Ekspert radzi, jak stosować mączkę bazaltową w ogrodzie

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 дек 2024

Комментарии •

  • @obiektywem_kasi3885
    @obiektywem_kasi3885 2 года назад +15

    Dużo wiedzy dla ogrodników.👍

  • @teresakopera9426
    @teresakopera9426 Год назад +9

    Dzięki za przydatną wiedze , i za humor 😀

  • @monikam3897
    @monikam3897 Год назад +6

    Rewelacja, zastosuję na mszyce👍😁👋

  • @kamilanowacka2365
    @kamilanowacka2365 2 года назад +7

    Uwielbiam Was i tyle ciekawostek i wesoło. CZARNY JANEK znowu stał się popularny.

  • @karolinakosinska6724
    @karolinakosinska6724 2 года назад +10

    Jan Bogdziewicz - ps." Czarny Janek " ( wcześniej w AK ps. "Szczygieł"), a Ostrzyca Proboszczowicka, to " Śląska Fudżijama". Maczke stosuję na ślimaki I nawet, nawet daje radę. Pozdrawiam.

  • @ewajagodzinska2116
    @ewajagodzinska2116 Год назад +6

    Super nareszcie konkretne informacje.

  • @zdzisawsoma2080
    @zdzisawsoma2080 4 месяца назад +1

    Bardzo dziękuję za,porady ,❤

  • @anastazjalk8325
    @anastazjalk8325 2 года назад +5

    Dziękuję za informacje, bardzo ciekawy odcinek. Fajną nagrodą byłaby też maczka bazaltowa 😄

  • @zosiakowalska5473
    @zosiakowalska5473 Год назад +21

    Ja wsypuje maczke w starą skarpetke podkolanówkę damską i potrząsam tą skarpetą tam gdzie jest mszyca

  • @annad9018
    @annad9018 6 месяцев назад

    Sympatyczni Goście ,ciekawie opowiadają.

  • @pelagiapelagia2651
    @pelagiapelagia2651 Год назад +4

    Witam 👍Zawsze z humorem 🤣😂🙃

  • @teresawaleszczyk1326
    @teresawaleszczyk1326 2 года назад +3

    Świetny przydatny film

  • @magosiajurkiewicz1124
    @magosiajurkiewicz1124 2 года назад +7

    Polecam na cebule kwiatów, nie podgryzają je gryzonie,🤗

  • @_Kret
    @_Kret 9 месяцев назад +5

    mączka bazaltowa jak najbardziej jest przyjazna zwierzętom, rozwiązuje problem robaków, naturalna metoda ich pozbycia się

  • @ewawisniewska427
    @ewawisniewska427 2 года назад +8

    Dobrze wiedzieć bo już nie mogę poradzić sobie z mszycami.

  • @martajureczko6100
    @martajureczko6100 2 года назад +4

    Witam, jest szansa na filmik na temat kompostownika bokashi?

  • @marekciesielski3472
    @marekciesielski3472 Год назад +6

    A co z mchem na trawniku? Czy tez posypać mączka bazaltową? Jak to wyplenić? Pozdrawiam z Wielkopolski Kasia

  • @KrzysztofSędzikowski
    @KrzysztofSędzikowski Год назад +2

    Czy mączka bazaltowa nie szkodzi dżdżownicom?

  • @CecyliaM
    @CecyliaM 2 года назад +7

    Najlepiej w ponczoche

  • @dan-oh5tg
    @dan-oh5tg Год назад +4

    Bardzo dobrze ,ze jest tam rezerwat ,a nie ze niestety jest rezerwat

  • @dariuszrusztowicz9257
    @dariuszrusztowicz9257 10 месяцев назад

    Witam chciałbym się zapytać czy mączkę bazaltowa można stosować do borówek i tui? i gdzie ją nie można stosować? Pozdrawiam

