Test kolektora powietrznego przy -10°C

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 янв 2025

Комментарии • 116

  • @vurion
    @vurion 2 года назад +14

    20:00 Koniecznie rozbuduj o 2-3 takie kolektory i mam taką uwagę do Ciebie. Nie ma czegoś takiego jak "zbędne mielenie powietrza" jeśli temp wylatująca z kolektora jest już o kilka stopni wyższa od tej znajdującej się w pomieszczeniu! Kolektor już wtedy zaczyna wykonywać swoją pracę mimo, że dla człowieka wydaje się iż nie wylatuje z niego ciepłe dla nas powietrze - podobnie ma to miejsce z ogrzewaniem centralnym. Jeśli w mieszkaniu jest z 15-20 lub mniej C, a woda w obiegu i kaloryferze jest do 30C to on ciągle pracuje nagrzewając powietrze mimo, że po dotknięciu go wydaje się nam chłodny! Moim zdaniem powinieneś nastawiać tak ten wentylator aby startował wcześniej (17) i wyłączał się poniżej 17C~ w przypadku jak masz 15C w garażu. Garaż też nie nagrzeje się rzecz jasna od tak bo pierw ściany muszą przyjąć odp ilość ciepła choćby nawet... Świetna Twoja robota i szacun wielki. Obejrzałem wszystkie filmiki z tym kolektorem twoim. Liczę na to, że rozważysz moje uwagi i oczekuję kolejnego nagrania niebawem. Cześć!:)

  • @PIETROWS
    @PIETROWS Год назад +1

    Totalny sztos i kawał dobrej roboty 😮

  • @maciejszczepa4691
    @maciejszczepa4691 3 года назад +7

    Cała ściana dała by radę zapewnić ciepło dla domu podczas słonecznego dnia , to plus rekuperacja ,dobrze uszczelniony dom ,okna od wschodu i południa od północy niepożądane okna , reasumując rachunki za ogrzewanie minus 70 %

  • @AnnaK-yj4mx
    @AnnaK-yj4mx 3 года назад +5

    Dziękuję 🔥Pozdrawiam🍀

  • @MalawijaSMITH
    @MalawijaSMITH 3 года назад +12

    To jest niesamowite i piękne zarazem. Wyobrażam sobie wybudować dom z wstawionymi takimi dwoma kolektorami w elewację ocieplenia domu i grzanie wody/powietrza a w razie czego aluminiową żaluzją można by regulować temp w środku, no bo co w lecie heh :)

    • @andrzejreszka6367
      @andrzejreszka6367 2 года назад

      Nie potrzeba żaluzji. Wystarczy "odpiąć" wylot kolektora i będzie "wyciągał powietrze z wnętrza.

  • @tadeuszwojcik4748
    @tadeuszwojcik4748 3 года назад +6

    Super sprawa widziałem tego duzo w Dani jeden przywiozłem super pozdrawiam - proste i skuteczne

    • @cathathonium
      @cathathonium 3 дня назад

      a.....
      w lato tez bedzie to super sprawa?

  • @andrzejdamijan7356
    @andrzejdamijan7356 Год назад +1

    Dzięki za film. Konkretnie to przemyślałeś i przedstawiłeś. Ciekawi mnie jaką masz kubaturę garażu i jaką ma powierzchnię kolektor. Dzięki za film.

  • @PROinstal
    @PROinstal 3 года назад +7

    Ale masz mega fajną okolicę super 👍

  • @orientorient292
    @orientorient292 2 года назад +1

    wentylator zamontować u dołu niech ciągnie i dmucha u dołu wtedy zasysa ciepłe powietrze u góry i szybciej ogrzewa i wydmuchuje na dole i miesza w pomieszczeniu lepiej. Dodatkowo zamontować klapki mechaniczne niech się otwierają po załączeniu kolektora i zamykają po zakończeniu pracy.

  • @blazejelk2
    @blazejelk2 3 года назад +17

    Może bys, dał jakąś rurę stalowa wsrodku garażu bz kolankiem 90° i działałaby jak grzejnik a 90° żeby rura patrzyła w dół i ciepłe powietrze szło do dołu a później grawitacyjnie do góry. Koszt nie duży a efekt może być o wiele lepszy. Paliłem koza z miesiąc żeby dogrzać i jak miałem więcej stalowych rur to więcej ciepła oddawało do pomieszczenia :)

  • @PNTM400
    @PNTM400 3 года назад +2

    ja mam parter domu z nieocieploną podłogą, 3 lata temu chodziły tam 2 grzejniki i farelka, maksymalnie mialem 12stopni a rachunek za prąd ogromny, w kolejnym roku wyłączyłem ogrzewanie i szok, na zewnątrz mróz a tam 9 stopni, podłoga utrzymuje temperaturę. a jak próbujesz dogrzać to nie da rady, bo wchłonie wszystko. a jak jest u Ciebie.

