Tango / trailer

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 окт 2024
  • Każda generacja charakteryzuje się ogromną wolą i potrzebą zmian istniejącego porządku, którego zresztą nigdy - nie nazywa porządkiem - a raczej chaosem; wyzyskiem, zakłamaniem i niesprawiedliwością. Z pragnieniem zmiany świata, najczęściej w parze, pojawia się krytyczny ogląd rzeczywistości i chęć zmiany na lepsze. Dziś, to pragnienie staje się szczególnie uzasadnione: w obliczu nadciągającej apokalipsy klimatycznej, wojny, kultury permanentnego użycia, spożycia i drenowania zasobów oraz faktu, że 62 osoby posiadają ponad połowę bogactwa naszego świata… Co się stało i co się dzieje? Zbuntowaliśmy się! „My” - pokolenie Stomila i Eleonory… Okazuje się, że bunt ten był buntem ludzi krótkowzrocznych. Zabrakło przemyśleń nad tym, co będzie później, co otrzymają kolejne pokolenia.
    Reżyseria, adaptacja tekstu, opracowanie muzyczne - Piotr Ratajczak
    Kostiumy - Katarzyna Sobolewska
    Scenografia - Marcin Chlanda
    Choreograf - Tobiasz Sebastian Berg
    Spektakl od 16-go roku życia. W spektaklu użyte są światła stroboskopowe.
    Artur proponuje rewolucję przywracającą dawny mityczny ład wartości. Szybko jednak okazuje się, że nie ma powrotu „do przeszłości”, a chęć rewolucji zamienia się w czystą przemoc, dyktaturę i nobilituje tych, którzy na przemocy opierają całą swoją wizję świata.
    Już nie ma ucieczki. Choć namiastką nadziei może być zdrowy rozsądek Ali, rówieśniczki Artura- patrzącej krytycznie na starsze pokolenia, ale nie ulegającej rewolucyjnej histerii i doktrynerstwu Artura.
    W porzucanych kościołach trwa bal na Titanicu. Ani Bóg, ani sport, ani sztuka nie przynoszą już ulgi. Władza znowu staje się przywilejem nikczemników pozbawionych moralności i etyki.
    Wprowadzona dyktatura wolności przynosi ze sobą ogromną pustkę. Nawet tak wspaniała idea, jaką niewątpliwie jest wolność, może być źle pojmowaną i wskutek tego prowadzić do destrukcji.
    Piotr Ratajczak, Beata Dąbrowiecka
    Artur: Maciej Kaczor
    Eleonora, matka Artura: Dagmara Noszczyk
    Stomil, ojciec Artura: Mateusz Lisiecki-Waligórski
    Babcia Eugenia: Renata Spinek
    Eugeniusz: Jarosław Karpuk
    Edek: Jakub Piwowarczyk
    Ala: Izabela Baran (gościnnie)
    Insp/sufl. Grażyna Nowosielska
    Sławomir Mrożek …. postać wyjątkowa, noszącą znamiona wybitnego twórcy literatury. Tak wybitnego… gdyż sięgał on swą wyobraźnią daleko poza okres, w którym żył…
    Sławomir Mrożek. Postać enigma, pełna tajemnicy, która wywołuje przeróżne konotacje. Dramatopisarz, myśliciel i filozof, którego literackie widmo od wielu dekad krąży wokół kolejnych pokoleń. Autor sławnego „Tanga” i wielu innych wybitnych dzieł. Na próżno szukać informacji o życiu prywatnym autora - Sławomir Mrożek dopilnował, by oceniano go jedynie po jego tworach, a i to nie do końca było prawdą. Lubił mawiać, że „nie jest pisarzem, a tylko pisze”. Sławomir Mrożek nie utożsamiał się z ideami czy prądami, a głównym ogniskiem jego zainteresowania był - człowiek.
    Posiadam pewne wyobrażenie o sobie samym, spotykam kogoś z bliska lub z daleka, uczestniczę w społeczeństwie i odczuwam potrzebę wyjaśnienia, co to wszystko znaczy. Ja sam na sam z sobą, ja z drugim człowiekiem, ja i społeczność, ja i metafizyka. Cztery podstawowe relacje, wymiary mojego istnienia. Gdyby je uszeregować według ich konkretności, na pierwszym miejscu znajdzie się moja relacja z drugim człowiekiem.
    Sławomir Mrożek
    W swoich dziełach - zarówno literackich, jak i tych publicystycznych - Sławomir Mrożek badał człowieka nie tylko jako jednostkę, ale także - a może przede wszystkim - jego uwikłanie w systemy, w których funkcjonuje. Społeczeństwo -człowiek, naród - człowiek, ludzkość - człowiek, człowiek - człowiek. Każdą z tych relacji pisarz analizował dogłębnie.
    Aleksandra Młyńska „Tango z Mrożkiem” (fragmenty)

Комментарии •