, mohlo by se stát, že by do ní stejně vrazila, nebo by se třeba i zaklesla do té konstrukce, co drží kolo :D. Tak možná kvůli toho se tam dávaly ty sloupy na opačnou stranu. U jiných vleků jsem v těchto případech na vratné větvi viděl například tlačné kolo (Vrátna, Paseky - vlek H130 Slovan, či Hlavní H130 na Šachtičkách).
To jak si zmiňoval, o těch kolech od roku 2000 tak jsem jeden takový vlek našel. Tento vlek se nachází ve slovenském rudohoří kousek od Hriňové, na Košútce. Dolní stanice a první jednovětvová podpěra mají tyhle velmi jednoduché kola. Náhradní kola to být nemůžou vzhledem k tomu že jsou tři a navíc ten vlek nevypadá tak staře na to aby se měnily rovnou tři kola. Vím že sem pletu skoro střed Slovenska ale jen tak pro informaci
@@vlekar9563 Zajímavé. Nevíš náhodou, jaké je výrobní číslo? Třeba jestli máš fotku štítku nebo tak... Jinak to háčko na Košútce je taky celkem zajímavé, hlavně kvůli toho zalomení na obě strany :D.
No já jsem to nezjistil kvůli štítku ale v seznamu vleků na Košútce webu Bergfex a tam to bylo napsané. Také jsem si všiml toho že vleky Tatrapoma H od roku 2000 mají pohony na dolní stanici připevněné příčně (takovéhle vleky znám v Mostech u Jablunkova - 2003 a tedy na Košútce) Do tohoto roku znám Háčka s vodorovně připevněným pohonem.
@user-ve9hc3ju9v táto sezóna vo februári bola nielen pre Kubínsku hoľu ale aj pre niektoré strediská veľmi slabá, avšak toto video je z minulého roku. Čo sa však týka samotnej Kubínskej holi, jej zjazdovky sú orientované na južnú stranu a vplyvom slnečného počasia sa mení aj kvalita snehu. Bohužiaľ mne sa ju túto zimu nepodarilo navštíviť a plne verím že ďalšiu zimu si to vynahradím.
Díky za komentář! :) Trefil jsi to skoro přesně - je to maximální počet závěsů, co se vejde do zásobníku :). Nic víc už v tomto čísle obsaženo není. Na druhou stranu tahle jednoduchost má i určité výhody. Třeba to, že ti, co se tomu věnujou už trošku dýl, jsou jen podle délky a vzhledu stanice schopní přesně poznat, o jaký typ vleku se jedná :D.
@@tatrapomar3013 a nevíš jak byla dřív řešena regulace rychlosti? Protože frekvenční měniče v té době ještě nebyly. Napadlo mě že vy to mohlo být řešený například variátorem nebo vicepolovy motor.
@@elektronekk4306 Myslím, že používali vícepólové motory. Řekl bych, že to bylo nejjednodušší a nejspolehlivější řešení. Mám také pocit, že vleky neměly možnost plynulé regulace rychlosti, takové, že vlekař může klidně zpomalit, jak se mu zachce... vlek prostě jel buď naplno, nebo stál, a ta "regulace" byla omezena pouze na takové "změkčení" rozjedu. Taky jsem asi 2x viděl elektrickou výzbroj, a jeden z nepřehlédnutelných prvků bylo docela velké množství výkonových rezistorů - odhadem tak 20 ks minimálně, jeden mohl mít tak 200W. Nevím, jestli byly v určité fázi rozjezdu krátkodobě připojeny do série přímo s motorem, ale i kdyby, tak to určitě nemohlo být na moc dlouho, protože i když jich bylo opravdu dost, tak by skoro určitě po chvíli shořely :DD. Některé vleky tohoto typu měly totiž motory o výkonu i přes 100 kW. Osobně jsem jel na několika vlecích s původní regulací, a jednou jsem zastavení vleku chytil :D. Žádný pomalounký rozjezd to teda ale není, řekl bych, že to celé zabralo méně než dvě sekundy, a už to znova běželo naplno :D. A já kvůli toho hodil držku, protože jsem se celý tak divně zaklonil, abych viděl, že co se u dolní stanice stalo (ohromně jsem se přitom bavil :D), a když mě to pak potáhlo, tak jsem to holt jaksi neustál :DD.
