Zdravím Tomáši dobrý nápad s tou petkou určitě to zkusím,👋👍 když jsem jen větvičku zapíchla tak se mi to nechytlo. Díky už se těším na další rady a tipy ve vašich super videích.
Pozdravujem zo slovenskych Beskyd. Toto som potreboval, snazil som sa mnozit borovky odrezkami pichnutim do raseliny, ale marna slava. Velmi uzitocny navod. Dakujem.
@@zahradavemeste přesně tak.. borůvky mám 3. Rokem, tak jsem uvažoval o množení a tahle metoda s tou petkounmi přijde nejlepší - no uvidíme na podzim. Letos chci namnožit tak 30ks..(mám 40keru)
@kakakaka966 Vloni s květináčema 75%, tady věřím ve 100% úspěšnost. Kořínky jsem ještě nekontroloval, nechci s tím hýbat, abych je nepotrhal a na oddělení je ještě brzy.
Moc se mi líbí Vaše videa. Jsou názorné a perfektně srozumitelné. Vyzkouším jak přesazování, tak hřížení borůvek. Mám prosbu o radu. Zasychají mi konce listů borůvek, dost jich opadá. Loni to bylo mnohem masivnější. Opadaly i zelené borůvky. Byla jsem ráda, že to rostliny přežily a znovu obrazily. Doufám, že to letos nedopadne stejně. Některé borůvky to mají víc, některé jen trochu. Mají to borůvky pěstované v kontejnerech, ale i v zemi. Nevím. jestli byly přemokřené po dlouhých deštích nebo jim něco chybí. Soused to měl loni taky. Letos nevím. Děkuji
Těch přícin může být spousta. Málo nebo moc vody, málo nebo moc živin, zasažení vápníkem nebo chlórem, nedostatek mikroprvků, např. Bóru, spálení od slunce, houbová choroba, apod. Je potřeba si to časem vyladit, kolik vody dopřát a kolik hnojení, případně stanoviště, apod. Pokud se vám to objevuje jen na některých keřích, tak to může být šokový stav, právě ze špatných podmínek, protože každá borůvka je jiná, některé jsou odolnější než druhé. Jestli máte néjaké fotky, tak je můžete vložit do skupiny na FB, třeba na něco přijdeme.
Skvělý tip pane Tomáši, určitě to taky vyzkouším. Už jsem vloni zkusila množení rybízu pomocí nasunutého květináče. Vyuzila jsem i kod na Hnojík, k borůvkám ho nepoužíváte? Děkuji za vaše videa i skupinu na FB, hodně inspirativní 😊
Já jsem s hnojením borůvek hodně konzervativní a držím se ověřeného. Navíc mi je nijak zvlášť nenapadají škůdci, až na Vrbaře, takže tam Hnojik nedávám. Na vše ostatní ho používám stále, nejen na ovoce a zeleninu, ale i okrasné rostliny a jsem moc spokojený.
Zdravim Tome. Opět díky za super videa, ohledně borůvek. Takový malý "nehezký" návrh. Co si zřídit členství? Klidně bez výhod, jen jako malá podpora Vaší tvorby, snahy, úsilí a studnici informací. Byť třeba jen za 50,- měsíčně, dobrovolná možnost podpořit Vaše úsilí. Ja bych do toho šel hned. Případně alespoň uveřejnit nějaké konto, kde můžu ocenit Vaši tvorbu a přínos pro nás, laiky.😊
Přiznám se, že nejste první, kdo mi to píše a moc mě to těší. Je to určitě možnost, ale nevím, jestli to lidi přijmou. Výhoda musí být v podmínkách uvedená, i kdyby úplně nesmyslná. Nenatáčím proro, abych vydělal, ale protože mě to baví a díky těm reakcím a jak se ta komunita rozrůstá mě dává smysl se tomu věnovat. Ty různé moje experimenty něco stojí, ale zatím to udržuju v rozumných mezích a problém mám jen s časem, kterého mi to bere čím dál víc. Navíc se na mě obrací taková spousta lidí, kterým ani nestíhám odpovídat. Až to bude časově neúnosné, tak to možná zřídím, abych to zredukoval nebo mohl investovat do lepšího vybavení.
@@zahradavemeste je mi to jasný, proto ty uvozovky. Že aspoň teď, by to bylo vyloženě jen pro ty, co chtějí ocenit Váš přínos. Výhoda by mohla být teda ta, že budou videa k vidění dřív, než budou veřejně. Vaši aktivitu na fb sleduju a je to masakr. Sám bych radu potřeboval, ale beru to jako osobní trest s zkušenost. Stromy zasazeny a stříhány 4 roky bez zkušeností. Teď to budu dohánět. Jen díky Vám. Tak o tom zkuste popřemýšlet. Rád podpořím opravdu smysluplný kanál. Nebo jak jsem psal, alespoň číslo nějakého účtu. 👍👌🙂
@blazenaduchackova8062 Borůvky koření mnohem pomaleji než třeba rybízy, takže nejdřív za 3 měsíce. Ideální je ale vydržet do podzimu, kdy je hlavní výsadbová sezóna. Množství kořenů můžete průběžně kontrolovat přes stěnu PETky.
Funguje to na všem, ale zrovna Kiwi vyzkoušené nemám. Vzhledem k tomu, že je to podobný plevel jako réva, tak to bude fungovat na 100%, jen bych použil buď výsevní substrát nebo jemný kompost.
Nejlepší je to hned na jaře, jakmile se začnou nalévat pupeny. Klidně březen nebo duben. Oddělovat a vysazovat mimina budu podle počasí asi příští týden.
Krásná práce. Také jsem letos v dubnu toto provedl ale nevím za jak dlouho se kořínky vytvoří a kdy je možno ten obal sundat? Těším se na další vaše videa.
