Банкови депозити и инвестиционни фондове

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 авг 2013
  • Инвестиционният фонд не е подходящ за краткосрочни инвестиции.
    От видеото ще научите:
    - Къде държат парите си хората в напредналите страни?
    - Как работи банковия депозит?
    - Как работят фондовете?
    - Как работи фонд, който инвестира в полезни изкопаеми?
    - Защо полезните изкопаеми са добра инвестиция?
    - Какво става с цената на полезните изкопаеми при хиперинфлация?
    Ако информацията ви е била полезна, не пропускайте да споделите с приятел!
    За още от нас, намерете ни на:
    Together Bulgaria във Facebook: / togetherbulgaria
    Together Bulgaria в Instagram: / togetherbulgaria
    Together Bulgaria Website: together.bg
    Together Academy Website: academy.together.bg
    Together Bulgaria Podcast SoundCloud: / together-bulgaria-podcast
    Together Bulgaria Podcast Apple Podcasts: apple.co/3eM0VzR
    Together Bulgaria Podcast Google Podcasts: bit.ly/2BtLtt6
    Together Bulgaria Podcast Spotify: spoti.fi/38nd4Zi
    Клипът е публикуван на: 16.08.2013г.

Комментарии • 47

  • @kktsvetkov
    @kktsvetkov 11 лет назад +2

    Ако става дума за мен лично аз предпочитам отделни акции (с добри дивиденти) и повече контрол за мен. Не харесвам фондове и консултанти: общото между тях е, че за мен има конфликт на интереси дали да се изкарат повече пари за клиента или по-голяма комисионна. Признавам обаче, че ще ми е любопитно да разбера кои са тези фондове с примерна доходност от 14% както беше показано в едно ваше видео ;)

  • @theclashmasterbb9986
    @theclashmasterbb9986 9 лет назад +5

    Не съм съгласен с примера за инфлацията и инвестиционните фондове:
    1. Срещу парите си ние получаваме от фонда един вид облигации, примерно с годишна лихва 40% - т.е. ние не получаваме дялове (%) от фонда!
    2. Когато инфлацията е 10 пъти (10000%) ние ще получим по 40% за всяка година. Т.е ако за период от 22.5години инфлацията е 10000%, тя ще се компенсира от лихвата на тези облигации.
    За да има някаква релация на казаното в клипа трябва срещу парите си да получим акции от инвестиционния фонд. Така бихме притежавали някаква част от фонда и съответно от всички негови активи.
    В този случай обаче приравняваме инвестиционния фонд с всяка компания листвана на борсата.
    Какво обаче може да се каже за инвестиционни фондове инвестиращи във финансови продукти и техните деривати от 3-4 коляно (дериват на деривата н деривата)? Зад техните инвестиции няма материален продукт, производство или услуга.
    Точно така стана финансовата криза от 2005г.
    Моля разгледайте инвестиционните фондове по-пълно засягайки различните типове (определяни от структурата на портфейла им). Все пак имате целева група от повече или по-малко мислещи хора.
    Освен ако целта не е да се рекламират някои фондове.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    При положение, че населението нараства, развиващите държави забогатяват - какво ще се случи с цената на изкопаемите според вас? Може да се свъжржете с мен на тел.0888/507617 Ивелин Михайлов и да си посетите наш офис за повече информация. email: ivelin.mihaylov@together.bg

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад +1

    Още от 2003 година знаех, че недвижимите имоти ще се сринат. И то не е защото съм гений, а защото се виждаше нещо основно. В България има намаляващо население, имотите, които се предлагат са некачествено направени и без удобства за живеещите(липсват паркинк, широки улици, ниски са таваните, не можеш да избираш съседите си и др.). Достатъчно е да се проучи какво се е случило с цените на имотите в Япония през 1998 година - спад със 70%. Намаляващо население - много имоти = ниски цени.