  • @nikitawisniewska.2552
    @nikitawisniewska.2552 2 года назад +13

    Naturalny produkt z metalami ciężkimi. ;)
    Tlenek glinu, czyli aluminium. ;) Akurat, by podsypać metalami marcheweczki i zjeść. Wraz z aluminium. Bo wszystkie korzeniowe kumulują metale ciężkie. ;)
    Tlenek krzemu będziecie mieć ze spalenia skrzypu, albo po wyrzuceniu skrzypu, czy obierek do kompostownika.
    Proces kompostowania przyspieszy wrzucenie do zielonych odpadków zrębki/siano/słomę/kartony/papier. ;) To pomoże w zapaszku. Zapaszek też będzie mniejszy dzięki wlaniu do kompostownika beztlenowej gnojówki roślinnej.
    Mączka daje radę ślimakom, gdy jest pylista. Wieczorem jest wilgoć, a rosa bryli mączkę, więc głupiego robota.
    To nie mączka chroni przed grzybami (mączniak), a krzem. A na to odcedzony wywar ze skrzypu.
    Każda skała będzie zawierała metale ciężkie. Nie tylko alumium, ale także rtęć, nikiel, kadm, ołów, arsen.
    Lepiej użyć roślin bogatych w krzemionkę do oprysków, gnojówek, czy do produkcji ziemi kompostowej, niż zanieczyszczać sobie nieświadomie glebę pod uprawy roślin jadalnych.

    • @dwochwielkichogrodnikow9889
      @dwochwielkichogrodnikow9889  2 года назад +9

      Nie ulega wątpliwości, iż krzem jest niezwykle cennym pierwiastkiem w uprawach roślin i można wykorzystać go na wiele sposobów. Jego znaczne ilości zawiera także skrzyp. Wspominamy o nim zresztą na filmie, a wcześniej także podkreślaliśmy jego pozytywne właściwości. Warto ten popularny chwast wykorzystać w ogrodzie, a w przypadku jego braku można też sięgnąć po preparat Evasiol (macerat ze skrzypu). Co do mączki bazaltowej to oprócz krzemionki zawiera także wiele cennych mikroelementów. Jeśli chodzi o glin to jego występowanie jest zjawiskiem naturalnym, wynikającym z budowy skorupy ziemskiej. To właśnie glin, obok krzemu należy do pierwiastków występujących w ilości 7,3%, co czyni go drugim pod względem najliczniejszego występowania na naszej planecie (jest on obecny w każdej glebie). Należy jednak pamiętać, że zawartość jonów glinu w glebie ściśle zależy od jego odczynu - im gleba kwaśniejsza (niższe pH) tym zawartość glinu większa. Ponadto w zależności od odczynu gleby może występować w różnych formach. Akurat dla upraw ogrodniczych najistotniejszą postacią, jest forma wymienna, która uwidacznia się gdy pH gleby jest niższe niż 5,5. Dlatego ten parametr jest niezwykle ważny i przez rozpoczęciem upraw zawsze warto się upewnić z glebą o jakim odczynie mamy do czynienia.
      Co do kompostowania to wspomniane przez Panią produkty oczywiście korzystnie wpłyną na ten proces (dzięki nim zwiększamy zawartość węgla w biomasie). Należy pamiętać, że najszybsze kompostowanie ma miejsce w przypadku gdy stosunek masy węgla do azotu w środowisku wynosi 25:1 do 30:1 (przykładowo, skoszona trawa ma ten stosunek wynoszący 19:1). Z kolei podczas badań i doświadczeń nad udziałem mączki bazaltowej w procesie kompostowania wyniki okazały się także bardzo satysfakcjonujące.
      Jeśli chodzi o obecność metali ciężkich, które są szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia (np. rtęć, kadm czy ołów) to mączka bazaltowa także pod tym względem została szczegółowo sprawdzona. Stosowne zaświadczenia i certyfikaty potwierdzają, że jest wolna od niebezpiecznych pierwiastków.
      Pozdrawiamy

    • @nikitawisniewska.2552
      @nikitawisniewska.2552 2 года назад +4

      A jakie inne wartościowe związki zawiera bazalt, których to nie ma w ziemi kompostowej stworzonej z różnorodnych odpadków roślinnych - i zwierzęcych? ;)
      Aluminium trwale wiąże krzem z gleby dlatego tak ważne jest, by ten krzem znalazł się w podłożu. Dlatego paradoksalnie im wiecej krzemu, tym mniej glinu także w kwaśnej glebie.
      Alumium blokuje wapń w roślinie, więc podrzucanie mączki pod rośliny dające owoce jest strzałem w kolano.
      Mączka to sprytnie opakowany odpad. Jeśli koniecznie ktoś chce na siłę kupować gotowe preparaty, to lepiej mączkę kostną. Można też spalić kości ze stołu i efekt będzie ten sam.
      I na koniec - każdy dojrzały kompost będzie miał neutralne lub lekko zasadowe pH, więc nie ma co udziwniać. Rośliny są bogatszym źródłem pierwiastów, niż zmielona skała będąca odpadem produkcyjnym.
      Także pozdrawiam.