Ony ty borůvky prostě chtějí svoje. Profíci je množí řízky, ale oni na to mají podmínky v inkubátorech, kde je vlhkost a teplota dokonalá. Toho já na zahradě nikdy nedosáhnu, proto hřížím a pěstuju v nádobách.
Dajú sa kamčatky teraz keď rasia listy alebo už kvitnú množiť že odstrihnuté vetvičky (dlzka 10-100cm) sa pichnú do nakyprenej pôdy a prihrnie sa hlina na homolu cca 10cm?
@@SUPERFRUITofficial Množení řízky já nedělám a v domácích podmínkách nedoporučuju, má to moc malou úspěšnost. Pokud to chcete zkusit, tak řízky cca. 20 cm, 5-6 pupenů, dole šikmo střižené zasunout šikmo do substrátu a nechat venku jen 1-2 pupeny maximálně. Já to nedělám, jen hřížím jako ve videu o borůvkách.
Dobrý den. Jak poznám, že je větvička dostatečně zakořeněná a můžu ji oddělit ? Přežije pak mladá rostlinka 1. zimu venku nebo ji musím chránit ? Děkuji za Vaše videa i rady, ráda Vás sleduji 🌞
Kořínky uvidíte přes PETku a sázet je ideální stejně na podzim. Chránit je nemusíte, ty namnožené, které jsem ukazoval ve videu o řezu jsem taky ninak nechránil. Borůvky jsou mrazu hodně odolné.
Také bych chtěl dodat, že prý je docela dobře funkční zakořenit kanadské borůvky z čerstvých výhonků namočených do medu nebo do skořicového prášku. Nemám to vyzkoušeno, jen jsem to slyšel mezi zahrádkáři. Určitě to zkusím. Namočenou větvičku potom je třeba vložit do borůvkového substrátu a zakrýt z důvodu udržení vlhkosti. Tak jdu na to.
Tak o medu jsem nikdy neslyšel, ale mletá skořice je dobrá na dezinfekci a odpuzuje některé škůdce. Jako stimulátor jsem ji nezkoušel. Ta vzdušná vlhkost je u řízkování samozřejmostí, ale o množení bylinnými řízky jsem nikdy neslyšel. Dejte vědět, jak to dopadlo, budu moc rád.
Dakujem za pekne a detailne spracovanu ukazku Tvojho postupu, myslel som si ze to budes robit potapanim (dufam ze to je spravny slovensky vyraz pre hrizeni) aj ma napadlo to narusenie kory, len som prekvapeny, ze to robis uplne dookola, co ma nuti zamysliet sa nad tym aky je to potom rozdiel medzi tymto sposobom a mnozenim odrezkami ? ak totiz prerusis prisun zivin od korena (aspon ja sa tak domnievam) tak potom je ten "hrizeny" vyhon na tom skoro rovnako ako odrezok. Jediny rozdiel tam vidim v tom, ze odrezok je hladko odrezany a tento vyhon ma "rozstrapkanu" koru na konci. Samozrejme nie som si isty, len mi nieco hovori ze rastlina rozvadza ziviny a vodu pomocou lyka co je hned pod korou, no a to je prerusene. Takze moja otazka: neskusal si mnozit takto "spotvorenymi" odrezkami ? Ja som zatial skusal len klasika pekne sikmo zrezane, ale neujalo sa mi zial nic :(. No toto Tvoje video ma teraz nabudilo skusit aj takto, ak teda to uz niekto neskusal a tiez nulovy vysledok. Inak si samozrejme Tvoj overeny sposob idem skusit uz tuto jar. Dakujem este raz ze si sa podelil.
Tento způsob se asi opravdu slovensky jmenuje potápaní, dává mi to smysl. S rozváděním a přísunem vody a živin je to přesně naopak. Strom je z kořenů vede středovou částí nahoru a pod kůrou se vracejí tekutiny se škodlivinami, které stromek v rámci asimilace vyprodukuje zpět. Do takhle narušeného a potopeného výhonu jde plná síla a nemůže se vracet, na což keř reaguje tak, že se snaží ránu hojit a aktivuje hojivá pletiva. Protože je utopený v substrátu, tak v rámci hojení a záchrany výhonu pustí kořínky. U řízků mám problém s udržením dostatečné teploty a vlhkosti, nemám na to sklenik ani inkubátor jako profesionální zahradnictví a školky.
@@zahradavemeste Tomas, nepochybujem o tom, ze pouzivas sposob, ktory mas vyskusany a funguje. A sklennik a inkubator som ani nemyslel. Skor ma napadlo ze pri Tvojom razantnom reze cucoriedok, mas aj tak dost vela odrezkov, ktore namiesto vyhodenia skusit "pripodobnit" oskrabanim kory na konci k tym zahrizenym a tiez ich len obalit raselinou a PET nadobu ciastocne zapustit k povodnej rastline. Akoze nemam ani paru ci to moze fungovat, len ci si to nahodou neskusil nieco na ten styl. A este jedna otazka: "U řízků mám problém s udržením dostatečné teploty a vlhkosti" nevies nahodou tie hodnoty teploty a vlhkosti ktore sa pouzivaju ?
Dobrý den. Můžete to zkusit, ale úspěšnost je mnohem nižší než na jaře. Protože chci mít hodně rostlin na rozdání, tak hřížím na jaře a na podzim budu sázet.
dobrej nápad, a ještě dotaz, kdy, za jak dlouho mohu počítat, že pustí kořeny, abych ji pak mohl odštípnout a zasadit sazenici jinde.. ?? abych do toho nesáhl moc brzy..
Ta petka je průhledná, tak se to dá průběžně hlídat. Obecně řečeno borůvky koření docela pomalu, takže to bude trvat nejméně čtvrt roku. Já chci mít jistotu kvalitního prokořenění a tak budu oddělovat až na podzim.
