Romans i Czardasz - Koncert Buskiej Orkiestry Zdrojowej w dniu 23 kwietnia 2023 - relacja

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 фев 2025
  • 23 kwietnia 2023 roku to ważna data w historii Buskiej Orkiestry Zdrojowej muzycy zagrali w Sali koncertowej Sanatorium Marconi po 3 letniej przerwie od 2 marca 2020 roku kiedy ze względu na pandemię wstrzymano koncerty.
    Podczas tego wydarzenia licznie zgromadzeni kuracjusze słuchali muzyki węgierskiej, zabrzmiały romantyczne Romanse i popisowe Czardasze. Te wyjątkowe kompozycje poruszają słuchaczy melodyjnością, rytmem dumnych węgierskich Lassanów, a krew słuchaczy przyspiesza gdy pojawiają się wirtuozowskie Friszki.
    Pierwszy zabrzmiał czardasz Węgierskie wino w opracowaniu Ferrego Muhra.
    Usłyszeliśmy suitę tańców węgierskich Piękny Budapeszt którą zebrał i opracował Eryk Sowa.
    Popisową partię skrzypiec zaprezentował koncertmistrz zespołu Mariusz Połomka w kompozycji Mały Koncert Rumuński, utwór pochodzi z Siedmiogrodu, z rumuńskiej Transylwanii, muzykolodzy uważają, że to właśnie tam narodził się czardasz.
    Usłyszeliśmy także fantazję Bałkany Josefa Knumanna oraz barwną kompozycję na perskim Rynku Alberta Ketelbeya.
    Orkiestra wykonała romans cygański z okolic Morza Czarnego Dwie Gitary który opracował Adalgiso Farrari.
    Zabrzmiał czardasz Tęsknota za Pusztą Erni Kaisz'a, a koncert zwieńczył słynny Czardasz autorstwa Vittorio Montiego,
    Koncert odbył się dzięki staraniom Zarządu Uzdrowiska Busko-Zdrój Pana Stanisława Grzesiaka i Pani Magdaleny Koniecznej-Różyckiej nad całością organizacyjną czuwał Dyrektor Pionu Zarządu Uzdrowiska Pan Andrzej Solarski.
    Gościem specjalnym koncertu był Pan Andrzej Krzesimowski - który przygotowuje się do napisania książki między innymi o założycielu Orkiestry Zdrojowej w Busku o Panu Janie Prosperze Krzesimowskim.
    Jan Prosper Krzesimowski wyjątkowa postać w Buskim Uzdrowisku - dyrektor ekonomiczny do tego z wykształceniem muzycznym.
    Jan Prosper Krzesimowski syn Kazimierza i Zofii z domu Królen, urodził się 1898 roku w Samborcu, w rodzinie szlacheckiej. Otrzymał staranne wykształcenie ekonomiczne oraz muzyczne. Po zakończeniu I Wojny Światowej mieszkał i pracował w Krakowie.
    Jan Krzesimowski przybył do Buska-Zdroju w 1950 roku objął stanowisko kierownika Działu Ekonomicznego w dyrekcji Państwowego Uzdrowiska Busko. Oprócz pracy zawodowej, włączył się w nurt działalności kulturalnej i społecznej prowadził Zespół Pieśni i Tańca przy uzdrowisku. Zespół ten działał od początków lat pięćdziesiątych. Jan Krzesimowski i jego zespół występowali dla kuracjuszy w Muszli Koncertowej, w Sali Koncertowej sanatorium „Marconi" odbywały się także koncerty dla szkół i dla zakładów pracy.
    Jan Krzesimowski pisał wiersze i komponował muzykę. Do dziś Orkiestra Zdrojowa ma w swoim repertuarze walc „Do Buska po zdrowie”, którego autorem tekstu i kompozytorem był wspomniany Jan Krzesimowski. Z tym utworem Orkiestra Zdrojowa zdobyła pierwsze miejsce w 1999 roku na konkursie Muzyki Uzdrowiskowej, który odbył się podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Uzdrowiskowej w Polanicy Zdroju „Muzyka Świata” .
    Dziękujemy wszystkim którzy umożliwili koncertowy powrót buskich kameralistów do miejsca w którym Buska Orkiestra Zdrojowa powstała czyli do Sanatorium Marconi i Uzdrowiska - zawsze życzliwego miejsca pełnego kultury, miejsca, które to świętuje w tym roku 187 lat istnienia.
    Skład Orkiestry:
    Mariusz Połomka - skrzypce, koncertmistrz
    Julia Anna Korepta - skrzypce
    Anna Czarnomska - wiolonczela
    Grzegorz Jerzak - kontrabas
    Wojciech Wojciechowski - trąbka
    Marcin Trzebiński - klarnet
    Bogusław Kawula - flet
    Paweł Korepta - fortepian, kierownictwo artystyczne

Комментарии •