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  3 года назад +1

      Garażu nigdy nie ogrzewałem , bo stoi tam piec CO, który co jakiś czas się włączy i coś tam dogrzeje. Kolektor który wykonałem jest za mały, żeby znacząco podnieść temp. w garażu o tej porze roku (krótki dzień) oraz kolektor nie jest idealnie skierowany na południe. W niedalekiej przyszłości chcę dołożyć jeszcze dwa takie kolektory

  • @vurion
    @vurion 2 года назад +2

    I taki jeszcze pomysł na przyszłość który mi na szybko przyszedł teraz do głowy... Skoro masz już otwory w elewacji itp Zrobić 1 lub 2 lub nawet 3, duże kolektory wodne (zamknięty zawinięty wąż za szybą a najlepiej stary cienki kaloryfer pomalowany czarnym matem), zalać glikolem instalację i wpiąć ją do odpowiednio długiego kaloryfera w garażu :) W lecie, przestawiać zawór i grzać wodę w bojlerze!, a przy 2-3 dużych kolektorach to i pewnie w zimie też by dało radę nagrzać zbiornik :)

  • @abiogaz
    @abiogaz 3 года назад +6

    Dzień dobry. Też myślę że za duże pomieszczenie a za mały kolektor jakby dołożyć 2-3 to by zrobiło różnice

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  3 года назад +4

      planuję niedługo zrobić dwa takie same i dołożyć po bokach istniejącego :)

    • @Orionus83
      @Orionus83 3 года назад +1

      @@marcinmazur7410 Ale raczej bez kolejnych otworów w ścianie? Nowe kolektory połączone z obecnym.

  • @Maro_szofer
    @Maro_szofer 2 года назад +2

    Witam i jak to się wszystko sprawdzało w zimę przy dużych mrozach. pozdrawiam

  • @wiesawwiesaw3054
    @wiesawwiesaw3054 3 года назад +2

    Jak jest slońce to grzeje, ale reszte dnia i w nocy to chyba mruz ciągnie?

  • @krystianwojciak7926
    @krystianwojciak7926 2 года назад +1

    wszystko ładnie ale co się dzieje w nocy kiedy na zewnątrz mróz -15 z tych rur nie wieje zimnem ?

  • @ADeeRek
    @ADeeRek 3 года назад +3

    Zastanawiają mnie dwie sprawy: jaka różnica byłaby przy zwiększeniu powierzchni tych paneli. A druga sprawa to jak to zabezpieczyć na noc. Akurat jestem na etapie budowy domu i zastanawiam się czy nie zorganizować sobie takiego dogrzewania domu. Dogrzewania bo raczej wątpię, żeby to było w stanie zastąpić "tradycyjne" źródła ciepła.

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  3 года назад +1

      Planuję rozbudowę tego kolektora o dwa dodatkowe, gdyż faktycznie do dogrzania garażu jest za mały. Niestety nie zawsze jest słońce, więc możemy liczyć tylko na dogrzewanie, ale zawsze to coś. Co do zabezpieczenie na noc to polecam obejrzeć fim ruclips.net/video/WgiPyK1JdRE/видео.html gdzie dołożyłem zawór zwrotny, który eliminuje problem wychładzania zimą. Inna sprawą jest to, że w leteni noce moża to rozwiązanie wykorzystywać do schładzania nagrzanego za dnia pomieszczenia.

    • @ADeeRek
      @ADeeRek 3 года назад

      @@marcinmazur7410 Właśnie obejrzałem. Chyba nie zostaje nic innego jak wziąć się za robotę. U mnie od razu wleci kolektor o powierzchni mniej wiecej 25m2 bo akurat tyle mam ściany do zagospodarowania. Generalnie to fajna rzecz. Zawsze to może trochę oszczędności na ogrzewaniu. Dobre i kilka złotych

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  3 года назад

      @@ADeeRek 25m to bardzo dużo :) trochę, żałuję że nie zrobiłem wyższego kolektora, bo teraz już jestem ograniczony istniejącym, żeby zachować estetykę.