Mám důvodné podezření, že ta čtvrtá Tatrapoma (po levé straně) nikdy neexistovala. V terénu po ní (ani po její sjezdovce) nezůstaly vůbec žádné stopy - trasa Háčka vyžaduje srovnaný terén, betonové patky, plošinu pro dolní stanici... Les na té straně vypadá naprosto stejně jako všude v okolí - zarostlá sjezdovka bývá i po desetiletích na leteckých mapách patrná, obzvláště takhle vysoko, kde les roste pomalu. Jediným zdrojem informací o něm jsou dvě panoramatické mapy někdy z poloviny 90. let. Očití svědci, kteří tam v té době lyžovali, mi potvrdili, že tam vlek nezaznamenali. Podle mě se tedy jedná jen o nerealizovaný projekt. Je to ostatně škoda, byla by to celkem rarita - čtyři paralelní Háčka jinde na světě fungovala jen krátký čas v Chamrousse nad Grenoblem, o žádných dalších nevím.
Díky za komentář a hlavně doplnění informací!
Mě kromě těchto panoramatických map zmátla ještě jedna H130 uvedená v referencích. Délka i převýšení by totiž přibližně odpovídalo tomu 4. vleku. Taktéž jsem měl podezření na terén po levé straně vleků, a to hlavně ve střední části. Když jsem prohlížel starší letecké snímky, padl mi do očí především tento úsek: mapy.cz/letecka-2012?pano=1&x=19.2553264&y=49.2643574&z=18. Nicméně jsem několikrát projel terén zhruba tak, jak byla vyznačena sjezdovka a musím sám uznat, že především v nejprudší části, kde už je poměrně hustý les, nebylo k nalezení vůbec nic co by poukazovalo na její někdejší existenci. Taktéž je pravda, že ačkoliv horní mírnější pasáž vleků působí, že by se tam 4. vlek mohl vejít, tak vůbec nic nenaznačuje tomu, že by se zde další zařízení nacházelo. Koukal jsem i po srovnaném terénu v místech, kde se měla nacházet dolní stanice... taktéž nic. Jestliže to máte ověřeno od pamětníků, tak už o tom nehodlám pochybovat :). Je to opravdu škoda, navíc ten terén, hlavně v horní části, je vyloženě ideální pro červenou sjezdovku. Takhle je to akorát Freeridový ráj, na druhou stranu velmi slušný a zajímavý :D. Každopádně si myslím, že i 3 Háčka vedle sebe jen tak někde nemají, a v rámci střední Evropy je to rekord skoro určitě :D.
Popisek trochu upravím, ale jen tak, aby váš komentář nepřestal dávat smysl :D.
Paráda! Jde vidět že každým videem se zlepšuješ čím dál více! Pokračuj dál v tom co děláš :)
Přesně👍
Miluji pomy
Vďaka za video aj za informácie. Toto je aj dôvod, prečo rád chodím do tohto strediska❤. Inak nemajú tie vleky rýchlosť cez 4 m/s ? Budeš mať videá aj zo sedačkových lanoviek?
Díky za komentář! :D
Vždycky jsem si myslel, že žádné Tatrapomácké Háčka nejezdily více než 3,9 m/s, takže mě velmi překvapilo, když jsem si to teď přepočítal :DD. Tady ve videu sice celou, nesestříhanou jízdu nemám, ale originální záběry mi zůstaly. Výsledek mě opravdu zaskočil - vlek jede 366 s (6 m 6 s), a při délce 1502 m to vyšlo na téměř přesně 4,1 m/s, takže máte pravdu! Tak nevím... možná že na větších vzdálenostech měly vleky kromě výkonnějších motorů i o něco rychlejší převodovky :DD. Upřímně jsem ještě neviděl technickou dokumentaci žádného z vleků, a většinu údajů jsem buď někde vyčetl, nebo tradičně pomohl Gůgl, a některé věci se dají snadno spočítat :D. Každopádně u Francouzkých háček byla rychlost přes 4 m/s poměrně běžná záležitost, takže by mě to asi nemělo až tak moc překvapovat :D.
Jinak horní sedačka, to co je v poslední minutě a půl, je vše co mám, a dolní jsem navštívil jednou, ale to jsme se spíš bavili s kamarádem mezi sebou, takže z toho nakonec moc nemám :D. Já ty sedačky na Kubínské zrovna moc nevyužívám, protože na té spodní, co neustále zastavuje, to někdy trvá třeba i 20 minut, a nahoře... Prostě ty háčka jsou rychlejší, delší, fouká na ně mnohem míň než na sedačku a při sněžení mi taky poma přijde jako lepší volba :D. Navíc mám velice rád ten horní úsek, kam vás dostanou jen ty vleky, protože to je za mě zatím nejlepší místo, kde se dá jezdit mezi stromkama takový ten amatérský freeride :DD.