    • @todorginchev9956
      @todorginchev9956 5 лет назад

      Защо тогава в България при явно намаляване на населението - сбор от ниска раждаемост и емиграция, цените на имотите нарастват постоянно и приравнени към средната месечна заплата (дори за София, където тя е по-висока) възможността за закупуване става поробване за цял живот и непрекъснато треперене утре ще си внеса ли вноската или не... Пример - скоро исках да инвестирам в малък недвижим имот. Бях си отделил за цялата процедура 40 000 евро... очаквах възвръщаемост от наем в рамките на 3-4% на година. Брокери ми казаха, че нищо читаво няма за под 42-44 к евро. Плюс таксите, данъци комисионни и освежаване - аз отивам на 45 000 +! за 45-50 квадрата жилище това се връзва 1000 евро квадрата. Е на какво се дължи това? В германия в по-малките градове преспокойно човек купува апартамент за 750-850 евро квадрата, без да добавям бонусите идващи от сигурността на населеното място.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Ако видите лихвата по стандартните депозити и която се дава за 1 година то ще видите, че действителноста е различна. Когато депозита е 3 годишен лихвата е по голяма, но не се капитализира. Сега проверявам стандартен депозит за една година в евро е 3% лихва, от което като махнете 10% данък става - 2,7% лихва. Когато по време на криза банките даваха по-голяма лихва,то е за да си повишат ликвидноста, защото имаше голяма опастност от срив на банковата система.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Колкото до изкопаемите е нормално да помислите върху тенденциите и ще видите, че цената им ще се покачва над инфлацията. Поради тази причина са разумна инвестиция в дългосрочен план. Търсете логиката в инвестицията и ползата за обществото и ще намерите правилното решение.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Поради тази причина няма смисъл да действаме като коне с капаци и да си мислим, че нещо е гарантирано. Прочетете "Немирството на парите" на Милтън Фридман и ще научите повече за сигурноста на валутите.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    "Berkshire Hathaway среден годишен ръст в балансовата стойност на 19.7% на акционерите си за последние 48 години."
    Моля коментирайте.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Може да се срине и еврото и долара. Ако сте запознат със валутите може би ви е ясно на какво се крепят. Така, че ние сме във валутен борд не значи, че не може да се срине валутата към която сме вързани или другата, която е резрвна. Може е да стане смяна на разплащателната система(което също е вероятно). Преди време така се говореше и за недвижимите имоти, както вие говорите за депозите(вероятно сте били от хората, които не са вярвали, че недвижимите имоти могат да се сринат)

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Понеже Уорън Бъфет разполага с пари, не може да се ограничи само в един бизнес. Има голям брой негови книги, може да ги порчетете и научите много от неговия опит. Да хората като него са малко, ние само се учим и прилагаме това, което той вече е научил. Няма да станем милиардери, но можем да станем милионери.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Измествате акцента, който поставихме, а той е, че банките вземат пари и дават пари. Дали е от хората или от централните банки те трябва да върнат това, което са взели - пари в дадена валута. При обезценка на валутата и парите на хората в депозити ще се обезценят. Ако изчезне валутата и те си губят парите.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Това че има моментно колебание е присъщо за кризата, когато инвеститорите действат нерационално, а емоционално. Когато знаеш в какво влагаш не е необходимо да диверсифицираш - това са думи на Уорън Бъфет - най-добрия инвеститор на всички времене. И той също казва, че, ако човек иска да стане богат той трябва дългосрочно да инвестира средства в производство, което носи ползи за човечеството.

  • @kktsvetkov
    @kktsvetkov 11 лет назад

    Бизнесът с добиването на полезни изкопаеми не е ли прекалено цикличен ? Те са основно промишлена стока, и при свиването на производството се свива и тръсенето им. Не трябва ли да се диверсифицира с някакви не-циклични бизнеси като храни и потребителски стоки, т.е. cyclical vs. secular ? Примерно свиването на търсенето на мед и стомана в началото на кризата

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Както има добри и лоши лекари. Ние проучваме кои са добри и съветваме нашите клиенти. Не работим с български фондове или фондове представлявани от български банки. Вие как сте се подсигурили за пенсия например?

