Jak powstaje paliwo z odpadów?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Film prezentujący krok po kroku proces technologiczny powstawania paliwa alternatywnego z odpadów komunalnych w nowo otwartym Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych na Tracku w Olsztynie.

Комментарии • 73

  • @AdamAdam-sm6cf
    @AdamAdam-sm6cf 2 года назад +28

    W kolejce kasjerka mówi starszej kobiecie:
    - Pani, powinna pani przynieść własne torby na zakupy, bo te plastikowe torby nie są ekologiczne!
    Starsza pani przeprosiła i odpowiedziała:
    - Za moich czasów nie było takiej zielonej fali.
    - To nasz dzisiaj problem, proszę pani. Twoje pokolenie nie dbało wystarczająco o środowisko.
    - Masz rację - odpowiedziała pani. Nasze pokolenie nie dbało odpowiednio o środowisko. Z powrotem w sklepie zwrócono szklane butelki po mleku, napoje gazowane i piwo. Sklep zabierał je z powrotem do fabryki, gdzie zostały umyte i sterylizowane, zanim użyli ich raz po raz. W naszych czasach naprawdę nie dbaliśmy o środowisko. Nawet pieluchy niemowlęce prały, bo nie było jednorazowych. Suszyliśmy je sami, nie w suszarkach elektrycznych. Te pieluchy naprawdę wysuszyły wiatr i energię słoneczną.
    W naszym czasie naprawdę nie martwiliśmy się o stan środowiska. W naszym czasie mieliśmy w domu tylko jeden telewizor i jedno radio, a nie jeden telewizor do każdego pokoju. A telewizor miał 14 calowy ekran, a nie wielkości stadionu, który jak się zepsuł zostanie wyrzucony niewiadomo gdzie. W kuchni wszystko trzeba było robić rękoma, bo brakowało elektrycznych urządzeń, żeby wszystko za nas zrobić. Kiedy wysyłaliśmy pocztą coś kruchego, żeby to spakować, użyliśmy starych gazet, a nie plastikowych baniek i styropianowych kulek, których degradacja zajęła 500 lat.
    W naszych czasach nie używaliśmy kosiarek benzynowych do koszenia trawy, były mechaniczne i używaliśmy naszych mięśni, aby je poruszać. Ćwiczenia były niesamowite i nie musieliśmy chodzić na siłownię, żeby utrzymać formę.
    Masz rację, nie martwiliśmy się o środowisko w naszym czasie. Piliśmy wodę prosto z kranu, a nie z platynowych butelek i kubków, które teraz wypełniają oceany.
    Tak naprawdę w naszych czasach nie było zielonej fali - wtedy wszyscy wsiedliśmy do tramwaju czy autobusu, chłopcy korzystali z rowerów lub szli pieszo do szkoły zamiast korzystać z rodziców jako 24-godzinnej taksówki.
    Czy to nie niesamowite, że obecne pokolenie tyle mówi o "środowisku", ale nie chce z niczego rezygnować i nie myśli o życiu z odrobiną jak za moich czasów!
    Skoro już przeczytaliście ten tekst, to wyślijcie znajomym, którzy mają ponad 50 lat, i młodym ludziom, którzy mają wszystko w rękach i umieją krytykować tylko starszych!!!

    • @beka7161
      @beka7161 2 года назад +2

      Mam 60+ i wszystko pamiętam i tak też robiłem, nawet golę się żyletką i mydłem do golenia, nie tymi plastikowymi wynalazkami i pianką!

    • @tadeusz4306
      @tadeusz4306 2 года назад +2

      niech ktos mi powie - jakie to smieci ja wytwarzam ???????

    • @AdamAdam-zu9wl
      @AdamAdam-zu9wl 2 года назад

      @@beka7161 Taka zyletka to chyba na kilka goleń starczy

    • @AdamAdam-zu9wl
      @AdamAdam-zu9wl 2 года назад +3

      Sporo trafnych spostrzeżeń ja bym dodał np. jak się coś zepsuło to mozna było naprawić (teraz np. w telefonie nie wymienisz samemu baterii w pralkach są silniki nie rozbieralne itd.)