    • @boomernafroncie3667
      @boomernafroncie3667 2 года назад +19

      @@nikitawisniewska.2552 Jest Pani przykładem tego, jak konieczna jest w naszym szkolnictwie potrzeba edukacji z zakresu chemii i biologii. Jako człowiek wykształcony z zakresu chemii i pedagog mógłbym prostować Pani wypowiedź zdanie po zdaniu, ale z litości tego nie zrobię. Powiem tylko: glin (aluminium) nie jest metalem ciężkim! To wiedza z liceum. Pisze Pani, że "nie mączka działa na ślimaki, ale krzem". Właśnie mączka zawiera 50% ditlenku krzemu! To też wiedza z liceum! W składzie bazaltu nie ma ani rtęci, ani niklu, jak też kadmu, ołowiu i arsenu. To także wiedza z liceum! Co do mączki bazaltowej i jej zastosowania w ogrodnictwie, proszę poczytać jakiś artykuł naukowy. Może komuś z tytułem profesorskim Pani uwierzy. Szkoda, że Pani nie rozumie, jak działają związki zawarte w mączce. Wiem, to chemia, i łatwiej pisać o obierkach od ziemniaków i dodawać karton do kompostu (zwykle zawiera trujący formaldehyd, ale skąd Pani może o tym wiedzieć). Niestety, w XXI wieku panuje wtórna wiara w gusła i łatwiej uwierzyć bzdurom z Internetu niż naukowcom. Gwarantuję, że mączka podlega w procesie produkcji ścisłym rygorom i w laboratoriach jest precyzyjnie badana pod względem szkodliwości. W odróżnieniu od skrzypu, co do którego nie wiem, czy badała Pani jego skład pod względem zawartości w nim metali ciężkich, czy poznaje to po zapaszku? Reasumując. Proszę mniej czytać bzdur z Internetu, a więcej używać podręczników z dziedziny chemii. Co prawda, autor filmu powyżej dokładnie i naukowo wyjaśnił w odpowiedzi, że się Pani myli, ale widzę, że nie zostało to zrozumiane.

    • @marvorisina1917
      @marvorisina1917 2 года назад +16

      @@boomernafroncie3667 dziwi się pan, że naukowcom nie wierzy, te tytuły "naukowcy odkryli... " są tak ośmieszające, że większość osób już z przymrużeniem oka patrzy na kupionych naukowców. Rażący jest również pana ton, którym chce pan poniżyć panią, sugerując niski poziom wykształcenia, chociaż nic pan o niej nie wie. Życie jest piękne jeśli wszyscy się nawzajem szanujemy, bez względu na stan posiadania czy wykształcenia.

    • @boomernafroncie3667
      @boomernafroncie3667 2 года назад +9

      @@marvorisina1917 To Pani się ośmiesza twierdząc, że "większość osób patrzy na kupionych naukowców". Rozumiem, że jak się Pani wiedza nie zgadza z podstawową wiedzą naukową, to od razu naukowcy są kupieni. Obraża Pani ludzi z których osiągnięć na co dzień Pani korzysta. Zasada jest prosta, nie opowiadam bzdur i nie wymądrzam się na tematy, na które nie mam zielonego pojęcia. Jednak ta pani krytykowała i pouczała innych, dlatego tak zareagowałem. Twierdzenie, że mączka, to "sprytnie opakowany odpad" obraża tych, którzy lata pracy poświęcili nad jej badaniem. Ludzi z tytułami profesorskimi, naukowców obraża ktoś, kto nie ma podstawowego pojęcia na temat chemii. Staje Pani w obronie niewiedzy, na zasadzie, że jak ktoś się nie zna, to może wszystko.

  • @KarolNowak-ol8og
    @KarolNowak-ol8og Год назад +2

    Czy można taką mączka opylac winorosl

  • @ack4635
    @ack4635 11 месяцев назад

    Generalnie to mocno bym się zastanowił przy stosowaniu mączki bazaltowej na glebę z nie uregulowanym pH, łatwo zrobić sobie gorzej niż lepiej. Problemem jest glin zawarty w mączce, który uaktywnia się poniżej 5 i powyżej 7.
    W każdym z tych przypadkow powstają szkodliwe zwiazki glinu i blokowane jest pobiaranie fosforu, potasu i niektórych mikroelementów. Pierwszy punkt poprawnego nawożenia czymkolwiek to doprowadzenie gleby do właściwego pH,
    Odkwaszanie mączką bazaltową nie, utrzymywanie / stabilizacja pH tak.