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Банките в днешно време имат един начин на работа, който води до кризи и гарантираноста на депозити няма да е безкрайна. Поради централизация на управлението банката задава параметри спрямо, които да се отпускат кредити. Например на хора на трудов договор се отпуска лесно кредит. Когато кредита се отпусне да голям брой един тип хора, са получава така, че става балон. Защото риска се променя. Както когато много хора, купуват недвижими имоти следва балон.

  • @blagomirpetrov7412
    @blagomirpetrov7412 11 лет назад

    Аз за стандартните ви говоря. Гарантират се 100к на човек в банка - може да имате влогове в няколко банки или депозит на вас и на партньорът ви и сте ОК. Каква е вероятността за хиперинфлация при валутен борд според вас?
    Направете си справка за лихвите по депозити - 2008, 9, 10, 11, 12 година, сложна лихва. За изкопаемите - същото е с Никел, Цинк, Алуминий, Олово, Въглища, Платина. Има и контрапримери, но пак е рисково вложение с риск далеч над депозит и спорна доходност.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Фондовете, за които говорим инвестират в целия свят. Ако се затворят определени мини, то цената на изкопаемите ще се вдигне и от другите инвестиици ние ще получим по-голяма възвращаемост. Фонда инвестира не само във въгледобив, а във всички изкопаеми без злато и нефт(защото там има големи спекулации). Поради тази причина не зависи от конкретна мина или вид руда.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Хората на трудов договор са зависими от работодатела. Ако работят 10 години на една работа при днешния динамичен пазар на труда и ги уволнят е малко вероятно да намерят работа с подобно заплащане. Така, че този метод на анализ прави кредите рискови. Хората на трудов договор обикновенно не се развиват и се адаптират към работа в дадената фирма. При уволнение не могат да се нагодят към новата фирма. В САЩ всяка година между 800 000 и 1 200 000 човека губят работните си места и не си намират подобн

  • @blagomirpetrov7412
    @blagomirpetrov7412 11 лет назад

    Цената на медта е същата, каквато и преди 5 години. За сметка на това, парите на депозит биха донесли минимум 35% за този период.
    В Кипър гарантираха на 100% всички вложители до 100 000 евро. Гарантирането на влоговете в европейски мащаб се регулира от директива, съгласно която унифицираното ниво на покритие в рамките на Съюза е 100 000 евро или равностойността в съответната валута и срокът на изплащане е 20 работни дни.

  • @blagomirpetrov7412
    @blagomirpetrov7412 11 лет назад

    Направих една проверка - според Yahoo Finance, най-печелившия фонд в света (или поне сред няколкото хиляди, които Yahoo следи) е донесъл 17.75% за последните 5 години. Осмият най-добър в света вече пада под 10% за пет години. Инфлацията в България от май 2009 до май 2013 е 10.7% по метод Индекс на потребителските цени.
    Моля ви да коментирате.

  • @blagomirpetrov7412
    @blagomirpetrov7412 11 лет назад

    Напълно е възможно да съм сгрешил. Моля ви, напишете ни тези фондове, които правят 10-14% лихва за година в последните 10 години. Ако единствения вариант е да се свържа с ваш консултант, ще го направя.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Прогнозите са на база познаване на икономическите процеси, пазара и фирмите. При един 10 годишен период на инвестиция моментните състояния на пазара не играят влияние. Поради тази причина ние препоръчваме фонда да се използва за това. Ако един човек си нтрупва средства за пенсия или апартамент в депозит, той е обречен на загуба от инфлацията.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    При депозита не може да се каже, че нещо е гарантирано, това е все едно да кажете, че пенсията ви е гарантирана. Тези гаранции от държавата са за успокояване на хората, а не за гарантиране. В западния свят където банките са много по сигурни от нашите(то наши почти няма) банковата лихва по депозитите е между 1 % и 3%. В САЩ едва 3-4% от парите си хората ги държат в депозит. При фонда не се гадае, а се прогнозира. Поради тази причина се търси съвет от специалист, които от своя страна са малко.