@@janmatejka3915 Kanadské borůvky ale nemají samce a samici. To má kiwi nebo rakytník. Kanadské borůvky se doporučují kombinovat v ramci odrůd, protože jsou jen částečně samosprašné a pomohou si navzájem s opylením.
Dobrý den, Tomáši, zkoušela jsem již několikrát řízkovat, nikdy se neujalo až na jednu borůvku z loňska. Mám ji pořád doma (myslím že od května), lístečky má zelené, ale nic nepřirůstá a pořád nevidím kořínky, přestože ji mám v průhledné nádobě. Tak nevím jestli ji ještě jeden rok takto nechat nebo dát ven do rašeliny? Jinak jste super, že tohle děláte ve svém volnu a nezištně pro lidi, máte dobré srdce! Pokud dobře slyším, tak trochu marodíte 🙂, tak vám přeji brzké uzdravení!!!
Množení řízky má v domácích podmínkách minimální úspěšnost, proto množím takto, hřížením. U té vaší rostliny počkejte do doby, než bude kořenový bal silný a pevný, ať si ji neponočíte. Opravdu to může trvat dost dlouho.
Borůvky koření pomalu, takže ideální je nasadit na začátku vegetace, třeba březen nebo duben a sundat na podzim, třeba září nebo říjen. Nejde ani tak o to, že by to tak dlouho trvalo, ale je to ideální pro ujmutí rostliny a výsadbu po oddělení od matečnice. Budu dávat PETky i na podzim, ale tam bude asi úspěšnost nižší.
Dnes je 1. rijna, 2024. Toto video je vyborne. Pristi jaro to urcite vyzkousim. Jak brzy je mozne presadit ten zakoreneny proutek do jeho noveho kvetinace, nebo v mojim pripade do zeme? Bude ten zakoreneny proutek schopny prezimovat venku? Nebo je bezpecnejsi ho nechat v jeho samostatnem kvetinaci v pokoji u okna a presadit do zeme az pristi jaro?
Já budu teď v říjnu oddělovat zahřížené výhony a sazeničky vysazovat do malých nádob. Zimu přežijí bez potíží, jen to zakořenění borůvkám trvá déle než jiným bobulovinám.
@@zahradavemeste Dobrý den, dakujem za super navod, mam otázku: teda v jari spraviť danu operáciu (z videa) a potom ako postupovať? ten výhon je dlhý, je potrebne ho skratiť? a presadzať do nadoby až v jeseni?
Ja jsem nedavno koupila zakořeňovací hormon/rooting hormone. Jeste jsem ho nepouzila. Mate nejake zkusenosti s timto hormonem v pripade mnozeni boruvek vasim zpusobem?
Tady se peodává stimulátor růstu buď práškový nebo tekutý a určitě to pomůže. Je dobré tím buď obalit to odhalené místo nebo potřít v případě tekutého. Výrazně to urychluje zakořenění.
Určitě bych to nechal nejméně 3 měsíce, ale teď v létě moc vhodná doba na přesazování není. Já je budu oddělovat později, třeba v září, až nebudou taková horka. Nevím, jestli bych malé květináče uzaléval.
@jakubik111333 Když je oddělíte moc brzy, tak se nechytnou a to by byla škoda. Chce to pěkný kořenový bal před přesazením a stejně bude potřeba upravit vršek.
Dobrý den, Honzo. Určitě můžete stimulátor použít, jak tekutý, tak práškový. Já to nedělám, protože mám stimulátor doma a ne na zahradě a vím, že tímto způsobem je úspěšnost velmi vysoká.
Někde jsem četl popis odrůdy, která se blíží hodně lesním borůvkám, ale spíš to považuju za reklamní trik zahradnictví, než realitu. Kanadské borůvky jsou od lesních rozdílné chutí, velikostí, pevností, skladovatelností, nejsou uvnitř barevné, strukturou, apod., že nevěřím v žádnou opravdu podobnou odrůdu. Keříčky lesních borůvek prodává tusím Spomyšl, ale s jejich pěstováním nemám zkušenosti a podle mě to vůbec nebude dávat ekonomicky smysl.
Koření asi nejpomaleji ze všech ovocných keřů. Počítejte nejméně 3 měsíce, ale ideální je oddělit až na podzim, jako to budu dělat já a zrovna je vysadím do nádob k přezimování.
Pokusím se vzpomenout na všechny: Duke, Blue crop, Chandler, Darrow, Denis blue, Brigita blue, Heerma, Nelson, Pink berry, Patriot a asi ještě něco a teď nově 6 dalších, Spartan, Toro, Pink lemonade, Bonus, Bluejay a Elizabeth. Všechny si nevzpomenu. S tím doporučením je to o volbě počtu odrůd, podle toho bych vybíral, ale třeba Duke, Blue crop, Darrow, Chandler, Patriot a určitě růžovoplodou Pink berry.
Ahoj a co zimolez? Da sr v tuhle dobu zahrizit? Popripade jestli mas nejaky zkusenosti s rizkovanim zimolezu? Boruvky zkousim rizkovat z vetvi, co vyszriham pri rezu a uspesnost mam tak cca 10% coz je sice dost mizerny, ale furt si myslim, ze je to lepsi, nez ty vetve hodit na kompost 😀
Hřížení bude určitě spolehlivější a úspěšnější a jaro je ideální doba. Na podzim bych to odstřihnul a věřím, že bude nejméně 75% úspěšnost. Postup bych udělal stejný nebo hřížil do země, jen není potřeba rašelina, ale stačí substrát nebo kompost a hlídat vlhkost.
Jde to i v létě a na podzim, ale úspěšnost nebude tak vysoká. Teď na jaře, kdy jdou rostliny do plné mízy je to nejlepší a to platí v podstatě u všech keřů.