Zaujímavé, ako si to rátate 👍 a súhlasím na Kubínskej radšej využívam tiež vleky pred lanovkou lebo rýchlosť. Teda nie že by to bolo moc pomalé ale keďže niekedy spomaľujú alebo zastavujú kvôli začiatočníkom či turistom to ich robí pomalými. Určite by sa tu hodilo na obe lanovky odpojiteľné uchytenie ako fixné. Otázka je však ako to zvládnu tamojšie zjazdovky či kapacita dopravných zariadení nebude predbiehať kapacitu na zjazdovkách.
Mám ešte otázku, čo používate na natáčanie videí a aký program používate na úpravu videí.
@@janmarichel2811 Myslím si, že sjezdovky by to unesly docela s přehledem, totiž... ač se může zdát, že odpojitelné lanovky musí mít kvůli rychlosti i větší kapacitu, realita je taková, že se to zase o tolik neliší. Je to především kvůli časových intervalů, protože kdyby byly moc krátké, hádám že by to i na odpojitelných lanovkách vypadalo podobně, jako to vypadá třeba teď na dolním úseku Kubínské :DD. Pokud vím, tak maximum u fixních čtyřsedaček bývá 2400 os/hod, a u odpojitelných jsem zatím narazil na nejvíce 2800 os/hod, a i to je už poměrně extrém, a není to zrovna časté. Jde spíše o komfort při nástupu a samozřejmě rychlejší jízdu, a máte pravdu, že Kubínky by to skutečně potřebovaly. To neustálé zpomalování na dolním úseku mě vyloženě odlákává od toho, abych jej využíval :D.
Na natáčení používám kompakt Sony WX-350, což pro mě byla celkem atraktivní kamera/foťák za rozumnou cenu (já ho pořídil cca za 4700 Kč), no bohužel už je to starší produkt (uvedli ho na trh již v roce 2014) a začíná pomalu mizet z obchodů. Na hlavě vozím outdoor kameru Lamax X9.2, taktéž spíše taková budget třída, ale za tu cenu má poměrně slušnou výbavu. Osobně do téhle natáčecí techniky nechci investovat moc, vzhledem k tomu, že to furt tahám sebou a může se mi to kdykoliv zničit, jsem taky schopný to někde zapomenout, atd... :DD. Všechno to plychtím dohromady v programu Sony VEGAS 16.0.
Ještě asi 2 roky dozadu jsem používal jiný program. Bylo to naprosto nevhodné na editování, navíc se projekt nedal ani uložit, takže jsem vše musel udělat na jeden zátah, a program to nebyl nejspolehlivější, takže si asi dokážete představit, jak jsem byl celý happy, když mi to po třech hodinách práce spadlo :DDD. Tenkrát už jsem byl tak zoufalý, že jsem se začal shánět po něčem lepším. Všechny programy co jsem ale mi nevyhovovaly, a nebo vkládaly do videí různé otravné vodoznaky.
A pak jsem narazil na jakousi "pirátskou" stránku, kde byl Vegas ke stažení zdarma (normálně to stojí i několik tisíc korun). Ta stránka už o pár dní později nefungovala, takže se dá říct, že jsem měl obrovské štěstí.
Pokud ale nemáte se střihem videí moc zkušeností, tak bych vám ale Vegas v rámci zachování duševního zdraví vás i vašeho okolí rozhodně nedoporučoval :DDDD. Je to fajn program, ale jen udělat jednoduché video jsem se učil asi týden, a i po dvou letech používání s ním stále často bojuju. Ten program celkem rád padá, někdy s ním padá třeba i celý počítač, a jindy se mi třeba podaří udělat něco, co jsem nevěděl že jde, a pak nevím jak to mám dát zpátky... no prostě jsou to občas nervy :DDD.
Doporučil bych vám spíš program ClipcHamp, který je zdarma, a jedná se o uživatelsky rozhodně příjemnější program, než ten, co používám já, a nemá vodoznak.
@@tatrapomar3013 ďakujem za vaše postrehy a radu. Ja používam Vegas konkrétne pro 13 a viem veľmi dobre o čom hovoríte 😅. Upravovať ako aj strihať som sa ako tak naučil ale skôr výzva je pre mňa urobiť viac záberov do jedného videa. A tiež by som potreboval ešte radu v akom súbore to ukladáte, pretože sa mi zdá že obraz nie je taký čistý.