  • @malgosiag8330
    @malgosiag8330 Год назад +8

    Naturalny środek to ptaki a z tymi coś się stało wroble wyginely

  • @ewajagodzinska2116
    @ewajagodzinska2116 Год назад +2

    Czy można sypać mączke razem z popiołem drzewnym.

    • @dwochwielkichogrodnikow9889
      @dwochwielkichogrodnikow9889  Год назад +5

      Tak, nic nie stoi na przeszkodzie aby mączkę stosować razem z popiołem drzewnym. Oba naturalne materiały korzystnie wpływają na żyzność gleby. Pozdrawiamy

    • @ewajagodzinska2116
      @ewajagodzinska2116 Год назад

      @@dwochwielkichogrodnikow9889 dziękuję

  • @mariateresazajaczkowska7780
    @mariateresazajaczkowska7780 2 года назад +2

    Proszę o radę. Chcę zastosować mączkę na stonkę ziemniaczaną no i ew. mszyce. Niestety uległa zalaniu przez deszcz (duża ilość). Czy w takim stanie można ją zastosować. W jaki sposób. Jak można ją wysuszyć. Bardzo dziękuję za odpowiedź.

    • @dwochwielkichogrodnikow9889
      @dwochwielkichogrodnikow9889  2 года назад +4

      W celu ochrony przed szkodnikami mączka bazaltowa powinna być w formie pylistej (suchej). Niestety wilgotną mączkę trudno nanieść na rośliny aby spełniła swoje właściwości. Można próbować ją wysuszyć (choćby podczas ciepłego, słonecznego i jednocześnie wietrznego dnia), jednak trzeba się liczyć, że podczas długotrwałego zalania mogła częściowo stracić swoje właściwości. Pozdrawiamy

    • @mariateresazajaczkowska7780
      @mariateresazajaczkowska7780 2 года назад +2

      ​@@dwochwielkichogrodnikow9889 Tego się obawiałam. Dziękuję za Wasz czas. Ale na glebę jako nawóz pewnie można zastosować...Serdecznie pozdrawiam również.

    • @danutabackowska3894
      @danutabackowska3894 Год назад

      Posypałam mączka ziemniaki i nie ma stronki...

    • @danutabackowska3894
      @danutabackowska3894 Год назад

      Stonki

  • @hadr7439
    @hadr7439 Год назад +1

    Prosze o poradę co stosować na robaki w lodydze kapusty i kalafiorów, zawsze,e są i ony bardzo mizerne

  • @marzenapfeffer1057
    @marzenapfeffer1057 2 года назад +6

    Sądziłam zawsze że glin tj aluminium jest szkodliwy. A w niej aż tyle tlenku glinu! To co o tym sądzić? Bo chętnie bym używała ale mam ogromną obawę

    • @MH-vx1fo
      @MH-vx1fo Год назад +2

      Litości.Wiesz że słowo glina i glin nieprzypadkowo mają wspólny rdzeń?
      Wiesz że glina bywa bardzo istotnym składnikiem wielu gleb.
      Składnikiem gliny są glinokrzemiany a czym jest glin zbadaj sama.Polecam wikipedię.

  • @janka9832
    @janka9832 8 месяцев назад

    Czy rośliny nawożone mączka bazaltową wchłaniaja szkodliwy dla nas glin ?

  • @mojawizja4355
    @mojawizja4355 Год назад

    1. Przy innych odcinkach z nawożeniem nie wspominacie w ogóle o glince. Czemu? 2. Skoro odkwasza to jaki jest sens dawać ją np. pod borówki skoro jest wskazana dla wszystkich roślin? (rozumiem, że potem musimy zakwasić?). Pozdrawiam.

  • @violett65
    @violett65 Год назад

    Od dwóch lat sypie mączkę na działce, ale efektów WOW nie zauważyłam.

  • @teresapacka6215
    @teresapacka6215 Год назад

    Czy mączka bazaltowa jest pomocna w zwalczaniu turkuci?Dzięki za cenne informacje?Pozdrawiam