  • @MhUser
    @MhUser 3 года назад +5

    zrób na tej ścianie szklarnię/ogród zimowy; z niej też możesz pompować ciepłe powietrze do garażu i dodatkowo będzie sałata w zimie; szklarnia oczywiście w środku pomalowana na czarno i najlepiej duży zbiornik na deszczówkę wymalowany na czarno, powieszony przy suficie szklarni na ścianie garażu, który będzie magazynem energii cieplnej na noc oraz wody do podlewania kropelkowego sałaty :P

    • @zabolek004
      @zabolek004 3 года назад +1

      MhUser jak przyjdą 2 tygodnie bez promyka słońca w mrozie to i czarna farba nie pomoże :)

    • @MhUser
      @MhUser 3 года назад +1

      @@zabolek004 z jednej strony jest dom więc nie mróz, sałatka wytrzyma; można podgrzać, można zrobić izolację od boku wtedy ziemia grzeje od dołu

  • @marekkowalski7142
    @marekkowalski7142 2 года назад

    Witam! Mam pytanie tego sterownika wentylatora. Zalacza sie w okreslonej temperaturze i wylacza kiedy powietrze juz jest zimne.....a wiec...gdzie go kupie,jak sie nazywa,o co pytac ile kosztowal i....jak podlaczyc.Nie znam sie na tym ale chce zrobic taki kolektor powietrzny i oczywiscie tylko i wylacznie z wentylatorem i zaworem zwrotnym bo bez tego ostatniego to raczej mija sie z celem.

  • @martyna8054
    @martyna8054 3 года назад +7

    Ciekawe jak byś dał rurę która nadmuchuje ciepłe powietrze na rurę do czerpni od rekuperacji żeby już ogrzewała powietrze, a wylot z rekuperacji jako zasilanie od dołu kolektora . pozdrawiam.

    • @mariuszr8066
      @mariuszr8066 3 года назад +1

      Wydaje mi się, że gorące powietrze zassane do czerpni, będzie ochłodzone do temp ziemi...

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  3 года назад

      Myślałem o takim rozwiązaniu, ale nawet jeśli by to pchało ciepłe powietrze do pomieszczeń to pozostaje problem kiedy słońca już nie ma. Można by było kombinować z jakimiś bypassami, sterownikami, czujkami.. ale koszty już rosną i chyba gra nie warta świeczki

    • @martyna8054
      @martyna8054 3 года назад +1

      Witam Panie Marcinie chodziło mi o wspomaganie rekuperacji jeśli ktoś ją ma . Rurę od czerpni rekuperatora wsadzić w rurę o większej średnicy i tą większa rurę podłączyć pod Pański kolektor i powietrze pobierane z zewnątrz będzie już ogrzane nim zejdzie do rekuperatora. A gdy nie ma słońca nic się nie dzieje bo rekuperator mimo to bierze powietrze z zewnątrz. Pozdrawiam. Co Pan o tym sądzi?🤔

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  3 года назад +1

      @@martyna8054 jeśli dobrze zrozumiałem ideę to miałoby to działać jako taki wymiennik ciepła czyli kolektor powietrzny grzeje rurę czerpni kolektora? Jeśli tak to wg mnie za mała powierzchnia wymiany jeśli miałoby to być na zasadzie wymiany rura w rurze. A przez rekuperator przepływa naprawdę dużo m³ powietrza i na krótkim odcinku rury przepływa tak szybko, że się nie zdąży ogrzać

    • @andygna2281
      @andygna2281 3 года назад

      Super to dziala tylko trzeba by bylo teraz dorobic system ktory by to zamykal gdy juz nie bedzie slonca by nie bylo potem straty ciepla gratulacje

  • @robo13vw
    @robo13vw 2 года назад

    a w przeciw prądzie? wentylator zasysa od góry i nawiewa w dół

  • @MariuszWlazlak
    @MariuszWlazlak 2 месяца назад

    Mam plan by zrobić na dachu taki kolektor około 10m² podłaczyć do czerpni rekuperacji . Myslisz ze jest ses?

  • @wielkopletw
    @wielkopletw 3 года назад +2

    A byłoby możliwe zrobienie dużego kolektora podłączonego bezpośrednio do wlotu wentylacji mechanicznej? Korzystanie z tego zamiennie z GWC mogłoby być efektywne zimą 🤔

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 года назад

      planuję rozbudowę kolektora o dwa kolejne i wówczas wepnę je pod rekuperator. Obecny jest za mały, aby miało to sens

    • @wielkopletw
      @wielkopletw 2 года назад

      @@marcinmazur7410 super! Czekam na filmik z efektami prac 😎

  • @annagrzywna3843
    @annagrzywna3843 3 года назад +1

    Myślę ze dobrym sposobem na noc kiedy kolektor nie pracuje okazała by się roleta antywłamaniowa sterowana czujnikiem temperatury tzn. noc zamknięte ,ranek temp.rośnie roleta odsłania kolektor .Roleta powinna tez pomoc latem gdy ciepła nie trzeba, zakrywa kolektor na obejściu czujnika temp.sterowana zwykłym włącznikiem manualnie.Pozdrawiam.