    • @paketo24werbung60
      @paketo24werbung60 2 года назад

      @@tadeusz4306 bonki , a przepraszam to biopaliwo 😂

  • @kamilkropczynski8614
    @kamilkropczynski8614 3 года назад +20

    Czyli jak się śmieci spała to jest ok, a jak się spała węgiel to jest źle ?

    • @xsardas1999
      @xsardas1999 3 года назад +13

      Trochę inne warunki spalania, torche inne produkty, trochę inne podejście do tego co zostaje w ziemi i na Ziemi. Spalając węgiel w domowym piecu spala się paliwo które trzeba dodatkowo wydobyć, spalając śmieci w wysokich temperaturach, oraz filtracja i neutralizacja powstałych spalin wytwarza zwykle energie elektryczną (turbiny parowe) oraz ciepło odpadowe które wykorzystuje się albo do grzania okolicy, albo do innych procesów wymagających ciepła np w suszarniach drewna, przy czym potencjalnie szkodliwe substancje w większości są neutralizowane zanim wylecą z komina bo zakłady w odróżnieniu od domostw muszą spełniać jakieś normy emisji. Dodatkowo jeżeli nie spalisz węgla, to będzie on leżał sobie spokojnie w ziemi, bez szkód górniczych itp. A nie spalone śmieci przeżyją najpewniej ludzi i dalej będą zaśmiecać Ziemię. Ot taka różnica.

    • @slominski1320
      @slominski1320 2 года назад

      Teraz są specjalne filtry i spalanie wysoko ciśnieniowe wewnątrz komory przez co spala się więcej szkodliwych substancji.

    • @waldemarwozniak8328
      @waldemarwozniak8328 2 года назад

      @@xsardas1999 Jak długo jeszcze trzeba będzie takie rzeczy objaśniać? Nie dostrzegać różnicy w spalaniu węgla i przygotowanych odpadów w specjalnych kotłach?

    • @smogpodwawelski444
      @smogpodwawelski444 2 года назад +1

      Kamilu, węgiel, podobnie jak ropa i gaz - to są kopaliny i przez to, spalając węgiel/ropę/gaz podnosimy wskaźniki CO2 w powietrzu.
      To działa w jednokierunkowym układzie: Kopalnia/szyb wydobywczy ---> spalanie kopalin: EMISJA CO2 do Atmosfery + trwałe związanie O2 atmosferycznego. Koniec, kropka.
      Taki jednokierunkowy przepływ węgla do atmosfery oraz trwała redukcja poziomu tlenu w atmosferze dotyczy wszystkich kopalin energetycznych, takich jak węgiel, gaz, ropa - oraz pochodne ropy, węgla i gazu, a wiec także mowa o spalaniu tworzyw sztucznych.
      ---
      Spalanie papieru jest w gruncie rzeczy spalaniem biomasy.
      Tutaj występuje wstępnie POBRANIE węgla w postaci CO2 z atmosfery:
      Atmosfera ---> fotosynteza: przyswajanie CO2 z atmosfery ---> pozyskanie roślin (ewentualnie ich pochodnych, np papieru) ----> spalanie: powrót CO2 do Atmosfery ---> itd....
      Zarówno poziom O2, jak CO2 w Atmosferze - w efekcie końcowym pozostają niezmienione.
      ----
      Tak więc, odpowiedź na Twoje pytanie brzmi:
      Spalanie węgla pogarsza sytuację w sposób trwały.
      Spalanie śmieci należy rozgraniczyć na 2 elementy:
      1/Spalanie pochodnych ropy/gazu/węgla: skutki jak wyżej...
      2/Spalanie ogólnie rozumianej biomasy: jest OK, proces jest obojętny dla biologii naszej Planety.