Zkoušela jsem pár řízků, zbytečně, nic nevyšlo, zkusím to podle Vás, i když mě to mohlo napadnout dříve,protože jsem hrizenim množina dřevité pivoňky a indiánské borůvky,a prosím,o radu, je lepší mít borůvky v nádobách nebo ve volné půdě? Děkuji
Vždy je lepší udělat speciální záhon peo borůvky ve volné půdě a třeba ohraničit boky nopovou fólií, hlavně dost velké jámy. Já tolik místa nemám a borůvky milujeme, tak musím improvizovat.
Tak to ano,měla jsem je do loňska v nádobách, napodzim dala ha zahradu Tu máme hned pod lesem,,ale nejsou v záhonech, jsou různě po zahradě,kde bylo místo a kde je nejvíce sluníčka,,no,uvidím,jestli to bude dobře, taky je mám moc ráda, teď už jsem na ně sama...bohužel....děkuji za odpověď 🙂❤
Jak často v létě musíte ty velké nádoby zalévat? Denně? Je možné borůvky takto pěstovat i na chatě, kde to zaliji pouze o víkendu. A chtějí asi plné slunce, že? Děkuji.
Dobrý den, mají rády i stehovavý stín, takže půl dne slunce a půl dne stín stačí. Nádoby se dají zakopat do země a pak to týden určitě vydrží a navíc se můžete pojistit použitím hydrogelu, který vodu udrží déle. Já jsem zaléval 20l skoro denně, ale ty 65l vidím tak 2x za týden, pokud nebude pršet.
Děkuji Tome určitě toto vyzkouším👍👍👍
Opět skvělé video, jako ostatně všechno, co jsem od Vás dosud viděla. Děkuji 😉
Děkuji, to jsem opravdu rád.
Zdravím Tomáši dobrý nápad s tou petkou určitě to zkusím,👋👍 když jsem jen větvičku zapíchla tak se mi to nechytlo. Díky už se těším na další rady a tipy ve vašich super videích.
Mě se taky řízky ne a ne zakořenit, tak to dělám jistěji a tenhle způsob spolehlivě funguje s opravdu velkou úspěšností.
Díky .Vidím to poprvé.A určitě vyzkouším.
Já zkoušel kde co, kle tohle mi přijde nejlevnější, nejjednodužší a nejméně pracné a úspěšnost zakořenění je velmi vysoká.
Milý Tomáši, moc děkuji za skvělé video. Určitě tento způsob vyzkouším. Přeji krásný den a těším se na další rady. Hezký den, Veronika🍀
Děkuji.
Dekuji za navod, vyzkousim
Moc díky za videjko .Jistě vyzkouším .Je to bezva nápad s petkou .Mějte se fajn🫐🫐🫐
Je to takový jednoduchý způsob, který nic nestojí.
Pozdravujem zo slovenskych Beskyd. Toto som potreboval, snazil som sa mnozit borovky odrezkami pichnutim do raseliny, ale marna slava. Velmi uzitocny navod. Dakujem.
Já jsem měl u řízků v podstatě nulovou úspěšnost a takto třeba 80%, což je na polní podmínky super.
Milý Tomáši, děkuji za hezky zpracované video k množení borůvek, určitě tento způsob se pokusím vyzkoušet. Přeji hezký den. 🫐🍀
Děkuji. Určitě zkuste, funguje velmi dobře.
Tak to je skvělý nápad s tou petkou. Vyzkouším. Krásný zbytek dne přeji.
Děkuji, pěkný den. Je to takové levné a s minimálním úsilím.
skvělý tip! určitě to zkusím!
Děkuji.
Chytré! 🙂
Děkuji.
Jeej,konecne. Dockala som sa. Uz ste tu, aj s vasimi videami. ❤️👍
Už jich mám docela dost a od února jsem byl plodný více než jindy. 🤣
@@zahradavemeste ako to? 😮Ja vas pozeram iba na yutube a doteraz som na to vase video nenarazila. Ale som rada, ze ste tu👍
To jsem potřeboval díky za praktické řešení
Děkuji, brzy bude video s výsledky. Mám to v plánu někdy na září.
Díky za inspiraci, jak využít láhve od magnesie, kterých vypiji 1 denně :D Včera jsem založil na množení 12ks :)
Mě připadají nejlepší kvůli tvaru a navíc jsou docela pevné. Dobře se do sebe zasunují a nejsou tak měké jako od některých nápojů.
@@zahradavemeste přesně tak.. borůvky mám 3. Rokem, tak jsem uvažoval o množení a tahle metoda s tou petkounmi přijde nejlepší - no uvidíme na podzim. Letos chci namnožit tak 30ks..(mám 40keru)
@@Warrior4Hell To by mělo vyjít úplně v pohodě, úspěšnost je opravdu velká. Já bych chtrl tak 20 ks, abych měl co rozdávat.
Ako to zatial vyzera prosim ta..? Uspesnost kolko % ..? :)
@kakakaka966 Vloni s květináčema 75%, tady věřím ve 100% úspěšnost. Kořínky jsem ještě nekontroloval, nechci s tím hýbat, abych je nepotrhal a na oddělení je ještě brzy.
Ďakujem za poučné video! Nech sa darí!!!
Děkuji.
To je pravda stim revizem já to ponořila do zemí a na jaro jsem zjistila že se rybíz zakořenil.
Borůvky koření trochu hůř, ale rybízy a další bobuloviny velmi dobře.
Děkuji, že jste se podělil o vaše zkušenosti🌞
Děkuji, já se rád podělím.