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  3 года назад +1

      W lato mam w planach dołożyć wymiennik ciepła i spróbuje grzać tym wodę. Obecnie, przy mrozach czy nocami nie mam problemu wychładzania pomieszczenia, gdyż zastosowałem zawór zwrotny na dolocie kolektora, który odcina zimny ciąg powietrza.

    • @romakolololo4166
      @romakolololo4166 3 года назад

      @@marcinmazur7410 otuż to proste rozwiązanie jest najlepsze. A czy rozważa autor aby kolektor zamocować np na zawiasie z jednej strony tak aby umożliwić mu podróż za słońcem . Rury do garażu można zrobić z tych do klimatyzacji ocieplonych i elastycznych. Jakiś układ sterujący gdzieś na YT widziałem taki aby to skręcało do słońca a następnie wracało na miejsce aby następnego dnia znowu podążać za słońcem. Pozdrawiam 🖐️ i gratulacje za efekty

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika807 2 года назад

    Mnie zastanawia fakt że termopara włożona do środka kolektora, na którą pada bezpośrednio słońce, będzie znacznie zawyżała pomiar i w rezultacie wydaje nam się że do pomieszczenie leci przyzwoite 50 stopni, a tak na prawdę ledwo ponad 30. Czy termopara jest w jakiś sposób izolowana od bezpośrednich promieni słonecznych ? Obawiam się że ten kolektor jest za mały aby mógł mieć większą sprawność. Ale fakt jest taki że na to ręce i nogi, tylko trzeba dopieścić. Znajomy w podobny sposób ogrzewa bojler 100 litrów. Ma go wpiętego w centralne i na drugą wężownicę taki solar domowej roboty, w słoneczne dni udaje się latem utrzymywać 45 stopni, zimą zaledwie podbija o kilka, ale latem spory zysk. Oczywiście w obwodzie glikol, bo woda w ponad 100 stopniach to by to rozsadziła przed południem. Słyszeliście kiedyś jak gwizdają odpowietrzniki w układzie ? Gorzej jak się zatkają...

  • @piotrkrupa56
    @piotrkrupa56 3 года назад +4

    najbardziej wiarygodny test - bravo - , z -10 zyskac +30, czy 40 to jest ogromna różńica - bravo, a jakie jest odczucie tego ciepła w garazu ??

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  3 года назад +2

      kolektor jest za mały, aby nagrzać ten garaż i poczuć wymierne korzyści, ale jeśli się stanie niedaleko nawiewu kolektora, czuć przyjemny powiew ciepła połączony z zapaszkiem drewna :)

  • @piterhsxd
    @piterhsxd 3 года назад +1

    Ja bym spróbował zmniejszyć temperaturę pomiędzy włącz /wyłącz wentylator do np 3 stopni, może kolektor by się tak szybko nie wystudzał.

  • @piotr7436
    @piotr7436 3 года назад +5

    Masz ocieplenie na budynku? Generalnie bardzo dobre rozwiązanie. Żeby były spore efekty trzeba by zrobić kilkakrotnie większy kolektor. Też duże znaczenie ma jego wysokość, bo im wyżej tym cieplej gdy jest słońce. Myślę że zbudowanie takiego kolektora na połowę tej ściany i na wysokość co najmniej dwukrotną dałoby potężny efekt, ale bez rur i poliwęglanu. Zamknięta komora wymalowana na czarno pod zwykłą szybą. No i podłączenie do rekuperatora jak najbardziej. Rozwijaj ten projekt. Czekam na kolejny film.

    • @cezaryczech3817
      @cezaryczech3817 Месяц назад

      Pomysł świetny ale absorberem powinien być np. arkusz blachy falistej lub trapezowej zainstalowany na klockach dystansowych i pomalowany na czarno mat.

  • @farmaBonaCapra
    @farmaBonaCapra Год назад

    Ile jest tych słonecznych dni w zimie ?

  • @Daniel-ch4qn
    @Daniel-ch4qn 2 года назад

    Właściwie to po co są te rury w środku czy nie wystarczyła by blacha pomalowana na czarno ???