    • @m.kworldatomchannel300
      @m.kworldatomchannel300 9 дней назад

      @@slominski1320 Wysoko ciśniniowe- ciekawe... a tak na serio to jak nie wiesz to lepiej nie mów

  • @MrLeh81
    @MrLeh81 3 года назад +11

    papier lepiej odzyskac jako makulature, odpadki bio mozna uzyc do produkcji biogazu a reszte kompostowac i uzyc jako nawoz, plastik i szklo rowniez mozna uzyc ponownie. Spalanie tego to nie ekologia tylko pozbywanie sie surowcow wtornych

    • @ScottSmith1993
      @ScottSmith1993 3 года назад +1

      recykling opon

    • @gzehow
      @gzehow 2 года назад

      Szkła się nie spala. Papier nie zawsze jest ekologiczniej przetwarzać. Jak się spali, to zamieni się w co2 i jakaś roślina to wchłonie i z niej można zrobić papier.

    • @MrLeh81
      @MrLeh81 2 года назад

      @@gzehow salajac emitujesz takze inne substancje , nie wszystkie wylapywane sa przez rosliny jak co2

    • @gzehow
      @gzehow 2 года назад

      @@MrLeh81 Co trafia do atmosfery przy spalaniu papieru?

    • @MrLeh81
      @MrLeh81 2 года назад

      @@gzehow jesli spala sie taka butelke to ma ona zazwyczaj i zakretke czyli tworzywa sztyczne, ma etykietke ale etykietka to tez kleje oraz farby. Tak samo jak papier , są w nim setki rożnych substancji, od chloru do wybielania papieru po farby . lakiery, kleje. Jesli mowimy o masowej utylizacji termicznej to albo te wszystkie substancje wypuszczamy z dymem tak jak co2 lub musimy wylapywac. Jesli nawet wylapiemy to gdzies sie one zgromadza i skumuluja , cos trzeba z tym znow zrobic bo powstaje kolejny odpad

  • @sandacz-ky6yk
    @sandacz-ky6yk 2 года назад +1

    A może kto wie o tym ,że spalarnie śmieci które powstają produkują błękitną energie ,a elektrownie wiatrowe zielona energie oczywiście dopłata do błękitnej energii jest dużo wyższa ,ale czy lepsza dla środowiska?Kto na tym zarabia ?

    • @Bajo-cu5ez
      @Bajo-cu5ez 2 года назад

      Już kasują po woli spalarnie

    • @tadeusz4306
      @tadeusz4306 2 года назад

      raczej- kto na tym traci ???

  • @marcinkowalski6997
    @marcinkowalski6997 3 года назад +5

    Tyle foli trzeba jeszcze zużyć

  • @elakaminska9132
    @elakaminska9132 2 года назад

    Tim kaluch

  • @stanisawskwiercz37
    @stanisawskwiercz37 2 года назад

    wyjścia nie ma ,ropa się kończy = bedzie brakować ok 80% energii ,,,,,, która jest przeznaczana na produkcję żywności ,,, i przetwarzanie ,chłodnie ,transport po świecie

  • @no_more_free_nicks
    @no_more_free_nicks 6 лет назад +5

    I to paliwo ma być do czego? Czyli jak jest w tych śmieciach jakieś urządzenie elektryczne z lutami ołowianymi, to ten ołów zostanie wypuszczony do atmosfery kiedy to paliwo zostanie spalone?

    • @miadamku
      @miadamku 5 лет назад +6

      Oni mogą palić , w kominach elektrowni sa specjalne filtry ktore pochłaniaja ołów i inne szkodliwe substancje

    • @sherisdonovan1730
      @sherisdonovan1730 5 лет назад +5

      @@miadamku OK, mogą być filtry wyłapujące różne substancje, ale tych szkodliwych substancji są setki, a nie istnieją uniwersalne filtry. Gdyby instalować oddzielne filtry do benzenu, ołowiu, rtęci, kadmu, dioksyn, tlenków węgla, siarki, azotu to ile by ich musiało być? Nie wspomnę już o tym, że wyłapywać trzeba jeszcze pył zawieszony. Takie filtry zatkałoby już po kilku dniach.