Moc se mi líbí Vaše videa. Jsou názorné a perfektně srozumitelné. Vyzkouším jak přesazování, tak hřížení borůvek. Mám prosbu o radu. Zasychají mi konce listů borůvek, dost jich opadá. Loni to bylo mnohem masivnější. Opadaly i zelené borůvky. Byla jsem ráda, že to rostliny přežily a znovu obrazily. Doufám, že to letos nedopadne stejně. Některé borůvky to mají víc, některé jen trochu. Mají to borůvky pěstované v kontejnerech, ale i v zemi. Nevím. jestli byly přemokřené po dlouhých deštích nebo jim něco chybí. Soused to měl loni taky. Letos nevím. Děkuji
Těch přícin může být spousta. Málo nebo moc vody, málo nebo moc živin, zasažení vápníkem nebo chlórem, nedostatek mikroprvků, např. Bóru, spálení od slunce, houbová choroba, apod.
Je potřeba si to časem vyladit, kolik vody dopřát a kolik hnojení, případně stanoviště, apod. Pokud se vám to objevuje jen na některých keřích, tak to může být šokový stav, právě ze špatných podmínek, protože každá borůvka je jiná, některé jsou odolnější než druhé. Jestli máte néjaké fotky, tak je můžete vložit do skupiny na FB, třeba na něco přijdeme.
Skvělý tip pane Tomáši, určitě to taky vyzkouším. Už jsem vloni zkusila množení rybízu pomocí nasunutého květináče. Vyuzila jsem i kod na Hnojík, k borůvkám ho nepoužíváte? Děkuji za vaše videa i skupinu na FB, hodně inspirativní 😊
Já jsem s hnojením borůvek hodně konzervativní a držím se ověřeného. Navíc mi je nijak zvlášť nenapadají škůdci, až na Vrbaře, takže tam Hnojik nedávám. Na vše ostatní ho používám stále, nejen na ovoce a zeleninu, ale i okrasné rostliny a jsem moc spokojený.
Zdravim Tome. Opět díky za super videa, ohledně borůvek. Takový malý "nehezký" návrh. Co si zřídit členství? Klidně bez výhod, jen jako malá podpora Vaší tvorby, snahy, úsilí a studnici informací. Byť třeba jen za 50,- měsíčně, dobrovolná možnost podpořit Vaše úsilí. Ja bych do toho šel hned. Případně alespoň uveřejnit nějaké konto, kde můžu ocenit Vaši tvorbu a přínos pro nás, laiky.😊
Přiznám se, že nejste první, kdo mi to píše a moc mě to těší. Je to určitě možnost, ale nevím, jestli to lidi přijmou. Výhoda musí být v podmínkách uvedená, i kdyby úplně nesmyslná. Nenatáčím proro, abych vydělal, ale protože mě to baví a díky těm reakcím a jak se ta komunita rozrůstá mě dává smysl se tomu věnovat. Ty různé moje experimenty něco stojí, ale zatím to udržuju v rozumných mezích a problém mám jen s časem, kterého mi to bere čím dál víc. Navíc se na mě obrací taková spousta lidí, kterým ani nestíhám odpovídat.
Až to bude časově neúnosné, tak to možná zřídím, abych to zredukoval nebo mohl investovat do lepšího vybavení.
@@zahradavemeste je mi to jasný, proto ty uvozovky. Že aspoň teď, by to bylo vyloženě jen pro ty, co chtějí ocenit Váš přínos. Výhoda by mohla být teda ta, že budou videa k vidění dřív, než budou veřejně. Vaši aktivitu na fb sleduju a je to masakr. Sám bych radu potřeboval, ale beru to jako osobní trest s zkušenost. Stromy zasazeny a stříhány 4 roky bez zkušeností. Teď to budu dohánět. Jen díky Vám. Tak o tom zkuste popřemýšlet. Rád podpořím opravdu smysluplný kanál. Nebo jak jsem psal, alespoň číslo nějakého účtu. 👍👌🙂
@lukasriha8619 Děkuju moc, já nad tím budu přemýšlet, aby to nějak dávalo smysl.
Kdy to mohu oddělit od mateční rostliny prosím a děkuji Vám B.
@blazenaduchackova8062 Borůvky koření mnohem pomaleji než třeba rybízy, takže nejdřív za 3 měsíce. Ideální je ale vydržet do podzimu, kdy je hlavní výsadbová sezóna. Množství kořenů můžete průběžně kontrolovat přes stěnu PETky.
Určitě vyzkouším a nejen u borůvek, potřebuji namnožit i samce od kiwi.
Funguje to na všem, ale zrovna Kiwi vyzkoušené nemám. Vzhledem k tomu, že je to podobný plevel jako réva, tak to bude fungovat na 100%, jen bych použil buď výsevní substrát nebo jemný kompost.
Perfektní způsob množení borůvek. CHtěl bych se zeptat v jakém měsíci je nejlepší hřížení provádět
Nejlepší je to hned na jaře, jakmile se začnou nalévat pupeny. Klidně březen nebo duben. Oddělovat a vysazovat mimina budu podle počasí asi příští týden.
Děkuji za radu určitě vyzkouším.
@libortichy1402 Zkuste, budete spokojený. Teď v říjnu je budu oddělovat a přesazovat.
Krásná práce. Také jsem letos v dubnu toto provedl ale nevím za jak dlouho se kořínky vytvoří a kdy je možno ten obal sundat? Těším se na další vaše videa.
Borůvky koření pomalu, takže nejméně 3 měsíce. Já to budu průběžně kontrolovat průsvitem a sundat bych to chtěl až na podzim.
To vypadá dobře. Já dycky zapíchal pár odřezků do země a nic nezakořenilo. Stejně nemáme kyselou půdu, takže se nedivím, když pěstuju v nevhodné půdě.
Ony ty borůvky prostě chtějí svoje. Profíci je množí řízky, ale oni na to mají podmínky v inkubátorech, kde je vlhkost a teplota dokonalá. Toho já na zahradě nikdy nedosáhnu, proto hřížím a pěstuju v nádobách.