  • @katecy9201
    @katecy9201 8 месяцев назад +7

    U mnie na popiele z kominka truskawki rosną jak szalone 😂

  • @RAK-photo
    @RAK-photo Год назад +3

    Nie trzeba być chyba geniuszem by stwierdzic ze nie maczka nie spowoduje prawie zadnego podbicia pH gleby. Aż dziwie się ze musze to wytłumaczyć. Ale jedzmy z tym: gleba ma np 5.5 a maczka 7.6. By znacząco podbić pH mieszanki trzeba by wymieszać ją 1:1 o dolac bardzo duża ilość wody. Dlatego ze ziemia jako taka nie zmienia szybko kwasowości jeśli preparat nie jest rozpuszczny w wodzie. Relanie się nie połączy z maczka. Ale nawet przyjmując (dla eksperymentu myślowego) ze tak jest to laczac 10kg maczki i 10kg ziemi otrzymamy pH neutralne. Ale na filmie widzieliśmy jak ja stosować. To jest ilość na powierzchni w stosunku 1:1 na grubości zetniecia się substancji. A pamietajmy ze do erozi maczki potrzeby jest czas i woda. Nawet jeśli ja zastosujemy otrzymamy powiększenie pH o wartość. 0.1 pH ma głębokości 2-4 cm. Taki skok pH jest bez znacznia w hodowli borówek (jak i jakiej innej rośliny).

  • @beata9807
    @beata9807 2 года назад +4

    A wystarczyło stanąć z wiatrem. Mączka zakupiona.

  • @lucynaszymczycha5277
    @lucynaszymczycha5277 4 месяца назад

    Ciekawe na jak długo wystarczy tej góry. To jak z torfem też polecanym wszystkim . To zasoby naturalne, powstawały miliony lat. I nie odtworzą się tak dobrze jak kompost i obornik. One w zupełności wystarczają.

  • @januszkoodziej9666
    @januszkoodziej9666 2 года назад +2

    Jana Bogdziewicz zwany “Czarnym Jankiem”

  • @dan-oh5tg
    @dan-oh5tg Год назад

    W ten sposób niszczone sa piekne tereny,gdyz pozyskuje sie bazalt

  • @wiolettaj8051
    @wiolettaj8051 Год назад

    Chodziło mi o tynki gliniane

  • @wiolettaj8051
    @wiolettaj8051 Год назад

    Dlaczego uważamy ze piasek rożlużnia glinę. Przecież piasek dodawany jest do gliny żeby ja utwardzić. Nie rozumiem tego.

    • @monikam3897
      @monikam3897 Год назад +1

      Piasek rozluźnia glinę, rozbija ją, wchodząc pomiędzy jej mazistą strukturę.

  • @malgosiag8330
    @malgosiag8330 Год назад +1

    Ślimaki jak były tak sa

  • @superkotekpl6638
    @superkotekpl6638 2 года назад +1

    Pseudonim:Czarny Janek

    • @dwochwielkichogrodnikow9889
      @dwochwielkichogrodnikow9889  2 года назад

      Odpowiedź oczywiście poprawna. Poprosimy o podanie adresu do wysyłki nagrody (poprzez e-mail angarden@wp.pl lub przez Facebooka). Pozdrawiamy

  • @JK-tb3yk
    @JK-tb3yk 2 года назад +1

    Pseudonim Czarny Janek

  • @januszkoodziej9666
    @januszkoodziej9666 2 года назад +1

    Pierwszy

  • @ilonasiepsiak2317
    @ilonasiepsiak2317 2 года назад +3

    Czarny janek

    • @dwochwielkichogrodnikow9889
      @dwochwielkichogrodnikow9889  2 года назад +1

      Odpowiedź oczywiście poprawna. Poprosimy o podanie adresu do wysyłki nagrody (poprzez e-mail angarden@wp.pl lub przez Facebooka). Pozdrawiamy

  • @anastazjalk8325
    @anastazjalk8325 2 года назад +1

    Czarny Janek

    • @dwochwielkichogrodnikow9889
      @dwochwielkichogrodnikow9889  2 года назад

      Odpowiedź oczywiście poprawna. Poprosimy o podanie adresu do wysyłki nagrody (poprzez e-mail angarden@wp.pl lub przez Facebooka). Pozdrawiamy

  • @andrzejuchto9024
    @andrzejuchto9024 7 месяцев назад

    Boraks dziala tak samo na slumaki a zaprawianie nasion robimy w popiele dzewnym

  • @andrzejuchto9024
    @andrzejuchto9024 7 месяцев назад +1

    Glin czyli aluminium? Tego pierwastka to akurat mamy wszędzie zbyt za duzo wszędzie a nie powinno go byc nigdzie!!!!!!

  • @FoxPayne
    @FoxPayne 2 года назад +1

    Czarny Janek

  • @Dezerter8384
    @Dezerter8384 2 года назад +1

    Czarny Janek

  • @izabelabrocka6129
    @izabelabrocka6129 2 года назад +1

    Czarny Janek