  • @wiesawadamczyk9486
    @wiesawadamczyk9486 Год назад +1

    Takie coś muszę podłączyć do rekuperatora zrobię 2 czerpnie jedna letnia od Północy druga zimowa na Południe nie będę montować dużych okien tylko to fajne urządzenie

  • @gryzli999
    @gryzli999 3 года назад +1

    Planuję zrobić coś podobnego, tylko zamiast pustych rur / puszek w środku umieścić jakieś nacznie z cieczą, lub układ zamknięty rurek (dłużej oddawałoby ciepło). Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

    • @andrzejorwat9019
      @andrzejorwat9019 3 года назад

      Nie mogę znaleźć tego filmu. Ale już ktoś podobnie pomyślał z tym że: Rurka stalowa/miedziana ciękościenna najlepiej obieg zamknięty z glikolem i pompką. Rurki na blasze przyspawane by miały kontakt strona która nie jest skierowana na słońce. Do tego jakiś wymiennik ciepła i działa. Nie wiem czy taniej nie kupisz solara (nie mylić z panelem).

    • @ryder6154
      @ryder6154 2 года назад

      Taki kolektor słoneczny "podgrzewacz wody" mozna kupic gotowy. Duzo ludzi stosuje, dobre aby podgrzewać w lecie wodę za darmo

  • @michanapiorkowski4123
    @michanapiorkowski4123 2 года назад

    zawsze możesz wzmocnić kolektor lustrem co o tym myślisz

  • @pclpg9397
    @pclpg9397 3 года назад

    ustawienie wlotu i wylotu na środku zmniejsza skuteczność przepływu powietrza. Powietrze przepływa więcej tam gdzie jest mniejszy opór a mniejszy opór jest kiedy tam gdzie jest mniej elementów. Tą zasadę stosuję się w GWC i do tego projektu też polecam zastosować. Wlot i wylot po przeciwnych stronach powoduję że droga powietrza jest taka sama dla każdej drogi przepływu.
    Dzięki temu powietrze odbiera ciepło równo po całej powierzchni panela.

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  3 года назад +1

      dziękuję za sugestie, szkoda, że już dziury w ścianie mam przewiercone. Ekspertem nie jestem, ale wydaje mi się, że w GWC powietrze przepływa w poziomie i obieg jest wymuszone przez wentylatory, a w rozwiązaniu kolektora ogrzane powietrze samo kumuluje się w górnej części. Temat o tyle dla mnie istotny, że planuję dostawić jeszcze dwa kolektory po bokach obecnego i zamierzałem tylko przewiercić dziury w bocznych ramach i dać ewentualnie mocniejszy wentylator i\lub dwa małe wentylatory tłoczące do kolektora centralnego.

    • @andrzejorwat9019
      @andrzejorwat9019 3 года назад

      @@marcinmazur7410 wydaje mi się że lepiej by było połączyć 3 kolektory jak układ CO z 2 kanałami. Miejsce masz nad i pod kolektorem. Nawet nie musisz robić dodatkowej dziury tylko lekko przerobić ten 1 od środka.

  • @bogdanf127
    @bogdanf127 2 года назад

    Witam mam na wykończeniu solar wodny widzę że użyłeś poliwęglan a nie szybę. Zaletą bo lekka a właściwości przepuszczlnosci ciepła? I wytrzymałość na temperaturę? Proszę o podpowiedź.

  • @michanapiorkowski4123
    @michanapiorkowski4123 2 года назад

    A zasilanie kolektora w powietrze masz z dworu czy z domu

  • @janmiller3036
    @janmiller3036 2 года назад +2

    Jest dużo tego typu filmów na Youtubie, ale do tej pory nikt nie powiedział co dzieje się w nocy. Mamy przecież dziurę w ścianie, przez którą ciepło z garażu ucieka na zewnątrz. Kolektor zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia i grzeje podwórko za ścianą. A ręczne codzienne zamykanie i otwieranie dziury to "glupiego" robota. I kolejna sprawa, co latem? Demontaż kolektora czy zaslepienie otworu doprowadzającego powietrze i jakiś dodatkowy otwór bezposrednio w kolektorze na zewnątrz domu, żeby się kolektor nie przegrzewal? Nie czepiam się. Myślę też o takim systemie, ale mam pewne wątpliwości, jak wyżej, a nie znalazłem do tej pory informacji jak sobie z tym radzicie.

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 года назад

      na jednym z filmów pokazałem jak zamontowałem klapę zwrotną, która zapobiega wychładzaniu pomieszczenia w nocy / pochmurny dzień. Na lato szykuję nagrzewnice, która posłuży do odbioru ciepła z kolektora i będzie grzała wodę

  • @krzysztofkubiszewski846
    @krzysztofkubiszewski846 3 года назад

    czemu nie recyrkulacja z pomieszczenia ?