  • @kktsvetkov
    @kktsvetkov 11 лет назад

    Навсякъде фондовете цитират доходността си за минали периоди (както казахте вие "на база успех"): за последния месец, за последната година, и за последните 12 месеца. Няма никаква гаранция обаче, че тази доходност ще продължи да е такава (веднага мога да дам примерни с нашите АДСИЦ или например Pioneer Funds на Unicredit). Тук е и разликата с депозита, при който се знае предварително колко е лихвата.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Както казах фонда инвестира във мини по целия свят. Търсенето на изкопаеми нараства, заради нарастващото им използване. Не виждам как може да се спре или ограничи използването на изкопаеми в следващите 50 години. Затварянето на един рудник или редица рудници, ще доведе до покачване на цената на рудата и от другите ни инвестиици ние ще получим по голяма възвращаемонс. Без полезни изкопамеми се връщаме в каменната ера със средна пордъжлителност на живота 30 години.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Ако си инвестирам парите първо гледам сигурноста. ПИБ и Корпоративна Търговска Банка обслужват интересите на своите собственици и не действат като банки, а като инвестиционни групи. С парите от вложителите те закупуват бизнеси, земя и други. Поради тази причина дават по висока лихва. На сериозните международни банки стандартните депозити, които са гарантирани за около 3% годишна лихва. Като търсите най-добра сделка гледайте и сигурноста. Защото закона сега е един, а при голям фалит не се знае.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Но ако искате може да инвестирате и в нея.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Понеже изкопаемите са крайна величина тяхната цена ще се покачва дългосрочно с прилични темпове. Цената на един продук зависи от неговия брой и неговото потребление. Броя е само намаляващ, а потреблението нарастващо независимо от кризите. Ако в момента има 1 млрд. активно потребяващи хора на света, то с развитието на Индия и Китай ще има още 1 млрд. Помислете си за какво потребление говорим. Също така и населението на света рязко нараства с което нараства потреблението им.

  • @kktsvetkov
    @kktsvetkov 11 лет назад

    Специално за БГ пенсионите фондове (универсални, доброволни и т.н.) догодността им е по-ниска от тази на депозитите за последните години: много от не само пенсионните фондове в БГ и по света имаха отрицателна доходност през 2008-2009. Наистина никой не е забогатял от депозити, но пък не сте представили и рисковете които фондовете носят.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Да разчитаме, че цените ще се вдигнат заради търсене от чужденци беше глупаво. Западноевропейците са свикнали на удобства, а не на бандитска държава както е в нас. Поради тази причина те няма да се преместят да живеят в България. Никой не би инвестирал в намаляващ пазар, какъвто сме ние. Всички тези фактори водят до спад на цените на недвижими имоти, е до покачване. Много хора си заринаха главата и решиха да не мислят, а да вярват в балона.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Компания, която действа като фонд. Не можете да я сравнявате с Apple, понеже дейноста и е да инвестира в компании. Точно като фондовете.

  • @blagomirpetrov7412
    @blagomirpetrov7412 11 лет назад

    Извинявайте, Berkshire Hathaway НЕ Е фонд, а компания. По същия начин може да посочите Apple или Microsoft.
    Моля ви да ми посочите ФОНД, тъй като вие говорите за такъв във видеото

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Нашите пенсионни фондове не са истински фондове. Другата седмица ще има клипче с обяснение за тях.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Фондовете цитират доходноста за минали периоди, защото никой не може да си прогнозира печалбата. Фондовете са различни има добри и лоши. Поради тази причина ние съветваме хората да потърсят специалист. И във фондовете на Уникредит има добри. Но не са тези, които те ви ги предлагат.

  • @kktsvetkov
    @kktsvetkov 11 лет назад

    Спекулативно е, понеже цитирате само акциите които са пораснали. Ако си беше купил акции на HP или AOL пак ли щеше да е милионер.