@@janmarichel2811 Omlouvám se za trochu opožděnější odpověď, nějak jsem se k tomu nemohl dostat... :D
Na RUclips i k sobě si hotové videa ukládám klasicky ve formátu mp4. Je tady ale jeden trik - kromě toho, v jakém je video formátu (mp4, avi, mkv, ...) se dá čarovat ještě s jednou věcí, a to je kodek. Kodek je v podstatě způsob, jak je video uloženo, a jak moc velký datový tok potřebuje. Většina obyčejnějších nebo starších programů (mám bohužel obavu, že pro Vegas 13 to platí také) umí renderovat videa pouze v kodeku H264 (AVC). Existuje ale úspornější kodek, a to je H265 (HEVC). Prostě a jednoduše - Pokud chceme, aby obě výsledné videa měly zhruba stejnou kvalitu, tak kodek H265 potřebuje jen přibližně 2/3 datového toku, který by ke stejnému výsledku využil starší H264.
Důvod, proč videa na YT dost často působí nekvalitně oproti tomu, když si je přehrajete u sebe v počítači je takový, že oni se samozřejmě snaží šetřit místem, takže ty videa potom trpí právě na nedostatečný tok dat. A tím, že používám ten úspornější kodek, kterému stačí ten nižší průtok dat, to video vypadá celkem dobře, i když je tam ta komprese co dělá RUclips. I tak ta kvalita není zrovna nejlepší... když se podíváte například na okraje textů, jsou tam celkem patrné různé atrefakty, neostrost a jiný bordel :DD.
Když jsem tam přijel tak jsem hned poznal že je levá starší. Při pohledu zdola na pohonné lanáče jsem si všiml že levý má nějaké tvary (takovéhle lanáče vyráběla Poma France). Potom začala Tatrapoma vyrábět trochu podle sebe a zrušila tvary na lanáčích. Můžeme si toho všimnout u dolních pom které jsou novější. U pravé pomy to bylo asi tak že byl lanáč v horším stavu takže ho nahradily novým.Také jsem si všiml že levá poma potom má na trati jednovětvové protivětvové podpěry. Viz například podpěra 2 u stávající H130. Tyto podpěry se většinou využívají někam k začátku vleku. Protože když je jednovětvová podpěra blízko dolní stanice, tak vracející se unašeč by bouchl do podpěry. (U těchto H210 se to neděje, zde jsou unašeče výše než podpěry). Je to kvůli tomu že lanáče jsou užší než podpěry, tak se lano musí křivýmy kladkamy ,,zakřivyt". Na trati jsou rozměry podpěr stejné a mezi nimi je jednovětvová protivětvová podpěra? To mi přijde docela divné. Nevíš o tom něco?
Díky za komentář! :D
Do s těmi tvary na lanáčích a větších kolech sis všimnul dobře. Sice se podle toho stáří vleku nedá určit vždy, to je třeba i tento případ, jak si zmínil, ale často je to dobrá pomoc :D. Pokud vlek nebyl rekonstruovaný, tak takhle poznáš, že už je poměrně nový - Tatrapoma tyhle lanáče začala používat někdy kolem roku 2000. Ještě znám jednu dobrou pomůcku. Je to podle té konstrukce, která drží kladky na podpěrách :D. Všechny háčka do roku 1989 měli tu klasiku, trojúhelníkový tvar, který má jedno z těch ramen k podpěře uchycené dole, pod osou kola. Všechny háčka od tohoto roku již měly tu, co připomíná spíše obdélník, a jedno z ramen je uchyceno naopak nad osou kola. Podobně to mají i eFka, které do roku 89 sdílely podpěry s Háčkama, a pak dostaly ty nové, velice jednoduché, prostě jen tyč kolmo ke sloupu.
Jo, a ta podpěra uprostřed trasy, co je na opačnou stranu než všechny ostatní... Nejsem si úplně jistý, ale většinou, když Tatrapoma dávala tyhle podpěry i někam doprostřed trasy, bylo to v případě, že vracející se pomy by byly v takové výšce, že by mohly stále vrazit to podpěry. Jediné vysvětlení, co mě napadá, je kvůli větru. Kdyby foukalo hodně, a ta poma by se rozhoupala k té podpěře, mohlo by se stát, že by do ní stejně vrazila, nebo by se třeba i zaklesla do té konstrukce, co drží kolo :D. Tak možná kvůli toho se tam dávaly ty sloupy na opačnou stranu. U jiných vleků jsem v těchto případech na vratné větvi viděl například tlačné kolo (Vrátna, Paseky - vlek H130 Slovan, či Hlavní H130 na Šachtičkách).