  • @grzegorzw1632
    @grzegorzw1632 3 года назад +5

    👍👍😄Fajnie wyszło. Przydałoby się więcej mocy.

  • @arkadiuszprusik6246
    @arkadiuszprusik6246 3 года назад +2

    Dzień dobry
    Czy myślał Pan nad zmianą pleksy na szybę? Mam wrażenie że mogło by być wydajniejsze? Pozdrawiam

    • @Thesilenius
      @Thesilenius 2 года назад +1

      Hej. Też się zastanawiam że wielu ludzi buduje te kolektory w oparciu o pleksę. Dlaczego?

    • @arkadiuszprusik6246
      @arkadiuszprusik6246 2 года назад

      Sam zadałem pytanie i sam na nie odpowiem Zrobiłem urządzenie z szybą Skrzynka jest 125 cm na 200 cm i sprawuje się bardzo dobrze. Serdecznie polecam każdemu, mało tego będę robił jeszcze jeden.

  • @bic50channel
    @bic50channel 3 года назад +1

    To jest poliwęglan na wierzchu ? I DZIAŁA!!!!!

  • @annagrzywna3843
    @annagrzywna3843 3 года назад +6

    Myślę ze dobrze by było obroty wiatraka sterować czujnikiem temperatury im wyższa tym obroty większe ,nie dochodziło by w ten sposób do szybkiego wychłodzenia kolektora .Również można wylot kolektora obniżyć do poziomu wlotu aby ogrzane powietrze naturalnie grawitacyjnie wędrowało ku gorze przy okazji wydłużając pętle wychładzania spirali kolektora .Pozdrawiam

    • @EdekEdowski354
      @EdekEdowski354 3 года назад

      Urządzenie do sterowania polecam T-Balancer

  • @magart78
    @magart78 3 года назад +1

    A co jak jest noc i zimno w kolektorze? Jest jakoś zamykany ?

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  3 года назад

      wystarczyło, że dołożyłem zawór zwrotny na przewodzie. Omówiłem to w tym filmie ruclips.net/video/WgiPyK1JdRE/видео.html

  • @mirekjuraszek9507
    @mirekjuraszek9507 3 года назад +2

    Witam
    Mam pytanie techniczne. Właśnie jestem na etapie budowy i będę miał wentylację hybrydową z nawiewnikami w ścianie.
    Jak myślicie czy gdybym na wejściach tych nawiewnikow zamontował taką konstrukcję bez wentylatorów mogło by to funkcjonować. Czy ktoś ma tak zrobione?
    Dziękuję za odpowiedź

    • @markusbach5953
      @markusbach5953 3 года назад +1

      Ja odrazu zamontowalem wentylatorki, udalo mi sie kupic z allegro z demontazu 15x15 cm podobne jak sa w komuterach. 230v
      i jak wylacze , ,czyli jakby ich nie bylo, nic nie daje , tak wiec bez wentylatorkow nie dziala.
      Mysle teraz jak juz od lutego, o kolektorze do grzania wody w buforze, 2x 1000 l i zeby kolektor nagrzal wode ktora wiecziremi w nocy ogrzeje dom. U znajomego w Szwajcarii dziala od polowy lutego, ze piec prawie sie nie wlacza.

    • @mirekjuraszek9507
      @mirekjuraszek9507 3 года назад

      @@markusbach5953 witaj, u mnie na kominie będą wentylatory, kopuły obrotowe z wentylacji hybrydowej, więc w teorii to one będą napędzać wymianę powietrza w domu przez nawiewniki.
      Dzięki za odpowiedź.

  • @DKworkshop
    @DKworkshop 2 года назад

    Sam tez robie podobny kolektor i ciekawy jestem czy jeśli rura odprowadzająca ciepło a rura zasysająca jest w tej samej lini czy wtedy nie zabiera powietrza tylko z kilku rur a nie z całości kolektora :) hmmm bo np grzejnikach wlot i wylot czyli zasilanie i odbiór jest po przeciwnej stronie .... być może w kolektorach powietrznych to nie ma znaczenia ;) pozdro fajna robota

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 года назад +1

      ja mam w wlot i wylot w tej samej linie, ale faktycznie lepiej byłoby wg mnie zrobić przesuniecie, ale o tym za wczas nie pomyślałem. Teraz dostawiłem drugi kolektor i nie chciałem wiercić nowych dziur w elewacji, więc kolektory są połączone u góry i u dołu rurami spiro. Przesunięcie byłoby lepsze, ale u mnie już trochę za późno na przerabianie... Przydławiłem więc wylot dając redukcję ze 100 na 50 mm, żeby zrobić nadciśnienie w kolektorach. Pozdrawiam i przepraszam, że tak późno odpowiadam...