    • @AdamaxThePunisher
      @AdamaxThePunisher 5 лет назад +13

      Spalanie odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze, która neutralizuje większość szkodliwych substancji. To co nie zostanie usunięte w etapie spalania zostanie doczyszczone elektrofiltrem. Warunki w jakich pracuje współczesna spalarnia są nieosiągalne dla pieców domowych, a sam proces jest niesamowicie czysty. Należy również pamiętać, że samo paliwo RDF ma również swoje bardzo wysokie normy i jest niczym innym jak węglem ale w innej formie.

    • @maciejsaferna
      @maciejsaferna 5 лет назад +5

      To jest ostateczny odpad. Elektronika jest odseparowywana. Ale raczej ze względu na wartość. Poza tym elektrownie czy cementownie mają piece specjalnie do tego celu. Smog czy globalne ocieplenie powstaje głównie w wyniku tzw. "niskiej emisji".

    • @lipczewski
      @lipczewski 4 года назад

      Tak, wrzucają do wulkanu

  • @mirosawachrzanowska4167
    @mirosawachrzanowska4167 2 года назад

    to nie było paliwa samochody musi mieć i natego jest wysoka cena a jak nie bylo śmierci to paliwo nie bylo

    • @Grzegorz2109
      @Grzegorz2109 2 года назад

      Jesteś analfabetką czy idiotką?

  • @bogdanzet2653
    @bogdanzet2653 2 года назад

    głośniej tą muzę

  • @januszsalamon1029
    @januszsalamon1029 2 года назад

    RDF do wielkiego pieca jak pieca cementowego

  • @andrzejkorotarz3446
    @andrzejkorotarz3446 3 года назад +1

    Jezu , jak tam smierdzi.....

  • @horstwessel8281
    @horstwessel8281 2 года назад

    wyprowadzany niebywała inteligencja

  • @wujomichal
    @wujomichal 3 года назад +1

    Jakie paliwo? Toc to zwykle śmieci..

    • @stanislawkarpeta8169
      @stanislawkarpeta8169 2 года назад +2

      Paliwo to ja rozumiem do samochodów

    • @paketo24werbung60
      @paketo24werbung60 2 года назад

      Smieci nie mozesz palic , ale jak zmienisz nazwe ze smieci na paliwo to juz mozna palic.
      🤓 kryzysz energetyczny nam nie straszny.

  • @zibisbiegienius3065
    @zibisbiegienius3065 4 года назад +1

    OK, pani inżynier

  • @albrecht225
    @albrecht225 3 года назад +3

    A po co ta folia ??? Przecież to dioksyny !!!! Rakotwórcze !!!

  • @marcinkowalski6997
    @marcinkowalski6997 3 года назад +3

    Na dachach powinna być Fotowoltaika.

    • @ScottSmith1993
      @ScottSmith1993 3 года назад

      recykling opon

    • @matizet6589
      @matizet6589 2 года назад

      Ogniwa fotowoltaiczne to kolejny odpad.. oczy się otworzą jak po 10 latach przestaną produkować prąd firma produkująca zapadnie się pod ziemię a właściciel zostanie z odpadem za który pewnie przyjdzie drogo płacić

    • @marcinkowalski6997
      @marcinkowalski6997 2 года назад

      @@matizet6589 doksztalc się lepiej

    • @matizet6589
      @matizet6589 2 года назад

      @@marcinkowalski6997 aaa rozumiem że sprzedawca..

    • @marcinkowalski6997
      @marcinkowalski6997 2 года назад

      @@matizet6589 wszystko źle rozumiesz

  • @januszjanowski5453
    @januszjanowski5453 2 года назад

    bzdura na biegunach.. . ekologia ...srogia ..... walka o kase . a ty zbieraj , segreguj . i jeszcze plac .

  • @KH-lg3xc
    @KH-lg3xc 3 года назад

    Z PiS, czy z PO?