  • @kktsvetkov
    @kktsvetkov 11 лет назад

    Банките не само вземат пари от депозити, ами и от централните банки - и то много изгодно заради банкирането с частичен резерв. Парите се създават с дълга от раздадените кредити

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Гарантират се 100 000 евро за стандартен депозит, не от тези със специални условия. Ако човек иска да събере по-голяма сума - например за пенсия ще му трябва да надмине 100 000 евро. Парите в банка се изпаряват при хипер инфлация. Изкопаемите не са само мед. Не сте виждали как действат европейската директива при голям фалит. Абсурдно е 35% доходност в банков депозит за 5 години.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад +1

    Спекулативна печалба е когато има някой губещ. Когато се инвестира в производство, което носи ползи на обществото няма спекулативна печалба. Тогава ние сме дали пари на компанията, тя ги е инвестирала и е направила добър продукт за потребителите. Те са го купили и са доволни, компанията печели и е доволна, и ние като инвеститори печелим и сме доволни. Тук няма спекула, а има полза за цялото общество. Колкото до кои компании да инвесираме има добри и не добри инвестици.

  • @blagomirpetrov7412
    @blagomirpetrov7412 11 лет назад

    Може би сте прав, но ако има балон, следва икономическа криза, следва намаление на производството, намаляване на търсенето на суровини и поевтиняване на изкопаемите. Аз не защитавам универсалната правилност на депозита, а просто посочвам, че това, което твърдите във видеото не е вярно за последните 5 години. За съжаление, не мога да предскажа бъдещото развитие на пазарите и дали това ще продължи да важи за следващите 5 години.

  • @kktsvetkov
    @kktsvetkov 11 лет назад

    Хората като Бъфет се броят на пръсти, въпрки че и той диверсифицира: вижте в както инвестира Berkshire Hathaway и ще видите разнообразието. Иначе има народна поговорка да не се слагат всичките яйца в една кошница - което е точно диверсификация ;)

  • @kktsvetkov
    @kktsvetkov 11 лет назад

    Голямата доходност на инвестиционните фондове е спекулативна: за разлика от депозитите където ние знаем каква е доходността, при фондовете може само да се гадае и няма нищо гарантирано - вместо това се показва каква е била доходноста в предишни периоди.

  • @blagomirpetrov7412
    @blagomirpetrov7412 11 лет назад

    Не знам как успявате да намерите най-неизгодните сделки, стандартния Евро депозит в ПИБ е 4.3%... Но, потърсете депозит в лв - имаме валутен борд все пак. Има оферти за около 5% СЛЕД данък. Доста по-изгодно от 2.7%. Има и оферта над 8%, но да речем, че тя не е пазарна.
    Да, в момента лихвите по депозитите падат, но в последните 5 години, както правилно отбелязвате, лихвата беше висока (стигаше 9.5% годишно).

  • @liqfilipova5117
    @liqfilipova5117 3 года назад

    Много дразнеща е музиката за фон. Моля Ви намалете я, или я махнете. Не позволява пълна концентрация над видеото, и ефективно слушане. А видеата са страхотни!

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Не може да се каже, че доходноста от фондове е спекулативна. Идеята на фондовете е да се финансира бизниеса и да се даде печабла на инвеститорите. Никой на запад няма да взема огормни кредити от банки, а предпочита да набере капитал от фонд. Ако един човек си е купил акции на Apple през 2000 година за 1000 долара сега щеше да е милионер. Това не е спекулативно. Това е на база успех. А банковия депозит е най-глупавия инструмен за натрупване на доходност. Той е краткосрочно съхранение на средства.

  • @togetherbulgaria
    @togetherbulgaria  11 лет назад

    Малко е глупаво човек да си влага парите в депозит точно в този момент. Защото несигурноста им нараства. Ако банковата система е гарантирана защо им смъкваха кредитния рейтинг? После ние говорим за поне 10 годишна инвестиция във фондове. Фондове с които работим имат за последните 10 години доходност между 10 и 14% на година(а не за целия период). Така че нещо сте объркали данните.