Dajú sa kamčatky teraz keď rasia listy alebo už kvitnú množiť že odstrihnuté vetvičky (dlzka 10-100cm) sa pichnú do nakyprenej pôdy a prihrnie sa hlina na homolu cca 10cm?
@@SUPERFRUITofficial Množení řízky já nedělám a v domácích podmínkách nedoporučuju, má to moc malou úspěšnost. Pokud to chcete zkusit, tak řízky cca. 20 cm, 5-6 pupenů, dole šikmo střižené zasunout šikmo do substrátu a nechat venku jen 1-2 pupeny maximálně. Já to nedělám, jen hřížím jako ve videu o borůvkách.
Dobrý den. Jak poznám, že je větvička dostatečně zakořeněná a můžu ji oddělit ? Přežije pak mladá rostlinka 1. zimu venku nebo ji musím chránit ?
Děkuji za Vaše videa i rady, ráda Vás sleduji 🌞
Kořínky uvidíte přes PETku a sázet je ideální stejně na podzim. Chránit je nemusíte, ty namnožené, které jsem ukazoval ve videu o řezu jsem taky ninak nechránil. Borůvky jsou mrazu hodně odolné.
@@zahradavemeste Moc děkuji a přeji hodně spokojenosti na zahradě i v rodině. Pavla 🌹
@@paja9821 Děkuji.
Také bych chtěl dodat, že prý je docela dobře funkční zakořenit kanadské borůvky z čerstvých výhonků namočených do medu nebo do skořicového prášku. Nemám to vyzkoušeno, jen jsem to slyšel mezi zahrádkáři. Určitě to zkusím. Namočenou větvičku potom je třeba vložit do borůvkového substrátu a zakrýt z důvodu udržení vlhkosti. Tak jdu na to.
Tak o medu jsem nikdy neslyšel, ale mletá skořice je dobrá na dezinfekci a odpuzuje některé škůdce. Jako stimulátor jsem ji nezkoušel. Ta vzdušná vlhkost je u řízkování samozřejmostí, ale o množení bylinnými řízky jsem nikdy neslyšel. Dejte vědět, jak to dopadlo, budu moc rád.
Děkuji za přínosné video. Jak velké nádoby na borůvky používáte? 65l nebo stačí 45l?
Začal jsem 2 roky od malých rostlin ve 20l a teď 65l. Těch 45l je jen dočasné řešení, takže radši větší.
Ja ďakujem ja to idem zajtra skúsiť ale je už jesen
Jaro je lepší z hlediska úspěšnosti, ale jde to i na podzim. Dejte vědět, jaká bude úspěšnost.
Dakujem za pekne a detailne spracovanu ukazku Tvojho postupu, myslel som si ze to budes robit potapanim (dufam ze to je spravny slovensky vyraz pre hrizeni) aj ma napadlo to narusenie kory, len som prekvapeny, ze to robis uplne dookola, co ma nuti zamysliet sa nad tym aky je to potom rozdiel medzi tymto sposobom a mnozenim odrezkami ? ak totiz prerusis prisun zivin od korena (aspon ja sa tak domnievam) tak potom je ten "hrizeny" vyhon na tom skoro rovnako ako odrezok. Jediny rozdiel tam vidim v tom, ze odrezok je hladko odrezany a tento vyhon ma "rozstrapkanu" koru na konci. Samozrejme nie som si isty, len mi nieco hovori ze rastlina rozvadza ziviny a vodu pomocou lyka co je hned pod korou, no a to je prerusene. Takze moja otazka: neskusal si mnozit takto "spotvorenymi" odrezkami ? Ja som zatial skusal len klasika pekne sikmo zrezane, ale neujalo sa mi zial nic :(. No toto Tvoje video ma teraz nabudilo skusit aj takto, ak teda to uz niekto neskusal a tiez nulovy vysledok. Inak si samozrejme Tvoj overeny sposob idem skusit uz tuto jar. Dakujem este raz ze si sa podelil.
Tento způsob se asi opravdu slovensky jmenuje potápaní, dává mi to smysl. S rozváděním a přísunem vody a živin je to přesně naopak. Strom je z kořenů vede středovou částí nahoru a pod kůrou se vracejí tekutiny se škodlivinami, které stromek v rámci asimilace vyprodukuje zpět. Do takhle narušeného a potopeného výhonu jde plná síla a nemůže se vracet, na což keř reaguje tak, že se snaží ránu hojit a aktivuje hojivá pletiva. Protože je utopený v substrátu, tak v rámci hojení a záchrany výhonu pustí kořínky. U řízků mám problém s udržením dostatečné teploty a vlhkosti, nemám na to sklenik ani inkubátor jako profesionální zahradnictví a školky.
@@zahradavemeste Tomas, nepochybujem o tom, ze pouzivas sposob, ktory mas vyskusany a funguje. A sklennik a inkubator som ani nemyslel. Skor ma napadlo ze pri Tvojom razantnom reze cucoriedok, mas aj tak dost vela odrezkov, ktore namiesto vyhodenia skusit "pripodobnit" oskrabanim kory na konci k tym zahrizenym a tiez ich len obalit raselinou a PET nadobu ciastocne zapustit k povodnej rastline. Akoze nemam ani paru ci to moze fungovat, len ci si to nahodou neskusil nieco na ten styl. A este jedna otazka: "U řízků mám problém s udržením dostatečné teploty a vlhkosti" nevies nahodou tie hodnoty teploty a vlhkosti ktore sa pouzivaju ?
Zdravím. Je reálné udělat hřížení ještě teď v září a zasadit na jaře? Nebo větvičky do rašeliny přes zimu? Děkuji za odpověď.😊
Dobrý den. Můžete to zkusit, ale úspěšnost je mnohem nižší než na jaře. Protože chci mít hodně rostlin na rozdání, tak hřížím na jaře a na podzim budu sázet.