    • @DKworkshop
      @DKworkshop 2 года назад +1

      @@marcinmazur7410 bardzo dobre rozwiązanie. Zobacz do mnie na kanał ja zamontowałem 3 takienkolektory w domu i sprawują się dobrze . U góry w pokoju dogrzewa do 25 stopni jak na razie natomiast na dole gdzie mam około 70 metrów max podnosi temperaturę o stopień ,ale to i tak swietnie że piec gazowy się nie załącza. Pozdrawiam

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 года назад +1

      @@DKworkshop super! bardzo ładne wykonanie :)

  • @oneferrdek3346
    @oneferrdek3346 3 года назад +1

    Jak masz 15 stopni to nawet jak w kolektorze jest 16 stopni to ogrzewa . Ale najważniejsze to jest rozmiar kolektora jest mały. Zrób na całą ścianę to będziesz chodził w podkoszulce w garażu mimo że jest duży

    • @oneferrdek3346
      @oneferrdek3346 3 года назад

      Moc kolektora jest wprost proporcjonalna do rozmiaru kolektora.
      3m2 a 15m2 to 5x podniesiona moc .

  • @MrCzucz
    @MrCzucz 3 года назад +1

    @Marcin Mazur widać już że patent się sprawdza. Teraz żeby to ciepło maksymalnie wykorzystać bez strat i żeby to ładnie wyglądało mógł byś troszkę przyinwestowac. Postawić na ścianie 2 albo 3 kolektory próżniowe i podłączyć do jakiegoś bufora, kry byś wpiął do instalacji ogrzewania w domku. Myślę że troszkę byś mógł zmniejszyć koszty ogrzewania.

    • @bombelproboszcz7041
      @bombelproboszcz7041 2 года назад

      mnie zastanawia czemu nikt tego tak nie nagłaśnia jak fotowoltaiki....

    • @imienazwisko7886
      @imienazwisko7886 2 года назад +2

      @@bombelproboszcz7041
      dlaczego?, a kto na tym zarobić, poza tobą?
      to cała prawda, chcą nas doić i kroić do kąt się da

    • @bombelproboszcz7041
      @bombelproboszcz7041 2 года назад

      @@imienazwisko7886 coś w tym jest

    • @pmktwr7567
      @pmktwr7567 2 года назад +1

      Bo to nie działa. Ten filmik to pokazał.

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin 3 года назад +1

    trzeba to zrobić na całą ścianę

  • @andrzejolesinski5895
    @andrzejolesinski5895 3 года назад +1

    Witam. Kto jest producentem tego kolektora?

  • @tadeuszmurgrabia4578
    @tadeuszmurgrabia4578 3 года назад +3

    Mam pytanie czy przez otwory nawiewające wyciągające, powietrze do domu z kolektora, nie tworzą się mostki termiczne. Jak to wygląda w nocy.

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  3 года назад

      pomogło dołożenie klapy zwrotnej, która eliminuje ten problem. Szerzej omówiłem to w filmie ruclips.net/video/WgiPyK1JdRE/видео.html

    • @sIow17
      @sIow17 3 года назад

      @@marcinmazur7410 2 klapy zwrotne oddalone od siebie dałyby o niebo lepszą izolację, stojące powietrze pomiędzy nimi miałoby niższą lambdę, niż najlepszy styropian grafitowy. Ostatnio takiej ciekawostki dowiedziałem się w internetach.

  • @Testujemyauta
    @Testujemyauta 3 года назад +2

    Tak się rodzą wielkie projekty 😘

  • @huaweiczesc5444
    @huaweiczesc5444 3 года назад +2

    Cała ścianę taka zrobić 😜

  • @kamilwiewiora5694
    @kamilwiewiora5694 3 года назад

    👍

  • @kasia7586
    @kasia7586 2 года назад

    Mam pytanie - po jaki dzwon pokazujesz takie g.... Uzyskałeś 1 stopień w kilkumetrowym pomieszczeniu przez cały, słoneczny dzień a szumu jakbyś ratował świat przed kryzysem energetycznym.