To jak si zmiňoval, o těch kolech od roku 2000 tak jsem jeden takový vlek našel. Tento vlek se nachází ve slovenském rudohoří kousek od Hriňové, na Košútce. Dolní stanice a první jednovětvová podpěra mají tyhle velmi jednoduché kola.
Náhradní kola to být nemůžou vzhledem k tomu že jsou tři a navíc ten vlek nevypadá tak staře na to aby se měnily rovnou tři kola. Vím že sem pletu skoro střed Slovenska ale jen tak pro informaci
To Háčko na Košútce je asi poslední od Tatrapomy, protože je z roku 2007.
@@vlekar9563 Zajímavé. Nevíš náhodou, jaké je výrobní číslo? Třeba jestli máš fotku štítku nebo tak... Jinak to háčko na Košútce je taky celkem zajímavé, hlavně kvůli toho zalomení na obě strany :D.
No já jsem to nezjistil kvůli štítku ale v seznamu vleků na Košútce webu Bergfex a tam to bylo napsané. Také jsem si všiml toho že vleky Tatrapoma H od roku 2000 mají pohony na dolní stanici připevněné příčně (takovéhle vleky znám v Mostech u Jablunkova - 2003 a tedy na Košútce) Do tohoto roku znám Háčka s vodorovně připevněným pohonem.
Počkaj ta kubinska hoľa mama mi povedala že kubinska skonči zezona
@user-ve9hc3ju9v táto sezóna vo februári bola nielen pre Kubínsku hoľu ale aj pre niektoré strediská veľmi slabá, avšak toto video je z minulého roku. Čo sa však týka samotnej Kubínskej holi, jej zjazdovky sú orientované na južnú stranu a vplyvom slnečného počasia sa mení aj kvalita snehu. Bohužiaľ mne sa ju túto zimu nepodarilo navštíviť a plne verím že ďalšiu zimu si to vynahradím.
To je jasne
Co vlastně značí to číslo za H? To je počet závěsů nebo nějaký průměr,...
Díky za komentář! :)
Trefil jsi to skoro přesně - je to maximální počet závěsů, co se vejde do zásobníku :). Nic víc už v tomto čísle obsaženo není. Na druhou stranu tahle jednoduchost má i určité výhody. Třeba to, že ti, co se tomu věnujou už trošku dýl, jsou jen podle délky a vzhledu stanice schopní přesně poznat, o jaký typ vleku se jedná :D.
@@tatrapomar3013 a nevíš jak byla dřív řešena regulace rychlosti? Protože frekvenční měniče v té době ještě nebyly. Napadlo mě že vy to mohlo být řešený například variátorem nebo vicepolovy motor.
@@elektronekk4306 Myslím, že používali vícepólové motory. Řekl bych, že to bylo nejjednodušší a nejspolehlivější řešení. Mám také pocit, že vleky neměly možnost plynulé regulace rychlosti, takové, že vlekař může klidně zpomalit, jak se mu zachce... vlek prostě jel buď naplno, nebo stál, a ta "regulace" byla omezena pouze na takové "změkčení" rozjedu. Taky jsem asi 2x viděl elektrickou výzbroj, a jeden z nepřehlédnutelných prvků bylo docela velké množství výkonových rezistorů - odhadem tak 20 ks minimálně, jeden mohl mít tak 200W. Nevím, jestli byly v určité fázi rozjezdu krátkodobě připojeny do série přímo s motorem, ale i kdyby, tak to určitě nemohlo být na moc dlouho, protože i když jich bylo opravdu dost, tak by skoro určitě po chvíli shořely :DD. Některé vleky tohoto typu měly totiž motory o výkonu i přes 100 kW.
Osobně jsem jel na několika vlecích s původní regulací, a jednou jsem zastavení vleku chytil :D. Žádný pomalounký rozjezd to teda ale není, řekl bych, že to celé zabralo méně než dvě sekundy, a už to znova běželo naplno :D. A já kvůli toho hodil držku, protože jsem se celý tak divně zaklonil, abych viděl, že co se u dolní stanice stalo (ohromně jsem se přitom bavil :D), a když mě to pak potáhlo, tak jsem to holt jaksi neustál :DD.