Pěkné a poučné video,.Jen bych se chtěl zeptat jestli se toto množení provádí jen na jaře nebo je jedno kdy během aktivní vegetace.
Jde to i později, dokonce i na podzim, ale na jaře je to nejspolehlivější.
Dobrý den, skvělé video. Já tak množila jostu. Mám zimolez od loňska v nádobách, tak čím pohnojit? Děkuji
Můžete hnojit jakýmkoliv jarním hnojivem, nějaký NPK nebo klidně Cererit. Já používám na ovocné keře (kromě kanadských borůvek) jen Hnojik a kompost.
dobrej nápad, a ještě dotaz, kdy, za jak dlouho mohu počítat, že pustí kořeny, abych ji pak mohl odštípnout a zasadit sazenici jinde.. ?? abych do toho nesáhl moc brzy..
Ta petka je průhledná, tak se to dá průběžně hlídat. Obecně řečeno borůvky koření docela pomalu, takže to bude trvat nejméně čtvrt roku. Já chci mít jistotu kvalitního prokořenění a tak budu oddělovat až na podzim.
Diky, o vikendu to zkusim . Mam na zahone 2rostliny, samce a samici, aby doslo k oplozeni, tady tedy namnozim tolik, kolik kusu kmenu si vyberu.......
@@janmatejka3915 Kanadské borůvky ale nemají samce a samici. To má kiwi nebo rakytník. Kanadské borůvky se doporučují kombinovat v ramci odrůd, protože jsou jen částečně samosprašné a pomohou si navzájem s opylením.
Děkuji za super poučné video 😺borůvky pěstované v kontejneru musím na zimu schovat? 🍀
Nemusíte s nimi dělat nic, jsou plně mrazuvzdorné. Pokud nemrzne a je sucho, tak se jen občas musí zalít, třeba 3x za zimu.
Neslysel jsem ve videu jak dlouho nechat pet .. za jak dlouho jsou korinky 100PRO
Čtvrt roku by mělo stačit, ale já to budu oddělovat na podzim v době výsadeb.
Dobrý den, Tomáši, zkoušela jsem již několikrát řízkovat, nikdy se neujalo až na jednu borůvku z loňska. Mám ji pořád doma (myslím že od května), lístečky má zelené, ale nic nepřirůstá a pořád nevidím kořínky, přestože ji mám v průhledné nádobě. Tak nevím jestli ji ještě jeden rok takto nechat nebo dát ven do rašeliny? Jinak jste super, že tohle děláte ve svém volnu a nezištně pro lidi, máte dobré srdce! Pokud dobře slyším, tak trochu marodíte 🙂, tak vám přeji brzké uzdravení!!!
Množení řízky má v domácích podmínkách minimální úspěšnost, proto množím takto, hřížením. U té vaší rostliny počkejte do doby, než bude kořenový bal silný a pevný, ať si ji neponočíte. Opravdu to může trvat dost dlouho.
Dobry den. V akom mesiaci mam dať fľašu na vetvičku a kedy mam ju dat dole ze by to bolo zakorenené? A akym sposobom to potom dat dole ? Ďakujem
Borůvky koření pomalu, takže ideální je nasadit na začátku vegetace, třeba březen nebo duben a sundat na podzim, třeba září nebo říjen. Nejde ani tak o to, že by to tak dlouho trvalo, ale je to ideální pro ujmutí rostliny a výsadbu po oddělení od matečnice. Budu dávat PETky i na podzim, ale tam bude asi úspěšnost nižší.
Dnes je 1. rijna, 2024. Toto video je vyborne. Pristi jaro to urcite vyzkousim. Jak brzy je mozne presadit ten zakoreneny proutek do jeho noveho kvetinace, nebo v mojim pripade do zeme? Bude ten zakoreneny proutek schopny prezimovat venku? Nebo je bezpecnejsi ho nechat v jeho samostatnem kvetinaci v pokoji u okna a presadit do zeme az pristi jaro?
Já budu teď v říjnu oddělovat zahřížené výhony a sazeničky vysazovat do malých nádob. Zimu přežijí bez potíží, jen to zakořenění borůvkám trvá déle než jiným bobulovinám.
@@zahradavemeste Dekuji za odpoved.
@@zahradavemeste Dobrý den, dakujem za super navod, mam otázku: teda v jari spraviť danu operáciu (z videa) a potom ako postupovať? ten výhon je dlhý, je potrebne ho skratiť? a presadzať do nadoby až v jeseni?
@eduardsivco5507 Teď v říjnu budu natáčet, jak je oddělím a zasadím. Případný řez se bude provádět až na jaře, teď už do borůvek neřežte.
@@zahradavemeste Dekuji.
Ja jsem nedavno koupila zakořeňovací hormon/rooting hormone. Jeste jsem ho nepouzila. Mate nejake zkusenosti s timto hormonem v pripade mnozeni boruvek vasim zpusobem?
Tady se peodává stimulátor růstu buď práškový nebo tekutý a určitě to pomůže. Je dobré tím buď obalit to odhalené místo nebo potřít v případě tekutého. Výrazně to urychluje zakořenění.
Ahooj, stimulant nepoužívaš / netreba?
Není třeba. Hojivá pletiva při kontaktu s půdou spustí kořenové vlášení.
@@zahradavemeste kôra keď sa oškriabe uplne cela po obvode, neuschne to? Netreba nechať aspoň kúsok? Dík moc za rady.
Zdravim Tomáš,chcem sa spýtať za ako dlhú dobu čučoriedka zakoreni.kedy už viem že ju môžem odstrihnúť od materskej rastliny. Ďakujem za odpoved
Určitě bych to nechal nejméně 3 měsíce, ale teď v létě moc vhodná doba na přesazování není. Já je budu oddělovat později, třeba v září, až nebudou taková horka. Nevím, jestli bych malé květináče uzaléval.