  • @romanol3125
    @romanol3125 2 года назад

    а щоб вентилятор працював від сонця

  • @bogkow3267
    @bogkow3267 3 года назад

    Pamiętam ten dzień była ładna pogoda nie wiadomo kiedy taki będzie jak nam unia śrubę dokręci haha będziemy kupować kilogram promieni słonecznych

    • @wielkopletw
      @wielkopletw 3 года назад +1

      Unia raczej chyba właśnie chce żeby ludzie żyli z energii słonecznej 🤔

  • @markusbach5953
    @markusbach5953 3 года назад +2

    4 takie kolektory i bedzie dobrze.

  • @Rave50ful
    @Rave50ful 3 года назад

    A nie lepiej od razu darmową energię? - ruclips.net/video/QOV_Js59BHY/видео.html

  • @rekinov2009
    @rekinov2009 2 года назад

    Pisałeś dziesiątki razy, że w niedalekiej przyszłości będziesz budować jeszcze dwa kolektory. Od tego czasu minęło 9 miesięcy, a filmiku brak... Spadł zapał, czy doszedłeś do wniosku, że nie ma sensu? Pomyśl nad ustawieniem tej swojej anteny satelitarnej lub luster, które kierowałyby promienie słoneczne na panel wówczas kiedy słońce już nie doświetla wystarczająco dobrze Twojego kolektora. Ewentualnie można pod kątem zamontować na ścianie. A jeszcze skuteczniej, to przekręcić cały dom tą ścianą bardziej na południe, wszystko jest do zrobienia, tylko odrobina chęci i pomysłu. Pozdro 💪

  • @arturorlicz5174
    @arturorlicz5174 3 года назад +3

    szacun za wiarygodne dane i test przy odpowiednim mrozie.mysle,ze wstawienie okna 2x 2 daloby nawet lepszy efekt.mam w salonie okno 3m szer.x 2m wysokosci,ciemny gres i jak w zimie swieci slonce to jest o wiele cieplej niz w pokoju od polnocnej strony.po co tak kombinowac i wymyslac kwadratowe kolo.nie czaje tego ale moze jestem inny...nie szczepie sie itd...wierze w cykle aktywnosci Slonca a nie w Boga i Kosciol....

    • @Kacper-ot7ft
      @Kacper-ot7ft 3 года назад +1

      On wie że tam jest ciepło na wylocie i niektórym szamanom by to juz wystarczyło 😁 To jak teoria panie 10kwp paneli pv na dach bufor 1000 L grzałki i masz pan ciepło za darmo ino w 2 taryfie grzejesz bufor . Ludzie to łykają mimo że wcześniej spalali po 6 ton wegla 😂😂😂 Zero podstawowej matematyki .

    • @fixknorr8121
      @fixknorr8121 3 года назад

      @@Kacper-ot7ft spalali 6 ale mówili że dwie tony,.....

  • @anks9075
    @anks9075 3 года назад +3

    Dzień dobry. Myślę że ma Pan duża ścianę do wykorzystania. Wiadomo że urządzenie działa więc nic nie stoi na przeszkodzie żeby zrobić serie filmików które pokazywałby budowę większego urządzenia od początku jego powstawania.

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  3 года назад

      Dzień dobry. Tak właśnie planuję zrobić, ale skłaniam się ku zrobieniu dwóch takich samych kolektorów, które dostawię po bokach istniejącego

  • @markoszz475
    @markoszz475 Месяц назад

    tyle materiału i czasu dla 1stopnia sory kolego ale nie wypał

  • @Kacper-ot7ft
    @Kacper-ot7ft 3 года назад +5

    Uważaj bo garaż spłonie tam na wylocie kiedyś wyleci ogień 🤣🤣🤣 Proponuję prosty pomiar podgrzej w okresie największego nasłonecznienia litr wody o 10 stopni ciepłem z tego super kolektora dowiesz się jaką moc jesteś wstanie uzyskać . Bo na razie słabo to wygląda . Taka bajeczka dla wierzących w darmową energię do ogrzania domu.

    • @marekz9981
      @marekz9981 3 года назад

      Myślę, że pan tutaj przedstawił to w jak najbardziej obiektywny sposób i w żaden sposób nie promuje produktu.
      Wszystkie parametry podane 🤷‍♂️. Ogólnie fajne hobby👍

  • @ircio3621
    @ircio3621 2 года назад

    ale pierdoły! na panelach w ciągu 10min masz 25 stopni

  • @wyrywamkregosupy2349
    @wyrywamkregosupy2349 3 года назад +1

    Tytul filmu jak ogrzac sufit w garazu...

    • @matik4165
      @matik4165 3 года назад +3

      Druga strona sufitu w garażu to podłoga w pokoju...a ja tam nie lubię zimnej podłogi