@@zahradavemeste Ďakujem za odpoved,nechám si poradiť a skúsim to neskôr na jeseň. Prajem veľa úspechov
@jakubik111333 Když je oddělíte moc brzy, tak se nechytnou a to by byla škoda. Chce to pěkný kořenový bal před přesazením a stejně bude potřeba upravit vršek.
Velice nas to zajímá
Děkuji.
Dobrý den, výborné video !👍 Chci se jen zeptat, jestli bych mohl dát na to místo bez kůry stimulátor zakořeňování..má to smysl nabo ne ? Děkuji, Honza
Dobrý den, Honzo. Určitě můžete stimulátor použít, jak tekutý, tak práškový. Já to nedělám, protože mám stimulátor doma a ne na zahradě a vím, že tímto způsobem je úspěšnost velmi vysoká.
Doporučil byste mi někdo odrůdu, která se podobá chutí klasickým lesním borůvkám?😊 a případně, kde ji sehnat?😅
Někde jsem četl popis odrůdy, která se blíží hodně lesním borůvkám, ale spíš to považuju za reklamní trik zahradnictví, než realitu.
Kanadské borůvky jsou od lesních rozdílné chutí, velikostí, pevností, skladovatelností, nejsou uvnitř barevné, strukturou, apod., že nevěřím v žádnou opravdu podobnou odrůdu.
Keříčky lesních borůvek prodává tusím Spomyšl, ale s jejich pěstováním nemám zkušenosti a podle mě to vůbec nebude dávat ekonomicky smysl.
@@zahradavemeste děkuji za odpověď 😊
Dobrý deň, ďakujem za skvelú radu, určite sa o to pokúsim a vyskúšam to 👏😉
Jak dlouho borůvky zakořeňují ? Kdy novou rostlinu odstranit ?
Koření asi nejpomaleji ze všech ovocných keřů. Počítejte nejméně 3 měsíce, ale ideální je oddělit až na podzim, jako to budu dělat já a zrovna je vysadím do nádob k přezimování.
Jaké máte odrůdy, případně jaké jsou nejlepší odrůdy, které by jste doporučil?
Pokusím se vzpomenout na všechny: Duke, Blue crop, Chandler, Darrow, Denis blue, Brigita blue, Heerma, Nelson, Pink berry, Patriot a asi ještě něco a teď nově 6 dalších, Spartan, Toro, Pink lemonade, Bonus, Bluejay a Elizabeth. Všechny si nevzpomenu.
S tím doporučením je to o volbě počtu odrůd, podle toho bych vybíral, ale třeba Duke, Blue crop, Darrow, Chandler, Patriot a určitě růžovoplodou Pink berry.
Ahoj a co zimolez? Da sr v tuhle dobu zahrizit? Popripade jestli mas nejaky zkusenosti s rizkovanim zimolezu?
Boruvky zkousim rizkovat z vetvi, co vyszriham pri rezu a uspesnost mam tak cca 10% coz je sice dost mizerny, ale furt si myslim, ze je to lepsi, nez ty vetve hodit na kompost 😀
Hřížení bude určitě spolehlivější a úspěšnější a jaro je ideální doba. Na podzim bych to odstřihnul a věřím, že bude nejméně 75% úspěšnost. Postup bych udělal stejný nebo hřížil do země, jen není potřeba rašelina, ale stačí substrát nebo kompost a hlídat vlhkost.
Oki, diky, vyzkousim
Prosim Vás, ty nádoby na borůvky jsou "nádoby na maltu"? nebo něco jiného? Děkuji.
Ano, jsou to maltovníky. Plast je PE-PP, takže není zdravotně závadný.
Dobrý den, kdy je nejvhodnější doba pro množení?? Pouze teď na jaře ? Děkuji
Jde to i v létě a na podzim, ale úspěšnost nebude tak vysoká. Teď na jaře, kdy jdou rostliny do plné mízy je to nejlepší a to platí v podstatě u všech keřů.
@@zahradavemeste děkuji zkusím podle vás
Zkoušela jsem pár řízků, zbytečně, nic nevyšlo, zkusím to podle Vás, i když mě to mohlo napadnout dříve,protože jsem hrizenim množina dřevité pivoňky a indiánské borůvky,a prosím,o radu, je lepší mít borůvky v nádobách nebo ve volné půdě? Děkuji
Vždy je lepší udělat speciální záhon peo borůvky ve volné půdě a třeba ohraničit boky nopovou fólií, hlavně dost velké jámy. Já tolik místa nemám a borůvky milujeme, tak musím improvizovat.
Tak to ano,měla jsem je do loňska v nádobách, napodzim dala ha zahradu
Tu máme hned pod lesem,,ale nejsou v záhonech, jsou různě po zahradě,kde bylo místo a kde je nejvíce sluníčka,,no,uvidím,jestli to bude dobře, taky je mám moc ráda, teď už jsem na ně sama...bohužel....děkuji za odpověď 🙂❤
Jak často v létě musíte ty velké nádoby zalévat? Denně? Je možné borůvky takto pěstovat i na chatě, kde to zaliji pouze o víkendu. A chtějí asi plné slunce, že? Děkuji.
Dobrý den, mají rády i stehovavý stín, takže půl dne slunce a půl dne stín stačí. Nádoby se dají zakopat do země a pak to týden určitě vydrží a navíc se můžete pojistit použitím hydrogelu, který vodu udrží déle. Já jsem zaléval 20l skoro denně, ale ty 65l vidím tak 2x za týden, pokud nebude pršet.
Dej si mikrofon na límec ,není rozumět
Já bohužel nemám externí mikrofon a zatím do něj nechci investovat. Časem nějaký pořídím, ale co jsem měl z Aliexpresu, tak ten hned letěl do koše.
Díky za reakci. Tak časem jo, jde o uši. @@zahradavemeste